DE SPRONG VAN DD KONINGSHAVEN - BRUG TE ROTTERDAM. ZES BEKEURINGEN IN EEN KLAP! EEN BEROOVING OP OUDEJAARSAVON D EEN MERKWAARDIG JACHTAVONTUUR. INGEZONDEN STUKKEN. DE CRITIEK DER LANDARBEIDERS- BONDEN OP DE LANDBOUW- WERKGEVERS. ANGSTIGE TUDEN! Zwakte van de organen in den rug bedreigt zoowel mannen als vrouwen, vooral In den middelbaren leeftijd en daarna. De verschgn- selen zijn gemakkelijk te onderkennen. Als uw rug, ledematen en spieren pgnlijk zihr als gij u prikkelbaar, vermoeid en zenuw- achtig voelt; als gij last hebt van urinestoor- nissen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpyn or aanvallen van duizeligheid, gebruik dan on- middelltjk Foster's Rugpijn Pillen. Want als tengevolge van verzwakking der organen in den rug urinezuur en andere schadelijke on- Euiverheden zich in het bloed meer en meer ophoopen door verwaarloozlng der eerste waarschuwende verschijnselen, wordt herstel moeilijker. Er bestaat gevaar voor rheuma- tiek ischias, spit, waterzucht en blaaszwakte. Foster's Rugpgn Pillen zgn een speciaal middel, dat rechtstreeks op de bedoelde orga nen werkt en geen nevenwerking heeft op de ingewanden. f 1,75 per flacon. Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke- Leunis Axelschestr. en Westkolkstr. 24 (ingez. Med.) Toen R. wegbleef en ook Toos maar niet kwam opdagen, werd de zuster steeds onge- ruster. Zij stuurde om een neef en een ande- ren kostganger, die om middemacht er op uit trokken om R. en Toos te zoeken. Tegen 1 uur troffen zij R. aan in de Torenstraat. „Waar is Toos?" „Hoe weet ik dat?" ant woordde R. „Zeg ons waar Toos is, of ik sleur je langs de straat naar de politie". „Dan zal ik wel rustig met je naar de politie mee- gaan", was toen het antwoord van R. Zoo togen zij naar het politiebureau in de Prlnsestraat en hier vertelde R. ten over- etaan van een inspecteur zijn luguber verhaal. De rest, de ontdekking van het lgk enz. kent men. Zoo is de voorgeschiedenis van dit afschu- welijke drama, zoo werd zij ons verteld door iemand, die de wording van deze tragedie, welke dan ook, vooi de beklagenswaardige vrouw moest uitiocpen, van dichtbij heeft meegemaakt. GEHEEME ZENDER. Zondagmiddag heeft de politie te Enschede bij vijf personen een inval gedaan ter opspo- ring van een geheimen zender, die dikwijls uitzendt en daarbg reclame maakt voor ne- ringdoenden. De pogingen van de politie heb- ben tot nog toe geen resultaat opgeleverd. WAPENSMOKKELAARS KETRAPT. Do centrale recherche te Amsterdam heeft twee mannen aangehouden, die een kist ver- voerden, waarin 50 brownings en ruim 1000 patronen verpakt war en. Wapens en patronen werden in fceslag genomen; tegen de mannen is proces-verbaal opgemaakt. Waar dit ge- vaarlgk materiaal vandaan kwam, konden of wilden de mannen niet opgeven, evenmin als de bestemming. Het vermoeden bestaat ech- ter, dat een en ander naar Duitschland zou worden vervoerd. JACHT OP TWEE INBRECLERS TE AMSTERDAM. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag be- trapten agenten op de Prinsengracht te Am sterdam twee mannen, die een hek, toegang gevende tot de achterzijde van een perceel in de Vijzelstraat hadden verbroken. Toen zij zich ontdekt zagen, namen de man nen de vlucht, achtervolgd door de agenten. Ttjdens deze achtervolging loste een der ver- dachten een schot, waarop een der agenten eveneens een schot loste. De man, die gescho- ten had, werd op het Amstelveld door de agenten gegrepen. De andere verdachte werd later eveneens aangehouden: hi) had zich onder een auto verborgen. Beide verdachten waren in het bezit van een dolkmes, een hun- ner had bovendien bij zich een alarmpistool, eleutels en een fleschje peper. Een winkelier uit de Vijzelstraat gaf later kennis, dat zijn winkelruit is gebroken, ver- moedelijk tengevolge van het schieten hier- voren vermeld. VUFTIG PIANO'S EN HARMONIUMS VERBRAND. Vrijdagmiddag werd een uitslaande brand ontdekt in het pianomagazijn met werk- en bergplaats van de fa. Th. W. aan de Smid- straat te Ngmegen. De brandweer, welke spoedig ter plaatse was, bestreed het vuur aan twee kanten. Omstreeks 2 uur was zij meester van het terrein. De berg- en werk- plaats waren toen totaal uitgebrand. Een vijftigtal piano's en harmoniums, die in het middengedeelte van het gebouw ston- den opgeslagen, werd een prool der vlammen of door de waterschade totaal onbruikbaar. Zooals reeds gemeld is Zaterdagmiddag de 19-jarige F. L. C. Vlasblom van den Noorde- trjken heftoren van de spoorbrug over de Ko- ningshaven te Rotterdam gesprongen, een hoogte van 65 meter. Zou je dienzedfden sprong nog eens doen, vroeg de interviewer den koenen springer. Ik heb er maar 6£n antwoord op, zeide de alanke ietwat onverschillige jongen. Als er 66n hooger gaat dan ik, ga ik nog hooger. Maar helpt'u nu eens dat sprookje uit de we- reid, dat ze me gesard hebben om het te doen. Dat is niet waar. Ik heb hier in de fabriek meer gezegd, dat ik van 6£n der heftorens wiide springen. Ze hebben me misschien niet geloofd, maar ik wist heel goed wat ik wilde. Zaterdag heb ik gezegd: Ik doe het vandaag. Met een paar vrienden ben ik naar de Koningshaven gegaan. Zy zijn beneden geble- ven, ik ben den spoordjjk opgegaan en ben de klauterparty begonnen. Kreeg je onderweg geen angst om den sprong te wagen? Hoe hooger je komt, des te angstwekkender moet de diepte toch worden. Ik heb er niet aan gedacht, aldus de jonge Vlasblom. Ik wist drommels goed, wat ik wilde en ik had den sprong by mezelf al heelemaal uitgestippeld. Een aanloop... eerst even zweven... dan een Balto... een stukje recht naar beneden... nog een salto en recht het water in. Ik voelde de zekerheid in me, dat ik in het water precies zou weten wat ik zou moeten doen. Geen oogenblik heb ik eraan gedacht, dat het wel eens verkeerd zou loo pen en nu het zoo goed Is gegaan, zou ik niet bang zjjn voor een nog hoogeren sprong. Als er 66n hooger gaat, ga ik nog hooger. Ik heb boven een half uurtje gewacht v66r Ik sprong. Ik was knap warm geworden door de klauterpartij en ik wilde in elk geval de kans van kouvatten zoo klein mogeltfk ma- ken. Ik heb nog wat gezwaaid aan de men schen, die beneden stonden en toen dacht ik by mezelf, nou moet het maar gebeuren. Al mn kleeren heb ik aangehouden. Ik zoog m'n longen vol lucht, bond een zak- doek voor mijn mond, omdat ik wel eens ge- lezen heb, dat bjj een val van groote hoogte je adem wel eens wordt afgesnoerd en toen sprong ik maar. Ik weet, dat de salto al direct goed was. Toen school ik met een razende vaart het grauwe water tegemoet. Het werd wat wazig voor mijn oogen. Nou de andere salto, dacht ik. Het lukte. Vlak bij het water 1k kon het gelukkig nog net zien kon ik weer recht komen en toen flitste het door mijn hoofd: Hij is voor mekaar. Ik denk, dat ik niet meer dan drie of vier meter onder water ben geschoten. Je moet weten wat je doet, als je het water eenmaal raakt. Van een klap voel je bgna niets. Ik weet wel, dat ik zoo boven was. Had je geen last van het ijskoude water? Dat is nou het minste van de heele sprong geweest, antwoordde Vlasblom lachend. Al doe je alles nog zoo kalm, je bent natuur- lijk toch in spanning en daardoor voel je de kou niet. Een motorbootje pikte me op en zette me aan wal. De eerste, die me begrcette was een agent. Geef je naam maar op, zei hij. Je be- hoeft niet mee te gaan. Ik ga liever even mee naar het bureau, heb ik geantwoord. Ik heb geen kleeren bp me en je begrijpt... De agent begreep en ik ben meegewandeld. Droge kleeren en twee processen-verbaal 66n voor het loopen op den spoordijk en den voor het zwemmen in verboden water heb ben me weer heelemaal opgeknapt. En ik geloof, dat ik het wereldrecord heb gebroken, eindigde Vlasblom. Ze hebben me verteld, dat dit op 57 meter stond en ik ge loof, dat mijn sprong boven de 65 meter is geweest. U moet niet vergeten, dat het laag water was en dan komt er allicht een stukje bij. PARLEMENTAIR PROBLEEM. Mej. Westerman vertelt in de Nieuwe Amh. Crt. van de moeilijkheden, welke zich voor- deden, toen zij op 4 Juli 1921, als invalster op een candidatenlijst haar intrede deed in de Tweede Kamer: „Daar ik reeds toen den middelbaren leef tijd bereikt, ja zelfs overschreden had, lag het voor de hand, dat ik door velen reeds mec ,,Mevrouw" werd aangesproken, ook in mijn vroegere functie als hoofd eener meisjesschool was ik daaraan gewoon. Natuurlijk wist ik niet, wat men in het parlement zou doen. „De toenmalige voorzitter der Kamer ver- zocht mij eenige dagen voordat de installatie zou plaats hebben, in het gebouw op het iBn- zou plaats hebben, in het gebouw op het Bin- nenhof te komen kennlsmaken; bij die ge- legenheid deed h|j mi) de vraag, of ik met „Mevrouw" of met „Mejuffrouw" wenschte aangesproken te worden. Ik herinner me best, dat ik toen antwoordde, er geen bezwaar tegen te hebben Mejuffrouw te heeten, omdat ik ai- tijd met genoegen Mejuffrouw Westerman was geweest en dus ook zoo genoemd werd, ter onderscheiding bjjv. van mijn schoon- zusters. ,,Waarom de president bij dit antwoord zulk een bedenkelijk gezicht zette, werd mi] pas duidelijk toen hij zei: Ja, ziet u, het eenige vrouwelijke lid der Kamer is gesteld op den titel ,,Mevrouw"; als ik nu tegen u Me juffrouw moet zeggen, mocht ik me eens ver- gissen. Hebt u er bepaald op tegen Mevrouw te worden genoemd? Och neen, bezwaar heb ik niet en als het voor u gemakkelijker is wil ik me gaarne schikken. En zoo geschiedde! „Tot na de verkiezingen van 1922 duurde die vreugde en als er gestemd 'moest worden, hoorden we door den commies-griffier afroe- pen: Mevrouw GroenewegMevrouw Wes terman en zoo voort. Waarom kwam daar nu in September 1922 een einde aan? Wel, toen deed de getrouwde vrouw haar intrede in het parlement. De dames Bakker-Nort, Brons- veld-Vitringa en de Vrles-Bruins kwamen met de ongetrouwde Mr. E. C. van Dorp en mej. Frida Katz de gelederen der vrouwelijke parle- mentsleden versterken. Nu werden de onge- huwde dames weer tot den rang van „Mejuf- frouw" teruggebracht en zoo komen ze ook voor op de naamljjst der leden van de Tweede Kamer." Een lang niet alledaagsche lijst van bekeu- ringen kreeg dezer dagen een melkboer te Utrecht, volgens de ,,Msb." Achtereenvolgens werd hij door een agent op zes verschillende .bonnen" gezet voor rgden zonder licht, rgden aan den llnkerkant van den weg, niet tijdig uitwjjken, vervoeren van melk zonder op- schrift, gebruiken van onreine vaten en ge- bruiken van een melkkar, waarop de naam van den melkboer niet stond vermeld. DE KLOOSTERBRAND. Tot herbouw besloten. Het is thans zeker, dat het door brand ver- woeste Dominicaner-klooster te Zwolle zal worden herbouwd. Men zal er naar streven het verwoeste gebouw zoo spoedig mogelijk en in den oorspronkelijken staat te herstellen, al zal, zooals de schetsteekeningen uitwijzen, de bekapping vermoedelijk eenige verandering ondergaan. Brj de schatting is gebleken, aldus de Tel., dat bij den kloosterbrand ook in de kerk zeer veel beschadigd is, hetgeen niet alien het gevolg is van brand- of waterschade, doch voor een deel te wijten is aan de onoor- deelkundige wijze waarop bij het begin van den brand door sommigen hoe loffelijk hun tjver overigens ook is geweest hulp is ge- boden. Zoo is bij het uitbrengen van kost- baarheden uit de kerk een kostbare zuil ge broken en het kostbare koperen hek bij het altaar verbroken. Overigens hopen de paters, die tijdelijk in een hotel hun intrek hebben genomen, dat het klooster in den loop van dit jaar weder geheel in orde zal zijn gebracht, hetgeen vermoedelijk tegen September of October het geval zal zijn, en dat zij hun vroegere verblgfplaats zoo spoedig mogelijk weder zullen kunnen be- trekken. SMOKKELEN VAN MARGARINE. Men schrflft van de Geldersche grens, dat de hoeveelheid gesmokkelde margarine, die tusschen Nijmegen en Venlo wekeljjks over de grens komt, reeds meer dan honderdduizend kilo bedraagt. Er heerscht in de margarine- fabrieken te Cleef en Gogh een ongekende drukte, welke voor een deel te danken is aan den uitgebreiden smokkelhandel in margarine. In Nijmegen en omliggende kleine plaatsen worden de bewoners geregeld bezocht door tusschenhandelaren in margarine, die de smok- kelwaar van 18 tot 27 cents per pond aan- toieden. Deze gelegenheidshandelaars maken goede zaken. Door een groothandelaar in gebanderolleer- de margarine wordt gemeld, dat deze voor weinige weken nog 5000 kilo margarine in de omgeving van Nijmegen bij de winkeliers kon plaatsen. Tengevolge van den smokkelhandel is deze omzet geslonken tot een kleine dui- zend kilo in de week en voortdurend wordt de bonafide handel meer in het gedrang ge bracht, wat begrgpelgk is, als men hoort, dat ook beter gesitueerden de smokkelmargarine geregeld koopen. COSTUUMS VOOR EEN CENT EN TWEE KNIEJKERS! Na Nieuwjaar wordt er in vele zaken op- ruiming gehouden. Vooral in den tegenwoor- dlgen t'jd geschledt dit tegen dikwijls lach- wekkend lage prijzen. In een bekend volks- kleedingmagazijn te Gouda werden vorige week costuums uitverkocht tegen den prijs van66n cent en twee knikkers. Een jek- ker „ging" voor een pakje pinda. En overige artikelen naar rato. Gevolg was, dat lang voor het uur van opening der zaak drommen volks samenschoolden, om van de ongekende koop- jes te profiteeren. Dat daarbij de politie niet steeds kon voorkomen, dat lieden, die uren hadden staan wachten, tenslotte opzjj werden gedrongen, spreekt vanzelf. Zij, die met de koopjes gingen striken, waren niet altijd de menschen, die deze het hardst noodig hadden. Het is daarom ongetwijfeld een goede ge- dachte geweest van den eigenaar dej zaak, om den uitverkoop niet op dezelfde wijze voort te zetten. De geheele voorraad op te ruimen kleeding is ter beschikking gesteld van de ge- meentelijke autoriteiten, die nu hulp kunnen verleenen, waar die werkelijk noodig is. GENEESKRACHTIGE WERKING VAN CITROENZUUR. Citroenzuur komt niet alleen voor in citroe- nen, maar ook in aalbessen, kruisbessen en andere zure vruchten. Het wordt gebruik) bij de bereiding van limonades en van verschil lende gerechten; dit is zeer goed gezien, want citroensap heeft een hoog gehalte aan vitaminen. Het heeft echter ook een groote geneeskrachtige werking; van oudsher is het veel gabruikt in gorgelwater, als middel tegen jicht en rheumatiek en als voorbehoedsmid- del tegen scorbut en malaria. In den strijd tegen de malaria dient het vooral tot ont- smetting van het drinkwater. Op Sicilie is gebleken, dat bij arbeiders, die geen citroen sap gebruiken, 62.2 der ziektedagen aan malaria moet worden toegeschreven, en bij hen, die geregeld citroenwater drinken, slechts 4.81 Citroenzuur doodt de ziekteverwekkers en verzwakt de daardoor uitgescheiden giftige stoffen. Als men op reis gaat en dus niet op de hoogte kan zijn van den toestand van het drinkwater in de betrokken streek, is citroen sap een welkome veiligheidsmaatregel; voor het geval dat men geen versche citroenen kan krijgen, kan men een fleschje gekristalliseerd citroenzuur meenemen, dat echter beslist vrjj van loodbestanddeelen moet zijn. Tegen rheumatiek en jicht neme men onge- veer een uur voor elken maalttjd een glas sui- kerwater, waarin het sap van een Citroen. Na een week kan men het sap van twee citroe nen in 66n glas gebruiken, meer dan zes citroenen per dag mag men niet gebruiken, aangezien er dan darmcatarrh kan optreden. De kuur moet drie of vier weken worden vol- gehouden. Tenslotte wflzen wg er op, dat te groote hoeveelheden voor kinderen nadeelig zyn; zij krggen er spoedig hoofdpjjn van. TECHN1SCHE TEEKENTNG EN VERDUISTERD. De N.V. Koeltechnlek Apeldoom deed aan- gifte bij de politie te Wassenaar tegen een inwoner dier gemeente, wegens verduistering van teekeningen enz., meldt het Hbl. De man gaf na korte ondervraging het feit tse en bjj een huiszoeking te zijnen huize wer den dan ook een hoeveelheid teekeningen en een cahier met aanteekeningen in beslag ge nomen. De aangehoudene vertelde, dat hg had gehandeld in opdracht van den technjschen chef der N.V. Landaal „ae Schelde" te Utrecht. Hg had eenige keeren stapeltjes teekeningen naar diens woning medegenomen. Een huiszoeking ten kantore der N.V. Lan daal „de Schelde" te Utrecht wees uit, dat te dier plaatse niet minder dan ongeveer drie- honderdvgftig aan de N.V. Koeltechniek Apel doom toebehoorende teekeningen, in beslag konden worden genomen. Ook deze technische chef gaf de verduiste ring toe. Beiden zijn voorheen in dienst ge weest bij de N.V. Koeltechniek. Na verhoor zjjn de mannen weer op vrije voeten gesteld. VERDUISTERING DOOR POST- BEAMBTEN. Te Maassluls is, naar „"De Telegraafmeldt, op het postkantoor een geval van zeer em- stige fraude ontdekt. Als verdacht van oplich- ting zijn door de politie gearresteerd een brie- venbesteller en een adspirant-besteller der posterijen, beiden wonende te Maassluis. In verband met deze fraude vemeemt het blad nog de volgende bgzonderheden: Gedu- rende de laatste drie jaren hebben verschil lende personen te Maassluis geen bericht ont- vangen van aan fabrieken ingezonden bons, enz., terwijl bovendien soms uit postpaketten horloges, ringen, gelden enz. bleken verdwe- nen te zijn. Toen de vorige week door een in woner aan het politiebureau werd kennis ge- geven, dat hij geld uit een hem toegezonden postpakket vermiste, heeft de rechercheur van pclitie te Maassluis het onderzoek in handen genomen. Zoodra voldoende gegevens bijeen waren, werd als verdacht van verduistering de adspirant-besteller gearresteerd. In zgn woning en in de woning van zijn verloofde te Vlaardingen zijn diverse voorwerpen in beslag genomen, die door fabrieken op ingeleverde bons cadeau werden gegeven, zooals een thee- kast, een spiegel en zeer veel huishoudelgke artikelen, die echter nlmmer de plaats hunner bestemming bereikten. Terzelfder tijd werd door eenige inwoners van Maassluis aan het politiebureau een klacht ingediend tegen een brievenbesteller, die zich eveneens aan ver duistering zou hebben schuldig gemaakt van diverse kleine bedragen. Een der klagers ver- zocht de politie bovendien nog een onderzoek naar een door hem niet ontvangen schrijven van een firma te Utrecht te willen lnstellen. Uit het onderzoek bleek, dat de besteller zich het poststuk zou hebben toegeSigend, omdat anders de fraude aan het licht zou treden. Beide personen zgn naar Rotterdam overge- bracht. MIST. De Londensche Kamer van Koophandel heeft berekend wat de beruchte mist aan Londen kost. Zy komt tot de conclusie, dat men de schade op niet minder dan 1 miliioen pond voor elken dag dat er mist heerscht moet aanslaan. Dit bedrag houdt in zoowel het verlies van tyd als wel de schade aan koopwaren, de kosten van extra verlichting, ziekte en extra beveiliglng van schepen en spoorwegen. Het sterftecyfer rflst in Londen op dagen van mist met i/a. En dan te weten, dat deze mist grooten- deels voorkomen kan worden, door het ge bruik van betere steenkool of door de noodige maatregelen om het roet en ander vuil op te vangen. De mist toch wordt veroorzaakt doordat de waterdamp, die koudere luchtlagen binnendringt, zich condenseert om de kleine roet- en vuildeeltjes. AFSCHUWELIJKE MOORD. De politie heeft een zekere Furnace, een aannemer, op wiens kantoor vorige week het lijk gevonden is van den wissellooper Spat- chett, die met een revolverschot gedood bleek, waama er brand is gesticht om de sporen van den moord uit te wisschen in een huis te Southend aangehouden. De politie had ver- nomen, dat hy daar verbleef. Er woont in het huis een weduwe, by wie Furnace al sinds vorige week Zaterdag vertoefde. Hg was slechts een enkele keer uitgegaan. Toen de politie binnenkwam zat hg voor den haard de krant te lezen. Hg had voorgegeven ziek te zijn en den meesten tgd in bed doorgebracht. De weduwe had er geen idee van, dat hg zich schuil hield voor de politie. Furnace wordt beklaagd van den moord op Spatchett. VLIEGTUIG NEERGESTORT. By een proefvlucht van een vliegtuig der vliegtuigfabrieken van Penhoet, bij St. Nazaire is het toestel van een hoogte van 9000 meter omlaag gestort. De bestuurder werd dood opgenomen. De controle-commissie, die op het vliegveld aanwezig was, veronderstelt, dat de bestuurder door een hartverlamming is ge- troffen, want zij zag plotseling het vliegtuig in een spiraal omlaag storten zonder dat een poging werd gedaan, het toestel weer op te vangen, hoewel dat door de groote hoogte, waarop het toestel zich bevond, zeer goed mogelijk zou zijn geweest. Op Oudejaarsavond 1931 drongen vier jon- gelieden in een boterwinkel in het westen van Berlgn binnen. Met de revolver in de hand dwongen zij den kassier hun een bedrag van 700 mark af te geven. Dit misdrgf is eerst thans opgehelderd. De schuldigen zgn gevat, alle vier zijn lid van een links radicale jeugd- organisatie. Twee hunner zijn zoon van ge- goede ouders. Van den buit hebben de vier jeugdige roovers elk slechts 2 mark gekregen, de rest werd gestort in de kas van de organi- satie. De gearresteerden hebben een volledige bekentenis afgelegd. KAAPSCHE MEISJES IN EEN VLIEGTUIG. Twee Kaapsche meisjes, Joan Page en Sale Barker, zijn eind vorige week met een vlieg tuig naar Londen vertrokken, maar bg Nai robi in de Kenya-kolonie verongelukt. Een vlieger heeft de plaats weten te ontdekken, maar hg kon wegens de gesteldheid van het terrein, niet landen. Het vliegtuig lag onder- steboven. Een der meisjes stond er naast en heeft met haar zakdoek gezwaaid. Een motor- brigade is uit Nairobi vertrokken en een paar andere vliegtuigen zullen trachten in de buurt te landen om hulp te verleenen. LADY BAILEY TRACHT AMY'S RECORD TE BREKEN. Lady Bailey is Zondagochtend om 2 uur 40 Greeriwichtyd van Croydon vertrokken met bestemming Kaapstad om te trachten het record voor de vlucht Kaapstad, dat met vier dagen, zes uur en zesenvgftig minuten op naam van Amy Johnson staat, te verbeteren. 's Middags passeerde Lady Baily Oran, doch even later keerde zij terug en omstreeks half vier was zg er geland, klagende over bui- tengewone vermoeidheid. Een dokter onder- zocht haar en vond symptomen van griep. Niettemin is zy 's avonds om 9 uur 50 door- gegaan. Lady Bailey is reeds 42 jaar oud. Zij heeft pas in 1927 leeren vliegen, doch maakte reeds in 1928—'29 een reis alleen naar Kaapstad, heen over Malta en Kairo, terug over de Congo en Angola. Zg heeft ook herhaaldeiyk deelgenomen aan de wedstryden om den En- gelschen koningsbeker en in de jaren 1929 en 1930 aan de Europeesche rondvlucht. EEN NOODLOTTIGE INSTORTING. Bij de plaats Rochecorbon aan de Loire is een geweldig rotsblok naar beneden gekomen. Vier huizen, waarvan de bewoners reeds vorige week waren gewaarschuwd, dat er ge vaar dreigde, werden daarby bedolven. Een aantal bewoners hadden aan de waarschuwing geen gehoor gegeven, zoodat by het ongeluk 3 menschen gedood zyn en 10 gewond. De Engelsche bladen maken melding van een merkwaardige gebeurtenis by een vosse- jacht op de Striding Edge van Helvellyn, den oerg op de grens van Cumberland en West morland aan het meer Ullswater. De Ullswater Foxhounds waren een vos op het spoor gekomen en hadden het dier opge- jaagd naar een hoi -dicht bg den steilen rand. Twee honden volgden den buit doch keerden niet terug. Wel hoorde men ze. Twee ter riers werden het gat ingejaagd en keerden evenmin terug. De duistemis vie! en de jagers moesten gaan. 's Nachts keerde een der ter riers uitgeput terug. De drie volgende dagen giing men aan het graven op den gevaarlijken rand en eindelijk stuitte men op een hoi in de rots, dat 15 M. diep was. Mijnwerkers lie- ten een stuk rots springen en toen zag men de twee jachthonden en den terrier. Daarna slaagde men er in den terrier en een der jacht honden met touwen op te hgschen. Na nog wat gravens vond men den anderen jacht- hond dood liggen op het kreng van den vos. Het hoi lag juist onder een gedenkteeken voor zekeren Dixon, een jager, die eon halve eeuw geleden van de steile helling van Striding Edge naar beneden gestort is en zoo den dood vond. DE AFSCHUWELIJKE MOORD. De politie zoekt nog altyd naar Samuel James Furnace, den aannemer, in wiens half afgebrande kantoor men het lgk gevonden beeft van den wissellooper Spatchett, die doodgeschoten bleek voordat de brand was ge sticht. Sinds dien brand is Furnace verdwe- nen en men verdenkt hem ervan den moord gepleegd te hebben. Eenige dagen geleden vond men op een braakliggend stuk grond te Landen de huis van Furnace's revolver, waar- uit men opmaakte, dat hy nog in of by de hoofdstad vertoefde. Thans heeft men een gToot stuk van Essex af gezet, omdat men vermoedt, dat hy daar verbiyft. Intusschen heeft de Star, het Londensche avondblad, een briefje ontvangen, luidende. „Tell the Yard- why waste money in the search. Ivc gone for good. S. J. F." (Zeg aan de Yard waarom geld verspillen met zoeken. Ik ben weg voor goed. S. J. F.) Dit briefje, in drukletters ge- schreven was te Portsmouth-Soudthsea ge- post. De Star heeft het doorgegeven aan de politie. Hoewel men heel goed te doen kan hebben met een misplaatste grap, geiyk er by dergeiyke geschiedenissen, die de fantasde der menigte prikkelen, meer gepleegd worden, heeft de politie toch ook in den omtrek van Portsmouth een onderzoek ingesteld. Furnace is vroeger ook varensman geweest, zoodat het in ieder geval niet onmogelgk is, dat hy trachten zou over zee uit Engeland te ont- snappen. Nadat de dagbladen de politie geholpen heb ben aan de verspreiding van het signalement van Furnace, werken nu ook de bioscopen iaartoe mee, die op het witte doek foto's van den gezochte vertoonen, vergezeld van een sprekende" toelichting. De begrafenis van Spatchett, voorafgegaan door een lijkdienst in de St. Mary te High- gate, heeft veel belangstelling getrokken. Er waren zooveel kranscn, dat er eenige volg- rytuigen noodig waren om ze te vervoeren. (Buiten verantwoordelgkheid der Kc(lactie.) In November van het vorig jaar richtten de drie samenwerkende landarbeiaersbonden tot den Minister van Economische Zaken en Arbeid een adres, waarin ze dezen bewindsman wezen op en zgn hulp inriepen voor drie tekortkomingen van den boer-werkgever. Deze drie tekortkomingen waren: a. de voortgaande drang tot loonsverlagingen; b. het in dienst nemen van buitenlandsche arbeiders; c. het zich onttrekken aan overleg over loo- nen etc. Het is mgn bedoeling hier een kort wederwoord te laten hooren; iedere medaille heeft twee zijden, ook deze! Tegenover de begrgpelgke klachten der landarbeiders kunnen wg boeren een even- zeer begrgpelgk verweer plaatsen. Op het eerstegenoemde bezwaar doelde ook het lid der Tweede Kamer, de heer Loerakker, toen hg voor eenjgen tijd hieromtrent vragen aan den Minister steiue. het antwoord, dat Minister Ver- schuur hierop gaf is zeer duidelgk, het moge hier voigen: „Het loonpeil der landarbeiders wordt in ver band gebracnt met de steunmaatregelen, welke ten behoeve van de instandhouoing van den landbouw zijn getroffen. Toetst men het verlan- gen om deze maatregelen tevens te doen strek- aen tot handhaving van het loonpeil der land arbeiders, aan de productieverhoudingen, zooals,. deze. uit de indexcgiers der Directie van den Landbouw blgken, dan komt duidelgk aan het licht, dat dit verlangen bezwaarlgk vatbaar kan zgn voor verwezemgking. Bovendien toonen de door de boekhoudbureaux gepubliceerde gegevens duidelgk aan, dat over het algemeen de iinan- cieele uitkomsten der landbouw bedrgven het op- leggen van voorwaarden in den zin van mini- mumloon niet kunnen billgken. Een voorbeeld hiervan zij aangehaald, dat in een duidelgkheid niets te wenscnen overlatende cgfers den toe- stand teekent. In Noordelgk Groningen werd over het boekjaar 19311932 op 498 bedrgven met een gezamenlgke gTootte van 21.989 HA (18.067 HA bouwland en 3922 HA grasland) een gemiddeld verlies geleden van /1,52 per HA, lerwgl de expioitatie geschiedde door den eige naar, zonder dat deze eenige paeht, rente over de baianswaarde van den inventaris of vergoeding voor eigen arbeid ontvangt, doch alleen vrge woning geniet, Aan het totaal onkostenegler van 210,03 per HA droeg de post arbeidsloon daar 106,91 bg. Waar de verhoudingen zoo zgn, be staat er nog een andere overweging, welke tot terughouding ten opzichte van het iixeeren van loonen aanspoort, n.i. dat hiervan ook verminde- ring van werkgelegenheid moet worden ge- vreesd." De Minister toont hier duideiyk te beseffen, dat het ook bg de in verhouding lage loonen der landarbeiders ten slotte gaat om mogelgkheden, niet om wenschelgkheden. Dat mogen ook andere staatslieden bedenken, die hier meer hun hart dan hun verstand lieten spreken. En wg vertrou- wen, dat Minister Verschuur de nuchtere feitea voor oogen zal houden, wanneer hg op 13 De cember jl. in de Tweede Kamer bg de behande- ling der Landbouwbegrooting gedane toezeggin- gen verder gaat uitwerken. Wil men inderdaad de landarbeidersloonen op het huidige peil laten en een matige grondwaarde behouden, dan zal de Nederlandsche consument en belastingbetaler nog veel sterker tot de opvoering van de prjjzen der landbouwproducten moeten bydragen. Wil men de landarbeidersloonen op een sociaal en niet op een economisch peil handhaven, dan moet men zich bewust zgn, dat dit slechts ten koste van groote offers van het geheele volk mogelgk is; de boerenstand is daartoe niet in staat. Het tweede bezwaar moge begrgpelijkerwys onzen landarbeider antstemmen, het is niet van groote beteekenis. In de eerste plaats is er het feit, dat het overkomen van vreemde arbeiders veelal dateert uit tgden, dat hier arbeidskrachten te weinig, ginds te veel waren. Ook langj arige relaties tusschen arbeider en boer spelen hier een rol. Misschien zal de overheid hier verder in- grijpen; men moet echter bedenken, dat ook het gebruiken van vreemde en goedkoopere werk- krachten een poging is voor het verliesgevende bedrijf om staande te blgven, om de gevolgen van ons hooge loonpeil te ontgaan. Industrieelen die hun fabrieken naar het buitenland brengen, reeders die hun schepen onder vreemde vlag laten varen, doen hetzelfde. Het sterkste schijncn de landarbeidersbondsn te staan in hun verwijt, dat de boerenwerk- gevers geen overleg willen over de loonen etc. Onze provincie wordt hier niet het meest ge noemd, meer Z.-Holland en Zeeland. Het vragen van overleg schgnt zeer redelgk en begrgpelijk, het weigeren ervan onredelgk en onvriendelgk. Maar zoo eenvoudig is het toch niet. Het overleg is begonnen om tot een loonregeling, een collec- tief contract te komen. En in dat coliectief con tract reikt de macht van de Nederlandsche vak- beweging tot op de boerderg en gaat een stuk vryheid van den boer weg. En dat voelen wg in dezen tyd dubbel zwaar, omdat de machtige Ne derlandsche vakbeweging met haar onzalige cri- sis-loonpolitiek in zeer sterke mate verantwoor- delgk is voor de noodlottige verstarring van ons loon- en salarispeil, §dn der ergste, zoo niet het allerergste der nationale crisisverschgnselen. Want mede door dat hooge loon- en salarispeil verliest het Nederlandsche bedrgfsleven in nog sterkere mate, wordt de werkloosheid bevorderd en biyft het leven duur. En Nederland kan niet als 'n eiland met hooge loonen in de wereld biy- ven staan, het zal zich eenmaal moeten aanpas- sen. De omringende landen zgn ons reeds een heel eind vooruit. Wg verdi en en als volk ons loon niet, wy teren ons bezit op. En toch zal ons volk nog veel meer offers aan de crisis moeten brengen. Naarmate wg dat langer uit- stellen. gaan we verder voort op den weg van welvaart naar armoede, wordt onze toekomstige levensstandaard lager, de mogelgkheid om ook in het vervolg allerlei goede sociale maatregelen in stand te houden geringer. Koning Kanut kon de zee met zgn woord met terugdrgven en het economisch getg luistert niet zooals het poli tick getg wel schgnt te doen naar de machts- spreuken en leuzen onzer vakbeweging. Zeker ook in ons land zgn er vele crisisslachtoffers, die reeds aan hun bloote bestaan dan nood der tgden voelen, maar als volk hebben wg den crisislgdens- beker nog lang niet geledigd. Als een rgk land kunnen wy het drinken der laatste bittere teu- gen wel uitstellen, afstellen echter niet. Meer of minder bewust voelt de Nederlandsche boer deze dingen; hg ziet daarom geen noodzaak door bereidwilligheid zgnerzgds den uitbouw cnzer vakbeweging te bevorderen. Ik herhaal nog eens: het adres der landarbei ders is begrgpeiyk; ik hoop, dat men het ook begrgpelgk zal vinden, dat ik behoefte gevoelde dit woord van verweer te uiten! H. D. LOUWES. Westpoider, Ulrum, Jan. 1933.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 3