ALGEMEEN NIEUWS- C.N APVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tweede 3lad. DoorZeeuwscHlaanderenin'tVerleden btiitenlahb No. 8953 WOENSDAG 15 FEBRUARI 1933 73e JAARGANG BINHENLAND INTERPELLATIE-AANVRAGE VAN DEN HEER ALBARDA. DE GEARRESTEERDEN NAAR ONRUST. DE NOOD DER LANDBOUWERS IN DE VEREENIGDE STATEN. }L% NOTE - J OtoMtSM'*'* .to dienstplicht. Uitspraak inzake vrijstelling. De Burgemeester van TER NEUZEN. brengt ter algemeene kennis, dat aan DESrDERIUS JOHANNES JACOBS, ingeschrevene voor den dienstplicht der ligh ting 1934 uit deize gemeente, met ingang van 1 Maart 1933 voor een jaar vrijstelling van den dienstplicht is verleend wegens opleiding tot een geestelijk of een godsdienstig-mensch- lievend ambt. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag vain deze bekendmaking in beroep worden gekomen. A. door den ingeschrevene wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegen- woordlger; B. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per- sonen of door hunne wettige vertegen- woordlgers. Het verzoekschrift moet met redenen om- kleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet Worden gericht aan de Konlngin, doch worden ingediend bij den Burgemeester. ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzendlng. Ter Neuzen, den 13 Februari 1933. De Burgemeester voomoemd, J. HUIZINGA, „Het Volk" meldt oontrent een interpellatie- aanvrage van den heer Albarda, dat de aan- vrager meant te moeten aannemen, dat het Kabinet, ondanks de politieke crisis, niet zal wieigeren voor een interpellatie in de Kamer te verschijnen en gestelde vragen, naar aan leiding van het gebeurde met ,,De Zeven Pro vincien", te beantwoorden, indien de Kamer den wiensch daartoe uitspreekt. De heer Alibarda heeft tevens aan den pre sident der Tweede Kamer verzocht, in een vergadteirimg der Kamer het wetsvoorstel van mr. v. d. Bergh (de z.g. uitwinningswet) aan de onde te stellen, bij de behandeling van welk voorstel de aanwezigheid van een of meer ministers niet noodig is. De sociaal-democra- tische Kamerfractie acht de behandeling van dat voorstel, waardoor o.a. hypotheek-plich- tige boerem tegen executie kunnen worden beschenmd, spoedeischend. HET ONDERZOEK NA DE MUITERIJ. V. D.-Aneta meldt uit Batavia: Maandag 20 Februari zal de Volksraad door den commandant der zeemacht in Ned.- Indie, wonden ingelicht omtrent de eerste uit- komsten van hiet onderzoek met betrekking tot de gebeurtenissen aan boord van ,,De Zeven Provincien". Hiema zal gelegenheid worden gegeven om verklaringen af te leggen. Dit onderzoek zal op zoo snel mogelijke wijze worden voort- gezet. De benechtinig heeft in Ned-Indie plaats, waama de Europeesche gestraften naar Hol land zullen worden gezonden voor het onder- gaan van him straf. AVRO-LEZING KLAAS DE VRIES IS NIET DOORGEGAAN. De lezing „Elen school voor alien", welke de heer Klaas de Vries Maandagavond van 7.30 tot 7.50 uur voor de AVRO, die het al gemeen programima verzorgde, zou houden, ging niet door, daar de algemeene controle- commissie deze rede beschouwt te zijn van politieken aard en in strij-d met de voorschrif- ten die voor het algemeen programma gege ven zijn. door A. M. WESSELS. (Alle vragen, opmerkingen etc., deze Historische Rubriek betreffende, te zen- den aan den heer A. M. WESSELS, Conservator Museum te Goes.) XLI. Biervliet en Willem Beukelzn. Na den vreeselijken Allerheiligenvloed was er nagenoeg geen land meer over. Het oude Kasteel, aan de oostzijde der stad gelegen, was brjna geheel door de wateren verzwolgen; slechts een der zware torens stond nog over- eind en werd als gevangenistoren gebruikt. De bevolking had elders een veiliger woon- plaats gezooht. Na het doorsteken der dijken in 1583 was de bevolking der stad tot op 18 A 20 gezinnen verminderd „zich geneerende met het overblijfseil van omstreeks 400 geme- ten lands". Reeds in April 1572 hadden de Watergeu- zen vanuit Vlissingen zich meester ge- maakt van de vervallen stad, die sindsdien, ook toen Parma geheel Zeeuwsch-Vlaanderen veroverde, aan de zijde der Staten en onder het bestuur van de Gecommiteerde Raden van Zeeland het z.g. Gommittimus bleef. Toen de stad in 1589 door de Spanjaarden, vooral uit Bouchaute, emstig bedreigd werd zie Zeelandia Illustratie pag. 586 beslo- ten de Staten dit punt, dat uit strategisch oogpunt van belang was, te versterken. Het oude Biervliet was echter te uitgebreid, om het geheel met bolwerken te kunnen voor- zien. Ook was de stad in dezen tijd zoo ver vallen, dat omstreeks 1580 reeds vergund was Zondag zijn in den loop van den dag 100 ongehoeide en 50 geboeide Inlanders benevens 28 geboeide en 4 ongeboeide Nederlanders in sloepen op het eiland Onrust afgezet. De mess-ten humner waren weinig onder den indruk. De Europeesche gevangenen namen een houding van onverschilligheid aan. Alvorens in de door soldaten hewaakte barakken te worden opgesloten, werd iedere gevangene in het Nederlandsch of Maleisch ervan verwittigd dat elke verstoring van rust, elke paging tot ontsnapping feitelijk en op plaats zou warden voorkomen. Elk contact van buitenaf is voor iedereen, behalve de deze week aamkomende commissie voor onderzoek, vierfboden. Het eskader ligt nog steeds brj Onrust. Aneta meldt nadeir uit Batavia: Het eiland Onrust is than-s geheel onder militair commando van een kapitein der in- fanterie, bijgestaan door een officie-r van ge- zondheid. Tot de getroffen voorbereidingen behooren o.a.: aprichting van een tijdelijk radiostation, uitbreiding van den telefoondienst, opvoering van proviand, inkwartiering van een voldoend aantal troepen, aanieg van prikkeldraadver- sperringen en verbetering van verlichting en ventilatie. Zondagmorgen arriveerden de gevangenen in sloepen, welke door een motorboot werden getrokken. Na de landing, welke onder scherp toezicht geschiedde, weirdien de gevangenen onder ge- wapend geleide naar een viertal barakken ge- bracht, die anders voor bedevaartgangers werden gebruikt. De regeling wordt toegepast dat in elke barak een groepscommandant kan worden aangewezen. VERKLARING VAN HET PARTIJBESTUUR DER S. D. A. P. Zaterdag 11 Februari is, naar „Het Volk" meldt, een spoedvergadering van het partij- bestuur der S.D.A.P. gehouden. Aanleiding tot de bijeenkomst waren, zoo wordt in dat bericht medegedeeld: die belangrijke politieke gebeurtenissen van deze week: de parlemen- taire situatie, ontstaan door het aannemen van- die motie-Boon in de Tweede Kamer en de ontzettende ontknooping van de gebeurte nissen met De Zeven Provincien. Het partijbestuur formuleerde zijn stand- punt in de volgende motie: „De openbare vergaderinig, belegd door de S.D.A.P. op Zondag 12 Februari 1933, naar aanleiding van het voorval met het oorlogs- schip De Zeven Provincien; spreekt haar diepe verontwaardiging uit over die wreede wijze, waarop de regeering het oorlogsschip onder het marine-bevel heeft teruiggebracht stelt vast, dat die muiterij van de beman- ning het g-evol-g is geweest van de politick, door de Nederlandsche regeering in Indie tegenover die bevolking in het algemeen en tegenover die marine-schepelingen in het bij- zonder, -gevoerd en van de v-erregaande zorge- loosheid van de bevelvoerende officieren; stelt voorts vast, dat de muitende beman- ning herhaaldelij-k heeft verklaard, slechts een demonstratie te bedoelen en niet tot ge- wel-d te will en overgaan; dat zij ook geen -geweld heeft gepleegd en dat dus aan de muiterij op andere w(jze dan door het gebruiken van het vreeselij-ke oor- logswapen en ten koste van een aantal men- sch-enlevens een einde had moeten worden gemaakt; waarschuwt tegen het opzweepen van de nationalistische hartstochten, die in Nedier- land eu onder de Nederlanders in Indie zijn losgebarsten, en die slechts verhooging van de spanningen kunnen te weeg brengen en andere emstige gebeurtenissen kunnen te voorschijn roepen; protesteert tegen de houding -dier regeering, die wegens een aangelegenheid van zeer on- dergeschikt belang een conflict met de Tweede Kamer heeft geforceerd en zich daardoor in ernstige dagen aan de verantwoording tegen over de vertegenwoordiging des volks poogt te onttrekken; roept de arbeidersklasse van Nederland op, geworden, om de inkomsten der verlaten ker- ken tot onderhoud der dijken te gebruiken. Om deze reden werd, een weinig ten Noord- Westen van de stad een fort aangelegd. Reeds in Maart 1590 hadden de Staten van Zeeland er bij Hunne Hoogmogendheden op aangedrongen, om deze vestingwerken, n-aar het plan van Prins Maurits, ten uitvoer te laten brengen. Het zou echter 1603 worden eer Gecommiteerde Raden van Zeeland aan de Zeeuwsche Staten konden berichten, dat zij het nu eindelijk voltooide fort, dat in de vorm van een regelmatigen vijfhoek gebouwd was, met twee en halve compagnie krrjgsvolk be- zet hadden. Uit dit fort, zegt Vermeer, is het tegen- woordige Biervliet ontstaan. Het oude Bier vliet, eenmaal een der bloeiendste plaatsen van Vlaanderen, rijk en aanzienlijk door han- del en scheepvaart, door haringvisscherg en zoutnering, was weldra spoorloos verdwenen. Wanneer Petrus Hondius in het begin der 17de eeuw de voormalige stad bezoekt, treft hi) er niet meer dan een tien of 12-tal scha- mele hutten aan. En wandelend over de puin- hoopen der eenmaal zoo welvarende stad, denkt de preddkant van Ter Neuzen aan de wisselvalligheid van al het aardsche en de lotswisselingen, die menschen en steden vooral de Zeeuwsche ten deel vallen: om, -ook in geval een Kamerontbinding mocht volgen, met al haar kracht onder de leiding der sociaal-democ-ratie deu strijd te voeren voor de vrijmaking van het Indonesische volk en tegen hiet militarisme." DE AUTOMATENVERORDENING ONVERBINDEND. De sfcrijd, die om de veelibesproken Amster- damsche Automatenverordening is gestreden, is ten gunste van de winkeiiers beslist. De Hooge Raad heeft nl. als zijn oordeel uitge- sprokein, dat de genoemd-e verordening, die in art. 2 o.a. verbiedt het hijvullen der appa- raten tij-diens de sluitingsuren, in strijd is met de wet en derhalve bindende kracht mist. De Telegraaf schrijft daaromtrent Men zal zich herinneren dat een sigaren- winkelier op grond der genoemde verordening werd bekeurd omdat hij zijn automaat buiten de winkduren bijvulde. I *e kantonrechteir sprak een veroordeelend vonnis uit, hetwelk door de rechtbank in hooger beroep is Ibeves- tigd. Tegenover het verwesr van den win- keiier, dat de Winkelsluitiugswet de auto- maten toch uitdrukkelijk buiten haar wer- kingsfeer sitelt, meende de hoofdstiedelgke rechtbank, dat juist omdat de wet zich niet om de autamaten bekomme -de, de gemeente bevoegd was er wel een regeling voor te scheppen. De Hooge Raad zegt het hier niet mee eens te zijn. Art. 3 der Winkelsluitingswet, waar- in de au-tomaten genoemd worden, heeft vol- gens hem de stnekking al de daarin opge- somde zaken en onderwerpen aan de werking der wet te onttrekken, wat inhoudt, dat het ook dein lageren wetgever v-erboden is ze in dit verband te regelen. Deze bedoeling van art. 3 blijtkt naar het oordeel van het college duidelijk zoowel uit den aard der daarin ge noemde onderwerpen, die alle betreffen plaat- sen, waren en handelingen, waarvoor een win- kelsluitingsregeling onnoodig en ongewenscht wordt geacht, als uit deu in het artikei on- dubhelzinnig tot uiting gekomen wil van den wetgever, die voor deze onderwerpen geen -beperken-de voorschriften wenscht. Het is den plaatselijken wetgever derhalve verboden, alidus de Hooge Raad, ten aanzien van een der in art. 3 der Winkelsluitingswet genoem de onderwerpen bepalingen van winkelslui- ting te maken, ook al zou die regeling overi- gens binnen de grenzen der verordeningshe- voegdheid van dien gemeenteraad vallen (airt. 168 Gemeenitewet). Daar de Automatenverordening van Am sterdam w61 een regeling bevat voor den verkoop per automaat moet daaraan binden de kracht worden ontzegd, daar de desbetref- fende bepalingen in strijd zijn met de wet. De winkelier, die deze bepalingen overtrad, is dus niet strafbaar, zoodat kantonrechter en rechtbank hem ten on recti hebhen veroor- deeid. Met vemietiging van de vonnissen der feitelijke rechters heeft de Hooge Raad den winkelier te dezer izake dan ook ontslagen van alle rechtsvervolging. Groote steden die vergaen; Cleyne com en weder aan; Naer des Heeren milden seghen Is verlooren off vercregen: En de gheen, die u bekijcken Nu van verren *'t uwer spijt, Moghen oock eens soo beswijcken Als ghg nu beaweken syt. Aivoren-s thans tot de figuur van Willem Beukelzn. over te gaan, willen wij eerst nog iets vertellen over het wapen der stad. Het wapen van Biervliet, waarin dat van Con- stantinopel voorkomt, zou daardoor wijzen op VALSCHE GERUOHTEN BETREFFENDE DEN EX-KEIZER. In het rrjk zijn naar V.D. uit Berlijn meldt geruchten in omloop, volgens de welke ex- keizer Wilhelm het geheele bezit van prins zu Stolberg-Wernigerodedat behalve het paleis voor het grootste uit bosschee bestaat, zou hebben gekocht. Woensdagavond zou de over- eenkomst zijn geteekend door een gevolmach- tigde van den ex-keizer. Door bemiddeling van de Deutsche Bank zou de transactie tot stand zijn gekomen Prins zu Stolberg-Wer- nigerode zou n.l. bij deze bank credieten heb ben opgenomen. De familie Hohenzollem ontkent deze ge ruchten pertinent, met de mededeeling dat voor dergelijke transacties geen gelden he- schikbaar zijn. Ook bij de Deutsche Bank is van een en ander niets be-kend. Ten gevolge van de noodlottige daling der den m-oed der burgers die, tijdens den viarden Kruistocbt op 6 Juli 1203 voor het eerst de banier van Vlaanderen op de muren der be- legerde stad hebben geplaatst. Dit verhaal wordt histori-sch zeer betwist. Er bestaat voor deze overlevering geen grond. Het wapen van Biervliet is slechts een wijzi- ging van dat van Graaf Boudewijn van Vl£ian- deren, na de verovering van Constantinopel tot keizer uitgeroepen. Dat in het gevolg van dezen vorst, die Biervliet vele voorrechten schonk, ingezetenen dezer stad mee ter kruis- tocht zijn getrokken, is natuu-rlijk niet onmo- gelijk. De bekende dichter Jacob Cats, stoorde zich echter niet veel aan de critiek. Deze, die een zeer groote toegenegenheid voor Bier vliet koesterde, liet in een zijner werken het wapen afbeelden en schreef er bij: „Een schild dat weerdig is om eeuwig'lijk [te leven, „Is om zoo vromen daad aan Biervliet toen [gegeven. „Ei! ziet, vier Grieksche Been omtrent een [bloedig Kruis. Droeg dit manhafte volk haar tot een [wapen thuys.'' Toen Cats stierf, liet hij nog /600 na voor de armen te Biervliet. Overigens is er niet veel meer. van het stedeke te vertellen. De Hervormde kerk is een aardig gebouw. Vooral haar toren trekt onze aandacht, door haar eigenaardigen bouw- vorm. Wij gaan er thans binnen eens een kijkje nem-en. 't Is een zeer aardig interieur. Men heeft er volop lioht en ruimte. Maar het meest trekken aan, de glazen der kerk, die in 1876 op kosten van het Rijk, de provineie en de gemeente, ieder voor een derde deel, voor f 1500 werden gerestaureerd. Vooral het raam van Willem Beukelzn. trekt onze biizondere aandacht. prijzen voor landbouwproducten in de laatste drie jaren worden, naar Reuter verneemt, bijna 1 millioen van de totaal 6 millioen Ameri- kaansche boerderijen met hypothecairen ver koop bedreigt, daar er voor meer dan de helft hunner oorspronkelijke waarde hypotheek op genomen is en zij nu tot over de ooren in de schuld zitten. Twee millioen andere boerderijen zuchten eveneens onder den rentelast, doch niet in zoo gevaarlijk sterke mate. De bruto-inkomsten der Amerikaansche farmers in het afgeloopen jaar worden ge- schat op ongeveer 5% milliard dollar, hetgeen slechts de helft is van 1929. Op 15 Januari j.l. waren de prijzen voor landbouwproducten gedaald tot een waarde van 51 procent van bet vooroorlogsche peil. Voor tarwe kregen de verbouwers een ge- middelde prijs van 32.9 cents per bushel, voor mais 19.1 cents en voor katoen 5.6 cents op de boerderij. De nood van den Amerikaanschen farmer is van belang voor de rest van de wereld, om dat hij het krachtigst opkomt voor inflatie. De vertegenwoordigers der landibouwers in het congres betoogen dat de hooge waarde van den gouddollar den uitvoer belemmert en den schuldeniast verziwaart. Het congres heeft echter op het oogenblik maatregelen in onderzoek om den farmer met regeeringshulp te steunen en door tegenstan- ders van inflatie wordt groote spoed hier- achter gezet, tenein.de den farmer te over- reden af te zien van zijn gevaarlijke experi- menten met de Amerikaansche valuta, welke een bedreiging vormen van den gouden stan- danrd. Inmiddels hebben in vele deelen des lands de boeren zich aaneengesloten, teneinde executo- rialen verkoop te voorkomen. De crediteuren achten de situatie te gevaarljjk om thans op het betalen der schulden aan te dringen. Vertegenwoordigers der boeren hebben het congres gewaarschuwd, dat tenzij spoedig hulp wordt geboden, er onlusten, ja wellicht open- lrjik revolutie in de landhouwstaten zal uit- breken. EEN ZAKELIJK WOORD UIT BERLIJN. Het is schrijft de N. R. Crt. op het oogenblik meer dan ooit van belang zakelijke dingen, die door Duitsche regeeringspersonen worden uitgesproken, niet te laten verdrinken in den stroom van verkiezingsrhetoriek, die weinige hoofdpersonen in deze dagen met be- hulp van de door hen gemonopoliseerde radio over de wereld uitstorten. In dien stroom zal men vergeefs zoeken naar eenig punt van programmatische vastigheid. Dit is heel ver- klaarbaar daar het eenige waaiover de drie groepen, welke de regeering vormen, het eens zijn geworden is dat zij het tijdelijk eens zul- i len zijn. Wat van die eenst-emniigheid de i grondslag zal zijn heeft men natuurlijk niet I kunnen bepalen; de opvattingen en beginselen loopen zoover uiteen dat iedere poging in die richting onmididellijk een breuk had moeten teweegbrengen. De Engelschen plpgen spot- tend te zeggen, als een conferentie besluit het maar op te geven: „They agreed to disagree", j Vein de tegenwoordige regeeringscoalitie kan men even critisch opmerken: ,,They agreed to agree". Dat was alles. En binnen dat agreement" is een holheid die met alle fra- j zen van de wereld niet kan worden gevuld. Wij moeten daarom zeer letten op iedere ge legenheid om iets compacts op te visschen uit de ideologische watersoep. Zoo een gelegen heid heeft dr. Bang, de oud-medewerker van Hugenberg, dien deze tot zrjm staats-secretaris in het ministerie van oeconomische zaken heeft gemaakt, ons dezer dagen verschaft. Wij con- stateeren dat met te meer vreugde, omdat het geen hij zeide geschikt is ongerustheid van fi- nancieelen en oeeonomisohen aard in ons land wat te sussen. Sterker woord mogen wij niet gebruiken; maar in ieder geval, wat hij zei had ongunstiger kunnen uibvallen. Hij heeft het woord gevoerd in het Verband der In- dustriellen" te Berlijn, in een kring dus die er alle belang bij heeft dat de regeering zich niet waagt aan gevaarlijke autarkistische ex perimented Dr. Bang sprak ook onder oude vrienden. Dit alles heeft er zeker toe bijge- dragen zijn woorden hun voorzichtigen klank te geven. Wat hij zeide was ook meer alge- Op de lagere school leerden wij zijn naam en het feit, dat hem een plaats waardig keur- de in ons jaartallenboek, waar hij ons, des- tijds nog van alien historischen zin gespeend, even belangrijk en even mythisch voorkwam als Lourens Jansz. Coster, de Geuzen die den Bniel innamen, en Piet Hein, die de Zilver- vloot veroverde. Dat er om zijn historisch bestaan en de hem toegeschreven uitvinding van het haringkaken, de geheele negentiende eeuw door onder de geleerden strijd was ge- leverd, werd door ons zelfs niet vermoed. En toch, zoo goed als er een Coster-vraag- stuk is, zoo goed is er een Beukelz.-vraagstuk. Het is nu eenmaal het lot van groote mannen, vooral wanneer hun leven in een ver verleden ligt, dat men zelfs aan hun bestaan twijfelt. Zoo Shakespeare, zoo Caster, zoo ook Willem Beukelzn. van Biervliet. De oude geschiedischrijvers uit de zestiende en zeventiende eeuw, Marcus van Vaemewijck, Sanderus, Grammaye, Guicciardin, Smalle- gange, hebben nimmer geaarzeld, Beukelzn. de eer der uitvinding van het haringkaken toe te kennen. Cats sluit zich bij hen aan. Wanneer de popuiaire Zeeuwsche volksdich- ter in zijn ,,Twee en tachtigjarig leven" komt te spreken over zijn bedijkingen in een kleyn gehugt dat Biervliet is geheten, Hier voortyds hoog beroemt, maar nu i [byna vergeten, herdenkt hij in de volgende bewoordingen den man, wiens naam onafscheidelijk aan dien van zijn woonplaats verbonden zou blijven: Noch heeft hier seecker man een dienstig [stuck bevonden, Dat in den ouden tijt geen vissers oyt [verstonden; i Het was een nodig werck en niet voor ons [alleen. Het baet tot heden toe de wereJt in 't gemeen; De haring, die men ving en kon niet lange [duren, meene belofte dan aankondlging van daden. In de uitvoering kunnen de aangekondigde denkbee-lden nog geducht tegenvallen. Maar in ieder geval stak er iets positiefs in. iets waarmede voor de landen, die oeconomische betrekkingen met Duitschland onderhouden, misschien wat te beginnen valt. -Hij heeft gezegd, dat de regeering niet denkt aan eenzijdige schrappiag van schulden. Grondslag van het oeconomische leven moet zijn herstel van oeconomisch en financieel veT- trouwen en van de staatsmoraal op deze pun- ten. Daarom zal de regeering zich noch aan schuldeischers noch aan schuldenaren vergrij- pen. Wie anders vertelt belastert de regee ring, evenizeer als degeen die zou beweren dat zij het circulatiemiddel wil aantasten en in flatie op het oog heeft. Verder verkondigde hij, dat het herstel op oeconomisch gebied or- ganisch moest worden opgebouwd op de op- lossing van het agrarische vraagstuk. Een gezonde export was zonder de ruggegraat van een gezond oeconomisch leven in het binnen- land niet mogelijk. Alles moest echter gedaan worden om met Nederland, Zweden en Zuid- Slavie, waarmede men nieuwe handelsverdra- gen moet sluiten, niet in een toestand van crisis te geraken. De regeering, zoo betoogde hij ten slotte, kan haar beleid niet laten be- rusten op de politiek der vakvereenigingen, op die van het Verband der Industrellen, of op die van agrarischen bond alleen, maar haar politiek moet Duitsche politiek zijn. Met genoegen geven wij deze woorden weer, omdat er in ieder geval uit blijkt, dat Hugen berg niet met vaste plannen rondloopt welke hem volkomen onhandelbaar tegenover de bui- tenwereld moeten maken. Het is trouwens reeds bij de informeele besprekingen, die on- middellijik na zijn benoeming tot minister tus- schen hem en Nederlandsche vertegenwoor digers aangeknoopt zijn, gebleken dat men aan zijn redelijklieid nog niet hoeft te wan- hopen. Maar na dit te hebben geconstateerd moeten wij toch ervoor waarschuwen groote verwachtingen aan de woorden van dr. Bang vast te knoopen; die woorden beiwijzen op- nieuw, maar ook alleen, dat men het ergste nog niet als zeker hoeft aan te nemen. Hugenberg mag nu, door de vereeniging van de belangrijkste ministeries in zijn hand, een soort dictator van het Duitsche oeconomische leven zijn geworden; en het aanblrjven van graaf Schwerin-Krosigk als minister van fi- nancien moge een bewijs zijn dat van het tegenwoordig kabinet geen financleele onbe- hoorlijikheden te verwachten zijn; waarborg steekt hierin niet daar men niet weet hoe lang dit alles duurt. Hugenberg is in de eerste plaats politicus, en hrj weet dat Briining en von Schleicher ten slotte bezweken zijn aan den doodelij-ken invloed der groote agrariers bij Hindenhurg. Hij kent de macht en de dwingelandij dezer heeren. En hij kon het toch al moeilijk genoeg krijgen om zich naast Hitler te handhaven. Naast het gevaar dat Hugenberg bij zijn on- vermijdelijk schipperen terecht komt waar wij volstrekt niet meer met hem meekunnen, is er ook de kans dat na de verkiezingen zijn posi- tie onhoudbaar geworden blijkt. Dit kabinet is niet wat Hitler zoekt, het moet voor hem slechts het trapje zijn dat hem helpt naar de hoogte die hij wil bereiken en waar hij nu wist, zonder dat trapje niet te kunnen komen. Hitler en de zijnen zien in dit coalitiekabinet slechts een voorloopige constructie, waarvan zlji hopen dat de verkiezingen hen zullen ver- lossen. Een prograjn voor de regeering was niet eens noodig omdat het al te gauw ver- spilde moeite zou kunnen blij-ken. Tot zoo lang zingit iedere minister zooals hij gebekt is. Eerst na de verkiezingen zal men zien wat de verschillende groepen met elkaar voor hebben. Dan zal over een program moeten worden on- derhanideld als het dan nog noodig is. Eerst dan zullen wij kunnen gissen wat van Hugenberg te verwachten is en of er nog een minister Hugenberg zal zijn. Als Hitler nil van een bewind van vier jaren spreekt ook von Papen had in Mei zich zelf een lang be wind toegekend dan zal hrj niet bedoelen .- vier jaren regeeren samen met de heeren van de Duitschnationale partij. Daarom hebben de woorden van dr. Bang slechts de waarde van een voorloopige mede deeling. Maar als zoodanig zijn zij toch het opmerken waard. En scheen maer kost te zijn voor onze [nageburen. Want soo men desen visch hout weynig [dagen lanck, Soo wordt hij gansch onnut en is maer [enckel stanck; Maer Beukels heeft voor eerst den haring [leeren kaecken, Dat is van alien slijm de vis gesuyvert [maecken; En als dat was ged-aen soo naem hij matig sout, Dat alle dang beiwaert en in sijn wesen houdt! Dat stroyd' hij in een vat, en daer uyt is [begonnen Te packen desen visch in welgemaeckte [tonnen; Een stuck van groot gebruyck; want d-aer [uyt is geschiet, Dat oock het verste lant sijn nutten vond [geniet. Wel Beukels! wees gegroet; uw graf dat [dient verheven. Op dat uw goede naem hier na sou mogen [leven: Het is een out gebruyck, hij dient te zijn [vereert. Die een on-kundig volck bequaeme dingen rieert. En evenzoo roemt ook Petrus Hondius in zijn ..Moufeschans" den Biervlietenaar, Die de werelt eerst van al-len Heeft den Harinck toebereyt, En gemaeckt van goet bevallen Van zijn kaecken afgescheyt. De meeste historie uit vroeger eeuwen, die over Willem Beukelzn. geschreven hebben. hehben het voorgesteld, alsof hij de kunst van het inzouten zou hebben uitgevonden. Is dit waar of is dit niet waar Wat is dan het zoogenaamde Beukelz.vraag- stuk Volgende keer hopen wij het met U te be- naderen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5