BUITENLAND Buitenlandsch Overzicht. TER NEUZEN, 8 FEBRUARI 1933. toij hen, die ten aanzien van de verbodsbepa- lingen betreffende het in voorraad houden van varkens in overtrading zijn. Zoowel bij het in beslag nemen te Woerden als bij alle andere infoe si agnemingen hehben de betrokken ambtenaren zich gelegitimeerd. 3. Het is den ondergeteekende bekend, dat zich gevallen hebben voorgedaan .waarin door varkenshouders werd beweerd, dat een of meer hunner varkens na en ten gevolge van het merken waren ziek geworden. In geen dezer gevallen kon na oniderzoek blijken, dat het ziek worden een gevolg was van het merken. j<-{j 4. Het is den ondergeteekende niet bekend, dat uit de toepassing van de Crisis-Varkens- j wet naast de voordeeden, die de varkenshou ders door deze wet genieten," tergingen voort- vloeien. VRACHTVERDEELING IN DE BINNENVAART. Vrijdagmiddag is in De Twee Steden te 's Gravenhage een congres van scheepvaart, handel en industrie gehouden, georganiseerd vanwege het comite inzake het wetsontwerp, houdende maatregelen ter bevordering van een zooveel mogelijk evenredige vracntver- deeling in de binnenscheepvaart. Er waren 49 organisaties vertegenwoordigd. Het congres werd bijgewoond door Dr. J. A. Nederbragt, chef van de oeconomische en con sulate directie aan het departement van bui- i teniandsche zaken en Mr. C. J. M. Sohaepman, i secretaris der Nederlandsche delegatie naar de centrale commissie voor de Rijnvaart. Beide heeren vertegenwoordigden den Minister van Binnenlandsche Zaken. Voorts waren aanwetzig de Eerste Kamerleden Smeenge en De Gijselaar en vertegenwoordigers van zeer vele Kamers van Koophandel en Fabrieken. Dr. F. E. Posthuma presideerde het congres. Hij sprak een woord van welkom, de aan- wezigen dankende voor de talrijke opkomst en in het brjzonder dankende bovengenoemde autoriteiten. Spreker verklaarde, dat men hem had gevraagd, de bijeenkomst te leiden, omdat hij als voorzitter van den Nyverheids- raad wel meer bijeenkomsten leidt van ver- eenigingen, als hier vertegenwoordigd zijn. Spreker had de uitnoodiging aangenomen op voorwaarde, dat zijn aandeel in de werkzaam- heden van het congres zich streng zou beper- ken tot het leiden ervan. Echter is spreker niet geheel een vreemde in de onderhavige materie. In een vroegeren tijd is hij persoonlijk eenigszins betrokken ge- weest bij maatregelen op dit gebied. Maar spreker bepaalde zich nu tot het aanhangige wetsontwerp. Dit berust op het beginsel, dat de eene bevolkingsgroep wordt geholpen en de andere moet betalen. Dit beginsel is tegen- woordig langzamerhand als juist erkend. Maar voor de toepassing ervan moet vaststaan, dat een groep personen geholpen moet worden; dat het wetsontwerp ook hulp zal verstrek- ken; dat de groep personen, aan wie de beta- ling wordt opgelegd, kan betalen en dat de te verleenen hulp in een goede verhouding staat tot wat daarvoor moet worden opge- bracht. De toeetanden in het bedrijf zijn bepaald zorgwekkend. Maar zal het wetsontwerp ze verbeteren? Voor zichzelf sprekende, stelde spreker eenige vragen. Zijn de slechte toestan- den niet grootendeels het gevolg eenerzijds van een teveel aan laadruimte en anderzijds vein een tekort aan lading, niet alleen tijdens de crisis, maar ook in normalen tijd? Spreker wees op het toenemend autoverkeer. Moet men deze vragen toestemmend beant- woorden, dan moeten wij zoeken naar middelen om het teveel aan laadruimte in te krimpen. De verdeeling van de beschikbare vrachten zal neerkomen op een tekort voor alle daarbij be trokken schippers. Het gemiddelde zal zeker niet meerzjjn dan armoede voor alien. Spr. nam hier geen standpunt in, maar had alleen het oog op de mogelijkheid om een andere beschouwing te hebben betreffende de vragen, welke hij veronderstelde, dat konden rrjzen. En biedt het wetsontwerp hulp voor som- mige schippers, wat kost die dan Moet de vracht worden verhoogd Is de industrie in staat, de verhooging te betalen? Zij heeft sterk te lijden van den druk der trjden. En het grootste deel ervan wordt, niet gesteund, maar ondervindt wel de financieele gevolgen van maatregelen, die voor andere bedrijfs- takken moesten worden genomen. Op het congres gaat het om deze vragen: zal het wetsontwerp de betrokken schippers helpen (dit wil zeggen: de schippers als groep) en niet enkelen hunner? Zal het niet velen hunner schaden? Zullen de door het wetsontwerp te veroor- zaken lasten door de industrie kunnen worden gedragen En blijft de baat beneden de kosten Hierover zouden zij, die als spreker zouden optreden, het woord voeren. Spr. verklaarde het congres voor geopend met de beste wenschen voor het slagen ervan. De eerste spreker, de heer Mr. C. C. Gisch ler, oud-hoofdbestuurslid van het Centraal- Bureau voor de Rrjn- en Binnenvaart wees op onvoldoende voorbereiding van het wetsont werp. De beurtvaartregeling in de jaren 1917 tot 1919 is een fiasco gebleken, en toen was de internationale vaart practisch uitge- schakeld, terwijl 't meeste vervoer regeerings- vervoer was. Thans staat de internationale markt geheel open. De stilliggende Rijnvaart zal zich nog meer dan thans op het binnen- landsch vervoer werpen. Er is een groot tekort aan vracht. Men kan met het verdeelen van een tekort een bedrijf niet redden, door het verdeelen van armoede geen welvaart schep- pen, terwijl de uitvoering der voorgestelde regeling verzwaring van kosten beteekent. Het vervoer wordt stroever, aansluitende reizen, retourreizen en contracteeringen, zijn dan niet meer mogelijk. Ook de buitenland- sche vaart zal door de als gevolg van de rege ling stijgende scheepsvracht in Nederland tot die beurtregeling aangetrokken gevoelen en er haar deel van vragen. Er zal alzoo een druk ontstaan voor handel en industrie, die haar tegenover het buitenland weer ver- zwakt, zonder dat de Nederlandsche schippers gebaat worden. De Regeering helpe deze menschen rechtstreeksch, doch ten laste van het geheele Nederlandsche volk, niet ten laste van een groep. De tweede spreker, de heer Ir. A. Plate, voorzitter van de Scheepvaartvereeniging Zuid, bezag het ontwerp in verband met de belangen der Nederlandsche havens. Hij wees op de reeds sterk verminderde tonnage voor de havens te Rotterdam en Amsterdam, en vreest aan een verderen teruggang door ver- plaatsing der aanvoeren naar een buitenland- sche haven, wanneer de voorgestelde regeling wordt ingevoerd, aangezien die niet van toe passing is op de vrachten van uit het buiten land. Niet alleen zal de regeling geen voor- deel bieden aan de scheepvaart, maar zij' doet het gevaar voor vermindering van inkomsten en toeneming der werkloosheid in de Neder landsche havens ontstaan. De volgende spreker, de heer H. P. Gelder- man C.Mzn. algemeen voorzitter van het ver- bond van Nederl. werkgevers, besprak het ontwerp gezien van uit het oogpunt der in dustrie. Hij wees er op, dat iedere kunst- matige verhooging van het vervoer per bin- nensohip in Nederland de Nederlandsche in dustrie tegenover het buitenland verzwakt. De bedrijven hebben thans reeds met groote moeilljkheden te kampen, om het hoofd boven water te houden. Het ware een misdaad om deze thans nog eens te belasten door hoogere scheepsvrachten, waarvan het buitenland blijft vrijgesteld. Hij gaf o.m. lezing van een schrtjven der directie van de Phosphaatfabriek te Sas van Gent, die wees op de moeilijkheid die er voor haar thans reeds in gelegen is, om tegen de ten Zuiden der landsgrens gelegen fabrieken te concurreeren, wegens de goed- koopere omstandigheden waaronder deze kun nen exploiiteeren. Komt zich hierbij nog voe- gen de omstandigheid van een verhooging van scheepsvracht, dan is het gevaar dat zij hare fabrieken zal moeten sluiten niet denkbeeldig. Toeneming der werkloosheid in Nederland is dan daarvan het gevolg, terwijl de kans niet uitgesloten is, diat Nederlandsche schippers van uit Belgie tegen lagere dan in Nederland geldende vrachten de producten naar de be- stemming in Nederland zullen vervoeren. De voorzitter dankte de sprekers (op wier redevoeringen applaus was gevolgd) en stelde namens het comite de volgende motie voor: ,,Het Nederlandsche bedrijfsleven in zijn verschillende schakeeringen, te weten scheep vaart, industrie en handel, bijeen op een heden te 's-Gravenhage geihouden congres, hetwelk onder leiding stond van dr. F. E. Posthuma en zich bezig heeft gehouden met het ontwerp van wet, houdende maatregelen ter bevordering van een zooveel mogelijk evenredige vrachtverdeeling in de binnen scheepvaart; overwegende, dat de particuliere toinnen- schdpperij evenals vele andere takken van be drijf in moeilijkheden verkeert; overwegende, dat het huidige ontwerp van wet de schipperij, tot steun waarvan het be- doeld is niet zal baten; overwegende, dat daarentegen het ontwerp gewichtige belangen van het geheele Neder landsche bedrijfsleven emstig zal schaden; dringt er bij de leden der Staten-Generaal met klem op aan, het ontwerp niet aan te nemen; beveelt de regeering aan, in deze de mid delen te overwegen, uiteengezet in de bro chure, uitgegeven ter voorbereiding van dit congres." Hierop volgde eene gedachtenwisseliag, waarbij het wetsontwerp nog door verschil lende sprekers bestreden werd. De heer Van Nieuwkerken, adviseur van ,,Schuttevaer", doch persoonlijk sprekende, wees op den grooten nood onder de schippers, en acht directen steun noodig. Hij gelooft niet, dat de bezwaren die tegen het ontwerp aange- voerd worden daarvan te duchten zijn. Hier- tegen voerden andere sprekers aan, dat zij evengoed overtuigd zijn van den nood onder de schippers en wenschen dat deze gesteund worden, doch dan op een wijze die werkelijk steun beteekent en zonder dat daardoor an dere groepen in het gedrang komen en toe neming der werkloosheid daar van te duch ten is. Er werd ook op gewezen dat ter aan- foeveling van het ontwerp veel geschermd wordt met ,,kroeg"-bevrachting en z.g. ,,vuile" charters, doch dat deze geen crisis- verschijnsel zijn, en dat het, indien dat noodig blijkt, steeds mogelijk is daartegen wettelijke maatregelen te nemen. Voorts werd de vraag gesteld, of, indien dit eens na te gaan was, de schippers zelf niet de grootste aanleiiding heb ben gegeven tot het in 't l ev en roepen van zulke verkeerde toestanden De heer Topper, uit de Veenkolonien deelde mede, dat 600 schippers die gewoon zijn de aardappelen al sinds 25 jaar in het seizoen te vervoeren, een verzoek tot den Minister hebben gericht, am de regeling op hen niet van toepassing te verklaren. De voorgestelde motie werd door het zeer druk bezochte congres met algemeene stem- men aangenomen. POLITIEKE BOTSINGEN IN DUITSCHLAND, Uit alle deelen des lands komen berichten van hemieuwde politieke vecht- en schiet- partijen. Zondagmorgen hield het ,,Uzeren front" (soc.-dem.) een betooging te Breslau, waarbij het tot botsingen met nationaal-socialisten kwam. Hierbij werd de Rijksbanier-man Wal ter Steinfeld, een student, gedood, terwijl aan beide zijden acht personen gewond werden. De poiitie arresteerde vijf personen. Te Chemnitz ontstonden Zondag na een be tooging van het IJzeren Front botsingen tus- schen sociaal-democraten en nationaal-socia listen, waarbij een deelnemer aan de betooging werd gedood en 12 personen werden gewond. Op vier vrachtauto's met nationaal-socialis ten, die van Leverkusen naar Dusseldorf terug- keerden werd Zondagavond geschoten. De leider van de afdeeling werd in het hoofd ge- troffen. Ook werd een aantal schoten gelost op het restaurant Ratskeller. Een vrouw werd in den arm getroffen. Tijdens een schietpartij tusschen nazi's en communisten werden 6 personen gewond, waarvan 2 zwaar. Te Hannover zijn Zaterdag bij een botsmg tusschen Rijksbanierleden en nazi's zeven Rijksbanierleden gewond, waarvan vier naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht Te Gladbach drongen nazi's tijdens een so- cialistische vergadering de zaal binnen, waar een vechtpartij ontstond, waarbij het geheele meubilair werd vemield. De poiitie arresteerde een aantal personen. Er waren twintig ge- wonden. Te Gerthe bij Bochum werd de S. A.-leider Paul Passmann door vijf revolverschoten ge dood. In verband hiermede heeft de poiitie 31 communisten gearresteerd. Tijdens een nationaal-socialistische propa- ganda-tocht door MUnchen ontstonden op ver- scherdene plaatsen in de stad vechtpartijen met communisten. Op de Edlingerplatz ging men elkaar met messen te lijf en werden drie nazi's gewond. Ook twee Rijksbanierleden, een communist en een politie-agent liepen ver- wondingen op. Er werden tal van personen gearresteerd. Zondagnacht had te Keulen een vechtpartij plaats tusschen een troep nazi's en tegen standers waarbij eenige schoten vielen en van laatstgenoemden 3 mannen en een vrouw em stig gewond naar een ziekenhuis moesten wor den overgebracht. Twee hunner verkeeren in levensgevaar. Te Ftirth zjjn S. A.-mamnen en communis ten slaags geraakt waarbij aan beide zijden werd geschoten. Zes communisten, een sociaal- democraat en een nationaal-socialist zijn met verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. Het schijnt, dat de S. A.-mannen het gevecht hebben uitgelokt. Hun leider is voorloopig in hechtenis genomen. Te Mannheim werd Zaterdagnacht bij een straatrelletje een agent den gummistok en den sabel ontrukt, waarmede men op den agent insloeg. Op den grond liggende loste de politieman twee schoten, waardoor een aan- valler werd gedood. Zondagavond laat zijn in Berlijn-Schoneberg 15 nationaal-socialisten het communistisch lokaal ,,Pappschachtel" binnengedrongen, waar zij, terwijl zij herhaalde malen om zich heen schoten, de geheele inventaris kort en klein sloegen. De herbergierster, Roede, kreeg daar- j bij een emstige schotwonde in het onderlijf. Zij is later overleden. De poiitie arresteerde j kort daarop alle 15 nat.-soc., die op het politie- bureau verklaarden te hebben gehandeld uit wraak, daar zij er den vorigen dag door com munisten waren overvallen. BURGEMEESTER VERMOORD. Zaterdagnacht is op den burgemeester van Stassfurt, Kasten een revolveraanslag ge- pleegd. De burgemeester is aan de verwon dingen, die hij daarbij opliep, overleden. Des middags was na een propaganda-op- tocht van nationaal-socialisten en Stahlhelm- leden een vechtpartij ontstaan, waarbij een communist was gewond. De burgemeester, die toevallig in de naibijheid was, gelastte de arrestatie van een nationaal-socialist. Toen hij zich naar huis begaf kwam dicht bij zijn huis iemand hem tegemoet, die zeide: „Wacht, schurk, nu komt de afrekening" en een schot op hem loste. In den loop van den dag is als verdacht van het plegen van den aansJag de gymnasiast Joachim Matthes ge arresteerd. De vermoorde burgemeester behoorde tot de soc.-democratische partij. In verband met den moord is het Maandag herhaalde malen tot botsingen gekomen tus schen nationaal-socialisten en leden van den Rijksbanier en communisten. Hierbij werd ook geschoten. In Lodenburg, in de nabijheid van Stass furt, is het eveneens tot botsingen gekomen, waarbij 15 schoten gelost werden. Een nat.- soc. werd licht gewond. Ter versterking van de poiitie van Stassfurt is een afdeeling Schupo van Maagdemburg afgezonden. De stedelijke gebouwen hebben in verband met den dood van den burgemeester de vlag half- stok geheschen. Onmiddellijk na den aanslag is de moord- commissie uit Maagdenburg op de hoogte gesteld, die spoedig ter plaatse aanwezig was. Tijdens het onderzoek viel de verden- king op drie scholieren, van wie slechts de gymnasiast Matthes als dader in aanmerking kon komen. Men slaagde er echter niet in hem te arresteeren. Nat.-soc. ontkenden on- middelljjk iets met den moord uitstaande te hebben. Zij beloofden zelfs wanneer de dader mocht opduiken, dezen onmiddellijk aan de poiitie te zullen uitleveren. Maandagmorgen om half zeven verscheen de kringleider der N.S.D.A.P. bjj de poiitie met den gezochte, welke onmiddellijk in arrest werd gesteld. Ofschoon hij ontkent, bleken toch de tegen hem bestaande aanwijzingen zoo overtuigend, dat men geen twijfel koestert of hij heeft het gedaan. De dader is geen lid van de N.S.D.A.P., doch sympathiseert wel met haar. DE BRAND VAN DE „ATLANTIQUE". De met het onderzoek naar de oorzaken van den brand aan boord van het Fransche stoom- schip „Atlantique" belaste commissie heeft haar werkzaamheden beeindigd en is tot de conclusie gekomen, dat brandstichting de oor- zaak van den brand moet zijn. De overweging, die tot deze conclusie heb ben geleid zijn van verschillenden aard. Den doorslag heeft echter het feit gegeven, dat het vuur in twee geheel van elkaar geschei- den hutten is uitgebroken en wel in de 2e hut op het oogenblik waarop de bemanning den brand in de eerste hut bijna meester was. De kapitein van de „Atlantique' verklaarde bjj het bekend worden van de conclusies, dat hij deze opvatting geheel deelde. „EEN MONARCHIE GOEDKOOPER DAN EEN REPUBLIEK". De hertog de Guise, pretendent naar den troon van Frankrijk, heeft dezer dagen een manifest uitgevaardigd, waarin hij. er op aan- dringt, de Fransche republiek te vervangen door een monarchie. Zijn actueele, argument is, dat de republikeinsche staatsvorm zooveel kost. Iedere Franschman", zoo betoogt de hertog, „werkt thans 6dn van de drie dagen voor den fiscus, en de staat, die in 1880 nog maar tien ministers had, heeft er nu 29. De gevaarlijke concessies aan het internationale etatisme van Genfeve, zoo heet het verder, beteekenen den ondergang van onze boeren, industrieelen en handelaars en dwingen ons tot een schandelijke vermindering van de landsverdediging; en op die manier komen wij tot het socialisme, dat onze vemietiging zal teweeg brengen en ons afhankelijk zal ma- ken van het buitenland". De troonpretendent belooft ten slotte den oud-strijders, gepension- neerden en ambtenaren, dat naar hun grieven zal worden geluisterd, en den belastingbeta- lers, dat zij minder zullen behoeven te beta len, als zq gehoor geven aan zijn wensch i.z. het herstel der monarchie. Een week Hitler-regeering. Naar een dictatuur? Zullen de Hohenzollern terugkoinen Staat van beleg in Roemenie. Twee typeerende berichten, die de oorlogsgedachte cultiveeren. Hitler heeft thans een week het bewind in Duitschland in handen, een week ook hebben wij kennis kunnen nemen van de ontwikkeling van den politieken toestand bij onze Oostelijke buren. Een van de resultaten van de regee- ringswiisseling is geweest, dat er in tal van plaatsen schietpartijen hebben plaats gevon- den, waarbij veile dooden zijn gevallen. Een ander resultaat van het nieuwe bewind is ge weest, dat er verschillende mutaties in lei- dende ambtenaarskringen hebben plaats ge- vonden, d.w.z. voor de tegenwoordige regee ring onbetrouwbare elementen zijn vervangen door betrouwbare, lees nationaal-socialistisch georienteerde lieden. De eerste week heeft ons ook laten zien, dat Hitler het niet alleen bij woorden heeft gelaten. ten aanzien van de marxistische partijen. De „Rothe Fahne" en de ,,Vo,rwarts" werden voor enikele dagen verboden, omdat zij regeerings-vijandige arti- kelen publiceerden, het communistische Karl Liebknecht-huis werd van onder tot boven toe onderzocht en wagenvrachten paperassen in beslag genomen. Ook elders in het Duitsohe Rijk werden communistische gebouwen door- zocht en papieren in beslag genomen Dit al- les is slechts een begin. Een nieuwe persver- ordening is aangekondigd, die op een ware kneveling van de andersdenkende pers neer- komt. Het „Deutsche Reichsverband der Deutschen Presse", waarin joumalisten uit alle deelen van Duitschland, zonder onder- scheid van politieke richting zijn vereenigd, heeft Zondag vergaderd en zijn waarschu- wende stem verheven tegen de beknotting van de persvrijheld, die de pers de vervulling van haar in het staatsbelang zijnde taak om mede te werken aan de vorming van de publieke opinie onmogelijk te maken en, blij- kens de ervaringen van de laatste dagen, hun doel geheel missen. De Duitsch Nationalen, die zooals men weet, ook in het kabinet-Hitler zijn vertegen woordigd hebben bij monde van den waar- nemend partij-voorzitter te kennen gegeven, dat zij het huidige rdgime slechts beschouwen als een overgangssituatie naar het herstel van de monarchie. Von Winterfedd zeide o.a. ,,Een Rijkspresident sterft, doch de koning niet. Daarom blijft het einddoel de Pruisisch- Duitsche Hohenzollem-monarchie. Zij slechts kan een Duitschland weer tot vrijheid, roem en eer voeren." Het sabelgerinkel begint weer... Maar we gelooven, dat de nationaal-socialisten weinig voelen voor een herstel der Hohenzollem- dynastie en zij hiertoe zeker hun medewerking niet zullen verleenen. Zij zullen trachten de algeheele macht in Duitschland in handen te nemen en zullen zich niet ontzien hiertoe van dictatoriale middelen gebruik te maken. De Pruisische Landdag, die aan het einde van de vorige week bijeen was heeft intus- schen een nationaal-socialistisch voorstei tot ontbinding van den Landdag verworpen. De zitting, waarin deze beslissing werd genomen, kenmerkte zich door tallooze incidenten en aileszins partij dige leixiing door den nationaal- socialistischen voorzitter. Intusschen heeft de commissiarieele Pruisische regeering bij verordening alle gemeenteraden ontbonden. De nieuwe verkiezingen daarvoor zullen op 12 Maart ajs. worden gehouden. De verkiezingsstrijd kan in Duitschland weer beginnen. Hoe zal de afloop daarvan zijn? Zal Hitler nog v66r een uitspraak van de kiezers ertoe overgaan de K.P.D., de com munistische partij, te ontbinden? In commu nistische kringen is men er reeds op voorbe- reid, een illegale beweging is thans reeds in het leven geroepen, die geleid wordt door een geheim driemanschap. Het laat zich verder aanzien, dat de vrijheid tot het voeren van verkiezingspropaganda voor de socialistische partijen zeer bekrnot zal worden, ja zelfs bijna geheel onmogelijk gemaakt. Het wordt zelfs lang niet denkbeeldig geacht, dat de com munisten en socialisten geen oandidaten mogen stellen. Waar dit aiUes been moet? Wij hebben er geen flauw vermoeden van. In Duitschland komt alles anders uit, dan men voorspelt en het onmogelijke blijkt daar moge lijk te zijn. Veel van onze aandacht wordt in beslag ge nomen door hetgeen bij onze Oostelijke buren plaats vindt en terecht. Immers het is ook voor ons land van het grootste belang, hoe de toestand zich daar zal ontwikkelen. Maar daarom mogen we niet vergeten ook het overige gebeuren in de buitenlandsche poli tieke arena gade te slaan. We gaan dus een stapje verder van huis, naar Roemenie, waar thans de staat van beleg is afgekondigd voor Boekarest, het petrdeumgebied, Ploest, Pra- nova, Galatz, Jassy, Czemowitch en Temes- var. Naar de schaarsche berichten, die uit dit land tot ons komen, te oordeelen, moet deze maatregel zijn getroffen vanwege com munistische woelingen, die in deze streken plaats vonden. De minister-president Titoe- lescoe heeft tegenover de buitenlandsche pers een uiteenzetting gegeven inzake de afkon- diging van den staat van beleg. Hij uitte zich daarbij ook in enkele woorden over de Hitler-regeering, zeggende, dat het aan ieder land moet worden overgelaten, de regeering te kiezen, die het zelf noodig acht Roemenie streeft naar vriendschappelijke betrekkingen met Duitschland. Betreffende de verhouding tot Rusland, verklaarde hij, dat het aanbod van Dowgalewski, volgens hetwelk Roemenie nog vier maanden den tijd had, te beraden over deelneming aan het non-agressie-pact niet meer voortduurt. Dat beteeikent dus, dat de Bessarabische kwestie nog onopgelost blijft en de verstandhouding met Rusland niet van dien vriendschappelijken aard is als tegenover Duitschland. Zoolang Totoelescoe de regeeringsteugels in handen heeft en hij zal ze wel blijven vasthouden, zoolang mach- tige krachten achter de schermen hem noodig hehben, zal er geen toenadering met Rusland tot stand komen. Eerder het tegendeel. Ter illustratie van de geweldige spanning, die er op het oogenblik in de wereld heerscht met betrekking tot het naderende oorlogs- gevaar, willen wij de aandacht vestigen op eeD Engelsch bericht, volgens hetwelk, z.g. ter bestrijding van de werkloosheid, het vloot- bouwprogramma in versneld tempo zal worden uitgevoerd. Tenslotte zij, ook als symptoom van dezen tijd, vermeld, dat de fascistische soldaat in Italie een gebed moet uitspreken, van den volgenden inhoud: ,,God, die elk vuur ont- steekt en elk hart sterkt, vemieuwe elken dag mijn hartstocht voor Italie. Maak mij steeds onze dooden waardiger." Verder in dit gebed heet het: ,,Vervul mijn werk met Uw wijsheid en mijn geweer met Uw wil, en maak van Uw kruis het teeken, dat het vaan- del van mijn legioen voorafgaat. En bewaar Italie in den Duce steeds en in het uur van onzen schoonen dood. Zoo zij het." Dit fascistisch gebed is voor den waarach- tigen Christen niets anders dan profanatie. Arme wereld, waarin de oorlogsgedachte zoo gecultiveerd wordt ZEEUWSCH-VLAAMSCHE WATER- LEIDING. Met de Staatscourant zijn verzonden af- drukken der akten betreffende de N.V. Water- leidingmaatschappij Zeeuwsch-Vlajanderen te Ter Neuzen. PROV. STOOMBOOTDIENST. Ged. Staten van Zeeland hebben met in- gang van 1 Maart a.s. benoemd tot kapitein bij den Provincialen Stoombootddenst op de Westerschelde, den heer W. J. Roest te Vlis- singen, thans stuurman bij dien dienst. UITBREIDING HAVENWERKEN TER NEUZEN. Verschenen is de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp verklaring van het algemeen nut der onteigening van perceelen, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rech- ten, noodig voor uitbreiding van de haven- werken te Ter Neuzen, behoorende tot het kanaal van Ter Neuzen. De minister van Waterstaat merkt op, dat de toestand in de haven van Ter Neuzen thans reeds van dien aard is, dat uitbreiding van de havenwerken noodig is. De werken zullen voorzien in een dadelijk aanwijsbare volmaakt natianaie behoefte. De haven van Ter Neuzen heeft zich om- danks de minder gunstige spoorwegtarieven van Ter Neuzen naar bet achterland voor het tranisitovervoer van massale goederen zoo- danig kunnen ontwikkelen, dat thans reeds van plaatsgebrek kan worden gesproken. Is dat niet een aanwijzing dat het transdtover- voer inderdaad uitzicht op ontwikkeling biedt en dat de ontwikkeling der haven nog snel- ler zal kunnen gaan, als te eeniger tijd gun- stiger spoorwegtarieven moohten kunnen worden verkregen? Dat de aanleg der kanaalhavens niet bui- ten verband met het vraagstuk van den bouw van een nieuwe zeesluis te Ter Neuzen kan worden beschouwd, zooals enkele leden op- merkten, kan de minister geenszins inzien. Met de bestaande schutgelegenheid kunnen alle schepen, die zich voor schutting aanmel- den, zander bezwaar worden verwerkt. Den leden, die vroegen om overlegginig van een rendabiliteitsrekening, merkt de minister op, dat van rendabiliteit dezer werken voor het rijk in engeren zin stellig geen sprake kan zijn. lets anders ware het, indien men rendabiliteit opvat in dien zin, dat tegenover elkaar worden gesteld eenerzijds de kosten van havenaanleg, -outillage en -exploitable en anderzijds de baten, daaruit voortvloeiende voor de gemeenschap. Btj de onzekerhaid otn- trent het toekomstige verkeer zou ook aan zuilk een rendabiliteitsrekening geen groote waarde kunnen warden toegekend. Naar aanleiding van de opmerkdng der leden die er de aandacht op vestigden, dat de havens ver van de stad Ter Neuzen zijn ontworpen en haveniuitbreiding nabij de stad de voorkeur zou verdienen, wijst de minister erop, dat het voorgestelde ontwerp is gekozen uit drie ont- werpen, nadat daarover met belanghebbenden overleg was gepleegd. Het ontwerp zal met de minste kosten voorzien in de behoeften. Het ontwerpen van de havenkommen onder een scherpen hoek met de kanaalas beoogt de in- en uitvaart te vergemakkelijken. In het bedrag van f 3.000.000 der kosten van den eersten aanleg zijn begrepen de kosten van onteigening van de gronden voor alle drie de ontworpen havens met toehehooren. De bijdragen der provincie Zeeland en van de gemeente Ter Neuzen zijn enkel bedoeld in de aanlegkosten der Noordelijkste haven. Ten aanzien van de vraag of het in het voomemen van den minister ligt spoedig een suppletoire begrooting in te dienen voor de uitvoering van het werk, moet worden be- twijfeld of de onteigening van de benoodigde gronden zoo snel zal kunnen verlotopen, dat nog in dit jaar het werk zelfs zal kunnen worden begonnen. De leden, die beducht waren dat de beoogde uitbreiding van de havenwer ken zou kunnen voeren itot verhooging van havengelden, zagen blijkbaar voorbij, dat vol gens de wet van 22 Juli 1899 geen havengel den worden geheven. GEBRUIK EDEItLA NDSCH FABRIKAAT Dat was de leuze, die de heer Hartman in een interessante causerie gisteravond in het Luxor Theater" bij de talrjjk opgekomen huismoeders en toekomstige dito trachtte ingang te doen vinden. En inderdaad, indien men in het oog houdt de groote werkloosheid in eigen land, nevens de maatregelen die het buitenland neemt om de producten uit ons kleine land te weren, waardoor de werkloos heid meer en meer toeneemt, is er voor ons. Nederlanders, alle aanleiding, om daarmede uit zelfbehoud eens ter deeg rekening te gaan houden. De heer Hartman begon met er op te wijzen, dat onder de tegenwoordige omstandigheden de huisvrouwen meer dan ooit de voorkeur moeten geven aan producten van Nederlandsch fabrikaat. Een Duitsche minister houdt een radio-redevoering voor de Duitsche huisvrou wen. Zeg haar, dat 75 van het nationale inkomen door haar handen gaat. Dat zfl te beslissen heeft wat voor dat geld zal worden gekocht. En dat zij het dus in hare macht heeft zoo weinig mogelijk en niet onnoodig goederen van buitenlandsch fabrikaat te koopen! De margarine-fabrieken van de Fa Hartogs te Oss werden gesloten, omdat ook het Engelsche volk toegankelijk bleek voor de propaganda van artikelen van Engelsch fabri kaat! Als gevolg hiervan moeten de Holiand- sche vrouwen nu tot hare leuze maken: /Houdt het geld in eigen land!" Koopt niet onnoodig buitenlandsche goederen! ,Laat de Hollandsehe arbeiders werken in plaats van steuntrekken!" Spr. betoogde dat de Holland sehe vrouwen door Nederlandsch fabrikaat te vragen, te eischen, kunnen bijdragen de werkloosheid te verminderen, de Hollandsehe arbeiders aan werk te helpen. Spr. vertelde, dat jaarljjks millioenen K.G. havermout in ons land worden ingevoerd! E6n der oorzaken van dien grooten invoer is de bijzondere voorliefde van de Hollandsehe vrouw voor buitenlandsche merken en namen. Spr gaf eenige voorbeelden hoe onze voor keur voor al wat ttuitenlandsch is of heet, vaak oorzaak wordt, dat we worden beet- genomen. Doch dit geldt niet alleen de vrou wen, maar ook de heeren. Een reiziger eener Hollandsehe firma van wollen en zrjden heeren- dassen, vesten e.d. vervoegde zich in een heerenmodezaak .natuurlijk voorzien van een Engelsch opschrift. De reiziger kreeg ten eenenmale geen kans, want in de zaak ver- kocht men Engelsche dassen, vesten enz. Toen de reiziger verzocht enkele van deze artikelen te zien, bleek bij nauwkeurig onderzoek van het fabrieksmerk, dat zjj van zijn eigen Hol landsehe fabriek waren. De winkelier had ze uit Engeland betrokken. Bedoelde artikelen hadden dus tweemaal het Kanaal overgesto- ken, maar de winkelier had een zeer behoor- lijk percentage duurder inkoopsprijs moeten geven voor zijn Engelsche dassen, vesten e.d. uit Holland. Fabrieken In Brabant, die de door heeren zoo geliefde Engelsche stof vervaardigen, zon- den de door hen gemaakte stof naar Engeland, waar ze van Engelsche namen en merken werden voorzien, en dan komen ze weer naar Holland terug en dan kunnen wij mooie En gelsche stof uitkiezen. Dat we die dubbele zeereis eertijds er bij moesten betalen, behoeft geen betoog. Nu doen de fabrikanten anders. zelf voorzien zij hun goederen van Engelsche namen enz. Dat moest toch niet meer noodig wezen! Vaak hebben de vrouwen er geen erg in, dat ze buitenlandsche voedingswaren koopen, doordat ze misleid worden door de Holland sehe verpakkingen. Men moet dan terdege opletten wil men heel klein zien staan: ge maakt in Engeland, Amerika of waar dan ook. En zoo zijn vele buitenlandsche merken bjj ons ingeburgerd, dat men nu Mercurius zijn havermoutpakken in den handel brengt. Sommigen spreken van Mercurius H.O., niet beseffend wat groote dwaasheid men daarmee zeide. Ook de onbekendheid met buitenland sche gewichts- of inhouds-aanduldingen kan oorzaak zijn, dat de huisvrouw een onware voorstelling krrjgt. Zoo is b.v. 1% Eng. pond niet rulm 6 ons, doch slechts 570 gram! De hlerboven genoemde mill. K.G. haver mout kunnen gemakkelijk in ons land worden gemaakt en zullen dan aan veel handen werk geven. Op vlotte en gezellige wijze vertelde spr. vervolgens hoe de bereiding van haver tot havermout, van gerst tot gortmout was. Er waren verschillende doosjes geetaleerd, eerst ongezuiverde haver en gerst, daarna steeds meer gezuiverde, tenslotte haver en gerst die gestoomd, geknipt, gewalst en geroosterd en gedroogd was, kortom de bewerking van begin tot eind. In de pauze werd thee aangeboden, waarbij Havermoutkoekjes werden gepresenteerd. voor dezen avond de koekjes van havermout gebakken. Het resultaat was in 66n woord smakelijk. Dat bewees wel de gretige aftrek, welke de koekjes vonden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2