ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIESLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. OeSlapende Boeddha No. 8943 MAANDAG 23 JANUARI 1933 73e Jaargang. BINNENLAND FEOILLETON BUITENLAND PUROL VLAAMSCRE VETERAAN GEHULDIGD. Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen TER NEUZEN, 23 JANUARI 1933 ABONNEMENTSFRIJS: Binnen Ter Neuzer. 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzea fr. per post f 1,55 per 3 maapden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overlge landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abor.nementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. UitgeefsterFirma P. J. VAN DE SANDE- GIRO 38150 TELEFOON No. 25. AD VERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0.20. KLEINE ADVERTENTIeN per 6 regels 50 cent brj vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzend'mg van advertentien liefst 6en dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. PROF. DR. J. R. SLOTEMAKER DE BRUINE. Het bulletin van den behandelenden genees- j beer, dr. C. C. A. Croin, van Zaterdagocbtend luidt als volgt: J)e toestand van prof. Slotemaker de Bruine is steeds vooruitgaande. Intusschen sal het hervatten van zijn arbeid uiteraard eerst over eenige weken kunnen aanvangen en dan sleohts geleidelijk kunnen worden uitge- bvedd". DE MOLENAARS EN DE CRISIS. Te Zutphen hebben vele molenaars uit de Oostelijke provincies Vrjjdag een vergadering gehouden ter bespreking van regeeringsmaat- regelen, welike soma schadelijk zijn voor den molenaar. De sprekers in deze vergadering waren ir. Rijsdijk en mr. v. d. Rij, rechtskundig adviseur van den Molenaarsbond, die zeiden, dat de tegenwoordige regeering slechts advies vraagt cooperatief georienteerde advi- aears en de vertegenwoordigers van den vrjjen bamdel buitensluit. ntWRKIW VERHOOGX ZIJN INVOER- RECHTEN OP AARDAPPELEN EN OP AARDAPPELMEEL. Bij besluit van de Franscbe regeering opge- ntmen in den „Joumal Officieel" is bet in- voerrecht op aardappelen verhoogd van 15 op SO francs per 100 K.G. en tusscben 1 Maart en 30 Juni van 21 op 42 francs. Brj hetzelfde besluit is bet invoerrecht op aardappelmeel verboogd van 120 op 150 fr. per- 100 K.G. „Het Handelsblad" schrijft: Na de Jobstijding uit Berlin is deze verdub- beling van het Fransche invoerrecht op aard appelen wel hdel leelijk! Het zal nu dus voort- .an bedragen ongeveer 300 per 10 tons wa gon, van 1 Maart tot 1 Juli zal zelfs f 410 per wagon moeten worden betaald; deze invoer- rechten zijn dus nog booger dan de nieuwe Duitsche. Overigens zij er aan herinnerd, dat ons land in 1929 ruim 65 millioen K.G. aardappelen naar Frankrijk uitvoerde, dat was 12 pet. van ons totale export-kwantum. In het afgeloopen kalenderjaar ging nog 55 Millioen KG naar Frankrijk, dat was 11 pet. van bet totaal. Ten aanzien van aardappelmeel (ons Veen- koloniale product) zij gereleveerd, dat in 1929 nog 10% millioen K.G. naar Frankrijk ging, doch in het afgeloopen jaar nog slechts ruim 3 millioen K.G. OPENING KWEEKSCHOOE LEGER DES HEILS. De nieuwe kweekschool van het Leger des Heils aan den Amstelschen weg bij Amstel- veen is Vrijdagmiddag in aanwezigheid van Prinses Juliana officieel geopend. Toen de Prinses op het podium had plaats genomen song het koor het openingslied. Na het ge- bed werd door commandant Bouwe Vlas, leider van het Leger des Heils in Nederland, een tnleidend woord gesproken, waama de chef van den staf, Henri T. Mapp en Minister Don- ner een rede hielden. DE 40-URIGE WERKWEEK. Door het Verbond van Nederlandsche Werk- gevers is een brochure uitgegeven, waarin het vraagstuk der 40-urige werkweek wordt be- sproken. De brochure komt tot de conclusie, dat wet- Wlijke invoering van een 40-urige werkweek owr de geheele lijn als een ondeugdelijk mid- del is te beschouwen ter bestrijding van de werkloosheid. Er wordt op gewezen, dat voor- waarde voor behoud en bij opleving der be- drpvigheid verruiming van werkgelegen- heid in ons land is: het verlies bij aanvaarding van orders tot een minimum te beperken en ons concurrentievermogen tegenover het bui tenland te versterken. Verlaging, niet verhoo ging der productiekosten moet dus op den door F. J. A. L. CORDENS. (Nadruk verboden.) 48) (Vervolg.) Zooals uit nauwkeurige waamemingen viel af te leiden, moet zich de vreeseljjke gebeur- tenis als volgt hebben afgespeeld. De moor- denaar bad zicb toegang verschaft tot het tuinhuis en daar een ladder genomen, waar- mee hij naar bet raam van Alfreds kamer was •pgeklommen. Het moet een zeer lenige Hindoe geweest zjjn, want van de bovenste sport van de lad der tot aan bet raamkozijn was het nog een heele afstand, en niemand, tenzij een buiten- gewoon geoefend klimmer, zou in staat ge weest zijn-zich tot het raam omhoog te wer- ken. Bovendien bewezen indrukken van bloote voeten in den tuin en de gedeeltelijke afdruk van een voet op het raamkozijn, dat een Hin doe aan het werk was geweest. Het raam van da kamer stond open, zoodat de indringer geen moeite had om binnen te komen. Bij ^jn sprong op het raamkozijn moet de moor- denaar echter tegen het raam gestooten heb ben of op een andere wijze oorzaak zijn ge weest, dat Alfred wakker werd. Deze heaft nog den tijd gehad zijn revolver uit de lade van zjjn nachtkastje te nemen en te scbieten. De moordenaar was toen al in de kamer, het voorgrond staan. Alle wegen, die van dit doel afleiden, worden verwerpelijk geacht. Zoo ook de weg van verhooging van productiekosten door werktijdverkorting met behoud van het zelfde weekinkomen, dus met verhooging van uur en tariefloon. Wanneer evenwel niet alleen arbeid-sprel- ding, maar ook loon-spreiding wordt toege- past, dan kan zeker in gezamenlijk overleg incidenteel door short time" te werken iets bereikt worden. GEMEENTEN EN GELDSCMETERSWET. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft door tusschenkomst van de Ged. Staten ter kennis van de gemeentebesturen gebracht een scbrijven, waarin de aandacht er op ge- vestigd wordt, dat ingevolge artikel 15 der Geldschieterswet bij gemeentelijke verordenin- gen, op verschillende in dat wetsartikel ge- noemde punten, voorschriften worden vast- gesteld ten aanzien van particuliere geldschle- tersbanken. De Minister vestigt de aandacht op dit wetsvoorschrift, onder opmerking, dat het aanbeveling verdient, dat in gemeenten waar aanvragen om toelating als particuliere geldschietersbank zijn te verwachten, spoedig een verordening als bovenbedoeld in bet leven wordt geroepen. De wet opent daartoe uitdrukkelijk de mo- gelijkheid in art. 59, 2de lid. De Minister merkt bij zijn vorenbedoeld verzoek nog op, dat de Ned. Vereeniging voor Volkscredietwezen en Woekerbestrijding een model van een verordening als bovenbedoeld, heeft ontworpen. VARKENSTEELT-BEPEKfKING. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft, ter invoering van art. 15 lid 1 der Crisisvarkenswet voor het tijdvak van 1 Octo ber 1932 tot en met 31 Maart 1933 het totaal aantal der aan te brengen biggenmerken be- paald op 1.799.500. Het aantal der merken, voor het gebied van elk der gewestelijke organisaties bescbikbaar, wordt als volgt samengesteld: Groningen 74.000, Friesland 91.000, Drente 192.000, Over- rjssel 224.000, Gelderland 371.000, Utrecht 118.500, Noord-Holland 85.000, Zuid-Holland 191.000, Zeeland 45.000, Noord-Brabant 270.C00 Limburg 138.000. DE 100.000 SPEENVARKENS. Men meldt dat de aanvragen om speen- varkens door plaatselijke crisiscomitd's z66 talrijk zijn, dat de Varkenscentrale op het oogenblik niet aan alle verzoeken kan voldoen. Daarbij komt, dat de aanvoer door de boeren niet zoo vlot geschiedt, als men wel bad ge- hoopt. De Varkenscentrale zal echter trach- ten de af levering zoo spoedig mogelijk te doen geschieden. Julius Hoste Vader, de kranige Vlaamsche veteraan die, indertijd samen met Karel Buls, den Brusselschen burgemeester, Emmanuel Hiel e.a.. een der leidende figuren was van den Vlaamscihen ontvoogdingsstrijd, is Vrijdag j.l. 85 jaar geworden. De Brusselscbe afdeeling van het Willemsfonds huldigde hem met bloe- men, terwijl een delegatie van het personeel der, 46 jaar geleden door Julius Hoste vader opgerichte courant Het Laatste Nieuws, sedertdien tot een dagblad met een oplage van 215.000 exemplaren uitgegroeid, den ver- dienstelijken Vlaming, een geschenk aanbood. EEN NAT.-SOCLALISTISCH LEIDER DOODGESCHOTEN. Te Dusseldorf is Zaterdagavond een afdee ling nationaal-socialistische S.A.-mannen, die van een vergadering naar huis terugkeerden uit een oornmunistisch vereenigingslokaal be- schoten. Er zijn 15 tot 20 schoten gelost en een ervan heeft den leider der S.A.-afdeeling, Wilhelm Wetekamp, doodeiijk getroffen. schot miste, en nagenoeg op hetzelfde oogen blik had mijn vriend den doodelpcen dolk- stoot ontvangen, die onmiddellijk bet hart trof en aan zijn leven een einde maakte. Wat er verder gebeurd is, berust natuur- lijk op veronderstellingen, en al zijn er om- standigbeden, die mijns inziens voor een an dere verklaring vatbaar zijn, zoo geef ik hier uitsluitend de meening der politie weer. De moordenaar was iemand van buitenge- wone koelbloedigheid. Toen hij zjjn daad vol- bracht bad, draaide bij het licht op, want het is niet aan te nemen, dat Alfred zijn licht heeft laten branden. Als dat gebeurd was, zou het onaannemelijk zijn, dat de inbreker een verlichte kamer binnendrong. Het koffer van Alfred was op slot; daarom trachtte bij bet valies van zjjn slachtoffer te openen, maar ook dat was gesloten en tjjd om naar den sleutel te zoeken was er niet. Toen sneed hij met een scberp mes het leer overdwars open en haal- de den inhoud er uit, maar er was niets in wat het meenemen waard was. Terwijl hij met het valies bezig was, rammelde luitenant Smith reeds aan de kruk van de gesloten deur, en eerst toen de luitenant met een stoel de deur begon in te beuken, nam de moordenaar de vlucht. Hij gleed langs de ladder omlaag, wierp deze om en verdween in de duistemis. De onderstelling, dat de moordenaar zich in het raam vergist had en eigenlijk een aanslag op Ruwadini had bedoeld, werd volstrekt niet onmogelijk geacht. Depolitie te Patna was volledig bekend met de opstootjes, die te Bha- galpoer aan de fabriek van Ruwadini hadden plaats gehad en met de bedreigingen, die tegen dezen heer waren geuit. Van ons vertrek naar Calcutta kwam na- tuurlijk niets. Mijn geleiders seinden om in- RUST IN HET OORLOGSGEBIED. Een sneeuwstorm en een temperatuur be- neden nul in het strijdgebied van de provincie Jehol was oorzaak van een bijna volslagen rust der Japansche en Chineesche troepen. Alleen enkele ruiterpatrc uilles leverden scher- mutselingen. Tengevolge van den sneeuwstorm konden geen vliegtuigen opstijgen, zoodat aan het bombardement der Japansche vliegtuigen van Kailoe, dat reeds eenige dagen duurde, een einde kwam. Van Japansche zijde werd mee- gedeeld, dat Japansche troepen Woensdag- avond de stad Foesin aan den spoorweg Das- jaesjinToengliso hebben bezet. Ook zouden Japansche bombardementsvliegtuigen gedu- rende 2 uur de stad Tsjaejan hebben gebom- bardeerd. PROTEST-BETOOGING VAN 5000 KOEIEN? Een nieuwe methode om de autoriteiten te wijzen op de wenschen van de Oostenrjjksche landbouwers is bedacht door een Oostenrijk- sche organisatie. Het bestuur is voornemens een kudde van 5000 koeien in de nabijheid der hoofdstad bijeen te drijven om dan met deze dieren een tociht te maken door Ween en, waarbij men wil trachten de koeien de regee- ringsgebouwen binnen te drijven. Deze actie is in de eerste plaats bedoeld als protest tegen de belastingpolitiek der regeering. Zoodra de politie van deze plannen kennis kreeg is bet bestuur der betrokken organisatie gewaarsohuwd dat pogingen om 5000 koeien een luid-loeiend protest tegen de regeering te doen uitgalmen, met alle middelen zullen wor den tegengegaan. Niettemin wil de vereeniging haar plan doorzetten. MASSALE DEPORTATDE. Uit Moskou wordt afaim de Engelsche bladen geseind, dat de heele bevoiking van drie ko- zakkendorpsnederzettingen in het Koebange- bied naar het Verre Noorden is gedeporteerd als ,,voorbeeldige" bestraffing. Volgens de volkstelling van 1929 bestond de bevoiking van deze nederzettingen uit 45.000 zielen. Van deze massale deportatie wordt geen gewag ge- maakt in de Moskouscbe dagbladen, doch wel wordt er met groote koppen melding van ge- maakt m de bladec te Rostuw. Deze publicee- ren de decreten van de plaatselijke communis- tische partij, waarbij alle mannen, vrouwen en kinderen der drie nederzettingen zonder uit- zondering worden verbannen. Hun land, hun huizen en andere bezittingen zullen aan de leden van het Roode Leger, oorlogsveteranen en andere loyale elementen worden gegeven. De bladen beschouwen dezen maatregel als een heilzaam voorbeeld voor andere recalei- trante dorpen. Zij publieeeren verhalen over wreedheden van twaalf jaren geleden en ver- klaren, dat de onderhavige nederzettingen in den burgeroorlog Roode-Legertroepen hebben mishandeld. Te Moskou verluidt dat bet centrale comity der commimistische partij het gedrag der plaatselijke autoriteiten waarschijnlijk zal af- keuren als overdreven. Intusschen zijn reeds nieuwe bewoners in de dorpen getrokken. DE WERELD EN DE OECONOMISCHE VREDECSONFERENT1E. De commissie-Trip, die belast is met de voorbereiding van de oeconomische wereld- conferentie, heeft schrijft de N. R. Crt. haar rapport voltooid en bekend gemaakt. Het rapport noemt de dingen bij bun naam, zoowel de verschijnselen en oorzaken van de kwaal als de middelen. Het constateert een oorlog van alien tegen alien en het eischt een vredesonferentie. Het heeft echter zijn taak ertoe moeten beperken, de hoofdpunten waar- op maatregelen zullen moeten genomen wor- Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drogist. (Ingez. Med.) structies naar het hoofdeommando en van- daar werd geantwoord, dat wij. blijven zouden tot de teraardebestelling. Hoe zal ik den vreeselijke dag beschrijven, dien ik in Patna doorbracht? Telegrafeeren naar Engeland om aan de ouders van mijn vriend het ontzettende nieuws mee te deelen, ondervragingen door de politie en het scbrijven van lange brieven waren mijn voornaamste bezigheden. De beide officieren betoonden zich buitengewoon vriendelijk en hulpvaardig. Zij zorgden er voor, dat het lijk naar het hospitaal werd overgebracht, troffen de regelingen voor de begrafenis en bielpen zooveel zij konden. Toch was ik veel alleen, en als ik met de pen in de hand voor mijn scbrijftafel zat, bleef ik soms uren denken aan mijn vriend. Ik miste hem vreeselijk en voelde mij ontzettend eenzaam. Geen was er, die zich zoo gemak- kelijk kon bewegen als hij en met een glim- lach van de menschen alles gedaan kon krij- gen wat hij wilde. Ik dacht aan zijn prachtig zelfvertrouwen en aan zijn zekerheid van op- treden, die hem zelfs in de moeilijkste oogen- blikken nooit verliet. Maar bovenal dacht ik aan zijn hartelijke, oprechte en onzelfzuch- tige vriendschap. Dan weer vlogen mijn herinneringen naar Holland en ik zag me opeens in een Haagsch gezelschap, waar een Britsch-Indisch vrouw- tje, met haar man op doorreis, mij uit de hand de toekomst voorspelde. Het was kort, voordat ik mijn groote reis begon. Ik zou ge- zond terugkomen, had zij gezegd. Toen had ik op die woorden geen acht geslagen, want ik boud niet van handlezerjj en dergeljjke kunsten. Nu herinnerde ik me die woorden weer heel duidelijk. Ik zou gezond terug- den of vrede worden gesloten, op te sommen. Aan een ontwerp voor bet vredesverdrag heeft zij zich niet gewaagd. De taak, een conventie te ontwerpen op een oogenblik, waarop men nog niet weet wanneer de con ference tot stand zal komen, heeft zij ge- meend niet op zich te kunnen nemen. Hierin komt reeds wantrouwen tegen de regeeringen tot uiting; want de commissie geeft er duide lijk mee te kennen niet in staat te zijn te over- zien welke ongelukken de regeeringen in dien tusschentijd door allerei regelingen en bepalin- gen nog zullen aanrichten. Had de commissie een conventie voorbereid, dan zou dit zeker aan de komende conference een schijn van basis hebben gegeven, gescbikt om zoowel publiek als deelnemers meer ver- trouwen te schenken in nuttige resultaten binnen afzienbaren tijd. Wel kan men zeggen, dat die voorbereiding nog veel tijd aan de commissie zou hebben gekost, maar de com missie had geen haast zoolang de begin datum van de conferentie nog verre van vaststaat. Het dient echter opgemerkt dat het ontwerp- conventie voor de ontwapeningsconferentie vjjf jaar van besprekingen heeft gekost en, zoolang het niet gereed was, mede als voorwendsei heeft gediend om de eigenlijke conferentie, die men niet goed aandurfde uit te stellen. Bovendien is het nut van dat ontwerp ter ont wapeningsconferentie nog niet bijster duidelijk gebleken. Terwijl men het kan betreuren, dat de com missie aan de oeconomische vredesconferentie niet meer vastigheid voor haar taak heeft kunnen verschaffen, moet men toch tegelijker- tijd erkennen, dat tegen een dergelijke poging van haar kant allerlei in te brengen was. De commissie was geenszins uitgerust om een zoo groot werk op zich te nemen. Zij miste het uitgebreide apparaat en haar leden misten de politieke bevoegdheden, waarover de voorbe- reidende ontwapeningscommissie en haar leden beschikten. Verschillende leden van de com missie-Trip hadden alle kans gehad, in hevig conflict te geraken met bun regeeringen, als zij bij bet maken van een ontwerp even stout- moedig te werk waren gegaan als nu in hun minder gebonden verklaringen. De Engelsche regeering kan niet tegelijkertijd een Ottawa erop na houden en instemming verklaren met de beginsejen der commissie, de Duitsche regeering niet haar handelspolitiek van dit oogenblik voortzetten en door vertegenwoor digers laten verkondigen wat zij, in overeen- stemming met genoemde beginselen, interna- tionaal verwezenlijkt wil zien; enz. Bovendien zou een ontwerp-conventie zich moeten bezig houden met het vraagstuk der internationale oorlogsschulden, wat waarschijni;jk onmiddel- delg'k Amerika tegen haar in het harnas zou jagen. Wij kunnen het der commissie dus niet tot een verwijt maken, dat zij zich niet aan een ontwerp-conventie heeft gewaagd. De onmo- gelijkheid daarvan was integendeel veeleer een grief te meer die de commissie tegen het tegenwoordige wereldbestel kan koesteren. Het is geen nieuws wat de commissie ons verteld heeft, doch slechts een samenvatting van de grieven die ledereen kent. Het is echter niet hetzelfde wie deze dingen beweert. De mogendheden hebben deze commissie, waar- van zij de leden, door ben voor deze taak uit te kiezen, reeds van te voren met groot offi cieel gezag tegenover de wereld hebben be- kleed, aangewezen; zij kunnen de uitspraak van de commissie, die zoo felle waarschuwing bevat, en het program dat men erin vindt, niet geheel terzijde leggen. Bovendien zal het rapport nog het aandringen op spoed verster ken. Sir John Simon had reeds aanmaningen tot de commissie gericht om op te schieten met haar werk, en het was, het omgekeerde van hetgeen men verwacht zou hebben, de commissie die er toen op wijzen moest dat het schadelijk zou zijn de conferentie te beginnen voor bet juiste tijdstip daarvoor gekomen was. Engeland schijnt dus haast te willen maken MacDonald, de a.s. president, moet ongeduldig zijn en voor Amerika nadert reeds het oogenblik begin Maart waarop het weer komen; maar mijn vriend moest ik nu achter- laten, door een diefachtigen Hindoe vermoord, en dat nog' wel ten gevolge van een vergis- sing. Want de politie scheen meer en meer de meening toegedaan, dat de moordenaar het eigenlijk op den fabrikant had gemunt. De officieren waren het daar niet heelemaal mee eens en brachten het gebeurde in Chinda- war er mee in verband; ze lieten zelfs verden- king vallen op Bengor. Maar de detective wist uit volkomen zekere bron, dat Bengor, nadat hij het kleine station, waar hij, den trein was nagehold, verlaten had, te paard was gestegen en onmiddellijk naar het Noor den was gereden, zoodat hij onmogelijk in Patna had kunnen zijn. Ik kende Bengor trouwens veel te goed om hem in den moord te betrekken, en bij was e> physiek ook de geschikte persoon niet voor, want Bengor was veel te zwaar gebouwd en niet elastisch genoeg om den geweldigen sprong te kunnen doen van de ladder op de vensterbank. Van den moordenaar was nog geen spoor gervonden. De politie zocht ijverig den omtrek af en ook in Bhagalpoer deed zij nasporingen, vaster dan ooit overtuigd, dat de moordenaar onder het afgedankte personeel van Ruwadini gezocht moest worden. ,,Als de moordenaar het op Ruwadini ge munt had," zei luitenant Flaggerton, „had hij aanstonds zijn vergissing moeten bemerken, toen mr. Keening op hem schoot." „Zeker," antwoordde de detective, „ik twij- fei er geen oogenblik aan, of hjj heeft zijn vergissing bemerkt. Maar als hij na het schot van Mr. Keening gevlucht was, kon hij er zeker van zijn, een tweeden kogel achterna te krijgen, die wel doel zou treffen. De lust een bewind zal hebben dat met gezag beslui- ten nemen kan. Wij zouden willen zeggen: Laat men niet langer wachten dan streng noodzakeljjk is. Anders zou men kunnen beleven dat niet een gunstiger moment kwam maar integendeel dat de omstandigheden steeds ongunstiger, de oeconomische vrjandelijkheden steeds bitterder werden. Het eerstvolgende gunstige oogenblik zou dan pas zijn als alles wat men nu aan ongeluk kan voorspellen, feitelijk Ingetreden was en men alleen nog orde kon brengen in oeconomische en sociale rulnes. Is de confe rentie eenmaal begonnen dan staan de re geeringen niet meer uitsluitend bloot aan het ongezonde dwingen van zieke oeconomische factoren in het binnenland, maar beginnen moreele druk van buiten en opgefrischt staat- kundig inzicht mee te spreken. Wij hebben dat te Lausanne beleefd, waar de Duitschers die met de aankondiging van niets te zullen betalen, vertrokken waren, toch met drie mil liard obligation over de brug kwamen, en waar Herriot genoegen nam met een regeling, waarvan hrj te voren in Frankrijk nooit hard- op zou hebben durven spreken. De commissie heeft Lausanne een wapen- stilstand genoemd, waarop nu te Londen een vrede zal moeten volgen. Deze omschrrjving is wat optimistisch: het was een wapenstil- stand, die slechts een klein, zij het belang- wekkend gedeelte van het gevechtsterrein betrof. Ware de zaak zoo eenvoudig als de commissie het hier voorstelt dan zouden wij heel wat van Londen durven verwachten. Er zit echter helaas oneindig veel meer aan vast. Doch het zou in ieder geval reeds veel zijn als Londen de geest van Lausanne bevestiging vond. Men mag voor het overige de commissie voorzichtigheid in oordeel niet ontzeggen. Zij noemt de practische moeilijkheden die ver- standige regelingen in den weg staan; zij wijst er op dat slechts een geleidelijk herstel moge lijk zal zijn, hoe gunstig ook de conferentie moge afloopen. Verder herinnert zij eraan, dat vele kwesties niet van vandaag op morgen te regelen zijn; vooral niet monetaire vraagstuk- ken, de daarmede samenhangende deviezen- beperkingen en ook tal van tariefmoeilijkhe- den. Maar een begin moet er zoo spoedig mogejijk worden gemaakt. Wat dralen verder nog kan teweegbrengen zegt de commissie, zonder er doekjes om te winden. Het zal den lezer aangenaam hebben aan- gedaan dat mr. Trip, als voorzitter der com missie, reden meent te zien om de vooruit- zichten van Londen gunstiger te beoordeelen. Missichien is zijn kijk wat optimistisch, door- dat hij juist een bijeenkomst van menschen met diep inzicht van zaken heeft gepresideerd. Dan bezit men wellicht niet meer een volledige voorstelling van de uiterste duistemis die daarbuiten heerscht. Het oordeel van mr. Trip zal echter ten deele ook berusten op de boodschappen, die de leden der commissie van huis hebben meege- bracht. Dat geeft in ieder geval wat moed. IJS VERM A AK. Uit de van verschillende oorden van ons land komende bericbten blijkt, dat bij het mooie weer van gisteren zeer druk van het ijsver- maak is geprofiteerd. Ook alhier was dit het geval. Zaterdag werden door het bestuur der IJsclub maat regelen genomen om, bij doorgaand vriezead weer de baan te kunnen openstellen. In den namiddag is daarvan nog vrij veel gebruik gemaakt. Ook waagden meerderen zich reeds cp het ijs der vestinggraeht, bewesten Ter Neuzen, doch naar men ons meedeelde, was dit nog verre van betrouwbaar. In den voor- middag is er een schaatsenrijder doorgezakt, doch kon deze zich nog zelf naar den kant helpen. Vooral het jongere geslacht maakte reeds vele plannen tegen den dag van heden, doch de gevallen sneeuw zal in elk geval het ijs- vermaak wel eenigermate belemmeren. tot dooden, waarmee de moordenaar was bin- nengedrongen, werd nog aangewakkerd door het besef, dat zgn eigen leven gevaar Hep. De morgen der begrafenis was aangabro- ken. Uit Manchester had de diepbedroefde vader van Alfred mij een telegram gezonder, waarbij hij alle te maken schikkingen aan mij overliet. Op het kerkhof van Patna werd mijn vriend aan den schoot der aarde toevertrouwd en vond zijn laatste rustplaats in de schaduw van een bloeienden cypres. De kleine graf- heuvel was door een schat van bloemen be- dekt, en boewel Alfred niemand kende m Patna, genoot zijn uitvaart een belangstelling, die mij weldadig aandeed. Verschillende land- genooten van hem waren op het kerkhof aan- wezig en legden bloemen op zjjn graf. Ook van inilitaire zijde was er belangstelling, want Alfred had in zekeren zin deel gehad in wa* zij noemden de verovering van Chindawar. De geestelijke, die de plechtigheid leidde, ver- tolkte het algemeen medelijden met dit jonge, hoopvolle leven, dat zoo plotseling was afge- sneden. Hij wekte zijn toehoorders op om altijd bereid te zijn en het oog gevestigd te houden op hiemamaals. Maar van wat hij zeide, verstond ik niet veel, want ik was te zeer onder den indruk der gebeurtenis om naar zijn woorden te luisteren en ik schreide als een kind. Want deze gang naar het kerk hof was het laatste en onherroepelijke afscheid van mijn vriend. Dienzelfden avond zat ik met mijn twee officieren in den sneltrein naar Calcutta. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1