Ter Neuzensche Courant Tweede Blad. BINHENLAND BUITENLAND GEMENGDE BERICHTEN Maandag 27 Febr. 1933. No. 8958 PRELAAT OP HET ALTAAK GESTORVBN. HET KAREL LIEBKNECHT HUIS TE BERUIJN GESLOTEN. RECHTSZAKEN. DE ARRESTATIE VAN DEN HEER SNEEVLIET. GEMEENTERAAD VAN AXEL. VAN EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag. De heer Droogleever Fortuyn (lib.) be- spreekt de heffing van opcenten op de ge- meentefondslbelasting en de vermogensbelas- ting. De belastingbetalers in sommige ge meenten worden erdoor overbelast. De ge- meemtelijke heffing zulllen meer afhankelijk moeten worden van de rijksheffingen. Spre- ker vraagt hoe de regeering daarover denkt. Mevrouw Pothuis Smit (s.d.) zegt, dat zij het geweld verafschuwt, dat gebruikt is tegen De Zeven Provincien. Zij meent, dat de regeering het gezag laat gaan boven de Chris- teljjke leer. De heer Holtmaker (s.d.) vraagt maat- regelen tegen cumulatie van pensioenen en salarissen en bespreekt voorts het gebeurde op De Zeven Provincien. Zuivering van de vloot zal z.i. niets helpen. Het systeem maakt de menschen opstandig. In de S.D.A.P. is de muiterij niet verdedigd, alleen verklaard. Tec slotte vraagt spr. een Staatscommissie om de grieven van het personeel te onder- zoeken. Minister Ruys de Beerenbrouck deelt het verlangen naar een krachtig kabinet; met kracht alleen komt men er echter niet in het staatkundig leven. Een wetsontwerp tot steun aan de veen- koloniale aardappelteelt is dezer dagen te ver- wachten De kwestie van steun voor con- sumptie-aardappelen is nog in onderzoek. De heer Hermans onderschat de mogelijkheden van een regeering, die zich haar verantwoor- delijkheidsgevoel bewust is. Tegen gemeenten wordt niet anders dan noodgedrongen opge- treden. Een herziening van de regeling be- treffende de uitkeering aan gemeenten voor werkloosheidsverzekering verkeert in een ge- vorderd stadium van voorbereiding. Tegenover den heer Van Embden merkt spr. op, dat ruim 25 pet. der werkloozen bo de werkverschaffing is geholpen. Geen enkel ander land heeft dit bereikt. De regeering verwerpt het verwrjt, dat zrj onvoldoende sociale zorg toonde. Zij heeft afbraak van ocze sociale wetgeving voorkomen en heeft daarenboven velerlei tot stand gebracht. Spreker verdedigt voorts de ontbinding van de Tweede Kamer, welk college weigerde, de regeering in haar bezuinigingsarbeid te vol- gen. De thans geschapen figuur acht spr. ook vreemd, maar men mag zich niet vastklampen aan een abstracte staatsrechtelijke theorie De muiterij op De Zeven Provincien is niet door onbezonnenen in elkaar gezet. Ware na de sommaties langer gewacht, dan zouden de muiters nog driester zijn opgetreden. Dan zou nog meer geweld gebruikt zijn moeten worden. Minister De Geer vraagt zich af, welke onze credietpositie thans geweest zou zijn, als in- dertijd de overschotten niet voor schulddelging waren besteed. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Eenige kleinere wetsontwerpen worden zon- der hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Drop (s.d.) ontwikkelt bezwaren tegen 't wetsontiwerp betreffende verzekering van mijnarbeiders tegen de geldelijke gevolgen van invallditeit en ouderdom. Hij acht de voorgestelde regeling niet algemeen genoeg, er vallen te veel categorieen arbeiders buiten. Voor het eerst komt men nu in Nederland tot uitkeering uit het invaliditeitsfonds; in het buitenlacd is men al veel eerder tot regelingen gekomen. Spr. is van oordeel, dat het systeem van gedecentraliseerde uitvoering van de invalidi- teits- en ouderdomsverzekering de lasten van de verzekering ongelijkmatig verdeelt, hetgeen schadelrjk is voor het geheel der sociale ver zekering, dat op de algemeenheid der wette- lrjke verplichtingen en rechten moeten kunnen steunen. Daar amendeering van het ontwerp hem onmogelijk schijnt, dient spr. een motie in, de wenschelijkheid te kennen gevende om voor alle mijnwerkers de volledige toepassing van de invaliditeitswet en om uitkeering uit het algemeen mijniwerkersfands te waarbor- gen. De Voorzitter stelt voor, deze motie te be- handelen op een nader te bepalen dag. De heer Moonen (r.-k.) betoogt tegenover den heer Drop, dat het brengen van de mijn werkers onder de invaliditeitswet niet wen- schelijk is. Van bezwaren tegen de tegenwoor- dige regeling is z.i. niets gebleken. Nergens is de verzekering beter dan hier. Als bezwaar tegen het ontwerp moet hij echter noemen, dat een deel der gepensionneerden blijft aan- gewezen op de armenkassen. De heer Wijnkoop (comm.) betoogt, dat de mijnwerkers niet veel hetaben aan de voorge stelde regeling, noch aan de geleerde motie- Drop. STAATKUNDIG-GEREFORMEERDE PARTIJ. De Staatkundiig-Gerefbrmearde Partij heeft Domderdag te Utrecht een zeer druk bezochte algemeene vergadering gehouiden. De groote Tivolizaal was geheel bezet. Na de gebmikelijke opening heeft ds. G. H. Kersten een uitvoerige rede gehouiden. Gods drukkende hand, zeide spreker, rust op geheel het aaridrijk. Ook ons land wordt ziwaar bezoeht. Overheid en onderdaan span- nen samen in een openbaren oorlog tegen God. In onze volkshdstorie, zedide spr., ldigt zoo- wal de oorzaak der huiddige ellenide, als de weg tot verlossdng geteekend. De oorzaak onzer ellende ligt in de moedwiillige verlating van Gods geboden. En hiierbij zijn het niet alleen de revolutionairen, die hun atheistische theorien in de staatkunde in praktijk willen brengen. Ook Rome stuiwide op, om die gehate reforma- torisdhe beginselen te bestrijden. Het kwam zoover diat men een vrijheid aanvaardde waar- tegen juist de Hervormers ten koste van goed en bloed gestreden hebben. Een vrijheid voor atheist, pantheist en deist niet alleen am te getoaven wat hij wii, maar ook om zijn geloof of onigeloof be propageeren. God verlatende, heeft men zich tot Rome gekeerd. De vruchten bleven niet uit. Geen land ter wereld, waar het door Protestanten verheer- lrjkte Rome zooveel voorrechiten geniet als ten onizent. Reeds zijn de vreeselijke sympbomen zicht- baiar. Spr. noemde in dit verband de muiterij op de Zeven Prowincden. Hij betoogde vender, dat onze buitenland- sche politiek beheerecht wordt door humanis- me, dat, aldus spr., Gods Woord verloochent en gedekt wordt door bedriegelijke leuzen en dat dit niet minder geldt van de binnenland- sche staatkunde. Spr. verklaarde zich vervol- gens op de bekende gronden tegen de ver- zekeringswetten, hij wees op het verzet tegen de cnisis-maatregelen. De Varkens-crisiswet grijpt zeer dlep in de vrijheden en reohten van onze boeren in. Onder het mom van de boe- ren te hulp te komen, zeide spr., is de wet in- gevoerd, die het bedrijf van velen ontreddert. Zulk een wetgeving schaadt het regeerings- gezag. In stee van tegen de, het volk vergif- tigende bonden op te trekken, keert zich de overheid tegen trouwe onderdanen. Spr. besprak dan den zeer desolaten toe- stand van de lands-financien. In plaats van ingrijpende bezuiniging over de geheele linie, wii men het volk nog zwaarder druk opleggen in stee van verlichting te brengen. Het volk, betoogt spr., gaat krom onder den last, dui- zenden ambtenaren echter leven in weelde. Betrekking wordt op betrekking, pensioen op pensioen gestapeid. De tijd is gekomen, dat een grems gesteld moet worden aan de hooge inkomens, gelijk in DuitsQhland reeds is ge- schied. De rechtsche regeering, aldus ging spr. voort, stijft Rome. Dat doet de Onderwijswet, die millioenen in de kloosters brengt. Dat deed de Winkelsluiitingswet. Niet anders stand het met de wet tegen Godslastering. Slechts een weg voert naar Neerlands behoud. Het is de onvoorwaardelijke teruigkeer tot Gods Woord. Het is de weg, door de Hervormers be- treden, ook op Staatkundig erf. Het gezag worde erkemd en* gehandihaafd. Ons volk drale niet, zich aohter de webtige regeering be plaatsen, als heb aankomb op de handhaving van heb gezag, dat God haar ver- leende. Volgens spr. moet elk rechtgeaard Ne- derlander zich verheugen in de onderdrukking van de muiterij op de Zeven Provincien. Te ibetreuren blijft het verlies ven menschen-. levens, doch de handhaving van het recht en van het gezag stoat boven het leven van mui- tende elementen. Zij ga voort en drukke de revolutdonaire propaganda den kop in. Make een einde aan de bonden bij leger en vloot. Spr. wees op den zwaren strijd die aan- staande is. De regeering heeft de verantwoor- delijkheid op zich durven nemen om, onder de tegenwoordige omstandigheden, een conflict uit te lokken met de volksvertegenwoordiging. Zal de Staatkundig-Gereformeerde Partij den verkregen invloed op het staatsbestuur behou- den, dan is een vermeerdeiing van ongeveer 30.000 stemmen noodig. Daarorn wekte spr. de aanwezdgen op, tot uitdraging van de begin selen. De vergadering droeg vender een huishou- delijik karakter. a an de Koningin werd een telegram gezon- den, waarin de partij hoar aanhankelijkheid betuigt aan het Huis van Oranje en de Ko- ningin Gods zegen en bewaring toebidt in dezen veel bewogen tijd. De heer P. v. d. Meulen te Genemuiden werd als hoofdbestuurslid herkozen. DE DRANKWET. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 1, 56, 76, 79 en 81 en toe- voeging van artikel 81a der Drankwet. Aan de memorie van toeliohting wordt het volgen- de ontleend: De bepaling inhoudende de definitie van „sterken drank" behoeft wijziging, omdat is gebleken, dat het voorschrift betreffende een temperatuur van vier graden technische be zwaren heeft opgeleverd, die het toezicht op die naleving van de Drankwet belemmeren. Een temperatuur van 20 graden stemt over- een met hetgeen reeds geruimen tijd praktjjk is. Na verschiilende internationele overeen- komsten van den laatsten tijd is deze tempe ratuur ook als grondslag bij alle bepalingen genomen. In het eerste lid van art. 56 van de Drank wet wordt bepaaid, dat het verfboden is in gemeenten, door de Kroon daarvoor aangewe- zen in een voor het publiek toegankelijke loca- liteit, waarvoor B. en W. een vergunmng of een verlof A hebben verleend, of in de aan- hoorigheid van zoodanige localiteit zonder toestemming van den burgemleester gelegen- heid tot dansen be geven. De regeeringseommissie inzake het dans- vraagstuk adviseert in haar rapport aan de regeering om in art. 56 der Drankwet een bepaling op te nemien, die aan de regeering de vrijheid geeft om in een algemeenen maat- regel van bestuur de normen te stellen, die als minima in alle gemeenten zouden behoo- ren te worden in acht genomen. Blijkems haar boelidhitimg is de commissie van oordeel, dat het dansgevaar zich alleen zal voordoen in localiteiten, waarvoor ver- gunning of verlof A is verleend. Zij acht daarom art. 56 van dte Drankwet de aange- wezen plaats, om een webtelrjken grondslag voor een nieuw „Eischenbesluit" te leggen. Met dit door de commissie ingenomen sbanidpunit kan die Minister zidh vereenigen. Hij onderschrijft ook de meening der com missie, dat een regeling dezer materie in de Drankwet meer op haar plaaits is dan in een afzonderlijke wlat, zooals dat in het buiten- Land wel wordt geivonden. Er is immers een verfband tusschen den alcohol en het dans gevaar. Voor wat betreft de voorwaarden, waaron- der de toestemming tot het gelegenheid geven tot danisen door den burgemeester mag wor den verleend, welke in een algemeenen maait- regel van bestuur zuilen moeten worden op- genamen, biedt het rapport der commissie, naar de meening van den Minister, eveneens balangrijik materiaal. Inzake de strekking van het voorgestelde artikel wordt nog het volgende opgemerkt. Het verhod om in een voor het pulbliek toe gankelijke localiteit, waarvoor een vergun- ning of een verlof A is verleend, zonder toe stemming van den burgemeester, gelegenheid tot dansen te geven, is niet beperkt tat de gemeenten, door de Kroon daarvoor aange- weizen, maar zal knacfatens het voorgestelde artikel voor alle gemeenten van toepassing zijn. Naar de meening van den Minister ver- dient een uniforme regeling, welke zich over het geheele land uitstrekt, ten deze de voor- keur. Verder verdient venmelddng, dat ook de socdetedten en de hotels onider de voorge stelde regeling vallen. Voorts strekt het verbod zich niet alleen uit tot de voor het publiek toegankelijke loca liteit, waarvoor een vergunning of een verlof A is verleend, maar ook tot de aanhoorigheid van zoodanige localiteit, dat met zoodanige localiteit binnenshuis gemeenschap heeft. De tijdsomstamddgheden hebben geleid tot een sterke inzinlking in het bedrijf van ver gunning- en verlof A-houider. Velen dezer personen verkeeren in financleele moedlijk- heden en zijn daardoor niet In staat, de be- dragen, die voor een overeenkomst tot liqud- datie van de pachtiverhouding noodig zijn, te betalen. Dit ledidt er toe, dat ten aanzien van veel zaken art. 79 van ne wet niet tijddg, d.d. vddr 1 April 1933 kan zijn toegepast. Blijft de termijn in dit artikel gesteld, onveraniderd, dan zuilen velen broodieloos worden. Op grond van verschiilende overwegingen heeft de Minister het voorstel gedaan den ter mijn van een jaar, gesteld in de artikelen 79 en 81, te verlengen tot twee jaar, opdat nog eenige gelegenheid worde gelaten am een uitvoeribare overeenkomst te maken. Voorts merkt de Minister nog het volgende op: Er zijn personen, vennootschappen onder firma's en commaniditaire vennootschappen, die 1 Med 1933 pachtor van vergunningen waren, maar een reehtspersoon hebben opge- richt of willen oprichten, die voldoet aan de eischen neergelegd in art. 79, lid 2 ten einde op die reehtspersoon de vergunning te laten overschrijven. Verschiilende gemeentebesturen weigeren zulks mogelijk te maken, omdat de juriddsche persoon, ook al is hij slechts een nieuwe vorm voor de oeconomisohe eenheid van 1 Mei 1931, op dien dag niet bestond. Door de voorge stelde wijziging wordt overschrijvdng alsnog mogelijk gemaakt. Teneinide een gelijke toepassing der wet te beivordieren en te voorkomen, dat enkede be- langhebbenden door een interpretatie van bur gemeester en wetihouders, afwijkenide von de beslissinigen, die eiders worden genomen, hun vergunningen zien venvallen, wordt invoaging van art. 81a voorgesteld. Volgens het eerste lid moeten de verzoeken van overschrijving van vergunningen, welker houders tusschen 1 April 1931 en 1 April 1932 zijn overladen, zijn ingediend vodr 1 Juli 1932; dit omvat ook de verzoeken, die nog in 1931 zijn ingediend. INVOERING VAN EEN OMZETBELASTING. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot heffing van een omzetbelasting. De regeering verwijst in haar toelichting naar de wetgevingen van Duitschland, Frankrijk en Belgie, waar deze belas.ting een belangrijke plaats in de budgetten imeemt. De omzetbelasting wordt geheven van alle verkoopen van hier te lande in het vrije ver- keer aanwezige roerende zaken indien de leve ring in Nederland plaats vindt. Dit beginsel, in art. 1 neergelegd, wordt in de volgende arti kelen nader uitgewerkt en gedeeltelijk ook be perkt. De belasting is verschuldigd door den ver- kooper. De kooper is hoofdelijk voor de be lasting mede aansprakelijk. De belasting be- draagt voor iederen omzet Cen ten honderd van den verkoopprijs der goederen. Zij wordt voldaan door middel van plak- zegels, ter waarde van de verschuldigde belas ting, op de fractuur. Voorts wordt voorgesteld een gelijk invoer- recht te heffen van roerende goederen, hier te lande ingevoerd voor verbruik binnenslands. Vrijgesteld van belasting zijn o.a. verkoopen van brood, aardappelen, margarine en turf. Verder is vrijgesteld het verkoopen van goe deren rechtstreeks aan particulieren, voor- zoover deze de goederen kennelijk voor per- soonlijk gebruik aanschaffen. Deze vrijstelling vindt haar oorzaak in de overweging om het stelsel van heffing eenvoudig te houden. Het onderwerpen van alle verkoopen in winkels aan de verplichte afgifte van een gezegelde factuur zou groote moeilijkheden voor het publiek en de winkeliers medebrengen, terwijl naleving van deze verplichting moeilijk zou zijn te controleeren. Om te voorkomen dat deze vrijstelling een prikkel zou worden voor fabrikanten en groot- handelaren, om met voorbijgaan van den detailhandel, rechtstreeks aan particulieren te leveren, is een beperking opgenomen. De vrij stelling geldt namelqk niet ten aanzien van het verkoopen van goederen, die rechtstreeks aan particulieren worden geleverd uit fabrieken en andere panden, waarin in het algemeen geen verkoop in het klein met onmiddellijke afle- ring aan den kooper plaats vindt. Verder zijn vrijgesteld verkoopen aan pu- bliekrechtelijke lichamen en verkoopen van goud, alsmede van munten in zilver of onedel metaal van bet rijk of de overzeesche ge- westen. De belasting zal evenmin gelden wanneer leden van een cooperatieve vereeniging grond- stoffen aan hun cooperatie leveren. De wijze van de heffing van de belasting is dus zoo dat over bepaalde artikelen meer dan eens de omzetbelasting kan worden geheven. Als een fabrikant artikelen levert aan een grossier, dan wordt dus 1 op de factuur ge heven; levert de grossier aan den winkelier, dan wordt over dien omzet weer 1 ge heven; levert de winkelier aan den particulie ren kooper, dan behoeft in dat laatste geval echter geen belasting te worden betaald. De regeering raamt de opbrengst van deze nieuwe belasting op 60 millioen per jaar. In- voering op 1 Juli a.s. zou dus aan het loopende jaar een bate van f 30 millioen doen toevallen, welke de regeering voor een sluitende rekening noodzakelijk acht. Voor het budget van 1934 bestaat evenzeer behoefte aan deze heffing. Het tekort op daze begrooting zal immers dan nog 20 millioen bedragen. De regeering zou de schriftelrjke behande- ling van het ontwerp gaame nog in deze zit- ting zien geschieden. De nieuw gekozen Kamer kan de belasting dan in openbare be- handeling nemen In de Sint Jacobskerk te Leuven, waar hij de mis celebreerde, is mgr. dr. Peeters, huis- prelaajt van den Paus en viearis-generaal van het bisdom Luik, vorige week schdelijk over laden. Dit dramatisohe feit toracht onder de geloovigen een groote opschudddng teweeg. De gestorvene was 46 jaar oud en had den oorlog meegemaakit als aalmoezenier bij de derde Belgische legerdevisie waar hij een zeer populadre figuur was. ANTWERPEN DE EERSTE TUINSTAD. Vergeleken met de vier grootsite steden van Europa, komt Antwerpen vooraan, wat be treft de uitgestrektheid van haar parken en tuinen. Louden bezit 200 parken en squares, samen 752 heotaren groot; Berlijn 20, van 553 hect- aren groot; Moskou 35, van 483 heotaren; Parijs 46, van 263 heotaren. De verhouding van die tuinen tot de uitgestrektheid van de betroklken steden is 1/io voor Donden; 1/14 voor Berlijn; l/m voor Moskou; 1 ;s(i voor Parijs. Maar voor Antiwerpen is 1lg de verhouding; aoodat de Belgische Soheldestad eigenlijk ook de eerste tuinstad van Europa zou zijn. DREIGENDE WOORDEN UIT BEIEREN. De voorzitter van de Beiersche volkspartij staatsraad Schaeffer, heeft Donderdagavond te Forchheim een verkiezingsrede gehouden, waarin hij beftig tegen de rijksregeering pole- miseerde. Dat de Beiersche Volkspartij en het Centrum niet aan de tegenwoordige regeering hebben deelgenomen vond zijn oorzaak in de weigering van Hugenberg om met het Cen trum saam te werken en in de persoonlijke afwijzing van von Papen. De nat.-socialisten beweren op het oogenblik dat na de verkiezingen een rijkscommissaris voor Beieren aangesteld zal worden. Hij, Schaeffer, heeft in Berlijn verklaard, dat Beieren zich dat niet zal laten welgevallen en dat de Beiersche landweerorganisatie en de Stalen Helm den rijkscommissaris aan de grens zouden arresteeren. Volgens vrljen wii van den rijkspresident zal zeker geen rijkscom missaris in Beieren komen. Schaeffer dreigde vervolgens, dat Beieren het verleden te hulp zou roepen en de monarchie zou afkondigen, ,,AIs het rijksgerechtshof vemietlgd is en daar- mede het Duitsche rijk, dan zijn ook wij in Beieren niet meer gebonden". De poiitieke politie heefit Vrijdiag het hoofd- kwartier der communistische partij, het Karl Liebknechthuis op het Bulowplein te Berlijn gesloten op grond van de verordening van 4 Februari j.l. Bij, een huiszoeking in de in het huils gevestigde Oity-idrukkerij had de politie n.l. pamfletten in beslag genomen die tot hoog- verraad en geweladaden aanspoorden. De reohiter-oamimissaris te Amsterdam heeft het bevel tot in bewaringstelling van den heer Sneevliet verleend, zulks in verband met de hem ten laste gelagde opruiing. In het uitvoerig veihoor, dat de reohter- oommiissaris den veirdachte afnam en onge veer twee uren duurde, verklaarde hij o.m. „Het manifest werd door mij zelf opgesteld op 4 Februari. Het was geschreven als hoofd- artikel voor „De Arbeld"; Zondag 5 Februari werd bekend, wat met „De Zeven Provincien" was gebeurd. Ik gaf toen last het artikel in manifestvorm te drukken en boven dien werden 2500 losse manifesten door mij besteld, om te laten verspreiden onder het marine-personeel. Dienzelfden dag heb ik die manifesten ter hand gesteld aan personen met opdracht, om ze te gaan verspreiden onder het marine-per soneel, o.a. in den Holder. De bedoeling van de verspreiddng van „De Arbeid" was om de arbeiders aansluiting bij het N. A. S. te doen zoeken. In bedoeld manifest spoorde ik de maxine- mannen aan, am het Engelsche voortoeeld te volgen en in onderling averleg te treden be treffende een coliectieve actie tot dienstwei- gering, overeenkomstig de actie door het En gelsche marine-personeel te Invergordon des- tyds gevoerd en de nu gevoerde actie door het marine-personeel te Soerabaja. Het motief van mijn handelwijze en speciaal mijn motief, om het artikel, hetiwelk ik had geschreven, toen ik hoorde van het gebeurde met „De Zeven Provincien"., ook ails manifest te verspreiden, was am op die wijze door de door mij bedoel- de actie van het marine-personeel een bewe- ging te verwekken, welke zou leiden tot alge meene amnestie van het Indische marine-per soneel en de geweldidadige onderdrukking van de actie van het personeel van „De Zeven Provinoien" zou voorkomen. Onder dienstwei- gering versta ik, dat het marinepersoneel na- laat het gehoorzamen aan door meerderen ge- geven bevelen." De Eerste Kamer der Amsterdamsche Rechtbank heeft besiist, dat de voorioopige bewaring van den heer H. Sneevliet, voorzit ter van het N.A.S., die was gearresteerd onder verdenking van opruiing, met dertig dagen zal worden verlengd. Tegen de beslissing tot verlenging van het arrest, zal de heer Sneevliet hooger beroep aanteekenen. Het bestuur van de Federatie van Bouw- vakarbeiders, heeft, ingevolge het besluit van een doartoe speciaal gehuden vergadering, een telegram gezomden aan den minister van jus- titie, waarin de onmiddellijke invrijheids,tel ling wordt geeischt van den heer H. Sneevliet en van drie jonge Amsterdamsche arbeiders, die eveneens onder verdenking van opruiing zijn gearresteerd. AUTO-DIEVEN. Men meldt uit Roermond aan de N. R. Crt. Eenige dagen geleden werd te Hoecsbroek ten nadeele van een ambtenaar van de mijnen aldaar des nachts een auto gestolen. Vermoe- delijk hebben de dleven den auto uit de garage geduwd en na hem, een eind verder aangezet te hebben, zijn zij in de richting Roermond gereden. In den vroegen morgen werden zij op den Maastrichteiweg nabij Roermond door daar patrouilleerende rijksamibtenaren, die den weg in verband met smokkelauto's hadden af,gezet, tot stoppen gesommeerd. De dieven reden evenwel met groote snelheid door. Twee ambtenaren, die een eind verder geposteerd waren, schaven spoedig een paar spijikerplan- ken over den weg, waardoor de autobanden werden stuk gereden. De dieven wisten toch nog van den hoofdweg door eenige straten over den Minderbroederssingel het kleine stille Dooierstraatje te bereiken, waar de auto, doondat dit straatje een sterke kromming heeft, van beide kanten niet te zien was. Wijl het echter een weinig gesneeuwd had, konden de ambtenaren het spoor van den wagen ge- makkelijk volgen en hadden hem dan ook weldra gevonden. Daar vermoed werd, dat men hier met een smokkelauto had te doen, werd hij naar het entrepot gebracht en onder- zocht. Er werd evenwel niets verdachts ge- vonden. Een rechercheur hoorde ook van een en ander en wist al spoedig uit te vinden, dat men hier te doen had met een te Hoensbroek gestolen auto, waarvan bij de politie aangifte was gedaan. De dieven hadden zich, toen zij ibemenktem, dat de ambtenaren hen op het achtergelaten sneeuwspoor volgden, uit de voeten gemaakt. De auto is inmiddels aan den eigenaar teruggegeven. Van de dieven is nog geen spoor ontdekt. Nader meldt men: Nadat de beide personen, die als de vermoe- delijke daders werden beschouwd, Woensdag nog te Roermond hebben rondgezworven en zich voomamelijk in de buurt van de kade aan de Maas hebben opgehouden, hebben zij des avonds aan het station een taxi genomen, om hen naar M. Giadbach te brengen. Aan de grens bij Elmpt moest passencontrole plaats hebben en terwijl de Duitsche kommiezen in hun kantoor deze controleerden, schenen beide heeren het te warm te krijgen. Bij terugkomst van de kommieizen waren zij in de dichte bos- schen verdiwenen. Onmiddelltjk werd de grenswacht in het geweer geroepen, die beiden achtervolgden. Uit Niederkruchen rukte on- derwijl een detachement veldwachters ter assistentie aan. Na korten tijd had een tref- fen tusschen politie en vluchtenden plaats. Van beide zij den werd van de revolvers ge bruik gemaakt; tientallen schoten werden ge- lost. Een van de dieven werd daarbij zwaar gewond en gevangen genomen. Hij werd naar M. Giadbach overgebracht en daar opgesloten tot het ondergaan van eenige jaren gevange- nisstraf, welke hij wegens auto- en andere diefstallen nog tegoed had. Hij was In het bezit van een repeteerpistool, waaruit hij acht schoten op de hem achtervolgende ambtena ren had gelost. De tiweede persoon wist in de duistemis te ontkomen; deze schijnt dezelfde te zijn, die zich den volgenden dag even voorbij Dalheim heeft laten verbinden. Zijn naam is b\j de politie bekend. De marechaussSe te Roermond, die van het gebeurde kennis kre- gen, stellen op Nederlandsch gebied naar dezen voortvluchtige een onderzoek in. GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Rijksambtenaren en marechaussee hebben te Niebert, gemeente Marum, in de woning van den landarbeider J. K. een distilleertoestel in beslag genomen. Het toestel leek zeer primitief. Een melkbus en een waschketel, voorzien van een koperen kraanschenen tot de udtrustinig te behooren. BROEDERTWIST. In een perceel aan de Van Egmondstraat te Rotterdam heeft een vechtpartij plaats gehad tusschen den bewoner en diens beide broeders, den 20jarigen kantoorbediende en een 25- jarigen slager. De bewoner zou door zijn broers van de trap zijn geworpen. Hij brak daarbij het linkerbeen. Het tweetal is door de politie aangehouden en in bewaring gesteld. LA WINE-ON GELUK TE LENZERHE3DE. Te Lenzerheide is Donderdag een emstig lawine-ongeluk gebeurd, waarbij een Duitsche dame om het leven is gekomen. Het slacht- offer behoorde tot een groep skisportliefheb- bers, onder wie zich ook eenige Nederlanders beivonden, die, onder leiding van den heer J. Monnikendam uit Hilversum, deelnemen aan een skicursus en verblijf houden in de jeugd- herberg te Lenzerheide. De Nederlandsche skiloopers bleven ongedeerd. BRIEFKAART MET VERTRAGING BESTELD. De posterijen hebben een briefkaart, die In November 1907 uit Reims naar Parijs was verzonden, dezer dagen aan het Parijsehe adres besteld, waar zij dus na 25 jaar en drie maanden terecht kwam. De geadresseerde was inmiddels overleden en een familielid moest, hoewel de kaart indertijd goed geadresseerd was, strafport betalen aangezien de postta- rieven ook in Frankrijk sediert 1907 aanzien- lijk verhoogd zijn. -WS' Vergadering van Dinsdag 14 Februari 1933, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. Th. 't Gilde, A. Verschelling, L. P. Ortelee, I. de Feijter, P. van Bendegem, B. Seghers, C. Hamelink, C. van Kampen, A. P. de Ruijter, F. Dieleman en J. de Feijter, benevens de Secretaris J. L. J. Maris. (2. Slot.) b. Burgemeester en Wethouders stellen. voor, over te gaan tot het aankoopen van eenige perceelen grond te Schapenbout. Ziji schrijven daaromtrent het volgende; De raad heeft destijds een aanvang gemaakt om de verkeersweg aan Schapenbout te ver- beteren door een perceel aan te koopen, het geen intusschen gesloopt is. Er bleef echter nog meer te verbeteren, waarvoor wij pogingen hebben aangewend om dit aan het polderbestuur over te laten. Het betrokken polderbestuur berichtte hierop daar- toe niet genegen te zijn. Wij hebben met de aangrenzende eigenaars, die met hun terrein over de thans gedeeltelijk aangelegde nieuwe weg komen, overleg ge- pleegd en getracht een overeenkomst te be reiken, doch wij kunnen met een der eigenaren niet tot overeenstemming komen. Deze blijft een hooge prijs bedingen, wat tot gevolg heeft, dat deze oppervlakte tegen een veel hoogeren prijs aangekocht moet wor den dan oorspronkelrjk geraamd was. Wij stellen u voor deze grond aan te koopen ter grootte van 46 c.A. tegen 5 gulden per- M2. en dit te betalen uit den buitengewonen. dienst. De VOORZITTER voegt hieraan toe, dat Burgemeester en Wethouders en de gemeente- opzichter met de betrokkenen hebben gecon- fereerd, doch dat eCn eigenaar niet bereid is, den grand voor minder dan f 5 per M* af te staan. De anderen vroegen een lageren prijs, doch gaven te kennen, dat, wanneer die 6ene ten slotte 5 zou krijgen, zij dat ook wensehtem te ontvangen. Het is echter niet. gelukt den betrokkene te bewegen tegen een? lageren prijs te verkoopen. Hem werd ge- wezen ap het onballijke van zijn eisch, in ver band met den prijs die voor verkoop van grond gevraagd wordt, maar hij was niet tat andere gedachten te brengen. Hij bleef op zijn stamdpunt staan van 5 per M. en gaf te kennen, anders van den verkoop te zuilen atzien. Ofschoon aan Burgemeest,er en Wet houders den prijs te hoog voorkomt, ook in verband met andere strookjes grond, die wel- licht in de toekamst nog zuilen moeten war den gekocht, en waarbij dan allicht met dezen aankoop rekening zal worden gehouden, stel len zij voor om tot den aankoop over te gaan. De raad is nu eenmaal begonnen met het ver beteren van dezen weg en die zaak behoort geheel te worden geregeld. De heer 't GILDE vraagt, of, indien het tot aankoop van dezen grond komt, of het werk dan niet in werkversehafring zal worden uit- gevoerd. Zoo ja, dan acht hij de berekenmg van den gemeente-opzachter voor wat de kos- ten betreft toch niet juist. Het is een opper vlakte van ten hoogste 50 M'-\ en hij komt tot een kostenberekening van 400 tot 500. Hoe komt hij tot zoo'n bedrag. In werkverschaf fing wordt toch door den Minister ook steun verleend? Dat kan dus zooveel niet kosten. De heer DIELEMSANEr staat ook maar 250 berekend voor de uitvoering van het werk, want er gaat 250 weg aan koopsom voor den grond. De heer 't GILDE: En dan die mededee- ling over het dreigement van den eigenaar. Die heeft vier- of vijfimaal een bezoek gehad van den gemeenteopzichter, en heeft vanaf het begin zijn stand punt tegenover hem vol- doemde uiibeen gezet. Het bezit van dat tuin- tjie v6<5r zijn woning is voor den eigenaar een groot gemak, hij kan daarin zijn kinders vei- lig laten spelen. Als hij van dat tuintje af- stand doet, komt hij zo<5 tegen den rijweg te wonen. Die grond heeft voor hem bijzondere waarde, em spreker meent dat dit in aanmer- king genomen hij ook f 5 per M2. kan vragen. De VOORZITTER: Ja, de toestamd is z66 gewordem, omdat de gemeente daar nu een maal grond voor wegsverbeterimg heeft aan gekocht. De heer 't GILDE: En dan het noemen van den naam van dem betrokken eigenaar, dat was toch ook niet moodig geweest.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5