Charme en degeiijkheid DoarZeeuwsch-Vlaanderenin't Verleden Voor alien die Sukkelen SPORT. Feuilleton - vertellingen Mijnhardt's Laxeertabletten VOETBAL. door A. M. WESSELS. BRABANTSCHE BRIEVEN. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Lokaal „Eben-Hafezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. 5'/2 u. de heer J. W. van Swig-churn. K.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zyn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2V2 uur Lof. aluiten elkaar niet uit. Huishoudelijk werk is geen beletsel voor het bezit van zachte, gave, fraaae handen. Mits U maar Purol gebruikt en van tijd tot tijd Uw banden daarmede inwrrjft. Doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct. By Apoth. en Drogisten. (Ing. Med.) WEDSTRIJDEN VOOB ZONDAG. HON. NED. VOETBALBOND. AFD. IV. le klasse. Bley erheideLONGA NO ADMW. PSV-BW. 2e klasse A. Alliance-Breda. De Baronie—Dongen. VlissingenHero. TemeuizenRBC. 3e klasse A. HulstSasscbe Boys. Middelburg IIDe Zeeuwen. Zeelandia IIAxel. 3e klasse B. Nieuw-BorgvlietZierikzee ZEEIJWSCHE VOETBALBOND. le klasse B. BreskensSluiskil. HoofdplaatIJzendijke. 2e klasse B. SdhefldestrydersAxel IL 2e klasse E. Sluis nHoofdplaat II. Z.-Vl. Boys-Hoogew. Boys. 3e klasse B. ONW HScheldestrijders n. Sluiskil HTerneuzen IV. BKW—Tern. Boys. Onze Zeeuwsche Eerste Klasser Middelburg heeft vacantie gekregen, daar de eerst vast- gestelde wedstrijd MiddelburgWillem II word uitgesteld. PSV krijgt Zondag zijn laatsten wedstrijd te spelen en BW zal baar tegenstander zijn. PSV moet dien wedstrijd winnen, wil zij de eerevlag kunnen ontplooien. De Fhilipsmen- schen zullen er alles op zetten dat dit vreugde- sein kan worden gegeven, waardoor de kam- pioenswedstrijden dit jaar weder te Eind hoven worden gespeeld. Het gevolg hiervan zal echter zrjn, dat BW in een uiterst penibe- len toestand komt, daar Middelburg het Zeeuiwsche wapen voor oogen zal houden in de nog resteerende tiwee wedstrijden. De spanning in de Eerste Klasse blijft er dins wel tot het laatst toe in, zoowel voor het beizetten van de eereplaats als voor de zoo gevreesde TWEEDE KLASSE. AllianceB reda. Alliance zal het niet gamtakkelijk krijgen tegen Breda, dodh het feit, dat Breda niets te vreezen heeft en Alliance zal moeten strij- den om de laatste plaats te ontloopen, kan hier een woordje medespreken. Natuurlijk zal Alliance met het degradatiegevaar voor oogen zicth buitengewoon inspannen en wij weten bij ervaring wat enthousiasme ver- mag. Het "blijft sleohts de vraag of Breda zich zal laten overrompelen. Speelt Breda een be- zonnen en degelijke partij, dan is de overwin- ning voor haar, als zijnde de sbeikste. De BaronieDongen. Wat wij voor AllianceBreda schreven kan feiitehjk precies eender voor De Baronie Dongen geschreven worden. Ook hier is vol- ,gens de ranglijst Dongen de sterkste en is haar stand zoodanig dat haar ddt seizen niets kan averlkamen, terwijl voor De Baronie ieder puntjie kostbaar moet genoemd worden. Nog heeft De Baronie een voorsprong van 2 pun- ten op Alliance, maar gesteld eens dat het aan Alliance zou geluklken om Breda van zidh af te sdhudden en deze wedstrijd door haar werd verloren! Dan was Leiden in last en kreeg men te zien dat bij een vrijwel gelijk aanital gespeelde wedstrijden De Baronie, MEVO en Alliance ieder 6 punten had, terwijl het einsde van deze competitie zoo nabij is. Men mag er dus op rekenen dat het er in Breda zal spannen. VlissingenHero. Wat gaat er in Vlissingen gabeuren Zie- daar de vraag die iedere voetJballiefhebber zidh zal stellen. De strijd voor het bezetten van de eerste plaats is nog lang niet ten einde. De groote nederlaag van Hero tegen Temeuizen zal voor Vlissingen wel een spoor- slag zijn am zidh tot het uiterste in te span nen. Hierdoor toch werd de voorsprong van Hero tot 4 punten verkleind en Vlissingen kon op het terrein van Hero een gelijk spel verwerven. Hierbij komt ten overvloede nog dat op eens voor de Soheldestadibewoners de kans weer werd geopend om nog een good te doen naar de eerste plaats, te meer waar voor Hero nog op het pnograjmima staat de retum- wedstrijd HeroTemeuizen. Het is wel opval- lend hoe de kansen in een week kunnen kee- ren en het getuigt van weinig krachtverschil tussdhen de leidende vereenigingen. Wij dur- ven een overwinning van een der heide clubs niet te voorspellen, doch dat er gestreden zal worden daarvan kan men zeker zijn. TemeuzenRBC. Er zijn nu eenmaal in deze wereld menschen die alles van de zonzijde bekijken en men schen die het liefst de wereld door een don- kere bril aansdhouwen. In den regel zijn de optimisten de prettigste om miede om te gaan, ze hebben zoo gaarne dat er levensvreugd is en zyn vol moed dat het goed zal gaan, ter wijl de zwartkijkers behooren tot dat deel der menschheid die het niet gemakkelijk voor zichzelf hebben, zij hebben geen goed woord over voor hen die door hard werken succes weten te behalen, ze zijn een last voor zich zelf en voor hun omgeving. Toevallig kwamen wij v66r den wedstrijd TemeuzenHero met een optimist in aanraking en na den wed strijd bemerkten wij dat ook zijn tegenvoeter tegenwoordig was geweest, hjj die niet wist te waardeeren. De man met het zonnige humeur was na tuurlijk een onverdachte supporter van de rood-zwarte kleuren en met veel bravour voorspelde hij een overwinning op Hero, hi; had zelfs den uitslag reeds aan het papier toevertrouwd. Hij heeft gelijk gehad, alleen had hij de cijfers nog wat hooger mogen op- maiken. Maar bij deze eene voorspelling bleef het niet, neen, kant en klaar was het geheele verdere verloop der competitie, alle nog te spe len wedstrijden had hij met de door hem toe- gedachte uitslagen in een staatje verwerkt en het eindresultaat was, men zal het allicht he- vroeden, dat Temeuzen als kampioenen prijkte! Dat was de optimist in optima forma, de man, die bij alle dingen de zonzijde zoekt. Thans laten wij, curiositeitshalve, den tegenvoeter, die wij vonden in de Axelsche Oourant, aan het woord. Over het in groot- sohen vorm zijn van het Temeuzen's elftal en de prestaties van de spelers persoonlijk rept hij niets, zijn donkere bril heeft hem belet dit te aansdhouiwen. Ziet hier hoe hij zijn somber gemoed den vrijen teugel laat: Reeds lang was naar deze ontmoeting met belangstelling uitgezien. Dat er zulke meer en minder emstige ontknoopingen bij zouden voorvallen, had wel niemand verwacht. Op een totaal onibespeelbaar terrein, een ware modderpoel, die tevens oorzaak was van tal- looze glij- en valpartijen, leed het sterke, in deze competitie nog ongeslagen Hero zijn eerste nederlaag. Zij is hoofdzakelijk te wijten aan de terreinomstandigheden. De rood-zwar- ten voelden zidh in dezen wedstrijd in de mad der veel beter thuis dan de tedhnisdh knap- pere geelhemden, die hier echter hun short- passing bijna niet konden uitvoeren, terwijl de gastheeren hiervan profiteerden en reeds met de rust de leiding hadden met 41 en na de thee de score opvoerden tot 102. Van mooi spel was bijna geen sprakesleohts spo- radisdh kon Hero het open spel van de zicih aan de oonstandigheden aanpassende Temeu- zenaars onderbreken en door sohitterende combinatie laten zien dat zij candidaten zijn voor de hoogste regionen. Ook de Hero-doel- wadhter toonde zooveel mogelijk zijn groote talenten, hetgeen echter in dezen wedstrijd geen beslissenden invloed had." Wij hopen voor den scribent dat hij, na het schrijwen van deze regelen, zich wat opge- ludht zal gevoelen! Door de overwinning van Temeuzen op Hero is de voorsprong tot 4 punten verkleind en komt er iweder spanning in den strijd om de eerste plaats. Hero heeft echter de beste papderen en zal die verm'oedelijk ook wel be- bouden, maar hiet moet voor Terneuzen een groote voldoe-ning zijn geweest om over het tot nog toe ongeslagen Hero te zegevleren. Thians komt op bezoeik RBC, de clulb, die ons inziens te laag in de ranglijst staat in ver- houding tot haar kunnen. Zij beschikt over een schotvaardige voorhoede, die weet te pro- fiteeren van de gebodien kansen, zoodat het voor de achterhoede van Temeuzen oppassen zal zijn dat de gasten niet al te vaak in de gelegenheid zullen zijn hun sohotvaardigheid te demonstreeren. RBC heeft 13 wedstrijden gespeeld en daarbij 39 doelpunten gemaakt, gemidideld duis 3 per wedstrijd. Voor Terneu zen is het te hopen, dat dit gemiddelde niet gehanidlhaafd is ge-bleven, want dan zpu zij om te winnen nog een hoogere score moeten hebben bereikt en de adhterhoede van RBC is vast niet voomemens zioh zoovele malen te laten verschalken. Wanneer Temeuzen bij het naderen van het einde dezer competitie nog een gooi wil doen naar den begeerden titel, mag zjj de verwachtingen van den optimist onder hare supporters niet beschamen, doch zij dient er rekening mede te houden, dat RBC niet een der zwakste tegenstanders is. DERDE KLASSE. HulstSassche Boys. In Hulst komen de Boys op bezoek en zul len het daar niet gemakkelijk krijgen, want de geel-blauwen zijn op hun terrein thuis. Van heel veel belang 'voor den stand in de ranglijst Is deze wedstrijd niet, alleen zou het voor de Sassche Boys goed zijn als zij nog een paar punten wisten te veroveren om zich veilig te stellen. Zeelandia II staat welis- waiar 4 punten bij haar ten adhter dodh heeft ook 2 wedstrijden minder gespeeld. Welis- waar gelooven wij dat de reserves van Zeelan dia bij het einde van het sedzoen de laatste plaats zullen bezetten, doch het is beter dat men zelf in de hand heeft en niet afhankelijk moet zijn van de resultaten van d'erden. Middelburg IIDe Zeeuwen. De reserves van Middelburg moeten den strijd aanbinden tegen De Zeeuwen en zal de uitslag hiervan wel zijn dat de zwartjes de overwinning mede naar Vlissingen nemen. Het spreekt vanzelf dat De Zeeuwen nog vol goeden moed zijn op den komenden strijd tegen Axel, een overwinning op deze club zouden De Zeeuwen weer bovenaan brengen, temninste wanneer zij ook de overige nog door haar te spelen wedstrijden want. Zeelandia HAxel. Deze wedstrijd was de vorige week vast- gesteld, doch had wegens afkeuring van het terrein geen doorgang. Daar in de Derde Klasse geen enkele wedstrijd plaats had, bleef de stand ongewijzigd, zoodat wij voor ons sportpraatje aan den vooravond van de ontmoeting kunnen verwijzen naar ons num- mer van vorige week Vrijdag. Axel zal, daar is geen twijfel aan, met een fraaie overwin ning terug keeren en dan zich gaan voorbe- reiden op den beslissenden strijd tegen De Zeeuwen. Naar wij verneanen zal dien dag een groot gezelsdhap supporters het elftal ver- gezellen naar de Scheldestad om hun favorie- ten aan te moedigen voor zoover dit noodig mocht zijn. ■(Alle vragen, opmerklngen etc., deze Historische Rubriek betreffende, te zen- den aan den heer A. M. WESSELS, Conservator Museum te Goes.) XLIII. Te Philippine. Na Biervliet verlaten te hebben, gaan wij thans op Philippine aan, welke gemeente de Philippine-, Isabella-, Clara- en Angelina- polders bevat, benevens de buurten Bouohaute haven en de Posthoom. Philippine dankt haar oorsprong aan den reeds meermalen genoemden Hieronimus Laurin die in Januari 1505 uit Mechelen van Honing Philips, Hertog van Bourgondie, oc- trooi kreeg tot het bouwen, tot eer van God, van een stad, die den naam Philippine ontving. Hij mooht die stad, onmiddellrjk na hare stichting, tot een Heerlijkheid verheffen, met eigen Baljuw en Sohepenen, terwijl voorts aan de inwoners een jaarmarkt en andere voor- rechten werden toegekend. Zelfs de veel vermogende steun van den schatrijken schatmeester van den Hertog en de voorreohten van vrijheid van tol en markt konden de plaats, zoo zij al ooit als eene stad tot stand is gekomen, niet verheffen. In de zestiende eeuw werden deze oevers zeer door het water geteisterd, zoodat er bij het uitbrekem van den Tachtigjarigen oorlog hier slechts een fort stond, dat van groot be lang voor de verdediging van het zoo genoemde Sasschegat werd geacht. Philippine is een zeer aardig dorp. Hoe aardig loopen de straatjes uit op het typische marktplein, waaromheen vertrouwelijk de hui- zen geschaard zijn. Zonder dat men het van te voren weet, krijgt men direct den indruk van een visschersplaats. De bevolking is zeer gemoedelijk en vrien- delijk en geeft hereidwillig antwoord op de vragen, die wij stellen. Ook hier zijn wij weer op historischen bodem. Philippine werd op 21 Juni 1600 door Prins Maurits veroverd, doch viel later weer in Spaansche handen en bleef bezet. totdat Graaf Willem Frederik van Nassau, op dit terrein verscheen en het weer vermeesterde. Toen deze 11 Sept. de schans PhUippine op de Span jaar den veroverd had, zag hij al spoe- dig in, dat het niet genoag was, de plaats te vermeesteren, maar dat het er nu op aan kwam, om haar voor ons land te behouden. Hij stelde daarom een flink aantal werklieden aan, om de schans te versterken. terwijl zrjn soldaten zoo gelegerd werden, dat zij het vestingwerk gemakkelijk konden beschermen. De Spanjolen lieten hem echter niet lang met rust. Met een macht van 60 vendels voetvolk en 7 Kometten ruiterrj sloegen ze zich voor de legerplaats neer en begonnen deze uit alle macht te beschietem. Hoewel dit schieten, door de mannen van Graaf Willem krachtig beantwoord werd, het het zich toch aanzien, dat de schans het op den duur tegen den over- machtigen vijand niet zou uithouden en daar versterking door hulptroepen uitbleef, be- dacht de Graaf een list. Hij liet uit het zooeven door ons verlaten Biervliet een 60-tal ledige schepen komen en plaatste op elk schip een taimboer. Deze schepen gingen In den avond onder zeil en toen zij in de nabijheid van de bedreigde schans kwamen, hoorde men opeens een oor- verdoovend gerucht. Somonigen der tam- boers sloegen den Schotsen, anderen den Fransohen, weer anderen den Duibschen marsch. Ulvenhout, 21 Februari 1933. Menier, Zoowas Ik oew lest al mee 'n paar regeltjes weten liet: d'n Fielp viert van 't Veur- jaar z'n zulver feest as lid van d'n Raad. Menigeen hee me al gevraagd g'ad: „zeg, Dr6, hoe sta-g-et mee die fulf?" Aan m'nengruun- tenwagel vroeg 'r 'n wefke: „heuren me daar nog wa van, of eh hedde't maar uit oewen duim gezogen En 'n aandere schreef me weer: ,,hoe zit da toch in mekaar mee juilien bakker. Gaat da juhileum nouw deur, ja of ja?" Die wefkes! Ze vragen oew 't hemd van oew lijf. Veural aan d'n gruuntenwagel. „Wa kost dieen rom- mel?" „Da's prel juffrouw; vler cent d'n bos". "Gif me dan zes bossen veur twee dubbel- tjes". ,,Neee, juffrouwke, zes veur vierentwintig of vijf veur twee dubbeltjes en ginnen cent minder horre, hoe gferen ik oew ok verkoop!" „Vergimde hardzak!" „Nouw, motte ze hebben, juffrouw? M'n konkurrenten vragen vijf cent, horre!" ,,Mag ik ze zelf uitzoeken, Drd?" ,,Ga-d-oewen gaank, 't is 'n eerlijke zaak, juffrouw, m'nen gruuntenwagel! Zonder dub- belen bojem!" F.n dan halen ze 'r vijf bossen af, amico, ollee, die tellen wel veur zeuven!' ,,Gezien? Vijf!" ,,Eln of!" En as ze dan gaan betalen, amico, don tellen ze tot veftienzestienze-ven-tien", j en veur ze verder gaan, kijken z'oew eerst nog I 's aan: „acht-tien", dan hoest ik maar 's, om J d'n tijd te korten: „negen-tien", en dan 1 dan: „Drd 66nen cent te goed houwen, 'k heb 1 gin klein geld meer". Oh 't zijn zulke ellendelingskes, maar kwaad kan 'k er nooit op worren! Op stuk van zaken strijen ze veur d'n huishouwentje j en da zie 'k geren. As ze maar nie op m'n - spullen schelden! 't Is rijp, frisch en bestig i goed, nie gestolen, en gedijd op 'nen vetten grond onder d'n zegen van boven en mee zwaren arbeid. Juffrouw", zee ik van den mergen nog aan zo'n pedaant, kritiek frummeske, da geren alles afkeurt: „juffrouw nie op m'n perduk- ten schelden, horre! Teugen mijn kunde zeg- gen wa ge wilt, maar van m'nen gruunten wagel kan 'k gin kwaad heuren!" Ollee, wa schoot da dink in 'nen schaailijken lach! „Ge zijt te duur", zee ze toen. „Das' wa-d-aanders", zee ik! Da's al veertig jaren zoow. Oew moeder, die 'k ok dartig jaar bediend heb, hee dartig jaren 't zelfste gezegd, maar kek nouw maar 's in d'n spiegel, juffrouw, hoe prachtig of gij er van opgegroeid zijt! Daar loopen gin schondere wefkes, defer!" En dan, amico, dan is ie veur mekaar. Dan doen ze wel net of ze 't nie gferen heuren, maar dan weet ik veruit, da 'k de eerste veer- tien diagem gin last meer heb aan zo'n klantje. Ollee, ik geleuf nie dat 'nen Ford die al tien- tallen muljoenen „blikslagerswinkeltjes-op- wielen" afleverde in z'n leven, al meer hee motten liegen aan z'n klanten dan ikke, maardie toeterende ,,blikslagerijkes" wor ren gekocht deur de kearels en mijnen boeren- kool deuir de werkes en dh's 't verschil! Maar fefen ding is d'r zwak. Ze lachen gferen As ik oew toch vertel, da 'k kortgelejen 'nen grooten brief uit Wiesbaden ontving, van 'n wefke da-d-in Frankrrjk opgevoeid Is, in Dutschlaand woont en mijn 'nen manjefieken Hollaandschen brief schreef, om te laten weten aan me, dat ze zoow gferen lacht. Vrjf- entwintig jaren getrouwd mee 'nen Neder- laandsche Flip, hee heur onze taal doen leeren. F.n nouw mot ik oew 'nen bak vertellen, over Trui! In dieen brief staat geschreven, zwart op wit: ,,En wie weet mlsschien is het goed, wanneer Trui hoort, dat ook nog andere wefkes van u houden, is het niet?" Toen Trui da las, toen sloeg ze d'n brief weer om, keek bovenaan en vroeg: ,.waar leet da Wiesbaden?" ..Verschrikkelrjik wijd weg", zee ik on- noozel. Waarop Trui zee... „oem, da's maar goed!" Amico, 'k ben naar d'n stal gegaan, heb m'nen bulk vastg'ouwen mee twee handen en 'k heb gelachen, g-elachen man, ollee, in gin tjjen ha'k z66w geschaterd. Dus, ze weten 't nouw, de wefkes! Ze meu- gen zoowveul van me houwen as ze willen, as ze maar heel, heel wijd weg wonen! Afjjn, de groeten van Ulvenhout naar Wies baden, horre! Maar ollee, ik ben onderwijle heelegaar van m'n sjapieterke afgerokt, van m'nen Fielp. Ja, as ge ok mee de wefkes beglntIk heb as jongen van tien jaren 's 'nen jongen 'n j paar blaauwe oogen geslagen, omdat ie Truike van Peeren aan d'r vlechtje trok, 'n stertje j van ijzerdraad. Enneda's veftlg jaren gelejen en nouw vraagt ze waar da Wiesbaden ergens uithaangtNogeens: as ge mee de wefkes begint, dan is 'n halve eeuw n6g niks. En daarom, nouw d'n Fielp! Om te beginnen: d'n bakker is nog 'nen Volksvertegenwoordiger van d'n ouwen dege- lijken stempel. Wij hebben 'm destijds gekozen om humzelf. Nie op 'nen lijst, waar ie per ongeluk op verzeild was gerokt, neee, omdat ie d'n Fielp was! Nie zoow as teugeswoorig, da ge stemt op Piet Jansen en dat er dan, na verloop van tijd ineens Kobus Plas veur oew neus wordt ge- draaid, die 'n jaar gelejen op't durp Is komen wonen. Niks horre! Wij kozen d'n Fielp, omda me d'n bakker hebben wilden. Waant hij was van alle meu- gelijke en onmeugelijke vereenigingen veur- zitetr of secretaris, of allebei tegelijk en van sommigte vreenigingen, zoow as ons prop- club, daarvan is le 't heele bestuur! Onze Fielp is 'nen geboren veurzitter, 'k heb oew da geleuf ik al meer geschreven g'ad. En as hier 'n vereeniiging wordt opgericht, dan gaat d'n bakker al uit gewoonte op d'n veur- zitterstoel zitten en as dan later 't bestuur gekozen mot worren, dan kan er moeilijkheid zijn over d'n secretaris, d'n penningmeester, d'n vieze-veurzitter, de kemissie-lejen, over met Verstopping of moeiljjken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of p(jn Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 «t. (Ing. Med.) De Spanjaarden, hierdoor in de meening gebracht, dat de Hollanders opeens een groote versterking hadden gekregen en in den stikdonkeren nacht niets kunnende on- dersoheiden, braken dadelijk op en sloegen hals over kop op de vlucht. Zoo had de Graaf Philippine gered en was de vijand verdreven, en wat het mooiste was, zonder dat het een druppel bloeds had gekost. Rustig kon men nu de voltooiing van de vesting voortzetten. De Staten, het gewicht van dit punt inzien- de, lieten de verdedigingswerken zeer uit- breiden, door aanleg v£in een nleuwen hoofd- wa) met twee halve en twee geheele bas tions, terwtjl de landpoort door eene lunet ge- dekt en de waterpoort door een ravelijn be- schermd werd. Het opperbevel over deze ves ting berustte bij den Gouvemeur van Sluis. Inmiddels werd nog eens een tweede poging gewaagd. Hunnius verhaalt toch in zijn Zeeuwsche Buise (Pag. 333 -334) dat, in den nacht tusschen den lste en 9de Mei 1635, de Spanjaarden, onder den Graaf van Fon taine, voor Philippine kwamen, met het doel om de schans benevens het nog onvolkomene en aan de eene zijde nog openliggend hoom- werk, weder te bemachtigen. De Heer van Welland, die met vijf com- pagnien in de schans lag, vermoedde niet het minste kwaad; doch toen een schipper toe vallig onraad ontdekkende, daarop alarm gemaakt had, hield de bevelhebber den vijand in bedwang tot er den volgenden dag ver sterking uit Vlissingen aankwam, zoodat de Spanjaarden, nadat ook Graaf Willem met nieuw krijgsvolk was opgedaagd, eenen dag later, met groot verlies, ijlings de vlucht namen. In 1747 maakten de Franschen zich, na een korte doch moedige verdediging, op den 5de Mei meester van de schans, die zij bij den vrede in Januari 1749 weder ontruimden. Langzamerhand vervielen de vestingwer- d'n veurzitter is iedereen 't eens, behalve z'n vrouw, die d'ren Fielp nooit aanders ziet as Zaterdagsavonds hee ze b(j mijn wel 's ge- klaagd: as ie z'n verschooning hebben mot! Maar daar kan hier dan ok niks te doen zfln, of d'n bakker is er b(j, in wel twintig kwali- teiten. As veurzitter van de Mikkers, de Morianen (da's de rook-vereeniging), van de Hermonie, as Kerkmeester, as Raadslid, van d'n Veugelenpik, van Kunst naar Kracht, van de loterijclub, afijn, te veul om op te noemen. Alleen al as bakker, is ie lid van 't Middel- staandsbestuur de Hanze, Penningmeester van de meel-kooperatie, zit ie in de actie veur 't „versche brooike brj- 't ontbijt", is ie lid van d'n bakkersbond, van de kruieniersvereenigink en misschien van nog 'n paar vereenigingen. D'n bakker kan van z'n eigen 'n vereenigink oprichten van veurzitters. En hoe is de tn- sienjes allegaar uit mekaar houwtda's 'n wonder op z'n eigen. Toen indertijd d'n Burgemeester wier inge- haald, is d'n Fielp zeuven keeren binnengewist op de receptie om z'n opwachtink te maken veur weer 'n aandere vereeniging. En daar ie telkens 'n glas wijn kreeg en ie niks afslaat as vliegen en wespen, was ie zoow zat as 'n pinneke naar huis gegaan, mee d'n burge meester z'nen hoogen hoed op, die in 't mid den boven op z'n groote test stond te wiebe- len as 'n los krobbeke op d'n deksel van 'nen takbakspot. Hoe d'n burgemeester 't klaar- gespuld hee, mee d'n bakker z'nen hoed, da weet ik nie, maar dat ie er tot z'n lenden In kon, da weet ik toch wel zeker. En 's Zondags, daarop Wel toen kreeg d'n ermen Fielp van wel twintig kanten op z'n tabber, omda ie hullie vereeniging nie veurgesteld had. En of ie nouw al zee, da-d-et nie meer gong, dat ie tot hier vol zat en de receptie nog wel staande was, 't hielp'm niks; ze nammen 't'm allemaal kwalijk. Bij 'nen optocht van't een of aander, doet le al z'n insienjes aan en z'n vrouw hee dan ok wel 's aan Trui gezeed: „hrj stikt al z'n ge- kleede jassen kapot mee die speldenrommel. Ondertiussdhen is d'n bakker kollesaal poppe- leer, zoo as ze da noemen en daarom: toen hij In d'n Raad kwam, heelegaar op z'nen eigen naam, toec bestond er nog gin evenreiige vertegenwoordigink toen had ie stem men genogt, om vier zetels te bezetten. Wat ie best gekund bad, mee z'n driehonderd en zooveul pond Kek, nouw ik da zoow zeg, hij hee z'n figuur mfefe, veur veurzitter. As hij binnenkomt op 'n receptie, dan zien ze'm dalijik. As 'nen verhuiswagel rolt ie naar veuren, uit 't deurgat en iedereen springt op- f zij, bang veur d'r eksteroogen. Afijn, ge kent'm nouw 'n bietje in z'n kwa- j liteiten en ge vuult, aan d'n gummie op oew hakken, da-d-'t feest van d'n Fielp 'n durpsge- beurtenis gaat worren. Ik zit in de feestkemissie, d'n Blaauwe kos- ten me nie overslaan en van de week hebben me de eerste vergadering, onder veurzitter- schap van d'n burgemeester. Me zullen daar d'n Fielp wed missen, wij zijn gewend om altjj onder zijn leiding te vergaderen, maar me kunnen 'm toch slecht tot veurzitter kiezen van zn' eigen huldigingskemissie. Zondagmiddag, onder 't proppen, zee d'n Tiest, zoow laangs z'n neus weg: „dus Don- derdagavond, Drfe, om zeuven uur in d'n Druivemtros?" Ik knikte. Dalijk schoof d'n bakker z'n kaarten in mekaar, keek ons allebei vragend aan en toen zee d'n Blaauwe: „gij doet daar 't woord maar, Drfe, ik zal m'n eigen op d'n dag-zelf wel ruuren!'' „Mamamaarzee d'n Fielp. ^Papapapahakkelde d'n Blaauwe trug. v Maaf.ditte mot ik oew zeggen, amico: d'n bakker hee nog nooit zoow slecht kaart ge- spuld as Zondagmiddag. lets gaande in 't durp, vergaderingen en alles zander hem? Hjj was er kapot van. „Dus", riep in Blaauwe nog's mee't weg- gaan: „vergeet* 't nie, Drfe, ik koom oew om kwart veur zeuven halen, dan zjjn me op tjjd b(j d'n Burgemeester!" 't Brood is heel de week al te hard ge- baikken H(j krijgt iveraans staandjes. Trui hee-t-'m er van de week al steuvig over onderhanden genomen. „Ja, Trui", hect-i toen gezeed: „ik weet 't. Ik weet 't Trui, maar ik ben 'n bietje van de kiook, ziede". „Van de kook? Van de kook? Wa be- teekent da?" ken en werden met de daarbij behoorende vrfl aanzienlijke gebouwen zooals het arse- naal en het kommandantshuis wel eens een kasteel genoemd gesloopt. Tijdens de Belgische troebelen in 18301831 werd Philippine, mede omdat het zoo dicht bij de greps gelegen was, met het oog op eventueele gebeurtenissen, door een Neder- landsch gamizoen bezet en de bolwerken eenigermate bijgewerkt. Wij hebben er eens een kijkje genomen, maar van de bolwerken konden wij niet veel meer bespeuren. Successievelijk zijn ze ge- slecht geworden. De Hervormde Gemeente alhier kwam pas na de verovering van 11 Sept. 1633 tot stand. Hierover willen wij in 't kort iets meeatelen. In het aardrijkskundig woordenhoek van v. d. Aa (Deel 9, Pag. 150151) staat: ,,De kerk der Hervormden staat op een opene plaats (vroeger de markt), aan het westeinde van het dorp, heeft geen orgel, doch prijkt met een net koepeltorentje voor- zien van uurwerk en luidklok. Het tijdstip van de stichting van dit gebouw kan, bij ge- mis van bescheiden, niet worden opgegeven. Uit latere aanteekeningen blijkt, dat volgens de Raad van State dato 30 Mei 1646 in datzelfde jaar geheel vemieuwd, ten koste der gemeente verbouwd, en vervolgens, zoo uit eigene fondsen, als uit verleenden onder- stand van landswege onderhouden Is gewor den." De steller dezer regelen was de heer J. C. de Potter, controleur te Hulst, die de daartoe vereischte bouwstoffen ontving van de histo- ricus Van der Baan uit Zaamsalg. Toen de bekende Historievorscher den heer F. Caland, in 1859 bezig was, het Gemeente-archief van Philippine te ordenen, kwamen hem verschil- lende stukken in handen die er op wezen, dat het oude kerkgebouw in 1646 niet her- nieuwd, maar in dat jaar geheel nieuw is ge- sticht. Hij concludeert dit uit verschiUende rekeningen. Het sterkst bewijs hiervoor wordt aange- troffen in een gedrukte lijst der Predikanten, die sedert de verovering van Philippine op 11 Sept. 1633 den heiligen dienst hebben waar- genomen, opgesteld door den predikant Nico- laas van Overveet, by gelegenheid dat Z. Eerw. den 30 Mei 1734 aldaar een Jubelpreek deed naar aanleiding van Exodus 13 3, tot herinnering van het beroep, vdfer 100 jaren. op den eersten predikant dier gemeente Ds. Adrianus Bullaert uitgebracht. In die ljjst wordt o.a. by het vermelden van den 4de predikant Johannes Lefebre, bepaaldelyk vermeld: Overleden 19 Maart 1667 en in de nieuw gebouwde kerk begraven. De eerste predikant was aldus Adriaan Bul laert, candidaat te Middelburg, die oevestigd werd door Ds. Melchior Burs, predikant te West-Souburg. De oude kerk onderging in 1844 een be- langrijke herstelling. Het Avondmaal zilver werd in 1712 gelegateerd door den komman- dant Pieter de Bils, vermoedelyk een klein- zoon van den bekenden en veel besproken anatoon Jhr. Louis de Bils, baljuw van Aar- denburg. In de I8de eeuw is de Herv. Gemeente gaan- deweg vervallen, zoodat er in 1796 geen be roep meer gedaan is en in 1815 Philippine met Sas van Gent gecombineerd weid. Aan de vrij talrijke Katholieken werd om- streeks 1760 het bouwen eener z.g. schuin- kerk in het bastion Meiland toegestaan. Later hebben zij een mooie kerk neergezet. Onder de personen van naam, te Philippine geboren, verdiend vermeld te worden Antonius van der Heiden, een in het midden der 17de eeuw zeer bekend geneesheer, die verschiUen de wetenschappelijke werken schreef. Later verviel deze kundige man tot dweperij en werd een zonderling. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6