Pluimvee-Rubriek DE PROPAGANDAFILM „STUWING" VAN DE V.A.R.A. VERBRAND. EEN SMOKKELAUTO BREEKT DOOR. GEMEENTERAAD VAN CLIN.GE. EEN JONG GEZIN TE AMSTERDAM DOOR GASVERST1KKIN G OM HET L.EVEN GEKOMEN. IDonderdagochtend vroeg namen de bewo ners van de bovenwoningen van het perceel 36 in de Cr'r'nssenstraat te Amsterdam (W.) en ook de bewoners van de belendende per- ceelen een sterke gaslucht waar. In elk gezm begon men eerst in eigen woning naar de oor zaak te zoeken; daarna gingen de bewoners met elkander in verschillende buizen zoeken maar vergeefs, totdat het opviel, dat men de bewoners van de benedenwoning met te zien kreeg Hier woonde de 33-jarige politie-agent De K. met zyn 25-jarige vrouw en een jon- eetje van een jaar. Kloppen, daarna hard bonken op de voordeur, had geen gevolg; er kwam niemand open doen. De politie is er toen bij gehaald, en men heeft zich door het achtertuintje tot de woning toegang verschaft. Onmiddellijk stroomde na het openen van de keukendeur gas in groote hoeveelheid naar buiten, zoodat men eerst de woning goed heeft moeten ventUeeren, alvorens er iemand binnen kon gaan. In de voorkamer vond men toen op den grond uitgestrekt den jongeman, op den divan, met het kindje in de armen, zijn vrouw, alle drie in nachtgewaad, en alle drie dood, blijkbaar door gasverstikking om het leven gekomen. Een dokter uit de buurt moest vaststellen, dat hier niets meer te red den viel. Vermoedelijk was de dood reeds ge- ruimen tijd te voren ingetreden. De genees- kundige dienst heeft de lijken naar het Wil- belminagasthuis vervoerd. Bij verder onderzoek is gebleken, dat zich een -lek bevond in de hoofdgasleiding, onder den vloer van het trapportaal, die door het achterhuls loopt naar de bovenwoningen. De benedenwoning heeft haar eigen hoofdleiding, welke intact is bevonden. Als het waarschijn- lykst neemt men aan, dat het groote lek in de leiding onder den vloer door de strenge vorst veroorzaakt is. Het gas heeft zich onder de vloeren van de benedenwoning verspreid en is door naden en kieren doorgedrongen in alle vertrekken. Blgkbaar heeft het echtpaar De R., toen het nog niet geheel bedwelmd was, nog pogingen gedaan om met het kind te ont- komen; de lijken zijn immers niet in de slaap- kamer, maar in de voorkamer gevonden. Waarschijnlijk hebben de man en de vrouw nog willen trachten, de vensters te bereiken, om deze open te gooien, maar hebben zij daar- toe de kracht niet meer gehad. De politie van het bureau Overtoom had Donderdagochtend de taak, de te Amsterdam en elders woonachtige familie der veronge- lukten op de hoogte te stellen van het vree- eeiyk ongeluk, dat in de buurt groote ont- Bteltenis veroorzaakt heeft. De overleden politie-agent De R. deed dienst aan het politie- bureau Warmoesstraat. DOOR ZIJN DAS GEWURGD. iDe 50jarige landbouwer van V. te Gennep, la bij het verrichten van werkzaamheden in de schuur met zijn das in aanraking gekomeu met de dorschmachine. Daar er buiten hem niemand in de schuur was, kon de machine niet worden afgezet, zoodat de man werd ge- wurgd. Zijn lijk is later door huisgenooten ge vonden. Een weduwe met elf kinderen blijveu achter. TWEE TREIN-ONTSPORINGEN TE HAARLEM. Woensdagnacht even na 12 uur, zijn door tot nu toe onbekende oorzaak bjj de Spaarne- brug te Haarlem twee rijtuigen van een elec- itrischen trein ontspoord. Ongeveer op hetzelfde oogenblik geraakten ter hoogte van de Centrale Werkplaatsen der Ned. Spoorwegen te Haarlem, bij wachtpoot E, twee rijtuigen van een anderen trein uit c.c rails. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plants en de reizigers werden met de niet ont- spoorde treingedeelten verder vervoerd. Naar de oorzaak van deze dubbele en vrijwel gelijk- tijdige ontsporing wordt een uitgebreid onder zoek ingesteld. Tengevolge van dit ongeval kwam de laatstc trein uit Haarlem met een uur vertraging te Amsterdam aan. VALSCHE MUNTERS AANGEHOUDEN Veel valsch geld in omloop. Het is aan de Centrale Recherche te Rot terdam Dinsdag gelukt de hand te leggen op een tweetal valsche munters, die zich in dea iaatsten tijd moeten hebben schuldig gemaakt aan het vervaardigen van valsche Ryksdaal- ders, guldens en kwartjes. Hoewel beide aan- gehoudenen ontkennen, mag toch worden aan- genomen dat de politie met deze arrestatie een goeden slag heeft geslagen. Reeds eenigen tijd kwamen bij de Centrale Recherche geregeld klachten binnen van in be- taling ontvangen valsche munt. Het opmer- kelijke was, dat zich onder de klagers velen bevonden, die brood van denzelfden bakkers- iknecht betrokken. Het was den menschen ook opgevallen, dat het valsche geld altijd als wis- selgeld werd terugontvangen van den bak- kersknecht. De Centrale Recherche stelde een uitgebreid onderzoek in en volgde den verdachte, zekere J. W. B., op al zijn gangen. Maandag zag het er naar uit, dat er meer licht in de zaak zou komen. De politie kwam er n.l. achter, dat B. een hoeveelheid lood, tin en ijzer had gekocht en besloten werd tot zijn arrestatie over te gaan. Toen B. Dinsdagmorgen zijn woning in dc Heemraadstraat verliet, werd hij door eenige rechercbeurs aangehouden en gefouilleerd. In derdaad bevond zich in zijn zakken een groot aantal valsche Rjjksdaalders, guldens ea kwartjes. De broeder van dezen verdachte, G. J. S. B. werd even later eveneens op straat aangehouden en ook bij hem werd een hoeveel heid valsche munt gevonden. Beiden werden naar het hoofdbureau van politie aan het Haagscheveer overgebracht en in bewaring gesteld. Bi) een inval in de woning van de gebroe- ders kwam men toen tot verrassende ontdek- kingen. Hier werden een groote party matry een aangetroffen, welke gebruikt worden om valsche munt te gieten, terwijl ook een hoe veelheid lood, tin, chemicalien en gietmate- rieel, zooals smeltkroezen en lepels werden gevonden. Een aantal valsche stuivertjes en andere valsche munten kwamen eveneens voor den dag. Mede naar aanlelding van deze vondst wer den de beide broeders aan een verhoor onder- worpen. Zy ontkennen echter iets met deze zaak uitstaande te hebben en geven voor, dat zij niet weten hoe het valsche geld In hun zak ken en het materieel in hun woning kwam. Beiden zijn echter in bewaring gehouden, temeer daar zij goede bekenden van politie en justitie zijn. In verband hiermede verzoekt de Centrale Recherche onmiddellijke aangifte by de politie als men valsche munt ontvangt. Er schijnt een groot aantal valsche geldstuk- ken in omloop te zijn en de mogelykheid is niet uitgesloten dat in de stad nog meer werkplaatsen zyn waar valsche munt wordt vervaardigd. Goed uitkyken is de boodschap! DE RAMP VAN DE ..ATLANTIQUE". Het aanded van het Nederlandsche stoomschip „Erato" in de redding. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct.: In den afgeloopen nacht is aan de Levant- kade te Amsterdam aangekomen de Erato" van de K.N.S.M., kapiteia J. Lodewyk, vyplk schip heeft deelgenomen aan de redding van de opvarenden van de ,,AUantique". Daar de „Erato" de reis voortzette, na de sehipbreuke- j lingen te Cherbourg aan land te hebben gezet, j kan eerst nu eenigszins omstandig over het aandeel van kapitein Lodewyk en zyn mannen worden bericht. wy hebben aan boord van het scheepje een j onderhoud gehad met den eersten stuurman, den heer L. Hebbenaar; den tweeden stuur man, den heer D. Vos en den stuurmansleer- ling, den heer C. F. Klein. Op Nieuwjaarsdag, 's morgens om 10 uur, J zoo deelden zy ons mede, vertrokken wy van J hier naar Noord-Spanje: Pasajes. Aanvanke- j iyk was de reis voorspoedig, maar nadat wij op 2 Januari Dungenes gepasseerd waren, be- J gon het op te briezen, met als gevolg een toe- loopende zee en deining. Zwaar slingerde de J kleine „Erato". 's Morgens om 5.40 kregen wy schip in zicht, dat later de ..Atlantique" I bleek te zijn. Te 6.20 uur bespeurden wy, dat er daar brand aan boord was; by den voorsten schoorsteen sloegen de vlammen uit. Wij j stoomden er heen en gelyktydig; met ons was het Duitsche s.s. „Ruhr" er by. De „Atlan- tique" bleek al sloepen te hebben uitgezet. Bij het dag worden flapten ze met rood licht om de aandacht te trekken. Wy ontwaarden ook een sloep, die langszij het schip hing, vertikaal in een taiie, waarmee by het vieren waar- I schijnlijk een ongeluk was gebeurd. Ook zjn j wij nog omgeslagen sloepen gepasseerd maar I menscnen zagen wy niet dryven. Wij gingen de zee bovenwinds afzoeken, I omdat het onmogelyk was benedenwinds te J komen, vanwege de zware rookontwikkeling. I In den beginne begaven wy ons niet al te dicht j by het schip, rekening houdend met de moge- I lykheid van ketelexplosie en oliebranden in I den bunker. In totaal pikten wij 5 sloepen I van de ..Atlantique" op met 84 opvarenden, waaronder twee die bedwelmd waren door de I rook en vier gewonden (hoofdwonden). Een I was geheel zonder kleeren, en een slechts ge- I deelteiyk gekleed. Het aan boord brengen van de schipbreukelingen ging met moeilyk- I heden gepaard, daar het zeetje nogal wat aan- I liep. Wy bleven op 50 M. van het schip en I trachtten de menschen, die op de bak (het I voorschip) van de „Atlantique" stonden, te I redden door een lange tros die op een van de I Fransche reddingsbooten te laten omscheren I nsiar het brandende vaartuig. Maar dit mis- I lukte helaas. Zelf kon de „Erato" geen sloe pen uitzetten in verband met haar kleine I equipage: 16 man. En ook zijn de sloepen I voor een geval als dit, ongunstig geplaatst op het achterdek. Wy bespeurden ook menschen in de mid- I scheeps, die probeerden door middel van het I zwaaien van een laken en het op de vingers I fluiten de aandacht te trekken. Hunne positie was zeer hachelijk. Aan alle zyden woedde het I vuur om hen heen en beneden wachtte hen de I woelige zee. Ook was er een hevige stoom- ontwikkeling door de heete huidplaten. Boven I hen brandde bovendien een der sloepen en I dreigde ieder oogenblik neer te vallen. Hun I eenige redding was dus het water en tenslotte I moesten ze wel daarin springen. E6n zagen I we cppikken, een ander is hoogstwaarschyn- I iyk verdronken. Ook de „Achilles" van de K.N.S.M., een tweede vaartuig dus van dezelfde Amster- damsche reederij, was er inmiddels bygekomen. Zy streek een sloep met eigen equipage en haalde in 1 keer de menschen van het schip. Hulde voor die kranige prestatie, aldus onze zegsman. In het geheel pikte de „Achille3" 32 man van de .Atlantique" op, waaronder de gezagvoerder en een drenkeling, de dokter, die schynbaar levenloos aan boord werd ge- bracht en waarvoor geneeskundige hulp werd gevraagd. Het desbetreffende sein werd be- antwoord door het Duitsche passagiersschip „Sierra Salvada", dat hulp toezegde. Later bleek die hulp niet meer noodig te zyn, al- thans de Achilles" haalde het sein in. Toen wij overtuigd waren, aldus eindigde het ver- haal, dat er geen levend wezen meer aan boord van de ..Atlantique" was, trachtten wij eerst de reis te vervolgen naar Brest, om daar dc geredden af te geven, maar daar wy in de zee op moesten, achtte de kapitein het beter 70 mijl terug te gaan naar Cherbourg om daar de menschen te landen. Dit moest zoo spoedig mogelijk geschieden met het oog op de proviand en het koude weer. Een half uur na aankomst te Cherbourg vertrokken wy weer om de reis voort te zetten. Zie hier het sober relaas van de deelneming van de „Erato" aan het reddingsiwerk van de ..Atlantique". Van de opvarenden noemen we nog den eersten machinist, den heer H. Tack, den tweeden machinist, den heer J. van Kuyk en den assistent-machinist, den heer J. Hakker. OM HET GOUD VAN DE „LUTINE". De N.V. van Raalte's machinefabriek te Maassluis heeft van den nieuwen delver naar het goud van de ..Lutine" opdracht gekregou de zandzuigpomp te vervaardigen, welke den grooten koaer, waarin men het schatgravers- werk wil verrichten, tot op het wrak moet laten dalen. Deze zuigpomp zal worden gedre- ven door een Junckers-vliegtuigmotor van 350 P.K. Toen Donderdagmorgen omstreeks half twaalf de operateur van de V.A.R.A. de Woensdagavond voor de afdeeling Goor van de V.A.R.A. in de zaal der Groote Societeit te Goor gedraaide eerste Nederlandsche ge- luidsfilm ,,Stuwing", van de V.A.R.A., wilde cphalen, werd in de nabyheid van de cabine een brandlucht waargenomen. Byna onmid dellijk daarop sloegen de vlammen naar alle kan ten uit. Met eigen brandbluschmiddelen wist men den brand spoedig te blusschen. De film werd geheel vernield, en twee kamers van de societeit zyn uitgebrand. VERVALSCHERS VAN RIJWIELMERKEN GEARRESTEERD. De Nederlandsche centrale inzake falsifica tion heeft Zaterdag j.l. en Maandag d.a.v. 4 personen gearresteerd, in verband met den verkoop van valsche rywielbelastingmerken. Deze aanhoudingen zyn het resultaat van een langdurig onderzoek, waarby aan het licht gekomen is, dat kooplieden op het Waterloo- plein en op de Zondagsmarkt in den „Joden- hoek" te Amsterdam groote hoeveelheden vai- sche rywielbelastingmerken tegen lagen prijs aan den man brachten. Een party van 200 valsche merken is nog in beslag genomen. De aangehoudenen zyn Woensdag ter be- schikking van de justitie gesteld. Meer aan houdingen worden verwacht. Het publiek wordt gewaarschuwd, zich alleen ten post- kantore van nieuwe rywielbelastingmerken te voorzien. BRAND TE WAALYVIJK. Dinsdagavond ongeveer halfacht brak te Waalwyk brand uit in de lederwaren fabriek van li. de RuyterMoonen. Hoewel de brand weer spoedig aanwezig was, kon men niet ver- hinderen, aat het geneele gebouw in vlammen opging. De oorzaaa van aen brand is onbe- keud. Door rondvliegende vonken raakte het dak van het op ongeveer 100 meter arstand staan- de kiooster (St. Theresiagestichtj, waarin ouden van aagen woraen vexpieegu, in brand. Aanstonds werden de slangen omgelegd en eer het vuur geregenheid had zich te ont- wikkeren, werd het met een paar straien ge- biuscht. MUNONGELURilEN. In de Oranje Nassaumyn II te Heerlen is Woensdag in de bovengrcndsche electrische centrale een ernsUg ongeruk gebeurd. De 26-jarige ondergronasche opzichter 'ih. Tem- pelman en de eiectricien Sagenschneider waren oeizug proeven te nemen met siaghoedjes. Op een gegeven oogenblik werden ae beiue man nen weggeslingerd. De eerste hulp, die spoe dig aanwezig was, constateerde, oat by 'lem- peiman een been verbryzeld was en Sagen schneider een enkeliractuur had gekregen. Beide mannen werden naar het St. Joseph- ziekenhuis te Heenen vervoerd. Woensdag avond is T. overleden. Hy was gehuwd en vader van twee kinderen. Dinsdag is tydens den middagdienst een wagen in de schacht van de Oranje Nassau myn III gestort. Hierdoor raakte de littkooi detect. De arbeiders vein den middagdienst moesten door een hulpschacht met ladders naar boven komen. Ongelukken kwamen daarby niet voor. Donderdagmorgen is de dagploeg weer afgedaald. Dinsdagavond omstreeks 8 uur probeerden douane-ambtjpnaren by Gladbach een smokkel- auto, die in razende vaart over den weg vloog, door lichtsigaalen te doen stoppen, maar de auto reed recht op hen aan; de beambten konden hog net opzy springen en openden direct het vuur met karabyn- en revolver- schoten, maar de zwaar gepantserde auto reed door. Onmiddeilyk werd de Zollfahndungstelle gealarmeerd, die alle wegeu naar Dusseldorf met motor-waahtposten afzette, daar men vermoedde, dat de auto de richting naar deze stad zou inslaan. Toen na ruim een goed uur wachten nog geen smokkelauto was komen opdagen, stelde men een onderzoek in. Het bleek, dat de smokkelaars een list hadden toegepast, die byna gelukt was. In plaats van rechtstreeks naar Dusseldorf te ryden, hadden zy een omweg gemaakt en de richting Grevenbroich ingeslagen. Toeval- lig werd de smokkelauto hier gesignaleerd door een Kriminal-beambte, die zich aanstonds met de Zollfahndungstelle in verbinding stelde. Onmiddeilyk begaven alle beambten zich met hun dienstmotoren naar Grevenbroich. In de omgeving van deze plaats stuitten zy plotseling op den smokkelauto die over den veldweg kwam aanrijden. De beambten open den onmiddeilyk het vuur. Daar de kogels op de zwaar stalen platen van de pantsering plat sloegen, bereikten zy met hun vuursalvo's weinig resultaat. De smokkelaars bleken echter ook gewapend. Nauwelyks hadden de beambten de eerste schoten gelost, of zy ont- vingen enkele goed gemikte salvo's terug. Een der dienstauto's der beambten werd zelfs zoo zwaar gehavend, dat de beambten dezen moes ten wegsleepen. De smokkelaars wisten in razende snelheid door het cordon van beambten heen te breken, die het nakijken hadden. Omniddellijk begon men de achtervolging. De dienstauto's moesten het in snelheid echter afleggen, daar de smokkelauto met een vaart van mlnstens 120 K.M. per uur over den weg vloog. Na een half uur achtervol- gen gaven de beambten het op. De smok kelaars reden zoo roekeloos, dat de beambten ieder oogenblik 'n catastrophe vreesden. De smokkelauto verdween in den nacht; ondanks alle nasporingen heeft men hem niet kunnen ontdekken. Vergadering van Woensdag 25 Januari 1933. Voorzitter de Burgemeester J. W. Vientngs. Afwezig de leden Smet en Van der Keelen. Na den Nieuwjaarswensch van den Voor zitter wordt door een Commissie onderzocht en in orde bevonden de geloofsbrief van het nieuwbenoemde lid Pol. Antheunis te Nieuw- Namen, tot wiens toelating vervolgens wordt besloten en die door den Voorzitter wordt be- eedigd en geinstalleerd. Onder de ingekomen stukken prykt weer het alhier van ouds bekende besluit van Ged. Staten tot verdaging hunner beslissing om- trent de gemeentebegrooting; voorts komen voor twee moties aan het adres der Regeering, n.l. van den gemeenteraad van Ambt-Harden- berg om vermindering der belastbare op- brengst der ongebouwde eigendommen en vein den R. Kk Nationalen Klompenmakersbond gevestigd te St. Oedenrode, omtrent bescher- ming van de klompenindustrie door stopzet- ting van den invoer van Belgische klompen, ingrijpende conttngenteering ofwel het ver- leenen van een toelsag van 25 cents op elk paar klompen; vooral aan het laatste adres wordt met klem adhaesle betuigd. Een bescheiden verzoek van den gemeente- bode Th. Sprenkels te Nieuw-Namen een kleine rywlelvergoeding te voegen by zyn beperkt loon wordt niet onverdeeld gunstig ontvangen; vooral de heer Hageman is er tegen gekant en wyst met nadruk niet alleen dit, maar elk ander verzoek om subsidie of loonsverhooging absoluut af; spreker herinnert aan de besprekingen by de begrooting voor 1933 en vreest het ergste als de raad de teu- gels dit jaar niet zoo strak mogeiyk houdt. Andere leden zyn ndet zoo somber gestemd en kunnen zich niet vereenigen met het kort en bondig veroordeelen van elk verzoek; ook voor dit geival meenen zy dat een gunstigo uitzondering moet worden gemaakt en met zes v66r en 3 tegen wordt het voorstel van Burg, en Weth. 25) aangenomen; ook de wethou- der Van Duyse heeft het voorstel van Burg, en Weth. blykbaar losgelaten. Het verzoek om subsidie voor den ontwik- kelingscursus voor jeugdige werkloozen wordt zonder veel complimenten van de baan ge- holpen; reden is het financieel bezwaar; het zal al knepen genoeg kosten om met de be- perkte raming voor werkloozensteun rond te komen, zonder dat voor verzet en nuttige bezigheid gezorgd wordt. De Minister schrrft zoo welwillend te zijn de Ned. Heide Mij hierheen te zenden om te komen toeizien op het slooten delven door werkloozen voor enkele landbouwers; de kos ten der Maatschappij mag de gemeente helpen betalen; de raad bedankt echter voor de eer en zal dat in eigen milieu wel afwerken. De heer Van der Heyden wordt met over- groote meerderheid herbenoemd als lid der Commissie van Toezicht op het lager onder- wys en dankt den raad voor het vertrouwen in hem gesteld. Tegen de vervulling der door periodieke aftreding van een lid van het Burgerlijk Arm- bestuur (C. D. Smet) ontstane vacature maakt de heer Hageman bezwaar op grond dat die vervulling niet op de agenda staat vermeld, hetgeen spreker „tegen de wet" acht; een ander zou zoodoende geen kans krygen zich voor dit lidmaatschap aan te melden. De Voorzitter is den heer Hageman ter wille en besloten wordt de vervulling dier vacature aan te houden tot de volgende ver gadering. Een tweetal adressen om herziening van de vastgestelde korting op de subsidie aan de R. K. frbbelschool te Clinge, dat door den raad tot salaris is bestemd geworden en ook als zoodanlg besteed wordt, wordt op voorstel van den Voorzitter, daar het verzoek eerst gisteren is ingekomen, aangehouden en ge- genvoyeerd aan Burg, en Weth. om advies. Den schoolbesturen te Clinge, Nieuw- Namen en St. Jansteen wordt op hun verzoek een voorschot toegekend voor 1933 op de gemeentelyke vergoeding hunner byzondere scholen, berekend naar 8,50 per leerling en bedragende voor de school te Clinge met 319 leerllngen f 2711,50, voor de school te Nieuw- Namen met 227 leerlingen f 1929,50 en voor de school te Kapellebrug met 42 leerlingen 357 de schoolbesturen die wettelijk aanspraak hebben op f 10,50 per leerling, nemen wegens de critieke tijdsomstandigheden vrijwillig ge- noegen met een uitkeering van f 8,50, hetgeen de gemeente een slordige 1200 bespaart. Voor de school te Kapellebrug wordt nog een voorschotvergoeding over 2% maand van 1932 vastgesteld van 91,73%. Sinds de stoute poging van ons Kamerlid den heer Lockefeer om den Minister den toe- stand der wegen in Z.-Vlaanderen onder het oog te brengen klopt vol verwachting het hart van al wat in Clinge en Nieuw-Namen leeft; geen wonder dan ook dat de weg Hulst N.-Namen het cardinale punt is der agenda dezer vergadering en alle tongen losmaakt. Alle gevaren en gebreken van den weg worden nog eens opgehaald, het toenemend verkeer in alle toonaarden bezongen, naar aansluiting met het vaderland verzucht en de uiterst treurlge verblndingsweg daarheen bejammerd; beraadslaagd wordt over de kansrrjkste methode van aandringen op het verkrygen van een nieuwen weg met 100 subsidie; want alleen met zoodanige subsidie kan er verbetering komen, de financien der gemeente schieten voor zulk een werk ten eenenmale verre tekort, dit is het algemeen gevoelen en daar moet het heen. De Voorzitter brengt het navolgend ont- werpbesluit ter tafel, dat wordt overgenomen en Burg, en Weth. worden belast met de uit- voering. De gemeenteraad van Clinge, in openbare vergadering byeen, kennis genomen hebbende van de vele klach ten die zoowel van particuliere als van corpo- ratieve zijde binnenkomen over den slechten, voor het huidig verkeer totaal onvoldoenden toestand van den weg HoistNieuw-Namen; overwegende, dat: le. een doeltreffende verbetering van dat wegsgedeelte zoover, voorwat de kosten be- treft uitgaat boven de financieele draagkracht van de gemeente, dat daaraan zelfs niet kan worden gedacht; 2e. de reeds enkele ten vorigen jare door de gemeente gedane partleele verbeteringen een aanzienlyk offer van de gemeentekas heb ben gevergd, tenwyl daarmede slechts voor een klein gedeelte de algeheele noodzakelijke ver betering van genoemden weg werd gediend; 3e. zoo aan het Provinciaal Bestuur ge vraagd wordt, dien weg te verbeteren, dit slechts kan geschieden onder voorwaarden. die voor de gemeentefinancien een te zwaren last vooral in het licht der huidige tyds- omstandigheden beteekenen; kennis genomen hebbende van de gedachteu wisseling in de Tweede Kamerzittingen van December 1932 tusschen afgevaardigden voor Zeeland en den minister van Waterstaat over den slechten toestand der wegen in het Oos- ten van Zeeuwsch-Vlaanderen, met name dien van den weg HulstNieuw-Namen; tevens kennis genomen hebbende van de verlangens der besturen van die polders, welke reeds nu met de gemeente Clinge de onder- houdskosten van genoemd wegsgedeelte elk voor de helft dragen (polders Clinge en Groot Kieldrecht) gelet op en vertrouwen hebbende in de toe- zeggingen, toen door genoemden bewindsman gedaan gehoord het voorstel van Burg, en Weth., waarin ook doorstraalt de beteekenis vein een goeden verbindingsweg HulstNieuw-Namen voor een betere orienteering van de grens- bevolking naar Nederland in stede van naar Belgie; besluit zich tot den minister van Water staat te wenden met het eerbiedig verzoek wel te willen bevorderen, dat, in afwachtiug van de realiseering van het wegenplan „Oost- West" (een dwarsweg SluisNieuw-Namen) de weg HulstNieuw-Namen, echter geheel over het gemeentegebied Clinge loopende, op het provinciaal wegenplan worde gebracht en de kosten dier wegsverbetering voor 100 pro- cent door het Ryk zullen worden gedragen. By de rondvraag deelt de Voorzitter nog mede, dat Burg, en Weth. als werkverschaf- fing op het oog hebben het gedeeltelijk af- graven van een gevaariyken hoek van den dyk in Zeegat naby E. de Nijs, het aanleggen van een voetpad in de Teerlingstraat van wit zand met sintels, het opruimen van slikken op de kade der Kon. Emmahaven enz. De heer Van den Branden geeft tenslotte nog in overweging 'n waarschuwingsbord te doen plaatsen op het kruispunt van de wegen HulstSt. Nicolaas (B.) en ClingeSt. Jan steen (naby S. van Duyse), terwyl de heer Vercauteren met instemming der vergadering een woord van war-men dank brengt aan het Kamerlid Lockefeer voor zyn initiatief inzake wegsverbetering in Zeeuwsch-Vlaanderen, dat zulk een mooi toekomstbeeld schept voor deze gemeente. Hierna slutting. Vragen deze rubriek betreffende kunnen door de abounds worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. BLOED IN EIERON. Het nieuwe jaar zet goed in! Deze week een stortvloed van vragen over allerlei onder- werpen, waarvan ik er enkele uitkies om ten algemeenen nutte verder te bespreken. Twee vragen betreffende bloed in eieren. De een vraagt: oorzaak en bestrijding van het euvel dat er bijna in al de geraapte eieren het geheele jaar door een tipje bloed zit. De an der vraagt of het aan het voer ligt en of ze hard voer mogen hebben en veel groenvoer. WEDEROM RUGPIJN! Voortdurende pyn in de lendenen, of scherpe steken als gy u bukt of opricht, wijzen op verzwakking der organen in den rug. Des te meer als gij tevens blazen onder de oogen, duizeligheid, hoofdpyn of urinestoomissen kunt opmerken. Verwaarloozing dezer verschijnselen kan aanleiding geven tot emstige kwalen. Er bestaat gevaar voor maandenlange pijn of werkeloosheid door rheumatiek, ischias, spit, blaaszwakte, waterzucht enz. Laat Foster's Rugpijn Pillen de organen weder tot gezonde werking brengen, zoodat het urinezuur en de andere schadelijke stoffen weder uit het bloed gefiltreerd worden. Reeds jaren verwierf dit speciale middel naam door tallooze mannen en vrouwen van elken leef- tyd hun gezondheid en kracht te hergeven. f 1,75 per flacon. Te Ter Neuzen hij Firma A. van Overbeeke- Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 23 (lug. Med.) Beide schryvers vergeten te vermelden waar het bloed in de eieren zich bevindt, op den dooier of in het eiwit en tooh is dat wel van belang, althans voor de verklaring van het feit. Zooals we weten wordt de dooier van het el in den eierstok gevormd, groeit als het ware daar als een druif aan een tros. Het groote verschil met een druiventros is echter dat by een normale druiventros alle druiven vrijwel even groot zyn, doch dat aan den eierstok telkens maar e6n dooier rijpt en men aan een gezonde in werking zynde eierstok dus 6dn groote dooier vindt en daamaast een aantal steeds kleiner wordende dooiers. Het aantal kleine dooiertjes loopt bij een kip in de hon- derden. Heel interessant is dat de dooiers als het ware opgebouwd worden uit lagen eigeel die er van buiten af omheefa gelegd worden en dat afgescheiden wordt door een zeer bloedryk vliesje waarin de dooier ligt Als men kippen met bepaalde kleurstoffen voert, b.v. om den anderen dag, dan kan men dooiers krygen die op doorsnede zuiver regel- matige ringen vertoonen van gekleurd eigeel en gewoon eigeel. Na voedering van de kleurstof vormt zich om den dooier in aanleg een sterk gekleurde laag en na een gewone dag vormt zich weer een laag gewoon dooier- geel. Nu moet men voortaan eens goed op- letten als men een kip slacht die aan den leg is. Men ziet dan de dooiers in hun bloedvaat- rijk vliezig omhulsel aan den eierstok, maar op een bepaalde plaats by den dooier ziet men duidelyk een ongeveer 2 c.M. lange en onge veer 3 c.M. breede, totaal bloedvaatlooze breede streep. Dit is de plaats waar het dooiervliesje open scheurt als de dooier ryp is. In normale gevallen rolt dus de dooier in den eileider zonder dat er ook maar 66n bloed- vaatje verscheurd wordt. Is echter door over- prikkeling van den eierstok of door ziekte (pullorum-bacillen) de eierstok niet normaal dan kan of by het loslaten van den dooier een klein beetje bloed met een gesprongen bloed- vaatje meekomen, of de dooier laat niet ge- makkelyk los, komt in de eileider en de steel, waardoor de bloedvaten van den eierstok naar de dooier liepen, rekt zich daarbij uit. In scmmige gevallen scheurt de steel af en in andere gevallen biyft de dooier aan den eier stok vastzitten en komt soms weer in de buik- holte terecht waar hij indroogt en later als een verschrompelde kers aan een steeltje in de buikholte ligt. Als de steel afscheurt sterft de kip meestal plotseling aan een in- wendige verbloeding en vinden we als we het dier openmaken een groote klomp gestold bloed in de buikholte. Ziedaar dus allerlei mogelykheden by het loslaten van den dooier van den eierstok en al naar de hevigheid der bloeding vindt men in de eieren op den dooier kleinere tot grootere bloedstolsels. Soms is het maar een heel fyn bloedstreepje, soms een klompje bloed. Wor den deze eieren gekookt dan verkleurt het bloed en het ed ziet er onsmakelyk uit. Voor de consumptie geeft het niets, schadelijk is het niet, alleen maar erg onsmakelyk. Op zyn weg naar de clooka passeert de dooier den eileider waar het eiwit, de schaal- viiezen en de schaal er omheen gelegd worden. Ook dit proces gaat weer geheel anders dan de meesten denken, daar er eerst om den dooier heel taai eiwit gelegd wordt en dan een laag veel dunner eiwit. Tenslotte trekt er, als de vliezen reeds gevormd zijn en de kalkschaal zich al begint af te zetten, van buitenaf weer zeer dun eiwit in het ei en vult als het ware de eischaal geheel op. Nu kan er natuurlijk ergens in den eileider, die verbazend bloedryk is, gemakkelijk een bloedvaatje springen en in zoo'n geval komt er dan bloed in het eiwit terecht. Vooral by jonge kippen waar de leg forsch inzet en de legorganen zich nog niet geheel aan hun functie aangepast hebben, kan dat voorkomen. Nu kan dus de oorzaak van bloed in de eieren liggen aan zwakke bloedvaten der kip pen en zwakke legorganen (eierstok-eileider) of aan overprikkeling door bet voer voor overigens normale legorganen. Soms komt het by 6dn kip voor, soms bij meer kippen, die dan min of meer erfeiyk belast kunnen zijn voor deze kwaal. Het advies is, als het veel vcorkomt, op het voer te letten en desnoods wat minder eiwitrijk voer te geven en wat meer graanvoer. Daardoor kunnen de legorga nen eenigszins tot rust gebracht worden. Veel is er echter niet aan te verhelpen als de kip erfeiyk belast is. Komt het bij 66n dier van den koppel voor en kan men den boosdoenster door middel van valnestcontrole te pakken krygen, dan kan men zoc'n dier beter oprui men, komt het by meer kippen voor, probeer dan met wat meer graanvoer en groenvoer, of tijdelijk 2 pet. levertraan in het meelvoer, de kippen wat op te sterken. In geen geval moet men met kippen die deze afwyking vertoonen verder fokken, want welke ook de oorzaak mag zijn, hetzy in de kip ge- legen, flan wel door het voer ontstaan, het is een abnormaliteit die by een normale, flinke kip niet voor mag komen en elk dier waar maar iets aan mankeert, moet van de fokkery uitgesloten worden. Ik kan daar nooit vaak genoeg op terug- komen. Fok absoluut niet van dieren waar iets aan mankeert of die eieren leggen waar iets aan mankeert. De pluimveestapel wordt door de eenzijdige eischen die men er aan stelt al genoeg in gevaar gebracht haar weer- standsvermogen te verliezen en het eenige middel om verderf tegen te gaan is de uiter- ste zorg te besteden by het uitkiezen van krachtige fokdieren. Tenslotte nog een vraag van een lezer waar kippen dood gaan en die een paar vage ver schijnselen opgeeft, n.l. niet op den stok gaan, kleiner worden der kammen, in elkaar zitten met de oogen dicht. Lezer, spaar u zelf en mij dergelijke brieven, het is verloren tyd, moeite en geld. Ik kan er geen antwoord op geven. Een ziekte stelt men vast door nauw- keurig onderzoek van het zieke dier en om dat zulks bij kippen meestal niet past, laat men ze door een deskundige onderzoeken als ze dood zijn. Stuur ze dus op voor gratis on derzoek naar de Ryksseruminrichting te Rot terdam, dat is het aangewezen adres, waar ik al meermalen op gewezen heb. Dr. TE HENNEPE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 3