BUITENLAND DE FRANSCHE REGEERING GEVALLEN. TER NEUZEN, 30 JANUARI 1933 HEEL NEDERLAND OP DE SCHAATS, ZAAMSLAG. Kippendieven gesnapt en gedood SAS VAN GENT. grijpend bezuinigd moeten worden, ter voor- koming van catastrophes. Voor de na 1933 komende begrootingen zal, naar de millioenennota meedeelde, op de basis van de tegenwoordige gegevems moeten gerekend worden op een tekort van 55 mil- lioen. Waarbij men nog is uitgegaan van de veronderstellingen, dat het spoorwegtekort verdwenen is en dat de thans ter hand geno- men besparingen voliedig geeffectueerd z:n. Het vait met stelligheid te verwachten, dat de inkomstenbelasting over 1933, die den dienst van 1934 ten goede komt, nog weer lager zal zijn den ze over 1932 was. Nu kan men vragen, of deze Minister niet ongelijk heeft, door, al belasting heffende te beginnen bij het eind. De juiste orde van tekortendekking is, am eerst drastisch te be- zuinigen en daama, wanneer er niets meer te bazuinigen valt, tot nieuwe belastingheffingen over te gaan. Want ook aan het vermogen tot belastingbetalen van ons volk komt een einde, Er is een punt, waarop nieuwe belas- tingen de rest van de volkswelvaart zouden vemietigen. i JIHl# de huid ruw II t IV en schraal en veroor- zaakt dikwijls val- en schaafwonden. Men ver- zacht en geneest dit met Purol. Doos 30 ct. (Ing. Med.) Maar als men het Minister De Geer ver- wjjten zou, dat hij door met nieuwe belasting- voorstellen te komen, alvorens alle bezuini- gingsmogelijkheden zijn uitgeput, den weg van den geringsten weerstand kiest er staat tegenover, dat niemand gelooft, dat zelfs een kabinet-Welter, een kabinet dus, dat zou bezuinigen tot op het gebeente, zelfs in- dien het niets met de Kamer te maken had, er in zou slagen in 1934 en 1935 een sluitende begrooting te bereiken, zonder het aanboren van nieuwe belastingbronnen. De zinspreuknood breekt wet! geldt helaas voor de tegenwoordige situatie. En daarom moge men er naar streven, de Weeldever- teringswet meer in overeenstemming te bren- gen met de eischen der logica en der billijk- heid; het blad zal het geen Kamerlid kunnen verwijten, dat hij een stem tegen de weelde- verteringsbelasting in strijd acht met zQn ver- antwoordelijkheid. NEDERLAND EN BELGIe. Men schrijft aan het Handelsblad: Onder bovenstaande titel treffen wij in het Januarinummer van „La Navigation du Rhin" een artikel aan van den goedingeliehten Ant- werpenaar, die reeds vroeger onder den schuil- naam ,,Scaldis" daarin aan het woord was. lets nieuws biedt dit artikel niet, voor wie de Eelgische beschouwingen over de kanalen- quaestie pleegt te volgen. Prijsgave van de Fransch-Belgische concurrentie-maatregelen ten gunste van Antwerpen, welke in den grond der zaak niets anders zijn dan een door Nederland ten onrechte geduld misbruik van bij verdrag vastgelegde faciliteiten op Neder- landsch grondgebied, heet een zoodanig offer, dat Belgie dit geschenk alleen maar aan Nederland zou kunnen geven in ruil voor een Moerdijkkanaal, van welk kanaal de schrijver de beteekenis zoo onschuldig mogelijk tracht. voor te stellen. Omgekeerd vergroot hij na- tuurlijk zooveel mogelijk de „concessie", welke en voor Belgie in gelegen zou zijn, bij Lanaye een groote sluis te bouwen. Merkwaardig is, dat deze schrijver die reeds meermalen ge- toond heeft uitstekend geinformeerd te zijn ons niet mededeelt hoe de besprekingen over een nieuwe sluis bij Ter Neuzen zijn ver- loopen, en zich ertoe bepaalt om door een onjuist gebruik van het artikel van den heer Nypels in het Handelsblad" van 12 Decem ber den indruk te wekken, als zou door Neder land deze quaestie aan die van de sluis bij Lanaye gekoppeld zijn. Voor de voorlichting van het internationale publiek, dat wel Fransche tjjdschriften maar geen Nederlandsche couranten leest, wordt door Belgische schrijvers in „La Navigation du Rhin" wel goed gezorgd. Dat hun beschou wingen geredelijk hun weg vinden naar de kolommen van het Fransche publicatieorgaan van de Centraie Commissie voor de Rijnvaart kan niemand verwonderen, die van de poli- tieke verhoudingen in verband met den Rijn eenigermate op de hoogte is. Maar, al zijn dergelijke uiteenzettingen thans zeldzamer dan b.v. in de eerste helft van 1929, toen te Straatsburg sterke pressie op Nederland werd geoefend, wij hebben alle reden om met ver- langen uit te zien naar het oogenblik, waarop een Nederlandsche regeeringspersdienst eens de voorlichting van het buitenland ter hand zal nemen. Hetgeen men daar aan inlichtin- gen over Nederland betreffende vraagstukken te lezen kr gt is voorshands wel erg een- zijdig. SLUISWERKEN TE HANSWEERT STILGELEGD. De herstellingswerken aan de Oostelvjke sluis van het kanaal door Zuid-Beveland bij Hansweert, die wegens de lage temperatuur van het water reeds eenigen tijd gedeeltelijk stil lagen (het duikerwerk is namelijk sedert ongeveer eind December uitgeschakeld) zijn thans tengevolge van de vorst geheel stil- gelegd. DE VLAAMSCHE STUDENT EN ST AKIN G TE GENT. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt De optocht, Vrijdag, in den loop van den middag, door ruim 500 studenten van de rijks- universiteit te Gent gehouden, heeft tot geen nieuwe relletjes aanleiding gegeven. Blijkbaar was aan de politie opdracht gegeven wat meer inschikkelijkheid aan den dag te leggen. Alles liep dan ook zonder wanordelijkheden af. In den stoet werden spandoeken gedragen met opschriften als: ,,De universiteit ten dienste van het volk" en ,,Op voor de vijfde faculteit te Gent." De protestvergadering tegen het uitblrjven der vemederlandsching van het dier- geneeskundig onderwijs, in het gebouw ,,Uylenspiegel", werd bijgewoond door ver- echeidene honderden katholieke, liberale en socialistische studenten. Sprekers waren een student uit de Ecole Veterinaire te Kuregem- Brussel en dr. Vandevelde, veearts te Naza- ret, in Oost-Vlaanderen. Prof. dr. Van der Mueren, als spreker ingeschreven, verscheen niet ter vergadering. Naar aanleiding van het, door rector Ver- meylen, ter kennis van de studenten gebracht besluit, waarbij de colleges tot Woensdag a.s. zijn geschorst, hebben de besturen van eenige anti-Vlaamsche studentengroepjes aan de Fransch-Belgische couranten een motie van afkeuring der houding van den rector gezon- den. Deze anti-Vlaamsche studenten gewagen, in hunne motie, van „de traditioneele en wel- bekende lafheid van rector August Vermey- len" en eischen zijne afstelling. Daar rector Vermeylen een knap geleerde en een hoog- staand mensch is zal de motie der laatste nog te Gent studeerende anti-Vlaamsche elementen ongetwijfeld tot gevolg hebben, dat al de Vlaamsche studenten het voor den rector op- nemen, te meer daar de liberale minister van openbaar onderwijs, M. Lippens, Zaterdag, aan de pers heeft laten weten dat hij de ver- antwoordelijkheid voor het besluit tot schor- sing van de colleges geheel op zich neemt Mocht, de volgende week, de orde nogmaals worden gestoord, dan zou de universiteit voor een langen termijn gesloten worden. DE ONDEUGDELIJKE INENTING. In verband met het bericht, dat te Charolles 172 kinderen ziek zouden zijn geworden na inenting tegen diphterie, deelt het depgrte- ment van openbare gezondheid mede, dat er van de 172 ingeentg kinderen acht ziek zijn geworden, van wie er een is overleden. De andere zeven zijn hersteld. De levering van de entstof door het In- stituut Pasteur kan niet de schuld zijn van het gebeurde, aldus de mededeeling verder, daar eenige duizenden buisjes van dezelfde zending geenerlei ongewenschte gevolgen heb ben gehad. Waarschijnlijk zijn de gevallen van infectie veroorzaakt door onvoldoende in- dividueele voorzorgsmaatregelen. FEL BEWOGEN DUITSCHLAND. Het is op het oogenblik schrijft de N. R. Crt. zeer woelig in Duitschland. De negen dooden van Dresden mogen het slachtoffer zijn van een incident, zeker zullen zij ertoe bijdragen om de wrok in het volk, die nu zoo licht in Duitschland gevaarlijke afmetingen aanneemt, te vergrooten. Het is voor den niet- Duitscher moeilijk zich voor te stellen hoe dit incident heeft kunnen gebeuren: Een schiet- partij in een voile vergaderzaal, met alle dooden en zwaargewonden aan 66n kant. Com- munisten die van de galerij begonnen zijn te schieten op het gewoel beneden van politie en hun partijgenooten dooreengemengd, en de politie dan erop losschietend in een menigte waar het missen heel moeilijk moest zijn, het is in onze oogen haast ondenkbare verwilde- ring. Dit is de voorstelling van het officieele relaas. Men krijgt den indruk van een paniek- geschiedenis waarbij geen enkele betrokkene de zinnen bij elkaar heeft gehouden; en men zal goed doen zich niet het hoofd te breken met de vraag, hoe het in werkelijkheid is toe- gegaan. Waarschijnlijk is geen aanwezige in staat geweest dat met voldoende objectiviteit waar te nemen. De eene partij is als bron niet veel objectiever dan de andere. Had de politie wat er gebeurde behoorlijk overzien, dan mag men aannemen dat er niet een dusdanig bloed- bad zou zijn aangericht; vooral nu het, vol- gens de mededeelingen van de politie zelf, een eenzijdig bloedbad is geweest, dus naar alle waarschijnlijkheid geen gevecht. Maar dit soort woeligheid bedoelden wij nu toch niet in de eerste plaats. Feller en feller wordt nu het kabinet von Schleicher bestookt. Ofschoon de naam van Hitler of tenminste die van zijn partij er telkens bij genoemd wordt, gaat de leiding bij de haast desperate aanval- len op de positie van het presidentieel kabinet nu in hoofdzaak van de Duitsch-nationalen uit en van hetgeen zich rechts van hen groe- peert zonder nazi te zijn. Ziet men de namen van degenen die een stellig niet spontaan ge- boren gerucht Vrijdagnamiddag als nieuwe ministers doodverfde, dan is het duidelijk dat alles gemobiliseerd wordt wat tegen von Schleicher te gebruiken is, dat men in iedere zwakke plek van zijn formatie het daarvoor speciaal geschikte breekijzer wit zetten. Het zal nu geducht stormen rondom den ouden rijkspresident! Het spel dat aan den val van Briining vooraf ging, herhaalt zich maar nu in veel feller vorm, veel gloeiender. Briining werd volmaakt overrompeld, zoozeer dat hij, toen hij op weg was voor zijn laatste bezoek aan Hindenburg, geen vermoeden had dat hij als ontslagen rijkskanselier zou terugkeeren. Von Schleicher is een dubbel en dwars ge- waarschuwd man, die zijn aanvallers en hun methoden van aanval, benevens zijn eigen kwetsbare plekken door en door kent; dus geen gemakkelijke prooi. Von Papen, dien hij heeft weggewerkt om- dat zijn politiek simplicisme door dictatuur- plannen a la Januschau den wilden jonker die onder het keizerrijk den rijksdag door een luitenant en tien man wilde laten uiteenjagen al te gevaarlijk werd; en von Stiilpnagel, leider van het tegen von Schleicher oppositio- neele element in de rijksweer, zijn mannen wier gezag groot is bij den rijkspresident en die daarom als stormrammen tegen den veel- eer onvermijidelijk geachten dan gewenschten von Schleicher zeer bruikbaar moeten zijfi. Verder noemde men er den eerzuchtigen, ver- woed agressieven Hugenberg bij, die begrijpen moet dat het nu of nooit zijn kans is om oeconomisch dictator van Duitschland te wor den. Dan en dit is heel teekenend Dr. Schacht, den man dien feitelijk niemand meer vertrouwt en die voor anderen haast even ge vaarlijk is als voor zich zelf. En als sluitstuk- ken Dr. Frick, wiens bewind in een van de kleinste staatjes van Duitschland allerminst een succes kon worden genoemd, en den avon- tuurlijken vlieger, zwerver en gelukzoeker thans rijksdagpresident Goering. Als men dit gezelschap tot verovering van de regee- ringsmacht ziet oprukken dan moet men den- ken aan het begin van den zondvloed, toen ,,alle fonteinen des grooten afgronds openge- broken en alle sluizen des hemels geopend werden". Hebben de aanvallers op de positie van den rijkskanselier werkelijk dit troepje kunnen samenstellen of is de genoemde samenstelling slechts een combinatie, tot stand gekomen als bloemlezing geplukt uit verschillende ,,stoot- troepen" die tegen von Schleicher oprukken? Het klinkt reeds niet waarschijnlijk dat Hit ler zou toestaan dat zijn beide hoofdvertegen- woordigers in den rijksdag in een regeering onder von Papen en met Hugenberg zouden treden. Dat zou slechts verklaarbaar zijn als Hitler von Schleicher in staat achtte om zich in deze dagen zoo vast te zetten in de macht dat verder iedere stormloop op zijn positie zou moeten mislukken; als een laatste poging dus om een dictatuur-von Schleicher te voor- komen. Uit het tafereel dat Duitschland biedt blijkt dit in ieder geval reeds voldoende duidelijk dat deze weken een periode vormen van de hoogste beproeving voor von Schleicher. Nu moet blijken of hij sterk en bekwaam genoeg is om zich te handhaven als de onvermijdelijke man, als de rijkskanselier die de omgeving van den rijkspresident, zelfs als zij hem niet kan lijden, toch dulden moet. Von Schleicher wordt van alle kanten tege- lijk bestookt, en daarbij door machten, die von Papen nooit te vreezen heeft gehad. Al wat zich ooit uit verschillende kampen aan haat, aan intrige, aan desperaten strijd voor be- dreigde belangen tegen een rijkskanselier heeft gerieht ziet hij nu nooit aanschouwd tafe reel in de Duitsche politiek van alle kanten gelijktijdig op zich aanrukken. Als hij dit doorstaat bezit hij de kracht die thans in Duitschland noodig is. Zijn gezond heid is lang niet in orde: een nadeel te meer. i Aan wil om zich te handhaven, aan zelf- vertrouwen en de onbekommerdheid van den fighter" ontbreekt het hem niet. Zullen die hem er doorheen helpen? Ondertusschen zijn deze beschouwingen door de omstandigheden acjjterhaald. Von Schlei- cher heeft het onderspit moeten delven aan- gezien president Hindenburg niet genegen was hem te steunen voor een eventueele ontbinding van den Rijksdag. Nu is weer een opdracht gegeven aan Von Papen tot het vormen eener regeering op parlementairen grondslag. Naar men verwacht zal hierdoor de figuur van Hitler meer op den voorgrond komen. Ook de Fransche Kamer heeft het ministerie weer eens ten val gebracht. Het ging daarbij ook over het kloppend maken der begrooting. De Kamer weigerde nieuwe belastingen toe te staan. GESLAAGD. Voor het op Zaterdag j.l. te 's-Gravenhage gehouden examen ter verkrijging van een amateurzendvergunning voor radiotelegrafie en -telefonie, slaagde de heer L. de Jonge Baas, Van Steenbergenlaan 13, alhier. DE GLADHEID. Zondagavond viel een fijne motregen en dit deed in den vroegen morgen de straten en wegen veranderen in spiegelgladde banen tot groot ongerief van hen, die zich reeds vroeg nar hun arbeid moesten begeven. Nu en dan was het onmogelijk om vooruit te komen en het aantal valpartijen was dan ook legio. Ge- lukkig werden ons geen emstige gevolgen ge- meld. ZANGUITVOERING. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit blad aangekondigde Zanguitvoering op Woensdag a.s. in het jeugdgebouw Emanuel", door de Chr. Zangvereeniging „Excelsior" alhier, onder leiding van den heer Aug. Eeckhout, met medewerking van het mandoline-emsemble ,,Scheldeklanken", onder leiding van den heer J. Tollenaar. De heer L. A. F. le Mat Jr. zal de piano verzorgen. AANVARING. Vrijdagmiddag heeft op het kanaal Ter NeuzenGent alhier ter hoogte Van het lste dok een botsing plaats gehad tusschen het geladen Rjjnschip Rubens", 1136 ton groot, komende van Zonn en bestemd naar Gent, geladen met Chinaklei, gesleept door de sleep- booten ,,Ter Neuzen" en „Li6ge", en het met zwavelzuur geladen sleepschip „Syn- these", komende van Sluiskil en gesleept door de sleepboot „Sina". Beide schepen kregen aver^j. De Rubens" die een weinig water maakte, heeft direct de reis naar Gent voortgezet. De „Synthese" kreeg een groot lek aan stuurboordzij beneden de waterlijn en maakte direct veel water. Men heeft echter een bekisting gemaakt en het vaartuig zoodoende drgvende kunnen houden. De aanvaring ontstond doordat de Rubens" uit zijn roer liep en de „Synthese" met veel kracht midscheeps raakte. luiden berichten van elders. En inderdaad, het was gisteren ideaal weer voor de schaat- senrijders. Er is ook in deze omgeving de laatste dagen druk van geprofiteerd. De groote trek was Zaterdag en gisteren naar de Otheensche kreek, al waren ook de baan op de vestinggracht en die der IJsclub aller minst vergeten. Ook gisteravond reed men daar bjj de electrische verlichting nog volop. 't Is wel plotseling veranderd. Wel was sinds Zaterdag verandering merkbaar, ook zonder dat men kennis nam van de voorspel- lingen, maar de overgang van gisteren op hedenmorgen is zeer snel geweest. De dooi trad voliedig in. Het bestuur der IJsclub schijnt bij de goed bedoelde verschuiving van het gecostumeerd ijsfeest wel wat te veel op zijn goed gestemte te hebben vertrouwd. Op het oogenblik dat we dit schrijven is nog geen beslissing ge- nomen over het al of niet laten doorgaan van dit festijn. Ondertusschen staat het wel vast, dat, indien het bestuur eventueel zou moeten besjhiiten tot niet doorgaan van het feest, dit niet zal behoeven te geschieden met het oog op levensgevaar voor honderden, voor welk ge val het comity alhier enkele jaren geleden stond, toen het op het laatste oogenblik een dergelijk feest moest afzeggen, dat op den mididenkanaalarm zou gehouden worden. Men zou nu uiterst eens een nat pak kunnen be- loopen. STOOMSCHIP OMHOOG EN VLOT GESLEEPT. Zaterdagnacht is nabij Baarland omhoog gevaren het Eng. s.s. ..Norwich Trader" van Antwerpen met stukgoederen voor Yarmouth bestemd. Met assistentie van de op de reede alhier gestationeerde sleepboot .Raymond" is het stoomschip vlot gekomen en heeft het de reis kunnen voortzetten. DE „ZINGENDE MEISJES VAN HALLE". In het patronaatgebouw had Zondagavond de laatste uitvoering van dit seizoen plaats, aangeboden aan de leden en begunstigers van het R.K. Jeugdwerk door de Jeugdcommissie. Vermoedelijk zal het wel aan de ijspret gelegen hebben, dat de zaal niet heelemaal vol was voor deze schitterende uitvoering. De commissie heeft namelijk het seizoen willen sluiten op waardige wijze en daarom waren de alom bekende ,,Zingende meisjes van Halle" onder leiding van den heer R. Ghesquierre, toondichter te Halle en diens dochter uitge- noodigd om hier voor de tweede maal op te treden, gezien het succes, dat ze hier gehad hadden bij haar eerste optreden bij gejegen- heid van den Mariadag in Mei van het vorig jaar. Ook deze maal brachten het achttal jeug- dige meisjes de zaal in bewondering door haar engelachtige stemmetjes en haar ongekun- stelden eenvoud. Begonnen werd met een godsdienstige inleiding, het .Credo" in het Vlaamsch en „Heer Jeizus heeft een hofken" een oud liedje. Daarna werden eenige leuke kinderliederen gezongen, een paar voordrach- tjes gezegd en tot slot „De Koekkoek", een reidans. Na de pauize een nasmaak van Kerstmis, enkele Kerstliedjes en dan weer eenige aardige liedjes en kinderspelen. De Weleerw. heer Kapelaan dankte de aar- wezigen voor hun opkomst en in 't bijzonder diegenen, die aan de meisjes logies verschaf- ten, waarmee detze aardige avond weer tot het verleden behoorde. INCIDENT IN DEN TREIN. Gisteravond vernamen wij het gerucht, dat i in den laatsten trein van St. Nicolaas naar I hier onder de reis een passagier zelfmoord had i gepleegd. Heden informeerende vernamen we I gelukkig een minder dramatisch .verloop. Daar- uit bleek dat een zekere S. uit St. Nicolaas j tusschen Clinge en Hulst een of meerdere i revolverschoten heeft gelost. De ruit van de I coup6 draagt daarvan ook de sporen. Hij heeft zich daarbij aan den schouder gewond, Is te j Hulst verbonden en daama per auto naar zijn j woonplaats gebracht. J. A. J. SIBMACHER ZIJNEN. f. Op 79-jarigen leeftijd is te Utrecht overleden ir. J. A. J. Sibmacher Zijnen, oud-hoofd- ingenieur van den provincialen waterstaat in Zeeland, voordien ingenieur bij dien dienst te Ter Neuzen, ridder in de Orde van Oranje Nassau. CARNEGIE-MEDAILLE. Naar de Breskensche Crt. verneemt, zal aan de heeren Jac. van den Heuvel Sr., Joz. Ver- meulen, J. Vermeulen en J. Vermeulen Joz.z. de Carnegie-medaille worden uitgereikt voor 'de hulp die zij hebben geboden bij gelegen- heid van het ongeval met het Belgische stoom schip ..Joyce" op 3 Sept. 1932. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie alhier maakt be- kend, dat omtrent ondervolgende gevonden voorwerpen, inlichtingen te bekomen zijn, aan de daarachter vermelde adressen. 2 Handschoentjes, R. Visser, Schoolplein 1. Damesportemonnaie met inhoud, Politie- bureau. Haarstreng, A. de Waele, Tuinpad 10. Huissleutel en ring met sleutels, R. Harms, Kerkhoflaan 43. Kinderportemonnaie met inhoud, J. M. Ver- helst, Tholensstraat 54. Heerenrijwiel, J. A. v. d. Ree, Nieuwstr. 14. Kanarievogel, J. Witte, Jozinastraat 4. Heerenhorloge met ketting, P. Platteeuw, 2e De Feijterstraat 3. Mantelband, Politiebureau. IJ S WEDSTRI .JDEN TE OTHENE Begunstigd door het prachtige winterweer dat men zich kan indenken en ten aanschouwe van een zeer talrjjk publiek werd j.l. Zaterdag te Othene op de ,,Notensche Kreek" een ijs feest gehouden, dat zeer geslaagd mag heeten. Hoewel de tijd van voorbereiding zeer kort was, eerst Donderdagavond werd onder voorzitterschap van den heer Jansen Ver- planke een vergadering belegd met het doe! een ijsfeest te organiseeren, had het feest een goed verloop en kon het programma ook vol iedig afgewerkt worden. Om 12 uur begonnen de wedstrijden voor de kinderen der beide scholen te Othene. De wedstrijden waren zoo geregeld, dat ieder kind een pr\js had. Voor den aanvang waren de prachtige prijzen op het ijs tentoongesteld, welke bij het publiek zeer de aandacht trok- ken. Na afloop van het kinderprogramma werden de prijzen uitgereikt en het was een lust om te zien, hoe elk kind, zeer voldaan met het gekregene, naar huis holde om den prijs thuis te laten bewonderen. Daama werd begonnen met de wedstrijden voor de volwassenen. De prijzen waren deels geldprijzen, maar de meeste waren prijzen in natura, wat bij de vele behoeftigen in deze tijden natuurlijk zeer welkom was. Hier volgen de verschillende nummers met de prijswinnaars. Priksleden, vrouwen le Janneke Jansen; 2e Ka Hofman Jacd.; 3e Maatje de Bock; 4e Tona Faas; 5e Neeltje de Fejjter; 6e Janna de Koeijer; 7e Aaltje de Meester, alien te Othene. Ringrijden tot 17 jaar: le Tanneke de Jonge; 2e Esther de Putter; 3e Janna Hofman Jacd.; 4e Cornelis van der Hooft Wzn., alien te Othene. Ringrijden, ouderen: le F. C. Jansen Verplanke; 2e Jac. Maas Mzn.3e M. Klaassen; 4e L. Michielsen, alien te Othene. Hardrijden: le H. A. Geensen, Ter Neuzen; 2e J. Hame- link, Ter Neuzen; 3e Abr. Klaassen, Othene; 4e W. Buijze, Othene; 5e L. Michielsen, Othene. Stoelenwedstrijd le W. van der Hooft Cz.; 2e C. Buijze; 3e Abr. Klaassen; 4e Jan Oppeneer, alien te Othene. Schoonrijden, paren: le D. BogaertBroere, Hontenisse; 2e J. de VosBolleman te Othene; 3e A. L. Ver- sprilleKaan te Ter Neuzen; 4e L. Hamelink- Dieleman te Ter Neuzen; 5e dames E. v. d. Beek en Jaantje de Bruijne, Griete; 6e dames A. de BruijneDieleman te Ter Neuzen. Schoonrijden, heeren: le J. Versprille, Ter Neuzen; 2e Jan de Vos, Othene; 3e G. van Damme, Ter Neuzen; 4e M. Klaassen, Othene. Priksleden, mannen: le Jac. van der Hooft; W. de Zeeuw; Iz. de Jonge; Jac. Goossen; 2e Joz. Verplanke; Jacob IJsebaert; J. 't Glide; M. de Kraker; 3e Jan de Meester; C. de Meester; Jan de Kraker en Jacob van de Wege, alien te Othene; 4e A. de Ridder, Ter Neuzen. Hedenavond wordt een vergadering gehou den om te trachten tot definitieve oprichting van een ijsclub te komen. Opgeluisterd door het muziekgezelschap „De Volhardingr" en begunstigd door schoon weer, werd Zaterdag op de Othenesche kreek een ijsfeest gehouden, waarbij een massa volk aanwezig was. De prijzen werden als volgt toegekend' Schoonrijden dames: K. Maris le pr.; L. Hamelink, 2e pr.E. Wiel 3e pr. Schoonrijden heeren: J. Maas le pr.; N. v. Antwerpen 2e pr.J. Dieleman 3e pr.; W. Galle 4e pr.; W. de Jonge 5e pr. Schoonrijden voor paren: J. Hamelink en E. Wiel, le pr.; N. van Antwerpen en K. Maris, 2e pr.A. Dieleman en F. Lensen, 3e pr. Hardrijden voor jongens boven 17 jaar: J. Maas le pr.; M. de Jonge 2e pr.; C. Wissel 3e pr. Hardrijden voor paren: J. Hamelink en E. Wiel, le pr. Hardrijden voor kinderen: J. Lensen le pr.; F. van de Velde 2e pr. BehendigheidW. Houtzager le pr.F. van de Velde 2e pi.; M. Michielsen 3e pr. Verschil lende meisjes kregen buitendien eveneens een prijs. Priksleerijden heeren: K. van Dixhoorn le pr.; J. Lensen 2e pr.; J. van Cadzand 3e pr.; J. van de Velde 4e pr. Prikslee-rijden voor jongens: F. de Visser le pr.; J. Bakker 2e pr. Aan verschillende per- sonen werden bovendien nog prijzen toege kend. Lie Heer Spiering te Tiel had veel last van ratten In zijn kippenloop. Telkens waren eieren verdwenen of kulkens doodgebeten. Meer dan een jaar lang probeerde hij allerlei middelen, echter zonder resul- taat. Ten slofte kocht hij bij zijn drogist een doosje Rodent, dat hij op de voorgeschreven manier ge- bruikte. ,.Het resnltaat is werkelijk verrassend," schrijft hij. „Een kwartier nadat het met Rodent be- smeerde brood werd uitgelegd, was het reeds ver dwenen."- Toen hij ons 4 weken later schreef, had hij geen ,at meer gezien. Rodent faalt nimmer, het trekt ratten en muizen onweerstaanbaar aan Koop nog heden een enkele doos a 50 ct. of een aubbele doos a 90 ct. en morgen zult U van rat en inuis be- vrijd zijn. Imp.Fa. B Meindersma - Den Haag. B45 (Ing. Med.) Gemeen teraad. In de op a.s. Dinsdag 31 Januari des na- middags 6% uur, te houden openbare verga dering van den gemeenteraad alhier komen de volgende punten in behandeling: 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Vporstel tot verleening 80 voorschot op de gemeentelijke vergoeding over- eenkomstig artikel 101 der lager-onder- wijswet 1920 ten behoeve der bijzondere lagere scholen in de gemeente. 3. Verzoekschrift van de vereeniging het „Wit-Gele Kmis" om een voorschot van f 300 op de subsidie voor de bestrijding der T.B.C. in 1933. 4. Voorstel tot aanwijzing van het Cen- traal Bureau voor verifieatie en finan- tieele adviezen der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten als boeik- houdktmdige voor de contrdle der boe- ken en jaarrekening van het electrici- teitsbedrijf der gemeente. 5. Voorstel tot wederverhuring van het post- en telegraafkantoor met direc- teurswoning en tuin aan het Rijk. 6. Verzoekschriften om gemeentegrond in erfpacht en om vergunning tot afwtj- king van artikel 7 der Bouwverordening. 7. Voorstel tot intrekking van diverse landpachten. 8. Voorstel tot wrjziging der gemeente- begrootingen voor 1932 en 1933. Het ysfeest. ,,De oude gelijkheid van d'aarde verdwenen, Kreeg van den Winter een pas voor het qs." Deze oude uitspraak van een lang gestorven dichter zagen we Zondag weer eens voor de zooveelste maal bewaarheid, toen we voor de zooveelste maal sedert den intocht van den IJsvorst een bezoek brachten aan de Groote Kreek die over den geheelen afstand, meer dan een half uur lang, tusschen de bouwlanden op de grens van Westdorpe en 't Sas gelegen tot aan 't Visschershuis haar banen uitstrekt. Weinigen zullen er zijn, die niet in de verlei- ding zrjn gekomen hun schreden in die rich- ting te nemen. 't Was dan ook of heel 't Sa3, Westdorpe en Selzaete daar samengestroomd waren om het- zij als gewoon toeschouwer, hetzij om den in- geboren lust tot schaatsenrijden bot te vieren, dan wel om aan de wedstrijden deel te nemen, getuige te zijn van het kleurige, fleurige too- neel, zooals het zich daar afspeelde, terwijl de vroolijke orgelmuziek den cadans der schaatsenrijders begeleidde. Zoo iets ,,gibt's nur einmal", maar 't was schoon en waar. Deze Canisvliet, anders een stille vergeten kreek, waar de roerdomp, de meerkoet en ander watergevogelte in normalen tijd in hun element zijn, thans door een tallooze menigte tot nntspanningsplaats gekozen, is wel een der grootste tegenstellingen, die men zich denken kan. Een evenement tevens, want waar gewoonlijk de roeiboot van den rietsnijder het natte element doorkruist, fietsen nu de wiel- rijders, reed de vierwielige wagen waarop het orgel gemonteerd stond over de dikke ijs- vlakte, repten zich de paren in gevleugelde vaart langs de baan en kuierden de wandelaars heen en weder. In den letterlijken zin van 't woord heeft hier „de Wintervorst zijn zetel opgeslagem", zooals Tollens in zijn overwintering op Nova Zembla indertijd zong. Maar de menschen, die thans in dit rijk doorbrengen, verkeeren onder heel wat vroolijker omstandigheden dan Barends en Heemskerk in de onherbergzame hut op Nova Zembla. Uitslag wedstrijd schoonrijden. Dames: le pr. mej. J. Visser, Axel; 2e pr. mevr. Remery—-Picavet, Westdorpe; 3e pr. mevr. De MartelaereGelderland, Sas van Gent. Heeren: le pr. P. Eggermont, Westdorpe; 2e pr. J. Gelderland, Sas van Gent; 3e pr. P. Coene, Sas van Gent. Paren: le pr. mej. J. Visser en de heer Deij, Axel; 2e pr. mevr. De Martelaere en de heer J. Gelderland, Sas van Gent; 3e pr. mevr. Re meryPicavet, Westdorpe en de heer P. C. Faas, Sas van Gent. Een slachtoffer van 't ijs. Verleden week heeft het ijs hier een slacht offer geeischt, wel geen menschelijk wezen. doch een viervoeter, een rund. Terwijl de veekoopman V. bezig was een aantal runderen in te schepen voor de markt te Rotterdam, wist 66n der dieren zich los te rukken en sprong met een wilden zet van de loopplank, zoodat het tusschen den wal en het schip op het ijs terecht kwam, daardoor heenzakte en in 't ijskoude water terecht kwam. 't Duurde geruimen tijd eer men het beest weer op 't droge kon halen en toen dit einde- lijk gelukte was 't reeds zoover gekomen, dat het dier het leven niet lang meer zou trekken. Een poging om het rund van 't geen er nog aan leven restte af te maken, lukte slechts ten deele, zoodat het hevig bloedende nog juist de slachtplaats van een in de buurt wo- nenden slager kon bereiken, waar 't verder werd behandeld. Hier hebben we een variatie op 't spreekwoord: IJs kost menschenvleis. Gelukkig dat 't maar een rund was. Bannelingen. De winter heeft de bewoners van Canisvliet onverbiddelijk in den ban gejaagd. In de riet- velden langs de oevers van het bevroren water konden zij geen heul meer vinden, sedert de mensch bezit heeft genomen van die con- treien. Bovendien konden zij daar niet meer in hun levensonderhoud voorzien, aangezien het ijs al hetgeen zij tot hun onderhoud noodig hebben buiten hun bereik gebracht heeft. Zij hebben zich naar het open water moeten verplaatsen, dat gelukkig nog door booten en schepen wordt opengehouden. Thans wemelt het op het kanaal van ma- rollen of meerkoeten. De honger en de ont- bering heeft hen tot tamme watervogels ge maakt, volstrekt niet meer angstig voor de nabijheid van den mensch. Wanneer ooit iemand met verlangen naar het einde van de strenge koude en het vrie- zend weer mocht reikhalzen, dan zjjn het zeker deze bannelingen met hun magere, uit- gehongerde lichamen, want ook z(j hebben het thans hard te verantwoorden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2