SPORT. GEMENGDE BERICHTEN. WESTDORPE. IJZENDIJKE. MIDDELBURG. RECHTSZAKEN. FAILLISSEMENTEN. GROOTE BRAND TE ROTTERDAM. EEN BESCHONKENE OP DEN HEFTOREN. ROEKELOOS HET PORTIER VAN EEN AUTO GEOPEND. EEN JUFFROUW OVERVALLEN. Rubriek van den Arbeid Uitsluitend verkrljgbaar in de oranje-bandbuisjas van 20 tabl. 70 cts. en oranjezakjes van 2 tabl. 4 10 ctj. BWMdftJta&mMBiaiMiMMg (Ing. Med.) »E TWEEDE jKAMERVERKIEZINGEN. In den Rjjkskieskring Middelburg zijn door de plaatselijke R. K. kiesvereenigingen de volgende candidaten voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen ingezonden. Voor den vrijen zetel de heerenE. Rocke teer, dr. L. G. Korstenhorst, A. de Milliano, E. Kalle, dr. G .Vrijmoed O.F.M., dr. A. J. B. Oomen, G. Bulten, dr. A. Mes, K. van der Putt, B. Truffino, Mr. J. van Maarseveen, M. F. van Hijfte, Mr. F. Teulings, dr. van Kra- nendonkDuffels, M. van Poll, mevr. J. Meijer, C. Kuiper, W. Sassen, H. Hartendorp, G. Goossens, P. J. van Haaren, Mr. J. van Hellenberg Hubar. Voor de omschreven zetels: financien: de heeren A. Fleskens, Jhr. Mr. Cb. Ruys de Beerembrouck, G. Bulten. Defensie: Mr. Dr. L. Deckers. INTREKKING RIJBEWIJS. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis, dat de bevoegdbeid om motorrijtuigen te besturen is ontzegd; brj vonnis van den kan- tonrecbter te Ter Neuzen van 20 December 1932 aan Valentino Oontabene, geboren 10 December 1892, wonende te Axel, voor een termijn van een jaar, ingegaan op 4 Januari 1933. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie albier maakt be- kend, dat omtrent ondervolgende gevonden voorwerpen inbcbtingen te bekomen zijn aan de daaracbter vermelde adressen: Paar bandscboenen, P. van Es, Vlooswijk- straat 40. Damesportemonnaie met inboud, A. de Roojj, Othene D 70, Zaamslag. Idem, L. de Jonge Baas, Van Steenbergen- laan 13. Wfollen da3, C. de Reus, Steenkamplaan 8. FaiUissementslijst, H. Riemens, Wulpenbek Hoek. Kinderportemonnaie met inboud, D. Diele- mjan, Javastraat 810. Baalzak, Aug. Daelman, Dijkstraat 8. Vulpotlood, I. Guequierre, Burg. Geillstraat. Jongensjas, pobtiebureau. Zilveren brocbe, A. de Doelder, Van Steen- bergenlaan 33. Paar bandscboenen, pobtiebureau. AUTOWEG SLUIS—BRUGGE. Te Sluis bad op bet raadbuis een conferentie plaats tusscben een aantal afgevaardigden uit Belgie en van Nederland om tot overeenkomst te komen betreffende den aanleg van een autoweg langs bet kanaal SluisBrugge. Naar men vemeemt, staat de medewerking der Belgiscbe regeering vrijwel vast en zoo- dra ook die van de Nederlandscbe regeering vast komt te staan, wordt met bet werk be- gonnen. Als evenwel de Nederlandscbe re geering biertoe niet kan besluiten zal de auto-i weg gelegd worden tot Hoecke (Belgie) en van daar naar Westcapelle. SAS VAN GENT. IJsvermaak. Tot groot vermaak van de liefhebbers der schaatsenrijderssport werden Zondag de ijs- banen op de Canisvlietkreek opengesteld. Vroolijk wapj>erden de vlaggen langs de baan en al wat jong was had de Schaatsen aangebonden om zicb eens hartelijk te goed te doen aan de vreugde van de ijssport, waar- van gezegd kan worden dat zij slechts spora- disch kan beoefend worden, althans door degenen, die niet in de termen vallen expres- selrjk naar Davos of een ander sportoord van Europeescbe vermaardheid heen te trekken. Zoo iets komt niet alle dagen voor, is de gedachte en daarom het ijzer gesmeed terwijl bet heet is. In plaats van hun Zondagscbe wandeling naar Selzaete te ricbten, kozen tbans de meesten bun gang naar de ijsbaan, zoodat de Selzaetscbe gelegenheden zeker gevoeld heb- ben, dat er hier wat aan de hand was. Trouwens uit die omgeving zelf was de toe- loop ruim genoeg om zulks te constateeren. In den loop der volgende dagen zal het op Canisvliet weer eens echt gezellig worden. Als ten minste de vorst aanhoudt. De Vereeniging van Academiscb gevormde Accountants, gevestigd te Rotterdam, beeft te 's Gravenbage haar algemeene jaarlijkscbe ledenvergadering gebouden. Tot nieuw lid werd o.a. benoemd de beer Drs. E. P. M. v. Waes te Westdorpe. De Oommissarte der Koningin beeft aan den beer J. A. H. Hermans, arts te Uzendjjke op eigen verzoek eervol ontslag verleend als Ud der Gezondheidscommissie, zetel Oostburg. Op 78jarigen leeftijd is heden middag over- leden de beer W. J. Schiitz, bekend kunstschil- der, vooral door zijn schilderrjen van de Zeeuw- sche stroomen. VOETBAL. Tengevolge van de vorst zijn bijna alle door den Nederl. Voetbalbond vastgestelde wed- strijden afgelast geworden. De landenwedstrijd NederlandZwitser- land is door kunnen gaan, daar reeds een week te voren maatregelen waren genomen om het terrein tegen vorst zooveel mogelijk te bescbermen en naar is gebleken met succes. Toch beeft de ijssport veel invloed gehad op het aantal toeschouwers, want het Stadion te Amsterdam was verre van uitverkocht, zooals vrijwel steeds bij landenwedstrijden het ge- val is. De wedstrijd eindigde met een overwinning van de Zwitserland met 02. Brj de rust was de stand 01. Toch bleek het Nederlandscbe elftal wel opgewassen tegen de gasten, daar de Nederlanders meer in den aanval waren. Evenwel bet beslissend schot ontbrak in de voorhoede, terwijl bij den Zwit- serschen doelverdediger eenige malen de zij- palen redding bracbten. Bij de Zwitsers waren de aanvallen niet zoo talrijk, maar ongetwijfeld gevaarlijker, daar er goede scbutters bij waren. Het tweede doel- punt ontstond doordat er een misverstand ont- stond tussohen de beide backs en Van der Meulen, waarvan de gasten terecht profi- teerden. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. In de jl. Vrrjdagnamiddag gehouden zitting werden nog de navolgende zaken bebandeld: A. P., oud 54 j., gemeentewerkman te Vlis- singen wefd verdacbt, dat bij te Vlissingen heeft weggenomen en doen wegnemen door J. P. en P. L. omstreeks 3 September 1932, ongeveer 9 zakken, inboudende ongeveer 550 K.G. steenkolen, toebehoorende aan de Staats- mijnen en 5 zaikken, bevattende ongeveer 300 K.G. antbraciet, toebeboorende aan A. F. C. Tlmmermans. Eisch 4 maanden gevangenisstraf met af- trek van het voorarrest. Mr. F. W. Adriaanse, die dezen verdachte verdedigde, pleitte clementie en vroeg een voorwaardelijke straf op te leggen. J. F. V., oud 59 j., baas bij het Havenbedrijf te Vlissingen, werd beklaagd, dat hij te Vlis singen in de jaren 1929 tot en met 1932 beeft weggenomen of doen wegnemen door E. H. d, L., en P., en andere werklieden bij bet Haven- bedr(jf, op verschillende tijdstippen, boeveel- heden steenkool, toebehoorende aan de Staats- mijnen. Subsidiair werd hem ten laste gelegd, dat bij voomoemde feiten opzettelijk beeft uitgelokt, door misbruik van gezag als baas bij bet Havenbedrijf, doordien bij de arbeiders het plegen der feiten heeft gelast. Eisch 2 maanden onvoorwaardelijke gevan genisstraf met aftrek van bet voorarrest en 3 maanden gevangenisstraf, voorwaardeljjk met een proeftijd van 2 jaar. Mr. J. Adriaanse, verdacbte's raadsman, achtte bet ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak en bij eventueele veroor- deeling een voorwaardelijke straf op te leggen. Zitting van beden (Maandag 23 Jan.) E. B. de M., oud 25 j., monteur te Oostburg, verdaoht van overtrading van de motor- en rijwielwet. Het vonnis van den Kantonrecb- ter werd vemietigd en werd geeischt 15 boete of 5 dagen bechtenis. Verder werden nog een vijftal vrachtrijders, met vemietiging van bet vonnis van den Kan- tonrechter veroordeeld wegens vervoer van brieven tegen betaling van bun woonplaats naar Goes, ieder tot 1 boete of 1 dag hecbt. De kantonrecbter te Goes bad bun in eer- sten aanleg ter zake veroordeeld ieder tot f 10 boete of 10 dagen bechtenis. YVRA VK OP EEN GETUIGE. Een journalist uit Bergen op Zoom baatte een 15jarigen knaap uit die plaats, omdat de jongen in een strafzaak voor hem bezwarende verklaringen bad afgelegd. Op 3 November koelde de journalist zijn woede op den jongen door hem met een scbeermes levensgevaarlijk te verwonden na bem eerst van zijn fiets te hebben doen vallen door zijn eigen rjjwiel v66r hem op den weg te werpen. Met vijf sneden en steken aan gelaat, hals enz. werd de jongen in een ziekenhuis opgenomen, waaruit bij na langen tijd verpleegd te zijn, bersteld werd ontslagen. De dader van den aanslag nam zuringzout in, docb berstelde eveneens en stond Donder- dag voor de rechtbank te Breda terecbt, ver dacbt van scbuldig te zijn aan den aanslag. Na een zitting met gesloten deuren eischte bet O. M. drie jaar gevangenisstraf met ter beschikking stalling van de regeering. DE DOODENDE STROOM. Voor de rechtbank te Groningen stonden Donderdag terecbt ing. W. en de monteur P., die er van werden verdacbt, dat aan hun grove onvoorzichtigheid en roekeloosheid is te wjjten, dat de monteur Ettema dezen zomer bij werk- zaamheden aan het prov. electr. bedrijf door in aanraking te komen met den sterken stroom, werd gedood. Na vele getuigenver- klaringen constateerde de Officier van Justitie dat de monteur P. zicb niet scbuldig gemaakt had aan de roekeloosheid, zoodat bij voor deze vrijspraak vroeg. Daar de Officier van meening was, dat ing. W. de controle niet aan P. bad moeten overlaten, aangezien deze niet op de boogte was met de plaatselijke situatie en niet was venbonden aan bet be drijf, achtte bij bem wel scbuldig en eischte 6dn week hechtenis. Het faillissement van Henri Wauters, wijn- handelaar te Sas van Gent, curator mr. J. Erasmus te Oostburg, is geeindigd door in kraoht van gewijsde gegane homologatie van het accoord. HANDLES REGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR Z.-VLAANDEREN TE TER NEUZEN. In de week vain 916 Januari werd bij het bureau der Kamer aangifte gedaan van de volgende0 Opbeff ingen J. de Bree Fzn., 2e Kortestraat 2, aanneme- rij. Vereffenaar: Wed. J. de BreeGeel- hoedt; Commanditaire Vennootscbap Bock- stael en Oo., Sas van Gent, Kleine Markt 6, caf6; H. J. van den Ouden, Kersstraat 35, bankier. Vereffenaar: H. J. van den Ouden; Camiel Weemaes, Hulst, Provinciale weg F 11, handel in tabaksfabrikaten. Vereffenaar: C. Weemaes, De Klinge (Waas) Belgie. SLACHTOFFERS VAN HET IJS. De schaduwzijde van de mooie, gezonde win- tersport is, dat zij telken jaren slachtoffers eischt. Meestal ligt de schuld bij hen, die niet blijken te kunnen wachten, totdat het ijs vol- doende betrouwbaarbeid heeft gekregen. Bij het fort Lunetten, onder Utrecht, waren jongens op de fortgracbt aan het rjjden. Op een gegeven moment zakte een van ben door het ijs. Zijn vijf kameraden trachtten hem te redden door een ketting te vormen, docb bet ijs was zeer onbetrouwbaar en ook zij zakten er door. Gelukkig wafen zij alien vrij dicbt bij den kant en omstanders zagen dan ook kans, de vijf jongemannen op bet droge te brengen. De eerste drenkeling, de 18jarige J. v. L., was echter onder bet ijs geschoten. Nadat de poli tie uit Utrecht was gearriveerd, gelukte het tenslotte, den jongeman onder het ijs vandaan te halen. De levensgeesten waren echter reeds geweken. Ook te Woerden is een schaatsenrijder ver- dronken. Daar waren op de Singelgracbt drie jongelui aan het rijden. Het ijs was nog niet sterk genoeg en plotseling zakten zij er door. De 21jarige Boot kwam daarbij onder het ijs terecht Spoedig was hulp ter plaatse en met behulp van tiouwen en ladders wist men de twee ahdere drenkelingen, een jongen en een meisje, op bet droge te brengen. Het was ech ter niet mogelijk, B. onder het ijs weg te halen. Terwijl eenige jongens op een der wijken te Zwartemeer aan het schaatsenrjjden waren, had de zoon van Jacob Pol het ongeluk door het ijs te zakken. Hij werd levenloos opge- haald. Op vele plaatsen was het ijs nog onbe trouwbaar. Voor de tweede maal in e&n week tjjds heeft de Rotterdamsehe brandweer voor een zeer zware taak gestaan. Te ongeveer 12 uur brak Donderdagnacht brand uit in de groote pak- huizen van de N.V. Kramer en Roders, ijizer- waren en gereedscbappenhandel, welke pak- buizen gebeel ingesloten liggen tusscben een driehoek van winkelstraten (Hoofdsteeg, Mid- densteiger, Open en Toe Rijstuin). Het kostte eerst groote moeite voor de brandweer om te ontdekkem, waar de vuurhaard was en er bij te komen. Waar men ook belde, het duurde lang, eer ergens werd opengedaan. In dien tijd woedde het vuur voort in bet groote vijf verdiepingen booge pakbuis. Zeer emstig werd het reusachtige modema- gazijn van Esders bedreigd, evenals een hout- opslagplaats en een tabaksfabriek. Een geweldig vuur ontwikkelde zich. Al bet groote materiaal der Rotterdamsehe brandweer werd in het werk gesteld. In totaal werd met 7 motor- en twee drijvende spuiten, alsmede met een groot aantal slan- genwagens (in totaal 46 slangen) water ge geven. Omstreeks 1 uur stortte bet pakhuis van Kramer en Roder in. Alleen de gevel hield zicb nog staande. Herbaaldelijk deden zicb ontploffingen voor. Eerst concentreerde de brandweer haar actie op bet pand van de Fa. Esders. Te half twee dacht men er in geslaagd te zijn dit te bebouden, boewel Dog een gevaarlijke vonken- regen neerdaalde. De brandweer stond voor een gevaarlijke taak. Er hebben dan ook vijf brandweerlie- den brand- en snijwonden opgeloopen. Om twee uur kon men zeggen, dat het pand van Esders gespaard was, al zou men nog urenlang moeten blusschen. In bet pakbuis van Kramer en Roders was ook veel rubber geborgen, dat alles verloren ging. Om ddn uur stortte het met een don- derend geraas in. Door de huizen en over de daken waren de brandslangen gelegd. Om drie uur kreeg de brand weer een em- stiger karakter. De gevel van bet pakbuis van Kramer en Roders stortte in, waama de vlammen zicb meedeelden aan het tabakspak- huis der fa. Koch. Er was nu weer groot gevaar voor ultbreiding naar den kant van den Toe Rijstuin. Alle actie werd nu geconcentreerd op bet tabakspakhuis, waarin een groote partij tabak was opgeslagen en het daamaast gelegen rub- berpakbuis, dat om half vier ook groot ge vaar liep. Het tabakspakhuis brandde als een fakkel en er dreigde groot gevaar voor de andere pakhuizen en woningen. Om half vijf pas was men den brand mees- ter. Totaal zijn afgebrand: het pakhuis van de Fa. Kramer en Roders, het tabakspakhuis van de Fa. Koch, de zolderverdieping en twee Stage's van een tweede pakbuis van Kramer en Roder, terwijl verder eenige pakhuizen, winkels en woonhuizen emstig beschadigd zijn. Donderdagmorgen te half acbt z(jn bij het nablusschingswerk drie brandweermannen door een zolder gezakt. Een banner moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. De schade wordt in totaal op SSn millioen gulden geraamd. De Fa. Kramer Roders is verzekerd voor drie ton en Fa. Koch voor twee ton. Hierbij komt dan nog de schade aan de andere pak huizen en de woningen. IN ST ALLATIE VOOR HET MAKEN VAN DUBBELTJES EN KWARTJES IN BESLAG GENOMEN. In den laatsten tijd werd door verschillende ingezetenen van de Hoeksche Waard valsch muntgeld in ontvangst genomen, aanvanke- lrjk guldens en rijksdaalders, later voomame- lijk dubbeltjes en kwartjes, zonder dat het de politie mocht gelukken de herkomst van dit valsche geld op te sporen, aldus „de Tel.". De laatste dagen echter was het haar ter oore gekomen, dat herhaaldelijk valsche dub beltjes en kwartjes in betaling werden ge geven door een 30-jarigen gehuwden metse- laar te Oud-Beijerland, zoodat tot een inval in diens woning werd besloten. Dinsdagmorgen had deze onder leiding van den chef-veldwachter Kool, samen met de rijksveldwacht plaats, waarbij spoedig bleek, dat men niet mis had getast. Een complete, hoewel uiterst primitieve in- stallatie tot het vervaardigen van valsche dubbeltjes en kwartjes werd in beslag ge nomen, alsmede een aantal pas vervaardigde muntstukken, die verfoluffend goed waren na- gemaakt en slechts voor een zeer geoefend oog van Pchte muntstukken vielen te onder- scheiden. De vervalscher bleek te zijn de boventbedoei- de metselaar, die bekende zich in den laatsten tijd bezig te hebben gebouden met de ver- valsching en het in omloop brengen van val sche dubbeltjes' en kwartjes. Bij zijn arresta- tie vertelde de aangehoudene, dat hij o.a. tot het vervaardigen van valsche muntstukken was gekomen door het lezen van literatuur op dit gebied. Of de man ook de vervaardiger is van de valsche guldens en rijksdaalders, welke in den laatsten tijd in deze omgeving in omloop zijn gebracht. is niet komen vast te staan. De metselaar is inmiddels op transport gesteln naar Dordrecht. NOODLOTTIGE SPRONG VAN DE HEFBRUG OVER DE KONINGSHAVEN. Zooals wel te vreezen was, heeft schr(jft de N. R. Crt. het voorbeeld van den jon gen man, die de vorige week van een van de heftorens van de spoonbrug over de Konings- haven te Rotterdam is gesprongen en die des- wege als held is gehuldigd, tot navolging ge- wekt. Zaterdagmiddag is de 20-jarige J. H. Tahbemee, gewoond hebbend in de Warmoe- zierstraat, op zijn beurt in den heftoren ge- klommen, nadat hij zijn overjas in bewaring had gegeven aan een paar vrienden, die tot dat oogenblik hebben getracht hem van zijn voomemen af te brengen, maar die niet op de gedachte zijn gekomen, de politie te waar- schuwen. Ook nu was de belangstelling in een oogwenk tijds zeer groot. Er was evenwel geen gelegenheid meer am met eenige rede- lijke kans op succes te kunnen trachten den jongen man te achterhalen. De groote men- schenmassa heeft met spanning kunnen zien, hoe de jonge man zijn colbertje en zijn schoe- nen uittrok, waama hij op een van de schrj- ven klom, welke boven op den toren staan en waarover de hangkabels van de hefbrug en het contragewicht loopen. Op die manier werd de hoogte van zijn sprong ongeveer 3 meter grooter dan die van zijn voorganger. Aanvankelijk scheen de kolossale sprong goed te lukken. Tabbemee maakte een paar salto's maar daama leek het meer op duikelen en tenslotte kwam hij met een slag, welke tot ver in den omtrek is gehoord, in het water terecht. Hij is niet meer boven gekomen. Ben spoorwegbeambte heeft later de jas en de schoenen van den toren gehaald. Uit den in- houd van de zakken bleek, dat T. een vrij trouw bezoeker van bioscooptheaters was en men vermoedt, dat hij Zaterdag bij de huldi- ging van zijn voorganger tegenwoordig is ge- weest, welke huldiging voor hem dan een spoorslag geweest zou zijn om zijn onverant- woordelijke plan ten uitvoer te brengen. Bijzonder tragisch is het, dat deze roeke- looze ook door zijn moeder, met wie hij over zijn voomemen sprak, emstig is gewaar- schuwd zijn plan niet uit te voeren. Zijn vader werd verpleegd in het ziekenhuis aan den Coolsingel. Zijn moeder zond hem met bloe- men daarheen en gaf hem nog andere opdrach- ten, waardoor zijn tijd z66 beperkt zou wor den, dat hij geen gelegenheid zou krijgen het waagstuk te ondememen. In plaats van na zijn boodschappen te hebben verricht naar huis te komen, besloot hij den sprong te doen. In den loop van den avond is zijn lijk opgevischt. Toen bleek, dat hij evenals zijn voorganger, de voorzorg had genomen om een doek voor zijn mond te binden, teneinde het afsnrjden van den adem te voorkomen. De heftoren te Rotterdam gaf gisteren weer aanleiding tot een incident. Een der torens werd 's morgens half 10 uur beklom- men door een dronken persoon. De politie kon hem niet meer inhalen. Een der inspec- teurs verzocht echter de massa toeschouwers zich te verspreiden. Toen er blijkbaar van hem geen notitie meer genomen werd, was er voor den adspirant springer de aardigheid blijkbaar af, althans hij kwam weer naar beneden en werd door de politie naar het bureau meegenomen. Hij vertelde daar met vrienden te hebben gewed dat hij den sprong zou doen, doch had zich nu, alvorens daartoe over te gaan ,,moed ingedronken". Door het taktvol beleid van den inspecteur is dus vrij zeker een menschenleven behouden gebleven. TWEE PAARDEN VERDRONKEN. Voor het inkuilen van aardappelen op de landerijen van de wed. Uytdewillige, gelegen langs de Mark, onder Stampersgat, voerde een der zoons een met paard bespannen wagen met stroo aan. Op een gegeven moment gleed het paard wegens de gladheid van het veld uit, met het "gevolg, dat paard, wagen en voer- man in de Mark terecht kwamen. Deze laat ste wist zich zwemmende te redden en ook het paard kon, door het doorsnijden der stren- gen, op het droge worden gebracht maar de wagen op te halen ging zoo gemakkelijk niet. Een paar broers kwamen nu met 2 paarden om den wagen uit de rivier te trekken. Doch bij dit werk gleed weer een paard te water, waarbij het andere paard, dat meegetrokken werd, ook te water raakte. Alle pogingen om deze dieren die aaneengebonden waren, te redden, mislukten zoodat beide paarden ver- dronken. ZICH ZELF IN BRAND GESTOKEN. Een 35-jarige landarbeider te Haarlemmer- meer heeft in een vlaag van verstandsverbijs- tering zichzelf in brand gestoken. Alhoewel de brandende kleeren spoedig werden ge- bluscht bekwam de man, zekere J. de L. en vader van een groot gezin nog dusdanige brandiwonden, dat hij in emstigen toestand naar een ziekenhuis moest worden overge- bracht. JONGEMAN AANGESCHOTEN In het jachtveld Wellschemeer is de onge veer 20-jarige Th. S. Wellerloo, door den jacht- opziener K. aangeschoten. De kogel drong den jongen in den hals, toen hij niet halt hield op het geroep van de politie. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. De toestand is niet levensgevaarlijk. De politie stelt een onderzoek in. Vrijdagavond stond in een der straten bij het Stieltjesplein te Rotterdam een personen- auto, bestuurder de heer D. C. van der H. uit Nieuw-Helvoet. De auto stond aan den ver- keerden kant van den weg. In de richting van het Stieltjesplein reed de wielrijder A. K. F. Komys uit de Danielsstraat te Rotterdam. Hij haalde links langs de stilstaande auto uit, toen hiervan het portier aan den kant van den wielrijder werd geopend door den passagier D. J. R. uit Helvoet. Het portier kwam in aan raking met den wielrijder, die languit op de straat viel. Van het Stieltjesplein naderde juist een groote zeswielige vrachtauto, be- stuurd door den 25-jarigen C. A. L. uit Breda. De dubbele achterwielen gingen over het slachtoffer heen, terwijl ook diens linkerarm werd verbrijzeld. K. was op slag dood. Tegen den chauffeur van der H. uit Nieuw-Helvoet, die met z(jn auto aan den verkeerden kant van den weg had gestaan, werd proces-verbaai opgemaakt. URNEN. Te Hunsel (Limburg) zijn bij het rooien van elken hakhout 15 urnen opgegraven, die alle waren gevuld met asch en beenderresten. Te Rotterdam begaf zich de 24jarige mej. J. G., van de Brielschelaan, door de Kievitslaan naar het veer bootje dat van de Parkkade af- vaart. Al om den hoek van den Wesbzeedijk af waren 6 jongens, zoo omstreeks 20 jaar, haar nageloopen en zij hadden haar nogal ge- hinderd. Op den hoek van de Westerlaan en de Calandstraat heeft een van de jongens haar plotseling beet gegrepen. Dit was het sein voor een algemeenen aanval. De juffrouw werd tegen de straat geworpen en de jongens maakten zich aan minder eerlooze handelin- gen scbuldig. Dadelijk daama zijn zij weg ge- loopen. De juffrouw was haar beurs met f 2 kwijt. De politie heeft een onderzoek ingesteld. DAAD VAN IKRANKZINNIGE. In de Kranestraat te 's Gravenbage heeft zich een drama afgespeeld, waarbij twee echte- lieden levensgevaarlijk werden gewond. Agenten van politie hoorden gegil in die straat; zij zagen toen dat uit het perceel no. 27, bewoond door een fotograaf, een vrouw hevig bloedende naar buiten kwam, gevolgd door een man, die met een dolk in de hand liep. Toen de agenten naderbjj kwamen rende de man op hen toe en gaf 6£n der agenten met het dolkmes een snede over vier vingers van de linkerhand. De agent zag zich genood- zaakt uit noodweer twee revolverschoten te lossen en trof daarby dgn man in het been en in den buik. De G.G.D. die inmiddels te hulp was geroe- pen, heeft beide zwaar gewonde personen (de vrouw bleek twaalf dolksteken en snijwondesi te hebben bekomen) naar het Gem. ziekenhuis overgebracht, waar de man later is overleden. De vrouw verkeerde ook in levensgevaar. Ejj kon nog verklaren, dat haar man omstreeks e6n uur plotseling krankzinnig was geworden en haar met het dolkmes had aangevallen, met het gemelde droeve resultant. De toestand van krankzinnigheid van den fotograaf werd door de medici bevestigd. Uiteraard was de agent van politie daarmee niet bekend, toen hij zijn revolverschoten loste. BRUTALE HOOVERS. Men meldt uit Tilburg. Donderdagmorgen 7 uur is de ongehuwde winkelierster G. P., toen zij uit de kerk kwam te Enschot, tot in haar winkel achtervolgd door personen, die haar vastgrepen en geld eischten. De vrouw ledigde de geldlade voor hen, intusschen luid om hulp roepend, waarop spoedig buren en kerkgangers kwamen toege- schoten, die echter door de roovers met revol vers op een afstand werden gehouden. Zfl moesten het aanzien dat de vreemdelingen met hun slechts geringen buit per fiets in de richting Laag-Huykelom verdwenen. Nu kwa men echter de werklieden van den ateenoren aan de achtervolging te pas, die niet terug- deinsden voor de kogels der vluchtenden. Hto- delijk trof een jachtopziener een van de Hoo vers met een schot in den hals, de beide man- nen vielen toen spoedig in handen van de steenbakkers en de politie. Een van hen was een ontvluchte uit het psychopathengesticht te Leiden, de ander een Amsterdammer. Zij njn beiden opgesloten. Zij hadden den nacht docw-- gebracht in den verwarmden steenoven en de fietsen hadden zrj vermoedelijk te Tilburg oot- vreemd. NU ZIJN WIJ DOOR HET ERGSTE HEBN. Madame Sylvia voorspeit. Madame Sylvia de Duitsche helderziende, die indertijd veel van zich deed spreken door haar schatgraverij te Zaandam heeft zoo- even haar voorspellingen voor het zonnejaar 19331934 gepubheeerd. De Brusselsche cor respondent van het „Handelsblad" vindt er verschillende voorspellingen betreffende Nederland in, welke hier zijn samengevat: In de toekomst, zoo zegt madame Sylvia, zal er met ijver worden gewerkt aan de tot- standkoming van een duurzamen vrede en de voor dit werk benoodigde kracht zal vooma- melijk uitgaan van Nederland. In de eerst- volgende zeven jaar zal Nederland, na vele moeilijikheden te hebben overwonnen, groote gebeurtenissen beleven. Er zal een man opstaan, een Nederlander, die met macht optreedt zooals Mussolini en middelen vindt, om de crisis te overwinnen. Hij zal binnen ongeveer twee jaar opduiken en, van nu af gerekend, binnen zeven jaar de plaats innemen, welke hem toekomt. Hij zal een van de belangrijkste menschen van Europa worden en aan het Nederlandsche hof zal men dit erkennen. De Nederlandsche kolonien zullen zich bin nen twee jaar op ongehoorde wijze ontwikke- len door uitvindingen, welke de exploitatie van verschillende producten in de hand wer- ken. VEREENVOUDIGING DER SOCIALH VERZEKERING. H. In de vorige rubriek gaven wij een overzicht van de uitvoering der sociale verzekerings- wetten en deelden mede, dat Mr. Groeneveld, de Chef van de afdeeling Sociale Verzekering van het Ministerie van Economische Zaken en Arbeid, een redevoering had gehouden over de unifieatie der sociale verzekering, welke redevoering vooral van belang was, omdat de Minister medegedeeld heeft, dat op zfln schrijftafel een wetsontwerp, dat deze unifi eatie zal regelen, gereed ligt. Wat de uitvoering der Zdektewet betreft, Iacht Mr. Groeneveld de uitvoering door Be- d rij sve reeni gingenzooals dat thans in hoofd- zaak geschiedt, aanbevelenswaardig. De j Bedrijfsivereenigingen moeten echter goed zijn, d.wjz. zij moeten zoo veel mogelijk 66n bedrijf of aanverwante bedrijven omvatten. Bovendien moeten zjj bestuurd worden door bonafide organisaties van werkgevers en arbeiders. Behalve de Ziekteverzekering zouden echter de Bedrijfsvereenigingen ook nog een taak kunnen krijgen bij de andere takken van sociale verzekering. Met name zou Mr. Groeneveld het veel beter vinden als de tijdeltfke uitkeering voor ongevallen, d.i gedurende de eerste zes weken (95 van alle ongevallen eindigen binnen zes weken) zou worden overgedragen aan de uitvoerders van de 5#ektawet. Men moet zelfs nog verder gaan en wel de verzekering voor ziekte en ongevallen bij hetizelfde orgaan brengen. Men voorkomt dan tervems alle moeilijkheden aver de vraag of uitkeering krachtens de Ongeval- lenwet dan wel krachtens de Ziektewet ge geven moet worden. Op deze wjjze meent Mr. Groeneveld, dat, voor wat da Ziekte- en Ongevallenwet betreft. een bevredigende regeling kan worden ver- kregen vooral wanneer men ook de zelfstan- digheid van de Raden van Arbeid opheft en deze als het ware agenten van de Rijksver- zekeringsbank maakt. Zij kunnen natuurljjk een groote mate van vrijheid blijven genieten, doch er zou dan een centrale band zijn, welke thans wordt gemist. Wat tenslotte de Invaliditeitsverzekering betreft vroeg Mr. Groeneveld zich af of deze, nu wjj een Ziektewet hebben, wel in den ibe- staande breeden apzet noodig is. De vrijwillige ouderdomsverzekering geeft niet aan alien, die het noodig hebben, een uit keering en daarom zal men, ook al is men er een principieel tegenstander van, wellicht tenslotte toch tot een zeker Staatspensioen moeten komen. Wanneer dit gebeurt, zou de invaliditeitsverzekering, wat de uitvoering betreft, kunnen worden afgeschaft, aangezien dan haar taak eenerzijds door de Ziektewet, aan den anderen kant door het Staatspen sioen zal zijn overgenomen. Wij hebben reeds gewezen op het belang van deze mededeelingen van Mr. Groeneveld, Met groote belangstelling mag dan ook wor den afgewacht wat in het gereed liggende Wetsontwerp omtrent deze, voor de sociale ontwikkeling van ons land zoo belangrgke vraagstukken is vervat.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2