Dam- en Schaakmbriek. Pluimvee-Rubriek DAMMEN. SCHAKEN. IN EEN OKKAAN OP DEN OCEAAN ONDER ZWARE STORMEN EN HOOGE ZEEeN. ft an boord van het s.s. „Witram" van den Norddeutsche Lloyd, liggende in een van de dokken van de werf Wilton te Schiedam, heb- ben wij schrijft bet „Handelsblad' een enderhoud gehad met kapitein H. Siebje. De „Witram" was juist afgeleverd door de sleepbooten „Witte Lee'' en „Lauwerzee van L. Smit Co's Intemationalen Sleepdienst, j die bet schip van de „Zwarte Zee" badden overgenomen. De „Witram" was door de ,,Zwarte Zee op eleeptouw genomen, omdat bet roer en de roersteven tijdens een orkaan op den Atlan- tischen Oeeaan waren verloren gegaan en het schip dus stuurloos ronddreef. Kapitein Siebje was van oordeel, dat zijn ecbip had gestooten en dat daaraan de averij te wijten was. Den vijftienden December is de „Witram" van Bremen vertrokken met bestemmiag New- York en op ongeveer 600 a 700 mijl van de stad Lizzard (48 gr. 36 min. N.B. en 24 gr. 37 min. W.L.) maakte het scbip averij. De kapitein telegrafeerde onmiddellijk naar ejjn reederij, en de stoomschepen ..Roland" en Erlang" van den Norddeutsche Lloyd werden ter assistentie gezonden. Den dertigsten De cember 's morgens vroeg wist de ..Roland" een tros vast te maken en tot zes uur trok de ..Roland". Toen brak de tros; de ..Roland" bleef in de buurt om bij goed weer opnieuw vast te maken. Intusschen ecbter bad de reederij de ..Zwarte Zee" van L. Smit gezon den, en deze sleepboot was 31 December 'a avonds negen uur tijdens een zwaren storm bij bet schip. Ondanks het zware weer begon de ..Zwarte Zee" met pogingen om de „Wit- ram" vast te krijgen, en inderdaad, in den ocbtend van den eersten Januari, gelukte het. Het sleepen ging eerst zeer goed, maar den derden Januari 's morgens om half drie brak de tros. Tegen bet dagen maakte de ..Zwarte Zee", hoewel er een orkaan stond, weer vast. Er werden racketlijnen over het schip ge- scboten; aan deze lijnen waren zwaardere lijnen bevestigd. totdat eindelijk de zware manillatros binnengehaald kon worden en op nieuw op de holders vastgemaakt. De zeeen gingen geweldig hoog, en als de ..Zwarte Zee" achter een golf was, waren van de ..Witram" nog slechts de toppen van masten en een stukje van den schoorsteen zicbtbaar. Onder zware stormen en hooge zeeen ging bet verder tot's morgens 7 Januari Falmouth werd bereikt. Men stoomde verder tot Cathe rine Point op het eiland Wight. Daar namen de „Witte Zee" en de ..Lauwerzee" het schip over. Van nu af ging het sneller, omdat de „Witte Zee" voor sleepte en de ..Lauwerzee" achter stuurde. Er werd een snelheid gehaald van ongeveer 7% mijl; het laatste stuk van de reis was rustig verloopen, maar het gedeelte van de reis na de averij was z66 zwaar, dat zelfs de bevaren en ervaren zeelieden, als de kapitein van de Witram" en zijn officieren, zich niet konden herinneren ooit zulk weer te hebben meegemaakt. Vol lof en bewondering waren zij over de zeemanskunde van de Nederlandsche zee lieden, die zij hebben betoond bij het sleepen van de ..Witram". Het schip lag soms dwars achter de sleepboot en toch trokken de Neder- landers door. Er stonden geweldig hooge zeeen en op het dwars op de golven liggende schip moest alles worden vastgesjord. De stokers zaten op Kerstavond in hun verbljjf rond een brandenden Kerstboom, die van den zolder hing te bengelen. „Nog nooit heb ik ze bij een Kerstboom ihooren zingen, maar dien avond hebben zij tijdens de zwaarste stormen gezongen ..Stille Nacht", zei de eerste stuurman. Het was twaalf uur rustig en dan hadden wij weer 36 uur achter elkaar zwaar weer uit het Zuid-Westen en dan uit het Noord- Westen; het schip slingerde geweldig op de kruin-zeeen, zoodat ook de kok nu en dan zijn werk kon doen. Als hij weer eerst wat had kunnen koken, kregen wij wat te eten. Behalve het roer en de roersteven, werden een paar booten kapot geslagen, maar ge- lukkig werd er niemand van de bemanning gewond. EEN MERKWAARDIGE SAMENLOOP VAN OMSTANDIGHEDLU. Dinsdag liepen op de Sofiakade te Rott >r- dam twee mannen te wandelen, die een der den man zagen loopen mot een fiets op don CCLXXXIII. Den 30en Aug. 1932 speelde de wereldkam- pioen B. Springer simultaan te Groningen. Zijn beste partij van de 36 volgt hier en ver- dient ernstige studie. Wit: Springer. Zwart: W. B. Monsma, Groningen. 1. 33—28 18—23 2. 39—33 12—18 3. 44—39 7—12 4. 50—44 1—7 5 34—30 20—25 Beter is hier 2024, althans tegen een spe- ler als Springer. 6. 30—24! 19X30 7. 35X 24 14—19 Op 2329 zou volgen 2420, 2822, enz. en zwart behoudt het nadeel der randschijf op 25. 8 40—35 19X30 9. 35X24 9—14 Op 23—29 volgt nu 24—19 en 28—22. 10. 28X19 14X23 11. 32—28! 23X32 12. 37X28! 1722 Misschien bet beste, om straks schijf 24 op te ruimen. Door het voorbeeldige spel van wit heeft zwart nu reeds na 12 zetten belangrijk positie- nadeel. 13 14. 15. 16. 17. 28X17 41—37 37—32 32—27 27X9 11X22 18—23 23—29 29X20 4X13 De lastpost op 24 is nu weg. Dit had ook op andere wijze kunnen geschieden, maar steeds blijft het nadeel der randschijf voor zwart. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 46—41 41—37 37- 32 31—27 44—40 33—28 39—33 43—39 10—14 14—19 5—10 10—14 6—11 11—17 17—21 20—24 schouder. Zij vonden het nogal verdacht en hielden den man in de gaten. Deze zette daarop de fiets tegen een boom en ging er vandcor. Van hun bevindingen deden zij aan- j gifte bij de politie, terwijl zij de fiets op het politiebureau deponeerden. Een paar uur later kwam op hetzelf ie bureau een man aangifte doen, dat op de Sofiakade zijn fiets was gestolen. Bij ondtr- zoek bleek, dat dit dezeltde fiets was en uat het geval zich als volgt heeft toegedraga,/! De eigenaar van de fiets is werkloos cn moest Dinsdag gaan stempelen. Hij had zijn fiets op slot gezet en het sleuteltje vergeten, om welke reden hij zijn fiets op den schouder had meegenomen. Op de Sofiakade gekomen, merkte hij, dat hij te laat was om zoo nog op tijd te kunnen komen; hij had daarom zijn fiets tegen een boom gezet en er den locppas ingezet, juist op het oogenblik, dat de twee wandelaars hem scherp opnamen. De fiets is aan den eigenaar teruggegeven. EEN OPLETTEND MACHINIST. Zaterdagavond had te Venlo op den Herun- gerweg een eigenaardig voorval plaats, dat dank zij de omstandigheden, waaronder het plaats vond, zeer gelukkig afliep. Toen de personentrein van Venlo naar Straelen, die te 5.16 uur van het station Venlo vertrekt. den overweg op den Herungerweg, den grooten verkeersweg VenloCrefeld, wilde passeeren, bemerkte de machinist eenige honderde meters te voren, dat de slagboomen van den overweg niet gesloten waren. Hij stelde onmiddellijk de stoomfluit der machine alsook de remmen in werking, zoodat de trein juist in het kruispunt van den spoorweg en den verkeersweg tot stilstand kwam. Bij on- derzoek bleek, dat ook de volgende spoorover- weg nabij de Molenstraat te Venlo nog niet was afgesloten en er geen spoorwegwachter aanwezig was. In zeer langzame vaart en voortdurend fluitend heeft de machinist den trein verder doen rijden, zoodat er, dank zij diens buiten- gewone oplettendheid geen ongevallen te be- treuren zijn. VAN DE NEDERLANDSCH-DUITSCHE GRENS. Men schrijft van de grens, dat het aantal werkloozen in het Nederlandsch-Duitsche grensgebied op ontstellende wijze toeneemt. In sommige Duitsche grensplaatsen loopt bijna een kwart der bevolking werkloos en naar uit Duuren vernomen wordt, zijn daar van de 20.000 valide arbeiders er 12.000 zonder werk. Vooral onder het jongere volk is de werk- loosheid onheilspellend toegenomen; velen van hen gaan dan ook over in den smokkelhandel, welke de laatste weken weder enorme af- metingen heeft genomen. De Duitsche douane heeft strenge orders gekregen om onverbiddelijk op te treden tegen iederen vorm van sluikhandel. De kom- miezen staan gauw klaar met schieten en hebben in de afgeloopen week in het grens gebied tusschen Kaldenkirchen en Emmerich minstens vier smokkelaars ernstig aange- schoten. Dat schrikt de overigen echter niet af om nacht na nacht op avontuur te gaan en hun leven te wagen voor vaak enkele Marken smokkelwaar. De Duitschers hebben zich den laatsten ty<i vooral geworpen op den margarinesmokkel. Men kan gerust zeggen, dat iederen nacht duizenden op pad zijn, om hun gevaarlijk be- drijf uit te oefenen. EEN BLARICUMSCH INGEZETENE HAD EEN ROL „SCHILDERSLINNEN" IN GARAGE "ONTDEKT. In aansluiting op de berichten over een belangrijken diefstal van schilderyen van wijlen Evert Pieters, welke voor eenigen tijd te Blaricum werden ontvreemd, verneemt de „Tel." het volgende. De bekende Larensche kunstschilder wijlen Evert Pieters had, hoewel hij te Laren woon- de, in het najaar van 1931 wederom het ate lier in gebruik genomen van zijn villa, staan- de aan het Achterom te Blaricum, in welke villa hij vroeger gedurende vele jaren had gewoond. Kort voor zijn overlijden, in het begin van 1932 ,kon men den krassen kunst schilder elken dag, indien het weer hem dit toeliet, naar zijn atelier zien gaan, waar hij dan den geheelen dag zat te schilderen. Eerst tegen den avond keerde hij naar zijn woning te Laren terug. Aan deze villa, waar- van de schilder alleen nog maar het atelier Stand na 25 zetten: ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 WIT 47 50 48 49 Wit speelt nu 4944, een zet, die oogen- schijnlijk in strijd is met de gangbare begrip- pen van het positiespel. Eerder zou men hier 4237 verwacht hebben, daar deze zet meer in de lijn van het spel ligt. Toch is 4944 allerminst een zwakke zet, hetgeen trouwens blijken zal. Hij verhindert bijv. reeds 711 wegens 2823, 42X31 en 40X7 met winst, maar ook in het slotspel zal de waarde van den tekstzet merkbaar zijn. 26. 49—44 12—18 27. 42—37 18—23 28. 37—31 14—20 29. 47—42 7—12 30. 40—35 Een fijne zet, daar zwart na 3126 een goede tempozet in 2—7 zou hebben. 30. 2—7?? Natuurlijk was hier 2126 noodig, want nu maakt wit van de goede gelegenheid gebruik. 31. 31—26!! 3—9 Moet nu de kroonschijf wel opspelen bij ge- brek aan wat beters. 32. 26X17 12X21 33. 4440 9—14 34. 3631! 21—26 35. 27—22! Weer een fijne zet, waarna de winst van- zelf tot stand komt. 35. 26X37 36. 42X31 7—12 37. 3127 2429 38. 33X24 20X29 39. 3934! 1218 gedw. 40. 22—17! 8—12 gedw. 41. 17X8 13X2 in gebruik genomen had, stond een auto- garage aangebouwd, waarin met goedvinden van den heer Pieters een Blaricums ingeze- tene zijn auto stalde. Bovendien had de kunstsoniider in deze garage een 39-tal nog geheel onvoltooide en ongesigneerde doeken, welke nog niet waren ingelijst, in een groote rol opgerold, opgeborgen. Nog geruimen tijd na het overlijden van den schiiuer werd aeze garage van ae villa, welke overigens geheel onbewoond en onge- meubileerd was, aoor den Blaricumschen m- gezetene gebruikt. Zekere Z. uit Blaricum aie reeds vele maien over het Acnierom langs deze vrijwel iederen dag openstaande garage was gekomen, had deze groote rol „schuderslinnen" zien liggen. Daar hij de meening was toegedaan, aidus verkiaarde hij later bij een door de politie afgenomen ver- hoor, dat deze rol alleen maar oud schilders- linnen bevatte, dat Pieters, niet had ge bruikt, nam hij op zekeren dag dit pak mee naar zijn woning te Blaricum. Thuisgekomen kwam hij eerst zoo ver kiaarde hij tot de ontdekking, dat deze groote rol sohilderslinnen een 39-tal doeken bevatte, die door Pieters nog niet geheel wa ren voltooid. Bij deze nog onvoltooide doe ken waren schilderijen van de grootte van 2 bij 1,90 M., 1,50 bij 1,60 M., en 0,80 bij 0,90 M.„ en enkele kleinere doeken. De meesten er 'van stellen interieurs voor met moeder en kind, terwijl er ook doeken, zeegezichten voorstellende, bij waren. Bovendien bevatte deze collectie doeken tempeltjes en land- schappen voorstellende, die door Pieters eer- tijds in Italie waren geschetst. Z., die zelf ook kunstschilder is, heeft aanvankelijk deze doeken weer naar de garage van de woning winen terugbrengen, aoch waai hij meende juist bij het terugbrengen van deze groote rol te worden betrapt, deed hij zulks met. Na eenigen tyd de diefstal zou reeds in April 1932 zijn gepleegd heeft hij eenige spanramen van den zoon van wijlen Evert Pieters gekocht, terwijl hij zelf nog eenige lijsten liet maken. Niemand heeft toen kun nen veronderstellen, dat deze ramen be- stemd waren voor de doeken. Onmiddellijk na het gereed zijn van enkele schilderijen, waaraan Z. zelf de laatste hand had gelegd en die hij zelf van een handteekening van Evert Pieters had voorzien, heeft hij getracht de schilderijen aan den man te brengen, het geen hem door bemiddeling van den kunst schilder V. te Eemnes en den kunstschilder S. te Amsterdam ook inderdaad gelukte. Mr. Ferd. Oldewelt, die juist uit het buiten- land is teruggekeerd, deelde aan het blad mede, dat het met op zijn advies is geweest, dat de familie van wijlen den schilder Pieters tot vervolging van Z. is overgegaan. Hij heeft de familie onlangs alleen de situa- tie uiteengezet. De ontvreemde schilderijen waren op een veiling te Amsterdam aange- boden, doch zij waren daar nog niet verkocht. Ware dit het geval geweest, dan zou alleen beslag kunnen gelegd worden met terugbe- taiing van de koopsom aan de koopers. Nu de schilderijen in particuliere handen zijn ge- raakt, kon beslaglegging volgen, zonder terug- betaling. Daar Z. zich bereid had verklaard, om het geld bij elkaar te brengen, daar men de koo pers niet wilde dupeeren, heeft de familie, mede ter wille van zijn gezin, dat uit dertien personen bestaat, hem niet willen vervolgen. Van de 39 of 49 schilderijen het juiste getal schijnt niet vast te staan heeft Z. 17 teruggekocht. Hiervoor hebben vrienden en eenige verwanten 1400 bijeengebracht, het geen klopt met de verkoopsom. De schilde rijen, waarvan vele slechts studies zijn, zijn zeer goedkoop aan den man gebracht. Tijdens de afwezigheid van Mr. Oldewelt hebben de nabestaanden van Evert Pieters besloten tot vervolging en tot het leggen van beslag. De koopers van de overige twmtig of dertig schilderijen krijgen dus geen vergoe- ding. ONTAARDE MOEDER. In het ziekenhuis te Flawil in Zuid-Beieren werd een 4-jarig meisje ingeleverd, dat af- schuwelijk was verminkt. Aile teenen van een der voeten waren afgehakt. Da moeder verkiaarde bij de inlevering van het kind, dat het zelf bij het spelen met een bijl zich die wondea had tcegebiacht. Maar toen het kind een beetje beter begon te worden en de ver- pleagsters haar belootden dat ze spoedig weer naar huis zou mogen gaan, begon het kind zenuwachtig en angstig te schreien en smeekte Teekenend voor Springers speelsterkte is, dat hij 2822 nu niet eens in overweging neemt, maar zelfbewust met 3530 voort- gaat, regelrecht op de winst af. 42. 36—30! 29—33 (of?) 43. 38X29 2—8 44. 28—22! 8—13 45. 40—35 14—20 Alles is nu gedwongen voor zwart. 46. 22—17 20—24 47. 29X20 25X14 48. 30—25 23—29 49. 34X12 13—18 50. 12X23 19X37 51. 17—12 37—41 52. 12—7 41—47 53. 71 dam. Zwart gaf het op. Z66 speelde Springer in een simultaan- partij Het volgende eindspel ontstond In onze partij tegen den Amsterdammer Ph. de Schaap tijdens den pas beeindigden wedstrijd van den Nederlandschen Dambond. Waar we hier te doen hebben met een z.g. standaard-positie, raden we onze lezers ten sterkste aan, de oplossing te zoeken, daar der- gelijke standen van 4 tegen 2 zeer dikwijls in de partjj voorkomen. Oplossingen behoeven ditmaal niet te worden ingezonden, aangezien we dit eindspel in de volgende rubriek aan het eind der desbetreffende partij geheel zul- len analyseeren. Zwart: Ph. de Schaap. ZWART 1 2 3 4 5 Wit: K niet meer naar haar booze mama" te hoeven gaan. Men begon toen de zaak te onderzoe- ken en toen bleek, dat twee jaar geleden een kind van dezelfde familie op onverklaarbare wijze twee vingers had verloren en de ouders daarvoor een aanzienlijke som uit een onge- vallenveirzekering uitbetaald hadden gekregen, werd de vrouw gearresteerd. Tenslotte moest zij bekennen, dat niet het kind, doch zij, de moeder, met een bijl de teenen een voor een had afgehakt. Ook nu weer was het de be- dceling, een verzekeringssom machtig te worden. Vragen deze rubriek betreffende kunnen door de abonne's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. WINTERWERK. OP NAAR AVICULTURA TENTOON- STELLING OP 20-21-22 JAN. A.S. Wij hebben nu eenige der winterwerkzaam- heden besproken zooals de drinkwatervoor- ziening en de voedervoorziening. Zoo tegen Januari kan de nutpluimveehouder nog een belangrijk werk verrichten, namelijk balans over het afgeloopen jaar opmaken. Men kan dat ook in September doen doch zoo tegen Januari zijn er niet veel werkzaamheden en heeft men den tijd den pluimveestapel eens nauwkeurig op te nemen. Feitelijk moet dat voortdurend gebeuren en waar men valnest- controle toepast kan men ook steeds op de hoogte zijn van den voedingstoestand der kip- pen. Over het algemeen wordt dit veel te weinig gedaan en komt men dan in een hok, waar zich eenige honderden kippen bevinden, dan ziet men er herhaaldelijk exemplaren tus schen die zich afzonderen, ruw in de veeren zitten, of een vuil achterstcl hebben of zoo. Pakt men zulke dieren beet dan zijn ze of broodmager en zeer licht 6f ze hebben een op- gezwollen harde buik, meestal tengevolge van eiconcrementen in den eileider. A1 dergelijke dieren behooren op een flink bedrijf niet thuis. Niet alleen dat ze geen eieren leggen maar doordat ze zwak zijn en hun weerstandsver- mogen verloren hebben, vallen ze het eerst als slachtoffer aan allerlei besmettingen. Kijk dus thans uw pluimveestapel goed na, ver- wijder alles wat niet kerngezond en fleurig is en houdt geen twijfelaars in leven. Ruim op wat niet deugt. Verder gaan we, als we nu precies weten wat we aan goede jonge en oudere kippen hebben, even de balans opmaken. We moe- ten rekenen wat de kippen ons gekost hebben en wat ze ons opgebracht hebben, zonder goede boekhouding geen gezond bedrijf. Wie in het afgeloopen jaar op zijn kippen verloren heeft raad ik niet aan thans vol vuur zich gereed te gaan maken om te gaan broe- den, want voorloopig is de toekomst voor onze pluimveehouderij nog duister. Wie echter in het afgeloopen jaar zich nog heeft kunnen bedruipen doet ver'standig zich te gaan pre- pareeren op de nieuwe voorjaarscampagne. Ik wijs er nog eens met groote nadruk op dat men beslist geen foktoomen moet maken met dieren die niet nauwkeurig op pullorum on- derzocht zijn. Binnenkort zal ik wel weer eens over deze ziekte wat vermelden, thans wil ik alleen volstaan met de opmerking dat het nu de tijd is te zorgen dat de kippen, waarvan we willen gaan fokken, zoo grondig mogelijk op pullorum onaerzocht zijn. Laat het liever tweemaal doen dan ddnmaal, U zult er beslist in den kuikentijd uw voordeelen van plukken. Denk er om dat dieren die af- wijkingen vertoond hebben niet in foktoomen thuis hooren, vooral niet dieren die been- zwakte vertoond hebben. Verder moeten we nu gaan berekenen hoe- vesl jonge hennen we dit jaar willen fokken en nu ben ik misschien wel een erge pessi mist, doch ik reken voor elke goede jonge hen tegen September 1933 thans vijf broedeleren noodig te hebben. Nu behoeft u niet te zeg gen dat een goede machine een hoog percen tage kuikens uitbroedt, dat een goede kunst- moeder weer een groot percentage kuikens op- fokt, doch dat alles weet ik heel best, maar mijn ervaring is, dat alle goede bedoelingen steeds doorkruist worden door zoogenaamde tegenvallers, toevalligheden, enz. en dat het heusch nog niet zoo gemakkelijk is van jonge Stand in cijfers: Zwart: 1 schijf op 4 en 1 dam op 25. Wit: 1 schijf op 15 en 3 dammen op 5, 21 en 45. Wit speelt en forceert de winst. Steinitz-gambiet. Wanneer men uitgaat van de gedachte, dat bezetting van het centrum een der belang rijkste eischen is, die den schaakspeler ge- steld worden, is het koningsgambiet een der consequentste voortzettingen van de e4- opening. Immers, na 1. e4, e5; 2. f4, ef4: kan Zwart d4 niet meer beletten. Zwart kan het Koningsgambiet echter wei- geren met Rc5 of d5. Wit kan dan niet fe5: spelen wegens Dh4j- en De4, wat catastro- phaal is. Om de dreiging fe4: werkelijk te maken, kwam men tot den voorbereidenden zet 2. Pc3, de Weensche partij. De bedoeling is, dat na 1. e4, e5; 2. Pc3, Pc6; 3. f4, Rc5 Wit rustig fe5: kan spelen (4. Pe5: 5. d4! en wint. Zwart krijgt echter met 4. d6, ed6: 5. Dd6: een sterken aanval, maar daarover zwrjgen wij in dit verband). Zwart moet dus 3. ef4: spelen. waama Pf3 (om Dh4| te verhinderen) en d4 de bezetting van het centrum voltooit. In 1867 vertoonde de toenmalige wereld- kampioen Steinitz op een toemooi te Dundee, er in 1870 te Baden-Baden, de opening 1. e4 e5, 2. Pc3, Pc6; 3. f4, ef4:, 4. d4, onmiddel- lijke bezetting van het centrum. Op Dh4f volgde 5. Ke2 en Steinitz beweerde het betere spel te hebben. De slechte koningsstelling is voor Zwart niet zoo gemakkelijk aan te vallen, als het op het eerste gezicht lijkt, maar in den loop der tijden is wel gebleken, dat Zwart de meeste kansen behoudt. Dat Wit echter ook kansen heeft, bewijst de volgende partij. Wit: Tsjigorin. Zwart: Mortimer. Gespeeld te Parijs 1900. e7e5 Pb8c6 e5Xf4 Dd8—h4j d7d5 De krachtigste voortzetting, waarmee Zwart tracht centruml'lnen te openen, dssnoods met groote offers, en den witten koning aan te vallen. 1. e2e4 2. Pbl—c3 3. f2—f4 4. d2d4 5. Kel—e2 Zoo oud, als gjj u voelt! Het leven is een genot, zelfs als gij 80 jaar zijt, mits gij u maar jong voelt. Natuurlijk zijt gij niet meer zoo sterk, doch vele kwalen van den ouden dag kunnen voorkomen worden door de organen gezond te houden. Pijn in de lendenen, stijve eh pijnlijke ge- wrichten en spieren, urinestoornissen, aan- vallen van duizeligheid en soortgelijke klach- ten zijn te ernstig om verwaarloosd te worden. Draag zorg, dat urinezuur en andere vergif- tige onzuiverheden behoorlijk uit het bloed gefiltreerd worden dan bestaat geen gevaar voor rugpijn, rheumatiek, ischias, spit, blaas- ontsteking of waterzucht. Neem zonder uitstel Foster's Rugpijn Pillen. Dit speciale middel heeft duizenden dankbare gebruikers gelukkig gemaakt, frisch, gezond en opgewekt. Volg hun voorbeeld en gebruik Foster's Pillen. f 1,75 per flacon. Te Ter Neuzen by Firma A. van Overbeeke- Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 24 (Ingez. Med.) kuikens goede jonge hennen te fokken. Kijk dus eens na of u voldoende goede over- jarige hennen hebt om broedeieren van te kunnen krijgen, op den tijd dat u zulks wenscht. Ik zeg daar: goede overjarige hen nen, omdat ik sterk tegen het fokken van eerste legshennen ben. Ook hierop kom ik terug bij het voorjaarswerk als we het over de samenstelling der foktoomen hebben ik ver- meld het nu maar vast dat u er op zult kun nen rekenen. Ik heb hier vooral het oog op den gezondheidstoestand en het weerstands- vermogen von de nieuwe generatie die we gaan fokken. Als we er in zullen slagen dit jaar onze pluimveehouderij er boven op te houden dan zal dit alleen mogelijk zijn doordat we kemgezonde dieren gaan fokken en we slagen er niet in als we een generatie fokken met een verzwakt weerstandsvermogen. Van alle kanten liggen ziekten op den loer en de beste manier deze te keeren is het fokken van krach- tige, weerstandbiedende dieren. Zien we dat we in het voorjaar niet over voldoende materiaal beschikken, laat u dan niet verleiden om toch maar van uw eigen materiaal te gaan broeden, maar ga er thans reeds op rekenen dat u broedeieren of kuikens zult moeten koopen van goede fokkers. Als we bijtijds onze maatregelen nemen hebben we rustig den tyd met den leverancier te on- derhandelen, moet dit later in alle haast ge beuren dan loopt het mis. Willen we van eigen dieren fokken denk dan om wat ik gezegd heb over vitaminen, mineralen en uitputting door hoogen leg. Ga uw dieren nu al vitaminerijk voedsel geven en drijf ze niet te veel meer op den leg. Volgende keer zal ik u iets vertellen over de ontsmetting der broedmachines, wat een heel belangrijke zaak is, nu wil ik nog even de ge legenheid waar nemen u op een toekomstig feest voor pluimveehouders attent te maken. Noteer even op de kalender de datums 20, 21 en 22 Januari en zet daarbij: Groote Inter nationale Tentoonstelling der Koninklijke Ver- eeniging Avicultura in den dierentuin in Den Haag. Probeer het nu eens zoo te schikken dat u deze tentoonstelling kunt gaan bezoe- ken, want het wordt dit jaar werkelijk iets bijzonders. Dar ik zelf bestuurslid ben weet ik vandaag al wat meer dan de buitenwacht en kan u alvast vertellen dat er op 5 Januari al 3000 dieren ingeschreven waren, Neder landsche en buitenlandsche. Verder komen er een massa stands van de pluimveeindustrie waar zeer veel valt te leeren en last not least maken we dit jaar een groote afdeeling voor slacht-pluimvee. Daar zult u zien wat het beste pluimvee is voor de slacht, U kunt leeren hoe de dieren voor het slach- ten gefokt en gemest moeten worden en op- gemaakt en panklaar moeten gemaakt war den. Wij willen trachten het groote publiek wat meer idee te geven omtrent slachtpluim- vee en hopen op die manier het gebruik van pluimveebout te bevorderen. Verder vindt u met die dagen allerlei kippen, konijnen- en duivenliefhebbers om de kooien verzameld, allemaal enthousiasten die u gaame omtrent van alles en nog wat zullen inlichten en och ja, ten slotte is Den Haag ook nog wel een aardig dorpie, dat zijn be- zoekers ook 's winters nog wel weet bezig te houden zonder dat ze direct behoeven te gaan pootjebaden in zee. Maak u dus gereed voor Avicultura, wek vrienden en kennissen op en trek gezamelijk naar Den Haag. Dr. TE HENNEPE. Ook 5. d6 is een sterke zet. 6. e4X<35 Rc8—g4t 7. Pglf3 0—00 8. d5Xc6 Pg8—f6 Sterker is waarschynlijk Rc5. 9. Ddl—el Deze onwaarschijniyke zet is de beste: de zwarte dame moet ruilen of weggaan. 9. T,d8e8t 10. Ke2d2 Nu dreigt weer Dh4: Op Tel: volgt Ph4:, op Del: Pel: 10. Dh4h5 11. Del—f2 Rf8b4 12. Rfld3 Te8—e3 13. c6Xb7t Kc8—b8 Dit gold voor beter dan Kb7: Het is ech ter de vraag of dat juist is. 14. Pf3e5! Een offer van de dame tegen twee stukken, vrijwel de eenige mogeiykheid om behooriyk tot ontwikkeling te raken. 14, Te3e2t 15. Df2Xe2 Of Re2: Pe4t met nog grooter nadeel. 15. Rg4Xe2 16. Rd3Xe2 Pf6e4f Beter is eerst Rc3:t- 17. Kd2d3 Pe4—f2t 18. Kd3c4 Dergelijke toestanden komen in een behoor iyk Steinitz-gambiet geregeld voor. Het paard c3 is juist bijtijds ontpend, zoodat de raadsheer gedekt staat. 18. Dh5h6 19. Re 2f3 Nu dreigt Pd7 mat. Had Zwart op den 13den zet Kb7: gespeeld, dan zou Kc8 voor loopig alle gevaar afgewend hebben. 19. c7c5 20. Pe5d7f Kb8—c7 Indien Wit nu speelt b8D-j-, dan volgt Tb8: 22. Fib8: Phi: met ongeveer gelijk spel. 21. RclXf4f! Dh6Xf4 22. Pc3d5t Nu wreekt zich het verzuim bij den 16den zet. 22 23. Pd5Xf4 24. d4Xc5 25. b2—b4 26. Tal—dit 27. Rf3c6t Kc7Xd7 Pf2Xhl Rb4a5 Ra5c7 Kd7—e8 Zwart geeft. op. Op Kf8 volgt Td8t, Rd8, b8D; op Ke7 volgt Pd5t, Ke6, Pc7benevens Pe8 en b8D.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 3