QEMEHQDE BERICSTES Dam- en Schaakrnbriek^ Pluimvee-Rubriek DAMJIEN. cCLXxxvn. ZEVEN VISSCHERS VERDRONKEN. EEN ONTZETTENDE BIOSCOOPBRAND. JUWEELENDIEF GEARRESTEERD. HET WACHTWOORD ib NIET SNURKEN! ZEVENTIEN BOERDERIJEN AFGEBRAND. DE GROENE WEEK TE BERLIJN. SCHAKEN. Datum, plaats en uur, voor de ontvangst wor den 1 of 2 maal per advertentie bekend gemaakt. Bonder nadere bekendmaking wordt deze op- koop om de 14 dagen op de zelfde wyze herhaald. De producenten moeten de boter zelf of door mlddel van een handelaar of bode naar de ont- vangplaats brengen. De boter moet ongemerkt Eijn, niet opgemaakt in pondjes of KG. Liefst elk karnsel in 1 stuk. Er wordt alleen boter ont- fangen van aangesloten producenten, die mins- fpna 5 dagen voor de levering een vervoerbewijs by ondergeteekende te Middelburg hebben aan- gevraagd. Deze vervoerbewijzen worden vanuit Middelburg naar den producent toegezonden. Bij de aanvraag moet men vermelden hoeveel KG boter men leveren wil. Het vervoerbewys is slecbts geldig voor de hoeveelheid die er op ver- meld is. De boter wordt gekeurd in 4 kwaliteiten, voor de lste kwaliteit betaalt de Bond de middenprijs voor fabrieksboter (Leeuwarden) 2 cent. Van den prijs wordt ook nog de prys van bet fabrieks- botermerk afgetrokken. Voor de 2de kwaliteit 10 cent minder; voor de Sde kwaliteit 20 cent minder; voor afwijkende boter naar de geschatte waarde. Elke ieverancier ontvangt een leveringsbon op npani met kwaliteitsbeoordeeling en berekening ran bet verscbuldigde bedrag. Het geld wordt binnen een week per giro toegezonden. Hoewel de vergadering algemeen overtuigd was van de noodzakelijkheid om boerenboter uit de markt te nemen, gevoelde men ook de ge- varen, die daaraan verbonden zyn. Dit stelsel zal met groote omzicbtigbeid moe ten worden toegepast om te voorkomen dat de boerenboter haar gewone afzet verliest. Daar- voor zullen de pryzen niet te veel opgedreven mogen worden en moet in samenwerking met den bandel gestreefd worden alleen bet overvloedige ■weg te nemen. In vele gevallen zal het gewenscht zijn dat de boeren daarom by aflevering aan den Bond, bun gewone handelaar als tusschenschakel blyven ge- bruiken. De provisie hiervoor moet door de boeren zelf worden betaald. De Bond rekent in alle gevallen met de boeren af. Nog werd besloten dat de Bond behalve door deze uitbetaling naar kwaliteit ook nog op andere wyze zal tracbten de boerenboter te verbeteren. Daarvoor zal onder anderen dit voorjaar een eenvoudig boekje met voorschriften gratis aan alle leden worden toegezonden. Tenslotte gaf de heer Sietema nog een uiteenzetting van de wet- teltjke grondslagen van de voorschriften voor de Crlsls-Zulvel-WeL Hieruit bleek, dat het dage- lyksch byhouden der boekhouding, het opzenden der 4 weeksche kaarten, het direct merken der boter na afwerken, het aandrukken der merken en het merken van alle boter voor den verkoop bestemd wetteiyk voorgeschreven zy'n. Wie 66n dezer voorschriften overtreedt, benadeelt niet alleen zijn eigen college's maar stelt zich bloot aan proces-verbaal. Het staat vast, dat van nu af aan deze overtredingcn veel zwaarder zullen worden gestraft dan tot heden. Tegen enkele personen die zich halsstarrig rerzetten tegen de voorschriften der wet, of die de controleurs onvriendelyk behandelden zal zeer streng worden opgetreden. Behalve aan boete, stellen ze zich bloot aan schorsing en verbod om te kamen. Met een emstig beroep op de stem van de aanwezige voormannen uit de districten voor een juiste toepassing der Crisis-Zuivel-Wet in Zee- land werd de vergadering gesloten. DE VERZEKERING VAN DE „ATLANTIQUE". Volgens de „Daily Express" Is er een em- atig geschil gerezen tusschen Londensche as- ■uradeurs en de Fransche scheepvaartmaat- achappij, die eigenares is van de onlangs uit- gebrande „Atlantique". De maatschappij ver- (angt, volgens genoemd blad, een uitkeering van 1% millioen pond sterling, doch er is nog diets betaald en de betaling zal ook nog eenigen tijd op zich laten wachten. De assu- radeuren weigeren namelijk het schip te be- ■chouwen als totaal verloren, zooals de maat- achappij wenscht. Genoemd bedrag vertegen- woordigt slechts de helft der waarde; de Fransche regeering zou het risico hebben aan- waard voor de andere helft. Indien het schip was prijsgegeven cn er dus van totaal verlies eprake was, zou den de Britsche assuradeuren en de Fransche regeering elk 1% millioen pond hebben moeten betalen. Nu staat de zaak echter zoo, dat als de reparatiekosten voor het schip 75 bedragen van de totale waarde, uitkeering van de voile verzekerde eom kan worden geeischt. Dergelyke aanspraken zouden dan ook zijn lngediend door de Fransche maatschappij. De Britsche assuradeuren evenwel stellen hier legenover, dat de „Atlantique" in Engeland zou kunnen worden gerepareerd voor de helft van de kosten, welke in Frankryk met het berstel gepaard gaan. KLACIIT VAN 3000 ECHTPAREN. Voor de rechtbank te Gleiwitz is een proces begonnen tegen de familie Cediwoda, die op geslepen wijze de burgers van het industrie- gebied van Opper-Silezie hun geld heeft weten Hier volgt opnieuw een party uit den Zeeuwschen Dambond, gespeeld 16 Januari 1933 te Middelburg, Dezelfde heeren uit onze vorige rubriek zijn weer aan heft woord (3e bord M'burg—Goes). Wit: Zwart: J. van Wijck, M'burg. F. den Hertog, Goes. 1. 33—28 18—23 2. 39—33 13—18? De zwartspeler houdt er in de opening eSgenaardige liefhebberyen op na Zie ook de party van verleden week. We raden alle be ginners aan, hier steeds 1218 te spelen. 3. 44—39 913 4. 5044 49 5 3127 1721 6. 3731 2024 7. 34—30 14—20 De party is zuiver een copie van die in onze vorige rubriek. Als wit nu onnadenkend 31—26 mocht spelen, wint zwart een schijf door 2429 en 2934, waarby de wyze van slaan ereiiik blyft. 8. 3025 2126 9. 25X14 26X37 10. 42X31 9X20 11. 4742 10—14 12. 41—37 11—17? Waar is dit nu noodig voor? Sterker voor zwart i3 2025, 14—20, 510, 1014, waar- na wit zich moet verklaren. 13. 27—22 18X27 14. 31X11 0X17 15. 37—31 12—18 16. 4641 712 17. 4137 1721 te ohtfutselen. Een ecbtpaar uit Hindenburg, dat nauwedijks lezen of schrflven kon, kwam op het idee advertenties te gaan plaatsen, waarin beloofd werd: „Wie lid wordt van de „Gezelligheids-vereeniging voor Duitsch Op- per-Silezie" en twaalf stortingen van elk tien mark ten gunste der vereeniging doet, krygt op zijn trouwdag 500 Mark in contanten uit- betaald." Daar men om te trouwen met z'n tweeen moet zyn, moest elk paartje dus sarnen 1000 Mark krijgen, als beide leden lid waren van de gezelligheids-vereeniging. Het gevolg was, dat zich elken dag nieuwe leden aanmeldden, die trouw hun contributies betaalden; spoe- dig had de club een ledental van 6000 per sonen. De familie Cediwoda had aldus do ,,B. Z. am Mittag" zelf de vereenigingsstatuten opgesteld, waarin niets werd vermeld van ledenvergaderingen en die ook geen rechten aan de leden toekenden. Na eenigen tyd werd besloten in plaats van 12 voortaan 24 bjjdra- gen te verlangen en later zelfs 36 stortingen van tien mark elk. En daar het de familie Cediwoda vaak aan geld ontbrak, werden aan de trouwende leden ook meubelen verschaft, die Cediwoda als knap meubelmaker zelf ver- vaardigde. Eenigen tyd geleden echter werd op grond van nieuwe wetsbepalingen een onderzoek in- gesteld in de „boeken" der familie Cediwoda en toen was het uit met de „gezelligheids- vereeniging". Het geld bleek verteerd en niet minder dan 3000 paartjes meldden zich aan, die al 24 en meer stortingen a 10 mark had- den verricht, maar hun huwedykscareau niet hadden ontvangen. Toen Maandag bij Boulogne aan zee acht visschers in een boot naar land wilden roeien, bleek de boot lek te zyn en zonk. De vis schers sprongen in het water, doch zeveu hunner werden door de koude bevangen en verdronken, voor er hulp kwam opdagen. De achtste kon worden gered. MAN DOODT ZIJN VROUW EN TWEE lilNDEREN. Te Banjoewang (Ned.-Indie) heeft de heer Liem Hie Swie in zijn woning een moordaan- slag gepleegd op zyn vrouw en drie jeugdige kinderen. Met twee schoten had hy aldus lezen wy in de „Ind. Crt." een eind gemaakt aan het leven zyner vrouw. Mevrouw Liem Hie Swie lag nog te slapen; zy werd door haar echtge- noot gewekt, die daarop twee schoten op haar afvuurde, waarvan het eerste het voor- hoofd trof, olijkbaar niet doodelyk by loste een tweede schot in de maagstreek. Vervolgens maakte hy zyn kinderen 66n voor 66n wakker, om hen eveneens onder ge- weervuur te nemen. Vermoedelijk waren zijn patronen verschoten, toen hij ook het derde kind wilde dooden, althans hy bracht het een slag met den kolf van zijn schietwapen op het hoofd toe. De dader werd gearresteerd. ZEVEN WEKEN MET EEN GEBRCEIEN HALSWERVEL. In het ziekenhuis te Auckland (Nw. Zee- land) wordt een man verpleegd, die zeven weken iang met een gebroken halswervel heeft rondgeloopen, zonder dat hy het wist. Rydende in een zware vrachtauto, was hij uit den wagen tegen het spatbord geslingerd, toen deze over een kuil reed. Om zyn verwonding maakte hy zich niet bezorgd en dacht, dat het niet meer was dan een gevoelige plek aan den hals. Dc pijn deed hem tenslotte een dokter raadplegen, en een onderzoek met X-stralen toonde aan, dat een halswervel gebroken was. Op een haarbreedte na was het ruggemerg geraakt en heel weinig was noodig geweest, om terstond den dood te veroorzaken. Gedurende een kindervoorstelling in een bioscoop te Vera Cruz is brand uitgebroken Er ontstond een ontzettende paniek. Talrijke kinderen werden onder den voet geloopen, anderen sprongen uit de ramen en bleven met zware verwondingen op straat liggen. De galeryen stonden in lichte laaie en stortten tenslotte in, waardoor vele kin deren onder de puinhoopen werden begraven. Tegelijkertijd speelde zich voor de ingangen een verbitterde strijd af tusschen militairen en wanhopige ouders, die in de zaal wilden dringen om hun kinderen te redden. De catastrofe eischte acht dooden en twin- tig zwaar gewonden. VERHOOGDE WERKZAAMHEID VAN DE VESUVIUS. Na een langdurige rustpsriode toont de Vesuvius weer een verhoogde werkzaamheid. Vorige week hoorde men voortdurend een dof onderaardsch gerommel en enkele aard- schokken, die groote ontsteltenis onder de bevolking aan den voet van den berg veroor- zaakten. Het observatorium nam 6dn dezer dagen meer dan 200 schokken waar, terwijl met een tusschenpoos van 15 seconden voort durend asch uit den krater werd geworpen. Ook hoorde men in den krater herhaaldeiyk 18. 31—27 1—7 Hier is 510 beter, terwyl ook de voort- zetting by de I2e zet nog altyd aanbeveling verdicnt. 19. 40—34 Wit heeft niets anders. Op 3731 (2126!) en daama 4034 zou zwart laten volgen 1621; 18—22; 12X21; 23—29 en 19X26. 19. 24—29 20. 33 X 24 20 X 40 21. 45X34 14—20 22. 34—30 20—24 23. 39—33 5—10 24. 44—39 10—14 25 37—31 21—26 26. 30—25 26 X 37 27. 42X31 7—11 28. 39—34 11—17 Dreigt nu 11—16; 17—22; 12X21; 24—30 en 19X26. Het is echter niet zeker, dat zwart deze dreiging zelf heeft gezien (zie slechts vorige rubriek). De party blyft een copie. 29. 27—22 18 X 27 30. 31X11 16X7 3L 34—30 13—18 32. 36—31 8—13? Waarom toch niet 1420? Zwart voor- komt dan alle moeilykheden. Zyn lange vleu- gel is totaal krachteloos ten gevolge van het abnormale openingsspel. De tekstzet 813 wyst op een volkomen gemis aan positie- irzioht. Het lidmaatschap van den Nederl. Dambond met inbegrip van het maandblad ,,Het Damspel" lijkt ons het eenige geaees- middel. Het spelpeil in Zeeland is door het blijvende isolement van den Zeeuwschen Dam bond er niet op vooruitgegaan. 33. 31—26 7—11 Zwart maakt het werkelijk erg bont!! Na wit's zwakke 33e zet kon zwart zyn positie aanraerkelyk verbeteren door 1217, gevolgd door 1822, zoodra dat mogelyk is, b.v. explostes, die de vrees deden ontstaan, dat een nieuwe uitbarsting van den vulkaam be wach ten is. SMOKKELDRAMA. Dinsdagnacht omstreeks 3 uur heeft zich te Schyf, onder de gemeente Rucphen (N.Br.) een smokkeldrama afgespeeld. De rykspolitie en kommiezen hielden dezen nacht weer con- trole en wel op drie posten. Opeens naderde uit de richting van de Belgische grens een vrachtauto met snelle vaart. By het zien van een stopsignaal werd de vaart tot de grootst mogelyke snelheid opgevoerd, zoodat de twee de post, die ongeveer 500 meter verder stond, gewaarschuwd werd. Ook nu werd een stopsig naal gegeven, doch met dezelfde snelheid werd doorgereden. De derde post is toen tot vuren overgegaan, waarby wederom niet gestopt werd. Tegen het aanbreken van den ochtend heb ben eenige bewoners langs den kant van den weg gevonden den 23jarigen J. Valentijn. On- middeliyk is hy naar de woning van zyn broer, een bekenden wielrenner, overgebracht waar hy kort na aankomst is overleden. Ver- moed wordt, dat de smokkelaars hebben ge stopt om den gewonde aan den kant van den weg te leggen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. Van den auto was geen spoor meer te vin- den. Deze was vermoedelyk geladen met sui- ker, daar er op den weg enkele zakken met suiker zyn gevonden. Den 24en Juni van het vorige jaar kwamen eenige vreemdelingen by een diamantzetter op de Keizersgracht, te Amsterdam, onder voorwendsel, over een reparatie te spreken. Van deze gelegenheid maakten zy gebruik, om twee kostbare juweelen oorknoppen te stelen. Ook in Den Baag hebben deze lieden geopereerd, waama zy uit ons land verdwe- yen. De nasporingen der politie bleven zonder resultaat. Thans is, naar het Hbl. vemeemt, by de politie te Amsterdam bericht ontvangen, dat de vermoedelyke hoofddader van den juwee- lendiefstal te Brussel by een diefstal werd ge arresteerd. De man is een Spanjaard of Zuid- Amerikaan en zal zich te zyner tijd ook te Amsterdam voor de rechtbank te verantwoor- den hebben. De oorknoppen zyn inmiddels natuurlyk verdwenen. EEN LEEUW WIL GEEN VALSCHE TANDEN HEBBEN. „Prince", een prachtige leeuw van een cir cus, dat thans voorstellingen geeft te Cha- teauroux is wild gebleven, zoo wild zelfs, dat hy enkele dagen geleden drie van zijn tanden op de jjzeren staven van zyn kooi heeft stuk gebeten. Drie tanden minder in zyn mull ontsieren den leeuw en daardoor had de temster be sloten, de drie gebroken tanden te laten ver- vangen door drie gouden. De tandarts kwam en „Prince" werd door talryke krachtige armen in bedwang gehou- den. Na nagenoeg een uur werken was men er dan toch in geslaagd zijn muil te openen en te spalken met een houten blok. De tand arts paste de gouden tanden aan, en wilde ze in de ontbrekende vastzetten, maar „Prince" wien het niet gelukt was zich zelve los te wringen slaagde er toch in de gouden tanden te pletter te bijten op het houten blok, dat zijn muil opensperde. De moeilijke proef zal thans hervat worden met sterkere tanden. De heer X., het zou wreed zyn, zyn naam te onthullen, is ambtenaar te Parys en echt- genoot van een dame aan het tooneel. Ge- zegde heer heeft het ongelijk en het ongeluk, om, wanneer hij slaapt, uiterst hoorbaar te snorken. Een ervaring van 15 jaren heeft me vrouw niet geleerd er aan te wennen en het niet meer te hooren. Dies vraagt ze echt- scheiding. Zij' had hem verzocht zich aan een heelkundige bewerking te onderwerpen om die muziek te laten ophouden, maar hy weigerde. Daarop stelde ze hem voor, gedurende den nacht een muur tusschen hen beiden op te trekken. Opnieuw nul op het rekest. De advocaat van de dame, die schelden wil, zal de stelling verdedigen, dat de man mis- bruik van macht maakt door zijn vrouw te dwingen zijn kamermuziek aan te hooren en niet in het wegnemen van poliepen toe te stemmen. Zal het gerecht er toe overgaan hem in slaap te maken ten einde de kracht van het snurkgeluid te kunnen beoordeelen en daar- mee de gegrondheid van de klacht? ERUPTIES VAN DE KKAJKATAU. Volgens een praaibrief van de „Patras" van de K.P.M., werden van de Krakatau empties waargenomen van 13002400 M. hoog. Biy- kens nadere informaties van den vulcanolo- gischen dienst zijn de empties, voor zoover hooger dan 1000 M., slechts stoomwolken. De empties duurden den geheelen ochtend voort. AUTO DOOR TKF.1N GEGREPEN. By Schmiedefeld is een auto door de ge sloten boomen van een overweg gereden en 12—17 (wit 48—42); 2—8 (49—44 of?); 8— 12, en na iedere zet van wit komt nu 1822 met wlnst voor zwart. 34. 3227 t li 23X21 35. 26X6 18—23 36. 33—28 23X32 37. 38X 27 13—18 38. 2721 27 39. 2116 2429 40. 61 dam 18-23 41. 1—6 12—18 42. 611 712 43. 11—2 29—34 Het zal niemand duidelyk zyn, waarom zwart niet opgeeft. 44. 30 X 39 2328 45. 2 X 24 18—23 Zie diagram. Zwart: 3, 12, 14, 15, 23 en 28. Wit: 16, 25. 35, 39, 43, 48. 49. Dam op 24. ZWART I WIT 47 48 49 50 door een treln gegrepen en 600 M. meege- sieurd. Van de vier menschen in de auto wa ren er twee op slag dood, een werd zwaar- en een licht gewond. Vrijdagavond tegen negen uur brak brand uit in de boerdery van den landbouwer Win- heim in het dorpje Hilders, district Gersfeld, in de Rhoen. Hoewel spoedig de brandweer uit de omliggende plaatsen aanwezig was, greep het vuur met groote snelheid om zich heen en tastte de stallen en schuren van 17 aan de hoofdstraat van het dorp gelegen hofsteden aan. De gebouwen brandden geheel uit, ter wyl ook een aantal woonhuizen door het vuur werden beschadigd. Tegen twee uur's nachts was men den brand meester. Men vermoedt, dat brandstichting de oorzaak is. REDDING VAN SCHIPBREUKELINGEN Vrijdagnacht strandde aan de kust het uit Stockholm afkomstige tankschip „KIas". Aan boord bevonden zich zeven mannen en twee vrouwen, die een vreeselyken nacht door- maakten. De boeg en het middenschip zakten snel weg en de schipbreukelingen werden door de golven overspoeld. Het vuur in de ketels was gedoofd en aan dek durfde men geen vuur of licht te maken aangezien op zee een groote hoeveelheid benzine dreef. Ten- einde het schip lichter te maken, had men nl. een der tanks, waarin zich 300.000 L. benzine bevond, geopend. Tegen den morgen slaagde tenslotte een reddingsboot erin, het wrak te bereiken en de schipbreukelingen te bergen. Twee hunner moesten met bevroren ledematen in een zie kenhuis worden opgenomen. OP SUUWE WIJZE BEDROGEN. By het politiebureau op Oostrand in Zuid- Afrika zyn den laatsten tyd tal van aangif- ten gedaan door inboorlingen die door blan- ken op sluwe wyze werden bedrogen. De blan- ken vertelden nl. aan de inboorlingen dat het Engelsehe pond nog slechts de helft van zyn waarde bezat, waarbij zij verder aanboden de ponden van die inboorlingen voor een mati- gen pry's in te ruilen voor papieren- en zil- vergeld. Het lichtgeloovige kaffervolk deed dit gaame en was dan blanken dankbaar voor deze tydige waarschuwing. Achteraf bleken alien echter deerlyk bedragen te zijn uitge- komen. Uit een door de politie ingesteld onder zoek bleek, dat de blanken, die het geld had den ingeruild, in directe verbinding stonden met Indische kooplui, die het goud naar Indie vervoeren. EEN BOER OPEREERT ZICH ZELF. Een boer, die in een dorp nabij Tohachak, pyn in het lichaam had, nam een gewoon scheermes en opereerde zich zelf. Zijn vrouw besmeerde de wond na afloop met teer en eenige dagen later was de boer weer in staat op het land te gaan werken. Toen hij echter later weer pijn kreeg, ging hij naar een dok ter in de stad. Deze was zeer verbaasd te zien dat de boer zich zelf geopereerd had, of- schoon de dokter niets kon ontdekken waar- voor een operatie noodig zou zijn geweest. De dokter reinigde en verbond de wond en de boer keerde opgewekt huiswaarts. TWEE JAREN DROOGTE. In Bushmanland, in het Noord-Westelyk deel der Kaap-Kolonie, is, naar Reuter meldt, sedert meer dan twee jaar geen regen ge vallen. De watervoorraad op de meeste boerderijen is volkomen uitgeput en vele boerenwoningen zijn door de bi>wone>-a verlpten. De grond is zoo geheel uitgedroogd, dat zelfs het meest dorre gras er niet op kan groeien en hef vee van gebrek omkomt. Naar schatting zijn in de drie laatste maanden de helft van al de schapen in Bushmanland omgekomen. De boeren in het district zijn volkomen tot den bedelstaf gebracht. Zij hebben zelfs ge brek aan het hoognoodige; zelfs brood is voor hen een luxe geworden, dat zij in weken al niet meer geproefd hebben. Vragen deze rubriek betreffende kunnen door de abonnfi's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Zoo is dan al weer een jaar voorbij sinds ik over de vorige groene week te Berlijn schreef, ongelukkig snel is dat jaar omgevlogen en heel wat is er in dien tyd gebeurd, ook op ons gebied! Vorig jaar onzekerheid, thans nog steeds onzekerheid hoe het eigenlijk met de pluimveehouderij in de toekomst hier zal gaan in Duitschland. En voor ons volgt daaruit weer groote onzekerheid omtrent wat er in Holland gebeuren zal. In ons land wordt men al niet best wijs uit de verschillende meeningen, doch hier is het niet veel beter. Spreekt men de echte kippen- menschen, die door hun vakbladen bewerkt zijn, dan moet alles op haren en snaren gezet worden om de buitenlandscbe eieren en kip- pen er uit te houden, dan mag het publiek De diagramstand kan een probleempje voor beginners zyn. Wit zou nu by v. door 4842 te spelen een leuk damzetje mogelyk maken. Wit 4842?, zwart 1420 25X14); 39 (14X3); 1520! (3X33 meersiag) en 20X47 met vry zekere remise. Wit vibog er natuurlyk niet in. 46. 3933 28X39 47. 43 X 34 2328 48. 4842 1217 49. 4238 1722 50. 24—13 Wit won na weinige zetten. Een bar siechte party! Onregelmatige Opening. Wit: S. Flohr (simultaan). Zwart: L. Prins. 1. d2d4 b7—b6 2. e2e4 RcS—b7 Het zgn. damefianchetto, dat een solide, maar gedrongen spel geeft 3. Rfld3 f7f5 Drie eeuwen geleden werd deze zet reeds vermeld als een valstrik, waar de listige zelf inloopt. Schijnbaar kan de pion niet genomen worden wegens Rg2: 4. e4Xf5! Rb7Xg2 5. Ddlh5t g7gQ 6. f5Xg6 Rf8g7 In de oudste mededeeling wordt voortgezet met 6. Pf6. 7. gh7:t!, Ph5: 8. Rg6 mat. In de meeste leerboeken wordt nog steeds niet de betere zet 6. Rg7 genoemd. Zwart biyft nu de qualiteit voor, maar tec koste van een geruineerde koningsvleugel Het witte spel blyft de voorkeur verdienen. HET ZWAKKE PTJNT. Het zwakke punt voor mannen en vrotrwen vormen de lendenen, welke zoo licht worden aangedaan door overspanning en zorgen, door kouvatten en tal van andere oorzaken. Dientengevolge komen scherpe, stekende pijnen in den rug, urinestoomissen, water- zuchtige zwellingen, hoofdpyn, duizeligheid. en rheumatische pijnen ook zoo vaak voor. Plaatselijke behandeling kan tijdelijk ver- lichting geven voor sommige dezer ongemak- ken, doch de eenige wijze om gezond te wor den en te blijven is door het versterken der verzwakte organen met Foster's Rugpijn Pil- len. Dit speciale middel behaalde reeds jaren iang een ongeevenaard succes tegen rheuma- tiek, spit, ischias, waterzucht, urinestoomis sen, iendenpijn en blaasstoornissen. Foster's Rugpijn Pillen zijn verkrijghaar by alle drogisten enz. S. f 1,1,75 en 3, per doos. Te Ter Neuzen by Firma A. van Overbeeke- Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 24 hier alleen nog Duitsche eieren en kippen eten. Spreekt men de handelsmenschen met intemationalen blik, dan blykt dat deze er net over denken als wij, dat dit geheele streven naar autarkie ,,zelf-productie" onzin is en de economische toestand steeds meer in de war brengt. Alles hangt af van de richting die de regee ring hier inslaat en daaromtrent heerscht ook al weer de grootste onzekerheid. Zondag ram- melden op alle hoeken van de straten de bruinhemden nog met de hakenkruisen om den arm, met hun bedelbussen, als maar bedelen voor hun party, Maandag werd Hitler Ryks- kanselier, Maandagavond hebben we hier een fakkeloptocht en een volksenthousiasme be- leefd zooals een wereldstad als Berlijn sedert 1914 niet meer beleefd had, doch ook thans zeggen de meer bedachtzame elementen reeds dat er nog niet veel te voorspelien valt, want dat zy ook deze regeering geen Iang leven toeschryven. Zonder vastheid in de regecrings- richting echter ook geen zekerheid op het gebied der handelspolitiek, geen zekerheid omtrent invoerrechten op eieren, geen zeker heid voor de pluimveehoudery. E4n ding is echter wel zeker, als men hier dergelyke demonstraties van honderdduizen- den meemaakt en het karakter der films zlet die in de groote wereldpaleizen der Ufa, het Gloria-palast en andere vertoond worden, er wordt stemming gewekt om de eenheid van het Duitsche volk te herstellen. Nog nooit heb ik in een bioscoop zoo'n enthousiasme en ge- brul beleefd al3 by den film: de Rebel, wan neer de opstandige Tirolers van hun hooge rotsen af de granietmassa's laten neerdonde- rec in de ravynen waar Napoleon's soldaten optrekken om hun land te knechten. Loopt men door de Beriynsche straten en ziet men naar de winkels waar eieren ver- handeld worden, dan merkt men niet veel van de Duitsche productie. Daar speelt de import troef. Holland, Denemarken, Zweden, overal vindt men deze prima namen op de tentoon- gestelde eieren. Hollandsche eieren A 14 pfen ning per stuk worden gaarne gekocht omdat ze van beste kwaliteit zyn. Wlllen ze goed- kooper iiit dan kunnen ze al voor 8 A 9 pfen ning goede Deensche en Zweedsche eieren hebben en ook Hollandsche. Een leelijke con current voor de eieren zyn de worst en vleeschwaren. De Duitscher is een echte licf- hebber van worst en op dit gebied ziet men hier prachtige winkels die voortdurend door veel klanten hebben. Voor 80 pfenning heeft men een pond goede worst en dat lokt veien meer aan dan ©en acht tal eieren. Wat een Duitscher verder van een koe of varkens weet te maken is ongelooflyk en deze artikelen zijn zware concurrenten voor de eieren. De worst behoeft men niet verder te prepareeren, de eieren moeten gekookt of gebakken worden wat allerlei werkzaamheden vereischt. Toch is het verbruik van eieren hier in Ber lijn tamelyk groot in verhouding tot geheel Duitschland. In het geheele rijk is de gemid- dolde consumptie per hoofd per jaar ongeveer 118 eieren, in Berlijn 170. Ook pluimveevleesch i<? hier meer in trek dan in Nederland en zoo zie ik hier op het menu van een der groot© restaurants in het centrum van Berlijn: Ge fiUgelklein mit GemUsen 1 Mark. Wat is dat Gefliigelklein Dat is niets anders dan allerlei afvalstukjes van kip, die overblyven als een kip in verschillende porties verdeeld wordt. Dan zie ik verder nog deze aantrekkeiijk© schotels: zes „wynbergslakken" met pikante saus A 1 Mark. Kalkoenenvleugels op rijst met champignons k 1.25 Mark. Dus weer stukjes van pluimvee waar men bij ons den neus voor zou ophalen. Verder twee rolletjes kippeUvleesch met suikerscheuten h 1.5Q Mark, ook gepekelde ganzenhammetjes met worteltjes A 1.80 Mark, frieasse van kip A 2 Mark, sneedjes ganzenlever met ananas A 2.25 Marken, verder Marengo-kapoen, Mas- cotte-Poulards, jonge gemeste eend, jonge Hamburgsche gemeste gans. Ziedaar een aan tal gerechten op een spyskaart die hoofdzake- lijk kleinere onderdeelen van pluimvee bevat- ten. Door het verkoopen in de poelierswinkels en restaurants van onderdeelen van pluimvee wordt dit soort vleesch voor een ieder bereik- baar en populair en wordt het verbruik bevorderd. Doch ik zou het over de groene week heb ben! De g-roene week is de week waarin hier een groote landbouwtentoonstelling gehouden wordt met als onder-afdeeling: pluimvee, ko- nijnen, honden, katten enz. Dit jaar wordt de eigenlyke landbouwtentoonstelling mtn of meer verschoven naar de maand Mei en heeft men zich thans bepaalt tot een zgn. groene sport- en dierfokkerytentoonstelling. Daar- over een volgende keer meer. Dr. TE HENNEPE. 7. g6Xh7f Ke8—f8 8. h7Xg8Dt Kf8Xg8 9. Dh5—g4 Rg2Xhl 10. h2h4 Dd8e8? Daar de dame terstond weg moet, is zet fout 11. Rd3g6 De8f8 Dit had Zwart op den vorigen zet reeds kunnen doen. 12. h4h5 Df8f6 13. Rcle3 c7c5 14. h5—h6 Op dc5: volgt Db2: en Zwart krijgt eenige tegenkansen. 14. c5Xd4 15. h6Xg7 Th8h4? Overziet de voor de hand liggende ver- dediging. 16. RgSf7t Df6Xf7 17. Dg4Xh4 Df 7 X g7 18. Dh4Xhl d4Xe3 19. f2Xe3 PbS—c6 20. Pblc3 Dg7g3f 21. Keld2 TaS—f8 Zwart had, met een materieelen achter- stand, gerust kunnen opgeven. De dreigingen zijn al te gemakkelyk af te weren. 22. Pgl—e2 Dg3—dGt 23. Dhld5f Na afruil is Zwart verloren. 23Dd6Xd5 24. Pc3Xd5 Zwart geeft op.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 3