-**» j 8 P 0 S T. GEMENGDE BERICHTEH TER NEUZEN, 15 FEBRUARI 1933. HET ONDERWIJSFONDS VOOB DE SCHEEPVAART. DE BELANGEN DEB HAVEN VAN GENT EN DIE VAN TER NEUZIJN. AXEL. ZAAMSLAG. RECIITSZAKEN. FAILLISSEMENTEN. te pr&ktijk heeft uitgewezen, dat de pachter maar al fce gaame gebruik maakt van de hem door de wet gegeven gelegenheid am zonder eenige kosten en zonder eenig risioo ten koste van den verpachter ontslagen te worden van een deel zgner verplichtingen, of althans, in afwachting van een beslissing, eeo moratorium te krijgen. Andere ioden kwamen hientegen op. In- tegendeel heeft naar hun meening de wet, ondanks de bezwaren, inhaerent aan een cri- siswet, goed gewerkt. Naar hun oordeel zijn gemiaakte fouten ook te wijten aan de samen- stelling en het optreden van de kamers voor c ri sispach tzaken Ook andere leden meenden, dat de wet haar noodzakelijklieid heeft bewezen. De door den Minister voorgestelde correctie zou h.i. vol- doendie zijn om de nog aanhangige pachtkwes ties tot een bevredigende oplossing brengen. Vrij algemeen ward instemming -betuigd met de indiening van dit wetsontwerp. Verscheidene leden (betreurden echter, dat de regeering nog niet meer punten ter' her- ziemng heeft voorgesteld. Ln de eerste piaats werd gewezen op de wenschelijkheid van hooger iberoep. De uitspraken der kamers voor crisispach tzaxen zijn meermalen weinig b^grgpelgk en onderling zeer uiteenloopend. In de tweede piaats wend er op gewezen, dat de voornaamste reden van de ontstem- ming, door de uitspraken gewekt, gelegen is in de omstandigheid, dat onder de verpach- ters ook minder draagkrachtige personen voorkomen. die bij een aanmerkelijke verla- ging van de paohtsom zelf in moeilijkheden geraken. Zij vroegen, of in dit opzicht de wet ook niet herzien moet worden. In aansluiting met het hier betoogde werd gewezen op de onbillijkheid, welke de alge- heele ontheffing van den pachtprijs met zich kan brengen. Naar het oordeel deizer leden mist deze algeheele ontheffing elken rechts- grond. Eenige leden wenschten een grens te stel- len tot hoever de pachtreductie zou mogen gaan, andere leden achtten dit niet gewenscht. Vele leden drongen aan op oph effing van het kosteloos zijn der procedure krachtens art. 10. Men achtte financieel zwakke pach- ters in dit opzicht voldoende beschermd door de gewone regels betreffende de toelating om kosteloos te procedeeren. Eenige leden hadden er bezwaren tegen, dat de kantonrechter een beslissing zou kun- nen nemen inzake de opschorting van den be- talingsplicht en dat de pachter dan aanstonds zou kunnen worden aangesproken voor dat deel der pachtsom, waarvan de kantonrechter den ibetaUngsplicht niet opschort. Verscheidene leden hadden bezwaar tegen een rentevergoeding over dat deel van de paohtsom, dat de pachter volgens uitspraak van de kamer voor crisispachtzaken meer zal moeten betalen dan door den kantonrechter voorloopig is bepaald. Andere leden hebben deze beschouwingen tegengesproken. GEKEF. KERK. Cand. P. H. Wolfert te Ter Neuzen zal 12 Maart a.s. intr-ede doen te Marienberg, na be- vestigd te Neuzen. zijn door Ds. Groeneveld van Ter Te Amsterdam hebben de jaarvergaderin- gen piaats gehad van de afdeelingen Binnen- vaartscholen en Huisvesting van schippers- kinderen voor het ontvangen van lager onder- wijs van het Onderwijsfonds voor de scheep- vaart. Uit de jaarverslagen blijkt, dat de binnen- vaartscholen in 1932 bezocht werden te Am sterdam door 770, te Dordrecht door 233, te Gouda door 31, te Groningen door 353, te Harderwijk door 26, te Harlingen door 72, te Leeuwarden door 58, te Lemmer door 116, te Rotterdam door 587, te Vlissingen door 15, te Zwartsluis door 71, en te Zwolle door 404 leerlingen, totaal 2736 leerlingen. Examens voor schippsrs werden gehouden te Amsterdam, Rotterdam, Groningen, Dord recht en Vlissingen. Van de 156 candidaten slaagden 140. Examens voor machinist aan hoord van stoom- en/of motorschepen werden gehou-den te Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht en Zwolle. Van de 61 candidaten slaagden 39. Tot voorzitter van deze afdeeling van het onderwijsfonds voor de scheepvaart werd be- noemd de heer J. van 't Hoff te Dordrecht. Door de afdeeling Huisvesting van schip- perskinderen van het onderwijsfonds werden in het afgeloopen jaar 979 schipperskinderen aan den wal geplaatst Hiervan bezochten 334 kinderen openbare scholen, 464 kinderen R.K. scholen en 181 kinderen Christelijke scholen. Het totaal aantai verpleegweken bedroeg 37.750. Aan steun werd in totaal uitgekeerd 76.147. Aan het einde van het jaar waren plaatselijke commissies van huisvesting ge- vestig-d te Amsterdam, Deventer, Dordrecht, Lemm-er, Maastricht, Rotterdam, Sneek, Sta- venisse, Ter Neuz-en, Wemeldinge, Werken- daim en Zwolle. Tot voorzitter van deze afdeeling van het onderwijsfonds werd benoemd de heer R. ter Horst te Rotterdam. EEN NIEUWE STAATSLEENING. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot het aangaan van een of meer geldleeningen ten laste van het rijk. Hienbij wordt de Minister van Financien gemachtigd tot het te gelde maken van schuldbewijzen ten laste van het rijk tot zoodanig bedrag, als noodig is ter verkrij- ging van een som van ten hoogste 350.000.000 gruiden. De tegeldemaking kan geschieden hetzij ineens tot bet geheele beloop van dit bedrag dan wel achtereenvolgens bij gedeelteti ervan op de tijdstippen, die de Minister van Finan cien dienstig zal achten. Aan de memorie van toelichting wordt ont- leend, dat dpor de uitgifte der 4 leening 1933, groot f 296.000.000 en de plaatsing der 4,4 leeaing 1933, groot 3.723.000, welke krachtens art. 6 der beleggingswet bij het in- validiteitsfonds is opgenomen, gebruik is ge- maakt van de machtiging vervat in de derde leeningswet 1932 tot het te gelde maken van schuldbewijzen ten laste van het rijk, ter ver- krijging van ten hoogste 300 millioen. Het valt te voorzien, dat eerlang opnieuw een beroep op de geldmarkt zal moeten worden gedaan. Het beloop der vlottende schuld maakt het opnemen van nieuw geld ter sonsolidatie wenschelyk, terwijl daaraan een verdere coniversie van schuld ware te verbinden. Ten einde op het geschikte tijdstip tot ddn en ander te kunnen overgaan, vraagt de Minister de In het ontwerp vervatte machti ging. De bepalingen van het wetsontwerp etemmen overeen met die van vorige leenings- wetten. NEDEBLAND EN DE GOUDEN STAND AABD. De regeering deelt in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de rijksbegrooting mede, dat zij met groote kracht meent te moeten vasthouden aan den gouden standaard, zij acht dit een der voorwaarden, waaronder op den duur een gezonde wederopbouw van het economisch leven mogelijk is. COoP. BOEBENLEENBANK TEB NEUZEN. In de spaarbank van de Boerenleenbank werd in Januari 1933 ingelegd 151.739 en terugbetaald 95.360,20, zoodat die maand meer is ingelegd dan terugbetaald 56.378,80. Uitgegeven werden 16 nieuwe spaarbank- boekjes. H. COMMUNIE. De plechitige en eerste H. Comm/unie zullen dit jaar piaats hebben op Zondag 2 April e.k. Aan de plechtige H. Communie mogen deelnem-en de kinderen der 6e klas of uit lagere klassen diegenen welke voor 16 Maart 13 jaar geworden zijn; aan de eerste H. Com munie de kinderen van 7 jaar of die voor 1 April nog 7 jaar worden. Door de Kamer van Koophandel te Gent is het initiatief genomen om jJ. Maandag aan een lunch in het Post Hotel Flandria Palace aldaar uit te noodigen vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Ter Neuzen en der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, benevens plaatse lijke autoriteiten. Aan -die bijeenkomst werd deelgenomen door den burgemeester van Ter Neuzen, den heer J. Hulzinga, d-en waam. secretaris den heer J. Dregmans, J. A. van Rompu, voorzit ter en N. J. Harte, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen, be nevens de heeren Van der Stegen, burgemees ter, -en Schiffer, wethouder voor de haven, te Gent, Baron Amand Casier, voorzitter, De Smet de Naeyer, eere-voorzitter, Comte Ch. de Hemptinne, vice-voorzitter, M. de Beer, Secretaris, en E. Verwest, attachd van het secretariaat der Kamer van Koophandel te Gent, G. Reyniers, voorzitter en H. Story, penningmeester, van de Association des Inte- rets Mari times de Gand, H. Kramer, carga- door te Ter Neuzen, en E. Minne, cargadoor te Gent. Besprekingen werden gehouden over de voorzieningen die noodzakelijk worden geacht in het belang der haven van Gent en die van Ter Neuzen. Daarbij bleek, dat de aanwezigen eenparig van oordeel waren, dat het zoowel in het belang der stad Gent, als in dat van Zeeuwsch-Vlaanderen is, dat door de Belgi- sche en de Nederlandsche regeering onver- wijld onderhandelingen werden geopend, om, afgescheiden van de algemeene geschillen die een onderwerp van anderhandeling tusschen de beide regeeringen uitmaken, te komen tot een afzonderlijke oplossing van de vraagstuk- ken betrekking hebbende op het kanaal Ter NeuzenGent, en wel hoofdzakelijk het bou- wen van een nieuwe zeesluis te Ter Neuzen en de regelingen die daarmede verband hou- den ten behoeve der haven van Ter Neuzen. Wederzijdsch zal dit bij de betrokken regee- "ringen worden bepleit. VEREENIGING TOT ZIEKENVEBPLEGING IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Nadat een vorige week te Zaamslag reeds met gunstig gevolg een propaganda-vergade- ring was gehouden, trad de heer J. A. Meer- tens ook te Axel in een vergadering die door een 45-taI personen bezocht was op met het doel ook aldaar leden aan te werven. Het resultaat der vergadering was, dat men zich in beginsel uitsprak voor het stichten eener afdeeling. Als lid van een voorloopig comitd werden gekozen de heeren B. Knie- riem, P. van Dried, C. J. Schieman, F. van Tatenhove, H. Hoeb6, D. van den Berg en A Hoi. PAST OP VOOB DE SMOKKEIAABS! De directie der Directe Belastingen, Invoer- rechten en Accijnsen zond aan het „Handels- blad" de volgende waarschuwing: De aandacht van houders van automobielen, vaartuigen en andere vervoermiddelen wordt er op gevestigd, dat het in den laatsten tijd veelvuldig voorkomt, dat geleende, gehuurde, of in huurkoop gekochte vervoermiddelen dienstig worden gemaakt aan het plegen van frauduleuzen in-, uit- of vervoer van goederen. In een zoodanig geval zal het vervoermiddel overeenkomstig de desbetreffende wettelijke bepalingen, ongeacht of de fraudeur zelf, dan wel een ander de eigenaar ig, in beslag worden genomen en zal in daartoe leidende gevallen de verbeurdverklaring daarvan gevorderd worden. Zij, die vervoermiddelen verhuren, of op wel- ken voet ook aan anderen in gebruik afstaan, dienen zich derhalve in hun eigen belang zekerheid te verschaffen, dat het vervoermid del niet voor smokkel-doeleinden zal worden gebezigd. GEMEENTERAAD VAN AXEU. Dinsdagnamiddag kwam de gemeenteraad voltallig bijeen. De voorzitte-r leidde de ver gadering in met een toespraak, waarin hij uitvoerig dsn toestand der gemeente schetste, constateeremde dat d'e ©conomische crisis door- werkte en een emstiger ornvang aannam. Het aantai wer kloozen bereikt een voor dezen niet gekend cijfer. Aai: werkloozensteun werd betaald f 20.381,84, loon in werkverschaffing f 12.889,23. werkverschaffing in vlasbewer- king 1890,61, totaal f 35.161,68, welk bedrag met de gemeentelijke subsidle aan de werk- loozenkassen zal stijgen tot ongeveer 45.000. Het hoofdbestaan der gemeente, de landbouw, was, ondanks den regeerirugssteunniet loo- nend. Mededeeling werd gedaan van een schrgven van den Minister van Binneailandsche Zaken, dat van rijkswege de huur der woningwet- woningen niet kan worden verlaagd. De heer Dieleman acht den toestand niet houdlbaar, en wil -overwegen naar aanleidln-g daarvaii een voorstel te doen. Voorts ontving de gemeente bericht, dat de belastingen niet hoog genoeg zijn opgevoerd am buiten de toepassing der Kortingswet te blijven, hetgeen voor de gemeente een schade- post is van 1004. Naar aanleiding der ontvangen begrooting voor den Keuringsdienst van waren, zal aan bet gemeenbelbesituur van Goes, welke die vaststelt, en aan Ged. Staten worden bericht, dat naar de meening van den gemeenteraad de jaarwedden, bij dien dienst uitbetaald, voor vermindering in aanmerking behooren be komen. Aan Ged. Staten zal worden bericht, dat de gemeenteraad er prijs op stelt, dat de tra verse in de gemeente in het jaar 1933 zal worden uitgevoerd. Aan de voorwaarde voor den weg AxelRoode sluis zal men zich niet aan de letter houden, maar toch werd in het licht gesteld, dat men de bijdrage heeft ver- leend in bet vooruitzicht, dat de uitvoering van dat werk den post zorg voor werkloozen in 1933 aanmerkelijk zou verlichten. Zonder dat vooruitzicht was het de vraag, of die bij drage van f 1000 gedurende 40 jaar wel zoo gemakkelij-k een meerderheid zou hebben ge- vonden. Een -verzoek der Gebrs Esselbrugge om subsidie voor een autobusdienst van Axel ZuiddorpeOverslag, waar aansluiting wordt gegeven aan een autobus dienst Wachtebeke Gent werd op voorstel van Burg, en Weth. aangehouden tot door Ged. Staten over de ccnoessie-aanvraag Is -besllst. Ter vergade ring werd opgemerkt, dat die al niet meer reed. Naar aanleiding van een verzoek van v V. V., ge3teund door de afdeeling Axel der Z. L. M. en den Slagersbond, om de jaarmarkt in stand te houden, v-oor welks financieele gevolgen V. V. V. tolijkens die mededeeling van den heer 't Gilde geheei wil instaan en de jaarmarkt tot bloel brengen, ontspon zich een discussie, waarbij versehillende leden ver- klaarden, dat indien de jaarmarkt wear zou worden hersteld, de kosten voor rekening der gemeente behooren te blijven, doch dat dan eerst vanwege belangbiibbenden blijk moet worden gegeven dat -de jaarmarkt levensvat- baarheid zal hebben, dat ze ook moeten zor- gen voor serieuze aanvoer. In de laatste jaren moest men zelfs sukkelsn en de veld- \v achters den boer opzenden om keurmees- ters en een arbiter bereid te vinden het vee te keuren. Indien de landbouwersorganisaties er ie-ts voor gevoelen, zijn Burg, en Weth. be reid hun daaivoor in conferentie te ontvangen en eventueel voorstellen in te dienen am die jaarmarkt weer te herstellen. Naar aanleiding eener vraag van den heer Ortelee, die aan de menschen welke worden opgeroepen om aan de l'Azote te gaan wer- ken, en tevergeefs dien tocht maken, of wel slechts een paar uur werken, en die hij wegens het nadeel dat ze daardoor beloopen van ge- meentewege schadeioos wil stellien, deelde de voorzitter mede, dat deze, indien ze zich als- nog bij den agent der arbeidgbemiddeling aan- melden, de gewone werkloozenuitkeering krijgen. Dit antwoord bevredigde enkele leden nog maar ten deele De menschen die vroeg of laat worden opgeroepen, hebben er behalve de teleursteliing toch nadeel van. Enkele leden achten dien toestand in elk geval on- gezond, maar het staat niet aan de gemeente dien op te lossen. Dit behoort de directie van de l'Azote te doen, en als deze dat niet uit zichzelf doet, behooren de werknerners-bonden zich tot die directie te wenden om deze te overtuigen dat de huidige regeling niet juist is. Aan den heer I. de Feijter is geantwoord, dat, wanneer sommige menschen klagen dat ze lang op uitbetalmg van door de gemeente verschuldigde gelden hebben moeten wachten, dit hun eigen schuld is, daar ze hebben ver- zuimd -een nota In te dienen, terwijl zooveel mogelijk wordt voorzien in de pompen die defect zijn. Wegens gebrek aan geld kan er slechts 6en vernieuwd worden. De heer't Gilde klaagde, dat die in de Oos- terstraat, cen volksbuurt, sinds Nieuwjaa-r ook al niet meer functioneert. In piaats van heeren die bedankt hebben, werden benoemd -tot leden der commissie van toezicht op 't agentschap der Arbeidsbemid- deling de heeren J. K. de Putter en P. Warnier, en in piaats van den heer L. de Putter, die wegens ongesteldheid heeft bedankt als lid van het Burgerlijk Armbestuur de heer P. C. Mangold. Het voorstel van den heer Hamelink, tot afschaffing van het ambtsgebed, welk voor stel door hem werd verdedigd op grand dat volgens hem het gebed te hoog staat, om dat op een wijze als hier in openbare ver gadering geschiedt, te gebruiken, gaf aan leiding tot een uitvoerig d&bat over verschil van levensbeschouwingen tusschen rechts en links, waarbij het weer tot een heftig debat kwam tusschen de heeren't Gilde en Dieleman, waaraan de voorzitter een eind moest maken. De heeren Dieleman, Van Kampen, Van Ben- degem en Van de Bilt bestreden het voorstel op principieele gronden, de heer't Gilde achtte het minder taotisch, daar het toch geen kans heeft aangenomen te worden, en zou het daar- om ook ter wille van zijn fractiegenoot niet steunen, al denkt hij over het amlbtsgebed even als den heer Hamielink. Het voorstel hleek ten slofte alleen te worden gesteund door den heer Ortelee en kon ten slotte niet in stemming komen. Aan A. Verlinde werd een perceel grond verkocht in de Prins Hendrikstraat aan wed Eggermont, P. Kanaar en A. de Zeeuw in de Prins Mauriitsstraat en aan M W. Visscher in de Wilhekninastraat, terwijl voor wegsverbe- tering te Scliapenbout eenige perceeltjes grond werden gekocht ad /5 per M2. Naar aanleiding van een opmerking van Ged. Staten werd een wijziging aangebracht in de verordening op het beheer -en het kas- beheer der gasfabriek. De raad achtte eeh ter verhooging der zekerheid van den boek- houder niet noodig. Het voorstel van Burg, en Weth. tot het verleenen van financieelen steun voor het in- richten eener bad- en zweminrichting, waar- over in vorige vergaderingen de stemmen staaktan, werd thans verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Vastgesteld wierden de bijdragen aan de besturen van bijzondere scholen, terwijl niet werden ingewilligd verzoeken om tegemoet- koming ingevolge art. 13 der L. O. wet, van P. van Hoeve en J. L. Bareman, aangezien hun kinderen om de school te bezoeken ge bruik kunnen maken van de autobus die de schoolkinderen brengt en haalt en op 1 en 114 K.M. van hun woning passeert. De aanslagen wegens schoolgeld van L. de Ptxtter werden vemietigd, doch het verzoek van Jac. Zegers om ontheffing van hondenbe- lasting afgewezen, omdat de verordening ont heffing in zijn geval niet toelaat. Aangenomen werden voorstellen tot wijzi ging der begrootingen voor 1932 en 1933. Bij de omvraag vroeg de heer Hamelink in verband met een uitgevaardigd plakverbod. tegen -de aanstaande verkiezingen van ge- meentewege te voorzien in plakgelegenheid. Het is nu eenmaal gewoonte geworden, dat de partijen zich door aanplakken van mani- festen en platen tot de kiezers wenden. Als een openbaar bestuur dat op de woningen verbiedt, moet zij een andere gelegenheid scheppen. De Voorzitter zeide overweging toe. Aan den heer Verschelling die een kiacht uitte over het niet ophalen van vuilnis aan de Sassing, werd een onderzoek toegezegd. Het is door Burg, en Weth. opgedragen. En voorts werd hem meegedeeld, dat van den Minister van Binneniandsche Zaken nog geen definitief bericht is ontvangen betref fende verhooging van den werkloozensteun aan de 1-andarbeiders. Ook zal nader worden onderzocht hoe het staat met de klachten dat de straatverlich- ting te Sassing reeds om 8 uur zou gedoofd worden. De heer Ortelee uitte klachten over de wijze waarop in de weide van den heer Cappon een waterput wordt gegravsn in werkverschaf fing. De voorzitter was het niet met hem eens, dat de regeling niet goed is, Of er voor enkele menschen waterlaarzen noodig zijn, zal worden onderzocht. Aan den heer Dieleman werd meegedeeld, zonder beroep te.Sas van Gent werd ten laste paal ter plaatse van een gesloopt woonhuis in de Oude Wijk daar tijdelijk staat en des nachts verlicht wordt, terwijl die vermoede- lijk Zaterdag zal opgeruimd kunnen worden. De heer 't Gilde wilde nader verduidelijken. dat hij door zijn spre-ken in de vergadering van 22 November niet den indruk heeft wil- len wekken dat de jaarwedde der veldwach- ters in het algemeen meer dan /2000 zou bedragen; de heer Griep heeft met inbegrip van emoulanten 1848. Indien zijn woorden een onjuisten indruk zou den hebben geves-tigd neem-t hij die hienbij terug. En hiei-mede was het uit en kon de voor zitter sluiten. SPUI. Naar de Ax. Grt. mel-dt, nam de heer J. Weijns, wegens aanstaand vertrek, in de dezer dagen gehouden vergadering van de Vereeni- ging voor instandho-uding der Chr. school te Spui, afscheid als bestuurslid, na 30 jaar in dit funotie te zijn werkzaam geweest, waar van 16 jaar als voorzitter. Geen wonder dat de vereeniging in hem een -goede kracht verliest, waar hij steads met lust en liefde voor de belangen der school op- kwam en groote verbeteringen en uitbreiding aan hem zijn te danken. Opvolger werd de heer J. W. Bakker, welke een zware taak op zich neemt, indien hij de voetsporen van zijn voorganger wil trachten te volgen. Het is de wensch der leden, dat hem daarvoor de krachten worden geschon- ken. Naar wg vememen zal naar aanleiding van een daartoe strekkend verzoek der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen voor busrechthouders alhier de gelegenheid worden geopend hunne stukken af te halen van af 7,30 uur 's morgens. De openstelling van het kantoor voor postzaken enz. blgft bepaald op 8,30 uur. Vereeniging voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs. Maandagavond werd alhier gehouden de jaarvergadering der Vereeniging voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs, onder leiding van den voorzitter, den heer J. M. Oggel. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer H. van Lutlk, bleek van gestadigen bloei der ver eeniging. Vervolgens werd verslag uitgebracht door het hoofd der school, de heer De Ridder, waaruit bleek, dat de school thans bezocht wordt door 461. In den loop van 1932 over- leden 3 leerlingen. Hij was van oordeel, dat er bg het vele dat tot dank stemt, er ook enkele schaduwzijden zijn, o.a. leek het hem, dat de gver en lust der kinderen verminderde. Oorzaak daarvan is de mindere medewerking der ouders. De werk- - Pieter- neila Berwaid te Sas van Gent heeft beleedigd. Eisch f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uit spraak idem. C. L. v. B„ oud 31 j., kilompenmaker te Clioge, werd verdacht, dat hij op 26 December 1932 te Clinge Justina Bracke heeft beleedigd. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uit spraak 7,50 boete of 5 dagen hechtenis. M. d. C., oud 22 j„ werkman te Selzaete, werd verdacht, dat hij op 4 Januari 1933 te Sas van Gent Johanna Kousemaker heeft be leedigd. Eisch vrrjspraak. Uitspraak idem. M. d. C., voomoemd ,werd ook nog ten )»aio gelegd, dat hij op 4 Januari 1933 te Sas van Gent J .A. Stellenaar heeft beleedigd. Eisch vrgspraak. Ui-tspraak idem. P F. M. M., echtgenoote van E. J. M. c. oud 44 j., zonder beroep te Oostburg, werd ten laste gelegd, dat hij op 31 December 1932 te Oostburg P. J. Simpelaar heeft beleedigd of gesmaad. Eisch f 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uit spraak /10 boete of 5 dagen hechtenis. H. d. L,., oud 41 j., commissionnair te Bres- W6rd bekIaa&d- dat hij op 14 December 1932 te Oostburg in de herberg van de Vuijst. m tegenwoordigheid van het daar aanwezige publiek Stefanus Veraart heeft gesmaad of beleedigd. Eisch 15 boete of 10 dagen hechtenis. Ult- Uitspraak 7,50 boete of 5 dagen hechtenis. C. C. J. S.,oud 45 j., arbeider te Hoofdplaat, werd verdacht, dat hij op 5 Januari 1933 te Hoofdplaat E. F. van Zeele een slag op het hoofd heeft toegebracht. Eisch f 15 boete, of 10 dagen hechtenis. Uit spraak idem. G- P. v. H., oud 18 j., arbeider te Zuiddorpe. werd beklaagd, dat hij op 13 December 1932 te Zuiddorpe Alphonsus D'Hont een tweetal slagen in het aangezicht heeft gegeven. Eisch 7,50 boete of 5 dagen hechtenis. Uit spraak f 5 boete of 5 dagen hechtenis. A. N., oud 18 j., landbouwersknecht te Stoppeldijk, werd verdacht dat htj op 19 December 1932 te Stoppeldijk Camiel Ver- schelden eenige vuistslagen op het hoofd heeft gegeven. Eisch 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uit spraak idem. T. S., oud 18 j., schippersknecht te Duis- io*f\We«rd Verdacht dat hiJ °P 14 Augustus 1932 te Sas van Gent G. B. Noldes een slag in het aangezicht heeft gegeven. Eisch 15 boete of 10 dagen hechtenis Uit spraak idem. J. B. D„ oud 47 j., rentenier te Sluis, werd ten laste gelegd, dat hij zich op 6 Januari 1933 loosheid, de weinige vooruitzichten en achter- te Sluis> toen hij zich in de herberg van De -uitgang, dat alles geeft een matte en luste- Lobel hevond, niet aanstonds aan de vorderlng lnrmft In _rUflTl rlan vanV«fV.nkL-n J. i. looze sfeer in de gszinnen, wat niet nalaat ook zijn stempel op het kind te drukken. Mej. Lansen, hoofd der bewaarschool, liet een stukje kinderleven zien in haar verslag. De bewaarschool telt 59 leerlingen. Een speciaal gaat mteresseeren voor dit onderwijs, Middelburg van Woensdag 15 Februari 1938 en tevens zal trachten bet leerbno-entoi t„ de beer T. van der Struijs, leeraar te Mid- van den rechthebbende heeft voldaan om het lokaal te verlaten. Eisch /25 boete of 10 dagen hechtenis. Uit spraak f 15 boete of 5 dagen hechtenis. Ter openbare terechtzitting voor Burger- 7. Q 1-T On rl en A Ji en tevens zal trachten het leerlingental op te voeren. De afiredende bestuursleden, de heeren W. A. den Boggende, L. P. Bakker, Jac. Dekker en L. van Hoeve werden herkozen. De heer H. van Luijk stelde zich niet meer herkies- baar. In diens piaats werd gekozen notaris Fanoy. De voorzitter dankt de heer Van Lurjk voor het vele, dat hij gedurende 16 jaar voor de school heeft gedaan. In het slotwoord dankt de voorzitter de opgekomen leden voor him belangstelling en hun medewerking, zoodat deze avond een pret- tig verloop had. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Axel en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedu rende de maand Jan. ingelegd 27.190,99 terugbetaald 19.679,26 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4686. De familie J. Wisse alhier ontving Maandag van de politle te Amsterdam de droeve tijding van het overlijden van hun zoon Frederik dcor gasverstikking. Uit nadere inlichtinger! bleek, dat, toen deze Maandag niet in zgn be trekking aan de Twentsche Bank verscheen een onderzoek is ingesteld. Zijn kamer bleek gesloten. Toen werd de tusschenkomst der politie ingeroepen. Men vond toen den jongen man dood op zijn kamer, terwgl ontdekt werd dat door een lek in de leiding de kamer vol gas gestroomd was Vereeniging tot bevordering van Geref. lager onderwgs. Zaterdag hield de Vereeniging tot bevorde ring van Geref. lager onderwgs hare jaarlgk- sche algemeeen vergadering, die geleid werd door den voorzitter, den heer J. L. van de Ree. Uit het verslag van den secretaris, den neer S. van Hoeve, bleek, dat de school op het dorp werd bezocht door 146 leerlingen, die op Reu- zenhoek door 121 en die te Othene door 73. De bewaarschool is bezocht door 70 kinderen. Uit de rekening van den 2en penningmeester bleek, dat de afdeeling lager onderwgs een kassaldo had van 900, doch dat de bewaar school een tekort moest boeken van J 200. De aftredende bestuursleden, de heeren C. Hamelink, J. van de Wege, H. Bakker en c' A. Dees, werden herkozen. Tot onderwijzeres aan de Chr. school in de donpskom is benoemd mej. E. C. Heuse- veldt te Dinteloord. Bij heit openen der kuilen blijkt, dat een groote hoeveelheid aardappelen zijn bevroren. De nog aanwezige voorraden van dit gewas zijn buiten-gewoon groot, terwijl aan prijzen verkocht wordt van /0,30 tot f 0,35 per 100 K.G. 's GRAVEN POLDER. Dinsdagmorgen had naar „De Zeeuw" meldt, op den Kadam een droevig ongeval piaats. Een dochtertje van den heer v. Stappen alhier, van bgna 5 jaar, stak plotseling den weg dwars over toen de motorrgder v. d. L. uit Ter Neuzen met duopassagier op korten afstand kwam aanrijden. Een aanrijding was onver- mrjdelijk. Het kind werd dermate aan hoofd en lichaam gewend, dat het op slag dood was. De politie was spoedig ter plaatse, die den motor in beslag nam. Naar ooggetuigen melden, reed hij zeer kalm. Een emstige waarschuwing voor vele moeders om hun kin deren steeds onder toezicht te houden. Politierechter te Middelburg. Zitting van 14 Februari 1933. De volgende zaken werden behandeld: I. S. A. G., huisvrouw van C. W., oud 28 j., delburg beeedigd als vertaler voor de Fran- sche taal. Het faillissement van J. Magnus, landbou- wer te Clinge, curator Mr. G. Tichelman te Ter Neuzen, Is geeindigd door de verbindend geworden eenige uitdeelingslijst met een ult- keering van 1.9666 aan de concurrente schuldeiscliers. BIL.JARTEN. De stand voor de 10 hoogste series van het biljart-concours, dat vanwege de Ter Neuzen- sche Biljar-tclub wordt gehouden in het hotel Des Pays-Bas, was op 14 Februari als volgt: 1. J. Donze 42 3g gg 36 2. Overste Bierman 42 35 35 40, 39,' 39^ 39 40, 39, 36, 35 39, 36, 36 39, 86, 35 39, 35, 34 39. 34 39 3. 4. 5. 6. 7. H. v. d. Poel H. Hiupkes, Breda J. v. d. Poel D. But H. Melgers W. Heijboer H. Horsthuijs MARGARINE IN BESLAG GENOMEN. Te Ai-nhem hebben oontroleurs van de cri- sis-zuivelcentraie in samenwerking met de Arnhemsche recherche een huiszoeking ver- richt in een perceel aan de Spijkerstraat; daarbij is een hoeveelheid margarine in be- sJag genomen. Even later is eveneens een auto waarin pl.m. 1400 K.G. margarine was, In be- s^aS genomen. Er is proces-verbaal maakt. opge- BOOTEN TOT ZINKEN GEBBACHT. In den nacht van 24 op 25 Januari en in den aivond van 31 Januari zijn in het haventje van de werf van P. Smit Jr. te Rotterdam twee sleepbooten van de Nederlandsche Rijn- vaart-Vereeniging gezonken. Daar vrgwel vaststaat, dat beide booten opzettelgk tot zinken zijn gebracht, wordt een belooning uitgeloofd van f 250 aan de(n)gene(n), die dusdanige inlichtingen kunnen (kan) ver- strekken, welke leiden tot ontdekking en be- straffing van de(n) dader(s). Hun, die in lichtingen kunnen geven, wordt verzocht zich hetzg mondeling, hetzij schriftelijk te verroe- gen aan het bureau van de rivierpolitie aan de Schiehaven. TUSSCHEN DE BUFFERS BEKNELD. Zon-dagochtend omstreeks zeven uur is op het stations-emplacement te. Breda een ran- geerder tusschen de buffers van twee wagons bekneld geraakt, waarbij hem de borstkas werd ingedrukt. Naar h^t St. Ignatiuszieken- huis overgebracht, is de man eenige uren later overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. POGING TOT INBRAAK BIJ EEN RAADSLID. Zaterdagavond heeft het Rotte-rdamsche raadslid G. van Burink den 21jarigen M. T. op heeterdaad betrapt op poging tot inbraak in zijn woning aan de Tweede Weenastraat te Rotterdam. T. werd betrapt, toen hij met een valschen sleutel de voordeur 'wilde openen. Hg nam de v-lucht, maar werd achtervolgd door den heer van Burink en een paar agen- ten. De vluchtelLng werd spoedig gegrepen en in arrest ge3teld. De poging tot inbraak was niet uit polltieke bedoelingen ondemomen Bg het verhoor verklaarde de aangehouden© al

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2