ALGEMEEN NIEUWS- F.N AQVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tweede Blad. No. 8939 VRIJDAG 13 JANUARI 1933 73e JAARGANG AN D BUITENLAHD Predikbeurten. SPORT, TER NEUZEN, 13 JANUARI 1933. ZAAMSLAG. PHILIPPINE. IJZENDIJKE. GROEDE. RECHTSZAKEN. YANVALKEnBURC'S-- LEV£RTR"YV,e L£EUWARDEN- J VOETBAL. PROF. DR. SLOTEMAyiER DE BRUJNE. Naar het Oorr. Bureau vemeeimt werd Prof. Dr. Slotemaker de Bruine gister opgenomen In het Diaconessenhuis te Den Haag voor het ondergaan van een nier-operatie. 4 NEDERL. STAATSLEENING 1933. Naar gemeld wordt is de 4 Nederland- eche Staatsleening 1933 groot 296.000.000, volteekend. Zooals bekend was van het totale bedrag reeds 56.200.000 geplaatst, terwijl boven- dien de deelneming is verzekerd tot een bedrag van 59.000.000. Deze laatste restrictie was gemaakt voor het geval op de leening niet voldoende mocht worden ingeschreven. De belangstelling bleek echter zoo groot te zjjn, dat laatstgenoemd bedrag ook kon wor den geplaatst. In het geheel was dus voor vrije inschrijving beschikbaar f 239,8 mill. Hierop in voor ruim f 241 mill, ingeschreven. Op enkele groote inschrijvingen zal dus een kleine reductie moeten plaats vinden, maar overigens zal de toewijzing ten voile kunnen geschieden. ROOKVERBOD OP PONTEN. "t Is gebleken, dat aan het uitgevaardigde rookverbod op de ponten van het veer tusschen Moerdyk en Willemsdorp niet streng de hand wordt gehouden. In hoofdzaak moet zulks geweten worden aan de omstandigheid, dat het veerpersoneel geen polititoneele bevoegd- held bezit. Aangezien de aanwezigheid van vuur met het oog op de licht ontvlambare stoffen en dampen op de ponten, hoogst gevaarlijk is, heeft de B. B. N., Bond van Bedrijfsautohou- ders in Nederland, zich gewend tot de Minis ters van Waterstaat en Justitie om te willen bevorderen, dat aan het veerpersoneel zoo- danige politioneele bevoegdheid wordt ver- leend, dat de nakoming van 't rookverbod desnoods kan worden afgedwongen. DE NOOD IN DE KLOMPENINDUSTRIE. In de te Utrecht gehouden vergadering van klompenmakers uit Nederland (belegd door een comitd van actie in verband met den heer- schenden nood in deze industrie) heeft de heer J. W. Vienings, burgemeester van Clinge, er op gewezen, dat er eens gezegd is, dat, als de klompenindustrie zich niet kon handhaven, dat ze dan maar moest verdwijnen. Hier- tegenover moeten de klompenmakers niet door agitatie, maar door hechte samenwerking aan- drang op de regeering om steun uitoefenen. Een motie werd aangenomen, waarin do regeering allerdringendst om maatregelen verzocht wordt teneinde de klompenindustrie voor den geheelen ondergang te vrywaren en wel deze: Stopzetting van den invoer van Belgischc klompen, subsidiair een ingrijpende contingen- teering in verband met het verminderd ge- bruik of wel een toeslag van 25 cent te geven op elk paar klompen. MEEK EENHEID BIJ DE STEUN. VERLEENING. De gemeentebesturen hebben van het depar- tement van Binnenlandsche Zaken een circu- laire met vragenlijst ontvangen omtrent de ter plaatse geheven opcenten op de gemeente- fondsbelasting en verdere heffingen, de voor werkloozensteun en werkverschaffing uitge- trokken bedragen en of al dan niet rijks- bijdrage voor cirisiswerkloozen en rijks- en provinciale subsidies voor werkverschaffing wordt genoten of is aangevraagd. Dit optreden wordt in verband gebracht met de in sommige gemeenten bestaande ontstemming over het klaarblijkel'jk ontbre- ken van een systeem bij het toewyzen van rijkssteun. Hierdoor achten die gemeente besturen, die tot het uiterste trachten hun werkloozen zelf te onderhouden, ten koste van de oontribuabele ingezeteaen zich gedupeerd als zij zien, dat andere gemeenten soms al te gemakkelijk overgaan tot het aanvragen en aanvaarden van rijks- en provinciale bijdragen voor crisissteun en werkverschaffing. DE 100.000 BIGGEN. De Amsterdamsche wethouder voor de ievensmiddelenvoorziening, Mr. Kropman, heeft aan het Volksblad medegedeeld, dat de zaak van de 100.000 boventallige biggen van de Varkenscentrale de voile aandacht had van het gemeentebestuur. Men zou alles in het werk stellen om de aan Amsterdam in uit- zicht gestelde 4000 biggen per week als voed- eel te behouden voor hen, die daarvoor in aan- merking komen. De plannen verkeeren echter nog in een voorloopig stadium. Het orgaan De Vee- en Vleeschhandel ver- nam uit Brabant, dat er aan de fabrieken te Oss al zjn verwerkt in de vernietigingsoven. STEUN AAN DE VLASTEELT. De Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Nederland, de Kath. Ned. Boeren- en Tuinders bond en het Kon. Nederl. Landbouw-Comite hebben aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid het volgende verzoek met betrekking tot den steun aan de vlasteelt gezonden „De uitlatingen van Uwe Excellence in dc Tweede Kamer ter gelegenheid van de vast- stelling van Hoofdstuk X der Ryksbegrooting 1933, hebben bjj. de telers van vlas algemeen groote teleurstelling gewekt. Uwe Excellen ce deed daarbij uitkomen van meening te zfln dat de by de thans geldende steunrege- ling, waarbij een tegemoetkoming van 160 per H.A. vlas wordt verleend, zynde f 50 be- stemd voor den boer en 110 voor de fabriek, voldoende is. Hoewel de vorm van den steun mogeiijkerwijs anders zou zijn als zij dit jaar is geweest, zou de regeling toch overeenkomen met het resultaat van dit jaar. Door de vlastelers wordt hieruit geconclu- deerd en ook onze organisaties komen tot geen andere gevolgtrekking dat de steur. weer f 160 in totaal per H.A. zal bedragen, A za raarvan nog afgaat een bedrag aan alge meene onkosten verbonden aan de ultvoering der regeling. Met dit vooruitzieht is het duidelijk, dat de steunregeling voor 1933 evenzeer op een mis- lukking zal uitloopen als met die van 1932 het geval is geweest. V Inplaats van de 6000 H.A., waarop de rege ling was gebaseerd, werd dit jaar slechts pl.m. 1600 H.A. betesld. Van het toegestane bedrag ad f 960.000 wordt dus slechts een klein deel gebruikt. Op deze wijze zal de vlasteelt hier te lande niet in stand kunnen blijven, hetgeen zeer te betreuren is, temeer omdat het hier een ar- beids-intensieve cultuur betreft. Eenmaal te niet gegaan zal het bezwaarlijk zyn de teelt opnieuw ingang te doen vinden, aangezien de technische vaardigheid en de routine der arbeidskrachten, welke bij deze cultuur een groote rol spelen, na betrekkelijk korten tijd verloren gaan. De drie Centrale Landbouw Organisaties verzoeken dan ook Uwe Excellence beleefd doch dringend, wel te willen bevorderen, dat de vlassteunregeling zoodanig worde opgezet, dat er meerdere zekerheid komt, dat een be- bouwde oppervlakte van 6000 H.A., waarop de vorige regeling zich baseerde, inderdaad wordt bereikt". VICE-PRESIDENT RAAD VAN STATE. De R.-correspondent van het Hbld., meldt: Omtrent de voomemens der regeering ten aanzien van de vervulling van het vice-presi- dentschap van den Raad van State doen allerlei geruchten de ronde. Zoo hebben wij al hooren verluiden, dat het kabinet den post voorloopig onbezet zou laten om dezen, zoodra het ministerie zal heengaan, door een der tegenwoordige bewindslieden te doen innemen. In hoeverre men hier louter met een vermoe- den te doen heeft, dan wel met een geruchc, waarvoor eenige grond aanwezig is, valt op dit oogenblik al even moeilijk na te gaan als de vraag, of de namen, die men zooal hoort noemen, werkelijk binnen den kring van den ministerraad een ernstig punt van bespreking hebben uitgemaakt of binnenkort zullen uit- maken. Wel echter schijnt men, naar wat wij vernemen als vrij.wel vaststaand te mogen beschouwen, dat onze gezant te Brussel, dien sommige bladen als aanstaand vice-president doodverfden zijn diplomatieken post voor deze functie niet zal verlaten. DE DREIGENDE VERNIETIGING VAN DE 100.000 BIGGEN. Het heeft schrijft de N. R. Crt. begrij- pelijkerwys veel opzien gebaard, dat het aan- bod van de Varkenscentrale aan het Natio- nale Crisis-comitd, om dit comitd de beschik- king te geven over 100.000 biggen ten einde deze waar noodig uit te deelen, is afgewezen, nadat de directeuren van de abattoirs in de vier grootste gemeenten daarover een ongun- stig advie3 hadden uitgebracht, en wel om dat biggenvleesch in het algemeen minder geschikt voedsel werd geacht, en voorts, om dat het keuren, slachten en opslaan van het vleesch naar verhouding te hooge kosten met zich zou brengen. Dit surplus aan biggen surnumeraire big gen heeft Minister Verschuur ze indertijd eens genoemd is ontstaan, omdat ingevolge de Varkenscrisis-wet een rantsoeneering is in- gevoerd van het aantal varkens dat een boer mag hebben, en dat bestaat uit varkens boven de 10 K.G., welke bij het bereiken van dat ge- wicht gemerkt worden. Er is dus een raerk- loo-ze periode tusschen de geboorte van de biggen en den tijd, waarop ze het gewicht van 10 K G. hebben bereikt. Het aantal van die biggen heeft de Minister op 13 December in de Tweede Kamer „volkomen onverschillig" gencemd, maar hieromtrent kan men een an dere meening hebben. In elk geval heeft de Minister toen eveneens gezegd, dat hij alle hoop had, dat die ongemerkte biggen tegen een behoorlijken prijs door de Varkenscen trale zouden kunnen worden weggenomen. Dit is nu tegen een prijs van 2 per big geschied. Van bevoegde zijde heeft men ons medege deeld, dat het groote aantal boventallige big gen op dit oogenblik nog moet worden toe- geschreven aan den overgangstyd by de in- werkingtreding van de wet, waarin men dit zal nog tot 1 Maart duren in verband met den duur van de dracht der zeugen de ge- boortebeperking nog niet in de hand had. Of men dit later volkomen in de hand zal hebben, mag men betwijfelen, maar nu zit men in elk geval met het surplus, dat uit de markt ge- nomen is. Er dreigt een vemietiging van deze zwijntjes, welke het gemoed in opstand brengc hoewel een beperking van de geboorte do ,,planmatige productie" in beginsel toch op hetzelfde neerkomt, n.l. onttrekking aan de consumptie door bewust geringere productie. Intusschen de biggen zijn er nu eenmaal en de vemietiging van wat aanwezig is, spre-.-kt veel sterker tot den mensch dan de belemn.e ring van productie. Wij hebben ons tot den directeur van "het Rctterdamsche abattoir ge wend om nadere inlichtingen te verkrijgvn over de redenen, welke tot afwijzing van het aanbed der Varkenscentrale hebben geleid. Met betrekking tot de waarde van het big genvleesch als vcedsel zeide de heer West- holz ons, dat de voedingswaarde daarvan ge- ring is, omdat de beesten evenals de nuchtere kalveren slechts de moedermelk genuttigf hebben, zoodat men hier met z.g. onryp vleesch te doen heeft. Voor lekkeibekken kan het als speenvarken toebereid eenigen ai- trek vinden, maar het volk ziet er geen kracm. in. Het is dan ook een sporadisch slachtarti- kel. Toch zou het in erwtenscep b.v. een goed bestanddeel zijn, waarmede de waarde van de big ook als volksvoedsel toch is aangetoond Onder de kosten speelden een voorname rol- 1. het jlecht- en keuringsrecht der gemeente van 40 ct.; 2. het slachtloon van 40 ct.; en 3. de heffing van de Varkenscentrale van 70 ct. voor elk geslacht dier. Totaal 1,50 per big. Worden de heffingen sub 1 en sub 3 kwijtge- scholden, hetgeen echter, naar wij vernamen, voor die sub 1 niet zoo gemakkelijk is als men op het eerste oog geneigd is te veronderstel- ien, dan schiet er 40 ct. over, afgescheiden van bijkomende kosten voor opslag, vervoer e.d. Doch er waren nog andere bezwaren. De sla- gersorganisaties hebben zich tegen deze dlstri- butie uitgesproken, omdat zij er een handel in biggen in verwachten, doordat deze niet alle door de bij de distributie betrokkenen zullen worden genuttigd. Daaronder zou de be- u>epshandel lyden en ook het doel van de uit- cieeling niet worden bereikt. Ziedaar een meer uitvcerig expose van de rienen, waarop het aanbod van het National! rnsis-comitd is afgestuit. Nader vernemen wij, dat de Varkenscentrale nog alle pogingen in het werk stelt om aan de biggen een bestemming te geven, welkt- voorkomt, dat de dieren waaronder er zyu die voor den opfok minderwaardig worden ge acht anders dan voor eetbaar voedsel wor den gebruikt. DALING VAN DE BELASTINGOPBRENGST IN ENGELAND. De vrees van het Engelsche departement van financien, dat de opbrengst der inkom- stenbelasting aanzienlijk zou dalen, is reeds J de eerste week van Januari bevestigd. Van 1 tot 7 Januari ontving de schatkist 9,5 mil- lioen pond inkomstenbelasting tegenover 21,3 millioen pond in de eerste negen dagen van Januari 1932. Ook aan opcenten werd in dezelfde periode iets meer dan de helft dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar ontvangen. In totaal heeft men van 1 Lot 7 Januari 30 millioen pond minder ontvangen dan verleden jaar. MAATREGELEN TEGEN SCHEEPS- BRAND. De minister van koopvaardij heeft, aldus meldt Reuter uit Parijs, dat schepen, die meer dan 50 passagiers vervoeren, in het vervolg voor hun vertrek door een inspecteur van de brandweer zullen moeten worden nagekeken. Op schepen, die meer dan 250 menschen vervoeren, zal een ploeg deskundigen op het gebied van brandweer worden ge'installeerd en op schepen, die meer dan 15.000 ton meten zullen drie beroepsbrandweermannen worden ingescheept. Bij in aanbouw zijnde passagiersschepen zal het gebruik van hout, zoo meldt Reuter ven der, zooveel mogelijk verboden zijn. Alle verf moet onbrandbaar worden gemaakt. In geval van brand-alarm moeten alle ventilatoren tegelijkertijd langs mechanischen weg stil- gezet kunnen worden. Het verblijf van een kapitein en dat van de marconisten moeten van metaal zijn. Op schepen, grooter dan 10.000 ton, moeten nog twee reserve-radio-inrichtingen worden aangebracht. DE TERREUR IN SPANJE. Op talrijke plaatsen in het land en vooma- melijk in het Zuiden worden door de syndi- calisten nog steeds verschillende daden van terreur gepleegd. In tail van dorpen ver- brandden de bewoners de gemeente-archieven en sneden zij telegraaf- en telefoonleidingen door. Te Murcia kon men een aanval op een kruitmagazijn nog juist op tijd afsiaan. Te Valencia ontploftsn op verscbillende plaatsen in de stad bommen, waarbij een vrouw werd gedood. Te Malaga deden syu- dicalisten een pogmg om een theater in brand te steken. In een dorp bij Cadiz kwam het tot een botsing tusschen arbeiders en politie, waarbij 2 politieagenten en egn arbeider war den gedood. Ook by Cuenca werd een syn dicalist in een gevecht met de politic gedood. Bij Salamanca kwamen twee groepen arbei ders in botsing, waarbij 15 per3onen werden gewond. Te Cadix ontplofte een bom in het bisschop- pelijk paleis. Het kostbare archief van San Lucar werd door syndicalisten verbrand. Ook te Madrid ontploften wederom 2 bom men zonder echter schade aan te richten. De algemeene staking te Sevilla duurt voort. By huiszoekingen te Mina la Plata in de provincie Cordova heeft de politie 91 kisten, elk met 100 slaghoedjes gevonden met 59 rol- len van 100 meter lont, alsmede drie pakken dynamiet. Naar uit Madrid wordt gemeld, breidt de revolutionaire beweging zich over geheel Andalusie uit. Woensdagmorgen zijn gewa- pende guardias civiles per autobus naar Jerez gezonden, waar ernstige onlusten schynen te zijn uitgebroken. OMHOOG GEVAREN. Hedenmorgen is het Deensche s.s. „Nord- varder", komende van Antwerpen, omhoog gevaren tusschen den Margarethapolder en de z.g. Hoek van Baarland. Het schip was ledig en is hedenmiddag zon der assistentie vlot gekomen. C. J. M. V. „BIDT EN YVERKT". Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, biedt de C. J. M. V. Ontspanningsclub ook gelegenheid tot de gymnastiekbeoefening. Aanvankel'rjk werd dit vorig jaar reeds ge- daan in het gebouw der C. J. M. V., maar met ingang van dit jaar kreeg deze club de beschikking over het gymnastieklokaal der Chr. Mulo School, zoodat thans deze oefenin- gen in dit ruime lokaal beter tot hun recht kunnen komen. Wij hopen zeer dat velen van de geboden gelegenheid gebruik zullen maken. ZEVENTIGJARIG BESTAAN DER SOCIETEIT ..EEN'DRAGT MAAKT MAGT". Zondag 15 Jan. viert deze vereeniging haar 70jarig bestaan in haar stamlokaal De Arend, fig. de heer Zeegers. Zij werd 15 Jan. 1863 alhier opgericht door de heeren J. C. Kriekaart, J. Heijens, De Booy, D. de Cooker, P. Tilleman P. Vossaert, A. van Rijswijk, A. van Aerde, A. Thielman, N. Grahame, E. Drubbel en H. Geilliet. Zy houdt 15 dezer hare 1012de bijeenkomst, waarvan de notulen bestaan vanaf de oprich- ting en waarvan vooral die vanaf 1863 tot de jaren 1905 zeer interessant zijn. Mcmenteel telt zij 16 leden en alles wijst er op, dat by een eendracht zooals in haar mid den steeds heerscht, en met Gods Zegen, zij zal blijven bestaan zcolang er een Ter Neu- zen is. Het doel werd 15 Jan. 1863 omschreven als volgt: ,,Alle leden en deelnemenden aan de vereeni ging verklaren te zijn overeengekomen te spelen in de 250ste Nederlandsche Staatslote- rij, en verder maandelijks bijeen te komen als kaartsocieteit en gezellig bijeenzijn, en zoo- doende de onderlinge sympathie en achting te bevorderen." Op den Zondag het naast vallende bij 15 Januari, houdt zij, evenals de gilden vroeger, haar jaarlijksche teerdag, en aldus a.s. Zon dag de zeventigste. De vereeniging houdt streng aan hare statu- ten van 1863 vast, en mag niet meer dan 19 leden tellen. Zij heeft een specifiek Zeeuwsch-Vlaamsch karakter, waardoor er naast de eendracht ook de ware vriendschap en gemoedelijkheid heerschen. Dat zij nog vele jaren aan andere vereeni- gingen in onze stad moge toonen, dat „een- dracht" de grootste waarborg is voor een lang- durig bestaan. RltLiSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand December werd aan het postkantoor alhier op spaarbankboekjes in- gelegd f 33.093.47 en terugbetaald f 23.379,50, derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 9713,97. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 15. CRISISPACHTWET 1932. Het Centraal Bureau voor de Statistiek te Den Haag heeft enkele gegevens gepubliceerd aangaande de werking der Crisispachtwet over het geheele land gedurende het tijdvak Juli t. e. m. October 1932. Wij ontleenen aan deze mededeeling (die op aanvrage by ge noemd Bureau kosteloos verkrijgbaar is) het volgende Ingediend werden 8475 requesten. Daarvan j werden afgedaan door afwijzing (d.w.z. niet- ontvankelijkverklaring door den kantonrech- ter) 1384, door minnelijke regeling 1009 en door een uitspraak van de Kamer voor Cri- sispachtzaken 3794. De verleende reducties, zoowel bij minnelijke regeling als bij uitspraak door de Kamer be- droegen in 528 gevailen tusschen 51 en 75 in 73 gevailen 7699 en in 42 gevailen 100 NED. CHRIST. LANDARBEIDERSBOND. Het hoofdbestuur van den Ned. Chr. Land- arbeidersbond heeft besloten dat, gezien het groote aantal afdeelingen in Zeeland, een der hoofdbestuursleden-vrijgestelden naar Zee- land zal worden overgeplaatst. De heer A. Vingerling zal zich daarom om- streeks 1 April te Goes vestigen. JAARWEDDEN WETHOUDERS. Ged. Staten van Zeeland hebben bepaald, dat op de jaarwedden van wethouders, die meer dan 1000 ontvangen, gedurende 3 jaar ingaande 1 Januari 1933 een tydelyke korting moet worden toegepast van 2!£ pet. van de eerste 2000 voor gehuwdsn en voor hen, die nimmer gehuwd geweest zijn, 2V2 pet. van de eerste f 1000 voor ongehuwden. Van het ver dere bedrag moet 5 pet. afgetrokken worden. BESMETTELIJKE ZIKTEN. In de week van 1 tot en met 7 Januari is in onze provincie voorgekomen 1 geva! van rood- vonk te Krabbendijke en 1 geval van diphtherie te Goes. Bij den gemeente-veldwachter J. van Wes- tenbrugge alhier is als gevonden gedeponeerd: een Automat. Rechthebbende vervoege zich aldabr. Bij Kon. besluit is benoemd tot plaatsver- vanger van den dijkgraaf van het waterschap Groote- en Kleine Isabella, de heer F. J. L. M. Dhooge, alhier. Met de Staatscourant van 10 Jan. zijn ver- zonden afdrukken van de statuten betreffende de Conferentie van O. L. Vrouw ten Hemel- opneming der Vereeniging van den H. Vin- centius van Paulo, gevestigd alhier. NIEUWVLIET. In de gemeente Nieuwvliet werd in het afgeloopen jaar geen enkel huwelyk voltrok- ken. Door de politie te Brussel is aangehouden en in afwachting van zijn uitlevering aan de Nederlandsche regeering in arrest gesteld zekere J. L:, die er van verdacht wordt in Maart van het vorige jaar ten nadeele van zijn vader, wonende te Groede, een bedrag van ongeveer f 1200 aan bankpapier en f 3000 aan Nederlandsche Staatspapieren te hebben ont- vreemd, door met een valschen sleutel een secretaire te openen en het geld daaruit te nemen. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 13 Januari 1933. De volgende zaken werden behandeld: M. d. B., oud 29 j., kcopman te Sluis, werd verdacht dat hij op 17 October 1932 te Sluis Julien de Lobel een slag op het hoofd heeft gegeven. Eisch: 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: 10 boete of 5 dagen hechtenis. J. d. L., oud 32 j., koopman te Sluis, werd ten laste gelegd dat hij op 17 October 1932 te Sluis Medard de Baets een slag op het hoofd heeft gegeven. Eisch: 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak25 boete of 10 dagen hechtenis. H. J. D., oud 25 j., schipper te Sluis, werd fceklaagd dat hij op 8 December j.l. te Sluis C. A. Loete heeft geschopt. Eisch15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak20 boete of 10 dagen hechtenis. C. J. M. v. d. V., oud 36 j., landbouwer te Sluis, werd ten laste gelegd dat hij op 25 No vember 1932 te Sluis Maria Prudentia Plas- (Inge®. Med.) schaert met eenig voorwerp een slag op het hoofd heeft gegeven. Eisch20 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. O. P. B. d. M., oud 22 j., cementbewerker te Sluis, werd ten laste gelegd dat. hij op 24 November j.l. te Sluis Florent Hconderd een schop heeft gegeven. Eisch: /7,50 boete of 3 dagen hechtenis. Uitspraak: 5 boete of 2 dagen hechtenis. P. v. L., oud 42 j., landarbeider te Honte- nisse, Lamswaarde, werd verdacht dat hy op 27 November 1932 te Lamswaarde J. A. A- van Laare heeft geslagen en gekrabd. Eisch: 20 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: 10 boete of 5 dagen hechtenis. K. L. d. C., oud 43 j., grondwerker te Hulst, werd beklaagd dat hij op 10 December j.l. te Hulst Hendricus de Witte in het aangezicht heeft geslagen en gestompt, waardoor diens tanden waren gelaedeerd. Eisch25 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. E. H. V., oud 32 j., metselaar te IJzendjjke, werd verdacht dat hij op 18 December 1932 te IJzendijke werd verdacht dat hij de veld- wachters Van Canneyt en Versehelden, die bezig waren hem op te brengen wegens open- bare dronkenschap, heeft beleedigd. Eisch25 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. J. v. D., oud 46 j., handelaar in landbouw- werktuigen te Ter Neuzen, werd ten laste ge legd dat hij op 9 November j.l. te Assenede een dommekracht, een dekzeil, oliebussen, bollen bindtouw, een swing met aanschijnen en beugels, een ^staaldraad met ketting en een waterpas, toebenoorende aan A. J. C. van Hoeve, heeft weggenomen. Eischf 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. IN VBIJHEID GESTELD. De rechtbank te Middelburg heeft in vrijheid gesteld J. J., oud 28 j., bankwerker te Axel, verdacht van diefstal. DE MOORD OP MARIETJE VAN OS. De rechtbank te Rotterdam deed gister ver- vroegde uitspraak in de zaak van den moord op Marietje van Os. Verdachte H. werd ver- oordeeld tot tien jaar gevangenisstraf, con form den eisch van het O. M., door te bren gen in de strafgevangenis te Leeuwarden en na afloop daarvan zal hij ter beschikking van de regeering gesteld worden. De rechtbank overwoog in haar vonnis, dat verdachte zich had schuldig gemaakt aan feitelijke aanranding van Marietje van Os, den dood ten gevolge hebbende. ZONDAG 15 JANUARI 1933. Ned. Hervormde Iterk. Ter Neuzen. 9 30 u. Dr. L. J. Cazemier H.A.; 2 u., dezelfde, Dankz 6 u., de heer J. W. van Swigchum, Jeugddienst (medewer- king van het Kerkkoor). Sluiskil. 9.30 u. en 2 u., de heer L. Dek. Axel. 9 30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9V2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. 9% u. en 2 u., Ds. S. Groeneveld. Axel. 9% u. en 2 u., Ds. Post. Hoek. 9% u. en 2 u., Ds. C. B. Bavinck, Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. A- Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u„ 2 u. en 5y2 u., leesdienst Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u, 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5.30 u. De heer J. Huizinga, Evangeli- satie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2j£ uur Lof. WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. KON. NED. VOETBALBOND, AFD. TV. le klasse. Willem H—PSV. EindhovenNOAD. BWBleijerheide. MW—LONGA. 2e klasse A. DongenD OSKO MEVORBC. BredaAlliance. De BaronieTerneuzen. TSC—Hero. 3e klasse A. De ZeeuwenVlissangen H. Sassche BoysHulst. 3e klasse B. DOSKO II—MEVO II. HansweertSINOTO. Zeelandia IZierikzee.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5