ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De Vier Gerste Blad. AAN BESTE DING. No. 8953 WOENSDAG 15 FEBRUARI 1933 73e Jaargang. BINHENLAKD FEDILLETON A. de levering van 120 000 K.G. MACADAM 1-3 en 30.000 K G. z.g. GRENAILLE 0,5-1 B. het vervoer van de macadam vanaf het kanaal naar den binnendijk en verder op aan te wijzen plaatsen in de kom der gemeente. DE BURGEMEESTER VAN MIDDERBURG. A BONNE W Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maaDden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. UltgeefsterFirma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTISNVan 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer S 0.20. KREINE AD VERTENTIeN per 6 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzendlng van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BRAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJD AG A V OND. GEM RENTE TER NEUZEN. Op Woesnsdag 22 Februarl a.s., des namid- dags half drie, zal door den gemeente-genees- heer in het ge.bouw van de voormalige school A aan het Schoolplein gelegenheid worden ge- geven tot kostelooze vaccinatie en revac- clnatie. Te SLUTSKIL zal hiertoe gelegenheid wor den gegeven op Vrijdag 24 Februari a.s., des namiddags half drie in de openbare School D. Ter Neuzen, 14 Februari 1933. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Burgemeestor en Wethouders der gemeente HOEK, zullen op Dinsdag 21 Februari 1933, des voormiddags ten tien, ure, aauhesteden te leveren binnen <§£n maand na de gunning franco op den wal van den westelijken kanaal- arm te Ter Neuzen, nabij de weegbrug van de Goesschepolder. Inschrijivingsbiljetten met monster kunnen franco tot op het uur der besteding ter secre- tarie worden ingeleverd. Hoek, 14 Februari 1933. Burgemeester en Wethouders van Hoek, Mr. J. A. VAN TIENHOVEN, Burgemeester. DREGMANS, Secretaris. PORITIEKE CRISIS. Maandag heeft H. M. de Koningin den Minister-President, Jhr. Mr. Ruys de Beeren- brouck in audientie ontvangen. Het onderhoud duurde ongeveer 2 uur. Gisteravond is de voorzitter van den Ministerraad opnieuw ten paleize aan het Noordeinde door H. M. de Koningin ontvangen. Heden zou ministerraad worden gehouden. De N. R. Crt. meldt: Op grond van de ons verstrekte inlichtingen ult regeeringskringen moeten wij aannemen, dat men de mogelijkheid van een ontbinding van de Tweede Kamer op termijn overweegt, aan het eind van welken termijn ook de slui- ting van de zitting der Staten-Generaal zou plaats vinden. Hoe men een dergelijke ont binding op termijn kan rijmen met de poli- tieke situatie, welke bepaald wordt door een conflict tusschen kabinet en Tweede Kamer, is ons echter niet duidelijk. Wij kunnen dan ook voorshands niet gelooven, dat het daartoe komt. Met betrekking tot de interpellatie-aanvrage van den heer Albarda vememen wij, dat de door FRANCIS BEEDING (Nadruk verboden. 3) (Vervolg.) „Ik heb den man nooit van mijn leven onder myn oogen gehad", was het antwoord. „Waarom dan opeens al die belangstelling i in een absoluut vreemd iemand!" verbaasde ik me. J „Absoluut vreemd is hy me niet", zei hij. i „En je hebt "m nog nooit gezien?" „Nee, maar ik heb van 'm gehoord," legde hij me udt. „Of misschien ook is 't iemand anders", voegde hij er onverwacht aan toe. „Gaat dat zien! Gaat dat zien!" zei ik. ..Kolonel Granby in zijn beroemde oester- creatie." De eetzaal was niet te vinden, maar na een minuut of vijf dwalen kwamen we, langs een smalle gang aan een morsige trap, die ons in de keuken deed belanden. Door de deur „alleen voor het bediendend personeel" verlie- ten we die geurige regionen en kwamen, om een groot kamerschot heen, de eetzaal binnen- wandeien. Op hetzelfde oogenblik dat de deur achter ons dicht ging, hoorde ik de stem van de binnenplaats zeggen: „Maar beste tante! Wees toch niet zoo on- redelijk. U heeft dien koffer niet noodig en we kunnen hem ook onmogelijk naar boven sleepen. 't Ding is zoo zwaar als loodwe zouden twee kruiers moeten laten aanruk- Icen lrMaar je weet even goed als ik, Helmuth", zei een hooge, zwakke stem, ,,dat ik'm altijd op myn kamer heb. En vannacht moet-ie voorzitter der Tweede Kamer het oogenblik voor een interpellatie niet geschikt acht. Oi door een nadere aanvrage van 10 leden der s.-d.-fractie nochitans een poging zal worden gedaan om die interpellatie te doen houden, dient te worden afgewacht. Het reglement van orde der Tweede Kamer bepaalt namelijk in art. 58 dat de voorzitter een openbare ver- gadering belegt „zoo dikwijls hij dit noodig oordeelt, of dit door tien leden schriftelijk, met opgave der redenen, is verzocht." DR. H. CORIJN EN KAMERONTBINDING. Dr. H. Colijn, lid van de Tweede Kamer, heeft Zaterdag te Zwolle een verkiezingsrede uitgesproken. Ten aanzien van de huidige politieke crisis zeide hij o.m. ,,De moeilijkheden zijn emstiger dan ge- woon, omdat naar sprekers vaste overtuiging het kabinet niet kan en mag heengaan. De Ministers behooren op hun post te blij- ven om verder af te wikkelen de buitengewone moeilijkheden, voortrvloeiende uit de muiterij op een deel van de Indische vloot, en de vele maatregelen, die nog dringend noodig zijn voor steun aan het bedrijfsleven, het feit dat de be- grooting voor 1933 in de Eerste Kamer nog niet is behandeld. „Of het dan niet mogelijk is, dat anderen die taak van de Ministers thans ovememen? Theoretisch wel, practisch niet. Tal van vraag- stukken zijn urgent en bovendien, wie zal zich wagen aan de samenstelling van een nieuw ministerie in Februari of Maart als reeds in Juni de nieuwe verkiezingen worden gehou den? „De eenige oplossing Is dan ook, volgens spreker ontbinding van de Tweede Kamer, wat neerkomt op vervroeging van de verkie zingen met enkele maanden". VERZOEK TOT BIJEENROEPING DER KAMER. Nadat de voorzitter der Tweede Kamer zoo- wel aan den heer De Visser als aan den heer Albarda, in antwoord op hun verzoek heeft te kennen gegeven geen aanleiding te hebben voor het bijeenroepen der Kamer, wordt thans gemeld, dat een daartoe strekkend verzoek, ingevolge art. 58 van het reglement van orde, met opgaaf van reden, onderteekend door 10 leden der S.D.A.P.-fractie bij den voorzitter is ingediend, zoodat nu een openbare verga- dering der Kamer is te verwachten. Het doel is een bespreking van de muiterij op de „Zeven Provincien" en hetgeen tot onderdruk- king daarvan is geschied. DE TARIEFSVERRAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Naar gemeld wordt Is het waarschijnlijk, dat de aangekondigde tariefsverlaging bij de spoorwegen (de tarieven voor enkele reis en ddndaagsche retours, gezelschapshiljetten, va- cantiekaarten enz.) op 1 April a.s. wordt in- gevoerd. Ook de bagageprijzen worden dan verlaagd. Deze verlaging geldit niet voor rij- wielkaarten. Bij koninklij'k besluit is met ingang van 4 April a.s. benoemd tot burgemeester van Mid- delburg de heer M. Femhout, met toekenning van gelijktijdig ontslag als burgemeester der gemeente Kampen. De heer M. Femhout werd 30 Juni 1884 te Buitenpost (Fr.) geboren. In Mei 1910 benoemd tot burgemeester van Tienhoven, van welke gemeente hij ook secre taris werd, volgde in Juni 1914 zija benoeming tot burgemeester der gemeenten Mijdrecht en Wilnis en in Mei 1919 die tot burgemeester van Kampen. In de Kamper jaren wijdde de heer Fem- buiten blijven liggen. Als het gaat regenen...'' ,,'t Gaat niet regenen", was het korte ant woord, „en ik heb meer dan genoeg van 't sleepen met dat onmogelijlke ding dat zeg ik u bij dezen. Hoeveel fooien we al niet heb ben moeten geven, een half dozijn geloof ik, alleen om 'm af te ladenen nu praat ik nog niet eens van dien man met zijn gebroker, arm in Montpellier". Op dit oogenblik kwamen we om het scherm de zaal in. Helmuth, de bochel, zat met een oudachtig dametje te praten een vrouiw van een jaar of zestig met glad naar achteren gekamd, grijs haar, dat in een knoetje op haar achterhoofd bijeen gehouden werd. Haar lippen waren van koppige vastbeslotenheid vast opeengeklemd. „Ik zal er straks met Schaffer over spre- ken", zei ze. „In geen geval laat ik myn koffer den heelen nacht in den regen liggen". Het bloed steeg Helmuth naar het hoofd en zijn vrouwelijk slanke vingers omklemden krampachtig het wijnglas, dat hij nonchalant heen en weer had zitten schuiven. Ik hoorde een knap en een zwak rinkelen op den tegel- vloer, en toen ik, quasi op zoek naar een tafeltje, even den kant van den bochel opkeek, zag ik dat hij trilde van drift. De kleine man had niet bepaald een zonnig humour. ,,De koffer blijft waar-ie Is", besliste hij, „vanavond heeft u 'm niet meer noodig". „Maar Helmuth jongenlief daar gaat het niet om", was het antwoord van zijn met- gezellin. ,,Je weet heel goed, dat Ik er zeker van wil zijn, dat mijn boeltje niet bederft". „U praat onzin, tante". „Dat is geen toon, die je past. En daarbij ben je buitengewoon onvriendelyk". Meer hoorde ik niet, want op dat oogenblik kreeg ik een duw in mijn rug van een kellner met een terrien soep. Granby had al een tafeltje gevonden en moodgedwongen voegde ik me daar by hem. Over den maaltijd, die nu volgde, zwijg ik liever. Granby was trouwens zoo welsprekend over dat onderwerp, dat er voor mij niets te zeggen overbleef. Ik kan volstaan met mede hout zich aan arbeid van verschillenden aard. Behalve voorzitter en plaatselrjke vereeni- gingen en waterschapsbesturen, was hij o.m. lid van het algemeen bestuur der Vereeniging tot Christelijke verzorging van Krankzinnigen in Nederland en secretaris van het bestuur der stichting ,,VeldWrik" te Ermelo, lid van het bestuur van de groep Nederland van het Al gemeen Nederlandsch Verbond, voorzitter van het provinciaal comlte in Overijssel voor de Vrije Universiteit en lid van het be stuur van de af deeling der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Men schrijft daaromtrent uit Kampen aan de N. R. Crt.: Steeds was de heer Femhout bereid de be- langen der gemeente met de hem eigen wel- sprekendheid, ook bij hoogere autoriteiten voor te staan en te bevorderen. Door den raad werd de heer Femhout als voorzitter zeer ge- waardeerd, mede door de linksche leden, op wier steun hij veelal kon rekenen en dat er in de laatste jaren zooveel is tot stand gekomen is voor geen gering deel te danken aan zijn beleid en uitnemende leiding der vergaderin- gen; dezelfde goede verstandhouding heerschte in het college van B. en W., waarvan twee der wethouders rechts en 6<5n vryzinnig is, de samenwerking met de opvolgende liberale wethouders was steeds zeer vruchtbaar en vriendschappeiijk. We kunnen Middelburg gelukwenschen met de benoeming van dezen burgemeester, man van hoofsche vormen, vriendelijk en welwillend, uitnemend verte- genwoordiger der gemeente en bekwaam voor zitter der raadsvergaderingen. DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIeN." Het aantal dooden van „De Zeven Provin cien" bedraagt thans 23, waarvan een zestal vermist of ongeidentificeerd. Verder zijn er enkele mutaties onder de lichtgewonden, die uit het hospitaal naar Onrust werden overgebracht. Vrijdagavond (10 Februari) kwamen de hoofdbesturen van den Bond van Christelijk Marinepersoneel, de Vereeniging van Technic! der Kon. Marine en de R.K. Vereeniging van Marinepersoneel St. Christophorus in Den Hel- der bijeen. Mede aanwezig waren de beide geestelijke adviseurs der confessioneele bonden. Bij den aanvang van deze bijeenkomst werd met een enkel woord gememoreerd de dien morgen in Straat Soenda plaats gehad heb- bende ontmoeting tusschen de in handen van muiters zijnde „Zeveti Provincien" en het Nederlandsche eskader, waardoor het optre- den van de muitende bemauning tot een ramp is geworden voor onze Marine. Groote deer- nis had men voor de slachtoffers, die op zoo tragische wijze hebben moeten ervaren, waar- toe volharden in afkeurenswaardig optreden leiden moet. Het aanvankelijk doel van deze bijeenkomst was door de ontknooping van dit drama voor een deel vervallen. Vandaar dat thans hoofd- zakelijk besproken werd, maatregelen te nemen, opdat gebeurtenissen als hebben plaats gehad, voorkomen kunnen worden. Verschil- lende denkbeelden werden daarbij besproken en practische middelen aangegeven. Verder werd besproken, welke maatregelen moeten worden genomen om minder julste denkbeelden, welke thans de publieke opinie beheerschen, weg te nemen, waarbij voorai naar voren diende te komen, dat de bijna 1100 leden van bovengenoemde organisaties niet alleen in woorden, maar ook metterdaad zich achter de regeering plaatsen. Intensiever samenwerking van genoemde organisaties zal aan een en ander nog meer kracht bijzetten. Een comit6 werd gevormd om de op deze bijeenkomst besproken plannen nader uit te werken. te deelen, dat we een half uur later, temeer- geslagen en lichtelijk onpasselijlk, de vestibule doorgingen en aan een van de tafeltjes voor den ingang neerploften. „Moe?" vroeg ik Granby. ,,Doodmoe", was het antwoord, „naar lichaam en geest klaar om in bed te duikelen. Maar als ik aan het speciale bed boven denk wel dan voel ik er meer voor om eerst nog een poos de stad in te gaan. Op een af- stand leek ze me verbazend schilderachtig, en voor dien afstand voel ik op het oogenblik het meest". We dronken onze koffie uit en slenterden het pleiti voor het hotel op. Op goed geluk sloegen we naar rechts af en kwamen in een nauwe straat met hooge huizen, die boven onze hoofden steun bij elkaar leken te zoeken. Een wandeling van een minuut of tien bracht ons op het plein voor de groote Onze Lieve Vrouiwekerk een opeenstapeling van ronde koepels en blinde muren. Door de hooge smalle ramen viel geen licht naar buiten en de zware deur was afgesloten. Geen sterve- ling was er te zien. We liepen om het gewel- dige bouwwerk heen en maakten halt op den reohteroever van de Ebro, die in dat jaarge- ttyde traag en loom zeewaarts vloeide. Uit de verte kwam het melodieuse getinkel van een guitaar en nu en dan werd de stilte ver- broken door de kijvende stemmen van een man en een vrouw, die ergens, boven ons, op de een of andere kamer, ruzie hadden. „Dit stadje is beslist niet verandert sedert 't door Lannes belegerd werd", zei Granby. „iOp straat, in de huizen' rondom en in de kloosters werd gevocbteneen bloederige geschiedenis". ,,'De Spanjaarden zijn een koppig volk", orakelde ik. „En ze eten knoflook, hun grootste vermaak is stierengevechten en ze vallen om van de bijgeloovigheid", dreunde Granby op. „Voor- naamste uitvoerprodueten: sinaasappelen. sherry en sjaals". Bij die laatste woorden klopte hjj me vriend schappeiijk op den schouder. Het oordeel van den directeur van j de Hoogere Marine Krijgsschool. De Haagsche Courant schrfjft: De kapitein-luit. t. z., J. Th. Furtsner, direc teur der Hoogere Marine Krtjgsschool, wien wij vroegen zich tegenover ons uit te spreken over de houding der op „De Zeven Provin cien achtergebleven officieren op het oogen blik dat de muiterij uitbrak en tijdens haar verder verloop, zeide ons, dat hetgeen de heer de Vos van Steenwijk daaromtrent in het in terview opmerkt, een zeer pijnlijken indruk maakt. Onbekendheid echter met de omstandig- heden, waaronder deze officier zijn verklarin- gen deed, zoomede de onvoldoende informatie omtrent de maatregelen, door den comman dant wellicht getroffen v66r hij aan wal ging, maken het mij niet mogelijk, een juiste mee- ning te vormen, verhinderen in elk geval, dat Ik er miji In het opetibaar over uitspreek. De straffen. Ik volsta daarom met te zeggen, dat hier geschied is wat strafbaar is gesteld in art. 143 van het Wetboek van Militair Strafrecht, dat luidt als volgt: ,,De militair, die opzettelijk toelaat, dat een mindere een misdrijf pleegt of die als ge.tuige van een door een mindere ge- pleegd misdrijf, opzettelijk nalaat tegen den dader de door het belang der zaak gevorder- de maatregelen van geweld naar vermogen aan te wenden, wordt gestraft gelijk de mede- plichtige." Ik mag hier zonder twijfel spreken namens alien mijn collega's, wanneer ik de hoop uit, dat dit artikel in al zijn gestrengheid en daar- mee ook zonder aanzien des persoons, op alle betrokkenen zal worden toegepast. Dit zal ons tot groote voldoening stemmen. Kon, naar uw oordeel, vroegen wij den heer Furstner verder, de commandant het schip verlaten, zonder een plaatsvervanger aan te wijzen? Neen, maar voor zoover kan worden af- geleid ult de telegrammen, had hij den eersten officier met de waameming van het comman do belast. Deze is echter over boord gespron- gen in gezelschap van een konstabel, om het bericht der muiterij aan den heer Eikenboom te brengen. In hoeverre die eerste officier daar goed of verstandig aan deed, ligt buiten mijn compe- tentie om erover te oordeelen. Een volledig overzicht van hetgeen er gebeurd is van be gin tot einde, is noodzakelijk om een gefun- deerd oordeel te vellen. Dit alles zal blijken bij de behandeling der zaak voor den Marine-krijgsraad en in hoog- ste instantie voor het Hoog Militair Gerechts- hof in Indie. Nu dit onwillekeurig hier in het geding komt, wil ik er u nog even op wijzen, dat het m.i. zeer gewenscht is, dat dit college alsnog wordt aangevuld met een tweeden marine-des- kundige. Het gaat hier om een buitenge woon belangrijke aangelegenheid, waarvan het oordeel van beslissenden invloed kan (wellicht moet) zijn voor onze marine. AFSCHAFFING VAN DEN ZOMERTIJD. Verschenen is het vorloopig verslag over het voorstel van wet van de hearen v. d. Heuvel en Bakker, tot afschaffing van den zomertijd. Hieraan is ontleend: De indiening van dit initiatief-voorstel kon by vele leden geen instemming vinden. Het was verscheidenem leden niet duidelijk, welke beweegredenen de voorstellers tot de indiening van dit wetsvoorstei hebben geleid. Moest in het algemeen reeds verwondering wekken, dat vertegenwoordigers van de pro- testantsch-ohristelijke partijen in de Kamer, welke steeds emstige bedenkingen plegen te hebben tegen de indiening van initiatief-voor- stellen, met dit voorstel zijn gekomen, nog „John", zei hij, „sta daar niet naar de don- kere rivier te staren en suffig aan Ann te denken, die op't punt staat den sprong in het onbekende te wagen, maar laten we 't maar riskeeren en naar bed gaan. Weet je wat - we wandelen langs St. Leo terug. Voor de kerk is een soort van plantsoenop weg naar het hotel heb ik 't ontdekt". Ik liet me lijdzaam wegvoeren. De woorden van Granby hadden gedachten bij me opge- roepen ofsehoon er, dat weet de hemel, niet veel voor noodig was, om me aan Ann te doen denken Ann Winspeare, mijn verloofde, die nu gauw Ann Baxter zou zijn. Mijn huwelijks- dag was niet ver meer af. Een paar maanden hoogstenAnn!Hoe zou ze het in Geneve vinden?Zich eerst verzetten en daarna aan haar nieuwe omgeving wennen, precies als wij allemaal en tevreden leeren zijn met een paar goede vrienden, met enkele uren of misschien heele dagen golf, met bridge- avondjes, met nu en dan een fuifje en ski- tochtjes tydens onze week-ends. Dat was alles wat ik haar aan te bieden had, maar een maand geleden, toen we 't bespraken, was ze er, in mijn oogen, verbazingwekkend tevreden mee geweest. Mijn gedachten knapten afik voelde opeens weer Granby's hand om mijn arm en hoorde het zachte klateren van water. We hadden de hoofdstraat van het stadje achter ons en recht voor ons verhief zich de hooge toren van St. Leo. Ik keek om me heen we stonden in het plantsoen, waarover Granby het gehad had. Zwijgend gingen we op een bank tusschen twee hooge donkere heesters zitten. Midden in het plantsoen bevond zich de bewuste fontein, een slank, bronzen vrouwenfiguurtje, dat water uit een kan schonk. Een kunstwerk, veel te mooi en te fiin voor de nurksche, landerige stad. „Nog d6n pijp, John, en dan naar bed". Nog voor Granby uitgesproken had, werd onze aandacht getrokken door vlugge voet- stappen van den kant van het plein. Even later hoorden we het gejaagde ademhalen van iemand die hard loopt en opeens dook er aan minder begrijpelijk wordt de houding der beide voorstellers, waar zij nog kort geleden, by de stemming over de motie-Zandt, be- oogende afschaffing van den zomertijd, hun stem aan die motie hebben onthouden. Andere leden, die zich met het bovenstaande konden vereenigen, achtten bovendien het tijd- stip der indiening, zoo kort voor de Kamer- verkiezingen, al zeer ongelukkig gekozen. Eeniige leden waren van oordeel, dat de materie voor een initiatief-voorstel uitermate wednig geschikt is, omdat het vraagstuk van de wettelyke tijdregeling zeer veelzijdig is. Verscheidene ledien konden zich met deze beschouwingen niet vereenigen. O.m. mag niet uit het oog worden verloren, dat de voorstellers eerst tot indiening van hun voorstel overgingen, nadat bij de behan deling der begrooting van binnenlandsche zaken zekerheid was verkregen, dat van de regeering een voorstel tot afschaffing van den zomertijd niet was te verwachten. Verscheidene leden vatten, naar aanleiding van de indiening van het onderhavige voor stel van wet, in het kort hun bezwaren tegen den zomertijd samen. Verscheidene leden, voorstanders van den zomertijd, wezen er op, dat de laatste jaren in vele streken een streven bestaat, am zich geleidelijk meer aan den huidigen toestand aan te passen, waaruit mag blijken, dat in het algemeen de bevolking met den zomertijd verzoend is. Van de indertijd aangevoerde be zwaren tegen den zomertyd is, naar het oor deel van deze leden, dan ook niet veel over- geblevem. Wel daarentegen heeft de zomertijd eenige groote sociale voordeelen met zich me- degebracht. Zeer vele leden, hoewel zich met het inge- diende voorstel niet kunnende vereenigen, achtten niettemin de bestaande wettelijke tijdsregeling onbevredigend. Zij meenden. dat de meest gewenschte oplossing van het vraag stuk deze zou zijn, dat hier in den zomer de Midden-Europeesche tijd werd aangenomen en in den winter de West-Europeesche tijd. Zij wenschten daarbij nadrukkelijk de aan dacht te vestigen op de zeer uitzonderlijke positie, welke ons land ten aanzien van de tijdsregeling thans inneemt. Daarbij wezen zij er nog op, dat de Amsterdamsche tijd op het oogenblik een wel zeer bijzondere aanduiding geeft. Het werkelijke verscpil met den West- Europeeschen tijd is niet 20, maar 19 minu- ten en ruim 32 seconden. Voor wetenschappe- lijke doeleinden en ook voor de scheepvaart is deze toestand ongewenscht en deze leden achtten het daarom, indien niet tot algeheele wij'ziging wordt overgegaan, ir elk geval nood zakelijk dat voor de tijdaberekening een ander punt in de gemeente Amsterdam wordt aan genomen, opdat het werkelijke verschil met den West-Europeeschen tijd precies 20 minu- ten bedraagt. BERASTINGEN TE OPSTERLAND. Met negen tegen vijf stemmen heeft de ge- meenteraad van Opsterland besloten niet te voldoen aan het verzoek van Ged. Staten van Friesland om het raadsbesluit in te trekken, waarbij de opcenten op de hoofdsom op de personeele belasting is vastgesteld op 130, daar de regeering 200 eischt. Van verschiilende vereenigingen waren ver- zoeken ingekomen, niet aan het verzoek van: Ged. Staten tot verhooging tot 200 opcenten te voldoen, omdat de belasting nu al boven de draagkracht van de bevolking gaat. De v. d.-raadsfractie was niet aanwezig een voorstel om daarom de behandeling ult te stellen, werd verworpen. De a.r.-fractie stemde verdeeld. wat aan leiding gaf tot discussie. DE WIJZIGING VAN DE CRISISPACHTWET. Verschenen is het voorloopig verslag over het wetsomtwerp tot wijziging der Crisis- pachtwet. Verscheidene leden stelden voorop, dat de Crisispachtwet 1932 in die praktijk niet aan de gestelde verwachtingen heeft beantwoord. De den anderen kant van de fontein een kleine rennende figuur uit de duistemis op. Bij het witte licht van de straatlantaren, waarhij onderdoor rende, zag ik dat het zweet hem van zijn gezicht gudste, en er lag een uit- drukking in zijn starende, puilende oogen, die me, opeens een en al spanning, op deed sprin- gen. De man was radeloos van angst. Daar zag hiji ons; de wilde, verwrongen uit- drukking van zijn gezicht vervaagde of hy opeens uitkomst zag. Op dat oogenblik schoot hij uit den lichtcirkel de schaduwen onder de boomen binnen. Ik hoorde een eigenaardig geluid een lichte bons zou ik het noemen en meteen daar- op een hooge, benauwde gil. De man was in de schaduw gestruikeld! Nu zag ik ook, dat hij iets op zijn rug had, een zware last leek 't me. Op zyn handen en knieen bonkte hij neer. Het pak gleed hem van de schouders, maar inplaats dat het bleef liggen, Waar het neer- kwam, sprong het op en schoot op den licht- kring toe, waarin ik, een oogenblik te voren het gezicht van den vluchtenden man gezien had. Op het oogenblik, dat hij de scheiding tus schen licht en donker overschreed, herkende ik hem. Het was de man met den ronden rug. dien we in het hotel gezien hadden. Ik deed een stap naar voren; die beweging trok zijn aandacht en nu zag hij ons ook. De uitdrukkmg van zijn geizicht verandei'de niet. maar zijn schuifelend loopen ging over in looppas, een eigenaardige, steigerende, maar toch snelle ren. Met dat hij dat deed, hoorde ik boven het zware ademen van den man, die voorover op de straatsteenen lag, een zacht rinkelend geluid. Ik keek naar omlaag. Op het plaveisel van het plein lag het doormidden gebroken lemmet van een dolkimes. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1