ALGEMEEN NIEUWS- C.N APVERTENHEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tweede Blad binhenland No. 8954 VRIJDAG 17 FEBRUARI 1933 73e JAARGANG BUITENLAND Predikbeurten. de eebste kamek en het algemeene regeeringsbeleid. BREUK TUSSCHEN COLUMBIA EN PERU. TER NEUZEN, 17 FEBRUARI 1933. SAS VAN GENT. ZAAMSLAG. OOSTBURG. Van onze adverteerders. RECHTSZAKEN. De Minister van Binnenlandschie Zaken, voorzltter van den Raad van Ministers, heeft in antwoord op een tot hem door den voor zltter van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal gerichte vraag, 15 dezer bericht, dat de Regeering bereid is, in te gaan op hetgeen bfl de algemeeme beschouwingen betrefflende de Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1933 leden van de Eerste Kamer zouden wenschen te bercbe te brengen in verband met het in cident met „I>e Zeven Provincien" en de ge- volgen veribonden aan de aanneming in de Tweede Kamer van de motie-Boon. NEDERLANDBELGIE. Het Eerste Kamerlid de Savornin Lohman had den Minister van Buitenlandsche Zaken vragen gesteld betreffende die voortzetting der Nederlandsch-Belgische onderhandelingen, sulks naar aanleiding van een mededeeling van den Belgischen minister van buitenland- eche zaken in de senatoriale commissie voor buitenlandsche zaken, „dat de (Nederlandsch- Belgische) onderhandelingen worden voort- gezet en een bevredigende wending nemen". (Ministers Beelaerts van Blokland heeft hlerop o.m. het volgende geantiwoord: Aangezien de commissie voor touitenland- scfae zaken van den Belgischen Senaat met gesloten deuren pleegt te vergaderen en van het daar besprokene geen officieel verslag wordt gemaakt, en geen communique aan de pern wordt verstrekt, heeft de Minister geen inmnia kunnen nemen van mededeelingen, door den Belgischen minister van buitenland sche zaken in die commissie gedaan. Tusschen twee nabuurlanden als Nederland en Belgie hebben uiteraard vrijwel te alien tjjtfe onderhandelingen plaats over verschil- lende onderwerpen. Aannemende evenwel, dat met de in de vraag vermelde onderhan delingen bedoeld zijn de ten vorigen jare on- denbraken besprekingen met betrekking tot de herziening van de verdragen van 1839, verMaart de Minister, dat deze na de schor- siug niet zijn hervat en dat evenmin nieuwe besprekingen terzake zijn ingeleid of oude zijn voortgezet. De Minister antwoordt voorts bevestigend de vragen: Staat de Hegeering nog steeds op het stand- pant, waarvan blykens dezelfde rede van 29 November 1.1. in Januari 1932 aan de Belgi sche regeering miededeeling is gedaan, dat, boo v66r Paschen van dat jaar het tractaat niet sou worden geteekend, de totstandkoming daarvan tot na de Nederlandsche verkiezin- gem van 1933 zou moeten worden verschoven? Boo ja, bebeekent dit dan niet, ook volgens den Minister, dat het eventuee! na de verkie- ■lngen optredende nieuwe kabinet, zelfs in- dien momenteel besprekingen zouden worden gehouden, niet slechts formeel en juridisch, ■naar ook informeel en moreel in geen enkel epzieht zal zijn gebonden en volmaakt vrij (mover de zaak zaJ komen te staan? GOEDE VRIJDAG-VIERING. Het comitS „Goede Vrijdag-Herdenkings- dag", dat vorig jaar een radiorede organiseer- de ter propaganda van het doel „Goede Vrij- dag officieel gelijk gesteld te krijgen met de andere Christelijke Peestdagen", oogstte naar aanleiding daarvan niet minder dan ruim 1600 besrijzen van instemming. Op 25 November 1.1. werd als zesde bundel oen lijst van 5000 handteekeningen v66r de officeele Goede-Vrrjdag-viering aan de regee ring verzonden. HET BELGISCHE KABINET-DE BROQUE- WIJ.F, HEEFT ONTSLAG AANGEBODEN Konlng Albert weigerde de ontslagneming te aanvaarden In Belgie is Woensdag plotseling een kabi- aetscrisis uitgebroken. De regeeringde Broqueville werd in de Kamer bij een stem ming over een socialistische motie met 82 tegen 72 stemmen en 5 onthoudingen in de minderheid gebracht. In de motie werd een beelissing van den minister van binaenland- sche zaken afgekeurd, die de nietigverklaring van een gemeenteraadsverkiezing te Hasti&re, een dorpje in de Maasstreek, had opgeheven. Na de stemming verklaarde minister- president de Broqueville, dat al hoewel deze stemming niet tegen de regeering was ge- rioht, hij het noodig oordeelde het collectief ontslag van het kabinet aan te vragen. De stemming had het bewijs geleverd hoe zwak en innerlijk verdeeld de huidige regeeringscoalitie van liberalen en katholie- ken feitelijk is. Dertien van de 23 liberale Kamerleden hadden tegen hun eigen regeering gestemd over een futiele kwestie. De uitslag der stemming wekte dan ook groote verha- sittg, die nog steeg, toen de regeering haar ontslag aankondigdeDe toeleg der liberalen aou zijn elke gelegenheid aan te grijpen om de huidige coalitie te verbreken en een linksche ooalitie met de socialisten aan te gaan. Ot dit ecbter lukken zal, is de vraag. Koning Albert heeft toen de Broqueville hem het col" lectief ontslag van het kabinet aanbood, ge- weigerd het te aanVaarden. Daarop heeft de premier 24 uur bedenktrjd gevraagd. In den brief, waarin hij het door de Bro queville gevraagde ontslag weigert, verklaart de koning, dat het land niet zou begrijpen, dat het lot van een regeering, welke zich tot taak gesteld heeft den financieelen en eoonomischen toestand der natie te verbeteren, gebcnden zou kunnen zijn aan de kwestie der geldigheid van een verkiezing in een dorp. Onder deze omstandigheden kan de koning het ontslag niet aanvaarden. Wat zal nu het gevolg van deze verrassende crisis zijn Er gaan stemmen op voor Kamer- ontbinding, volgens anderen zal minister Poullet, door wiens beslissing de motie werd uitgelokt, ontslag nemen en vervangen wor den door Frans van Cauwelaert, den vroe- geren burgemeester van Antwerpen. De libe rale Kamergroep, die na de stemming bijeen- kwam, verklaarde bereid te zijn tot een regeeringsconstructie op de basis der oude coalitie! Met zekerheid valt echter niets te voorspellen. Dit eene staat vast, dat de libe ralen zich door het ultlokken van een nieuwe politieke struhbeling in een tijd van ergen nood des lands, soherpe critiek op den hals gehaald hebben. De ernstige toestand waarin ook Belgie tengevolge vein de voortdurende wereldcrisis verkeert, werd dezer dagen besproken in een Kroonraad, die door den koning was bijeenge- roepen en waaraan 5 ministers deelnamen. Volgens het blad ,,La Meuse" had de" bespre- king allereerst tot onderwerp den als zeer emstig beschouwden intemationalen toestand. Behalve de politieke tegenstellingen achtten de Belgische staatslleden de economische ontredeering van dien aard, dat de hoogste waakzaamheid geboden was. Vastgesteld werd, dat alle regeeringen haar uiterste best moesten doen om door samenwerklng de crisis te bestrijden. Des te langer de crisis duurt, wordt niet alleen de materieele en financieels schade grooter, doch zij dreigt ook slechte gevolgen te hebben voor de maatschappelyke orde. De minister van financien Jaspar deed het voorstel bo het parlement een wetsontwerp in te dienen tot opriohting van een bijzondere credietkas, teneinde de bedreigde Belgische Industrie te hulp te komen. Het nieuwe in- stituut zal over een kapltaal van 500 A 600 millioen franc beschikken om den industrieen credieten te versehaffen en de thans geheel of gedeeltelijk lamgelegde bedrrjven, die levens- vatbaarheid hebben, weer op de been te hel- pen en zoodoende de werkloosheid te kunnen verminderen. MISLUKTE AANSLAG OP ROOSEVELT. Woensdagavond is te Miami, in Florida, waar de nieuw gekozen president Franklin D. Roosevelt zijn vacantie doorbrengt, alvo- rens zijn ambt te aanvaarden, een moordaan- slag op hem gepleegd, waarbij Roosevelt als door een wonder ongedeerd is gebleven. De eerste berichten over dezen aanslag lui- den, dat iemand 6 revolverschoten op Roose velt loste, toen deze van zijn auto uit een rede hield in het aan de promenade gelegen park. Roosevelt zelf bleef ongedeerd, doch een 6-tal andere personen werd door de kogels ge- troffen, o.a. de burgemeester van Chicago, Cermak, die Roosevelt op zijn vacantietocht vergezekie, en levensgevaarlijk werd gewond, evenals de detective Brodnaux, die onmiddel- lijk op den dader toesprong en door een kogel in bet rechteroog werd getroffen. Van die overige vier gewonden zijn twee vrouwen er eveneens ernstig aan toe. De dader werd terstond gegrepen. Het bleek te zijn de 33-jarige Italiaansche metselaar Giuseppe Zjanagara. Hij verklaar de aan de politie, dat hij reeds 10 jaren gele- den een aanslag op den koning van Italie had gepleegd. Hij schijnt uit zuiver anarchisti- sche overtuiging te hebben gehandeld. Hij verklaarde alle presidenten en hoogere amb- tenaren be willen dooden. President Hoover verklaarde door den aan slag ten zeerste te zijn ontroerd en zond Roosevelt een telegram, waarin hij hem ge- lukwenschte met zijn ontsnapping en de beste wenschen voor Cermak uitsprak. Roosevelt wijzigde zijn voornemen om per trein terstond uit Miami te vertrekken en braeht den nacht aan boord van zijn jacht door. Men meldt nader: Roosevelt was na eenige dagen met zijn jacht in de wateren van Florida te hebben ge- kruist te Miami aangekomen en werd verwel- komd door een reusachtige menigte, zoodat hij zich genoodzaakt zag uit zjjn auto de menigte toe te spreken. Direct na aankomst had Cermak, die burgemeester van Chicago, j twee detectives, die hem speciaal vergezelden ter bewaking van zijn veiligheid, weggezon- den. Roosevelt stond achter in de auto en dankte de menigte voor de ontvangst toen plotseling op 5 meter afstand van den spreker de Ita- liaan zijn revolver voor den dag haalde en zes schoten loste. Toen hij twee schotem had gelost sprang de detective Brodnaux op hem toe, doch stortte zelf, door een der kogels ge troffen, neer, terwijl Cermak eveneens zwaar gewond in de auto neerviel. Er ontstond een ontzettend tumult. Terwijl de overige geheime agenten en de tectives die random de auto van Roosevelt geschaard stonden den dader grepen, gilde de menigte: „Hang hem op" en „Schiet hem neer". Een vrouw, die naast Zanagara stond, had voldoende tegenwoordigheid van geest om den arm van den dader omhoog te slaan, zoodat eenige schoten in de lucht werden gelost. Aanvankelijk dacht men dat Zjanagara af- komstig is uit de onderwsreld vain Chicago, doch dit bleek onjuist te zijn. Zanagara spreekt bijna uitsluitend Italiaansch en schijnt uit zuiver anarchistische overtuiging te hebben gehandeld. De overige gewonden zijn mrs. Josepha Gill, die door een schot in de maag werd ge troffen, miss Margareth Cruis, William Sen- nott en Russell Galdwell. Andere lezing. Volgens een Reuter-bericht uit Miami ont- ving Roosevelt Woensdagavond den Chicago- sehen burgemeester Cermak. By diens aan komst werden 5 schoten gelost, waardoor Cer mak emstig in de borst werd gewond. Eerst dacht men, dat die aanslag tegen Roosevelt gericht was, doch men vermoedt thans, dat een aantal gangsters Cermak uit den weg wilden ruimen, die hen, zooals be- kend, in Chicago emstig bestrijd. (Deze lezing is volkomen in strijd miet de verklaring, die de dader volgens bovenstaand bericht, zou hebben afgelegd.) Nog in den loop van den nacht is Cermak geoperuerd, doch men weet nog niet, hoe de operatie is afgeloopen. In het geheel werden vijf schoten gelost, waardoor behalve Cermak, nog een recher- cheur aan het hoofd wierd gewond en twee vrouwen, een man en een jongen licht werden gekwetst. Roosevelt heeft de slachtoffers in het zie- nhuis opgezocht. Uit Miami wordt gemield: Na een rontgen-onderzoek hebben de dok- toren nog in den loop van den nacht inge- grepem en Cermak geopereerd. Ook Mrs. Gill, de echtgenoote van den pre sident van de kracht- en lichtcentrale te Flo rida, die eveneens emstig werd gewond, moest worden geopereerd. De toestand van de andere gewonden is redelijk. Hoewel des nachts nog operatief werd inge- grepen blijft de toestand van Cermak zeer emstig. Ook de toestand van mervr. Gill is nog em stig, aangezien bij haar de kogel nog niet kon worden verwijderd. De dader Zanagara verklaarde bij zgn ver- hoor, dat hij altijd de rijken en machtigen had gehaat en hij had gehoopt, dat hij nu meer geluk zou hebben dan 10 jaar geleden, toen hjj een revolver had gekoeht om koning Victor Emanuel te dooden. Door een merkwaardig toeval was op de zelfde wijze als nu zijn toeleg mislukt, n.l. een dichte menschenmenigte had hem gehin- derd bij de uitvoering van zjjn plan. Zanagara verklaarde ook nog, dat hij Roose velt had willen dooden, omdat hij tengevolge van een maagoperatie gedoemd was altijd pijn te lijden. De dader Zanagara is afkomstig uit Cala- brie (Italie). Hij verklaarde onlangs een revolver te heb ben gekoeht om Roosevelt te vermoorden. Za nagara maakt den indruk geesteljjk niet nor- maal te zyn. Na zijn arrestatie moest de politie hem met getrokken revolvers bescnermen tegen lynch- pogingen van de opgewonden menigte. Zana gara was pas kort geleden uit het ziekenhuis ontslagen, waar hij een aware maagoperatie had ondergaan. DE VRIJWILLIGE iTEtJGbWEER- ORGANISATIE EN NOORWEGEN. Het Storting heeft na een irttvoerige dis- cussde met 92 stemmen der burgerlijke par- tijen tegen 47 stemmen van de arbeiderspar- tij en eenige democratische leden, een voor stel der regeering aangenomen om de vrij- willige jeugdweer-organlsatie „Ledingen" of ficieel te erkennen en een, zij het ook geringe, staatssubsidie te versehaffen. De jeugdweer bereidt jonge menschen op den militairen dienst voor. Zij moeten min- stens 18 jaar zijn en sel ;cten is bij de oplei- ding uitgesjoten. Het is een vrijwillig weerbaarheidscorps, zooals ook reeds bestaat in Amerika, Frank- 1 rijk, Finland, Zweden en in zekeren zin ook j in Denemarken onder de studenten. door president Leguia, een man, die sterk on der Amerikaanschen invloed stond en die na een zeer langen bewindstijd in 1930 ten val werd gebracht door een volksbeweging, ge- leid door den huidigen president Sanchez Cerro. En na dien val ontstond te Peru de neiging veel van wat door Leguia gedaan was, weder ongedaan te maken. Tot dat vele behoorde ook het grensver- drag met Columbia, waarover men met name in de provincie Loreta bister ontevreden was. En zoo gebeurde het dan, dat op 1 September ji. het Columbiaansch geworden grenshaven- tje Leticia, poort van dien Amazone-corridor, by verrassing werd veroverd door een troep Peruanen onder leiding van zekeren Oscar Ordonez. Of er bij dien troep ook militairen waren, doet in het huidige stadium der af faire niet veel meer ter zake; de hoofdzaak is immers, dat de Feruaansche regeering, die aanvankelijk een paging deed de aanvallers te verloochenen, zich ten slotte solidair met hen verklaarde. Banden van nationale tra- ditie, zoo werd betoogd, zijn belangrijker dan een verdrag, en er moet nu maar weer eens opnieuw over de grens tusschen Peru en Columbia worden gepraat. Tjjdens de militaire voorbereidingen heeft het niet aan pogingen ontbroken, om het ge- schil op vreedzame wajze uit de wereld te helpen. Waarom deze pogingen, met name die van Brazilie, niet zijn geslaagd, is niet vol komen duidelijk. Immers nu eens heette het, dat Peru en dan weer, dat Columbia bereid was arbitrage te aanvaarden en te Rio de Janeiro onderhandelingen te openen. Chili en de Ver. Staten hebben Brazilie's pogingen krachtig gesteund, waarbij zij echter geens- zins verheelden, dat Peru zich huns inziens door zijn optreden te Leticia in het ongelijk had gesteld. En ook de Volkenbond liet zich niet onbetuigd en zond een krachtige ver- maning aan Peru om zich te onthouden van alle daden, die in strjjd zijn met het Bonds- pact, terwijl er by Columbia op werd aange- drongen, dat het by de uitoefening van zyn wettige rechten de noodige voorzichtigheid in acht zou nemen. Eind Januari leek het, dat men vlak voor de bylegging van het geschil stond. De ge- beurtenissen van de jongste dagen hebben echter aan deze verwachting den bodem in- geslagen. GANDHI VOORLOOPIG NIET VRIJ. De staatssecretaris voor Indie, sir Samuel Hoare, decide in het Lagerhuls mede, dat van eeD vrijlaten van Gandhi en andere leidende Hindoes, die in verband met de ongehoor- zaamheidscampagne gevangen gezet zyn, geen sprake is zoolang de regeering nlet de over- tuigende bewijzen heeft, dat hun vrijlating niet een herleving van de campagne ten gevolge zal hebben. EEN ROEMEENSCHE COMMUNISTISCHE AANVOERDER PLEEGT ZELFMOORD. Wolff meldt uit Boekarest: Woensdagnacht heeft de politie in alle groote steden van Roemenie huiszoekingen gedaan in communistische bureaux en loka- len. Te Constanza stiet de politie op tegen- stand en een communist loste een schot op commissaris, die met de huiszoeking belast was. Zyn kameraden lieten hem echter in den steek en de man schoot zich een kogel door het hoofd op het oogenblik, dat hij ge- arresteerd zou zijn. In het ziekenhuis, waar hij nog levend been gebracht werd, bleek dat de man Sowjet-koerier was en algemeen lei- der van de propaganda-afdeeling van de derde Internationale in Roemenie. Hij is kort na de opneming overleden. Officieel wordt uit Bogota medegedeeld, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Columbia en Peru zyn verbroken. De Colum- biaansche regeering heeft medegedeeld, dat zij haar gezant te Lima, Peru's hoofdstad, order heeft gegeven zijn paspoort aan te vragen en dat Woensdag j.l. de paspoorten aan de leden der Peruaansche legatie te Bogata uitgereikt zouden worden. De Telegraaf meldt: Omtrent het eerste treffen in de streek van Leticia wordt nader gemeld, dat generaal Vasques Cobo, de opperbevelhebber der Colum- biaansche strijdkrachten, die zich met ver- scheidene kanonneerfoooten en transportsche- pen op den bovenloop van den Amazone nabij Taraj>aca bevond, draadloos heeft megedeeld, cat Peruaansche vliegtuigen boven zijn kanon- neerboot „Cordoba" hebben gevlogen en bom- men hebben uitgeworpen. Hierop zijn onmid- dellyk Columbiaansche vliegtuigen onder lei ding van een Duitsch piloot uit Ipiranga ver- trokken en deze hebben na een luchtgevecht de Peruaansche vliegtuigen op de vlucht ge- dreven. Daarentegen wordt in gezaghebbende krin- gen te Lama beweerd, dat Columbia de vijan- delijkheden heeft geopend. Het conflict tusschen Columbia en Peru heeft betrekking op een grens, waarvan de wereld meende, en meenen mocht, dat zij deugdelijk vaststond. Jareniang hebben de landen aan den bovenloop van de Amazone getwist over den omvang van ieders souve- reine rechten in dit zeer dun bevolkte gehied. Dank zjj Noord-Amerikaansche bemiddeling kwam hier eindelyk in 1922 een regeling tus schen Peru en Columbia tot stand. Dit ver drag werd in 1925 dear de regeering te Bogota, en in 1927 door die te Lima gerati- ficeerd, en in 1928 wierd het van kracht. Het bevatte o.a. de bepaling, dat Columbia een soort ..corridor" kreeg naar de Amazone met inbegrip van het rivierhaventje Leticia. De regeling was voor Peru onderteekend GEREFORMEERDE KERK. Ds. J. v. d. Berg, predikant der Geref. Kerk van Capelle a. d. IJssel, voorheen te Ter Neu- zen, wien emiritaat is verleend met ingang van 1 April a.s. is voomemens zich metter- woon te Renswoude te vestigen en hoopt daar dan de kleine Geref. Kerk hulpdienst te be wijzen. ZEEUWSCHE HYPOTHEEKBANK. In de gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders van de Zeeuwsche Hypo- theekbank en de Maas-Hypotheekbank, is he- noemd in de vacature ontstaan door het over- i lijden van den heer Mr. A. A. de Veer, tot directeur de heer Mr. G. W. A. de Veer, thans adjunct-directeur. WILLEM DE ZWIJGER-HERDENKING IN OOSTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Het bestuur van de afdeeling Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen van het Algemeen Nederlandsch Verbond heeft het Initiatief ge- nomen om in samenwerklng met andere ver- eenlgingen een Willem van Oranje-herdenking te houden. In Maart a.s. zal het Vlaamsch Volkstooneel het door Paul de Mont geschreven tooneel- spel opvoeren, terwijl voor zoover mogelijk ook nog op andere wijze uitbreiding aan de plannen tot herdenking van deze nationale figuur zal worden gegeven. LUXORTHEATER. Als eerste hoofdfilm loopt deze week de overbekende film „De groote Parade", thans als geluidsfilm door de Metro Go-ldwyn Mayer uitgabracht. Deze succesfilm trekt thans als geluidsfilm in de groote plaatsen nog stampvolle zalen, zelfs in meerdere plaatsen moest hij nog ge- prolongeerd worden. Ongetwijfeld zullen velen deze film nog- maals terug willen zien. Voor de betzoeker3 van de omliggende plaatsen is des Zondags middags een voorstelling ingelascht. De tweede hoofdfilm heet ,,De dochter van den draak". De begaafde Chineesche filmactrice Anna May Wong, is de dochter van den draak in de derde film over het wraakplan van dr. Fu Manchu. De serie films werden door de Para mount vervaardiigd. Dr. Fu Manchu, de Chi neesche heldenfiguur door Sax Rohmier in het leven geroepen, wordt gedood, doch hij laat een dochter na en zij zal de wraak van haar vader voltooien. En op welk eminente wyze speelt zy weer! Paramount kon deze hot stuff best gebrui- ken en maakte er een griezelfilm van. En nietwaar, wij houden alien veel van een detec- tive-roman Het even sehokkend als ingewik- keld verloop der geschiedenis, waarin liefde en misdaad, wraakzucht en speurzin, plichts- besef en noodlottlge samenloop vereenigd zijn, zullen wij den lezer niet verraden. Zijn zenuwen zullen op de proef gesteld worden. Want moord en mdn, sluwheid en ge- weld, misbruikt vertrouwen en geheime pa- neelen, vrrjheidsberooving en vmdingrijkheid, heldenmoed, trouwelooshiedd en klopjachten zijn wonderbaarlijk dooreengemengd tot een doorloopende spanning. Verder biedt de film de gelegenheid de kennismaking met den vroeger zeer populairen knappen Japanschen filmacteur Sessue Hayakawa te vernleuwen. Dit keer Is hy de detective. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 5 tot en met 11 Februari zijn in onze provincie voorgekomen 6 gevallen van roodvonk, waarvan 3 te Biggekerke (in <§6n geizin), 2 te Oost- en West-Souburg en 1 te Krabbendijke en 1 geval van febris ty- phoTdea te Goes. Inbraak. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is door een of meer naehtelijke sluipers een in braak gedaan in een perceel gelegen op den hoek van ae Vredestraat en de Kerkhoflaan. In dit perceel is een winkel gevestigd. Of- schooti dieht in de nabijheid 'n lantaam brandt, hebben de brutale heerschappen het gedurfd een ruit uit te snijden om zich zoodoende toe- gang tot den winkel te versehaffen. De glasscherven werden op den Molenberg in een weiland gedeponeerd en daar nader- hand door de politie aangetroffen. Van de inbraak hebben de bewoners niets gemerkt. Naar verteld wordt zou er een bedrag van ongeveer 200 gulden aan geld ontvreemd zyn. Van eenig spoor der daders is tot dusverre ondanks een ijverig politie-onderzoek nog niets bekend. Zaterdag j.l. 11 Februari hield de var- ken srvereeniging „Onderlinge Hulp" haar jaar- lijksche algemeene vergadering. Uit de verantwoording van den secretaris- penningmeester bleek, dat was ontvangen 703,68, en uitgegeven 544,43, alzoo een goed slot van 159,25, hierbjj toevoegende een rentepost van 36,79, is deze vereeniging in 1932 vooruitgegaan met 196,04, ook dit toevoegende aan de zuivere bezitting van het afgeloopen dienstjaar n.l. 806,98, bleek dat thans op 31 December 1932 het zuiver bezit was 1003,02. Bij de gehouden stemming werden herkozen de heeren C. de Vos en A. DeesBruynzeel en in de vacature ontstaan door het bedanken als bestuurslid van den heer C. H. H. Wisse, welke niet meer in aanmerking wenschte te komen, den heer C. de JongeLensen. De prijsstelling van de varkens werd be- paald op de zoogenaamde kleine beneden 3 maanden op 9 per stuk en boven de 3 maan- den /0,33 per K.G. De contributie werd bepaald op 2,50 per jaar evenals het entrGegeld op f 1,50. De inenting werd op dezelfde wijze geregeld als voorheen en aangenomen, terwyl het boete- stelsel ook op dezelfde wijze werd gehand- haafd. Woensdag is op den rijksweg Schoondyke— Oostburg tengevolge van de gladheid van den weg een auto geslipt en op een troep fietsen- de ambachtsschoolleerlingen ingereden. Een der jongens liep een bekkenfractuur op; hjj werd naar het ziekenhuis te Oostburg overge- foracht. Acht fietsen werden geheel vemield. De po litie heeft den auto in beslag genomen. PRACTISCHE WENKEN VOOR DEN STADSKIPPENHOUDER. P. Sluis' Pluimvee- en Vogelvoederfabriek N.V., te Weesperkarspel zond ons een nieuwe brochure, speciaal bestemd voor den stads- kippenhouder, getiteld: „Practische wenken voor den stadskippenhouder." In dit werkje wordt op beknopte en een- voudige wijze een verhandeling gegeven over het houden van pluimvee in beperkte ruimten, dat bij de liefhebbers in de stad bijna steeds het geval is. Tal van nuttige wenken en waardevolle adviezen zal men hierin aantref- fen om met succes zijn pluimvee te houden. Voor den pluimveehouder wordt deze bro chure door den bovengenoemden uitgever op aanvrage gratis beschikibaar gesteld. ZONDAG 19 FEBRUARI 1933. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9.30 u. Dr. L. J. Cazemier, 2 u, de heer J. W. van Swigchum, 6 u., Dr. L. J. Cazemier (Jeugddienst). Sluiskil. 9.30 u. en 2 u., de heer L. Dek. Axel. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. Hoek. 9.30 u. de heer J. W. van Swigchum; 2 u., Dr. L. J. Cazemier. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformcerde Kerk. Ter Neuzen. 9.30 u., Ds. S. Graeneveld; 2 u.. cand. P. H. Wolfert. Axel. 9^ u. en 2 u., Ds. Post. Hoek. 9% u. en 2 u., Ds. C. B. Bavinck. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Geen dienst R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag z^jn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. MAANDAG 20 FEBRUARI 1933. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 6 u., Ds. W. Baai, van Tholen. Door den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie hij het kantongerecht te Oostburg is hooger beroep aangeteekend tegen het von- uis van den kantonrechter te Oostburg, waarbij P .J. B., oud 33 j., autoverhuurder te Breskens, is vrijgesprokea van de hem ten laste gelegde overtrading van de Motor- en Rijwielwet te Groede op 11 December j.l.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5