BUITENLAND OEMENGDE BERICHTEN, TOENEMENDE VREES VOOR EEN ALGEMEENE STAKING. TER NEUZEN, 13 JANUARI 1933. AXEL. lijk verwaciiten, dat met de subsidie-verlee- ning voor den landbouw ook in dien zin zal worden gewerkt. Nu staat er wat tegenover en ik zou dit als waarschuwend woord voor de boeren naar voren willen brengen. Deze week Donderdag sprak ik in Gouda een paar boeren, die weer opnieuw gepacht hebben, al ien in de he op, dat straks waarschijnlijk voor hen eenig crediet beschikbaar zal worden ge- steld. Op grond daarvan hebben zij ingehuurd voor pachtprijzen, welke naar mijn meening veel te hoog zijn. Ik wil het even meedeelen en zal geen namen noemen. (Beer B. had opnieuw ingehuurd voor 115 per H.A. en dan nog wel een bedrijf van 44 H.A. groot. Toen' ik opmerkte, dat deze prijs bij den huidigen toestand toch te hoog is, zeide boer B.het is veel, dat geef ik toe, maar met den regeeringssteun in zicht zal het toch zoowat net gaan. Wij hebben maar geen semmetje opgezet om uit te maken in hoe- verre dit ,,net gaan" in de praktijk zal blijken uit te komen, want bij de gedachte, waarop het hier gewaagd wordt, zie ik voor boer B. den „Hades" zoo nabij, dat een berekenmg als nutteloos kon worden beschouwd. Ik weet niet beter of elke boer ontvangt z.g. steungelden, of hij moet die natuurlijk niet willen hebben, of nog niet in zijn bezit hebben, dus ook hij, die b.v. 1 Mei 1933 op nieuw inhuurt. Maar sluipt er nu geen doode- lijke fout in het stelsel „steun", als er bij in- huring dubbel op gerekend wordt Zelfs bij betere tijden zal steun dan noodig blijken te zijn. Nu weet ik wel, dat er altijd partijen zijn, die er goed bij varen, zooals hier b.v. de ver- pachter, maar het is toch niet de bedoeling van den wetgever om via den pachter den ver- pachter wat in de 'hand te stoppen. Zou het niet raadzaam zijn, dat de Holland- sche Maatschappij van Landbouw alle pacht- boeren op het hart drukte om vooral niet op nieuw in te huren, daarbij steunende op steun Wij kunnen ons wel op kunst- en vliegwerk instellen, maar de natuur loochent zich niet." Aldus de afgevaardigde van Woerden, met wiens betoog wij het volkomen eens zijn. En wij moeten hierbij onwillekeurig even terug- denken aan een geval, dat wij zelf hebben mee- gemaakt voor den kantonrechter: Een boer vroeg 40 pachtverlaging, doch bij behan- deling zijner zaak bleek... dat hij kortgeleden land had bijgehuurd van een anderen eigenaar tegen een prijs, die 35 hooger was dan die waarop hij 40 korting „eischte!" Dit zijn bedervers van de boerenzaak. BIERPRIJS US BIERACCIJNS. Met ingang van den eersten Januari 1933 is de bieraccijns voor den tijd van een jaar met 15 verhoogd. De bierbelasting is een zuivere verterings- belasting, welke uit haar aard door den con- sument behoort te worden gedragen. Onder normale omstandigheden zou het dan ook van- zelf spreken, dat ledere verhooging door den consument werd opgebracht. Aangezien deze beiastmg bij de brouwerijen wordt geheven, zou zulks tengevolge hebben, dat deze de door haar aan haar amemers te berekenen prijzen zouaen verhoogen, terwijl die afnemers ae aan den consument in rekening te brengen prijzen op hun beurt eveneens zouden vernoogen. Daar de Regeering harerzijds bij herhaling heeit betoogd, dac de verhooging van den bieraccijns siechts voor een jaar zou gelden. is de Bond van Nederlandsche Brouwerijen na ampele overweging van een en ander tot de conciusie gekomen, dat de blijvende schade, welke het gevolg zou zijn van de verwachte versterkte daling van het verbruik bij ver hooging van de consumptieprijzen, niet mag worden geriskeerd. De brouwerijen zijn er evenzeer van over- tuigd, dat bij den noodtoestand, waarin het koixiehuisbedrijf zich momenteel bevindt, de onderhavige nieuwe last niet op die bedrijven kan worden afgewenteld, zonder dat zulks den ondergang van tal van bedrijven met zich zou brengen. Aiwenteling zou zonder twijfel zoowel ont- wrichting van den tusschenhandel alsook funeste gevolgen voor de brouwerij-industrie veroorzaKen. Derhalve werd door de brouwe rijen be3ioten, vcorshands niet tot eemgerlei verhooging van den bierprijs over te gaan. Mochten de omstandigheden zich evenwel wijzigen of mocht de accijnsverhooging na 193d van kracht blijven, dan zal de b'erprijs onvermijdelijk verhoogd moeten worden, daar er geen sprake van kan zijn, dat het brouwe- rijbednjf dozen nieuwen last blijvend voor zijn rebelling kan nemen. KERSTGAVEN AAN WERKLOOZEN. Als gevolg van het besluit van den raad van Zutphen om een uitkeering van 10 of 6 aan te werk gestelden en steuntrekkenden te geven, heeft de Minister van Binnenland- sche Zaken die in het begin van de vorige week aan den burgemeester had doen weten, dat, indien dat raadsbesluit niet werd inge- trokken, geen financieele hulp meer aan de Zutphensche werkverschaffing zou worden verleend thans ook ncg aan het gemeente- bestuur bericht, dat deze financieele hulp voor voorloopig vier weken stopgezet wordt, in verband met de Kerstuitkeering tot kleiner bedrag, waartce het armbestuur v6or het raadsbesluit was overgegaan. B. en W. heb ben nu op intrekking van die laatste beslis- sing aangedrongen; wordt ze gehandhaafd, dan zal dat de gemeente op wellicht 10.000 te staan komen. MR. TRIP HAD GELIJK. De oeconomische deskundigen te Geneve zijn het schrijft de N. R. Crt. roerend eens over de maatregelen waartoe de oecono mische conferentie, die zij tot taak hebben voor te bereiden, zal moeten besluiten om der benarde wereld werkelijk hulp te kunnen bren gen. Wat zij betoogen zijn helaas echter voor loopig niet meer dan vrome wenschen even- als het tot stand komen van de conferentie zelf. Door hun woordvoerders paaien allerlei regeeringen de openibare meening met mooie theorien, waarmede hun handelsbelangen vaak op de grofste wijze in strijd zijn. Engeland, zoo vememen wij, houdt nog steeds vast aan het ideaal van den vrijen han- del. Intusschen heeft het een tegenovergesteld beleid te Ottawazoo stevig vastgelegd als het door besluiten van zijn nationaal parlement nooit zou kunnen doen. Wij zijn haast ge- roerd als wij leizen wat de Italiaansche ver- tegenwoordiger voor schoone en juiste dingen heeft gezegd, ja beloofd. Wij zijn er echter al sedert jaren aan geiwend geraakt geroerd te worden door de gevoelens voor ontwapening, vrede, verbroedering der volken, eerbiediging van natuurlike rechten enz. enz., die de Ita- lianen op intemationale bijeenkomsten, op vloot-, ontwapenings- en andere conferences ten beste geven. Vruchten hebben wij cr nog niet van gezien, nog geen goed voorbeeld is er het resultaat van geweest. De handelspolitiek van het fascisme is tctnogtce gekenmerkt door besluiten van grove bescherming. Zij .staat tot de schoone theorien van haar vertolkers te Gen&ve als de militarisatie van de Italiaan sche jeugd tot het door Ita'.ie naar bulten zoo iwelsprekend aangehangen beginsel der ont wapening. Zoo zou men verder kunnen gaan. Wij zijn nog niet vergeten dat de eerste conferentie voor bevrijding van den wereldhandel, de oeconomische conferentie van 1927, aan Fransch initiatief ontsproten is. Sedert dien hebben wij nog een andere Fransche politiek leeren kennen. Voor bevrijding van den handel maken zelfs onze Duitsehe buren zich warm, vooral echter ten gunste van in de schuld zittende staten! Wij kunnen dit alles niet vergeten als wij de stemmen vernemen die op het oogeniblik te Geneva weerklinken. Ware het niet dat Geneve reeds zooveel bekookte en ontoekookte onvrien- delijkheden te hooren kr'jgt, dan zouden wij van stemmen, roepende in de woestijn, hebben gesproken. Die woestijn is er, maar zij wordt door de heele wereld gevormd! Eerlijk gezegd heeft het verslag van de dis- cussie van Woensdag, ondanks de verkondig- de schoone theorien, op ons een weinig stich- telijken indruk gemaakt. Allerlei menschen bereden er hun stokpaardjes, anderen hadden siechts speciale belangen van hun land, die met de grondbeginselen van een oeconomische wereldeonferentie soms zelfs weinig strooken voor oogen. De Zwitser, aan een nationale obsessie uiting gevende, meende de wereld voor het door haar nog steeds niet zoo dui- delijk als in Zwitserland besefte Russische gevaar te moeten waarschuwen. En dan de slotwoorden van den Engelschen vertegen- woordiger: dat Engeland in beginsel bereid zou zijn tot den gouden standaard terug te keeren, mits deze intemationaal zou worden aanvaard en een doeltreffend systeem gescha- pen werd om de oorzaken weg te nemen die Engeland in 1931 tot het prijsgeven van den gouden standaard dwongen. Hoe edel van den Brit, zich in beginsel tot terugkeer tot de deugd bereid te verklaren, als maar ieder bezwaar dat daartegen kon bestaan, eerst wordt opgeheven. Waar zulke vermetele dingen worden ge zegd kan men begrijpen, dat Stoppani, de Italiaansche directeur van de oeconomische afdeeling van den Volkenbond wat zult gij, Salter, bij deze wijsheid van uw opvolger hebben gedacht? tot voorzichtigheid maan- de en aanbeval, dat de commissie zich met een foeperkt plan voor de oeconomische conferen tie zou tevreden stellen. Vooral niet te veel willen, waar de lichtelijk ongestelde wereld immers met een huismiddeltje geholpen is! In ernst: Het heeft ons genoegen gedaan dat mr. Trip deze halfhartigheid heeft ge- wraakt. Wij hebben aan bbn ontwapenings- conferentie genoeg. Mr. Trip had gelijk: De commissie heeft tot taak de regeeringen tot een moedig aanpakken der fnuikende proble- men aan te sporen. Te trachten door half hartigheid bij de regeerders in het gevlij te komen, ten einde hen te bewegen toch maar een conferentie te houden die dan waarschijn lijk tot een nieuwe aanfluiting van staats- manswijsheid wordt, dit kan niet de taak van deze commissie zijn. Als men kennis neemt van deze discussies weet men dat de oeconomische conferentie nog in een ver verschiet ligt. Het is goed- koop voor regeerders, zooals Downing Street heeft gedaan, aan de commissie een aanma- ning tot opschieten te sturen, als men te voren zelf ervoor heeft gezorgd den toestand nog aanzienlijk onontwaarbaarder te maken. Beter geen conferentie dan een conferentie die de conferentie, met haar nog zoo oneindig veel n'r'pender vraagstukken zeker zou doen als zij in tempo en in peil der beraadslagin- gen op het eerste stadium der ontwapenings- conferentie zou lijken. Maar een goede con ferentie is noodig tot herstel van de wereld die zonder deze therapie, na alles wat zij zich zelf in de laatste paar jaren heeft aangedaan niet meer op de been kan komen. Geen lap- middelen mogen worden toegepast, geen em- stige maar bij de behandeling extra-compliea- ties scheppende verschijnselen mogen worden verwaarloosd. Zijn de regeeringen zoo halfhartig als de heer Stoppani vermoedde en wij gelooven helaas dat hij gelijk heeft dan zal men nog wat geduld moeten oefenen, tot de druk der omstandigheden hen tot ander inzichc heeft gebracht. Dat zal niet lang meer op zich laten wachten. Concessies aan die halfhartigheid, bij voor- baat gemaakt, zijn echter uit den booze. Dan liever nog wat geduld. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: In goed ingelichte politieke kringen der hoofdstad neemt de vrees voor de socialistische agitatie tegen de fiscale maatreigelen der regeering zienderoogen toe. Allerlei geruch- ten doen, in dit verband, de ronde en zoo deelde een iblad, dat nauwe betrekkingen on- derhoudt met de regeering, Woensdag mede, hoe de socialisten zich op een langdurige algemeene staking voorbereiden. Van de Roode Intemationale zou de centrale van Belgische metaalbewerkers, in dit venband, een som van 350.000 gulden heibben ontvangen. Daar ook de communisten hun best doen om de agitatie onder de arbeiders te verhoogen, is men, in de Wetstraat, beducht voor het overslaan van een socialistische staking tot een revolutionaire beweging in den zin van de onlusten die zich in Juli 1932 in de pro- vincie Henegouwen voordeden. De regeerings- commissie voor de handhaving der openbare orde heeft ,in hare Woensdagochtend gehou- den vergadering, nieuwe coordinatiemaat- regelen getroffen welke bestemd zijn om, in geval van oproer, de beweging in de kiem te smoren. Donderdagavond werd, in het centrum der hoofdstad, een plaatselijke protestbetooging tegen de nieuwe douane- en accijnstarieven en de speciale crisisbelasting op de loonen gehouden. Het initiatief ging uit van het be- stuur der socialistische vakvereenigingen. Strenge politiemaatregelen werden genomen ten einde alle wanordelijkheden te voorkomen. LUXOR THEATER. „Der Sieger". Hans Albers is weer buitengewoon op dreef in ,,Der Sieger". In een niet te stuiten vaart betrekt hij de toeschouwers in zijn affaire. Het modeme sprookje, n.l. met weinig moeite plotseling schatrijk worden, is in deze film als motief genomen. Een sprookje, waarin nog velen gelooven en dat alleen op de film tot werkelijkheid schijnt te kunnen worden. Hans Albers is de geluksvogel en tegen zijn over- rompelende charme is niemand bestand, ook niet de schoone Helene Ponta (Kathe von Nagy), die in den chique gekleeden heer niet den eenvoudigen telegrafist ontdekt, die door een merkwaardig toeval geluk heeft gehad bij de wedrennen en er zijn baantje aan heeft gegoven cm de wijde wereld in te gaan. Fortuna laat hem echter weer in den steek en z'jn laatste geld verliest hij, zoodat hij weer even arm is als voorheen. Alleen zit hij nog met de afspraak met de rijke bankiersdochter en dit avontuur is toch te mooi om te laten voorbijgaan en zoo komt Hans van het een in het andere. Een ieder gunt hem zijn succes en is vergevend voor de ondeugendheden, die ter bereiking hiervan noodzakelijk schijnen. Eer hij als overwinnaar uit den strijd komt, moet hij door vele vuren heengaan. En deze verwikkelingen maken deze film tot honderd procent amusement. De Ufa heeft hiermede weer een bewijs geleverd van haar technisch en artistiek kunnen. Fotografie, aankleeding en muziek boeien oog en oor voortdurend. Deze film stroomt over van humor en levens- moed en werkt aanstekelijk op den toeschou- wer, die zich weer met het leven heeft ver- zoend. ..Madame Satan". Het andere hoofdnummer is geregisseerd door den vermaarden Cecil B. de Mille. In den aanvang denkt men heelemaal niet aan hem .evenmin als men begrijipt, waarom deze rolprent nu eigenlijk „Madame Satan" werd gedoopt. De intrigue is zeer simpel en er is geborduurd op een oud stramien: de vrouw, die haar echtgenoot terugwint, nadat zij door hem verwaarloosd is. In eerste instantie be- leven we een gezellige, luchtige comedie, ge- drenkt in humor, gespeeld door den rijken heer Bob Brooks (Reginald Denny), zijn trou- we metgezel-fuifnummer Jimmy Wade (Ro land Young), het vriendinnetje Frixie (Lillian Roth), welbekend uit „The Love-parade", en Bob's echtgenoote Angela (Kay Johson), om daama plots over te slaan naar hooger sferen. Het luchtschip, de Zeppelin CBP 55 verschijnt, gemeerd aan een landingsmast, op het projectiedoek en de ware de Mille doet in al zijn grootheid, geweldigheid, kostbaar- heid en fantasie zijn intrede. In het interieur van de Zep gaat zich nu een massaal dans- festijn, een orgie afspelen. Bal-masque met attracties in den buik van een Zeppelin! Een groot ballet suggereert de werking van de geweldige machines. En in het midden van dit origineele en een eigenaardige bekoring bezittende Zeppelin-bal-masqu6 staat de echt genoote Madame Satan die een dergelijk gigantisch fantastisch apparaat behoeft om haar man terug te winnen en daarin ook slaagt, want Bob koopt zijn eigen vrouw op de veiling voor 3000 dollar! Dan volgt een machtig filmisch schouwspel van ongelooflijke regievondsten. Onweder! De roeren slaan stuk! Hulpeloos drijft de Zep door den storm! Paniek en ontreddering. De Zep breekt door- midden! Sauve qui peut! Doch ook hiervoor is door de Mille zeer ingenieus een oplossing gevonden. Een paar bretels worden omge- daan, aan een ring gehaakt en uit kokers, aangebracht aan den boordrand van de Zep, ontrollen zich bij den sprong de parachutes, waarmede een paar honderd passagiers, soms op heel komische wijze weer op moeder Aarde terugkeeren! Misschien een reddingsapparaat dat toekomst beteekent! ZOO STIJF ALS EEN PLANK. Kon zijn jas niet meer aantrekken. Nu weer zoo flink als ooit. Hoe gelukkig moet deze man zich voelen, nu hij weer flink en lenig is, na zoo langen tijd een slachtoffer te zijn geweest van rheu- matiek. ,,Het is nu vele jaren geleden", schrijft hij, „sinds ik voor het eerst met chronische rheumatiek te bed moest blijven. Daarna moest ik met twee stokken rondloopen. Ik leefde in een ellendigen toestand tot vijf jaar geleden. Ik kon me siechts bewegen als een houten blok, door me heelemaal rond te draaien. Ik kon mijn jas niet aan- of uittrek- ken zonder hulp van mijn vrouw. Maar dank zij Kruschen Salts, dat ik nu vjjf jaar lang regelmatig genomen heb, ben ik zoo actief als een jonge man van 23." E. H. Opgehoopte afvalstoffen en urinezuur, die de kwellende rheumatische pijnen doen ontstaan, krijgen kans om zich te vormen wanneer in- gewanden en nieren te traag werken. Kru schen Salts spoort ingewanden en nieren aan tot beter functioneeren en drijft overtollig urinezuur en schadelijke afvalstoffen zacht en volkomen uit het lichaam. De pijnen worden nu gestild, gezwellen slinken, verstijfde lede- maten worden weer lenig. Voortaan zal „de kleine dagelijksche dosis" U inwendig schoon houden, vrij van afvalstoffen, overtollig urine zuur en dus ook vrij van rheumatiek. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apcthekers en drcgisten a 0,90 en f 1,60 per flaoon. Adv. V. V. V. Dinsdag hield V. V. V. hare jaarvergadering op de bovenzaal bij mej. wed. G. Gilijamse In verband met de belangrijkheid der agen da, was grootere opkomst wenschelijk geweest. Nadat de voonzitter, de heer A. van Maale de vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend, werden notulen en jaarverslag goed- gekeurd. Het jaarverslag was in verhouding tot vorige jaren niet zoo uitgebreid. Weliswaar, had V. V. V. op de vorige jaar vergadering belangrijke plannen samengesteld voor 1932, doch daar de samenwerking met de winkeliersvereemging E. M. M. niet vlotte, zijn deze jammer genoeg niet verwezenlijkt Als voornaamste gebeuren werd dan ook het concours-hippique gememoreerd. De voorzitter sprak hiema den wensch uit, dat de samenwerking dit jaar beter moge vlotten dan in 1932. Aan het verslag van den penningmeester den heer A. van Sabben, ontleenen wij, dat de vereeniging thans 89 leden heeft (v.j. 88) en 12 donateurs (v.j. 12). Op 31 Dec. 1931 was het bezit der vereeni ging /2157,10y2, op 31 Dec. 1932 2570,55, zoodat in 1932 een winst was gemaakt van 413,441/2. De kascommissie adviseerde bij monde van den heer A. Antheunis tot goedkeuring der rekening. Voor 1933 werd een nieuwe kascommissie benoemd. Vervolgens doet de voorzitter mededeeling van een ontvangen schrijven van de commis sie belast met het onderzoek in welk jaar Axel stadsrechten had verkregen. Hieruit bleek, dat dit niet was in 1183 zooals men meende, doch in 1213. De commissie had daartoe een onderzoek ingesteld in het ge- meente-archief en zich in verbinding gesteld met den Rijks-archivaris te Middelburg. De commissie bestaande uit de heeren J. C. Vink, voorzitter, J. R. de Jonge, secrebaris, en D. J. Oggel J.Mzn werd dank gebracht voor de wijze waarop deze zich van haar taak had gekweten. De bestuursvcorstellen leveren veel stof tot bespreking. a, Voorstel tot het geven van een kunst- avond voor donateurs en leden. Het v66r en tegen werd in den breede be- sproken. Uit een csogpunt van bezuiniging wilde men trachten een feestavond te organi- seeren met Axelsche krachten, anderen msen- den, dat men voor goede kunst wat over moet hebben. Tenslotte werd het be.noodigde crediet hiervcor toegestaan en besloten het gezelschap van Mr. Carter en Miss Corrina uit te noodigen. b. Voorstel tot aansluiting bij de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer, waaruit noodwendig vcortsproot; c. Voorstel tot het uitgeven en versprei- den van drukwerk met foto's als reclame voor Axel en omgeving, werden beide goedgevon- den; d. Voorstel om te komen tot inrichten van een Axelsche boerenkamer (ouderwetsche kleederdrachten De vergadering voelde dit als een noodzake lijk iets, temeer nog, daar de Axelsche kleeder- dracht in de toekomst geheel zal verdwijnen. Het voorstel, ontworpen door den heer A. P. Esselbrugge werd aangenomen en als eerste stap om daartoe te geraken, besloot men lid te worden van de Oudheidskundige kring „De Vier Ambachten" te Hulst; e. Voorstel tot het nemen van obligaties in het te stichten vereenigingsgebouw. De voorzitter gaf nog een uiteemzetting van datgene wat gedaan was, om tot stichting van een dergelijk gebouw te komen en in welk stadium de werkzaamheden thans verkeerden. Het bestuur stelde voor 20 aandeelen te nemen en dit eventueel te verhoogen tot 40. Dit voorstel had zijn v66r- en tegenstanders, doch werd tenslotte met 20 tegen 11 stemmen aangenomen. Tenslotte deelde de voorzitter een en ander mede over de feestplannen 1933. Op Hemelvaartsdag zou de turnvereeniging „Medioburgen" van Middelburg gevraagd worden, terwfl des avonds een concert zou gegeven worden door een gunstig bekend staand korps van andere gemeente. Op 2e Pinksterdag concours-hippique met paard en dressuur. Van de onmisbare samenwerking zal het afhangen, of nog andere plannen kunnen wor den verwezenlijkt. Bij de rondvraag spraak de heer J. C. Vink zijn teleurstelling uit over het opheffen der jaarlijksche veemarkt vanwege de gemeente, temeer nog, dat aan die afschaffing een V. V .V.-bestuurslid had meegewerkt. Het kwam hierbij tot een klein incident, dat echter gauw werd gesloten, daar de ver gadering zich niet met politiek wenschte in te laten. Toch voelde men behoefte om te trachten deze veemarkt in eere te herstellen, waarom V .V .V. dan ook contact met het gemeente- bestuur zal zoeken. De heer D. J. Oggel J.M.zn deelde mede, dat deze in 1339 werd ingesteld en dus in 1939 het 600-jarig bestaan zou kunnen worden gevierd. De gemeenteraad schafte de vee markt af om bezuinigingsreden, waarom hij voorstelt dat V. V. V. een subsidie verleent. Met algemeene stemmen wordt dit goed- gevonden. De heer Oggel meende, dat gezien de be sluiten van dezen avond het in de bedoeling van V. V. V. ligt, zich meer op de hoogte te stellen van de geschiedenis van Axel. Z.i. was het daarom ook nuttig de belangstelling voor deze geschiedenis bij de bevolking op te wekken, waarom hij in overweging geeft een spreker te laten optreden. Het bestuur zal een en ander onder het oog zien. De vergadering wordt daarop gesloten. EEN ONDERHOUD MET DE 3 JONGENS VAN JAN-DE-WIT. Aan een onderhoud met de 3 opvarenden van de sleepboot ,,Lauwerzee" ontleent de N. R. Crt. het volgende verhaal omtrent het sleepen van het brandend stoomschip ,,Atlan- tique":' Woensdagmorgen om 12 uur kreeg de Lau- werzee, die Jte Brest lag, opdracht) om naar de Atlantique te gaan. Wij voeren dadelijk uit en toen wij bij het brandende schip kwamen lagen er al een paar sleepbooten bij. Daar- onder waren de Roode Zee en de Simson. De Rccde Zee had een lijn over het vcorschip van de Atlantique geschctqn. De Simson had deze lijn opgevangen, aan die lijn was een sleep- trcs overgehaald en zoo trokken deze twee booten sa-nen aan e6n tros. Wij praaiden de Roode Zee en kapitein Klinge riep uit de grap Als je aan boord gaat, isLe voor jullie! Wij vatten het grapje als ernst op, streken een sleep en met ens vijven gingen wij naar de Atlantique. Daar hing, ongeveer 15 meter achter de Drug een zesicoper, een talie van een reddingboot, van welken zeslooper het on- derste blok nog cngeveer 5 meter boven het water hing. Maar onder aan dat blok zat een haak en aan die haak hing weer een lijn, welke lqn net tot aan het water kwam. Ma- bioos De Baar trek zijn schoenen en zijn jasje uit, een sprong, een greep en hij bungelde onder aan de, lijn. Hij klauterde de 5 meter omhoog en werkte daama zijn beenen tusschen de touwen van de talie door, zocdanig, dat hij op het onderblok kwam te zitten. Daarop is hij net zoo lang aan de touwen gaan trekken, tctdat het halende part naar beneden kwam. In de sloep greep men dit part en trok het strak, op het oogenblik, waarop de deining de boot hoog hield. Zakte daarop de boot, dan werd dus automatisch aan het halende part getrokken, met het gevolg, dat De Baar, zit tende op zijn katrol, een eindje omhoog werd geheschen. Ging de sloep weer omhoog, dan werd het dalende part weer strak getrokken en bij de volgende daling van de sloep rees De Baar weer een eindje. Zoo ging hij uiterst langzaam omhoog. Onderwijl stootte hij tel- kens geducht tegen den scheepswand, welke bevendien gloeiend heet was, maar hij gaf het niet op en kwam tenslotte op de Atlantique. Zijn eerste werk was een lijntje near laten naar de sloep, om zijn schoenen en zijn jasje op te halen. Vervolgens heeft hij met zijn mes zooveel parten van de talie doorgesneden, dat hij tenslotte een touw overhield, dat nog maar over een schqf liep. Beide uiteinden wierp hij in de sloep en daar heeft men toen eerst den tremmer Wijgerse opgetakeld. Daarna was de lichtmatroos Van Teijlingen aan de beurt, maar toen hij 7 meter omhoog was orandde het blok door en W. viel. Op hot uiterste nip- pertje liep evenwel de snel terugloopende lijn klem tusschen schijf en blok en Van Teijlin gen bleef juist boven de sloep met een ruk hangen. Anders was hij zeker te pletter ge- vallen. Onmiddellijk werd een tweede lijn in orde gebracht en alsof er niets gebeurd was, liet van Teijlingen zich weer rustig omhoog sjorren. Op hot promenadedek was het 'n vreeselijke warboel en overal lagen splinters glas. De dek- ken waren emstig verzakt en de trappen wa ren overal weggebrand. Vandaar naar het achterschip was een geduchte klauterpartij, temeer omdat er een verstikkende rook stend, waardoor men geen hand v-or oogen kon zien. loen zij tenslotte op het achterschip kwamen bleek, dat een Fransche sleepboot reeds op het achteranker een tros had vastgemaakt. Met zijn drieen hebben zij daaiop een tros van de Lauwerzee vastgezet, cp de holders. Volgens het ocrc.ee! van deze jnngens heeft de Roode Zee de eeicte lijnverblnding met de Atlantique gehad en de Fransche sleepboot de i.-,»ei.«inu.ng. Maac hce ait ook zij, zij waren hat eerst aan beerd en zij zijn aan bocrd gebleven tot aan Cherbourg toe. Bij hun verdeie inspectie bleek hun, dat de geknapte tros van de Simson en de Roode Zee was blijven haken in een schaar van hot anker, zoodat laatstgenoemde boot nog steeds met de Atlantique verbonden was. Op deze klem ge- raakte tros is de Roode Zee tot Cherbourg toe blijven sleepen. De Baar heeit nog gezocht naar sluitingen, om de trcssen beter vast te kunnen zetten, maar toen hij de deur van het magazijn open deed, kwam er zooveel rook uit, dat hij er bij- kans stikte. Des nachts zijn de 3 kameraden in de mid- scheeps gebleven. Hun oogen deden pijn van de rock en zij leden ergen dorst. Honger had den zij niet zoo erg, omdat de rook bun den eetlust ontnam. Zij hebben nog getracht regen- water op te vangen, maar alles smaakte brak, wat hun dorst nog verergerde. Intusschen hadden zij ook maatregelen ge nomen veeir hun eigen veiligheid. Van het achterschip hadden zij een paar kettingen neergehangen. Onder aan die ket- tingen hadden zij lussen gemaakt, die hun tot zitplaats moesten dienen, voor het geval zij het aan boord van de Atlantique niet meer uit konden houden. Zittende in die kettingen hadden zij dan gewacht op de boot, die hen weleens zou komen afhalen. Bovendien had den zij van houdt en verfblikken een vlotje gemaakt, dat zij elk oogenblik in het water konden gooien. Den volgenden dag kwam de Witte Zee langszij en zij konden met een lijntje een zak met levensmiddelen ophalen. In die zak zat gelukkig een flesch water Wijgerse be- weerde, dat hij die alleen wel op gekund had brood, boter, kaas, tabak, sigarettenvloei- papier en lucifers. De ergste nood was toen gelenigd. Bovendien hadden zij op de Atlan tique ncg een goed werkende zaklantaarn ge vonden, waarvan zij veel nut hebben gehad. Toen later op den dag een Fransche sleep- boot dicht in de buurt kwam, riep De Baar: Aqua! Aqua! Kort daarna konden zij aan een lijn een bus met water en een flesch ophalen. Hun roep om drinken was dus begrepen. Toen later kapitein Sehoof aan boord van de Atlantique kwam, heeft hij hen hartelijk de hand gedrukt om hen te bedanken voor wat zij hadden gepresteerd. In Cherbourg zijn zij eindelijk van boord gegaan. Hun eerste werk was op de Lauwer zee hun kooi opzoeken en daar hebben zij tot den volgenden dag aan een stuk door geslapen. KilNDJE IN DEKENS VERWARD EN GESTIKT. Het ljarig kindje van de familie D. te 's Gravenzande is in zijn slaap zoodanig in de dekens waarmee het was toegedekt, verward geraakt, dat het is gestikt. MEISJE AANGEREDEN. Dinsdagavond is een twintigjarige wielrijd- ster uit Naarden, terwijl zij bij den Gooischen Boer komende van den Huizerweg den rijks- weg overstak, door een uit de richting van Naarden komende vrachtauto uit Bunschoten gegrepen. Met een gecompliceerde beenbreuk en een hersenschudaing is zij naar de MajeJiastich- ting te Bussum vervoerd. De vrachtauto, waarvan de bestuurder geen voorrang had verleend, is in beslag genomen. HET ONGELDK TE OBDAM. In verband met het Dinsdagmiddag te Ob- dam plaats gehad hebbenae auto-ongeval wordt nader vernomen, dat het tweede slacht offer, het tienjarig dochtertje van den cafb- houder Dekker, des nachts ook is overleden. Het eerste slachtoffer, het vijfjarig dochtertje van den slager Konijn, was reeds op slag dood, terwijl het vierjarig jongetje van de cafbhou- der uekker hoctdwonden kreeg en het tien jarig dochtertje van den heer Neefjes schaaf- wonden aan gezicht en beenen opliep. DE OVERVAL OP DE SPAARBANK IN DE VAN DER TAKSXRAAT. Naar ds N. R. Crt. verneemt heeft het on derzoek in de zaak, betretfende den overval welke een paar weken geleden is gepleegd op het bijkantoor van de spaarbank te Rotter dam aan de v. d. Takstraat waar, zooals men zich zal herinneren, een man onder be- dreiging met een revolver getracht heeft den kassier te berooven tot resultaat gehad, dat de varensgezel B„ die in het Huis van Bewaring te Dordrecht is opgesloten, in ver band met den mocrd te A u.,La:isdorp, thans ernstig ervan wordt verdacht, ooa dezen overval te hebben gepleegd. Zoodra het on derzoek in de moorozaak zocver zal zijn ge- vorderd, dat B. weer op transport naar Rot terdam gesteld kan worden, zai het onderzoek in deze richting worden voortgezet. VERMISTE MEISJES. De minderjarige dochter van T. uit Helkat, onder Hcoge-Zwaluwe, die met Nieuwjaarsdag de ouderlijhe woning had verlaten is door de politie van Terheyaen opgespoord en weder- om ter beschikking der ouders gesteld. Sinds Zondag j.l. wordt te Veghel vermist, de 21-jarige Johanna de Bie, die Zondagmor- gen de ouderlijke woning heeft verlaten en sindsdien niet is teruggeseerd. Sedert Dinsdag 3 Januari wordt te Eind hoven vermist de 18-jarige mej. Maria van Berlo. Zij heeft Dinsdagmiddag per rijwiel de ouderlijke woning in de Poeyersche straat verlaten. Men heeft sindsdien niets meer van haar vernomen. BLOED1GE DORPSSTRUD. Tusschen de jongemannen uit Houtigehage en Harkema-Opeinde heerscht, naar „De Telegraaf" meldt, sedert eenige weken een vijandschap, die weder aan vroegere tyden terug doet denken, toen de hevigste vecht- partijen in die streek schering en inslag waren. De werkelijke oorzaak van deze veete heeft men nog niet kunnen ontdekken, doch de politie vermoedt, dat het schoone geslacht hier in het spel is. Herhaalde malen komt het tot finke vechtpartijen, die Zaterdag- avond tijdens een danspartij te Houtigehage wel zoo erg was, dat hieiraan meer dan hon derd personen deelnamen, waarbij allerlei wapenen zoowel door mannen als door vrou- wen werden gehanteerd. Een twaalftal per sonen uit Harkema-Opeinde moest het tegen de groote overmacht uit Houtigehage afleg- gen en zich, na afgeranseld te zijn, door een overhaaste vlucht redden. De gemoederen zijn door dezen strijd ten zeerste verbitterd en wanneer personen uit Houtigehage te Harkema-Opeinde komen, of omgeKeerd, dan worden zij flink afgeranse'd. Maandagmorgen moest een knecht van een fouragehandeiaar te Surhuisterveen klanten te Hairkema-Opeinde bezoeken. Nog maar juist was hij in het dorp, of hij werd door een achttal personen aangevallen en ergerlijk mis- handeld. Door het trekken van een revolver wist hij zijn belagers ten slotte op de vluc.it te jagen. De veldwachte.r, wien dit ter oo,e kwam, hield den schieter aan, die niet ge- rechtigd bleek, vuurwapenen te dragen, zoo dat proces-verbaal en inbeslagneming volgden. Ook Dinsdag is het weer tot treffen geko men, waaibij harde slagen zijn uitgededd. Het wordt hoog tijd, dat de politie aan deze D:l- nenlandsche twisten een e.nde maakt. De politie heeft te Surhuisterveen proces-verbaal opgecnaakt tegen zekeren G. G. aldaar, die door het roekeloos omgaan met een revolver de veiiigheid van andere personen in gevaar bracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2