Griep, Influenza. &rLuSp2l D AMRFBRIEK. Predikbeurten. SPORT. OEMENGDE BERICHTEN.. CLINGE. ST. JANSTEEN. H i Hi 4 VOETBAL. RECHTSZAKEN. ZOE zyn volgzame Vasallen, de liefhefobers van de yssport, er natuurlijk op uit om den leenheer bun hulde te bewijzen. De fisivorst houdt open hof en van alle kanten stroomen zgn getrouwen toe om hem schot en lot te betalen als bewijs van hun onderdanige hulde. Reeds bijna acht dagen lang is het op hei Hondswater, de Canisvliet, zooals het tooneel al dezer feestelijkheden officieel bekend staat, dag in dag uit een vroolijk gebeuren, waar de ceremoniemeesters, de bestuursleden van de tjsclub, voor de noodige afwisseling zorg dragen. Waren het in den beginne de jongeren, die In de gelegenheid werden gesteld proeven van bekwaamheid voor de lictoren af te leggen, thans wordt de ban der ouderen opgeroepen am op him beurt aan de lustige parade mee te werken. Een volledig programma is in elkander gezet en zal, wanneer de omstandigheden gunstig blyven, „ijs en weder dienende", zooals de geijkte term luidt, worden afgewerkt. De wedstrijd in handrijden voor paren, Donderdag 1.1. georganiseerd, is inmiddels reeds afge- loopen. te herstellen, zijn eenpaarMijnhardt'sPoeder3. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw drogist. (Ing. Med.) Zaterdag om 2 uur zal een wedstrijd in hardrijden voor inwoners van 't Sas en West- dorpe worden verreden voor geldprijzen. En geloof gerust, dat het tusschen 't Sas en 't Poldertje spannen zal. Want zoowel hier als ginder telt men onder de liefhebbers Jaap Edens en Thunbergs, echte Matadors op de Bchaats. Als wijlen Abraham de Winter nog in leven was, zou hij, getuige zijnde van de prestaties op Canisvliet, zyn eens met zooveel enthou- siasme gezongen lied van: „De Matador Jan Nieuwenhuis Die rijdt een fyne schaats, Hij slaat zijn beentje overkruis En lacht met al zijn maats", een onzer ingeborenen tot exempel van ddn zyner voordrachten kiezen. Zondag a.s. zal de ijssport, alweer onder gewoon voorbehoud, in het teeken van de Aesthetica staan. Om half drie beginnen n.l. de wedstrijden in echoonrijden, in allerlei combinaties. En om te demonstreeren dat, zooals de Franschen zeggen „il y a fagot et fagot", zal men een extra-nummer in het kunstrijden te zien krygen, zooals men op de wereldberoemdc kunstbanen wel eens heeft kunnen aan- schouwen. Voor Woensdag, 1 Februari hebben we een Internationale Hardrijderij, op de korte baan 160 Meter in het vet. Wie daarin met den palm wil gaan strijken beginne zich thans reeds te traineeren. Wij hebben slechts een wensch en wel deze: dat een Hollandsche jongen zich den kam- pioenstitel niei zal laten ontnemen. Kom aan, Hollandsche jongens, houdt den naam van Holland hoog. Cursus in verbandleer. Zooals ieder jaar zal er onder leiding van den heer Puylaert, arts alhier, in den loop van de volgende weken weer een cursus in verbandleer en eerste hulp bij ongelukken worden gehouden in de openbare school A. Zijn we goed ingelicht, dan zullen deze lessen gegeven worden elken Woensdagavond, na afloop der werkzaamheden in de fabrieken en werkplaatsen, zoodat een ieder, die iets voor deize soort van onderwijs voelt, er aan kan deelnemen. Hier is een goede gelegenheid om zich te ontwikkelen en deze ontwikkeling dienstbaar te maken aan het algemeen. Er wordt op drukke deelname gehoopt. Uit een auto alhier, die door den be- stuurder, den reiziger De M. een oogenblik onbeheerd werd gelaten, 'bleek bij terugkomst van den eigenaar een tasch met gereedschap en de versehillende bewijzen voor den auto te zijn ontvreemd. Dezer dagen kwam in den laten avond bij een grossier te St. Jansteen een persoon van Belgische nationaliteit, die hij evenwel niet bij name kende en die hem vroeg een vrij groote hoeveelheid koffie te verkoopen, die hij direct zou betalen en op grond waarvan de grossier op den verkoop inging. De man verzocht met de aflevering evenwel nog wat te wachten totdat zijn handlangers, die bij het vervoer zouden helpen, aanwezig zouden zijn. Een uur daama was de Belg, die op het erf van de grossierderij op zijn kameraden had staan wachten, verdwenen en kwam ook niet meer terug om de koffie in ontvangst te nemen. Den volgenden dag werd door iemand bij CCLXXXV. Dat ook ,,vluggertjes" interressant spel kunnen geven, toont het volgende partijtje, dat we dezer dagen met wit speelden. Een schijfwinst in de opening, die stellig niet al gemeen bekend is, en een damzet tot slot maken de vlug gespeelde partij nog tot eer leerzaam geheel. WitZwart 1. 3328 1823 2. 39 33 1218 3. 31—27 17—21 4. 35—30! Een dngewone zet, waarvan de bedoeling spoedig blijken zal. 4. 2025 Dit is het antwoord, dat wit met 3530 juist had uitgelokt. Noodig en veel sterker is hier 2024. 5. 3429! 25X34? De tweede fout, die schijfverlies ten gevolge heeft. Thans was 23X34 aangewezen, waar- na zwart wel veel last zal ondervinden van de nadeelige randscbyf op 25, maar van schijf verlies in ieder geval geen sprake is. 6. 2722! 18X27 29X18 13X22 8. 28X26 7—12 Venmoedelijk het beste, daar anders spoedig een tweede schijf verloren gaat. e. 32X21 16X27 10. 40X29 9—13 Wit is dus een schijf voor, terwyl 27 ook hoogst gevaarlijk staat. 11. 37—31 12—18 12. 31X22 18X27 13. 42—37 8—12 ,14. 4439 1218 Er dreigde 2923 en 33X31. 15. 3731 1822 den grossier een baalzakje bezorgd, gevuld met monsters van den grossier afkomstig. Deze stelde nu in zijn pakhuis een onderzoek in en kwam tot de ontdekking, dat daaruit tot een vrij aanzienlijk bedrag kruideniers- en andere waren ontvreemd was, vermoedelijk door den bedoelden Belg. (Dagbl. v. N.-Br.) STROMPELDE MET EEN STOK ROND. Slachtoffer van rheumatiek. Nu weer flink en lenig. Indien er iemand is, die aan rheumatiek lijdt, zooals deze vrouw deed, zou hij er goed aan doen haar ervaringen eens te lezen. „De laatste 20 jaar ben ik een slachtoffer van rheumatiek geweest", schrijft zij. „Zes jaar geleden kreeg ik rheumatische koorts, die mij totaal verzwakte. Ik kon me niet meer voortbewegen zonder stokken of iets anders om me te helpen. Toen besloot ik Kruschen Salts eens te probeeren. Nu neem ik vier jaar Kruschen Salts en ik kan me steeds gemakke- lijk bewegen. Inderdaad, ik wil Kruschen niet meer missen en ik raad het iedereen aan, die ik ontmoet. U kunt van dezen brief desge- wenscht gebruik maken, want ik vind, dat anderen hierdoor hetzelfde mooie resultaat zouden kunnen bereiken als ik heb gehad." Mevr. S. Kheumatische toestand is het gevolg van een overdaad van urinezuur in het lichaam. Eenige ingredienten nu van Kruschen Salts zorgen, dat dit urinezuur zacht maar volkomen°uit het lichaam verwijderd wordt. Andere zouton in Kruschen verhinderen, dat het voedsel :n de ingewanden kan gaan gisten en voorkomen daarbij niet alleen verdere ophooping van het gevaarlyke urinezuur, maar ook van afva- stoffen, die de gezondheid ondermijnen. Daarom zal „de dagelijksche dosis" Kru schen niet alleen rheumatische pijnen verdrij- ven en verder voorkomen, doch het zal Uw geheele organisme verfrisschen en vemieuwon. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0,90 en 1,60 per flacon. Stralende gezondheid voor ddn cent per dag. WATERLANDKERKJE. De moeder van den nieuwen Ned. Herv. predikant Ds. Van Yperen uit Vlaardingen, op bezoek bij haar zoon alhier, had het ongeluk door de gladheid te vallen en haar pols te breken. VERBETERING. Op verzoek van den EdelAchtbaren heer Bur- gemeester van Zaamslag, en om hem voor verdere onaangenaamheden te vrijwaren, zij vermeld, dat door hem op de vergadering van de N. C. L. B. is gezegd: „dat hij sedert zyn optreden als voorzitter van het gewest O. Z.-Vl. C. B. T. B. steeds heeft geijverd voor samenwerking met de landarbeiders, maar dat zijn medeleden hem in dezen steeds alleen lieten staan, zoodat hij zich kon vergelyken met wijlen Mr. Groen van Prinsterer van wien gezegd werd, dat hij een generaal was zonder leger. De verslaggever had deze wyze van hande- len (namelijk dat alleen laten staan) betiteld als dwarsboomen, welk woord bij dezen wordt teruggenomen en vervangen door „kalm laten praten." ZONDAG 29 JANUARI 1933. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9.30 u., de heer J. W. van Swigchum; 2 u., Dr. L. J. Cazemier. Sluiskil. 9.30 u. en 2 u., de heer L. Dek. Axel. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis, H. Av.; 2 u„ dezelfde, Dankz. Sas van Gent. 9% u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. 9,30 u., Ds. S. Groeneveld, bed. H. A.; 2.30 u., dezelfde, bed. H. A. en nabetr. Axel. 9% u. en 2 u., Ds. Post. Hoek. 9y2 u. en 2 u., Ds. C. B. Bavinck. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5,30 u„ de heer Lichtenberg, van Rotterdam. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Dit is gedwongen, daar na 31X22 en zw. 18X27 wit de tweede schijf veroveren zou door 2923. 16. 41—37 1—7 Eenvoudig afruilen door 2228 was hier beter. 17. 18. 4641 5044 7—12 12—18 Nog was 2228 o.i. beter. 19. 4440 27 De beslissende fout. Wit maakt nu dam door een eenvoudig maar voor beginners zeer leerzaam zetje, dat gemakkelijk op diagram te zien is. ZWART 46 \y/A WIT 47 20. 29—24 21. 39—34 22. 38—32 23. 43X1 49 50 19X30 30X28 27X38 Zwart gaf het op. Lokaal „Eben-Ha8zer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5,30 u., Dr. L. J. Cazemier. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zj>n de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. "s Namiddags om 2% uur Lof. Alle wedstrijden uitgesteld. De voor Zondag a.s. door den Kon. Ned. Voetbalbond en den Zeeuwschen Voetbalbond vastgestelde wedstrijden, zijn alle uitgesteld. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Zitting van 17 Januari 1933. Veroordeeld wegens overtreding: Art. 455 W. v. S. C. P., St. Jansteen, 25 of 10 d. h. voorw. proeftijd 1 jaar. Motor- en Rijivielwet. R. P. P., Philippine, 5 of 3 d. h.; D. d. P. Axel, 7,50 of 4 d. h.; J. K., Boschkapelle, 2 X 0,50 of 2 X 1 d. h.; A. L., Axel, 3 of 1 d. h.; J. F. d. D., Axel, /2 of 1 d. h.; J. H. Axel, f 1 of 1 d. h.; A. J. M. D„ Philippine, f 5 of 3 d. h.; P. M. O., Sluiskil, 1 of 1 d. h.* J. L. H., Clinge, /3 of 2 d. h,; J, A. P. B.' Assenede, /5 of 3 d. h.; G. L. v. E., Sluiskil,' f 3,50 of 2 d. h.C. v. L., Middelburg, 1 of 1 d. h.; A. P. v. d. B., Waerschoot, 2 of 1 d. h.; P. E. B., Biervliet, lof 1 d. h.; J. L. d'H Lokeren, /2 of 1 d. h.; R. W., Assenede, fl of 1 d. h. Art. 25 Jachtwet. B. P. V., St. Jansteen, /6 of 3 d. h.; A. N., Axel, vrijspraak. Alg. pol.-ver. Ter Neuzen en Art. 435 W. v. S. P. A. M., Zwartsluis, /3 of 1 d. h. en f30 of 10 d. h. Alg. Pol.-ver. Ter Neuzen. A. M., Ter Neuzen, 0,50 of 1 d. h. Winkelsluitingswet. J. J., Ter Neuzen, /3 of 1 d. h.; J. J. v. L Ter Neuzen, 2 X 5 of 2 X 3 d. h. Art. 473 W. v. S. G. G. d. S., Aalst, 5 of 3 d. h. Art. 453 W. v. S. S. B., Goes, 5 of 3 d. h. IN VRIJHEID GESTELD. Door de rechtbank te Middelburg zijn in vrijheid gesteld: P. T. O., oud 20 j., werkman te Stoppeldyk en C. R., oud 27 j., leurder te Ter Neuzen verdacht geweest van diefstal en deswege gedetineerd. GELDEN UIT EEN FAILLISSEMENT NIET VER ANT WOORD. Het gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep het vonnis van de rechtbank te Haar lem op formeele redenen vemietigd, waarbij de bollenhandelaar G. uit Hillegom veroor deeld werd tot een jaar gevangenisstraf we gens het niet verantwoorden van een bedrag, van ruim 3000 aan zijn curator, behoorende tot zijn faillieten boedel. Opnieuw rechtdoende heeft het Hof den bollenhandelaar veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van vier maanden voorarrest. NALATIGHEID? De rechtbank te Groningen heeft gisteren den ingenieur en den electricien, die de vorige week terecht hebben gestaan wegens grove nalatigheid op de centrale van het provinciaal electrisch bedrijf te Groningen, tengevolge waarvan de 20-jarige hulpmonteur Ette Ette- ma zoodanig door den electrischen stroom werd getroffen, dat hij aan de gevolgen is overleden, vrijgesproken. De officier van justitie had tegen den ingenieur een week hechtenis geeischt en voor den electricien vrij spraak gevraagd. STRANDING VAN DE „JOVCE". Op 3 September van het vorige jaar, schrijft het „Handelsblad", is het Belgische stoomschip „Joyce", een pleizierboot met ongeveer 120 passagiers, by Breskens gestrand doch later vrijgekomen en op eigen kracht naar de haven van Breskens gegaan. Bij deze stranding zijn twee menschenlevens verloren gegaan; een passagier sprong overboord en verdronk een ander kreeg de van de te hulp gekomen sleep- boot „Hoek van Holland" afgeschoten lijn tegen de borst en werd daardoor gedood. De Raad voor de Scheepvaart heeft naar Het eindspel, dat we in onze vorige rubriek bespraken, blijkt door een enkele zet van wit te winnen en bevat alzoo een winstgang, die niet alleen eenvoudiger, maar vooral veel mooier is dan wat wij in de party speelden. De stand was: Zwart: 1 schyf op 4 en 1 dam op 25. Wit: 1 schijf op 15 en 3 dammen op 5 24 en 45. Het was de heer J. A. van Dixhoom te Zaamslag, die aangaf, dat wit door 4529 direct wint. Inderdaad hebben we deze schit- terende matzet niet gezien. Wat moet zwart na 4529 spelen? Op 25—3 volgt 29—12 (3X17); 5—28 en 15X24 wint op tempo. Op 25—9 volgt 29—18 (9 X 36); 5—41 en 15X24. °P 2539 volgt 29—33 (39X6); 528 en 15X24. Op 2543 of 48 volgt 2938 of 29X42 steeds gevolgd door 5—32 of 537, enz. Den heer Van Dixhoorn onzen dank en ons compliment voor zijn prachtige vondst in dit wel zeer leerzame eindspel. Typisch is, dat wit ook geforceerd wint, als zwart aan zet is, zoodat de oplossing nog een zet verdiept kan worden. Men bezie bijv. de volgende stand: Zwart: 1 schijf op 4 en 1 dam op 25. Wit: 1 schyf op 15 en 3dammen op 1, 2 en 5. Laat iedere dammer zulke standen bestu- deeren! Ze komen herhaaldelijk in de partij voor en „het weten" geeft dan de doorslag, waar men anders doelloos met de dammen gaat zitten spelen. Wit wint als volgt: 2—24!! (zwart 25—20 kan niet wegens 519 en 1924). Op elke andere zet van zwart gaat wit voort met 123!! Zwart moet nu terug naar 25. Men ga eens na waarom! Wit dan 2319 en verder als in de oplossing van verleden week. Het systeem is dus voor velerlei uitbreiding vatbaar. dit ongeval een onderzoek ingesteld en hoorde daartoe eerst een duiker, die aan boord was van de sleepboot ,,Schelde" en die met den stuunman van de sleepboot naar de „Joyce" is gegaan. Toen wij, vertelde deze duiker, steeds de stoomfluit van de Joyce" hoorden en zagen, dat het schip op de plaat zat, hebben we de motorsloep uitgezet en zijn er naar toe ge gaan. Onderweg namen we van de motorsloep van de ,,Hoek van Holland" nog iemand op en daama bij de „Joyce" gekomen, zijn we aan •boord gegaan. Daar heerschte onder de passagiers een groote paniek. Van de „Hoek van Holland" was al een iyn geschoten, maar geslipt. Er kwam weer een lijn waardoor een passagier getroffen en gedood werd wellte kon wor den vastgemaakt. Daarna zou het schip, vol- gens den duiker, door het trekken van de ,,Hoek van Holland" zijn losgekomen. Over de situatie, zooals die aan boord van de .Joyce" werd aangetroffen, vertelde de duiker dat er zeeen over het schip sloegen, de passagiers in paniekstemming waren, de ka- pitein op de brug was en hevig protesteerde toen de lijn werd vastgemaakt en voorts dat van de bemanning van de .Joyce" niets te bespeuren viel. Ten aanzien van dit protest van den kapi- tein merkte de voorzitter van den Raad prof. B. Taverne op, dat de kapitein meende bij vloed weer los te zullen komen. Op daarop betrekking hebbende vragen van prof. Ta verne, antwoordde de duiker dat niemand hen belet had aan boord te gaan, dat zij, ondanks het protest van den kapitein toch de lijn had- den vastgemaakt. „Wij kwamen niet om een schip, maar om menschen te redden", aldus de getuige, die daarmee wel moest toegeven tegen het hoogste gezag aan boord in te heb ben gehandeld. Nog andere vragen werden gesteld, die feitelijk de strekking hadden om te vernemen of de hulpverleening niet was opgedrongen geworden in hoofdzaak om ,,daar zijn de sleepbooten toch op uit", aldus een der Raads- leden geld met het sleepen te verdienen. Doch financieele motieven hadden niet by de hulpverleening voorgezeten, verzekerde de duiker en voor zoover hij dit met eenige restrictie moest zeggen, omdat hij niet met ,,de gewoonten op sleepbooten" op de hoogte was, kon na hem de stuunman van de ,,Schel- de" dit bevestigen. Ook deze stuurman was van meening dat de „Joyce" door toedoen van de „Hoek van Holland" 66n ruk) is losge komen, bij welke waarneming de stuurman van de „Hoek van Holland" zich aansluit. Maar was er nu van de „Joyce" om hulp gevraagd?, werd aan deze drie getuigen ge- informeerd. Tjah! Wat zal ik u zeggen, was hun be- scheid. Hulp en hulp is twee. Wij wilden de menschen reddenf „Toen de kapitein van de Joyce" mij zeide het schip te verlaten, aldus de stuurman van de „Hoek van Holland", heb ik gezegd: ik kom hier niet om iets te ver dienen, maar om 150 menschen te redden." Verder bleek nog, dat de schietlijn van de „Hoek van Holland", waaraan de strandlijn zou worden overgehaald op de voorplecht van de Joyce" was komen vast te zitten een vaatje bier was toevallig daarbij de „knevel" en toen zou, bij een ruk (aan de schietlijn) de Joyce" zijn losgekomen. Hierna werd voorlezing gedaan van de schriftelijke verklaring van den kapitein van de „Joyce". Het schip, voor 200 passagiers ingericht, had 120 reizigers aan boord, die in de haven van Breskens zouden worden afge- zet. Twee grondzeeen sloegen bij de plaat den boeg geweldig naar bakboord en het schip liep vast. Het schip liep vast drie uur voor hoog water en ik, zoo goat de verklaring van den kapitein verder, was zeker dat ik reeds voor hoogwater weer vlot zou zijn. De passagiers waren be- vreesd en ik deed mijn uiterste best hen te kalmeeren en te beletten op de naderby ge komen motorsloepen te springen. Een der pas sagiers heeft aan de stoomfluit getrokken. Wat het verdrinken van een der passagiers betreft, zegt de kapitein dat deze man een zwemgordel greep en, zonder dat daartoe de minste noodzaak was, overboord sprong; de ongelukkige had zich geen tijd gegund den zwemgordel vast te maken. De kapitein had ook nog drie vlotbanken over boord doen gooien. Na voorlezing van deze verklaringen werd nog gehoord de (destijds) kapitein van de „Hoek van Holland", die zeide dat van ,,hulp of geen hulp" geen sprake meer kon zijn. De menschen verkeerden in levensgevaar, want het schip maakte den indruk binnen enkele minuten te zullen kapseizen. Ook deze kapi tein was van meening dat zijn schip de „Joyce" heeft losgetrokken, welke opvatting hij met theoretische beschouwingen kracht bij- zette. Of door de maatschappij later nog aan- spraak is gemaakt op hulpbetoon kon de ge tuige niet zeggen. De inspecteur-generaal voor de Scheepvaart de heer D. Fock noemde de antwoorden van den kapitein van de Joyce" eenigszins vaag en op enkele punten voor opmerkingen vat- baor. Tot de feiten komende achtte spreker de conclusie op de sleepbooten, dat met de stoomfluit hulp werd gevraagd. gezien de situatie, zeer logisch. De „Hoek van Holland" en „Schelde" zijn zeer begrijpelijk opgetreden: spreker ging alle feiten en omstandigheden hierbij na. Wanneer deze hulp er niet was geweest, dan had de Joyce", dan wel niet vergaan, maar kans geloopen vaster op de plaat te komen. De raad zal later uitspraak doen. DE GRIEP. Op advies van den schoolarts zijn te Com- pascuum twee scholen voor l.o. wegens griep der leerlingen gesloten. HOE EEN FAMDLIE TIC ROTTERDAM IN DE VAL LIEP. De familie P. aan den Bergweg te Rotter dam is, naar De Telegr. meldt, de dupe ge worden van een sluwen oplichter. Het huis dezer familie stond reeds eenigen tijd te huur. Dikwyis waren er vreemdelingen geweest om het te bezichtigen, zoodat het den bewoncrs niet verwonderde, toen zich weer een gegadig- de meldde. Het was een nog betrekkelijk jeug- dig heer, zeer beleefd en bijzonder bespraakt. Het gesprek over het huren van het huis vlotte dan ook best. Aanvankelijk vond hij den huur- pry's wel wat hoog, maar „een gezellig huis is toch maar alles", had hy gezegd. Hy sprak nog wat over eventueele overneming van meu- bels, waarvoor de familie veel voelde. De toe- komstige bewoner wandelde door de verschil- lende kamers, betastte stoelen, tafels en open- de laden van dressoirs en kasten om de af- werking eens te zien. In weinig minuten tijd had hij alles. bekeken en hy zeide veel te vo'e- len voor de overneming der meubelen. Alles scheen vlot van stapel te loopen. Plotseling deed de huurder een vraag, welke het echt- paar wellicht niet had verwacht. n.l. of het huis ook gehoorig was. De huurder had aan niets zulk een grooten hekel als aan een ge hoorig huis, temeer daar hy graag knutselde en dit werk voor de huisgenooten zeker zou moeten staken, als het gehamer tot in alle kamers doordrong. De heer P. beweerde, dat het huis in het geheel niet gehoorig was, het geen mevrouw beaamde. Alles wat het echt- paar hem had verteld over het huis had de bezoeker dadelijk willen aannemen, doch, wat men hem vertelde over den soliden bouw, daaraan wilde hij maar niet zoo dadelyk ge- looven. Echter het bewijs zou spoedig ge- leverd kunnen werden als de heer des huizee nu eens naar den kelder ging en mevrouw naar de serre. Zy' zou daar eens flink op den muur kloppen, dan zou de huurder wel kun nen constateeren, of het geluid tot in de woon- kamer doordrong. De heer P. was voor deze proef te vinden en verdween in den kelder Mevrouw ging schoorvoetend naar de serre. De vreemdeling bleef in de kamer en comman- deerde even later, dat er geklopt moest wor den. Eenige minuten lang had de heer P. reed3 op den muur gestompt, toen de bezoeker hem toeriep, dat hij het nu wel wist. Even later kwamen de heer P. en zijn vrouw in de kamer terug, maar weg was de vreemdeling. Uit de kast vermiste het echtpaar een geldkistje met f 175. VROUW IN BRAND GERAAKT. De echtgenoote van den heer A. Dolk, Oud- Rhoonschedijk te Poortugaal, die Dinsdagmid- dag in haar woning bij de kachel aardappelen zat te schillen, heeft het ongeluk gehad met haar rok tegen den gloeienden kachelpot te komen. Haar kleeding vloog in brand. Zij poogde de brandende kleeren af te rukken en rolde zich over den: vloer, doch zonder resul taat. Radeloos snelde de vrouw daarop naar buiten, waar door den wind de vlammen nog werden aangewakkerd. Aan op haar geroep toegeschoten buren en aan haar man gelukte het door de vrouw in een deken te wikkelen, het vuur te dooven. Doktershulp mocht niet meer baten. De vrouw is Woensdagmorgen aan de brandwonden overleden. NIEUWE ZOUTW INNING. De zeeboezem van Karaboegas aan de Kas- pische Zee wordt op het oogenblik geexploi- teerd voor de productie can chemicalien. In deze geheel ingesloten zee, die veel overeen- komst heeft met de PaJestynsche Doode Zee, leven geen visschen. Planten groeien er niet, Het water verdampt onder de heete zonne- stralen zeer snel en daardoor is het zoutge- halte ongewoon hoog. Op den bodem hebben zich in den loop der eeuwen allerlei kristallen afgezet. De waarde van deze zouten wordt op 6 milliard ton gesbhat. De golven werpen tel- kens van het bezinksel op de kust, waar het snel opdroogt en zoo kan worden benut. Met technisohe hulpmiddelen gaat men thans den zeebodem van Karaboegas exploiteeren. Op de kust is reeds een groote Industrie ontstaan, er is een stad verrezen, waar 20.000 werklie- den, die in die industrie werken, zijn onderge- bracht. NOODLOTTIG GEVECHT TUSSCHEN JACHTGEZELSCHAP EN DORPELINGEN. Uit Rotenburg wordt gemeld, dat het tus schen leden van een Hamburgsch jachtgezel- schap en dorpelingen uit Sohlingen tot een noodlottig gevecht is gekomen. De jagers waren op een feest in het dorp in twist ge- raakt met jongelieden uit het dorp, waarby een gevecht ontstond. De chauffeur van het jachtgezelschap, die zeer in het nauw werd gebraoht, trok een revolver en loste eenige schoten. Een man uit een naburig dorp, die niet aan de vechtpartij deelnam, werd op slag gedood. Een cafShouder werd zoo zwaar ge- wond, dat hij kort daarop overleed. De chauf feur is gevangen genomen en naar Rotenburg overgebracht. WONDERLIJKE REDDING VAN EEN ZEEMAN. Een fantastisch verhaal van een redding van een zeeman wordt uit Bremen gemeld. Van de stoomboot „Alster" van de Nord- deutscher Lloyd was in de Roode Zee een machinist over boord gevallen, zonder dat dit werd bemerkt. De verongelukte slaagde erin zich twaalf uur lang boven water te houden, Herhaaldelijk zag hy schepen en stak een hand op zonder te worden bemerkt en af en toe kreeg hij het gevoel van kramp te zullen krijgen. Tenslotte werd hy opgemerkt door een matroos van het Japansche s.s. „Delagoa Maroe". Hoewel de kapitein aanvankelijk dacht, dat een stuk hout in het water dreef, liet hij een boot uitzetten en redde den dren- keling. Deze verzonk onmiddellijk in een diepen slaap, doch slaagde er nog in zyn naam bekend te maken. Per radio kreeg de „Dela- goa Maroe" verbinding met de „Alster" die zich reeds 150 mijl verder bevond. De „Alster" had toen 's ochtends de machinist was ver- mist .onmiddellijk gestopt en de zee afge- zocht, maar daar men niets had gevonden, had men aangenomen dat de man was ver- dronken. De machinist herstelde aan boord van het Japansche stoomschip en scheepte zich te Singapore op een schip van den Nord- deutschen Lloyd in en deze bracht hem op nieuw naar de ,,Alster" terug, waarop hij zyn dienst heeft hervat. DE ROMANTIEK IS DE WERELD NOG NIET UIT. Het romantische huweiyk tusschen mejuf- frouw Irma Erfest, dochtej* van den vroegeren burgemeester van een klein stadje en prins Wolff Heinrich von Stolberg-Stolberg, graaf van KSnigstein en Hohustein, werd Zondag te Stolberg in den Harz in de kapel van het paleis van zyn voorvaderen, dat 700 jaar oud is, ingezegend. De romantiek is nog niet dood en de films zyn niet altyd bedrog. Hier kon men er zich op den avond van het huweiyk van overtui- gen, toen de burgers van Stolberg met fakkels door de nauwe straatjes van het kleine stadje liepen om den berg te bereiken, waarop het kasteel zich bevindt en waar zy den prins hun aanhankelykheid wilden betuigen. Het stadje was in feesttooi. Nadat de huweiyksplechtigheid was afgeloopen keerden de bewoners terug naar het stadje waar zy door den prins op bier en koek werden ont- haald en dronken op de gezondheid van het jonge echtpaar. Ongeveer vier jaar geleden leerde de prins zyn bruid kennen. Het was een liefde op het eerste gezicht. Zy was toen by haar ouders in huis en hlelp haar moeder in de huishou- dlng. De vader van den prins stierf voordat de prins werd geboren en zijn moeder stierf toen hy den leeftijd van 15 jaren had bereikt. Hy had niemand meer op de wereld als zyn oudere zuster. Andere familieledn, trotsch op hun afkomst, hadden gaame gezien, dat de prins zou trouwen met een meisje uit zyn eigen omgeving. Niettegenstaande den aan- drarng op hem uitgeoefend, zette hij zijn wil door en trouwde de keuze van zyn hart. Na de inzegening van het huweiyk ging het echtpaar naar de groote ontvangzaal van het paleis, waar zy de gelukwenschen van de autoriteiten der stad in optvangst namen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6