BUITENLAHD GEMENGDE BEBICHTEN. AXEL. HULST. WERKLOOZEN ALS SOLDATEN. TER NEUZEN, 3 FEBRUARI 1933. HOEK. ZAAMSLAG. De Z. L. M. en de melkprijzen op Walcheren. ONGELUKKEN. TE WATER GEREDEN EN VERDRONKHK. HET GEVAAR VAN EEN CELLULOID POP treft Dit laatste maakt het verdr&g natuur- iyk vry van ideaal, terwijl er ook nog tal van andere bejlalihgen ztjn, welke de beteeke nls van Ouchy naar beneden halen. Maar de goede Mil valt twh niet te loochenen. In Duitsche bladen gaan zelfs reeds stemmen op voor aansluiting bp Ouchy. Voor Duitsch land is het Belgiseh-Nederlandsche tolgebied namelijk een zeer belangrijk afzetgcbied, waarmede de Duitsche industrie terdege reke- ning heeft te houden. Vandaar ook de actie der Duitsche groot-industrie inzake opheffing der Duitsche contingentesiingen, waardoor de Nederlaidsche landbouw- en zuivelproduc- ten zoo zwaar getroffen worden. Het staat de Duitsche nijverheid klaar voor oogen, dat men niet met Nederland en Belgie in een ge- meenschappelijk tolverbond kan zitten, in dien men tegelijkertijd Nederlandsche boter en kaas zou blijven contingenteeren." Zal de Duitsche landbouw echter vcor op heffing der contingenteering te vinden zijn? „Er z^jn daarvoor enkele aanwijzingen. Men begint namelijk in te zien, dat alles, wat den export van industrieproducten belemmert en dus de koopkracht van de industrieele be- volking afbreuk doet, van onmiddeliijken terugslag op den landbouw i9, en dat de be- scherming van den landbouw door beperking van buitenlandschen invoer de slechtste dienst Is, welken men den eigen landbouw kan be- wjjzen. Maar de jongste rede van den vorigen Duitschen Rykskanselier vormt op dit punt wederom een teleurstelling, in zooverre nog meer bescherming van den Duitschen land bouw in het vooruitzicht wordt. gesteld. Ouchy noodigt uit tot aansluiting, maar Duitschland toont daarvoor blijkbaar nog niet voldoende begrip DE VARKENS-CENTRALE. Naar aanleiding der uiteenzetting van den Directeur der Varkens-Centr ile, den heer Van Zwanenberg, vermeld in ons nummer van Maandag, schrijft het ..Handelsblad": De hoofdzaken heeft de heer Van Zwanen berg helaas niet aangeroerd. Wei verklaart hy, dat het fonds der Centrale „niet bank- roet zal gaan" (hetgeen bij ons weten ook nimmer beweerd werd), en dat een tekort „in den loop van eenige termynen" (hoe lang is dat?) kan worden ingehaald, benevens dat er „geen noodzaak is, om de heffingen reeds nu te verhoogen (de heffing is zoowaar een week geleden met 11 pet. verhoogdl), doch even later zegt hij weer, dat „niet valt te ont- kennen, dat de Centrale momenteel een groot tekort heeft". Achtereenvolgens wordt dus verklaard, „w(j gaan niet bankroet; wanneer er een tekort is, verhoogen we de heffing; een tekort kan dan snel worden weggewerkt; de heffing behoeft niet te worden verhoogd; er is inderdaad een groot tekort." Dat deze reeks een aantal tegenstrijdige factoren bevat, is zonder meer duidelyk De hoofdzaak echter heeft de heer Van Zwanenberg laten rusten, n.l. of hij al dan niet zal voldoen aan het concrete verzoek der Friesche Mij. van Landbouw (later onder- steund door de Holl. Mij. en anderen), om een uitvoerig en gespecificeerd verslag uit te brengen over de financieele zijde van de Var kenscentrale! De tweede hoofdzaak, die buiten beschou- wing is gelaten, dat" is waarom van de teelt- beperking (het uitdrukkelijke en primaire punt bij de wetsuitvoering) z66 weinig is te- recht gekomen, dat de biggen thans bij hon- derdduizenden moeten worden afgemaakt en zelfs dragende zeugen moeten worden gedood. Immers, de eigen telling der Varkenscentrale heeft doen zien, dat er nog meer varkens, jong en oud, zijn dan twee jaar geleden. Waarom de Centrale bij haar debuut niet is begonnen bij het begin, n.l. opruiming van beeren en zeugen, waardoor er uit den aard der zaak thans minder biggen zouden zijn geweest en verwacht, wordt niet verklaard, hoewel de export-vooruitzichten toen reeds m66r dan voldoende duidelijke taal spraken en alle insiders hun waarschuwingen (te ver- geefs) deden hooren! bljjven grossieren en zoo ja, tegen welken pry si Aan wat de heer Van Zwanenberg zeide over het extra exporteeren gedurende eenige maanden van 25.000 baconvarkens per week, gaan wij maar voorbij. Daarvoor (nl. bevor- dering van den export, die zonder toesiag niet loonend ware, doch thans met behulp van accijnsgeld mogelijk gemdkkt werd, temeer daar zoowel het Engelsche als het Deensche betaalsmiddel gedeprimeerd is) dadrvoor im mers werd de wet gemddkt! Dht. is dus geen bijzonderheid; de andere helft, n.l. de teelt- beperking, heeft de Centrale echter tot heden laten zitten. De „Boerder(j" van Woensdag schreef: „Natuurlijk krijgen de baconslagerljen door een flinke opruiming onder de biggen minder te doen, doch de Crisis-Varkenswet is ingesteld om de varkenshouderij loor.end te maken, en niet de slachterij; verkeerd zou het daarom zijn te veel met de belan- gen der laatste rekening te houden." Evenmin is aangeroerd de in het begin tot in den treure herhaalde belofte der Varkens centrale; wacht nog 6ven af; we moeten nog 6ven op gang komen en dan kan de richtprijs voor zouters worden verhoogd tot den prijs van vier pond mais met een dubbeltje er bovenop en de prijs der zware varkens komt van zelf er wel achteraan." Dat deze belofte nooit en te nimmer in vervulling zou gaan stond voor ons en velen van de beginne aan vast, omdat men niet begon by het begin, nl. rigoureuse teeltbeper- king, waarmede thans pas een begin wordt gemaakt. De feiten hebben dit ongeloof thans be- waarheid; in plaats dat de richtprys verhoogd is van 15 cents tot 4 pond mais plus een dub beltje, dat is dus 18% cent, is hijver- laagd van 15 op 14 cent, terwijl de accijns n.b. nog verhoogd moest worden. En de prijs der zware varkens is z66 geworden, dat de mesters ervan een bond hebben opgericht met reeds 11.000 leden, die zoowaar om opheffing der wet verzoeken! Verder verklaart ie heer van Zwanenberg dat er thans ,.30.000 h 50.000 zware varkens uit de markt zullen worden genomen." Wat is dat, d.w.z. wat moet er met het vleesch en spek van die varkens gebeuren? Wanneer de Centrale het in binnen- of buitenland gaat verkoopen, zullen er 30.000 k 50.000 andere zware varkens minder behoeven te worden geslacht, omdat de Centrale de vraag en de buitenlandsche invoerbelemmeringen niet in de hand heeft, te meer daar de heer van Zwa nenberg in dit communique zfelf even verder beweert, ,,dat men in het buitenland thans de laagste pryzen en den grootsten omzet heeft bereikt." Het eenige concrete in zijn verklaring is, dat met ingang van 6 Februari een einde zal worden gemaakt aan de grossierderij (het verkoopen van varkensvleesch in het buiten land tegen lage prijzen, die werden bygepast uit het voor den export bestemde fond? der Centrale. accynsopbrengst dus). De grossiers en slagers, die uit den aard der zaak d&dr niet tegenop konden, zullen hiervan kennis nemen met blydschap. Doch nddst die blijdschap zalbevreem- ding komen! Want is niet steeds ontkend, dat de Varkenscentrale grossierde, d.w.z, is niet steeds gesuggereerd, dat zij niets ts maken had met het verkoopen van varkensvleesch tegen dumpingsprijzen in het binnenland door of via de baconfabrieken Nu zal het grossieren ophouden na 6 Fe bruari, waaruit dus mag worden geconclu- deerd dat de Varkenscentrale daarmede toe- geeft en erkent, verkeerd te hebben gedaan. Doch er is m<§£r; uit de verklaring van den directeur blijkt n:et, of de Varkenscentrale na 6 Februari 66k zal ophouden, varkens te leveren aan de slachterijen, die privd zullen HITLER'S WEDLOOP. Hitler laat er schryft de N. R. Crt. geen gras over groeien. Men heeft hem sedert jaar en dag in de regeering willen hebben opdat zijn partij, zooals dat gewoonte is bij legeermgspartijen van onstuimig karakter zou kunnen verloopen en hy zelf de gelegen- heid zou krijgen te bewijzen dat hy niet meer kan dan anderen. Nu staat hij aan het hoofd der regeering; maar nu tracht hij zyn tegenstanders geen gelegenheid te geven van de verwachte voor- deelen van de situatie partij te trekken. Hij zal het ijzer smeden terwijl het heet is. On- middellijk ontbindt hij den Rijksdag en hij schrijft verkiezingen uit op den kortsten ter- mijn. Von Papen heeft beide keeren na zijn ontbinding de grondwettelijke twee maand«n als maximum tusschentijd tusschen twee Ryksdagen ten voile gebruikt, Hitler neemt cr niet meer dan 4% week voor. De omstandig- heden zijn nu op zyn allergunstigst, in storm- loop moet de Rijksdag veroverd worden. Wat er dan daarna komt doet er minder toe. Ver- overt hij met zijn bondgenooten een meerder heid dan heeft dit kabinet, zoolang het eens- gezind blijft, voor onbepaalden tijd een grond- wettelyke basis. Dit kan men doortastend beleid noemen' Het paradoxale, dat steeds door de Duit sche politiek kenmerkt, treedt weer eens aar- dig in het licht. Hitler, de fascist, wil een parlementaire meerderheid; hy wil den Rijks dag slechts zoo kort mogelyk missen. Hij gaat nu een uiterste poging doen om de grond- wet van Weimar, die hy, naar hy heeft aan- gekondigd, voorloopig niet wil herzien, weer in eere te herstellen. Want dat zou gebeuren als deze regeering een meerderheid verkreeg en bovendien in Pruisen, waar naar het heet cok ontbonden zal worden, de mogelykheid zou worden geschapen om een constitutioneele regeering aan het bewind te brengen. Wy zullen nu zien of Hitler erin slaagt met zyr, verkiezingen de onvermydelijke teleur stelling nog voor te komen. FUANSCHE TRADITIE. Fransche kabinetsformateurs werken schrijft de N! R. Crt. snel maar niet voor de eeuwigheid. Bij ons wordt in dit opzicht langzamer maar gewoonlijk ook degelijker getimmerd. Menige crisis in ons land is van iangeren duur geweest dan het bestaan van menig Fransch kabinet. Daarvoor kan dan ook het ministerschap in Nederland nog als een ambt worden beschouwd. De kinderen van onze ministers zijn ministerskinderen; dat blijven zij vaak vele klassen door op school. Het is hun kwaliteit en niet een in cident. In Frankrijk echter lykt een benoe- ming tot minister op een benoeming in een nationaal elftal. Er zijn ministers die zich door bijzondere eigenschappen van elftal tot elftal weten te handhaven, politieke de Kor- vers en van der Meulens. Maar velen zijn er ook die slechts voor een enkele of een paar wedstrijden worden aangewezen. Hun kin deren zijn slechts incidenteel ministerskinde ren; het snel rondgaande lot heeft voor een oogenblik hen getroffen. Dat oud-ministei Frankrijk nog altijd een gewaardeerde titer blyft ligt aan den omvang van de be- volking, waardoor het percentage van deze gewezen dignitarissen toch nooit al te groot aan worden; en aan het feit dat men in frankrijk den hcogsten titel blijft dragen, d*en men ooit, zij het ook maar voor een oogenblik verworven heeft. vonden deze inleiding noodig om duide lyk te maken dat het ministerschap in Frank rijk iets anders is dan bij ons. Verliest men dit uit het oog dan zal men den parlemen- tairen toestand in Frankrijk verkeerd, en ook onbillijk beoordeelen. Er is wel degelijk vas- tigheid in het Fransche parlementarisme maar dit berust bij de Kamer zelf. Men kan zeggen dat Fransche Kamers vrijwel alleen in theorie ontbindbaar zijn. De kiezers wijzen een Kamer voor vier jaren aan en daarmede hebben zij dan een vast fundament van ge- zag gelegd. De regeeringen moeten zien hoe zij het eens worden met die Kamer. Want die Kamer kan niet naar de regeeringen wor- den geplooid doch de regeeringen hebben bij haar te passen en moeten daarom altijd weer worden bijgewerkt. Dit stelsel heeft nadeelen maar ook groote voordeelen. Het partijstand- punt is daarby veel minder souverein. De Kamer van de kartel-verkiezingen van 1924 samengesteld in reactie op het beleid van Pcincard, heeft ten slotte aan een regeering Poincard een bestaan van voor Frankrijk op- merkelyk langen duur gegund. Niemand kan beweren dat Tardieu in deze tegen hem ge- kozen Kamer geen kans heeft nog eens pre mier te worden. Het Fransche stelsel is van groote lenigneid; en het zou van eenzijdig- heid getuigen slechts zyn gebreken te zien. Het is vol verrassingen maar ook weer vol traditie. Soms kan men dus, ondanks alle griliigheden die het vertoont, een bepaalden gang van zaken verwachten. Typisch was in 1926 het geval met de depreciatie van den franc. Het gevaar was ultermate groot; men moest blind zijn om niet te zien hoe Frankryk naar den afgrond holde. l>e Kamer zag dat ook wel, maar kon toch niet nalaten het noodlotUge politieke spel met deze dingen verder te spelen. Zelfs de em- stige Herriot heeft het toen nog geoorloofd °P ^le'- critiekste moment een zaiiver politieke kabinetscrisis te veroorzaken. Dit verschafte hem zelf nog geen etmaal van be wind. Toen nam, daar by dergelijk gedoe het laatste vertrouwen wijken moest, het verval van het geld afmetingen aan die het te hulp roepm van Poincar6 onvermijdelijk maakten x omcar6 heeft toen en dit is ook weer echt Fransch Herriot's aanzien gered door hem op te nemen in zijn regeering, waartoe geen noodzakelijkheid bestond. Wij halen daze oude geschiedenis op omdat er vrees moet bestaan dat het nu met het in evenwicht brengen van de begrooting den- zelfden weg opgaat. Het emstige werk van Chcron kon geen genade vinden. Man is toen gaan spelen met gewaagde experimented waarvoor geen oogenblik ongelegener was dan het tegenwooraige. Er ontstond daar- door een toestand van verwarring, waarin de pesitie van het kabinet-Boncour onder alle omstandigheden onhoudbaar moest zijn. Het werd dan ook heel gauw uit zijn lijden veriest. Nu moest een nieuw kabinet worden ge- vormd. Men riep onmiddeilijk om een grcotc uguur, daar allean deze zou kunnen helpen, zooals Poincar<5 in 1926 geholpen heeft. Een zoo snelle oplossing hoort echter "niet tot de regeta van net spel. Daladier ging aan het formeeren volgens de krullynen, die de tradi tie eiseht. Hy deed een aanbod aan de socia- listen ofsdhoon juist glasheider gebdeken was dat met de sociaiisten geen oplossing Van de financieele moeiiykheden te vinden zou zijn. Tenslctte heelt hy een esnzijdig partijkab.net in elkaar gezet, juist wat men voor de hoofd- kwestie niet moest hebben. Maar, zooals gezegd, zoo direct moet het ook niet. Zelfs nernot heeft zich in reserve gehouden. Dit is niet het sterke elftal dat uen grooten stryd zal wmnen. Men komt hierby eenigszins te denken aan den gang van zaken bij het stierengevecht. Eerst moet het publiek genoeg van de spanning hebben ge- noten en volaoende gegnezeid nebben. Dan eerst komt de groote toreador in de arena die bet woedende monster doodsteekt. Waarschynlijk zullen wy nu dus eerst spie- gelgevecht beleven. Intusschen gaan de weaen voorbij; iedere week heext 168 uren en ieder uur kost fr. 1,300,0(10 meer te kort. Maar voor traditioneele sport moet men wat over hebben. STREVEN NAAR VERLAGING DER DOUAN E-TAR1EVEN. De Nederlandsche Kamer van Koophandei in Belgie heett, naar de Brusselsche corres pondent van het „Hbld." meldt, de andere buitenlandsche Kainers van Koophandei in Belgie uitgenoodigd tot deelneming aan een gemeenschappelyae actie der verraging van oe douane-tarieven. PUBLIC ATIE VAN BRIEVEN VAN WILHELM 11. ..United Press" meidt: Op 30 Juli 1914 schreef Wilhelm aan zijn tame, de groothertogm Louise van Baoen, een brier, waarin by uiimg gat aan zyn ongerust- heid over de geoeunenissen in Europa en waarin hij verkiaarde, dat Engeland den sleu- tel van oorlog of vrede in handen had. Hii schreef „Door te blyven zwijgen of zich neutraal te houden moedigt Engeiand Frankrijk aan, om met Kusland tegen ons los te breaen. Door een duideiyk, eeilyk, maniijk woord zal En geiand Europa reuaen van een wereldoorlog. zal het den moreeien moed hebben om dit woord te uiten?" Over de houding van Rusland schrijft hij in denzelfden brier; „De situatie is zeer ernstig. Gevolg gevend aan een beroep van den tsaar op myn vriend- schap en op zyn verzoek, hem te wiilen by- staan als bemiddelaar om den Europeeschen vrede te redden, heb ik er dadelyk in toege- stemd deze rol te aanvaarden. Helaas tot mijn groote verbazjng heett de tsaar mij van- morgen medegedeeld, dat hij vyf dagen gele den miiitaire maatregelen heett genomen, die nu in werking waren gegaan, dat is te zeggen drie dagen voor zijn beroep op mij om nem te heipen als bemiddelaar. Tezelfdertijd heeft zyn regeering ons meuegedeeld, dat de mobilisatie tegen uostenryk is begonnen. Ik zic nauwelijks nog eenigen uitweg voor een vreeazame opiossing. De handhaving van den vrede berust met langer te Berlyn, doch al leen en uitsluitend te zonden." Verbetertng. In het bericht betreffende den uitslag der aanbestedlng van het slachthuis te Axel staat als laagste inschryver voor het metselwerk: J. van Alten te Axel. Dit moet zijn: P. van Alten, metselaar te Axel, voor f 2100, KON HAAR HANDEN NIET OPBEUREN. Wanhjpig door rheumatiek. Doet nu weer zelf de huishouding. Tien maanden lang leed deze vrouw. Tien maanden lang worstelde zij om haar rheuma tiek te overwinnen. En toch, toen zij eenmaal het juiste middel had gevonden, hoefde zij niet lang meer op het succes te wachten. Gedu rende zes weken „de dagelijksche dosis" Kru- schen Salts en haar stryd was gewonnen Een „ongeloofelijk wonder" noemt zij het. Zil schrijft „Ongeveer 12 maanden geleden kreeg ik een aanval van rheumatiek en wel zoo kwaadaar- dig, dat ik er door misvormd werd. En ik was nog maar 32 jaar. Tien maanden lang pro- beerde ik van alles en ik werd beschouwd als een hopeloos geval. Soms kon ik dagenlang myn handen niet tot myn hoofd opbeuren Toen dacht ik aan Kruschen Salts. Een onae- loofeliik wonder! Tn t.-.vi loofelyk wonder! In zes weken tijd was ik in staat myn huishouding weer zelf te doen en voor mijn kinderen te zorgen. Ik heb nooit meer eenige teekenen van een terugkomen der rheumatiek bemerkt." Mevr M De werking van „de kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts is even eenvoudig als doeltreffend. De verschillende zouten in Kru schen drijven zacht de opgehoopte afvalstof- fen en urmezuur, die Uw pijnen veroorzaken langs den natuurlijken weg uit het lichaam! De pynen verminderen, de stijve gewrichten worden weer lenig, gezwellen verdwijnen In- dien U trouw blyft aan de kleine dagelijksche dosis Kruschen zullen de afvoerorganen tot regelmatig functionneeren aangespoord wor- ^n' z^°dat het lichaam inwendig schoon blyft. Zoodoende krijgt hst kwaadaardia urmezuur geen kans meer zich ooit weer op te hoopen. U blijft vrij van rheumatiek. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar by alle apoJiekers en drogisten k f 0,90 en /1,60 per flacon. Stralende gezondheid voor e6n cent per dag. Adv In de Maandag jj. gehouden bestuursver- gadering der Onderlinge Veeverzekerings- Maatschappy in het voormalig Ve district van Zeeland te Hulst, werd in de plaats van wijlen den heer Louis van Waesberghe met alge meene stemmen benoemd, de heer Jan van Waesberghe Fzn. SCHIETPARTIJ TE BERLUN. Maandagavond, om circa 12 uur werd een van den iakkeioptocht terugkeerende groep S. A.-lieden, ter sttrkte van ongeveer 100 man in Charlottenburg, vermoedelijk door communisten, beschoten. Hierby werd een wachtmeester van politie met een schot in de horst zwaar gewond, ter wijl een S. A.-leidef een schot in den buik kreeg. Beiden zijn kort daarop in een_ziekenhuis overleden. Een onmiddeilyk daarop ingestelde huiszoeking bleef zonder succes. In belen- dende perceelen werden evenwel eenige per- scnen met schotwonden aangetroffen, die ge- arresteerd werden. In spandau kwam het tusschen nationaal- socialisten en communisten tot een schiet- partij, waarby eenige communisten werden gewond, waaronder een zwaar. Op 4 plaatsen in de stad vonden verder vecntpartyen plaats. Na miadernacht was echter te Berlijn de rust weergekeerd. Volgens de ..Evening News" zou kolonel E. W. Pickering, voorziuer van de ..Yorkshire area of the British Legioen" ter gelegenheid van een bezoek aan ae stad Leeds, hebben voorgesteld, alle jonge lieden, die zonder werk zijn, en den leettyd hebben bereikt, waaroD zy in het leger zouden kunnen warden inge- lyfd, te verpiichten soldaat te worden. Hy bedoeit hiermede niet, dat zij voorgoed soldaat moeten blijven, dodh meent, dat zij op deze wyze niet meer genoodzaakt zijn als metsdoeners op straat te loopen, waar zij tenslotte niets goeds leeren. Hij wil hun krachtig voedsel en een lichamelijke opvoe- ding geven en hoofdzakelijk ook discipline bijbrengen. Deze jongelieden zouden byv. heel goed als werksoldaten kunnen dienstdoen, door hen passende werkzaamheden te laten verrichten, zooals byv. het verbeteren der wegen etc. en hun tegelykertyd een zoodanige opvoeding te geven, waardoor zy in staat worden gesteld als krachtige mannen in het maatschappeliik leven terug te keeren. BENOEMING SCHATTER8. Ged, Staten van Zeeland hebben benoema tot schatters voor de waarde der aan te koopen eigendommen, welke noodig zyn voor de verbetering van den weg ZuidzandeCad- zand, den heer A H. de MiUiano te Water- landkerkje en voor den weg Zuiddorpe— Koewacht—nSt. Jansteen, den heer W. J. An- thonisse te Hontenisse. Aan de Landbouwhoogeschool te Wagenin- gen slaagde voor het candidaatsexamen tuin- bouwkundig ingenieur, de heer J. de Kraker geb. te Hoek, Dinsdagavond vergaderde de commissie belast geweest met het organiseeren van een ysfeest op de Othemesche kreek aan de Groen- straat. Uit de door den penningmeester opgemaakte rekening bieek, dat de ontvangsten hebben bedragen 153,94% en de uitgaven 129,12, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van 24,82%. Besloten wordt dit bedrag te beleggen op do Rijkspostspaarbank. Ontslag. Door mej. J. W. Kosten, onderwijzeres aan 3e Chr. school in de kom, is tegen 1 April a.3. ontslag aangevraagd. Op Walcheren zijn behoorlijke melkprij zen voor de resultaten van het landbouw- bedryf van doorslaande beteekenis. Toen dan ook het vorige jaar door de slechte zui- veiprijzen en door onderlinge concurrence in Mei de prijs voor de consumptiemelk daaldc tot 7 cent per liter was dat een ware rainp voor de vcehouders-melkleveranciers. Een normale prijs voor consumptiemelk op Wal cheren waartegen niemand bezwaar maakt is 10 cent per liter. Waar het wekelijksche qe bruik van consumptiemelk op dit eiland on geveer 120.000 liter is, beteekent de prijs- daling van 3 cent een verlies voor de boeren van ongeveer f 3600 per week. Dat is on geveer 6, per bedrijf. Het is duidelijk wat dit voor onze in diepe zorg verkeerende veehouderssfand beteekent. Sedert 7 November van het vorige jaar is net qelukt door sameinverking van ongeveer 95 Yo van de betrokken boeren en van 85 van de melkhandel de straatprijs op 10 cent te brengen. Tevens verzekert deze regelinq alle boeren voor even goede melk een gelijk'e prijs en aan de slijters een redelijk wist- marge in onderlinge bescherminq teqen con- currcntie. Van den beginne af aan was vrijwel toe- gezegd, dat deze regeling wettelijke steun zou krijgen, zoodat prijsbedervers en perso- nen die deze z.g.n. consumptiemelkstabilisa- tie tegenwerken zouden kunnen worden qe~ dwongen op te houden. Door den minister zijn de grondslaqen voor deze wettelijke steun reeds lang gelegd net bestaat echter in de boezem van het be- stuur van de C. Z. C. dat de uitvoering moet regelen, verschil van meening over die uit voering. Dit is oorzaak, dat de wettelijke sanctie tot nog toe uitbleef en dat er reeds een paar gemeenten zijn waar de prijsafbraak begonnen is. De Z. L. M. heeft van den beginne af aan aan dit vraagstuk mede haar aandacht ge- schonken en tracht thans ook te bevoegder plaatse in Den Haag te bevorderen, dat de vrijwillige stabilisatie op Walcheren ten spoedigste een wettelijke grondslag krijgt. Zoo werd o.a. op 24 Januari het volgende telegram aan den Minister van Economischc Zaken en Arbeid qezonden. ,.De Z. L. M verzoekt dringend de vrij- willig georganiseerde melkprijzenstabilisa- tie op Walcheren officieel te willen sanc- tioneeren. Anders zal tot groote schade van boeren en slijters de consumptiemelk- prijs van 10 cent op 7 cent of nog laqer zakken. Het Bestuur van de Z. L. M., (w.g. DIELEMAN, Voorzitter. (w.g.Ir. J. DORST, Secretaris." Wanneer mocht blijken dat na terug- komst van den Minister uit Italig de beslis- sing nog uit blijft, zal zoo noodig door een persoonlijke bespreking met den ^mister ge- tracht worden de gewenschte oplossing' te bevorderen. Het blijft intusschen gewenscht, dat de samenwerkende veehouders en melk handel schouder aan schouder staan, om hun nuttige en noodzakelijke regeling te hand- haven. DE SECRETARIS DER Z. L. M. In een perceel aan de Piet Heinstraat te s Gravenhage heeft zich een geval van gas- verstikking voorgedaan doordat waterdampen uit een stoomenden ketel zich vermengd had- den met onverbrande gasproducten, tenge- volge waarvan de bewoners, J. P. de V. en diens dochter bewusteloos geraakten. Beiden werden naar een ziekenhuis vervoerd, alwaar de vader aan de gevolgen is overleden. De dochter is thans herstellende. Woensdagmorgen is uit de kolk by Sluis 10 van de Zuid-Willemsvaart het lrjk opgehaald van den heer H. Cortenbach, aannemer te Asten. Genoemde heer had Dinsdag in Llerop een aanbesteding bijgewoond en begaf zich om ongeveer 10 uur 's avonds naar huia. Waarschijnlijk is hij door de duisternis mls- leid en te water geraakt. C. laat een vrouw en negen kinderen na. Het tweejarig dochtertje van de famille Post aan de Hagelingerweg te Zandpoort was met een celluloid pop aan 't spelen. Zij kwam met de kachel in aanraking waardoor de pop in brand vloog. Het meisje kreeg emstige brandwonden en werd naar het St. Antonius Ziekenhuis te IJmuiden, Oost, vervoerd. Heel spoedig is het daar aan de bekomen verwon- dingen overleden. EEN KERKGEBOUW WEGENS DE KOUDB GESLOTEN. In de Groote Kerk der Ned. Herv. Gem. te Rotterdam werden Zondag geen ochtend- en avondgodsdienstoefeningen gehouden, w»- gens de strenge koude. Alleen vond des namiddags te 2 uur de gebruikelljke Doopsbediening plaats, ditmaal geleid door Dr. F. J. Krop, welke dienst echter niet, zooals gewoonlyk, in de kerk, doch in d* verwarmde trouwkamer werd gehouden. INBREKERS MET EEN FIJN EN NEUS. Woensdagnacht is te Boxmeer op twee plaatsen ingebroken. Langs een noodtrap en door verbrijzeling van een ruit zijn de onbe- kenden de sigarenfabriek van de firma Van Dartelen binnengedrongen. De inbrekers hebben hier een partij van 1500 sigaren uitgo- zocht, waarby zij uit de beste merken keuze maakten en namen deze mede. Zonder in hun werk gestoord te zyn wisten zij het fabriek9- gebouw te verlaten. Bovendien is ingebroken in een synagoge. Hier maakten de dieven twee antiek ziiveren kandelaars buit. OM EEN HAAS. Dezer dagen waren eenige jongelui onder Wijler gaan jagen. Na afloop van de jachb- partjj werd een stevig glas gedronken. Toen kwam er al spoedig twist over het bezit van een haas. De eene jager wond zich daarbij zoo zeer op, dat hij- den ander een slag met een geweerkolf op het hoofd gaf. Ofschoon het geval zich aanvankelijk niet gevaarlyk llet aanzien, is de getroffene thans aan de ge volgen overleden. De dader is door het ge- beurde z66 overstuur geraakt, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Zyn toestand is hoogst zorgwekkend. BRAN DSTICHTER BETRAPT. Maandagnacht hebben twee agenten In de Kip3traat te Rotterdam op heeterdaad een brandstichter betrapt. Dit gebeurde nog net op tijd om een uiterst gevaarlijken brand te voorkomen. De agenten, die op hun ronde waren, zagen in de Kipstraat voor het pand van de meubelzaak van Spierdijk een kleine vlam. zij glngen er op af en vonden een man voor de deur van den winkel staan, die trachtte een brandend stuk papier door de brievenbus te duwen. De man werd gegre- pen en naar het politiebureau aan de Oppert gebracht. Daar deed men de wel zeer merkwaardige ontdekking, dat deze brandstichter een spuit- gast van de vrywillige brandweer is, hy is de 34-jarige bloemenkoopman L. W., die verbon- den is aan slangenwagen 19, die in de Lom- bardstraat gestationeerd is. Deze slangenwagen is de dichtst by den meubelwinkel gestationneerden. L. W. werd om kwart voor 6en betrapt, het onderzoek wees uit, dat hy al voor de komst van de agenten een stuk krant, dat hij in brand bad gestoken, door de brievenbus had gedaan. Dat stuk was echter uitgegaan. Ook door een tuimelraam heeft hij getracht brandend papier naar binnen te werpen. Bij het derde stuk brandend papier, dat hij door de brie venbus wilde stoppen, werd hij betrapt. Een zeer ernstige brand is door de betrap- ping op heeterdaad voorkomen. Vlak achter de deur by de brievenbus stond een groot aan tal houten meubels en vloermatten. In den winkel en het magazijn bevindt zich voorts een groote voorraad meubelen. Vlak bij de deur zyn de houten trappen naar de boven- woningen, waar drie gezinnen wonen. Maandagnacht heeft de aangehoudene aan vankelijk ontkend. Dinsdagochtend echter heeft hij een bekentenis afgeiegd en meege- deeld, dat hij het plan had gehad om brand in den winkel te stichten. Het motief heeft hy echter niet opgegeven. De man maakt op de politie een normalen indruk, zoodat dan ook gemeend wordt, dat men hier niet met een maniak te doen heeft, maar dat het den spuitgast er om te doen is geweest brand te stichten en daarna dadelyk zijn slangenwagen te gaan halen om zoodoen de op de premie beslag te kunnen leggen. STRAATROOF. Zaterdagavond en in den nacht van Zater- dag op Zondag zyn twee bewoners van Ko penhagen het slachtoffer geworden van straatroovers, toen zy voor hun huis stonden om naar binnen te gaan. De daders wierpen in beide gevailen hun slachtoffers een liis om den hals, vermoedeiyk vervaardigd van elec- trisch snoer. In het eerste geval glngen op het geschreeuw van den aangevallehe aan den haal. Deze dankte zyn behoud waarachyn- lyk aan het feit, dat hy wegens verkoudheid twee dikke dassen om had gedaan. Het twee de slachtoffer geraakte bewusteloos en werd beroofd van een portefeuille met 40 kronen en van zyn lorgnet. ROTSBLGX STORT OP GEVANGENEN. Op het terrein van de gevangenis Folsom in Californie stortte een reusachtig rotsblok van een hoogte van 15 M. in de steengroeve van de gevangenis, waarin gevangenen aan het werk waren. Een nog onbekend aantal gevangenen werd onder de aarde en het ge- steente bedolven. Reeds zyn twee lijken van gevangenen geborgen. ONDERZOEK NAAR BRAND OP ..GEORGES-PHILIPPAR". De .Paris Midi" publiceeTt den tekst van het rapport van de commissie, die een onder zoek heeft ingesteld naar de oorzaak van den brand aan boord van het Fransche s.s. „Georges-Philippar" in de Golf van Aden. Dit rapport, dat tot nog toe geheim was ge houden en tot publicatie waarvan do ministei voor de koopvaardij zich pas bereid verkiaar de toen na den brand aan boord van de ,,At- lantique" van alle kanten scherp tegen do geheimhouding er van werd geprotesteerd, komt tot de conclusie, dat volgens mensche- lijke berekening slechts grovo foutcn in de electrische installatie aan boord van de ..Georges-Philippar" kunnen worden be schouwd ais do oorzaak van den brand. Daar bij komt een onverantwoordelijke nalatigheid,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2