ALGEMEEN NIEUWS- C.N APVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 8956 WOENSDAG 22 FEBRUARI 1933 m 73e JAARGAKG m&tet te Tweede ^Blad. GEMEENTERAAD VAN AXEL. i' miwvrmmmmuwrrr{rar-'mTwiBffiii.inb> -w"^ - ^•wtesufeft^/wc'irtaiK im-nn r iwiafii T'TnPTiarnninriiB Miiiii mm DKergnriering van Dinsdag 14 Februari 1933, des namiddaigs 2 uur. Voorzitter de beer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de Ieden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. Th. 't Glide, A. Verschelling, L. p. Ortelee, I. de Feijter, P van Bendegem, B. Seghers, C. Hamelink, C. van Kampen, A. P. de Ruijter, F. Dieleman en J. de Feijter, Ibenevene de Secreitaris J. L. J. Maria. De VOORZ1TTER opent de vergadering door taiat uitspreken van het ambtsgebed en wendt zich vervolgena tot den raad in de volgende bewoordingen Mrjne Heeren. Wanm-eer wij by de eerste vergadering van den Raad een terugblik werpen over het afge loopen jaar, dan moeten wij constateeren, dat de eoonomiache crisis verder doorwerkte dan in 1931 en dat de gevoigen daarvan steeds emstiger worden. Ondanks de steun van regeeringswege was bet landibouwibedrijf, het hoofdmiddel van be- ataan in Axel, weder niet loonend. Emstige verliezen werden geleden, vooral ook omdat de aardappel oogst onverkoopbaar was. De oogst was wel goed, maar de financieele uitkomsten waren meer den onvoldoende. Door den onvoldoenden stenn werd bijna geen vlas uitgezaaid. Deze doorwerking van den economisohen crisis in den landbouiw was oorzaak, dat het aantal werkloozen buitengewoon gToot was, terwijl ook de inkrimping van arbeidskrach- ten aan de Ammoniakfabriek te Sluiskil, het aantal deed stijgen. Het behoeft geen betooig dat de voomaam- ste zorg van het gemeentebestuur die der werkloozen betrof. In het afgeloopen jaar bedroeg het grootst aantal werkloozen 332 (op 27 December), het minste aantal werd geboekt op 24 September, nJ. 42, welke getallen resp. 36 em 22 hooger zjjn dan in 1931. Het gemiddeld aantal werkloozen bedroeg 154 of 50 meer dan vorig jaar. In tegenstelling met vorige jaren was het in 1932 niet mogelijk de werkverschaffing en steunverleening stop te zetten. In de werkverschaffing waren gemiddeld 25 arbeiders te werkgesteld. Uitgevoerd zijn o.m. de verbetering van den Zaamslagschen ■weg em de gevaarlijke hoek in den weg op Sehapenbout. Voorts werd de rioleering in de Prins Hen- drikstraat voltooid en de stortplaats voor vuilnis voor het gebruik gereed gemaakt, ter- wyl in het eerste halfjaar eenige werkloozen in de vlasbewerking teiwerkgesteld werden. In October kwam dngevolge ministerieel voorschrift de werkverschaffing onder de con- tnole van de Ned. Heide Maatschappjj te staan. Tevens werd het uurloon in de werkver schaffing van 30 op 28 cent teruggebracht. De steunverleening eischte gedurende het eeheele jaar de bijzondere aandacht van de daarvoor ingestelde commissie, welke behou- dens enkele uitzonderingen, elke week moest vergaderen. Gaarne spreek ik hierbij een woord van dank voor de belangelooze opoffering dier ieden, die dikwijls geen gemakkelijke taak hadden. In totaal is aan pl.m. 200 gezmshoofden en kostwinners steun toegekend. Het gemiddelde aantal gesteunden bedroeg 60 (laagste aantal 8 in Juli; hoogste 105 in December). Ingevolge schrijven van den Mi nister van Bdnnenlandsche Zaken moest in Mei het tarief voor de landarbeiders met 1 wor den verlaagd. Aan steum is betaald 20381,84 Loon werkverschaffing 12889,23 Werkverschaffing vlasbewerking 1890,61 Totaal f 35161,68 Wanneer men daarbij optelt de gemeente- lljke subsidie aan de werkloozenkassen, welk bedrag nog niet precies bekend is, dan krrjgt wen een totaal bedrag van ongeveer 45.000. De werkloozenkassen keerden aan hunne ieden aan steun uit een bedrag van ruim f 84.000. De plaaitslng van arbeidskrachten via de Arbeidsbemiddellng kon uit den aard der zaak sleohts tijidelijk zijn. Aan de ammoniakfabriek werden 1006 ar beiders geplaatst, vaak voor niet meer dan enkele dagen. In 1931 bedroeg dat aantal 635. In den oogsttijd konden alle beschikbare landarbeiders in de landbouwbedrijven wor den geplaatst, terwijl ook velen gedurende het aardappelrooien en in de bietencampagne werk vonden. Overigens beperkte de bemiddeling zich tot plaatsing van enkele arbeidskrachten in ver schillende kleine bedryven, o.a. de tricotage- iabriek te Hulst. Bouwbedrijf. Door het College van Burge meester en Wethouders zijm over het afgeloo pen jaar 45 bouwvergunningen verleend tot het bouwen van nieuwe woningen, waarvan het grootste deel in't ultbreidingsplan der ge- meente viel. Niet minder dan 2661 M2 grond werden daar aan verschdllende personem ver- kocht. Ondanks de crislstoestand kunnen we hier met genoegdoening constateeren, dat deze resultaten zeer gunstig zijn te noemen. Brandweer. In 1932 moest de brandweer •enmaal handelend optreden bij een brand op een hofstede, gelegen in den polder Beoosten en Bewestenbleij. EHderby viel te constateeren, dat het mate- riaal, waarover deze brandweer kan beschik ken in prima staat verkeert Ook zfln de man- echappen en het leidende pensoneel ben voile voor hun taak berekend. Voorts werden er geregeld oefeningen ge- kouden en wordt het materieel, door het daar voor aangestelde personeel keurig onderhou- den. Besmettelyke ziekten. Twee gevallen van besmettelyke ziekte roodvonk vielen te con stateeren. Onder het nmdvee kwam e6n geval van mornd- en klauwzeer voor. Bevolking. De bevolking der gemeente steeg in 1932 van 6186 tot 6255 inwoners. Geborcn werden er 131 personen, het aan tal overledenen bedroeg 50 personen en het aantal huwelijken 36. Ingekomen zijn er 325 personen, het aantal vertrokken personen bedroeg 338. Financieele toestand. De begrooting 1933 hebben wij sluitend kunnen krijgen. Het zal wel geen nader betoag behoeven, dat onder de omstandigheden waarin wij thans leven, de belastingen, die niet hoog waren, verhoogd moesten worden. De oorzaak hiervan was hoofdzakelijk te vinden in 2 belangrijke feitem. 1. De opbrengst der belastingen ging ach- teruit, en 2. de werkloozenzorg eischte groote finan cieele offers van de gemeentekas. Aangeziem in vorige jaren de door Uwen Raad toegestane geldien altijd zoo economisch mogelijk zijn beheerd, was voor ons de eenige mogelijkheid am de meerdere benoodigde gelden te vinden enkel en alleen gelegen In verhooging van de belastingen en zoo noodig invoering van nieuwe belasting objeoten. De opcenten op de hoofdsom der Personeele Belasting werden van 40 gebracht op 110. Voor het eerst worden er opcenten op de hoofdsom der Vermogensbelasting geheven en wel het maximum aantal dat wordt toege- staan, d.i. dus 50. De opcenten op de hoofdsom der Gemeenbe- Fondsbelasting moesten worden opgevoerd tot 80, het maximum-aantal. Voordlen werden er 70 opcenten geheven. Verder werden wij genoodzaakt om onze gemeente voor de Fondsbelasting te plaatsen van de le in de 2e klasse. Gasbedrijf. Overzicht Gasfabriek 1932: Gasverkoop: 1932 1931 Axel Ter Neuzen 309.000 M3 253.800 M3 341.000 M3 263.000 M3 Totaal 562.800 M3 604.000 M3 Minder verkocht in 1932 pl.m. 41.000 M3. Aantal aansluitingen31 December 1932: Axel 1154, Ter Neuzen 1080, totaal 2234; op 31 December 1931: Axel 1134, Ter Neuzen 1016, totaal 2150; meer op 31 December 1932: Axel 20, Ter Neuzen 64, totaal 84. Gedurende het geheele jaar was de 2e 12 retortsoven in bedrrjf. Deze is vanaf 24 Mei 1931 in bedrijf. De le twaalfretortsoven werd hersteld, de werkzaamheden waren op 31 December 1932 nog niet geheel gereed. Storingen van eenige beteekenis kwamen gedurende 1932 niet voor. Het buizennet werd zoowel in Axel als Ter Neuzen uitgebreid in enkele nieuw aangelegde straten. Deze werkzaamheden werden in eigen be- heer uitgevoerd. Enkele lantaams werden verplaatst, ter wijl in de Emmastraat een lantaam werd bij- geplaatst. Het geheele jaar konden wij tegen betooor- lijke prijzen naar het buitenland onze cokes verkoopen. Voorraad is er in het geheele jaar niet ge- weest, De resultaten over 1932 kunnen reeds nu overzien worden en deze zijn tot voile tevre- denheid. Te betreuren is hiet, dat het verbruik terug- loopt, was dit niet het geval, zoo zouden wij nog verder gaan met verlaging. Onderwijs. De toestand van de scholen waarin lager onderwijs wordt gegeven laat niets te wenschen over. Het onderwijs kon geregeld zijn voortgang hebben en gaf dan ook geene redenen tot op- merkingen. Justitie en politie. Met voldoening kan ik er U aan herinneren, dat de brigade der Kon. Marechaussee in deze gemeente gevestigd blijft. Dit jaar hopen wij met den bouw van een nieuwe kazeme een aanvang te kunnen maken. Traverse. Door den aankcop van de wo- ning in de Oudewijk en een gedeelt van het pand aan de Noordstraat werden verschillen- de gevaarlijke bochten voor het verkeer op- geheven. Bovendien werd aan het eind van het jaar door Uw College nog een belangrijk besluit genomen betreffende de traverse in deze ge meente, hetgeen later een belangrijke ver- keersverbetering zal blijken te zijn. Waar ook in 1932 schade werd toegebracht aan eigendommen en aan landbouwgewassen rondom de Ammoniakfabriek, werd deze schade door de fabriek aan belanghebbenden udtbetaald. Met dank mogen we terugzien op de door de gemeente-ambtenaren verrichten arbeid, want hoe meer crisismaatregelen er worden in 't leven geroepen, hoe meer arbedd er ver- richt meet worden. Overtulgd ben ik dan ook dat zrj in 1933 hun plicht zullen doen. Ook breng ik dank aan U alien voor den arbeid verricht in het belang van onze ge meente. Waar de tijdsomstandigheden nog buitenge woon drukkend zijn en naar het mij voorkomt nog weinig lichtpunten aan den horizon zijn verschsnen, hoop ik dat wij dit nieuwjaar in- igegaan zijn met die gedachte, dat wij met elkander schouder aan schouder het goede van onze gemeente en onze ingezetenen trach- ten te zoeken. Mijne Heeren, ik wensoh U alien met de L'wen 'een gelukkig en gezegend jaar toe en hoop dat God Zijn onmisbaren zegen zal schenken op den arbeid, die wij hebben te ver richten. De heer DIELEMAN zegt den Voorzitter hartelij'ik dank voor de goede woorden die hij tot de raadsleden heeft gericht. Wederkeerig wenscht hjj hem Gods besten zegen toe, ook voor zijn gezin, en spreekt de hoop uit, dat het den Voorzitter ook in dit jaar moge gegeven zijn, onder de zeer moeiljjke omstandigheden die we nu beleven, dezen gemeenteraad en de burgerij te leiden, en dat aan deze taak, die zeer veel verantwoording vereischt, God Zijn onmisbaren zegen niet zal onthouden. Vervolgens stelt de VOORZITTER aan de orde: 1. Notulen. Voorgesteld wordt, de notulen der vergade ring van 22 November en die van 20 December 1932 vast te stellen, zooals deze in druk zijn verschenen, De heer VERSOHELLING heeft een aan- merking op de notulen der vergadering van 22 November, bladzijde 25, le kolom, regels 66 tot 70, waar hy als spreker wordt genoemd. Uit de woorden zelf blijkt wel, dat die door een ander zyn gesproken. Hij zou dit veran- derd wenschen te zien. (In plaats van den naam Verschelling moet daar gelezen worden: de Voorzitter.) Na deze wrjziging worden de notulen met algemeene stemmen vastgesteld. 2. Ingekomen stukken en niededeeilngon. a, Een sohryven van den Directeur-Gene- raal van de Volksgezondheid, waarin deze naar aanleiding van het schryven van het gemeentebestuur omtrent de mogelykheid tot huurverlaging der woningen van de vereeni- ging tot bevordering der volkshuisvesting mededeelt, dat hy, wanneer de huren van gelyksoortige woningen in deze gemeente lager zyn dan die der Woningwetwoningen. tegen eenige huurverlaging geen bezwaar heeft. Hy vestigt er evenwel de aandacht op, dat een verschil tusschen de minimumhuur en de eventueele verlaagde huur, door de gemeen te moet worden bygepast. De VOORZITTER merkt op, dat de raad zich reeds meermalen over deze zaak tot den Minister heeft gewend, doch dat in diens standpunt nog geen wijziging gekomen blykt te zyn. De heer VAN BENDEGEM heeft, als hij althans goed gelezen heeft, toch den indruk gekregen dat de huur mag verminderd wor den, indien kan worden aangetoond, dat de huur van gelijkwaardige woningen in de ge meente lager is. De VOORZITTER: Welke vermindering dan geheel ten laste komt van de gemeente. Die maatregel wordt hier reeds toegepast. De heer OGGEL acht het niet onmogelijk, dat er nu verandering komt; indien men na- gaat het antwoord dat door den Minister aan geen Kamerlid gegeven is. De heer DIELEMAN vraagt, wat er dan nu wel gebeuren moet, want alien zullen wel overtuigd zijn, dat de huishuren te hoog zijn, althans voor verscheidene der bewoners. De VOORZITTER wijst er op, dat de raad dit reeds heeft vastgesteld, door zijn besluit dat de huur van 4 lager kan gesteld worden voor hen die daarvoor in verband met hun in- komsten in aanmerking komen. Er gaan wei- ning vergaderingen van Burgemeester en Wet houders voorbjj, dat er geer' verzoeken. om ver mindering behandeld worden. Er zijn er van 3,50, maar de meeste betalen wel 3,—. De heer OGGEL noemt de voorstelling van verlaging der huur niet juist, dat mag niet, de huur blrjft op 4 bepaald, doch er wordt aan verschillende menschen restitutie van de be- taalde huur toegekend. Verlaging der huur kan alleen geschieden met toestemming van den Minister. De heer DIELEMAN verklaart, dat naar zijn ianige overtuiging voor verschillende huurders zelfs 3 per week nog te hoog is. Waar moet dat naar toe? Dat is bij de tegen- woordige loonen geen kleinigheid. De VOORZITTER herinnert, dat tijdens den oorlog, toen de woningen gebouwd zijn, een weekhuur door den Minister gelijk werd ge steld met een dagioon. Aangezien de loonen inmiddels zijn gedaald, zou ook de weekhuur in veriband daarmede lager gesteld behooren te worden. De gemeente alleen zal dat ver schil ecihter niet kunnen bijpassen. Bij de tegenwoordige regeling kost de toeslag aan de gemeente reeds ongeveer /2500 per jaar. De heer DIELEMAN geeft te kennen, er voorloopig niets meer van te zullen zeggen, hij wil er nog eens over denken. Het schrijven wordt hiema overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin deze, krachtens machtiging van H.M. de Koningin mededeelt dat door Hare Majesteit is verklaard, dat het gemiddelde peil der wedden en loonen van het personeel der gemeente niet voor verlaging in aanmerking komt. Evenwel zijn de belas tingen, ondanks de heffing van meer dan 40 opcenten op de hoofdsom der gemeentefonds- belasting, niet tot redelijke bedragen opge voerd, zoodat de vermindering, bedoeld in art. I, lid 1, van de Kortingswet, niet achterwege kan blijven. Eene beschikking, als bedoeld in art. 17, lid 1, van het Koninklijk besluit van 18 April 1932 (Stbl. no. 166) zal binnenkort worden toegezonden. De VOORZITTER merkt op, dat dit dus een begenvaller voor de gemeente is groot 1004, aangezien er bij de begrooting voor 1933 reeds op gerekend is, dat dit bedrag zou worden ontvangen. De heer VAN BENDEGEM verklaart, dat het hem spijt, dat hij bij de behandeling der begrooting den tweeden dag niet aanwezig kon zijn, want het is hem voorgekomen, dat hierover toen nog al licht is heengegleden. Deze post was als ontvangst al zeer fictief, en nu staat men ineens voor de moeilijkheid, dat men dit bedrag van de onvoorziene uit- gaven moet afnemisn. De VOORZITTER erkent, dat het bedrag nu van den post onvoorziene uitgaven moet worden afgenomen, maar dat kan ook gemak- kelyk. Overigens wyst hij er op, dat Burge meester en Wethouders dat bedrag niet als ontvangst hadden geraamd, doch dat dit ge- schled is op een voorstel uit den boezem van den raad. De heer DE RUIJTER, die het voorstel deed, geeft te kennen, dat dit geschiedde op advies van iemand, die aan de regeering in die zaken adviseerde, en die te kennen gaf, dat de korting in verband met de regeling der jaarwedden in deze gemeente niet zou worden toegepast. Die veronderstelling is ook juist gebleken, aangezien de Minister ver klaart, dat de loonen hier niet voor korting in aanmerking komen. De Minister noemt nu echtsr een ander argument, am de korting toch toe te passen. dat is er dus daarna bijge- komen. Het schryven wordt overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders, voor kennisgeving aangenomen. c. Een besluit van Gedeputeerde Staten, j i d.d. 3 Februari 1933, waarbij het raadsbesluit van 22 Novemoer 1932, tot afschaffing der veemarkt, wordt goedgekeurd. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 30 December 1932, waarbij zij, in aanmerking nemende, dat aan de be grooting der plaatselijke inkomsten en uitga ven voor 1933 dezer gemeente de goedkeuring aog niet is verleend, de beslissing omtrent die begrooting verdagen tot 1 April a.s., terwyl het gemeentebestuur wordt gemachtigd, om te beschikken over de op die begrooting voor gewone uitgaven gebrachte sommen en te inn en de op die begrooting geraamde inkom sten, voor zoover die uitgaven en inkomsten ook op de begrooting voor het loopende jaar voorkomen. Aangenomen voor kennisgeving. e. Het raadsbesluit van 8 November 1932, tot wrjziging der gemeentefbegrooting voor den dienst 1932, voorzien van het bewys der goed keuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. t. Een missive van het gemeentebestuur van Goes, d.d. 30 November 1982, waarbij wordt toegezonden een afdruk van de door den raad dier gemeente vastgestelde be grooting van den Keuriagsdienst van Waren voor den dienst 1933, op een eindcijfer van 73.900. De heer VAN KAMPEN gelooft, dat heel deze zaak wel voor kennisgeving kan worden aangenomien en daar weinig aan te doen zal zijn, maar wenscht er toch iets van te zeggen. Hij heeft het verslag gelezen, en als hy dan ziet, welk een groot bedrag de gemeente en de provincie daaraan moeten betalen, en welke salarissen b.v. betaald worden aan den eersten en den tweeden keurmeester, n.l. 52 en 60 per week, waarbij dan nog komt een 1000 wegens reis- en verblijfkosten, dan gelooft hij, dat daarop wel eens mag gewezen worden en in verband met het karakter van dat werk en hetgeen die heeren daarvoor moeten doen, wel zeer aan den hoogen kant is. De heer VAN BENDEGEM geeft te ken nen, dat de heer Van Kampen hem het gras voor de voeten heeft weggemaaid. Is er geen mogelijkheid, op het aandeel dat de gemeente daarin te betalen heeft, te besparen? Hij ziet op de begrooting jaarwedden staan van 7000 en 6400 en acht die zeer hoog. Wan neer er op eeD begrooting van f 76.000 wegens salaris, reis- en verblijfkosten en administra- tie alleen 56.000 wordt uitgegeven, gelooft hij, dat dit nogal veel is. Hij zou willen trachten het aandeel der gemeente verkleind te zien. De VOORZITTER: Indien u een voorstel hebt, verzoek ik u dit aan de vergadering mede te deelen. De heer VAN BENDEGEM weet niet, of het mogelijk is, in deze iets te doen om tot dat doel be geraken. De VOORZITTER geeft te kennen, dat de raad natuuriijk, indien deze tegen de begroo ting bezwaren heeft, die aan Gedeputeerde Staten, welke die moeten goedkeuren, kan kenbaar maken. De heer VAN BENDEGEM: Dan zou ik daar verlaging van die jaarwedden willen verzoeken. De VOORZITTER wijst er op, dat het ge meentebestuur van Goes schrijft volgaame bereid te zijn tot het verstrekken van nadere inlichtingen. Wat moeten we daar dan vragen De heer VAN BENGEGEM: Of ons aan deel verminderd kan worden. De VOORZITTER: D&t kan niet, want als ons aandeel zou verminderen, dan zou ook dat van de andere gemeenten moeten vermin deren. Als we dat zouden vragen, kunnen we ons er aan verwachten dat we als ant woord krijgen; dat kan niet. De heer VAN BENDEGEM: We kunnen toch schrijven, dat ons die posten wat hoog vcorkoanen. De heer OGGEL: We zouden ook kunnen schrijven, dat ons de salarissen te hoog voor komen. x De heer VAN KAMPEN informeert, bij wie die bezwanen moeten worden ingediend, bij dc Regeering of bij Gedeputeerde Staten. De VOORZITTER meent bij Gedeputeerde Staten, aangezien die de begrooting moeten goedkeuren. De heer VAN KAMPEN zou dan dien weg willen uitgaan, en willen mededeelen, dat de Raad, kennis genomen hebbende van de jaar wedden die aan de keurmeesters worden uit- betaald, van oordeel is, dat die op verminde ring behooren te worden herzien. Die heer 't GILDE onderschrijft, hetgeen de heeren Van Bendegem en Van Kampen hier- omtrent hebben gezegd. Bij hem rijst echter de vraag, of het wel zin heeft, hierover be zwaren in te dienen bij Gedeputeerde Staten; die zullen dat toch wel voor kennisgeving aannemen. Ldevsr zou hij zich wenden tot den Minister, met een verzoek tot geheele reorganisatie van den dienst, voor wat be- treft de hooge salarissen. De VOORZITTER misrkt op, dat die Raad hiervoor niet bij den Minister moet zyn, w61 indien men een verzoek zou doen tot reorga nisatie, maar in verband met de ingezonden begrooting behoort de Raad zicb z.i. te wen den tot het gemeentebestuur van Goes en tot Gedeputeerde Staten. Aan dat gemeentebe stuur zou kunnen gesch raven worden, dat de raad de geraamde salarissen te hoog acht, en deze naar beneden zullen moeten, terwijl van dien wensch ook mededeeling kan gedaan wor den aan Gedeputeerde Staten. De heer HAMELINK verklaart daartegen bezwaar te hebben; uit het spreken der heeren blijkt, dat ze het niet alleen over die hooge, maar ook over de lagere salarissen hebben. De heer Van Kampen sprak van salarissen van 50 en 60 per week, die hij veel te hoog acht, doch spreker kan hem daarin niet volgen. Hij kemt dezen dienst veel te slecht, om daarover een oordeel te kunnen uitspreken. Hij zou daarom eerst gebruik willen maken van de gelegenheid die Burgemeester en Wethouders van Goes open stellen tot het verkrijgen van inlichtingen. Die zullen ze als het gevraagd wordt geven en dan kan met kennis van zaken worden bekeken. Spreker weet niet wat het werk der keurmeesters is en weet ook niet over welke capaciteiten deze moeten kunnen beschikken. Zonder kennis van zaken kan hy niet meewerken aan een verzoek tot algemeene verlaging der salarissen. De heer VAN KAMPEN wijst er op, niet te hebben gesproken over de lagere salarissen, dat is er trouwens maar e6n en niet zoo ge- wichtig, doch te hebben genoemd de keur meesters, waarvan de minste 52 krijgt en de ander f 60 per week, en dan bedoelt hij ook de nog hoogere salarissen. De heer Hamelink heeft gezegd, dat hij niet kent het karakter van den arbeid der keurmeesters en den van hen vereischte capaciteiten. Het is een arbeid waar heel weinig studie voor noodig is ge- weest. Iemand die sinds eenige jaren in het kruideniersvak is werkzaam geweest en daar warenkemnis heeft opgedaan, misschien dan met nog wat theorie er hij, kan voor die func- tie in aanmerking komen. En dan acht spre ker daarvoor 52 of 60 te hoog. Het voorstel van den heer Van Bendegem, om by het gemeentebestuur van Goes en bij Gedeputeerde Staten bezwaren in te brengen tegen de in den begrooting van den keurings- dienst voor waren uitgetrokken jaarwedden voor het personeel, wordt aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Kampen, Og gel, De Ruijter, Verschelling, Van Bendegem, Van de Bilt, Dieleman, L. de Feijter, J. de Feijter en 't Gilde; tegen stemmen de heeren Hamelink, Ortelee en Seghers. g. Het jaarverslag der commissie van toe- zicht op het Lager Onderwijs over 1932, lui- dende als volgt De commissie hield 1 buitengewone en 3 ge wone vergaderingen. De eerste vergadering werd gehouden op 2 Februari teneinde over te gaan tot benoeming van een secretaris der commissie. De heer Coumou was op 31 December te voren afgetreden als lid en als secretaris; nu in deze vacature nog niet voor zien was, achtte de commissie het gewenscht, niet langer te wachten met de benoeming van een secretaris, vooral met het oog op het jaarverslag. De heer D. A. van Houte, hoofd der open- bare school, werd in genoemde vergadering tot secretaris benoemd, waarvan by schrijven van 6 Februari d.a.v. aan het gemeentebestuur kennis werd gegeven. In de 3 andere vergaderingen werden de gewone besprekingen over het bezoek der commissie aan de verschillende scholen ge houden. Achtereenvolgens werden in Februari, Meir Juli en October de openbare school, de Katho- lieke school, de bijzondere school, te Spui en die in de Nieuwstraat bezocht door de com- missieledeci niel-or.derwijzers. Die bezoeken gaven reden tot tevredenheid Het onderwijs in Axel is zeer goed op peil; leermiddelen, toestand der gebouwen, het werk der onderwijzers, alles viel te roemen. Klachten werden niet vemomen. Op het eind van 1932 was de heer L. de Putter aan de beurt van aftreding als lid der commissie. Daar hij niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd door den gemeente raad in zijn zitting van 22 November 1932 benoemd de heer P. de Klerk. Aangenomen voor kennisgeving. h. Verslag der Commissie tot wering van schoolverzuim over het jaar 1932, luidende als volgt: In de samenstelling van de commissie kwam in zooverre verandering, dat de heer J. J de Ridder den 10 Februari de plaats innam van den heer A. Coumou, die aan het eind van 1931, wegens vertrek naar elders, als lid der commissie bedankt had. In de eerste vergadering werden de heeren D. A. van Houte en J. L. J. Maris weder her- benoemd, respectievelijk als voorzitter en secretaris der commissie. Er werden door de commissie 22 vergade- - ringen gehouden, waarin 48 gevallen behan deld worden. Deze verzuimen hadden betrekking op de leerlingen van de volgende scholen: openbare school 15 leerlingen, waarvan 5 verschoombaar en 10 onwettig; bijzondere school, Nieuwstraat, 25 leerlin gen, waarvan 5 verschoonbaar en 20 onwettig; R.K. school, Walstraat, 7 leerlingen, waar van 2 verschoonbaar en 5 onwettig; bijzondere school te Spui 1 leerling, ver schoonbaar. Van de onwettig verklaarde verzuimen zijn er resp. 6, 10 en 3, geen, in deze rubriek in- gedeeld wegens niet-verschijnmg. Overigens is in het afgeloopen jaar geble ken, dat de ouders in enkele gevallen hoogst- noodzakelijk hun kinderen voor doeleinden bezigden, waarvoor de wet geen uitzondering maakt. Dit jaar zijn we wederom gedaald tot het laagste cyfer gedurende de laatste 10 iaar nl. 48. In 1931 51 In 1928 51 In 1925 9: 1930 61 1927 48 1924 142 1929 76 1926 68 1923 86 De crjfers geven een bemoedigendea indruk en toch spelen de tijdsomstandigheden hlerin reeds een rol. Wgs er een opleving in alle takken van njj- verheid en landbouw, onwillekeurig zouden de leerplichtige kinderen, in strijd met de wet, wel eens voor een of ander worden gebruikt om het tekort aan werkkrachten aan'te vui- len, hetgeen thans niet aanwezig is. Aangenomen- voor kennisgeving. i. Een dankbetuiging van het bestuur der Politiehonden-dresseervereenigmg „Zeeuwsoh- VI aan deren" voor de aan deze vereeniging over 1932 verleende subsidie. Aangenomen voor kennisgeving. j. Rapport aver 1932 betreffende oontrole der administratie van de rekenplichtige amb- tenaren der gemeente Axel, van het accoun- tantskantoor Moret De Jong Omtrent de administratie van den gemeente- ontvanger blijkt daaruit, dat bij de kasop- nemingen steeds alle uitgaven en ontvangsten aan de hand der bescheiden zijn gecontroleerd en m orde bevonden. De administratie is over eenkomstig de voorschriften bygehouden. Aangaande de administratie van het Vleeschkeuringsbedrijf wordt gerapporteerd dat ook hier geen verschillen zijn geconsta- teerd en deze in orde is bevonden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5