Eerste Hulp PUROL Feuilleton - vertellingen LANDBOUWBERICHTEN. GEMENGDE BERICHTEH BRABANTSCHE BRIEVEN. VERKOOPINGEN, UITVOERINGEN AANBESTEDINGEN, ENZ. SCHEEPVAAR TBEWEGING. WISSELKOERSEN. ZEEUWSCHE VOETBALBGND. le klasse B. UzendykeHontenisse. StoppeldijkF.C. Sluis. STEEN -Hoofdplaat. 2e klasse B. Temeuzen inONW I. Axel nWestdorpe. KoewachtScheldestrijders. 2e klasse E. Hoofdplaat nUzendijke II. BiervlietF.C. Sluis IL Breskens nZ.-Vl. Boys. 3e klasse B. Westdorpe II—BKVV. Scheddestrijders IITern. Boys. ONW nStoppeldijk II. Sluiskil H—STEEN IL Om in het gezin aan groot en klein, dadelyk bulp te kunnen verleenen bij Brandwonden en Snijwonden en alle andere Huidverwondingen, is het zoo veilig thuis altijd bij de band te hebben een doos of tube (lngez. Med.) In de Eerste Klasse van Afdeeling IV van den Koninklijken Nederlandscben Voetibalbond is vorige Zondag vrywel de beslissing gevallen welke vereeniging bet kampioenschap van bet Zuiden beeft bebaald en P.S.V. zal ook dit jaar zicb moeten meten met de kampioenen uit de andere afdeelingen. Van belang voor deze Afdeeling IV blijtt tbans alleen nog de vraag welke vereeniging de onderste plaats zal bezetten. De stryd biervoor blyft onver- zwakt voortgaan daar bet Zondag j.l. met aan Ididdelburg is gelukt B.V.V. te verslaan en een gelyk spel bet eindresultaat was. Middel- burg beeft Zondag vacantie. B.V.V. krijgt Bleyerheide op bezoek, een sterke tegenstan- der dus. TWEEDE KLASSE. DongenDosko. Vorige week speelden beide vereenigingen tegen eikaar op Dosko's terrein en was bet resultaat een gelyk spel. Tbans zij a de gas- ten de gastbeeren geworden en moet Dosko naar Dongen toe. Natuurlyk kan bet kracbts- verscbil weder niet groot zyn en blijft bet al leen een kwestie van meer of minder geluk. Dosko speelde vorige week teebniscb beter dan baar tegenstanaer, waartegenover stond dat Dongen beter wist te proliteeren van de 'baar geDoden kansen. Een komende wedstrijd dus waarvan de uitslag moeilijk te voorspel- len is. MEVOR. B. C. De Roosendalers gaan nu bun kracbten meten met de bekkensluiter van de Tweede Klasse, docb boewel aan R.B.C. de overwin ning moet worden toegedacbt, zal bet inder- daad oppassen voor baar blyven, want MEVO speelt op eigen terrem en daar zijn zij op thuis. Versebillende sterke vereenigingen bebben dit aan den lijve moeten ondervmden. K-B.C. kan en zal bet dus wel weten, dat al leen door direct de zaak kracbtig aan te pak- ken MEVO de kans ontnomen kan worden een voorsprong te krygen want dan gaat zij onmiddelbjk tot voile verdediging over. BredaAlliance. Het is wel opvallend dat ook AlUance niet te Roosendaal op eigen terrein een .wedstrijd krijgt te spelen. 'ibans is dus aldaar geen wedstrijd te beziehtigen, want Alliance gaat naar Breda. Wij gelooven niet dat bet aan de gasten zal geiukken Breda ook maar een puntje, door een gelijk spel, te ontfutselen. Hierdoor zal de stand in de onderste twee plaatsen gelijk blijven. De BaronieTerneuzen. Onze stadgenooten gaan ook naar Breda en zullen naar wij verwachten wel de over- winning weten te bebalen. Natuurlijk gaan wij van de veronde retelling uit, dat de goede vorm, die Temeuzen den laatsten tijd na de wijziging van haav elftal, had teruggevonden, bij de wisseling van bet jaar niet is teloor gegaan. Het is jammer, dat de vorige week de wedstrijd tegen De Baronie alhier niet is door kunnen gaan, dan badden wij de sterkte van De Baronie beter kunnen waardeeren. Tbans moeten wij slechts afgaan op de rang- lyst waarin Temeuzen een veel beter figuur slaat dan baar a.s. tegenstander. T. S. C.—Hero. Dat is wel de strijd van deze week want na afloop biervan zal kunnen gezegd worden of Hero bet kampioenschap heeft veroverd of dat zij biervoor nog een harde strijd zal heb- ben te voeran. T.S.C. is een zeer sterke tegenstander en nu zij op eigen terrein speelt moet bet voor Hero een gevaarlijke klip wor den genoemd. Wij weten bet wel, dat Hero sterker is maar dat wil volstrekt nog niet zeggen, dat de overwinning aan baar blijft. XJ3.C. beeft wanneer het haar geiukken mocht aan Hero een nederlaag toe te brengen een kansje, en dit zal zij natuurlijk zich zoo maar niet willen laten ontnemen. UEKDE K1A SS K.. De ZeeuwenVlissingen H. Daar Vlissingen I vrij beeft beboeft bet tweede elftal geen reserves af te staan en kan dus in voile kracht zich gaan meten met haar stadgenooten De Zeeuwen. De Zeeuwen vorm en een eiftal waarvan vooruit niet veel te zeggen valt, de eene keer speelt bet elftal een keurige partij en de andere maal hrengt zij er niet veel van terecbt. De reserves van Vlissingen daarentegen bebben alleen te Axel gefaald; in den regel wordt door haar mooi we>rk geleverd. Waar het verlies van ook .maar een puntje voor Vlissingen noodlottig zou kunnen zijn, d.w.z. dat op bet laatste oogenblik baar nog de eerste plaats zou kun nen worden ontnemen, behoeft het geen ver- wondering te wekken wanneer zij alle kracb ten zal inspannen om zulks te voorkomen. Wij denken haar dus de overwinning toe. Sassche BoysHulst. De Sassche Boys bebben j.l. Zondag van zich afgebeten em de reserves van Zeelandia waren hiervan de dupe. Toch waren de Boys met een zeer zwak elftal op reis gegaan. Het niet-voltallig zijn is een ernstige handicap voor onze Sassche sportvrienden, hierdoor is haar al menage overwinning ontgaan. Men ■beoefent daar bet voetbalspel niet zoozeer als sport doch meer £ils ontspamning en dan moet de sport maar al te dikwijls wijken voor an dere ontspanningen. Het gevolg is dat men voortdurend sukkelt met onvoltalligheid, waardoor geen goed geheel kan worden ver- kregen. Nu komt het sterke Hulst op bezoek, dat practisch gesproken nog niet van plan is zich bet kampioenschap te laten ontnemen. Vlis singen II, Axel en Hulst strijden nog om dezen titel en de spanning stijgt in deze klasse voortdurend. De uitslag van dezen wedstrijd is dus van groot belang en de Axelscbe sup porters zullen wel een reisje naar Sas er voor over bebben om dezen wedstrijd te gaan aan- schouwen. AAN DE KWEEKERS VAN NIEUWE AARDAPPELRASSEN. De N. A. K. stelt zich op bet standpunt, dat in het algemeen slechts die nieuwe aardappelrassen voor keuring worden aangenomen, welke onvat- baar zijn voor wratziekte. De uitspraak of een ras onvatbaar wordt geacht, dus „erkend kan worden te bebooren tot de voor wratziekte on- vatbare- soorten" gescbiedt, na gepleegd overleg, door Dr. Oortwijn Botjes en den Plantenziekten kundigen Dienst. Het onderzoek, dat noodig is om tot deze erkenning te geraken heeft zoowel te Oostwold als te Wageningen plaats en is dus een combinatie van veld en laboratoriumonder- zoek. Voor een goeden gang van zaken stellen onder- geteekenden de volgende regeling voor: Voor bet verkrygen van ,,de erkenning van on- vatbaarheid voor wratziekte" is het noodzake- lyk, dat de kweeker van een nieuw aardappelras gedurende twee opeesnvolgende jaren respectieve- lijk tenminste 40 en 100 knollen zendt aan het adres van Dr. J. Oortwijn Botjes te Oostwold (Oldamtbt). De toezending moet franco in Maart geschieden. Het onderzoek te Oostwold gescbiedt kosteloos. Van de 40 knollen, die bet eerste jaar gezon- den worden, worden door Dr. Oortwijn Botjes 10 knollen gebruikt voor een zeer voorloopig orienteerend onderzoek omtrent de cultuur- waarde van het nieuwe ras. De opbrengst van deze 10 knollen zal ten deele aangewend worden voor bet door den Plantenziektenkundigen Dienst te verriohten laboratorium onderzoek. Voor on derzoek van die monsters, die biervoor in aan- merking komen, is een bedrag van 10 cent per monster aan den P. D. verscbuldigd. Naast dit onderzoek, dat dient om te komen tot erkenning" van onvatbaarheid voor wrat ziekte", bestaat de gelegenheid voor een „voor- onderzoek met betrekking tot de vatbaarheid der nieuwe rassen voor wratziekte". Dit vooromderzoek geeft dus geen uitspraak omtrent de onvatbaarheid dezer rassen. Het kan echter den kweeker een aantal zaailingen aan- wyzen die vatbaar zyn en die dus niet verder in cultuur beboeven genomen te worden. Het voor- onderzoek is daarom o.i. zeer gewenscht, daar bet den kweeker werk bespaart, maar het is niet verplichtend gesteld voor de „erkenning van on vatbaarheid voor wratziekte". Indien de kweeker een vooronderzoek wenscht zendt hij v66r 1 Dec. een drietal, indien eenigs- zins mogelyk, groote knollen, aan den Planten ziektenkundigen Dienst. Het onderzoek heeft dan in den loop van den winter plaats en v66r den planttrjd wordt medegedeeld welke rassen vatbaar zijn gebleken. Voor dit vooronderzoek is een bedrag van 10 cent per monster verschuldigd. Het vooronderzoek kan ook plaats hebben te Oostwold. Noodig is dan, dat in Maart aan Dr. Oortwijn Botjes 10 knollen gezonden worden. De kweeker ontvangt alsdan in den nazomer of herfst bericht welke rassen vatbaar gebleken zijn. Het onderzoek te Oostwold geschiedt gratis. Het Is wenschelijk, dat bet vooronderzoek, zoo wel bij den Plantenziektenkundigen Dienst, als door Dr. Oortwijn Botjes plaats heeft. Is bet aan tal beschikbare knollen te klein, dan kan bet vooronderzoek te Oostwold achterwege blijven. Wij hopen, dat in bovenstaande regeling vol- doende duidelijk is aangegeven, welke werkwijze voortaan door de kweekers van nieuwe aardappel rassen zal moeten gevolgd worden, om tot de erkenning van voor wratziekte onvatbaarheid hunner rassen te geraken. Zoo noodig worden gaame door ondergeteekenden nadere inlichtin- gen verstrekt. Oostwold. J. OORTWIJN BOTJES. Wageningen. N. VAN POETEREN. Ulvenhout, 10 Januari 1933. Menier, 't Is vrimd, maar 'k weet vandaag rue goed, hoe 'k oew schrijven zal! Da's d'n eersten keer, amico, van alle jaren da'k crispedeer mee oew en daarom zulde me maar haalf ge leuven, denk ik. Veural omda m'nen brief weer wel vol zal komen. Gij ziet 'm aan 't end, ik... aan 't begin, nouw ie nog blaank is. En waarom of ik zoow argdenkend ben, da gij me nie geleuft? Omdatde doodgewone waarheid nooit geleufd wordt! En dk geleufde ok weer maar haalf! En toch. Ollee, laat ik oew 'n veurbeeld geven. Ge begrept, op d'n akker, net zoow goed as mee alles in 't leven, valt ditte of datte wel 's beter uit, dan ge gedocht bad. Zekers, ok is 't wel 's aandersom, zekers, maar daar spreek ik nie van. As ge zoowlaank geboerd bedt as ikke dan witte tennostenbije zelvers wel 't beste, hoe d'n algemeene uitval van oew perduct is! Dan zijn er nie veulr teugen- of meevallers meer, die oew verrassen. Ge kent oewen grond, oew zaaigoed, oewen mest, ge wit er alles van. Daarbij komt nog, da-d-alles wat uit de natuur wordt, waar ge hogstens wa meebelpt maar niks forceert, dat da-d- t altij goed mot zijn. 'k Zou bekaanst durven zeggen: da's 'n punt van m'n geloof geworren. 'Nen meubelmaker kan 'nen stoel maken waar ge nie op zitten kunt, al vinden ze'm nog zoow sohoon! maar d'r is ginnen boer in de weareld die 'nen boerenkool van z'nen akker kan halen, die nie te eten Is! 'n Mooi wefke en 'n opgeschilderd wefke. kunst en kunstemakerij, natuur en on-natuur, 't Is mee denen oogopslag te ondersoheien 'Nen preek van ons goeie pastorke, die komt uit zijn gouwen hart, of 'nen pollitieken spiets uit m'nen Radioow, 't verscbil is zoow groot as tusschen 'nen ham van m'n verken en 'nen bouteren ham. Maar sapperdemallmosterdpot, ik geraak van m'nen dreef. Waar gong 't ok alweer over? Oja, over de ongeloovigheid van teugenswoorig. 't Gebeurt dan wel 's, dat er 'n hoekske laand 'n perduct geeft, da zoow kollesaal is, da ge wel dwaas zouw motten zyn, om er nie 'n paar koperen centen mddr veur te vragen. 'n Goei recbt, zou 'k zoow zeggen! En wa gebeurt er nouw? As ge mee oewen zwaren groentenwagel brj oew klaanten komt en ge draait ze trotsch en 'n bletje bltj zo'nen vasten, zwaren kool on- der d'r neus, en ge zegt: „kek 's wa 'k bier veur oew heb, is 't gin wonder van 'nen kool, hedde 'm ooit zoo al 's gezien?" da ze dan d'r neus optrekken of ge ze perbeert op te lichten veur twee of drie centen. Amico, ge kunt nie geleuven hoe verdrietig da-d-is veur 'nen menscb die eerlyk en te- goeiertrouw deur d'n tijd gaat. Da's 't ennigste, waar 'k nooit aan wennen zal. 'k Heb veul liever, da-d-'nen kwajongen 'nen appei of 'n peer van 'n dubbeltje van m'nen wagel gapt, dan da'k op die manier veur twee centen in m'nen nek wordt gekeken. 1 Dieen gaauwdief trapt me maar op m'n teenen maar da pingelende, wantrouwende wefke da scbupt oew teugen oew hart. En waarom? Veur die twee spie? Neee! Uit gewoonte! Uit gewoonte wordt 'nen mensch nie meer geleufd. Al zien ze d'n kool in oew haanden leggen, al watertaanden ze 'r naar, ze nemen 'm nie aan van oew, dan mee 'n beleedigend gebaar, omda... ge 'n bietje blij was oewen klaant 's hekstra goed te kun nen bedienen. De weareld zit vandaag vol ongeloof en bij- geloof en dus ok vol mee wantrouwen. Da's jammer. Da's 'n groot verlies, 't is misschient wel het groote verlies, waaraan de weareld vandaag zoo kollesaal te lijen bee. 'n Bietje meer vertrouwen, 'n bietje meer gemoedelykbeid, 'n bietje meer menscbelrjk- beid en wa zouw 't toch veul beter gaan. Jan geleuft nie wa Piet zegt Jan geleuft wat Piet n i e gezegd bee! En daar, wat le nie gezegd hee, zoow onendig veul is, daar gerokt Jan z66w in de w66r, dat ie op 't lest dieen Piet verslijt veur 'nen gladdekker, as er gin nen tweede lopt. Zoow beginnen de menschen op 't lest om mekaar benen te draaien as twee tijgers, die op 't punt van vechten staan, zonder dat er misschient wel £6n reden veur is. „Ziede wel", zal nouw d'n een of aanderen menscb denken: „ziede wel, da sprikwoord is toch maar veul waar; zwygen is goud!" Zwijgen, niks zeggen, da's 't beste! Houwers, bouwes! Da's teugeswoorig ok erg gevaarlijik! Ik ken 'nen kearel, 'nen goeien lobbes van 'nen vent, die prontjes aan z'n wefke zee, waar ie was gewist, brj z'n thuiskomen. Natuurlijk geleufde ze'm nie! Da's zoow de gewoonte geworren. Dusop 't lest gong le er om llegen en zee maar 't een-of-aanderke, waar ie docht da ze mee tevrejen zou zyn! Net zoowlaank tot ze'm op zo'n leugentje- om-bestwil trappeerde Wa nou? Zwygen! Hy zee niks meer. „Waar gade naar toe?" „Weet ik nie?" „Waar zeide gewist?" „Weet ik nie?" En toen Wel toen kwam ie op hen keer thuis en was't wefke weggefladderd! En toen D'n vent zuchtte van opluChting. Ge zult me toegeven, dat le alles geperbeerd bad. De waarheid gezeed, leugens verteld, gezwegen op 't end! „Wa-d-had ik nouw nog kunnen doen, Drd?" vroeg ie mijn. „Op oewen nek kunnen binden", zee ik: „maar weggeloopen was ze t6ch!" Maar drommels, z66 wordt't leven toch on- mogelijk! As d'n eene mensch d'n aandere nie meer vertrouwt, as man en vrouw zelfs alle goeier trouw opzeggen, as in d'n bandel, as onder mekaar altijd maar d'n muur van wantrouwen tusschen de menschen in staat, dan lopt't mis, amico! Dan zullen er veul grysaards komen van dertig en virtig jaren, dan zal er weinig meer gedijen in de samenleving, waant sjuust uit 't vertrouwen, uit de samenwerking mot toch 't resultaat komen! 'n Samenleving zonder 'n bietje goeiertrouw is 'nen akker zonder zonneke. Zo'nen akker verzuurt en verschimmelt; daar groeit op 't end ginnen braandnetel meer op! Daar kunde op ploegen, op mesten, op zaaien, daar kunde alles op doen, be- haalveoogsten. De tyen zijn merakels slecbt! Ze zeggen: er is van alles teveul. Amico, ik geleuf 't nie! Ik zeg nie, dat de menschen liegen, die da zeggen; ik wil er mee zeggen: 't is verkeerd gedocht. As alle menschen, groot en klein, vandaag de macht hadden om b.v. 'n paar scboenen te koopen die ze hard noodig hebben, dan konnen de fabrieken de trappers nie genogt aangemokt krijgen. En nouw? De fabrieken leggen stll en de scboenenwinkels zijn staampvol! Maarzijn er daarom teveul scboenen gemokt Zoow is 't mee 'n paar scboenen, zoow is 't mee 'nen jas, zoow is 't mee schilder- en timmerwerk, zoow is't mee alles op d'n oogen blik. Er is nie te veul, de zaak ligt 1am- geslagen! 't Zonneke schijnt nie op d'n akker; er kan nie geoogst worren. Daar zijn menschen, die geleuven da-d-et van 't jaar beter worren zal. Die waren er daarveur verlejen jaar ook't Zijn de kwaaisten nie, die da gSren geleuven. D'n eene, die dat zegt, grondt dat op de ,,wetenschap": na regen komt zonneschijn. D'n aandere die da zegt, is 'nen optimist, die gferen naar 't zonneke speurt. Nommer drie, die da zegt, hee sjuust 'n meevallerke gebadj Nommer vier, die da zegt is iemand die as 'nen illastieken bal deur 't leven rolt en van alle soherpe boekskes en kantjes aftitst en deurrolt, maarnaar mijn boerenverstaand is 't z66w: as de menschenheid nie beginnen kan mee mekaar 'n bietje te vertrouwen, 'n vertrouwen da beginnen mot in 't huwelijk, deurwerken deur heel de samenleving en ver over de grenzen, as alleen wantrouwen, wan- guns, konkelderij en kwaaie gedachten blijven tieren, zoowlaank kan 't nie verbeteren. De tariefmuren, gemetseld mee steenen van wantrouwen en kalk van egoisme, motten afgebroken worren tot d'n lesten steen. En daarmee wachten tot alles uit z'n eigen beter wordt, da's 't uitstellen van wissels op de honderdduuzend uit de loterij, waar ge 'n twintigje op genomen bedt! Maar laat Ik er afscheien. Ik schreef aan 't begin: ,,'k weet nie hoe 'k oew schrijven zal van de week" da kwam omdat m'n hoofd tekeer gong as 'n potje, waar de gedachten inkronkelden as pieren. 'k Heb er nouw 'n paar uitgekieperd en da lucht 'n bietje-n-op! Ondertusscben is m'n velleke vol dus, veul groeten van Trui en as altij gin borke minder van oewen toe 4 voe DRe. LAFFE MOORDAANSLAG. De bewonere van de Waterpoortstraat te Geertruidenberg werden opgeschrikt door een schot. Zekere M. uit Raamsdonkveer had aldaar de J. uit Geertruidenberg opgewacht, die daar geregeld op dien tijd voorby komt om naar zyn werk te gaan. Toen de J. aldaar passeerde, kwam van achter een wagen M. te voorscbyn en loste een schot op de J., dat gelukkig miste. De J. berkende m den aan- 1 valler direct M., dezelfde pereoon, die in No- i vember 's nachts zyn buis was binnengedron- gen en diens vrouw tegen het leven bad be- J dreigd. M. staat by de politie als zeer ongunstig en zeer gevaarlyk bekend. De politie hield zooveel mogelyk dag en nacbt M. in de gaten, terwyl de familie de J. steeds in onrust verkeerde, wel wetende, dat M. tot alles in staat is te achten. Zooals verwaoht werd, is dan ook geschied. Zaterdag j.l. wachtte M. de J. op en loste een schot op hem. Direct werd de politie ge- waarschuwd om den dader op te sporen. Daar M. zeer vaak in bet caf6 van de weduwe M. vertoeft, begaven de burgemeester en de agent van politie zicb naar dit caf6 en troffen aldaar Inderdaad M. aan, die zicb in een aehterkamer schuil hield. M. werd ge- arresteerd en naar bet gemeentehuis geleid. Aanvankelijk ontkende hy de dader te zyn, docb 's avonds legde hij een volledige beken- tenis af. ONGEREGELDHEDEN TE ZYVOLLE. De stakingsopstootjes hebben in de afge- loopen 24 uur den vorm aangenomen van ernstige ongeregeldheden, waarbij de politie zicb meer dan eens genoodzaakt beeft gezien van de wapenen gebruik te maken. Zelfs heibben enkelen elementen onder bet publiek zich niet ontzien in de Bomeostraat met steenen naar de politie-agenten te werpen, waarbij een majoor van politie door een steen aan bet hoofd werd getroffen. Hevig bloe- dend zakte deze politieman op de knieen, waama by door een dokter, die ontboden werd, per auto naar zijn woning werd vervoerd. Bij dit incident moest de politie met gebruik- making van gummistok en sabel omgeving vry maken. Ook Woensdag en later in den avond bleef bet in den omtrek der fabrieken van de N.V. Reinders rumoerig en onrustig. Vooral tegen de tyden, waarop de werkwilli- gen de fabriek zouden verlaten verzamelde zicb een groote menigte in de Thomas a Kem- pisstraat en zystraten, welke naar de fabriek ieiden. Er is voortdurend een sterke politle- macbt op de been die de naaste toegangen tot de fabriek afzet. Voor zoover dit mogelyk is wordt het bedryf der firma Reinders gaande gebouden; er bieden zicb telkens werkkracb- ten, grootendeels ongeschoolde, aan om de plaats van de stakers in te nemen. Het ver- voer van de arbeiders geschiedde Woensdag- avond met particuliere auto's onder politie- geleide. BRANDSTICHTEB AANGEHOUDEN. Den laatsten tijd kwamen in de omgeving van Hoek van Holland herhaaldelijk kleine branden voor. Men kon als zeker aannemen, dat het vermoeden van brandstiehting juist was. Zekere S. uit Hoek van Holland werd door de politie van deze brandstichtingen ver- dacbt, docb bleek later onschuldig te zijn. De politie van 's-Gravenzande is er tbans in ge- slaagd den waren dader te vinden, ni. den landbouwer L. Jr., die de branden op de be- drijven van eigen familieleden deed ontstaan en zeifs op zijn eigen boerderij brand had ge- stioht. INFLUENZA IN DE KAZERNE TE GRONIN GEN. In de infanteriekazerne te Groningen beb ben zicb onder de soldaten van het 12e regi ment infanterie gedurende de laatste dagen zeer talrijke gevallen van influenza voorge- daan, zoo meldt de Msb. De ziekte breidt zich vrij snel uit, zoodat er reeds een aanzienlijk aantal militairen is aangetast. Gelukkig zijn de gevallen veelal van niet-emstigen aard. Gevaarlijke complicaties bebben zich nog niet voorgedaan. Door den chef van den militairen genees- kundigen dienst Dr. M. v. d. Reif zyn maat- regelen getroffen, waardoor de grieppatienten in ge'isoleerde ziekenzalen worden verpleegd, afgescbeiden van de andere kwartierzieken. HAND DOOR TREIN AFGEREDEN. Te Utrecht voer een scbuit met vuil onder de Jeremiebrug door, juist toen er een trein passeerde. Deze brug bestaat uit dwarsleggers en rails en zoodoende kon een man, die op de scbuit behulpzaam was en die van een passeerenden trein schrok en dreigde te vallen, zicb tusschen het hout door aan de rails vastklemmen. Juist toen bij zich vastklemde, passeerde er over deze rails ook een trein, zoodat de band bijna geheel werd afgereden. Nadat de politie den pols had afgebonden, is de man met een particuliere auto naar de Rijksklinieken overgebracbt. DE KONIfNGIN DER INBREKERS. De politie te Praag is er volgens Renter in geslaagd een jonge vrouw te arresteeren, die bekend staat als de ,,koningin der inbrekers". Deze vrouw, Anna Novak, die 22 jaar oud Is, heeft sinds Augustus van het vorige jaar niet minder dan 26 inbraken gepleegd. Zij opereerde altyd geheel alleen, en was gewapend met een revolver, die zij, volgens baar mededeeling aan de politie, uitsluitend voor zelfverdediging bij zich bad. Het ge- stolen geld gebruikte zij om een weelderig leven te kunnen Ieiden en eenige harer vrien- den te onderhouden. ZIJN ZUSJE DOODGESCHOTEN. Te Hehnerhelt bij Gladbach-Reydt wist een jongetje van 10 jaar een revolver van zijn vader in handen te krijgen, waarmede hij zich voor zyn tweede zusje stelde, ,dat op den schoot van haar moeder zat. Met de woor- den: „Thans schiet ik je dood", haalde hij den haan over, met het gevolg, dat een schot af- ging en het zusje op slag werd gedood. De moeder bleef als door een wonder ongedeerd. TRAGISCH EINDE VAN DE DOCHTER VAN TROTZKI. Volgens berichten in de Berlijnsche bladen heeft de dochter van Leo Trotzki, mevrouw Wolkow, aan bet eind van de vorige week in haar woning in Berlijn-Karlshorst door mid- del van gas een eind gemaakt aan haar leven. Zij zou tot deze daad gekomen zijn uit wan- hoop over dreigende uitwijzmg en uit vrees nergens asyl te kunnen vinden. ARME OUDERS. Uit Beckum in Westfalen wordt gemeld, dat te Enniger twee kinderen by bet spelen in een ketel heet water zyn gevallen. Zij zyn aan him kwetsuren bezweken. Te Bromberg zyn Dinsdagavond twee kin deren in den rook gestikt. De vader, een chauffeur, bad zijn 5-jarig zoontje en zijn 3- jarig dochtertje te bed gelegd en bet buis verlaten. Toen hij twee uur later met zijn vrouw terugkeerde stond de slaapkamer vol rook waardoor hun kinderen waren gestikt. De man had vddr hij weggtng een luelfer die nog naglOm op den grond geworpen. Een kleeaje voor het bed was aan bet smeulen ge gaan en had ook andere voorwerpen in brand gestoken. De ongeluikkige vader wilde aelf- moord plegen, buren wisten dit echter te rer- binderen. BABY IN DE WIEG VERMOORD. Te New York werd Maandag een 4 maan- den oude baby in de wieg vermoord gevon- den met een dolksteek in het hart. De moor- denaar, die vermoedelijk wraak wilde nemen op de ouders, kon de wieg bereiken, die vlak by een open raam stond. De ouders van het kind, die Italianen zyn, hebben geen vermoe den, wie de moordenaar kan zyn. TRAGISCH EINDE VAN EEN DOKTERSKIND. In het gezin van Dr. Brandes, assistent- arts in de cbirurgische kliniek van Goettingen, heeft een tragisch ongeval plaats gehad. Het driejarig zoontje van den medicus had in een latafel een doosje met tabletten ge- vonden, welke hij voor bonbons aanzag en opat. Toen de ouders het voorval bemerkten, was het reeds te laat. De tabletten hadden een z66 sterke vermindering van den bloedsomioop tengevolge, dat het knaapje na enkele uren overleed. GEVAARLIJKE HAGELSLAG. In het Keiskamahoekdistrict (Kaapkolonie) zijn volgens Reuter tijdens een hevigen storm zeer groote hagelkorreis gevallen, waardoor een kind werd gedood en een ander kind be- wusteloos werd neergeworpen, terwyl een man ernstige verwondingan aan het hoofd op- liep. Op het land werden schapen, varkens en andere dieren door de hagelkorreis zwaar ge- wond, terwyl aan den oogst groote schade werd toegebracht. LIEFDADIGE INBREKERS. De politie te Stamboel heeft verscheidene vrtmwen gearresteerd, die lid waren van een oende vrouwelijke inbrekers, die den laatsten tyd talrijke brutale inbraken heeft gepleegd. Volledige series modeme inbrekerswerktuigen zijn op de gearresteerde vrouwen gevonden. De meeste der vrouwen leidden een dubbel leven en enkele hunner stonden als zeer lief- dadig bekend. ZWARE SNEEUWSTORMEN IN ROEMENLE. In de Noordelijke streken van Walacbye is door de hevige koude en de aanhoudende sneeuwstormen een noodlottige situatie ont staan. Alle wegen liggen dik onder de sneeuw, zoodat het verkeer per as totaal on- mogelijk is en de meeste spoorwegverbindin- gen, al&mede telegraaf- en telefoon-communi- caties ondervinden hevige stagnatie. De gemeenteraadsverkiezingen te Ramnicul m het district Sarat moesten tengevolge daar- van worden uitgesteld. Veertien boeren eener naburige gemeente, die zich gezamenlyk tot het uitbrengen van hun stem naar Ramnicul wilden begeven, kon- den zicb, na langdurige pogingen, ten slotte door de drie meter hooge sneeuw geen weg meer banen. Zy zijn ingesneeuwd en bebben alien een verschrikkelyken dood gevonden. Toen door familie-leden nasporingen werden verricht, waar zy toch bleven, vond men bun iyken onder de sneeuw. Tydens de reddings- werkzaambeden werden op versebillende plaatsen van den weg nog vier andere lyken van bevroren pereonen gevonden. RIJKSWATERSTAATSWERK. Op Woensdag 15 Februari a.s., des voor- middags 11 uur, zal aan het gebouw van bet provinciaal bestuur te Middelburg worden aanbesteed: bet leveren en opslaan van 30 ge- goten ijzeren meerpalen, voor het kanaal van Ter Neuzen, beboorende tot de werken van het kanaal te Ter Neuzen (raming /1400). COoPERATIEVE VRUCHT EN VEILING ..ZEEUWSCH-VLAANDEREN" G.A. TE TER NEUZEN. Veiling van 11 Jan. 1933. Goudreinetten 10 tot 14 ot. per K.G.; Zure Bellefleur 8 tot 13 ct. per K.G. Kelen 4 tot 10 ct. per K.G. Oorpendu 10 tot 14 ct. per K.G. Dubbele Bellefleur 15 ct. per K.G. Pondsperen 14 tot 18 ct. per K.G. Bloemkool 3 tot 21 ct. per stuk. P.oode kool 2 tot 4 ct. per stuk. Witte kool 2 tot 6 ct. per stuk. Savoye kool 3 tot 4 ct. per stuk Spruiten 8 tot 13 ct. per K.G. Koolrapen f 1.59 per 100 K.G. Worteien 1 tot 1,50 per 100 K.G. Prei 7 tot 13 ct. per 10 stuks. Knolseldery 2 tot 3 ct. per knol Noten 34 tot 50 ct. per 100 stuks. Snijseldery 3 tot 4 ct. per bos. Schorsaneeren 10 tot 11 ct. per K.G. Uien 4 ct. per K.G. Witlof 10 ct. per K.G. Eieren f 3,41 tot 3,61 per 100 stuks. Van Ter Neuzen: 11 Jan. Eng. s.s. BAN- TRY, 242, ledig, Methil. Voor Slulskil: 11 Jan. Duitsch s.s. ARION, 1311, gem., Bremen; Duitsch s.s. WILHELM RUSS, 575, ledig, Dordrecht. Van Sluisldl: 11 Jan. Ned. s.s. DELFS- HAVEN, 3256, kunstmest, Savanah. Voor Sas van Gent: 12 Jan. Ned. s.s. ROZENBURG, 1805, pyriet, Huelva. Van Gent—Ter Neuzen: 11 Jan. Eng. s.s. FALCON, 738, stukg., London. Voor Gent: 11 Jan. Amer. s.s. GRANFORD, 4049, gem.. Duinkerken; Eng. s.s. CRICH- TOUN, 506. stukg., Leith; EsU. s.s. CARO LINE, 365, cokes, London; Eng. S.S. MOOR LANDS, 163, steen, Middlesborough; Zweedsch s.s. ORION, 882, bout, Kotka. 12 Jan. Fransch s.s. M6DE6, 1143, ledig, Rouaan; Eng. s.s. TADORNA, 984, stukg., Antwerpen; Eng. s.s. ORTOLAN, 202, stukg., London. Van Gent: 11 Jan. Duitsch s.s. MARIE HORN, 1930, ledig, Antwerpen; Eng. s.s. MARIE L1EWELLYN, 885, ledig, Hull; Eng s.s. WISBECK, 109, ledig, London; Zweedsch s.s. SVARTON, 1381, cokes, Stockholm; Eng. s.s. HODDER, 421, stukg., Goole;. 12 Jan. Amer. s.s. CRANFORD, 4049, gem., R'dam; Noorsch s.s. ELLAVORE, 740, yzer, Stettin; Lett. s.s. SIGULDA, 1259, restant, Antwerpen. Amsterdam, 13 Jan. 1933. Vreemd bankpapier. Bieden Laten Engelsch 8,30 8,36 Duitsch 58,90 59,20 Fransch 9,65 9,80 Belgisch 6,87 6,92

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6