algemeen nieuws- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen. De Siapende Boeddha BLUE BAND- MEISJE No.^8946 MA AND AG 30, JANUARI 1933 73e Jaargang. BINHENLAND FEUILLETO N Wanneer het biefstuk baict PROF. DR. J. R. SLOTEMAKER DE BRUINE. 30 cent per V2 pondspakje TER ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzer. 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post /1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland all e'en bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERXENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. ItLEINE ADVERTENTIeN per 6 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. DIENSTPLICIIT. Uitspraak inzake vrijstclling. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter algemeene kennis, dat uitspraken op aan- vragen om vrijstelling van den dienstplicht wegens broederdienst ter secretarie dezer ge- meente voor een ieder ter inzage zijn neder- gelegd. Tegen deze uitspraken kan binnen tien dagen na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen: a. door den ingeschrevene wien de uitspraak geldt en door diens wettigen vertegen- woordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per- sonen of door hun wettige vertegenwoor- digers. Het verzoekschrift moet met redenen om- kleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericht aan de Koningin, doch worden ingediend bij den Burgemeester, ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending. Ter Neuzen, den 30 Januari 1933. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. DIENSTPLICHT. Uitspraak inzake vrijstelling. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter algemeene kennis, dat aan JACOBUS CORNELIS VAN DER EST en JACOB PIETER OOSTDIJK, beiden der licbting 1932 uit deze gemeente met ingang van 16 Maart 1933 voorgoed vrij stelling van den dienstplicht wegens kost- winnerschap is verleend. Tegen deze uitspraken kan binnen tien dagen na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen. A. door den ingeschrevene wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegen- woordiger; B. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per- sonen of door hunne wettige vertegen- woordigers. Het verzoekschrift moet met redenen om- kleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericht aan de Koningin, doch worden ingediend bjj den Burgemeester, ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending. Ter Neuzen, den 30 Januari 1933. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA, DIENSTPLICHT. Inspectie. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal in Juni a.s. het jaarlyksch onderzoek plaats hebben voor de gewone dienstplichtigen der landmaeht van de lichtingen 1921 en 1924. Plaats en tijd van het onderzoek zullen nader worden bekend gemaakt. Ter Neuzen, 30 Januari 1933. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA. OE KONINGIN EN DE PRINSES NAAR ZWITSERLAND. De Koningin en Prinses Juliana zijn Zater- dagochtend, vergezeld van klein gevolg van Den Haag naar Zwitserland vertrokken voor het voorgenomen verblijf aldaar. In twee auto's werd naar het Staatsspoorstation ge- reden, van waar de trein, waarin een extra- rtftuig was ingelascht, te 9.48 vertrok. door F. J. A. L. CORDENS. (Nadruk verboden.) (Vervolg.) Op het perron waren verscheidene belang- stellenden aanwezig, die H.M. en H.K.H. een eerbiedigen groet brachten. Het bulletin van Vrijdagochtend door den behandelenden geneesheer, dr. C. C. A. Croin uitgegeven, luidde als volgt: „Prof. Slotemaker de Bruine gaat steeds goed vooruit. De patient is gistermiddag voor het eerst na zijn operatie met goed gevolg op geweest." SPOORWEGONTVANGSXEN 1932. Het crisisjaar 1932 heeft in zeer sterke mate zijn ongunstigen invloed op de ontvangsten van de Nederlandsche Spoorwegen doen gel- den. Zoowel het reizigers- als goederenvervoer liep zeer sterk terug en de directie van de Ned. Spoorwegen zag zich dan ook, in ver- band met de uitkomsten van het bedrijf, ge- noodzaakt tot tweemaal toe met voorstellen bij den Personeelraad te komen tot verlaging van alle loonen en salarissen van het geheele spoorwegpersoneel. De to tale ontvangsten van 1 Januari tot en met December 1932 bedroegen 138.393.130; die over het jaar 1931 f 164.295.873. In 1932 ontvingen de Ned. Spoorwegen der- halve vergeleken met de ontvangsten van 1931 minder 25.902.743. DE BRANDSTOFFENTOESLAG VOOR WERKLOOZEN. De minister van Binnenlandsche Zalcen heeft het volgende rondschrijven aan de col leges van Burg, en Weth. der gemeenten ge- zonden Ik heb de eer uw college mede te deelen, dat ik heb besloten, in verband met de lang- durige vorst goed te keuren, dat in de ge meenten met een tarief van ondersteuning van ten hoogste f 7 voor een echtpaar waarvan de man tot de uitgetrokkenen behoort en 6 voor een echtpaar, waarvan de man behoort tot een der andere categorien, aan de volgens mijn regeling ondersteunde werkloozen in plaats van f 1 een brandstoffentoeslag van 1,50 per week verstrekt. Deze verhoogde uitkeering mag worden verstrekt te rekenen van 22 dezer af; zij geldt totdat de regeling mijnerzijds wordt inge- trokken. In de verhooging van 0,50 wordt dezelfde bijdrage verstrekt als in de overige kosten van steunverleening". De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan alle inspecties voot de werkverschaf- fing het volgende rondschrijven gezonden: Ik heb de eer u te verzoeken, onmiddellijk na ontvangst van dezen brief aan de besturen van de gemeenten in uw ressort waar als norm voor de uitvriesregeling geldt 7 voor georganiseerden en 6 voor ongeorganiseer- den mede te deelen dat, ingaande deze week, aan hen, die onder de genoemde regeling val- len, inplaats van 1 gulden brandstoffentoe slag 1,50 kan worden uitgekeerd. Deze aanvullende regeling geldt, totdat de- zerzijds zal worden aangegeven, dat zij wordt ingetrokken. Uit het bovenstaande blijkt, dat de aanvul lende regeling niet geldt voor gemeenten in welke hoogere normen gelden dan hiervoren zijn aangegeven. U behoeft derhalve deze ge meenten niet in te lichten. DE STICHTING JEUGDLECTU UR. Te Amsterdam is dezer dagen bij notarieele acte opgericht de stichting Jeugdlectuur. De stichting, waarvan de bestuursleden op positief Christelijk standpunt staan, stelt zich ten doel het brengen van goede lectuur onder de jeugd. Ter bereiking van dit doel zal de stichting propaganda maken voor goede lec tuur in Nederland, Ned. Oost- en West-Indie, Zuid-Afrika, Vlaanderen en overal elders waar aanraking gezocht wordt met de Nederland sche cultuur. Als middelen ter bestrijdinig van dit doel zal de stichting o.m. de uitgave voortzetten van de „Lectuurgids", waarin principieele voor- lichting gegeven wordt over boeken, die voor de jongeren zelf bestemd zijn, alsook over boeken die voor ouders en jeugdleiders van belang zijn. DE T5SLEURGESTELDE VERWACHTINGEN MET DE SPEEN- VARKENS. De in het openbaar slachthuis te Uithoom gehouden tweede proefslachting van speen- varkens, welke bestemd waren om te worden gedistribueerd onder werkloozen der gemeente Amsterdam, heeft tot de volgende resultaten geleid, volgens de N. R. Crt. Van de 296 speenvarkens moesten er na grondig onderzoek 261 worden afgekeurd, ter- wijl er 17 voor nader onderzoek in observatie werden gehouden. Slechts 18 speenvarkens werden geschikt bevonden voor de consump- tie. De keuring van bovengenoemde partij var- kentjes geschiedde door dr. R. H. Veenstra, adjunct-directeur van het abattoir te Am sterdam, alsmede door dr. Po3tma en dr. Van Maanen, keuringsveeartsen aan bovengenoemd abattoir. De heeren dr. v. d. Laan, van den keurings- dienst van waren te Amsterdam, en Vigeveno, president-commissaris van de Nederl. Thermo- Chemische Fabrieken, waren eveneens tegen- woordig. Andermaal is komen vast te staan, dat de speenvarkens, die aan het slachthuis te Uit hoom zijn aangevoerd, vooral wat de kwali- teit betreft, niet geschikt zijn voor de con- sumptie. In verband hiermede zullen de proe- ven zeer waarschijnlijk voorloopig worden gestaakt. CRED1ETHULP VOOR MIDDENST ANDSONDERNEMIN GEN. De Koninklijke Nederlandsche Midden- standsbond, de Nederlandsche R.K. Midden- standsbond, de Vereeniging van den Christe- lijken Handeldrijvenden en Industrieelen Mid- denstand van Nederland en de Nederlandsche Middenstandsbank N.V. hebben met erkente- lijkheid ervaren, dat de minister van Econo- mische Zaken en Arbeid het vraagstuk van 51) Ik voelde me ellendig en wrevelig. Wat een miserabele voormiddag was dat geweest. Op de chaise-longue liggend, ging ik verschillende punten van het verhoor nog eens na en stond voornamelijk stil bij de opmerking, die kolonel Hereford had gemaakt dat ik nog zoo weinig van Indie afwist. Ja, ondanks al mijn vreem- de avonturen wist ik er blijkbaar nog weinig van; dat bewees weer eens de zonderlinge houding van Bengor. Die had niet den verren rit hoeven te doen van Chindawar naar de spoorlijn om ons te komen vertellen, dat Akbar dood en de prinses gevlucht was; daarvoor kwam hjj niet; hij kwam voor een bedreiging, h?j was woedend op ons Maar waarom Dat wjj de begum zouden verraden hebben was de reden niet, want de begum was nog altrjd niet gevonden en ook de tempelschat was nog on- gerept; dlen had ik zelf nu pas verraden. Wat dan? Als Akbar eens gesproken had voor *gjn dood? Dat leek niet waarschijnlijk, na hetgeen de kolonel mij had-verteld. Maar ge- steld, dat zij op een andere mij onbekende tnanier te weten waren gekomen, dat het hei- llgdom van Chindawar in ons bezit was of als zij het zelfs maar vermoedden? Ja, dan had Bengor reden om woedend te zijn, dat wij op die manier de gastvrijheid van Chindawar vergolden; dan had hij reden om ons te drei- gen. Mijn God, was die bedreiging misschien ten uitvoer gelegd door den moord op mijn vriend? Ik drukte mijn handen tegen de sla- pen; dat zou vreeselgk zijn. Alfred misschien gedood om mijnentwil en door mijn schuld! Ik mocht er niet aan den- ken. En toch, de politie tastte nog in het duis- ter en de ware reden voor den moord was-nog niet opgehelderd. Dat de aanslag op Ruwadini gemunt was, werd door den politie-commis- saris te Calcutta betwijfeld en zoo dachten er ook mijn beide militaire geleiders over. Alfred vermoord om mij, om lets, waarvan ik hem geheel onkundig had gelaten! Het was om krankzinnig te worden; dat mocht, dat kon niet waar zijn! Hoe lang ik. op de chaise-longue gelegen heb, versuft en niet meer kunnende of willende denken, weet ik niet. Ik kwam weer tot be- wustzijn, toen er op mijn kamerdeur werd ge- klopt. Een kellner gaf me een brief van het staf- bureau. Het convert bevatte een paar vrien- delijke regelen van kolonel Hereford en een plaatsbewijs voor een hut eerste klas aan boord van de „Dunmore Castle". Goddank dus eindelijk wcg uit dit ver- vloekte land en weer terug, terug naar Hol land; weg uit al dit geheimzinnig en vreese- lijk gedoe, waarin ik mij nooit of nimmer thuis zou voelen. Ik weet wel, ik was op dat oogenblik onredelijk, maar mijn verlangen naar mijn land was zoo groot en mijn vreugde De knapste kok doet het niet beterl U moet eens proeven wat voor fijns zij van een biefstuk weet te maken! Let eens op wat voor pittige bruine jus zij erbij doet! Dat alles kan in iedere keuken bereikt worden indien slechts gebakken, gebraden en gestoofd wordt met Blue Bancf versch ge- karnd! Neem daarom het Blue Band-meisje in vasten dienstl Koop uitsluitend Blue Band niets anders! BLUE BAND VERSCH GEKARND MET 25 o0 ALLERFIJNSTE ROOMBOTER ONDER RIJKSCONTROLE (Ing. Med.) zoo buiten mate, dat ik haast niet kon ge- looven, dat het biljet, dat ik in mijn handen hield, echt was. Hereford had alles voor mij geregeld; als ik hem morgen een cheque voor mijn passage wilde afgeven, was de zaak in orde. Aan de hotel-telefoon vroeg ik verbinding met de stoomvaart-maatschappij en daar werd mij geantwoord, dat ik desgewenscht aan- stonds mijn bagage aan boord kon laten brengen. Ik wreef mij in de handen. Wat waren ze vriendelijk voor me, of wat hadden ze een haast om mij weg te krijgen! De schat van Chindawar! Ze mochten hem voor mijn part gerust houden, en ik zat volstrekt niet te wachten op de vrijgevigheid van het Engel- sche gouvemement. Dat was misschien ook alweer niet practisch van me, maar ik was nu in een stemming, dat al het bijkomstige mij onverschillig liet. Morgen zou ik alvast het goed van Alfred aan boord laten brengen, want dat nam ik mee naar Engeland terug, en dan zou ik nog eens naar Ibadji gaan informeeren, om ten- minste behoorljjk gedocumenteerd terug te komen bij mijn principalen. Ik stak een sigaar op en ging een kleine wandeling maken in de buurt van het hotel. Nog geen oogenblik had ik aandacht aan de stad geschonken, de mooie hoofdstad van Britsch-Indie, nu lette ik er op, maar het stadsbeeld bood mij niet veel nieuws. Het. was de drukte van Bombay met de voornaam- heid van Allahabad. Flaggerton en Smith kwamen mij tegen toen zij naar het hotel terugkeerden om te dineeren en vroegen mij of ik met hen mee- ging. Aan mijn diner had ik eigenlijk niet meer gedacht, maar hun uitnoodiging kwam goed van pas en ik ging met hen mee terug. ,,Hemel, wat zijn ze daar lang van draaa aan den Generalen Staf", zei Flaggerton ,,ze vragen je het hemd van je lijf. Nu is het wel niet plezierig voor de hooge oomes, dat ze in Patloora en Chindawar nog geen rooden duit gevonden hebben om de kosten van de expedi- tie goed te maken". ,,Als ze den tempelschat van Chindawar vinden", meende Smith, ,,dan hebben ze geld genoeg om de onkosten te dekken." ,,Veel meer", zei ik, hoewel ik spijt had, dat ik ze over den schat had gesproken. Ik moest onder het diner aldoor over den tempel en zijn geheimenissen vertellen; ze waren er eenvoudig dol op. Heel Chindawar kon hun geen zier schelen, alleen in den schat stelden zij belang. Na tafel gingen mijn dischgenooten uit, de stad in, naar muziek en amusementen. Ik voelde er niet veel voor; in geruimen tijd had ik geen krant meer gezien en ik wilde mij liever op de hoogte stellen van wat er in de wereld was voorgevallen tijdens mijn afwezigheid. Die nuchtere krantenlectuur deed me goed, ik leefde er nu ten minste weer in een wereld van werkelijkheid en niet in een milieu van droomen en profetieen en godsdienstige dwe- perij. Nog drie dagen, en ik zou weer terug- keeren naar een rustiger en kalmer omgeving waar emstige, degelijke arbeid mij wachtte. Van emstigen arbeid was den laatsten t'jd niet veel gekomen, en ik nam mij voor om de paar dagen, die mij nog restten, zooveel hulpverleening aan middenstandsondememin- gen, die in crisismoeilijkheden verkeerfen, in onderzoek genomen heeft. Zij meenden thans goed te doen den minis ter te berichten, dat naar hun eenstemmige meening in deze materie vooropstaat de be- hoefte aan een maatregel, die het mogelijk maakt, dat aan middenstandsondememingen, welke op zichzelf gezond zijn, doch welke door de crisismoeilijkheden zijn gekomen, met medewerking der regeering credieten worden verleend. Naar de meening van de adressan- ten behoeven voor deze credietverleening, voorloopig althans, door het Rijk niet de mid delen te worden verstrekt, doch zal van rgks- wege met het op zich nemen van garantie kunnen worden volstaan. Adressanten vestigen er bovendien de aan dacht op, dat slechts beoogd wordt een cre dietverleening aan individueele ondememingen die daaraan behoefte blijken te hebben, zoodat een hulpverleening aan groepen van midden standsondememingen als geheel niet in de bedoeling ligt. Adressanten zijn overtuigd, dat het schep- pen van de mogelijkheid tot deze credietverlee ning noodzakelijk en urgent is te achten en zjj zijn van meening, dat door het voorhanden feitenmateriaal inderdaad de noodzakelijkheid van schepping dezer mogelijkheid voldoende wordt aangetoond. Met aandrang verzoeken zij derhalve den minister, de noodige maatregelen te doen nemen, opdat spoedig tot invoering van een hulpverleening als bovenbedoeld zal kunnen worden overgegaan. DE WEELDEVERTERINGSBELASTING. In verband met de aanstaande behandeling van het wetsontwerp tot heffing van een Weeldeverteringsbelasting in de Tweede Ka- mer en gezien de emstige bezwaren, welke daarteg;en uit de kringen van het bedrijfs- leven rijzen, zal het bestuur van den Konihk- lijken Nederlandschen Middenstandsbond Dinsdag 31 Januari te half twee in een der zalen van het Jaarbeursrestaurant te Utrecht een vergadering houden met de besturen der bij den bond aangesloten organisaties en met de afgevaardigden der betrokken vakorgani- saties Overwogen zal worden, welke maatregelen moeten worden genomen om te verhoeden, dat op het bedrijfsleven wederom zware lasten worden gelegd. Ook indien er meer logica gebracht zou wor den in de artikelen, heeft het Utrechtsch Dagbiad nog een zeer emstige bedenking tegen het ontwerp-Weeldeverteringsbelasting. Men mag de vraag stellen of onze nijverheid die toch al bezig is kapot te gaan, door een dergelijke belasting geheel moet worden ver- nietigd. En zoo sterk klemt dat bezwaar, dat de commissie, die den Minister bij de voorbe- reiding heeft geholpen, dat bezwaar openlijk tot uiting bracht. Er staat woordelijk in de „Algemeene Beschouwingen"„Uit het mid- den der Commissie werd de aandacht geves- tigd op het aan de uitvoering van de onder- harvige belasting verbonden bezwaar, dat zij het verbruik van de daardoor getroffen arti- kelen zal doen achteruit gaan, waarvan een nieuwe vermindering van de werkgelegenheid het gevolg zal zijn. De Regeering heeft de bedenking even on- omwonden erkend als zij is uitgesproken. Maar zij heeft daar onmiddellijk aan toege- voegd: Wij kunnen niet anders. Achter die Ministerieele verklaring bevindt zich een weloverwogen stelsel. De belastingen, die tot nu toe zijn toege- staan, als de verhooging van invoerrechten en van enkele accynzen, met name de sulker, de opcenten op de fondsbelasting en de 30 op- centen op de vermogensbelasting heeft de Minister, zonder veel geestdrift voor den aard dier belastingen, alleen bestemd om als over- bruggingsmaatregel te dienen. Deze belastin gen zullen moeten dienen om aan geld te komen, totdat de getroffen bezuinigingsmaat- regelen hebben doorgewerkt. Maar daarnaast moest naar duurzame heffingen worden ge zocht. Het aanvankelijk geraamde tekort van ruim 20 millioen op de begrooting van 1933 zal zeker nog grooter worden, onder andere doordat er minder uit de salarisverlaging werd gehaald dan aanvankelijk in het voor- nemen lag. Zelfs indien men het spoorweg- tekort, dat het tekort van 20 millioen op de begrooting van 1933 veroorzaakt, buiten be- schouwing laat, zal er over 1934 en 1935 in- mogelijk in het belang van mijn principalen te besteden. Op mijn kamer gekomen baalde ik Akbar's beeldje nog eens uit mijn koffer en zette het heerlijk kunstwerk voor mij neer. Wat was het mooi, hoe zuiver van lijn en modelleering. Dat ten rrnnste zou ik als aan denken meene- men en daar had niemand iets mee te maken. Wat was ik een dwaas geweest om aan da; zwarte godenbeeldje de fantastische geschie- denissen te verbinden, waarmee ik me angstig en onpleizierig gemaakt had. Wie bewees me, dat dit werkelijk het heiligdom van Chin dawar was? Mijzelf had ik dat w^js ge maakt; van het groote tempelbeeld zouden er natuurlijk wel meer copieen bestaan. Hoe kwam ik er toe om te meenen, dat het van goud was? Koper blinkt immers ook. En nu begreep ik ook, waarom Akbar het meegeno- men had naar Chindawar; dat had hij alleen gedaan om de bewoners gunstig voor zich te 3temmen als zij zagen, dat hij denzelfden god vereerde. En toen hij bemerkte, dat het hem toch niet helpen zou, omdat zij wisten dat hij Mahomedaan was, maakte hij er mij ge- lukkig mee. Maar heerlijk mooi was het in ieder geval, en het zou een herinnering zijn aan mijn reis. Ik stopte het beeldje weer weg, tevreden over mezelf, dat ik nu weer helder en scherp kon redeneeren, en de zaken zien in het ware licht. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1