ALGEMEEN NIEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tweede Blad. No. 8942 VRIJDAG 20 JANUARI 1933 73e JAARGANG BINNENLAND BUIT ENLAN D citspbaak inzajke vrijstelling. DB OORZAAK VAN DEN BRAND OP DE ATLANTIQUE. «m noi-wnn ii th r-rr-i-nf «iirrifTMr^rrmririiriHrnwi--t(TiiMiiwi G3 J De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter algemeene kennis dat by beschik king van den Minister van Defensie dd. 16 Januari j.l. aan JOSEPHUS CORNELIS DE RIJKE en GERAJRDUS LUDOVICUS VAN ESBROEK, beiden ingeschrevenen voor den dienstplicht, lichting 1932 uit deze gemeente, voorgoed vrrj- etelling van den dienstplicht wegens kostwm- nerschap is verleend. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen: a. door den ingeschrevene wien de uit spraak geldt of door diens wettigen vertegenwoordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting, ingeschreven per- sonen of door hunne wettige vertegen- woordigers. Het verzoekschrift moet met redenen om- kleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zyn. Het moet worden gericht aan de Koningin, doch worden ingediend by den Burgemeester ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de door- sending. Ter Neuzen, 19 Januari 1933. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. MOEILIJKIIEDEN VAN AUTOHOUDERS. Op vragen van het Tweede Kamerlid van Braambeek betreffende wijziging van de ministerieele beschikking van 9 December 1932 met betrekking tot de plaatsing van een letter op het nummerbord van automobielen, heeft de Minister van Waterstaat geantwoord: Het is den ondergeteekende bekend, dat vele automobilisten hun nummerborden zullen moe- ten laten veranderen, aan welken maatregel voor hen eenige kosten zijn verbonden. In overeenstemming te dezen met het gevoelen van de commissie tot herziening van de be- palingen betreffende het motor- en rijwiel- verkeer is tot het nemen van de beschikking van 9 December 1932 overgegaan, omdat in de practijk is gebleken, dat bij de nummerbor den, waarop de letter ter zijde boven het mummer is aangebracht, de verlichting bijna steeds onvoldoende is. De letter blijft dan namelijk meestal onverlicht. Dit bezwaar geldt niet voor de borden, waarop overeen- komstig het reeds vroeger bij de motor- en rrjwlelbeschikking gevoegde voorbeeld de let ter midden boven of v66r het nummer is aan gebracht. Een boven de letter aangebracht lioht be- schynt, in tegenstelling met een naast de let ter aangebracht licht, zoowel de letter als het nummer. Door de beschikking van 9 Decem ber is bedoeld om nader vast te leggen dat- gene, wat reeds te voren de strekking van de beschikking was, om daardoor te bevorderen een doelmatige verlichting van het nummer bord. Voor wijziging van die beschikking be- staat dus geen aanleiding. Volgens de Matin heeft het gerechtelyk on- derzoek naar de oorzaak van den brand op de Atlantique uitgewezen, dat het vuur door kortsluiting van electrische kabels Is ontstaan. ALCOHOL VERGIFTIGING. Het aantal sterfgevallen als gevolg van het drinken van vergiftigden methyl-alcohol in de Vereenigde Staten is het afgeloopen jaar, naar Reuter verneemt, sterk teruggeloopen en be- droeg slechts tien tegen 140 in 1930 en 76 in 1931. Dit komt, doordat men dezen alcohol door een andere w.ijze van bereiding en door toe- voeging van gedenatureerden alcohol onge- schikt om te drinken en tevens vrjj van vergif heeft gemaakt. De sterfgevallen in 1932 moeten dan ook uitsluitend worden toegeschreven aan het ge- bruik van voor verfbereiding benoodigden methyl-alcohol en van den z.g. synthetischen hout-alcohol die in den handel verkrijgbaar is als middel tegen het bevriezen van motoren van auto's. Deze vloeistof is in hooge mate vergiftig en enkele druppeltjes zijn voldoende om iemand blind te maken. De flesschen met dezen hout-alcohol worden dan ook voorzien van een etiket „Vergif" en de vloeistof wordt speciaal gekleurd om onderscheid te maken met de andere soorten. EEN REDE VAN VON PAPEN. Dinsdag heeft von Papen te Halle een rede gehouden, waarin hij na een overzicht van de stichting en de ontwikkeling des rijks sedert 1870 het oogenblik besprak, waarop „de klein- aoon van Wilhelm I door de tegenstanders van Duitschland gedwongen werd opnieuw naar de wapens te grijpen". Spreker heeft toen, ver van het vaderland, zelf ondervonden, hoe ook het Amerikaansche volk ten offer viel aan de algemeene hypnose en later geloofde voor de vryheid aan den kant der geallieerden te moeten deelnemen aan den oorlog. Na 15 jaar heeft het eindelijk ingezien, dat het slechts in dienst heeft gestaan van de machts- politiek van zijn bondgenooten. Versailles heeft veel, wat Duitschland lief was, stuk ge- slagen, maar den 18den Januari 1871 heeft het niet uit de ziel van het volk kunnen rukken. Het verhongerde en door den stryd uitgeputte volk Is ddn gebleven. De Duitsche geschiede- nis sedert 1918 is ddn enkele poging de boeien van Versailles af te werpen, e<5n strijd om den Ryu, om SileziS, om de Oostelyke provincien, om bevrijding van de herstelbetalingen en het herstel van autonomie op defensiegebied. Het is echter een dwaling te gelooven, dat de hechtheid van het rijk door het centralistische compromis van Weimar gewonnen heeft. De strijd om het herwinnen van de vryheid is on- verbrekelijk verbonden met den strijd om de verbetering van het haastige bouwwerk van Weimar. De vijanden van Duitschland zullen misscbien te laat eerst inzien, hoe zij zich zelf in gevaar hebben gebracht, toen zij Duitsch land de fundamenten van den ouden staat ont- namen. want het marxisme heeft het bolsje- wisrne voort gebracht. Het herstel van een staat met Duitsch ka- rakter is de beteekenis van de regeeringsvor- ming van 1 Juli 1932 geweest. De nieuwe staatsleiding heeft de breuk met de partijbu- reaucratie tot voorwaarde gehad, aangezien het niet mogelrjk was met de pluralistische krachten onder de heerschappij van den partij- geest de vemieuwing van het Rijk tot stand te brengen. Het is geen wonder, aldus spre ker, dat op dat oogenblik de geheele partij- bureaucratie teich op hem geworpen heeft. Spreker beklaagde zich er over, dat hij tijdens zijn geheelen ambtstyd met een onzichtbaren glazen muur omgeven was geweest, welke hem scheidde van het volk. Innerlijk behoort spreker tot geen enkele party. Zyn hart be hoort zijn land. Spreker is ook niet de slaaf van het kapitaal, zooals men hem heeft voor- gesteld. Hij is een vriend van al diegenen, die met eigen verantwoordelykheid en inzet van den persoon werk tot stand willen bren gen en die niet om den staat en zijn goed- koope hulp roepen. Spreker haat het kapi taal, de trusts en de concerns, die een kanker zijn voor het geheel en hij bepleit derhalve een principieele hervorming van het kapitallsti- sche stelsel. De strijdformaties der klassen van ondememers en vakvereenigingen wijst hij af. De nieuwe- staat kan slechts met den Duitschen arbeider worden opgebouwd. Er bestaat een nieuw nationaal willen, een nieuwe politiek, geestelijk leven, dat op in- nerlijke religiositeit berust. Er bestaat een politiek uit het geloof, ook al ontkennen de dagbladen der tegenstanders dat honderd- maal. Er bestaat een Duitsche jeugd, die be- reid is alles op het spel te zetten voor het nieuwe rijk en voor de politiek der toekomst. Er is thans geen tijd te verliezen om de aan- eensluiting tot stand te brengen. In dit ver- band juichte spreker de laatste redevoering van rijkskanselier von Schleicher, waarin deze gespnoken heeft over de algemeene dienst plicht, toe. Deze redevoering is door het ge heele Duitsche volk met groote geestdrift ont- vangen. Het rijk van Bismarck heeft op twee zuilen gesteund: Op de sterke hand, die ge- steund werd door een volksvertegenwoordi- ging, welke slechts controle uitoefende, maar geen uitvoerende macht had. De tweede zuil was het Pruisische soldatendom geweest. Duitschland aldus besloot von Papen zal Pruisisch-Duitsch weerbaar zijn, of niet zijn. TER NEUZEN, 20 JANUARI 1933. C. J. M. V. „BIDT EN WERKT". In de j.l. Woensdagavond gehouden verga- dering van het Verlotings-Comito werd be- sloten de trekking te doen plaats hebben op 4 Maart a.s. Aanvankelijk was deze trekking bepaald op 1 Oct. 1932, maar tot verhooging der resul- taten verleende den Minister uitstel tot 1 Juli 1933. Het Comito meende echter deze termijn te kunnen vervroegen, zoodat deze trekking door den notaris nu zal plaats hebben op 4 Maart a.s. N.ar wij vememen is de kans op een prijs zeer groot, zoodat velen aan het welslagen van dit goede doel wel zullen willen mede- werken door nog 6dn of meer loten te koopen. Men raadplege de advertenties. STORING IN DE STROOMLEVERING. J.l. Woensdagavond 8 uur zaten we plotse- ling in het donker en moesten aanstalten maken om ons op andere wijze te behelpen. Gelukkig duurde het ongerief slechts een kwartier. Toen begonnen de lampen weer te gloeien. Naar we vernemen ontstond in de electrische centrale een ketelstoring, met het gevolg, dat de stroomproductie en automatisch ook de stroomlevering stop stond. Daar men de storing spoedig meester was, kon de stroomlevering te 8,15 weer normaal plaats hebben. Hit. WINTERLEZING. Het comito voor Cbr. winterlezingen albler kan weer dankbaar terugzien op den gister- avond in de Geref. Kerk gehouden lezing. En ook het groot aantal opgekomenen zal dezen avond dankbaar zjjn gestemd geweest, al hoorden we enkele klachten dat de spreker op de galerijen nu en dan niet te volgen was. De voorzitter, de heer J. C. Jansen, opende de b'rjeenkomst op de gebruikelyke wijze, waar- na Ds. N. Buffinga, Geref. predikant te Rot terdam, eene rede hield over: „Jezus en onze tijd." In schoonen stijl behandelde spreker de be teekenis van Jezus voor hen die w61 en voor hen die gden gemeenschap aan Hem hebben. Die gemeenschap moet er zijn om te kunnen beseffen wat Jezus is. Niemand kan ten voile zeggen wat Jezus voor een ander is wanneer die ander het zelf niet ziet. Niemand, die Jezus eenmaal gezien heeft, kan zich ooit van Hem losmaken. Kenmerkend is zegt spreker dat, hoe men ook tracht Jezus uit het volkeren leven te j verdringen, Deze steeds weer in het centrum der belangstelling verschijnt. Dkt is het wonder, dat noch wetenschap, noch athe'isme kan weg redeneeren. Spreker behandelt daama wat de Heilige Schrift van Hem zegt. Doch zoo heeft de wereld Hem niet noodig. De een maakt er de stichter der sociaal-democratie van, een an der stelt Hem voor als een spiritist, terwyl weer anderen Hem zelfs durven voorstellen als een zwakzinnige. Voor hen die Hem echter mogen zien in Zijne onuitsprekelijke heerlykheid treedt Hij op als de Immanuel, Wiens groote beteekenis is voor de Eeuwigheid. Met het zingen van de verzen 1 en 4 uit den Avondzang en dankgebed sloot spreker de by- eenkomst. 12%-JARIG BESTAAN VOETBALVEREEN. „TERNEUZEN". De gister door de voetbalvereeniging „Ter neuzen" in het Luxor Theater voor leden, do- nateurs en verdere genoodigden gehouden feestavond, ter viering van het 12%-jarig be- staan, was zeer druk bezocht. De zaal was geheel bezet. Nadat door de mandolinevereen. „Schelde- klanken", welke evenals de tooneelvereeniging „Elck wat wils" welwillend baar medewerking gaf, met een marsch den avond was geopend, nam het bestuur der jubileerende vereeniging plaats achter de voor haar op het tooneel in- gerichte tafel. Zeer aardig is ook het denk- beeld geweest om de door de vereeniging in den loop der jaren veroverde tropheeen hier- bij aanwezig te doen zijn. Het publiek kreeg hierdoor een kyk op de zeer rijke verscheiden- heid bekers, lauwerkransen en medailles. Vooral het aantal bekers beloopt een aantal, waarop de vereeniging met recht trotsch kan zijn. Door den voorzitter, den heer C. Reijerse, werd vervolgens een in gloedvolle woorden uitgesproken feestrede gehouden. Spreker plaatste ons dan 12% jaar terug, toen de ver eeniging werd opgericbt onder den naam van T.S.C. Later toen men in bondsverband uit- kwam, moest een anderen naam worden ge- kozen, en de keuze viel toen op den naam ,,Temeuzen". Onder dezen naam zijn reeds heel wat lauweren geoogst. Reeds het eerste jaar, toen men in den ZVB uitkwam, behaalde men het kampioenschap van dien bond, zoo dat overgang naar den N.V.B. mogelyk was. Ook hier sloeg men steeds een goed figuur. Geregeld verkeerde men in het bovenste ge- deelte der ranglyst, enkele malen zelfs no. 1. Eindelijk in het seizoen 19301931 promoveer- de men naar de 2e klasse en ook hierin mag ons elftal er zijn. Tegelijk met het eerste werden ook de pres- taties van de lagere elftallen steeds heter. Ook het tweede komt thans reeds in den K N. V. B. uit. Na verschillende andere zaken de revue te hebben laten passeeren, besloot spreker met den wensch uit te spreken, dat de aangeboden avond by alle aanwezigen een aangenamen in- druk zal mogen achterlatpn. Van de hierna gegeven gelegenheid tot com- plimenteeren, werd een ruim gebruik gemaakt. De eerste spreker was de heer Franken, af- gevaardigde der voetbalvereeniging „Breda". Spreker zeide dat het hem zeer groot genoe- gen deed op dezen avond aanwezig te kunnen zijn. Hij sprak den wensch uit, dat het de jubi leerende vereeniging gegeven moge zijn tot nog grooteren bloei te komen. De heer C. K. Hamelink hierna het woord nemende voor ..Scheldestrijders", zeide dat het zijn vereeniging vreugde had bezorgd, dat aan hen een uitnoodiging tot bijwoning van dezen avond was gezonden. Hij hoopte, dat, ofschocn het hier twee plaatselijke vereenigingen be- treft, steeds in alles zal mogen worden samen- gewerkt. Vervolgens werd een woord gesproken door den heer Boot, namens de vereeniging „Axel". Deze zeide dat men trotsch moet zijn op de prestaties van de vereeniging. Naast de ge- lukwenschen zijner vereeniging sprak hij de hoop uit, dat het een spoorslag zal zijn voor de leden om nog inniger samen te werken, op- dat de vereeniging nog hooger zal worden opgebracht en zij eenmaal zal kunnen uit- komen in de le klasse, zoodat men dan, om in den trant van Lctsy te blijven, zal kunnen zeggen, dat zij is ,,een schitterende diamant aan de boorden der Schelde". Daarna kwam voor het voetlicht de heer J. v. d. Peijl, die zeide een dubbele taak te moe ten vervullen. Eerstens nam hij het woord namens de voet balvereeniging „Othene". Hij zeide, dat deze vereeniging, hoewel klein, ook niet achter wilde blyven bij de gebrachte hulde. Dan bracht hij de gelukwenschen over van het muziekgezelschap „De vereenigde werklie- den". Hij wees op de connecties die bestonden tussohen zijn vereeniging en de voetbalvereeni ging. Spreker stond dan een wijle stil bij het medeleven met de voetbalsport. Dat dit mede- ieven algemeen is, bleek wel op het oogenblik toen de voetbalvereeniging na zwaren strijd Thans deed hij voorlezing van de zeer vele ingekomen schriftelyke en telegrafische geluk wenschen. Het officieeie gedeelte van den avond was hiermede ten einde. We kregen thans een drietal door de raan- dolinevereeniging zeer verdienstelij'k uitge- voerde nummers te hooren, waama door de tooneelvereeniging werd opgevoerd de klucht „Het consigne is snorken". Herhaaldelijk wer den hierbij de lachspieren in het werk gesteld. Na de pauze werd door de laatste vereeni ging vervolgd met de klucht „Daar is mijn- heer". Ook hierbij kreeg men gelegenheid eens har'telijk te kunnen lachen. Het programma werd dan vervolgd door weder een viertal nummers van de mandoline- vereeniging. Doordat, in tegenstelling met voor de pauze, de muzikanten thans hadden plaats genomen op het tooneel, kwam eerst goed uit, wat uit deze instrumenten is te halen., en kwam de muziek thans tot haar voile recht. Hartelijk was dan ook den bijval welke aan deze groep jeugdige muzikanten ten deel viel. Als laatste nummer van het programma kreeg men thans de spectakel-sc6ne „Boeren en Studenten". Vooral het boersche element kwam hier sterk tot uiting, door de leuke type's die naar voren werden gebracht. De voorzitter betrad daarna nogmaals het podium tot het uitspreken van een sluitings- woord. Aan den bijval heeft hij kunnen be- merken dat den avond zeer goed is geslaagd. j Hiervoor moest hij in de eerste plaats dank brengen aan de medewerkende vereenigingen. Ook bracht hij zijn dank aan mej. S. Schirris, die, toen de persoon, die hiervoor eerst bereid was gevonden, ter elfder ure door ongesteld- heid verhinderd was, het muzikale gedeelte van het tooneel op zich wilde nemen. Spreker j besloot met de hoop uit te spreken, dat de voetbalvereeniging zich nog gestadig in leden- tal en in kracht zal mogen uitbreiden. j Hierna volgde nog een zeer gezellig bal, dat zeer velen nog eenige uren bijeenhield. DE UITVAART VAN LOUIS F. M. VAN WAESBERGHE. Zooals wij hebben gemeld, zou gisteren te Hulst de teraardebestelling plaats hebben van wylen den heer Louis van Waesberghe, in leven bankier te Hulst. Omtrent deze ontroerende plechtigheid ont- leenen wij aan het Dbl. van N.-Br. Zeeland het volgende: Ten sterfhuize aan de Groote Bagijnestraat verzamelde zich te half elf een zeer groot aantal belangstellenden. Honderden personen volgden in den stoet, die het stoffelijk over- schot naar de St. Willebroduskerk, en de laatste rustplaats vergezelde. Voorafgegaan door de vereeniging „Door Eendracht Sterk", door directeur, leeraren, overig personeel en leerlingen der R. K. Landbouwwinterschool en R. K. Handelsdag- school, werd het stoffelijk overschot door bet personeel der firma Ls. van Waesberghe Janssens naar de kerk gedragen. Daarna volgde de talrijke familie van den overledene, de procuratiehouders en bet overig personeel der bank, Zeereerw. en Weleerw. heeren geestelijken, o.w. wij opmerkten rector Van Jole, de pastoors E. Doens en Fruijtier. paters Maristen, Ds. Hermanides, dokter A. van Lierop, Willem baron Collot d'Escury. H. A. A. baron Collot d'Escury, het Tweede Kamerlid E. Lockefeer, de heer A. Dumo- leyn; de heer J. A. van Rompu, lid van Ged. Staten van Zeeland en voorzitter der Kamer van Koophandel te Ter Neuzen, Mr. A. H. Lrjdsman notaris te Hulst, Mr. R. J .J. Lam- booy, burgemeester te Hontenisse; Mr. F. v. d. Ven, kantonrechter te Hulst; leden der St. Vincentiusvereeniging, regenten van het R. K. Liefdehuis, leden van den gemeepteraad te Hulst, alsmede de heer R. Adriaansens, gemeente-secretaris aldaar; de heeren W. Seydlitz en C. Cammaert; de heer J. Adriaan- se, directeur der Amsterdamsche Bank to Hulst; de verschillende leden der families Verstraeten, Wauters en Biesbroeck; afge- vaardigden der R. K. kiesvereeniging voor den gemeenteraad, de R. K. kiesvereeniging voor de Tweede Kamer en Prov. St. en van talrijke andere corporaties en vereenigingen; voorts het tweede klasserschap had veroverd. Hij volgde nog 'n groote stoet van particulieren doelde hier op de ontvangst van het elftal hier - -■ ter stede, waaraan ook zijn vereeniging spon- taan mede werkte en waarbij ook een ontzag- lijke menigte tegenwoordig was. Verder wees hij op de goede harmonie die er op het oogen blik onder de leden heerscht, wat wel blijkt uit de schitterende resultaten in de vier laat ste wedstrijden behaald. Hij koesterde de hoop dat deze harmonie zal bestendigd, ja nog in niger zal worden, want slechts daardoor kan een vereeniging groot worden. Met de beste wenschen voor de toekomst, besloot ook deze spreker zijn tcespraak. De volgende spreker die daarna het woord voerde, was de heer H. Verhage, voorzitter van de onlangs hier opgerichte supportersveieeni- ging B.G.K. Naast zyn gelukwenschen bracht hy ook naar voren, aat net gewenscht is, dat veien lid van zijn vereeniging worden, want hoe grooter die wordt hoe grooter de steun aan de voetbalvereeniging zyn zal bij de wed strijden. De rij der sprekers werd dan vergroot door den heer A. A. Dees, autobusdienst te Ter Neuzen, die namens hem en zyn personeel de vereeniging gelukwenschte. hy aankte voor het vertiouwen, dat steeds in hem is gesteld by het vervoer der speiers en hoopte dit nog langen tijd te mogen genieten. Al de bovengenoemde sprekers deden de door hen uitgesproken gelukwenschen ook nog vergezeld gaan van een bloemenhulde. Ook waren nog bloemen gezonden door de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en de biljartvereeniging „Krijt op tijd". Tenslotte werden ook nog door den heer Tollenaar, directeur der mandolinevereeniging, de gelukwenschen overgebracht. Hy memo- reerde dat, toen hy de aan hem gestelde vraag om aan dezen avond mede te werken, aan zyn leden overbracht, hierop direct spontaan be- vestigend werd geantwoordt. Hij hoopte dat de vereeniging nog meerdere jubileums zal mogen vieren en dat dan daarbij zijn vereeni ging ook haar medewerking zal kunnen ver- leenen. Door den voorzitter waren alle sprekers na beeindiging van hun speech beantwoordt, daarbij telkens wederkeering ook het beste voor hun vereeniging uitsprekende. De plechtige H. Mis werd opgedragen door Deken Rops, geassisteerd door rector Brou- wers als diaken en kapelaan Vermeulen als sub-diaken. De absoute werd verricht door Deken Rops. Na de kerkelijke ceremonien aan de groeve, trad H. A. A. baron Collot d'Escury uit Hon tenisse naar voren. Spreker schetste de groote verdiensten van den overledene in het publieke leven van Zeeuwsch-Vlaanderen en sprak ook een ontroerend woord als vriend van wijlen den heer Louis van Waesberghe. Namens de Katholieke vereenigingen van Hulst, werd het woord gevoerd door het Tweede Kamerlid Em. Lockefeer. Spr. schet ste den overledene als iemand van onuitput- telijke werkkracht, een goed huisvader, een sociaal voelend persoon en een Katholiek van de daad, in talrijke functies van het openbare leven. Treffend was het toen spr. er aan herinnerde hoezeer de overledene er toe mocht bijdragen ,dat de Katholieke traditie de naam van zijn geslacht getrouw bleef; niet minder dan drie zrjner zonen hopen spoedig het priesterschap te mogen ontvangen. Als troost kon spr. de familie meegeven, dat God naar recht beloonen zal de vele verdiensten van deb overledene. Tenslotte voerde nog het woord de heer J. A. van Rompu, voorz. van de Z.-Vl. Kamer van Koophandel en lid van Ged. St. van Zeeland. Wanneer ik aan deze groeve een kort woord wensch te spreken, aldus spr. is dat om dat het my een behoefte des harten is, hulde te brengen aan de nagedachtenis van den vooraanstaanden Zeeuwsch-Vlaming, die ons zoo plotseling in zijn voile yverig leven is ont- vallen. Louis van Waesberghe heb Ik van kind tot man zien opgroeien, voortzettende de tradities van zijn geslacht, in zijn liefde voor het wel en wee van de stad zijner inwoning in het bijzonder van dat van ons geliefd Zeeuwsch-Vlaanderen in het algemeen. Min- zaam en voorkomend als hij was, had hy bij de vervulling zijner familie- en omvangrijke zakenplichten, nog bovendien steeds zijn werk kracht veil voor de openbare belangen en zag z'rn rustelooze geest voortdurend uit naar nieuwe objecten, die de stoffelijke of cul- i tureele belangen van ons gewest konden ver- hoogen. Het is daardoor volkomen begrijpelrjk, dat bij de reorganisatie der Kamers van Koophan del in het jaar 1922, ook op hem de aandacht viel en hij tot lid van dit nieuwe college werd verkozen. Ook daar hebben wij alien hem om zijn werk en zijn persoonlijke gaven leeren achten en waardeeren. Het onverwacht, noodlottig bericht van zijn overlijden, beeft ons, voorzitter en leden der Kamer zeer smartelyk getroffen. Wy zyn overtuigd, dat dit verlies by ons een leemte zal achterlaten. Naar onze menschelijke op- vatting is hij te vroeg aan zijn gezin, aan ons, aan zyn werk ontvallen. Wij moeten echter berusten in betgeen Htj, die alles bestuurt, ten deze heeft gewild. Troostwoorden, zy zrjn te zwak om te leni- gen de smart van de zwaar getroffen gade en kinderen. Moge hun echter tot troost strekken de verklaring, dat £n voorzitter Sn leden der Kamer ten zeerste waardeeren al hetgeen Louis van Waesberghe zoowel in het belang der Kamer als in dat van Zeeuwsch- Vlaanderen heeft verricht, en dat wy zyne nagedachtenis, als zynde een der besten onzer, steeds in eere zullen houden. Moge hy na zyn werkzaam leven in vrede rusten! I Namens de familie werd een woord van dank gesproken door den heer A. van Waes berghe. BESMETTELIJKE ZIF.KTEN. In de week van 8 tot en met 14 Januari zyn in de provincie Zeeland voorgekomen 8 ge- vallen van roodvonk, n.l. 3 te Krabbendijke en 1 In ieder der gemeenten Kortgene en Krul- nlngen en 1 geval van diphtherie te Goes KON HAAR KNIEeN NIET BUIGEN. Lange tyd van pyn nu geeindigd. Deze vrouw een weduwe heeft een hoopvolle boodschap voor elken lyder aan rheumatiek. Zeven jaar lang verdroeg ze rheumatische pijnen en toch is zy nu weer geheel gezond. Zy schrijft: „Ik ben weduwe, 55 jaar oud, en heb zeven jaar lang vreeselyk te lijden gehad door spierrheumatiek en jicht. Twee jaar geleden kon Ik myn knieen niet buigen om de trap af te loopen. Ik moest me naar beneden laten glijden en dan mijzelf aan de leuning weer optrekken. Ik had een stok noodig om te kunnen loopen. Toen, in begin April van het vorlg jaar, raadde iemand my, eens Kruschen Salts te probeeren. Ik kocht een flacon en tegen den tyd dat deze opraakte begon ik me vroolijker en opgewekter te voe- len. Sedert dien tyd ben ik steeds Kruschen door bl riven gebruiken en ik kan nu weer heel gemakkelijk loopen." Mevr. F. M. T. Kruschen Salts spoort de inwendige organen aad tot krachtiger werking. Urinezuur en af- vclstoffen, die zich mochten hebben opge- faoopt en de aanleiding Uwer rheumatiek zyn, worden verwijderd. Gezwellen en pijnen ver- dwynen, stijve ledematen worden weer nor maal en gcvoelt U weer gezond en lenig als voorheen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij aile apothekers en drogisten f 0,90 en 1,60 per flacon. Stralende gezondheid voor e£n cent per dag. Adv. INSTALLATIE VAN DEN BURGEMEESTER VAN BIERVLIET. Jl. Maandag werd de nieuw benoemde bur gemeester der gemeente Biervliet, de heer W. Verplanke Wzn., feestelyk ingehaald en plech- tig gemstalleerd. Z.Ed, werd daartoe van de boerderij van zijn zoon, in de buurtschap Drie- wegen afgehaald met een eerewacht ruiters en het muziekgezelschap, met de zich gevormd hebbende feestcommissie. De voorzitter dier commissie, de heer M. Maas, herinnerde, dat de heer Verplanke jarenlang als raadslid het vertrouwen der be- Polking had en daarbij 13 jaar wethouder was j Thans is hy benoemd tot het hoogste ambt in de gemeente. Biervliet dan is gelukkig wederom een burgemeester te krijgen, die van hoog tot laag op de hoogte is met de nooden en behoeften, en die zyn vele in den huiddgen tyd. Aan den kop van den ruiterstoet reed de 80-jarige heer Wyffels. Verwijzende daar naar spreekt de heer Maas de hoop uit, dat de burgemeester nog vele jaren aan het boofd van de gemeente mag staan. Aan mervrouw Verplanke werden door een tweetal meisjes bloemen aangeboden. Daarna speelde de muziek het Wilhelmus. De burgemeester dankte geroerd voor al de eerbewijzen. Hierna werd de burgemeester naar de voor hem bestemde auto geleid, waama de optocht door Driewegen naar Biervliet trok. Dicht bij de kom sloten zich de schoolkinderen en enkele versierde wagens en fietsen aan. Zoo ging een lange stoet door het dorp. Tegen 55n uur was deze bij het gemeentehuis, waar om 66n uur de raadsvergadering begon. Hier zij vermeld, dat de oud-burgemeester, de heer Maarleveld, daarh'j tegenwoordig was. Na voorlezing der betrekkelijke officieeie stukken, werd de burgemeester plechtig ge mstalleerd door wethouder De Dobbelaere, die tevens een hartelyk woord van geluk- wensch uitsprak. Daarna sprak de nieuwe burgemeester woorden van dank voor de benoeming. Hy richtte zich in het bijzonder tot den oud-bur gemeester, de heer Maarleveld. Hij herinner de er aan, dat ook zijn grootvader burge meester van Biervliet was en zeide dank voor het enthousiasme der bevolking, waarmee hij heden is ingehaald. Hy richtte zich tot de raadsleden, den gemeente-secretaris, overige ambtenaren en politiedienaren, rekenend op hun medewerking by het besturen der ge meente. Ten slotte dankte hy alien, die hun medewerking aan het welslagen van dezen dag gaven. De heer Michielsen wenschte als oudste raadslid den burgemeester en zyn familie ge- luk, en beval de zorgen van Biervliet in de b'r'zondere aandacht aan. De andere raads leden sloten zich daarbij aan. Vervolgens werd de burgemeester toege- sproken door den gemeente-secretaris, den heer A. P. Kostense, door den oud-burgemees ter, de heer Maarleveld, de gemeente-ontvan- ger, den Z.Eerw. heer Pastoor, namens de R.K. bevolking, die tevens den oud-burgemees-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5