Bij Pijn -r SPORT, QEMENGDE BERICHTEN, LANDBOUWBERICHTEN. PAARDENFOKKERIJ. Laatste Berichten, VOETBAL. Mijnhardt's Poeders De „Zeven Provlnclen" UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. SCHEEPVAARTBEWEGING. WISSELKOERSEN. P. d. V., oud 33 j., graan- en bloembollen- handelaar te Terhole, was op 8 December 1932 door den Kantonrechter te Hulst vrijge- sproken terzake van de tenlastelegging als zoude hij op 5 Juli j.l. te Terhole niet bebben btjgebouden een register voorgescbreven door het Ministerie van Economische Zaken be- treffende aankoop, verkoop en verwerking van tarwebloem. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij bet Kantongerecbt was tegen dat vrijspre- J kend vonnis in hanger beroep gekomen. Eisch: 2 maal /150 boete of 2 maal 25 dagen hechtenis. WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAO. KON. NED. VOETBALBOND. AJFD. IV. le klasse. Willean n—NAC. LONGA-BW. EindhovenPSV Middelburg—NOAD. 2e klasse A. BredaDe Baronie. HeroRBC. TSC—MEVO. AllianceDOSKO. Dong enVlissingen. 3e klasse A. Vlissingen HDe Zeeuwen. Terneuzen HHulst. 3e klasse B. N.-BorgvlietHansweert. DOSKO H—Goes. 6INOTOMEVO IX ZEEUWSCHE VOETBALBOND. le klasse B. BreskensSTEEN. HontenisseStoppeldjjk. SluiskilHoofdplaat. 61uisUzendijke. 2e klasse B. Axel n—Terneuzen HL WestdorpeKoewacht. 2e klasse E. Uzendijke H—F.C. Sluis EL Hoogew. BoysBiervliet. 3e klasse B. Terneuzen IVScheldestryders IX STEEN H—Sluiskil II. Stoppeldijk IIWestdorpe XL ONW HBKW. In de Eerate Klasse krljgt Middelburg bet sterke NOAD op bezoek en gezien het feit, dat deze club vorige week er in slaagde P.S.V. met 21 te verslaan, zal ook deze wedstrijd voor Middelburg wel op een nederlaag uit- loopen. TWEEDE KLASSE. A1 de in de Afdeeling IV ingedeelde clubs treden Zondag in het veld, alleen Terneuzen buiten competitieverband, daar zij een vriend- schappeljjke wedstrijd speelt tegen Zeelandia uit Middelburg, welke club eerlang zal moeten strijden voor de promotie naar de Tweede Klasse. Zooals men weet heeft eenige jaren terug Terneuzen haar uit deze klasse ver- drongen. De wedstrijd BredaDe Baronie zal wel een overwinnig zijn voor de gastheeren. Van meer belang is de strijd HeroR.B.C., want het is duidelrjk dat Hero geen wedstrijd mag ver- liezen wil zij niet de kans loopen dat bij bet einde van deze competitie een andere club baar ervolle plaats inneemt. Hero zal er wel in slagen am R.B.C. te weerstaan, waardoor bet steeds moeilijker zal worden am Hero voorbij te streven. T.S.C.MEVO is alleen in zooverre van be lang wanneer het aan MEVO mocfat geluk- ken T.S.C. de beide punten te ontfutselen, doch wij aohten haar daartoe niet in staat. Dit is ook bet geval bij dsn wedstrijd AllianceDosko, maar ook bier zal de best geplaatste vereeniging wel de overwinning •bebalen, waardoor de strijd om voor bet ont- loopen van de onderste plaats onverminderd voortgaau Tenslotte volgt nog de wedstrijd Dongen Vlissingen en behoort deze wedstrijd tot een der belangrrjkste van deze week, want mocbt Dongen op eigen terrein er in slagen Vlissin gen er onder te houden, dan kan Hero wel de kampioensvlag te voorschijn halen en beboort de strijd om deze eereplaats voor dit jaar tot het verledene. DERDE KLASSE. Vlissingen HDe Zeeuwen. In de Derde Klasse is de strijd in de boven- ste gelederen nog in vollen gang. Wie zal de uitverkorene zijn: Axel, De Zeeuwen of de reserves van Vlissingen? De beste papieren bezitten nog De Zeeuwen maar tihans krijgt zij tegenover zich een niet te onderschatten tegenstander en vooral voor de positie van Axel is de uitslag van zeer groot belang. Een gelijk spel is wel bet meest waarschijnlijik, boewel De Zeeuwen natuurlijk zich direct met kracht in den strijd zullen werpen. Terneuzen IIHulst. Een wedstrjjd tusschen twee clubs uit den middenmoot. Hulst heeft door zijn neder- lagen te Sas van Gent en j.l. Zondag tegen De Zeeuwen opeens haar kansen zien ver- dwijnen. De reserves van Terneuzen zullen op eigen terrein wel tegen de gasten zijn op- gewassen en een kleine overwinning voor de rood-zwarten zal vermoedelijk het eind-resul- taat zijn. HOE EEN BEDRIEGER BEDROGEN WERD Naar aanleidlng van een advertentie van een bankinstelling te Utrecht, waarbij op ge- makkelijke voorwaarden en tegen billijke rente geld werd aaageboden, had een inwoner van Beilen inlichtingen verzocbt. A1 spoedig verscheen een deftig heer, die de gevraagde som zoo goed als toezegde, doch alleen te kennen gaf, dat eerst eenige forma- liteiten moesten worden vervuld, alvorens het geld kon worden uitbetaald. De kosten bier- van bedroegen 20 en deze moesten vooruit worden voldaan. De Beilenaar geloofde het verhaal, betaalde f 20 en de vriendelijke mijn- heer vertrok, maar het beloofde geld kwam niet. De aanvrager begreep, dat bij er was inge- vlogen en vertelde het geval aan een familie- lid. Deze wist raad. Hij scbreef naar de bank, dat hij een zeker bedrag van haar leenen wilde en bet duurde niet lang, of ook bij kreeg een pelsjas op bezoek, waarin een deftig beer die bjjna zeker wist, dat bet geld wel door de bank verstrekt zou worden, alleen... er moest voor onkosten, enz. eerst 25 betaald worden. De aanvrager zeide, hdertegen geen be- zwaar te bebben, maar verzocbt, aldus de ,,Msb.", eerst even naar de solidariteit der bank te mogen vememen. Daartegen had de mijnheer in pelsjas geen. bezwaar, want de bank was solide en vele notarissen en ban- ken vonden haar prima, prima. De aanvrager verzocht daarom, een nota- ris of bank te noemen, maar „mijnheer" begon lont te ruiken en zweeg in alle talen. Doch de aanvrager wilde nu op eigen ge- legenheid wel informeeren en de bankfirma, welke hij opbelde, gaf te kennen, dat bet vast en zeker oplichters waren en de bank in Utrecht niet bekend was. Mgnheer kreeg nu plotseling baast en moest beslist nog den trein bebben, maar toen bad hij buiten den waard, in casu den „aanvrager", gerekend, wantook aanvrager no. 1 verscheen ten tooneele en vroeg zijn f 20 terug. Een onder- in hoofd en ledematen, alsook bij Kiespijn en gevatte Koude, Rheumatische pijnen, Griep, Influenza en vastzittende Hoest, zullen U spoedig belpen. Prijs per poeder 8 ct. Doos 45 ct. Verkijgbaar bij Uw Drogist. (Ing. Med.) -Mil IW—SIWW zoek van mijnheer's portemonnaie en porte- feuille leverde ongelukkigerwijze niets op en daarom werd mijnheer genoodzaakt een tele- grafischen postwissel van j 20 te vragen bij zijn bank. Maar daar was men Oost-Indisch doof. De „bank" dacht klaarblijkelijk, dat mijnheer zich er zelf maar uit moest redden. Het eind van het lied was, dat mijnheer zijn pelsjas, actetascb en borloge moest achterla- ten als pand. Hjj maakte wel bezwaar, zijn pelsjas achter te laten, want het was zoo koud en zjjn vrouw zou wel boos z\jn, als bij' zonder pelsjas terug kwam. Maar de „aanvragers" zeiden, dat mijnheer dan maar hard moest loopen naar het station, om warm te worden en aan zijn vrouw moest vertellen, dat er in Beilen een paar menscben woonden, die nog gladder waren dan hjj. Uit de papieren in de actetasch bleek, dat er heel wat slachtoffers waren gemaakt, die ook voor „onkosten" een bedrag moesten be- talen, doch zjj konden nu tjjdig worden ge- waarscbuwd. De achtergelaten panden werden bij den burgemeester van Beilen gedeponeerd, die proces-verbaal liet opniaken. Deze vos is zijn haren voorloopig kwjjt, zjjn streken waarschijnlijk niet. GOUD- EN PLATINA-MIJNEN ONTDEKT. Na groote moeiljjkheden te hebben over- wonnen is bet eenigen mijnonderzoekers ge- lukt door te dringen in een verafgelegen vallei in Nieuw-China, waar naar hun ter oore was gekomen de bodem platina moest bevatten. Met 12 inlandsche dragers hebben zij een levensgevaarlijke tocht van 150 K.M. onder- nomen door oerbossen en moerassen, waar zij verschrikkeljjk te lijden hadden van bloed- zuigers. Toen zij bij de vallei aankwamen, die door inlanders scberp bewaakt werd, daar men haar voor beilig hield, namen deze terstond een vljandige houding tegen de Europeanen aan. Niettemin wisten de blanken het vertrou- wen van de inlanders te winnen doordat een huxmer met eenvoudige geneesmiddelen eenige zieke Inlanders genas. De toegang tot de vallei werd bun daardoor vrijgemaakt en een terstond geopend onder- zoek toonde aan, dat de bodem uitgestrekte goud- en platina-Iagen bevat. KRING AXEL DER Z. L. M. Woensdagmiddag hield de Kring Axel der Z. L. M. op de bovenzaal bij den heer De Vlieger een algemeene vergadering, die zeer druk bezocht was. Van het Dagelijkscb Bestuur der Z. L. M. waren mede aanwezig de Vice-Voorzitter, de beer W. Kakebeeke, de beer P. Scbeelede Putter en de Secretaris der Z. L. M., de heer Ir. J. D. Dorst. Nadat de Voorzitter, de heer A. Haak, de vergadering had geopend, sprak hij zijn vol- doening uit over de groote opkomst en beette alien hartelijk welkom. Daar het de eerste algemeene vergadering was, die dit jaar werd gebouden, wenscbte bij van de gelegenheid gebruik te maken om alien een gelukkig jaar toe te wenscben en de hoop uit te spreken, dat 1933 betere uitkomsten zal geven dan bet jaar dat is voorbijgegaan. Bjj een terugblik op 1932 kan geconstateerd wor den, dat de opbrengst zeer goed was te noe men, doch wat de geldelijke uitkomsten van het bedrgf betreft bet zeer droevig gesteld was, dat zelis een voomaam product van den Zeeuwsch-Vlaamschen bodem, de aardappel, zoo goed als onverkoopbaar was. Wanneer nu maar kon gezegd worden, dat de crisis tijd voorbij. was, dan zou bet doorgestane spoedig vergeten zijn, doch het tegeadeel is waar, steeds worden de tariefmuren hooger opge- trokken en het ziet er voor den landbouw zeer donker uit. Ieder land tracbt op alle mogelijke wjjze den invoer te beperken en waar Neder- land een teveel heeft aan landbouwvoort- brengselen, kan het niet anders of bij gemis van uitvoer moet dit ruineerend werken. Wat de Regeeringsmaatregelen betreft moet erkend worden, dat de landbouw zeer erken- telrjk moet zijn voor den verleenden steun, speciaal moet dank gebracht worden aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid. Dit verhinderd ecbter niet, dat ondanks dien steun, toch nog de landbouwbedrijven met ver- lies werken. Veel, zeer veel zou bereikt wor den wanneer een steunregeling voor de teelt van aardappelen in bet leven werd geroepen. De landbouworganisaties hebben dagen ge- werkt om een steunregeling dienaangaande voor te bereiden, doch de Minister acbtte geen enkele voorgestelde regeling voor uitvoering vatbaar. Ondertusschen is bet te bopen, dat de Minister binnen niet al te langen tijd een steunregeling ontwerpt, die wel uitvoerbaar is, want z66 kan en mag het niet langer blijven. Het platteland met al zijn armoede moet voor bijna niets de groote steden voeden. Er is een tijd geweest dat de Regeering maximumprijzen vaststelde om den consument te bescbermen, thans zijn de rollen omgekeerd en vraagt de landbouw minimumprijzen om den producent te beschenmen. De landbouworganisaties zul len bij al den nood den goeden weg blijven bewandelen en niet door revolutionaire daden een steunregeling tracbten af te dwiogen. Met cjjfermateriaal zal de landbouw de Regeering aantoonen tot welk een boogte de nood is gestegen. Daannede werkt de georga- niseerde landbouw niet alleen in bet belang van de landbouw, doch ook van de landanbei- ders en middenstanders, ja van de geheele plattelandsbevolkirug. De notulen worden vervolgens onveranderd goedgekeurd, waarbij de beer Dorst mede- deeling doet dat de landbouwbuisboudcursus binnen korten tjjd een aanvang zal kunnen uemen. De ingekomen stukken worden voor kennis- geving aangenomen of ter verdere afwikke- ling doorgezonden naar bet Dagelijkscb Be stuur der Z. L. M. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd. Aan de orde was thans bet voorstel tot reorganisatie van den Kring. De beer Dorst wilde in het kort er de aan- dacht op vestigen, dat een reorganisatie van den Kring niet iets nieuws beteekende. Door de mogelijkheid te scheppen, dat leden uit een bepaalde gemeente een afdeeling vormen, krijgt men meer medeleven en dit komt aen Kring ten goede. Tbolen, Scbouwen, Wal- cheren en de Bevelanden zijn reeds tot dit systeem overgegaan en de pract^fk heeft be- wezen dat door bet stichten van plaatselijke afdeelingen er eea opgewekt en kracbtig vereenigingsleven is ontstaan en de afdeelin gen alle in bloei toenemen. Men krijgt meer contact met elkaar bespreekt in engeren kring de dingeci die de aandacht vragen en de afge- vaardigde laat in bet bestuur van den Kring de stem hooren van de plaatselijke afdeeling. Hoe krachtiger men zich vereenigt en hoe meer saamboorjgheidsgevoel er is hoe beter de landbouwbelangen kunnen gediend worden. Men kan nu toch wel zeggen, dat bij den boer het water tot aan de lippen is gestegen, welnu door een opgewekt en eensgezind vereeni gingsleven kunnen wij elkander scbragen en op kracbtige wjjze de algemeene belangen van den landbouw dieneu. De heer Kakebeeke uitte zjjn spyt, dat de algemeene-voorzitter, de heer Dieleman, wegens ziekte niet tegenwoordig kon zijn, daar deze met zjjn bekende kracht van woor- den zeer duidelijk zou hebben doen uitkomen wat bet zeggen wil wanneer de landbouw zich vooral in dagen van druk nog krachtiger aan- eensluit. In de geheele provincie, uitgezonderd dan Zeeuwsch-Vlaanderen, heeft men dat in- gezien en wjj zien overal een gezond en opge wekt vereenigingsleven. Het is dan ook ten duideljjkste gebleken, dat door het vormen van plaatseljjke afdeelingen men heeft bereikt wat men zoo gaame bad, den steun van on- deren af, uit de voile practjjk. De vooruit- gang in ledental daar waar afdeelingen zijn, epreekt voor zich zelf. Het bestuur van den kring behoeft men geenszins aan te tasten, dit kan blijven zooals het is, maar men moet wel begrjjpen, dat door het vormen van af deelingen krjjgt men een intensievere belang- stelling van de leden zelf. De beer Scheele, voorzitter van den Kring Oostelijk Zuid-Beveland, zeide dat hjj niet ge- noeg het belang van het vormen van plaat- seljjke afdeelingen kan aanbevelen. Als oud- Axelaar kent bij alien persoonl^k en het speet spreker dat men hier nog niet was overgegaan om door het vormen van afdeelingen meer medeleven van de leden zelf te krjjgen. Over al waar dit systeem werd ingevoerd werkt dit zeer gunstig en gaat er kracht van uit. De Voorzitter, de heer A. Haak, wil opmer- ken, dat na een tjjd van teruggang er ge komen is een stilstand in het ledental, doch dat nu weer een toename van het aantal leden kan geconstateerd worden, waaruit wel kan blijken, dat de belangstelling ook alhier toe- nemende is ondanks het feit, dat men bier nog geen plaatselijke afdeelingen heeft. Door verschillende sprekers werd alsnu bet woord gevraagd om de keerzijde van de medaille te bekiyken en de vrees uitgesproken, dat wanneer de omvorming gepaard moet gaan met contributieverhooging juist het tegendeel zal worden bereikt wat men beoogt. De heer P. Dees deelt mede, dat sedert te Hoek een plaatselijke afdeeling is opgericbt, bet aantal leden is toegenomen. Door den beer Scbeele werd nu medege- deeld, dat de meerdere kosten nihil zijn en door hem de contributieregeling, zooals die in den Kring Oostelijk Zuid-Beveland is vastge- steld als voorbeeld genoemd. Trouwens over al kan men dit regelen zooals men dit zelf verlangt. In Walcherea is het bij voorbeeld weer op geheel andere leest geschoeid. Ten slotte werd overgegaan tot stemming over het voorstel tot reorganisatie en met 38 tegen 18 stemmen hiertoe in principe besloten. De heer Kakebeeke sprak z'rln voldoening uit over het gevallen besluit en twijfelde er niet aan of dit zal den Kring Axel ten goede komcci en spoedig zal men de vruchten bier- van plukken. De rekening van de penningmeester werd onveranderd goedgekeurd met een goed slot van 106.25. Herkozen werden tot bestuursleden de heeren S. van Hoeve Jz„ en P. B. van Hoeve. Tot hoofdbestuurslid werd gekozen de heer A. Haak en tot zijn plaatsvervanger de beer J. Scheele Wz. Bij de omvraag werdeo vele inlichtingen ge vraagd over de diverse steunregelingen den landbouw betreffende, die van de bestuurs- tafel tot tevredenheid der vragenstellers wer den beantwoord. Hiema sloot de Voorzitter onder dankzeg- ging voor de betoonde belangstelling deze be- langrijke vergadering. OENTRALE HENGSTENKEURING. Donderdag werd te Goes de Centrale beng- stenkeuring gehouden. De uitslag is als volgt: Catagorde I. Hengsten geboren in 1930. Kleine maat. le pr. Honny's Mon, eigenaar J. Serrarens te Ossenisse; 2e pr. Cavalier de Genoels, eig. J. J. v. d. Zande te Nieuwerkerk; geen derde prijs; 4e pr. Brin d'Or Amice, eig. A. J. E. Temimerman te IJzendijke; geen vijfde prijs; 6e pr. Guido van Lamswaarde, eig. E. C. Fassaert te Lamswaarde; 7e pr. Anton van Absdaie, eig. C. J. M. Vael te St. Jansteen; 8e pr. Jonas d'Ahea, eig. Gebr. Aemoudts; 9e pr. Hardi, eig. F d'Hoore te Sluis; lOe pr. Frans, eig. Wed. P. J. van Wesemael te Hengstdijk, lie pr. Hans van Steeniziwaaai, eig. J. J. v. d. Zande te Nieuwerkerk. Categorie H. Hengsten geboren in 1930. Groote maat. le pr. Karel van Hengstdijk, eig. Wed. E. Verschueren te Hengstdijk; 2e pr. Lion, eig. P. J. de Milliano te Oostburg; 3e pr. Camibri- nus van 't Veldziciht, eig. Joh. de Feijter te Schoondijke3e pr. Jarnac d'Ahea, eig. S. J. Gast te Duivendijke; 4e pr. Carlo, eig. Wed. P. J. Xannoye te Aardenburg; 5e pr. Benjamin d'Hondzooht, eig. Mij. de Wilbelminapolder; 5e pr. Albion de Fair, eig. Wed. A. E. de Badts te Sluis; 6e pr. Mardison, eig. G. Buysse te Biervliet; 7e pr. Karel I, eig. A. A. v. Nieuwenhuijzen te N. en St. Joosland; 8>i pr. Umberto van Lamswaarde, eig. E. C. Fassaert te Lamswaarde; 9e pr. Florus de Louisa, eig. Kinderen A. Kerkhaert te Nieuw- Namen; lOe pr. Marquis van Axel, edg. I. de Feijter Hz. te Axel. Categorie HI. Heogsten geboren in 1929. Kleine maat. le pr. Avenir, eig. C. de Feijter te Bosch- kapelle; 2e pr. Charles du Melo, eig. C. Stejjaert-Flasschaert te Graauw; 3e pr. Ideal d'Ahea, edg. Gebr. Aemoudts te Sluis; 4e pr. Bristol, eig. Tb. de Kockv. d. Bulck te Kloostenzande. Categorie IV. Hengsten geboren in 1929, groote maat: le pr. Clairon de la Lys, eig. H. Kerckhaeri e.a. te Stoppeldijk; 2e pr. Walter van Dierken- steijn, eig. P. J. de Milliano te Oostburg; 3e pr. Carlo de l'Hostee, eig. H. Kerckhaert e.a. te Stoppeldijk; 4e pr. Doris, eig. A. J. E. Tem- meriman te IJzendijke. Categorie V: Hengsten geboren in 1928 en 1927. Kleine maat: le pr. Orange, pig. I. van Maldegem te Kortgene; 2e pr. Gascon d'Ahea, eig. Gebrs. Aemoudts te Sluis; 3e pr. Hertog van Aren- berg, eig. J. F. Brooijmans te St. Annaland, 4e pr. Davindszoon, eig. A. D. H. Verschuuren te Hengstdijk; 5e pr. Espoir de la Barrifere, eig. L. J. M. Blondeel te Aardenburg; 6e pr. Mon Rfeve, eig. A. v. Strien te Wolfaartsdjjk; 7e pr. Demon, eig. J. Aamoudse te Wolfaarts- dijk; 8e pr. Jules, eig. H. Bonte te Koewacht. Categorie VT: Hengsten, geboren in 1928 of 1927. Groote maat: le pr. Artist, eig. M. J. Stoutjesdijk en E. J. Kosten te Tholen; 2e pr. Bourgeois van Luntershoek, eig. Corn, de Feijter te Bosch- kapelle3e pr. Alibi on, eig. Wed. P. J. Lan- noye te Aardenburg; 4e pr. Carlo, eig. G. C. de Deckere te Absdale; 5e pr. Hercule d'Ahea, eig. P. D. Remijnse e.a. te Kamperland; 6e pr. Tsjaka, edg. F. d'Hoore te Sluis; 7e pr. Saxon, eig. L. J. Kooman te Zierikzee. Categorie VH: Hengsten, geboren in 1926 of vroeger, kleine maat: le pr. Martin van Luntershoek, eig. Van 't Westeinde en Vermue te Nieuwdorp; 2e pr. Janus, eig. Gebr. Verdonk te Nieuwdorp; 3e pr. Herseur H de Cognabeau, eig. H.V. Stop- peldjjk; 4e pr. Rippolyte, eig. G. Buijsse te Biervliet; 5e pr. Alban de Fair, eig. A. de Kock te Hontenisse; 6e pr. Bristol, eig. P. A. Verdurmen te Kloosterzande; 7e pr. Max de Herzele, eig. J. J. v. d. Zande te Nieuwerkerk; 8e pr. Guerrier de Tbulllies, eig. Gebr. van Fraajjenhoven te Axel; 9e pr. Robert, eig. A. Lujjk Gz. te Biezelinge; 10 pr. Sulvant de Groenhil, eig. C. B. Remijn te 's Heerenboek. Categorie VHI; Hengsten, geboren in 1926 of vroeger, i groote maat: le pr. Manola's Karel, eig. Van't Westeinde en Vermue te Nieuwdorp; 2e pr. Mars, eig. G. Buijsse te Biervliet; 3e pr. Avenir d'Aar- denburg, eig. Wed. P. J. Lannoije te Aarden burg; 4e pr. Leon, eig. C. G. Polderman te Tholen; 5e pr. Adriaan, eig. Gebr. d'Hoore te Sluis; 6e pr. Bailly de Laboureur, eig. J. B. Koppejan te Zoutelande; 7e pr. Bonzar de Fanton, eig. G. Buijsse; 8e pr. Immo, eig. J. Q. C. Lensboek te Kloetinge; 9e pr. Empe- reur d'Ahea, eig. H.V. Kloosterzande; 10 pr. Lodewijk van Wilson, eig. Gebr. Verdonk te Nieuwdorp; lie pr. Frits, eig. J. F. Ver- straate te Graauw; 12e pr. Odon, eig. Joh. Wagenaar te Kloetinge; 13e pr. Avenir de Castia, eig. Jos. de Waal te Ossenisse. Kampioen-hengst Clairon de la Lys, eig. H. Kerckhaert, W. Staal en H. de Maat te Stoppeldijk. DE POLITIEKE TOESTAND. 's GRAVENHAGE. In verband met den politieken toestand ontstaan na de aanneming van de motie tot scborsing van de beraad- slagingen over de wetsontwerpen tot nieuwe vaststelling van bet rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantongerechten enz., welke motie door de Regeering onaannemelijk was verklaard, heeft H. M. de Koniagin be sloten haar reis af te breken en naar 's-Gra- venhage terug te keeren. 's GRAVENHAGE. Aneta-Holland meldt: In den afgeloopen nacht werd bij den marinestaf op het Departement van Defensie de volgende officieele mededeeling ontvangen: Hedenmorgen te 9 uur werd in de Straat Soenda de ,,Zeven Provincien" gesommeerd tot onmiddellijke en onrvoorwaardelijke over- gave, door een groep vliegbooten. Hierop werd door „De Zeven Provincien" verwezen naar de bekende proclamatie waar- aan werd toegevoegd dat „niet gehinderd" moest worden. Een watervliegtuig liet daarop een bom van 50 KG vallen op „De Zeven Provincien", waar door een lichte brand ontstond. Aan boord van ,,De Zeven Provincien" wer den daarop onmiddellrjk witte vlaggen ge- heschen en gaf men zich over. 's GRAVENHAGE. De berichten van ,,De Zeven Provincien" waren reeds vroeg alhier bekend. In marinekringen was men algemeen blij, dat de spanning van de laatste dagen ge- weken was. Hoewel men het betreurde dat de overgave niet geheel en al zonder geweld bad plaats gevonden, stemde het toch tot tevreden heid, dat maar een lichte bom de bemanning klaarblijkelijk reeds tot bezinning had ge bracht. Men vestigde er nog onze aandacht op, dat een bom van 50 KG beboort tot bet „licbtste geweld" dat aangewend kan worden. De dagbladen verschenen met extra edities waarin de telegrammen over het voorgevallene waren opgenomen, terwijl voor de bureaux zich voortdurend een groote menigte bewoog om de ingekomen berichten te lezen. 's GRAVENHAGE. Aneta-Holland meldt: Blijkens een nader bij het Departement van Defensie ontvangen bericht, bedraagt het aan tal dooden 18, waarvan 15 inlanders en 3 Europeanen. De Europeesche schepelingen zijn: Tamboer Bakker, tamboer De Bree en de marinier 2de klasse Kroeskop. Volgens de voorloopige berichten bevindt zich onder de lichtgewonden de luiten.ant ter zee 3e klasse Baron De Vos van Steenwijk. Over het gebeurde met ,,De Zeven Provto- cifen" ontleenen wij: nog aan het Handeisblad BATAVIA, 10 Febr. De speciale corres pondent van Aneta-Holland aan boord ran H. M.'s kruiser „Java" meldt over het sameo- treffen met „De Zeven Provincien": Aan het drama van H. M.'s Zeven Provin cial" kwam hedenmorgen een einde toea H. M.'s kruiser „Java", „De Zeven Proving cien" sommeerde om zich over te geven. De bemanning van H. M.'s „Zeven Provin cien" heeft langs radiografische weg de goede ontvangst van deze sommatie erkend. Vei> volgens hebben de muitelingen tot driemaal toe het aatwoord-telegram uitgezonden inhou- dende de geseinde bekendstelling van hun voomemen, welke tekst gevolgd werd met de woorden „ons niet hinderen". Na den voorgescbreven tijd, die na de tom- matie moest verloopen, werd een bom van 50 KG uit een Dorniervliegboot op het scbip ge- worpen. De ontploffing van het projectiel bad tot resultaat dat 12 leden der bemanning werden gedood en 25 gewond. Inmiddels vememen wij, dat het aantal dooden 18 bedraagt. Aan de gewonden werd geneeskundige hulp verleend door de omllg- gende marinevaartuigen. De inslag van de bom deed brand ontstaan aan boord van ,,De Zeven Provincien", welke brand blijikibaar werd gebluschL De muitende bemanning biyft voorloopig aan boord van het schip, aldaar wordem de belhamels van het avontuur uitgezocbt. De vliegbooten zijn naar Telok Beton terug- gekeerd, met uitzondering van de D 35, die In de buurt blijft. ,X>e Zeven Provincien" is thans weer onder commando van de officieren. BATAVIA. De commandant van de zee- macbt in Nederlandsch-Indie verklaarde In de vergadering van den Volksraad, dat ook Euro peesche minderen aan de muiterij hebben deek- genomen. Zeeroovers-practiikcn. Veraomen werd nog, dat bij de bemanning van „De Zeven Provincien" het plan bestond om, wanneer voedsel-tekort zou ontstaan, koopvaardijschepen te berooven. Onthefftng van, CommanAuit Eikenboom. Gebleken Is, dat de commandant Eikenboom van twee zijden was gewaarschuwd, dat bet aan boord van „De Zeven Provincien" niet pluis was. Ook de vlootvoogd Schout bij nacht Osten was het bekend, dat er iets op ,JDs Zeven Provincien" broeide en seinde naar den commandant: Weest op uw hoede. Deze waarschuwing trof echter geen doel, daar de commandant Eikenboom het geheele geval beschouwde als een canard en bij acbtte bet tea eenenmale uitgesloten, dat de gisting op zijn oorlogabodem zulke vorderingen zou hebben genomen dat het tot een openlijke muiterfl zou worden. Zoo kon het gebeuren, dat de commandant ondanks de twee hem ge- zonden waarschuwingen toch aan land begaf en de raddraaiers aan boord vrij spel liet De heer Eikenboom zal na het voorgeval lene dan ook niet op nieuw met het commando worden belast. De Telegraaf meldt dienaangaande nog: Met betrekking tot de voorgeschiedenls van de muiterrj-bewaging worden thans nadere bijzonderbeden bekend, waaruit kan worden opgemaakt, dat de marine te voren is gewaar schuwd. Behalve door den commissaris van politie te Soerabaja, is eenige maanden go- leden, op grond van ingewonnen inlichtingen, door den toenmaligen resident te Soerabaja, aan den eskader-commandant gerapporteerd, dat aan boord van „De Zeven Provinci6a" een communistische actie werd gevoerd. Later Is de gouvemeur van Oost-Java hierop terug- gekomen, ook met een mededeeling over de door den resident De Cock gerapporteerde actie, aan den eskader-commandant kolonel Van Reede. PHILIPPINE. Gisteren werd alhier door Burg, en Weth. aanbesteed bet onderhoud van de werken der geimeentehaven gedurende 1933. Ingescbreven werd als volgt: W. de Box te Hoek en H. Kerckhaert te Westdorpe /3440 P. And'rdessen te Walsoorden 3250 J. C. van Drongelen te Walsoorden 3200 J. Priems te Ovezande 3199,85 P. Dees te Ter Neuzen en J. <U Maagd te Hontenisse 3173 J. A. Meertens te Hoek 3162 Alph. Warrens te Ossenisse 3110 J. F. Comelis te Hoofdplaat 2906 P. A. Ramimeloo te Philippine 2900 Voorwaardelijk gegund aan laatstgenoemde. (KLOOSTERZANDE. Woensdagocbtend is te Bergen op Zoom aanbesteed bet doen afbreken van oude ge- bouwen en bet ter plaatse bouwen van een zusterhuis en een novicehuis voor rekening van het Sint Catiharinagesticht. Laagste inschrijvers de heeren Voet en de Waal alhier, voor f 158,570. Van GentTer Neuzen: 8 Febr. Eng. b.s. PTARMIGAN, 204, stukg., London. Voor Gent: 8 Febr. Deensch s.s. AGNETE, 855, steen, Immingham; Elng. s.s. SPINEL, 203, pekkolen, Londen; Eng. S3. DONA ISA BEL, 290, kolen, New-Castle. 9 Febr. Eng. s.s. TADORNA, 984, stukg., Antwerpen; Duitscb s.s. CONDOR, 448, gem., Antwerpen; Eng. s.s. SWIFT, 408, stukg., London; Finsch s.s. BRITA, 1556, ledig, London. Van Gent: 8 Febr. Noorsch s.s. GUDRID, 778, ledig, London; Eng. s.s. OUSE, 419, stukg., Goole; Duitsch s.s. VISURGUS, 717, stukg., Antwerpen; Duitscb s.s. ANNI AHRENS, 554, fosfaat, Rostock; Eng. ga SPINEL, 203, ledig, Antwerpen; Finsch s.s. CHARTERHAQUE, 1348, ledig, Immingham. 9 Febr. Eng. s.s. DONA ISABEL, 290, ledig, Goole; Duitsch s.s. KaTE, 903, ijzer, Stettin; Ital. s.s. ARIDANO, 2124, ijzer, New port; Duitsch s.s. MARIE HORN, 1930, ledig, Hamburg. Amsterdam, 10 Febr. 1933. Vreemd Bankpapier. Bieden. Laten. Engelsch 8,50 8,57 Duitscb 58,90 59,05 Fransch 9,65 9,75 Belgiscb 6,89 6,94 I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6