Huiduitslag. BUITENLAND MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct GEREF. KERKEN. GENERALE SYNODE DER GER. KERKEN. ZAAMSLAG. MILITAIREN EN SOMMIGE POLITIEKE BIJEENKOMSTEN. De heer Albarda heeft aan den minister ▼an Defensie o.m. gervraagd of Z.Exc. onder- zoeken wil of op Zaterdag 7 Januari te Utrecht, by den zoogenaamden landdag van de Nationaal-socialistische beweging in Ne derland, aan die bijeenkomst is deelgenomen door een sergeant van de genie, een eerste luitenant van de infanterie en een kapitein van de artillerie, alle drie in hun militaire uniform; of bij die gelegenheid een reserve- luitenamt der marine is opgetreden als com mandant van een afdeeling der fascistische weerbaarheid en of een beroeps-officier, hoofd van de school voor reserve-officieren der on- bereden artillerie, dat fascistische corps heeft geinspecteerd, toen het zich op de straat had opgesteld. Indien het militairen veroorloofd is deel te nemen aan landdagen van fascisten en aan exercities en andere vertooningen van fas cistische corpsen, meent de minister dan niet, aldus de heer Albarda, dat aan militairen ook de deelneming aan bijeenkomsten en betoogin- gen der socialistische arbeidersbeweging moet word en toegestaan en is de minister dan be- reid van die meening aan de militaire over- heden in gamizoenen en kampementen onver- wijld te doen blijken Bjj A.poth. en Drogisten (Ingez. Med.) EENIGE DUIZENDEN SPEENVARKENS VOOR CONSUMPTIE GERED. Naar gemeld wordt is de Nederlandsche Varkens-Centrale er in geslaagd voor een ge- deelte der aangekochte 100.000 speenvarkens een bestemming te vinden, waardoor deze beesten niet vemietigd behoeven te worden. De speenvarkens, welke de volgende week door de Varkens Centrale afgenomen zullen worden, zijn bestemd voor consumptie in ex port. Zij zullen worden vervoerd naar eenige fabrieken in ons land, die voor den export werken, en op de buitenlandsche markt wor den gebracht. Het betreft hier eenige duizenden speen varkens. Omtrent een regeling voor de overige dieren is nog niets bekend; met de plaatselijke crisis-comitd's is men nog niet tot overeen- stemming gekomen. Tot op heden is echter nog geen enkel speenvarken vemietigd, zoo besluit het com munique. Amsterdam zal een proef nemen. B. en W. van Amsterdam hebben besloten een proef te nemen, die zal sbaan onder lei- ding van dr. Van der Laan. Tegen een gering bedrag zal het vleesch beschikbaar worden gesteld. Het zal kunnen worden afgehaald op bons. Er zullen gemiddeld per week 3000 a 4000 van deze speenvarkens worden aange- voerd. Het staat nog niet vast of de dieren te Amsterdam of elders zullen worden ge- slacht. Worden ze elders geslacht, dan zal het vleesch in de hoofdstad herkeurd worden. Wanneer de proef slaagt, dan zal distributie over de stad geschieden, waardoor het vleesch op verschillende plaatsen in de stad verkrijg- baar zal worden gesteld. Ook een proef te Groningen. Men meldt uit Groningen: Het crisis-comity alhier heeft besloten tot het nemen van een proef met de speenvarkens. In het begin van deze week zullen er 100 k 200 te Groningen aankomen. die dan zullen worden verdeeld. De Varkenscentrale zendt de biggen koste- loos tot het Groningsche abattoir, zoodat er slechts ongeveer 25 ct. kosten aan slachtloon op elk varken komen. DE HERHALINGSOEFENINGEN. Het ligt in het voomemen van den Minister van Defensie om bij wijze van proef de her- halingsoefeningen dienstbaar te maken aan de opleiding van het personeel, hetwelk bij een eventueele mobilisatie bijzondere functies heeft te verrichten voor de vorming der ver- aehillende oorlogsonderdeelen. VEILIG VERKEER IN SPANJE. De republikeinsche autoriteiten hebben plan- nen gevormd om de verkeersprotolemen in het land op te lessen. Volgens deze plannen zullen voortaan voet- gangers, die door aehteloosheid een verkeers- ongeluk veroorzaken, beboet worden. Verde'- wil men 'n nationaal congres bijeenroepen om de verkeersvraagstukken te bespreken. De plannen omvatten voorts o.a. het aanleg- gen van ondergrondsche parkeerplaatsen, het aanbrengen van lage hekjes langs het trottoir in gevaarlijke bochten, het verbreeden der straten, het invoe ren van automatische ver- keerssingnalen en het organiseeren van een groote campagne voor veilig verkeer. Ook is voorge3teld zwaardere straffen te stellen op het parkeeren op ongeoorloofde plaatsen. Bij overtreding van deze bepaling zal aan 't stuur 'n proces-venbaal worden vastgemaakt, waar- mede de automobilist zich bij de politie moet yervoegen. DE ONLUSTEN IN SPANJE. In het dorp Casasviejas in het district Cadix, is het tot bloedige botsingen gekomen tusschen politie en anarchisten. De laatsten hadden zich in een gbouw verschanst en, om de politie af te schrikken, hadden ze aan den gervel van het huis het lijk van een politie- man gehangen. De politie en de gendarmerie bestormden het huis na een aanval met bom- men en madhinegeweren. Er werden 19 op- standelingen gedood en 1 gendarme; 5 gen- darmen werden gewond. In het heele dorp werden vervolgens huiszoekingen verricht, waarbij alle mogelyke soorten wapens werden gervonden. Talrijke dorpelingen zijn ge- arresteerd. Nader wordt nog gemeld, dat de politie, na te vergeefs te hebben getracht de opstande- lingen met machine-geweren en handgranaten te verdrijven uit het huis, waarin zy zich had den verschanst, het huis in brand stak. Alle menschen in het huis zijn, volgens Reuter, om het leven gekomen. Negentien verkoolde lijken heeft men gevonden. Aan den kant van de politie moeten drie of vier man om het leven zyn gekomen. De belegering van de revolutionairen in het huis Iheeft den geheelen nacht geduurd. In de eer ste morgenuren was de rust hersteld. Uit eenige huizen in het dorp werd op de politie geschoten. Er zijn menschen in hechte- nis genomen. In verscheidene deelen van Spanje is her tot nieuwe onlusten gekomen. OM DE ARBEIDSWEEK VAN 40 UUR. In de zitting van Vrijdag van de Internatio nale Arbeidsconferenie te Genfe^e heeft de arbeidersgroep een voorstel ingediend om de behandeling van de ontwerp-conventie betref- fende de 40-urige werkweek uit te gaan van het principe, dat de weekloonen en maand- salarissen door de verkorting van den werk- tijd niet verlaagd mochten worden. De ver- tegenwoordigers van de arbeidersgroep ver- klaarden de intemationale toepassing van de 40-urenweek als het eenige middel tot ver- mindering van de werkloosheid. De Britsche Vakvereenigingsvertegenwoor- diger Arthur Hayday verklaarde dat de aribei- dersklasse niet in staat en niet bereid was nieuwe offers te brengen. De Engelsche ar- 1 beiders betreuren de botte afwijzing van het denkbeeld van verkorting van den arbeids- tijd door de Engelsche regeering. Thans dien- J de men er echter intemationaal en planmatig toe over te gaan. In de voortgezette arbeidsconferentie ver- klaarde de Italiaansche arbeidersgedelegeer- j de Clavenzani, dat de crisis nog in hevigheid zou toenemen indien niet terstond de arbeids- tijd werd herzien. De adviseur van de Fransche arbeiders groep, Gignoux, verklaarde, dat een henzie- ning, die niet tegelijkertijd tot herstel van het bedrijfsleven voerde, slechts een nieuwe verergering van den toestand kon beteekenen. Gezien de scherpe tegenstellingen die in de conferentie tot uiting zijn gekomen en de vereschillende standpunten tegenover het voorstel tot verkorting van den werktyd, weet men nog niet op welke wijze de ontwerpcon* ferentie verder behandeld zal worden. In sommige kringen gelooft men, dat de confe rentie zich zal beperken tot het uitbrengen van een algemeen rapport, dat in handen zal worden gesteld van de in Mei bijeenkomende gewone Intemationale Arbeidsconferentie. AANWIJZING VAN KWAADWILLIGE BRANDSTICHTIN G Het ..Journal des Debits" publiceert een telegram uit Bordeaux, waarin wordt gezegd dat degenen, die het onderzoek hebben geleid inzake de ramp op de „Atlantique" vemomen hebben, dat den Maandag, voorafgaande aan het vertrek van de „Atlantique" van Pauillac naar Havre, een taxi-chauffeur van Bordeaux naar Pauillac een man zou hebben vervoerd, die een pakket bij zich had. Deze man zou zich aan boord van het schip hebben begeven en twintig minuten later met ledige handen zijn teruggekeerd. Deize geschiedenis zou op zich zelf niets bjj- zonders hebben, indien ment thans niet wist dat de heer De Bourayne, hoofdadministrateur by de marine, den volgenden dag een anonie- men brief ontving, waarin werd aangekondigd dat de „Atlantique" op weg naar Havre in brand zou vliegen. -- r- ii m I113———^^————BB——MB TER NEUZEN, 16 JANUARI 1933. VEREENIGING VOOR ZIEKENHUISVERPEEGING IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Vrijdagavond hield de ,,Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging in Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter Neuzen" in ,,Ons Huis'' een vergade- ring, waarop mededeeling zou gedaan worden van de gevoerde propaganda en een definitief bestuur zou gekozen worden. Er was voor deize vergadering zeer veel animo, want het gebouw was zoo goed als geheel gevuld. De heer J. A. Meertens schetste in t kort doel en strekking en deelde mede, dat het resultant gezien de economische toestand van thans schitterend was. Thans zijn 1040 leden ingeschreven. Met applaus werd deze mededeeling begroet. Het voorloopig comite was van oordeel dat met dit getal begonnen kan worden, wat ook het oordeel der vergadering was. Hiema werd de vergadering in de gelegen heid gesteld vragen te stellen, waarvan druk gebruik werd gemaakt, welke alien bevredi- gend werden beantwbord. De commlssie garandeerde aan de hand vein enkele statistieken van desbetreffende vereeni- gingen, den leden voor dit jaar 25 verpleeg- dagen plus f 15 vergoeding voor extra-kosten. Zij hoopt deze getallen by aanwas der leden op te voeren. Alsnu werd overgegaan tot verkiezing van een bestuur. De ultslag was dat de voor- loopige commissie, bestaande uit de heeren J. A. Meertens, J. Verlinde, M. de Jonge, A. P. van Baal en J. Deij gekozen werd, welke alien de benoeming aannamen. Mededeeling wordt nog gedaan om met be- kwamen spoed de voorbereidende werkzaam- heden van contributie-inning aan te vatten. Tenslotte werd bij monde van den heer Wabeke dank gebracht aan het bestuur voor de groote prestatie die ontwikkeld was om in enkele weken zoo'n resultaat te bereiken en sprak de wensch uit, dat deze jonge vereeni- ging krachtig moge groeien en bloeien tot welzijn der menschheid in dit district. Met dank aan de aanwezigen voor hun be- toonde belangstelling werd de vergadering gesloten. VOORDRACHT-AVOND. De jl. Vrijdag in het Luxor-Theater" van wege het Departement Ter Neuzen der Maat- schappij tot Nut van 't Algemeen gegeven voordrachtavond was matig bezocht. En dit was jammer, daar de heer Ru Mulder, uit Hilversum, geannonceerd als voordracht- kimstenaar, dien naam alle eer aandeed. Hij bleek een zeer begaafd voordrager, en deed de door hem voorgedragen fragmenten uit Remarques werk „Van het Westelijk Front geen nieuws" in al him gruwzaamheid voor onize oogen leven. Voor de pauze werd door hem ook nog voorgedragen een fragment uit Peer Gynt, waarmede het emstige deel van het programma was afgesloten. Na de pauze gaf hij een drietal voordrachten tintelend van humor, waarbij vooral de Amsterdamsche volksschets ..Standing en Misunderstanding" van Nono in den smaak der hoorders viel. DE JUBILEERENDE SOCIETEIT „EENDRAGT MAAjST MAGT". Zooals in ons vorig nummer is vermeld, herdacht de societeit „Eendragt maakt magt" alhier gisteren haar 70-jarig bestaan. Het was op 17 Januari 1863, dat in het cafe ,,Het wapen van Zeeland" van den heer Jos. Heijens, een 12-tal personen, rond de stam- tafel geschaard, waar zij als naar gewoonte het wel en wee van stand en land bespreken- de, ook kwamen op het spelen in de staats- loterij. Het resultaat van die besprekingen was, dat zij al noemden ze dit toen anders, besloten zulks codperatief, alzoo voor ge- zamenlijke rekening, te gaan doen. De op- richters waren de heeren J. C. Kriekaart, pre sident, J. Heijens, secretaris, J. de Boy, ont- vanger, D. P. de Ckx>ker, P. Tilleman, P. Vos- saert, A. van Rjjswijk, A. van Aerde, A. Thiel- man, N. Grahame, E. Drubbel en H. Geilleit. Zij behooren tot een reeds lang vervlogen ver- leden en we vermoeden dat by de oudere in- gezetenen nog slechts enkelen van dat 12-tal in de herinnering zullen voortleven. De leden der opgerichte loteryvereeniging besloten iedere maand samen te komen. In die vergadering werd behandeld hetgeen in verband met de zaken der vereeniging te be- handelen viel, terwijl men voorts den tijd doonbracht met kaartspel, n.l. „Kleuren", welk spel nog steeds op de bijeenkomsten der socie teit, die gehouden worden den eersten Zondag na den 15den der maand, in eere wordt ge houden. Het ontbrak der jubileerende vereeniging, waarvan de heer F. B. G. de Meijer, als op- volger van zijn vader thans de zorgzame voor- zitter is, niet aan belangstelling. Verschillen de bloemstukken prijkten op de tafels in het sociteitslokaal, tegenwoordig in het ^Hotel De Arend". Zij hield gisteren haar teerdag en had voor deze gelegenheid een kaartwedstrijd onder de leden georganiseerd. Wij waren in de gelegen heid daar een kijkje te nemen. De voorzitter liet ons daar.by een kijkje nemen in de notu- leniboeken, die de trots der vereeniging uit- maken. Na eenige jaren van haar bestaan, nam de societeit destijds onder hare leden op wijlen de heer Ch. van Bouchaute, in zijn tijd een bekenden pen-kunstenaar. Hij werd be- noemd tot secretaris en heeft toen al de reeds opgemaakte notulew en ook die tijdens zijn bestuurslidmaatschap nog te schryven vielen, in keurig handschrift vereeuwigd. Doch daar- bij bleef het niet. Met zijn vaardige pen tee- kende hij ledenlijsten met smaakvolle versie- ringen. Het is wel interessant die herinnerin- gen te bezien, vooral wanneer men ruim een halve eeuw geleden de vervaardiging voor een deel heeft aanschouwd. Zoo is het ook met de groepsfoto's der leden uit dien tijd, die in de ledenlysten zijn aangebracht. Zij roepen ons weer voor den geest een groep gekende bur gers van ons stadje, uit een gemoedelijken tijd. Die gemoedelijkheid, de vriendschap en onder- linge waardeering, heeft zich, naar de voor zitter ons verzekerde, onder de leden steeds gehandhaafd. Zij mag daarvoor in het alge meen aan de andere vereenigingen ten voor- beeld worden gesteld. In ander opzicht, met het loten, is de societeit niet bijster gelukkig geweest. Als we goed hebben geluisterd heeft men het sinds het bestaan der vereeniging nog maar een paar keer tot iets meer dan eigen geld kunnen brengen, terwijl natuurlijk de nieten ook niet bespaard zijn gebleven. Maar dat heeft, blrjkens het feest van giste ren, de leden niet ontmoedigd, en ze hopen met vollen moed de zinspreuk van him ver eeniging ,,Eendragt maakt magt" te blyven handhaven. We wenschen deze oudste vereeniging onzer gemeente een nog langdurig bestaan toe. L. F. M. VAN WAESBERGHE. t Hedenmorgen vemamen we, dat gisteren te Hulst is overleden de heer L. F. M. van Waes- berghe, de leidende firmant der bekende ban- kiersfirma Ls van Waesberghe-Janssens, lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, oud-lid der Pro- vinciale Staten van Zeeland en bekleedde ver schillende andere functies. De overledene was in dit district en ook daar buiten een ge kende figuur, geacht om zijn minzaamheid en voorkomendheid. Niettegenstaande zijn drukke zaken, hadden ook de algemeene belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen steeds zijn voile aandacht, en trad hy, waar mogelijk, daarvoor op, niettegfenstaande zijn gezondheidstoestand hem reeds geruimen tijd tot meerdere rust aanmaande. Door dit overlijden verliest ons gewest weer een zijner goede burgers. De teraardebestelling zal plaats hebben Donderdagmorgen te 11 uur. Bedankt voor het beroep naar Aardenburg door G. Ch. H. Plantagie, hulp-prediker te Dieren. De generate synode der Geref. kerken, die in dit jaar staat gehouden te worden, en we] te Middelburg, zal, aldus schrijft prof. Gros- heide in ,,Noord-Holl. Kerkblad", als niet alle voorteekenen bedriegen, een kalme en een korte zijn. Er kunnen natuurlijk onverwach! zaken aan de orde worden gesteld. Maar zoo als het nu staat ligt er slechts weinig op af- doening te wachten. Wel zal op de synode ter sprake komen de vraag, hoe de Geref. kerken haar houding moeten bepalen tegenover allerlei verschijn- selen van den tijd, byv. de punten van samen- werking in de zending en in de evangelisatie, of men de bepaalde Gezangen wil aanvaarden die nu aangeboden zijn. Misschien komt heel de verhouding van de Geref. kerken tot andere aan de orde. LUXOR THEATER. Mata Hari. Een stukje biografie. Over de film „Mata Hari", die door de Metro Goldwyn verfilmd werd, met Greta Garbo en verschillende andere bekende ster- ren in de hoofdrollen en die binnenkort in het Luxor Theater vertoond zal worden is reeds veel geschreven. Nu iets over het leven van Mata Hari. Margaretha Geertruida Zelle, de latere Mata Hari, werd op 7 Augustus 1876 te Leeuwarden geboren als kind van Adam Zelle en Antje van der Meulen, beiden van be- scheiden afkomst. Adam Zelle had een mutsen- en pettenwinkel, die failliet ging, toen Margaretha veertien jaar was. Zij is dus zooals we reeds uit de pers vernamen, een Nederlandsche van geboorte. Na de school te Leeuwarden te hebben bezocht, was Margaretha enkele maanden by haar voogd te Sneek in huis, daama ging zij naar de kweekschool voor onderwijzeressen te Leiden. Zy voltooide haar studie evenwel niet, en ging wonen by een oom uit Den Haag. Toen zij achttien jaar was las zij in ,,Het Nieuws van den Dag" een advertentie, waarin een Indisch kapitein, met verlof in Holland, een hem passende vrouw zocht. Gretha, reeds toen hevig bevangen door de liefde voor de uniform, schreef er onmiddellijk op en zoo kwam zy in contact met kapitein Rudolf Mac Leod, stammend uit een oud Schotsch geslacht. In Juni 1877 was deze tot tweeden luitenant benoemd en enkele maanden later vertrok hij naar Indie, waar hij zich o.a. in Atjeh dapper gedroeg. Na een dienst van zeventien jaren zonder onderbreking ging de inmiddels tot kapitein bevorderde Mac Leod naar Nederland met verlof en daar plaatste hij in het begin van 1895 de reeds genoemde adver tentie. Kapitein Mac Leod, zeer ontvankelyk voor vrouwelijk schoon ,werd terstond door Margaretha ingepalmd. In een schryven van hem vinden wij de beschrijving van het meisje als volgt: Een overvloed van prachtig gol- vend haar, zwart met blauwen weerschijn, kroont het lage voorhoofd, en hangt in een breeden wrong in den nek. Het ovaal van het gelaat wordt verlicht door bijzondere mooie oogen van een machtige betoovering, amandelvormig, fluweelen, donkerbruin met gouden lichtpunten, omschaduwd door de franje van lanige zy-ige wimpers, en oveilhuifd door donkere geteekende wenkbrauwen De matte gelaatskleur is van een nuance, die de Indische Nederlander koelit langsap noemt. Het geheel is van een zeldzame bekoring". Weldra zyn Gretha Zelle en de kapitein verloofd en het is uit dezen verlovingstyd, dat Heymans een aantal authentieke brieven publiceert, waaruit ten duidelykste blijkte van hoe gepassioneerden aard de betrekking tus schen de beide verloofden was. In die corres- pondentie worden grootendeels alleen zaken van genotzuchtigen aard behandeld. Op 11 Juli 1895 trouwde Margaretha Zelle en kapitein Mac Leod op het stadhuis te Amsterdam, op 23 April 1896 werden zij door Koningin WilJhelmina aan het Hof ontvangen. Enkele maanden tevoren had mevrouw Mac Leod haar eerste kindje gekregen, dat den naam Norman ontving. Op 1 Mei 1897 ver- liet de „Prinses Amalia" met kapitein Leod, zijn vrouw en het kindje het vaderland en in Juni 1897 liep het schip in Tandjong Priok binnen. Achtereenvolgens vinden wij het echtpjaar nu te Ambarawa, Malang, Medan, Banjoeirboe, Sidanglaja en te Tjipanas, waar zij in Maart 1902 bij dr. Roelfsema logeerden. Vervolgens vertrokken de inmiddels tot majoor bevorderde Mac Leod, zijn vrouw en hun doch- tertje Nonni, (het zoontje Norman was in- tusschen aan een vergiftiging, wraaknaming wegens onrechtvaardig geachte behandeling van een van Mac Leod's ondergeschikten, overleden, naar Batavia, waar het gezin, dat in werkelijkheid geen gezin meer was, zich naar Europa inscheepte. In de jaren, dat kapitein Mac Leod met zijn vrouw in Indie woonde, had hun echtelijk leven zich langzamerhand tot een hel ontwik keld. Het is moeilijk na te gaan, welke schuldmaat aan ieder der beide echtgenooten moet worden toegemeten, maar zeker is het wel, dat mevrouw Mac Leod voor andere man- hen, meest officieren, meer dan voor haar veel ouderen echtgenoot aandacht had en dat zij haar kinderen verwaarloosde. De plaatsruimte ontibreekt hier om over het verdere leven der echtgenooten en hun scheiding uit te wijden. In October 1903 verliet mevrouw Leod Nederland om in de hoofdstad van Frankrijk haar fortuin te beproeven. Zij was toen zeven en twintig jaar, en trok ieders aandacht door een rijpe, ietwat exotische schoonheid. Zij had wat men tegenwoordig noemt, sex appeal, in de hoogste mate, en zou weldra toonen, dat zy zich daarvan ten zeerste bewust was. Te Parijs poseerde zij eerst voor enkele schilders en beeldhouwers. Zij bevond zich weldra in de sfeer, die haar paste, had echter niet de middelen om aan haar wenschen te voldoen. Na een kort verblijf te Nymegen vinden wij haar weer te Parijs, ditmaal als danseres. Waarschrjnlijk op advies van een van de schil ders, waarvoor zij poseerde, had zij zich plot- seling toegelegd op de bestudeering van Hin- doesche dansen. In dien tijd noemde zij zich lady Gresha Mac Leod en gaf zich uit voor de vrouw of de weduwe van een Britschen offi- cier. Weldra gelukte het haar in verschil lende salons als Hindoesche danseres op te treden. Misleid door haar eenigszins exotisch voorkomen, geloofde ieder inderdaad, dat zij uit het Oosten afkomstig was. Zij wordt de nieuwe godin, waarvoor Parijs in vuur zal raken. Op 13 Maart treedt Mata Hari voor een kring van genoodigden, waar- onder enkele Orientaliers van naam op, waar zij de dans aan Shiwa vertoont. Deze voorstel- ling was voor Mata Hari 'n groot succes, haar naam wordt bekend tot buiten Frankrijk. Kort na dit optreden wordt zij geengageerd door het Olympia Theatre en het jaar daarop vinden wij haar in Weenen. Haar eigenlijke danskunst schijnt nu en dan nog al wat te wenschen over te laten. Haar loopbaan had zooals vele andere zeer vele up and downs. Haar genre was een- maal gefixeerd en onderging weinig veran- dering. Europeesche dansen kende zij niet Mata Hari was niet slechts danseres, zij was en werd steeds meer een courtisane in groot- schen styl, een vrouw, die er in de allereer- ste plaats op uit was zich luxe en genot te verschaffen. Zij heeft een groot aantal min- naars, meestal officieren en staatslieden onder haar aanbidders gehad, en dezen hebben zich vaak voor haar geruineerd. Mata Hari ver- langde, doch kende geen liefde, haar hart bleef onbewogen. En onbewogen moest het iblijven, omdat nu wel vaststaat, dat zij een schoone vrouw was, aan wie elke diepe ge- negenheid wreed was. In de vele getuigenis, die over haar bestaan, vinden wiji er geen enkele, die ons voor haar sympathiek kan doen stemmen. Enkel aan het eind van haar leven, gedurende haar opsluiting in de gevangenis van St. Lazare, schijnt Mata Hari, waar- schijnlijk onder den druk der omstandigheden, eenigszins veranderd, zich eenige sympathie te helbben verworven. Zy wist de genegenheid te winnen van dr. Bralez, arts, in de boven- genoemde gevangenis, zoo ook van enkele daar dienende zusters. Het is echter moeilijk uit te maken, in hoeverre haar houding zij be- weerde nog steeds een Indoesche te zijn pose of werkelijk gemeend was. Zeker is het, dat zij op den morgen van de executie van een dergelijke pose allerminst was verstoken. Tot haar eer moet echter worden gezegd, dat zij moedig en onversehrokken de dood inging. Ook daar achtte zij zich boven. Elf van de twaalf kogels troffen haar. Elf kogels maak- ten een eind aan haar leven. Een leven, dat niemand iets van echte waarde heeft ge- schonken. Door beroerte getroffen. Zaterdagvoormiddag werd de familie J. Ba- vekode Vos onverwachts zwaar getroffen, doordat hun man en vader buitenshuis door 'n beroerte werd overvallen, waaraan hij eenige uren later is overleden. De werkloosheid. Bij den agent der Arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering stonden op 14 Jan. 263 personen als werkzoekenden ingeschreven, waarvan 218 als werkloos, terwijl dit aantal nog steeds aangroeit. Jaarvergadering Ned. Chr. Land- arbeidersbond. De gehouden jaarvergadering van de afd. van den Ned. Chr. Landarbeidersbond, werd geopend met het zingen van Ps. 75 1 en 4, waarna Ds. G. van Dis na voorlezing van 1 Tim. 6 11 tot het einde en gebed, een ope- cinigswoord sprak, waarin, ziende op het droeve beeld van onzen tijd, gewezen werd op het aringend noodzakelijke van te zijn menseh Gods. Uit het jaarverslag van den Secretaris, wat als altyd tot in de puntjes in orde was, kwa men we be weten, dat het ledental gestagen was met 62, zoodat het momenteel bedraagt 170. Dankbaar werd vermeld dat geen enkel lid in het afgeloopen jaar door den dood was weggenomen. In den breede werden vele zaken aangestipt, o.a. werd vermeld een bezoek te Othene, waar de behandeling van dien aard was, dat onze zendingsgenootschappen gerust ook daar een post kunnen daarstellen. Een Chr. Besturehbond kwam tot stand. Het spreekt vanzelf, dat de handelwijze van de werkgevers dezen zomer ten toon gespreid, niet onbesproken bleef, een dergelijk bedirog als toen te zien werd gegeven is niet in een paar woorden te vermelden, de landbouwers toch hebben zich van hun zwartste kant laten zien en alle samenwerking zonder meer afge- wezen het feit dat door deze handelwijze het roode gevaar in de hand wordt gewerkt, dringt tot meer solidariteit. De penningmeester deed mededeeling van de uitgaven aan de werkloozen, n.l. f 4994,20 uit de kas en f 1088,35 van de steunregellng, cijfers, die een blijk geven van de donkere zijde van ons tegenwoordig leven. Op onderhoudende wijze gaf de heer J. Ha- melink Cz. ons een overzicht van ,,Christelyke of moderne vakbeweging". Dat deze laatste werd verworpen en de eerste gekozen, behoeft geen betoog. Enkele voordrachten van C. Herrebout Cz. vielen zeer in den smaak, n.l. ..Intellect" en ,,Punaises". Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daama voorzichtig at, doe er dan wat Purol op en strooi daar over- heen nog wat Purolpoeder. Herhaal dit elken dag, zoolang het noodig is. (Ingez. Med.) Ds. Kok, hiema het woord verkrijgende, wees ons op het felt der zonde, ook sociale zonde, en het dringend noodige van eerst te zoeken het Koninkrijk Gods met zyn gerech- tigheid, maar ook niet vergeten de brood- vraag, welke het middelpunt vormt van het gebed door den Heiland zelf ons geleerd. Op de hem alleen eigene bijna niet te eve- naren wijze gaf de heer Van Harn te Spui ons een drietal voordrachten te hooren, n.l. ,.Mieke", „Ons Holland" en „De torpedo". Het applaus, dat hem ten deel viel, was meer dan geweldig. Door P. de Blaeij werd gesproken over ..Arbeid en arbeidswaardeering". De prettige en pittige wijze waarop hij zyn gehoor boeide getuigde van emstige studie van dit moeilyke onderwerp. Hierna kwam Herrebout nogmaals op de pianken met de emstige voordracht „Haar offer". Door Ds. Hetebrij van Rilland werd hierop de zegenwensch van het Hoofdbestuur over- gebracht en verder gesproken over het onder werp ,,Samenwerken en samenleven". Het zou te ver voeren om deze rede in zijn geheel weer te geven, alleen stippen we aan dat gewaagd werd van het feit, dat de landbouwers in geen enkel opzicht van samenwerking met hun ar- beiders willen weten, zelf met onchristelijk en revolutionnair geweld bij de regeering aan- dringen om steun, niet om dezen ten goede te doen komen aan het bedrijf, maar om als winst in kas te stoppen. Het altijd te laag betaalde loon voert tot haat, terwijl de land- eigenaars de baten opslokken. Onze maat- schappelijke orde is een wanorde, dat is ook een zonde en een onrecht, dat door Christenen bestreden moet worden. Het snoeimes moet gehanteerd worden om deze kankerplekken te verwijderen. De godsdienst van deze landbou wers is waardeloos, de Chr. vakbeweging is een midded in Gods hand om dit euvel te hel- pen bestrijden en hierin moet de Christen aan de spits staan. Helaas wordt dit door vele Christenen nog niet verstaan, zy leven nog bij de oude gedachte der vrijheid van den werkgever, welke echter niets anders is dan een botvieren van heersch- en hebzucht. Dit is niet met wat vroom gebazel goed te pra- ten. De Chr. vakbeweging is het zoeken van Gods gerechtigheid, de stille gelatenheid is niet naar Gods woord en dus zonde. Samen een in de bestrijding van de vry- beidsleuze der patroons is ons streven. De productie is niet voor enkelen, maar voor alien. In den goeden ouden tyd (zoo hoog ge- roemd) is het recht van God op brutale wijze verkracht, daarom niet terug naar den t(jd van 50 jaar geleden, maar den arbeider moet zijn waarde als mensch (hem zoolang ont- houden) temgontvangen. Dit wordt door Chr. patroonsbonden onder Christelijke vlag tegen- gewerkt, zoodat deze vlag alleen dient om de gestolen patroonsvryheid te dekken; dit alles is geen klassenstrijd, maar zoeken naar het recht van God op het economisch levens- terrein. Door verschillende afgevaardigden van xus- tervereenigingen werden hartelijke gelukwen- schen overgebracht. Ook de Edelachtb. heer Burgemeester De Feijter sprak een hartelijk woord, tevens de klacht latende hooren over het feit, dat hij als voorzitter van de C. B. T. B. gewest O.-Z.-Vl. steeds naar samenwer king heeft gestreefd, maar voortdurend wordt gedwarsboomd. Nadat gezongen was Gez. 180 1 sloot Ds. Hetebrij met dankzegging de buitengewoon druk bezochte vergadering. Bij het uitgaan werd gecollecteerd voor het T B.C.-fonds, welke collecte opbracht f 6,50, waarvoor het bestuur der afdeeling hartelijk dankbaar is. Tooneelavond. Door den Zaamslagschen Bestuurdersbond der bij het Ned. Ver;bond van Vakvereenigin- gen aangesloten organisaties was een too neelavond georganiseerd. De tooneelvereeni- ging van Sluiskil was hiervoor uitgenoodigd. Omstreeks 7 uur opende de voorzitter, de heer J. de Bakker, de vergadering met de circa 170 aanwezigen een woord van welkom toe te roepen. Spreker wees op den bloei der moderne beweging, waar op allerlei gebied vereenigingen waren ondergebracht; ock deze tooneelvereeniging „Uit het volk, voor het volk" zou dezen avond genoeglijk maken door op te voeren het bekende stuk .Willy's trouw- dag", waarna de vergadering als geopend werd beschouwd. Daama werd het eerste bedryf opgevoerd, hetwelk zeer in den smaak viel en eenige malen de lachspieren in beweging bracht. Hierna betrad de heer Gulden, uit Hulst, het podium. Spreker begon te wijzen op het vrede op aarde, maar dit was nog niet verwezen- lijkt. Hij zeide, dat de chaos waarin wij leven, met al zijn werkeloosheid en bezuinigingsleu- zen, te danken was aan het verkeerde kapita- listische productiestelsel, spoorde aan om lid te worden van de S.D.A.P., omdat er anders geen weg zal blijken te zijn, die bewandelbaar is om aan al deze eliende een eind te maken. In de hierop volgende korte pauze werd de Intemationale afgedraaid en ging men ver volgens over tot het 2e en 3e bedrijf. Na afloop dankte de voorzitter de opgekome- nen, en de tooneelvereeniging voor haar keu rig afgewerkt stuk, en ging de vergadering onder het spelen van de Intemationale uiteen. Het bestuur der Z. B. B. zal trachten nog meer zulke genoeglijke avonden te organisee ren, opdat het leed der door de werkloosheid getroffen arbeiders dan een oogenblik aflei- ding vind.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2