Q£MEfiQfi£ BEKICHTEN. Pluimvee-Rubriek Bit UTALE OVERVAL TE ROTTERDAM. De heer ONDERDIJK opende de algemeene beschouwingen. Hij zeide dat hij het vorig jaar heeft gazegd, dat er geen reden was voor 2julk een somberen toon als toen werd ge- hoord. Het treft vooral dat thans een veel minder verontrustende toon wordt vernomen dan het vorig jaar. De zaak wordt mi niet zoo somber voorgesteld. Wij staan nu weer voor een nieuwe begrooting en zeide hij dat overschotten van de vorige begrootingen als sluitpost kunnen dienen. Als de begrootin gen juist zijn behoeft men de zaak niet pes- simistisch in te zien. Hij juicht het toe, dat de salarissen niet worden aangetast, omdat deze niet aan den hoogen kant zijn. Ged. Staten wilden echter toch bezuinigen en deden dit op subsidies. Hievoor was geen reden, omdat die bezui- nigingen sleohts een gebaar mogen genoemd worden. Hij behandelt ook de bijdrage in de ver- pleging van armlastige krankzinnigen. Ged. Staten willen hierop niet verder korten, om dat dit een verschuiiving van lasten beteekent. Hij juicht het toe, dat Ged. Staten geen vermindering van salaris voor het bestaande, maar alleen voor nieuw personeel voorsteilen. Spreker drong aan op goedkeuring door de Kroon van het reglement op de polders en waterschappen. Hierna kwam hij op de werkloozenzorg, welke hij een der grootste vraagstukken van dezen tij'd noemde. Op dit gebied kan nog veel gedaan worden en drong hij aan zich met deze vraag te bemoeien. De werkloosheid is in onze provincie groot en de zaak nog even dringend. Werkverruiming en werkverschaf- fing is noodig. Hij sprak hiema over het mist-bootje, dat hij een mis-bootje noemde. Het vaart alleen als er een vergadering van het personeel is geweest. Dit bootje kan een mislukking genoemd worden. Hij vraagt of de gelden voor dit bootje wel gerechtvaardigd zijn geweest. De heer VAN ROMPU noemde het mist- bootje geen mislukking. Dat het niet altija vaart bij mist is wel te verstaan, met het oog op het vaanwater tusschen Vlissingen en Breskens. Er blijft bij mist een gevaar aan het varen verbonden. De kapiteins zijn ver- schillend in hun oordeel over het varen bij mist. De kapitein van de boot Hansweert Walzoorden blijft bijna nooit voor mist liggen. Ged. Staten hehben natuurlijk geen invloed op het varen bij mist. Spreker kon verklaren dat aan het varen met het bootje geen gevaren zijn verbonden. De constructie van het bootje is goed, alleen uit bezuiniging is er een oude motor in gezet. Het zou beter zijn geweest als dit niet ware gebeurd. Als dit verbeterd wordt zal er veel geruster met het mist-bootje gevaren kunnen worden. De heer KALLE dankte voor de oplossing, die is verkregen voor den beruchten weg Drie- kwartPhilippine. Het zou beter zijn ge weest als deze weg op een andere plaats was geprojecteerd geworden. De weg had ook breeder moeten zijn. Hij besprak ook den weg Rapenburgsche tol naar de Kraaij. Deze weg is in het najaar bijna niet te berijden. Spreker zou gaame zien dat in de bestek- ken voor werken werd voorgeschreven, dat de loonen zullen betaald worden, die ter plaatse geldig zijn. Hij juichte het toe, dat de verbetering van den weg BoschkapelleWestdorpe zoo spo.e- dig is ter hand genomen. De heer DE BAARE besprak het voorstel van Ged. Staten tot bezuiniging op de subsi dies. Hij zeide dat de begrooting loopt over een bedrag van 21/fc'millioen gulden. Zij willen bezuinigen J 5627. Hij zou haast in de ver- zoeking komen te vragen of dit wel ernstig gemeend is. Er is geen financieele noodzaak voor deze bezuinigingen. Over 1931 kunnen wij rekenen op een batig saldo tusschen 130.000 en 155.000. Aan opcenten op de vermogensbelasting is 4500 meer ontvangen dan geraamd. Aan opcenten op de rijksmkom- stenbelasting is f 13.000 minder ontvangen. De toestand van onze provincie is niet zoo dat de 5600 voor de subsidies niet gevonden zouden kunnen worden. Wij kunnen de re serves aanspreken. In de minder vette jaren kunnen de baten van vette jaren worden ge- bruikt. Het is ongewenscht tot de bezuinigingen over te gaan, omdat er door getroffen worden de gezondheidszorg, het onderwijs en de vee- teelt. Hij is ook tegen het verlagen van de sub sidies, omdat wij leven in een toestand van verarming. De kans op ziekten zal toenemen en de betrokken vereenigingen, die de volks gezondheid bevorderen, dienen wij in staat te stellen ruimer te werken dan tot nog het ge- val is. Medici die tot oordeelen bevoegd zijn, zien in bezuiniging op deze subsidies gevaar voor onze volksgezondheid. Ook bezuiniging op onderwijs is verkeerd. De geestelijke weerbaarheid dient zoo groot mogelijk gemaakt te worden. De landbouwbelangen dienen te worden ge- steund, evenals de veeteelt. Spreker zeide dat de S.D.A.P. de voorstei len tot bezuiniging op de subsidies niet zal steunen. Hij diende een motie in, waarbij de ver- laging van de subsidies wordt afgewezen, omdat deze niet noodzakelijk zijn. De heer STAVEKMAN besprak eveneens de vermindering van de subsidies. Het heeft hem teleurgesteld, dat bezuiniging is toege- past met het domme potlood. Hij sluit zich geheel aan bij den heer De Baare. De bezui niging wilde hij niet betrekken voor de sub sidie toegekend aan de vereenigingen voor ge zondheidszorg en volkskracht. De heer VAN KLINKEN kan met de be zuiniging medegaan en zou deze nog verder hebfoen willen uitstrekken. Hij zou ook de salarissen hebben willen ver lagen, omdat de kosten van levensonderhoud zijn verminderd. De heer HAMELINK sprak over den weg DriekwartPhilippine. De positie van het pontonpersoneel te Wal zoorden werd besproken, waarvan 'n onbillijk- heid kan worden gesproken, al betreft t' dan een kleine groep van personeel. De agent be- taalt het personeel en dit gebeurt niet zooals h'et behoort. Het betreft hier een toestand die reeds vele jaren bestaat, toen het verkeer te Walzoorden nog van weinig beteekenis was. Te Hansweert is behoorlijk personeel dat ook het gewone loon ontvangt. Te Walzoorden zijn de verdiensten veel lager en heeft het perso neel ook geen rechtspositie. Hij vraagt of het provinciaal bestuur verantwoord is dezen toe stand te laten voortbestaan. Aan Ged. Staten vroeg hij een ernstig cnderzoek in te stellen en in een volgende vergadering daarover een rapport aan de Prov. Staten uit te brengen. De heer OVERHOFF wilde het hebben over de Pzem. Er bestaat nog een raad van advies, doch de leden weten zelf niet meer dat deze raad nog bestaat. Bij de wijziging der tarie- ven had men den raad van advies wel kun nen raadplegen. Men kan de figuranten beter bedanken en aan den secretaris den raad geven dat hij de stapels papier opbergt in het archief Hierna wordt de vergadering te 12.30 tot 2 uur geschorst. Zitting van 's middags 2 uur. Voortgezet worden de algemeene beschou- wingen over de begrooting voor 1933. De heer VAN't HOFF wilde geen breedvoe- rige beschouwingen houden. Hij brengt een woord van waardeering aan Ged. Staten voor de voorzichtige financieele politiek die zij ge- voerd hebben. De critiek is zeer mild geweest, wel een bewijs, dat met de algemeene wijze van werken wordt ingestemd. De financieele politiek van Ged. Staten is voorzichtig. Hij acht het kweeken van een reserve noodig. Wij zitten altijd met het feit dat de belastingen te hoog zijn; deze moeten naar beneden gaan. Een ander punt is de kwestie van den raad van advies van de Pzem. Hij vraagt evenals de heer Overhoff of deze raad nog wel reden van bestaan heeft. De heer DOMINICTJS heeft met belangstel- ling de beschouwingen ove> de begrooting ge- volgd. Hij haalde aan wat de heeren De Baare en Staverman hebben gezegd over de subsi dies. Hij meent dat bezuiniging wel terdege noodzakelijk is. Een accountants-bureau te Goes heeft hem inlichtingeu verstrekt. Het gezamenlijk inkomen van 71 bedrijven was in 2 jaar teruggeloopen van f 685.000 op /292.8S6. Hij wil enkele subsidies voor vermindering uitschakelen. De belangen van de menschen wil hij laten voorgaan boven dat van de die- ren, als bqv. de paardenfokkerij. Het behoud van de subsidies voor de volksgezondheid zal hij gaarne steunen. De heer PAAP zeide dat het hem genoegen doet dat de salarissen van de ambtenaren nog niet worden aangetast. Hij kan zich vol- komen begrijpen dat er order de ambtenaren zijn wier salarissen niet mogen worden ver- laagd. Hij acht het verkeerd dat alleen verla- ging wordt voorgesteld voor nieuw aan te stel len ambtenaren. Wanneer er bezuinigd moet worden moeten alle ambtenaren daar hun deel aan betalen. De heer KODDE meent dat er in de verga dering pessimisme heerscht ten opzichte van de financien der provincie in de toekomst. Wij zullen wel sluiten met een batig slot, daar blijkt dat wij op den gewonen dienst van 1931 reeds f 196.000 intern. Met enkele cijfers lichttc hij toe dat de be grooting voor 1933 voor verschillende posten hooger is als het vorig jaar. Hij gelooft dat wij ten opzichte van de subsidies nog moeten verminderen en daarom acht hij een daad van goed beleid om langzaam te werk te gaan en de subsidies dus nu reeds te verminderen. Hij had bezwaar over te gaan tot fonds- vorming voor de toekomst en dus nu reeds f 10.000 te brengen op het wegen-onderhouds- fonds. Spreker gelooft ook dat wij op den duur zullen moeten komen tot salaris-verlaging. Er dient te worden nagegaan wat het bestuur der provincie in andere gewesten kost. Wij heb ben dan een overzicht. De heer VAN DER. WART brengt eveneens gaarne hulde aan Ged. Staten voor de ge- vcerde financieele politiek. Wij zullen de eer- ste jaren voor een debacle bespaard blijven. Hij is niet voor salaris-verlaging en vindt het verkeerd dat de salarissen een sluitpost op de begrooting zullen moeten vormen. Spreker merkte op dat bij het rijk reeds lang de ge- wconte bestaat dat nieuwe ambtenaren lagere salarissen krijgen. Wat de 10 pet. bezuiniging betreft op de subsidies, hij zal daaraan medewerken. Hij meent dat wij verstandig zullen doen het voor stel van Ged. Staten aan te nemen. Spreker vraagt of Ged. Staten aan den raad van de Pzem willen verzoeken de tarie- ven van electriciteit voor de ziekenhuizen te verlagen. De heer SGHTPPERS gaf nog nadere inlich- tingen over het vastzitten van de provinciale boot bij Katsche veer. Hij hoopt dat in de toekomst de provinciale booten zullen voorzien zijn van radio'.nstal- latie. De heer DUMOLEIJN sprak nog over den weg DriekwartPhilippine. Men zou een idea- len weg krijgen tusschen Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen als er een kleine ont- eigening plaats heeft, waardoor een behoor- lijke weg kan worden verkrijgen. De heer VOGELAAR gaat accoord met de leden die lof aan Ged. Staten hebben gebracht. Hij had gaarne gezien dat Ged. Staten reeds maatregelen voor de toekomst hadden geno men. De toekomst wordt nog duister ingezien en wel door verschillende economen en hij gaat met deze opvatting mede. Wanneer men wil gaan bezuinigen moet dit over de geheele linie gebeuren en niet alleen op de subsidies. Het voorstel-De Baare voor behoud der subsi dies, zal hjj gaame steunen. De heer DE BOER ziet den toestand niet zoo rooskleurig in. De bezuinigingen die Ged. Staten voorsteilen wil hij met beide handen aangrijpen. Hij is voor het voeren van een voorzichtige politiek en hij juicht het toe, dat Ged. Staten den weg van verscbering hebben gevolgd. Het voorstel om de subsidies te ver lagen zal hij steunen. Hij staat op het stand- punt dat het volgend jaar nog wel scherpere maatregelen genomen zullen moeten worden. De heer ONDERDIJK zeide dat bij de pro vincie reeds verschil in salaris bestaat tus schen oudere en later aangestelde ambtenaren, o.a. wordt aan de nieuwe ambtenaren geen huishuur meer toegekend. Hiermede meent hij het betoog van den heer Paap te hebben weerlegd. Hij meent dat wegenverbetering onder bui- tengewonen dienst kan worden gebracht. Ons nageslacht mag daarvan ook wel medebetalen. Met het financieel beleid van Ged. Staten kan hij medegaan, maar hij is er tegen dat direct op de gezondheidszorg wordt bezuinigd. Er is op het oogenblik geen enkele reden om reeds thans op de subsidies te gaan besnoeien. Het betreft maar een totaal bedrag van 5000. Het verheugt hem dat de heer Vogelaar hem zal steunen. De heer PAAP meent dat wij geen bezuini ging krijgen als er in de toekomst enkele nieuwe ambtenaren of werklieden minder sala ris krijgen. Dat beteekent riets, dan moet er om werkelijk een bezuiniging van eenige be teekenis te krijgen over de geheele linie be zuinigd worden. De heer KADLE dringt aan op 't toekennen van een subsidie voor het Wit-Gede Kruis voor 1933. De heer DIELEMAN beantwoordde ver schillende sprekers. Hij zeide dat de Kon. goed keuring op het ambtenarenreglement voor polders en waterschappen nog niet is afge- komen. Over den toestand der werkloozen zorg zullen mededeelingen worden gedaan in het provinciaal verslag. Er worden allerlei plannen voorbereid voor werkverschaffing, waaromtrent de commissie nadere mededee lingen zal doen. Hij noemde enkele objecten voor werkverschaffing op. De commissie stuit op vele moeilijkheden, vooial bij polderbestu- ren, die dikwijls zoo kortzichtig zijn. Hij deed enkele mededeeling over wegsver- betering in Oostelijk Zeeuwsch-Viaanderen. De heer VAN DUSSELDORP brengt dank aan de leden, die het beleid van Ged. Staten hebben gepretzen, zoowel bij deze als bij de vorige begrootingen. Ged. Staten wilden de stemming niet ver- ontrustender maken dan absoluut noodzakelijk s, doch de financieele toestand van de pro- •incie is niet gunstig. De toestand is inder- daad somber. De persoon van den heer Onder- dijk is spreker sympathiek, doch de wijze waarop hij zijn betoog naar voren heeft ge bracht, is hem niet sympathiek. Spreker verklaart dat wij in de provincie geregeld interen en dit mag niet uit het oog worden verloren. Deze begrooting moet niet op zichzelf beschouwd worden, doch is een deel van een reeks begrootingen. Tot 1936, misschien 1938 zijn wij gosecureerd. Verder kunnen wij niet vooruitzien. De provincie is gebaat geweest met de gevoerde financieele politiek, doch thans die nen de Prov. Staten de begrooting zooals deze is ingediend, ook aan te nemen. Spreker kwam dan ook op de salarissen en subsidies. Bij het samenstellen heeft het een punt van ernstige bespreking uitgemaakt de vermindering der salarissen. Aanvankelijk lag het in het voornemen de salarissen te ver minderen. De hoogere ambtenaren staan ver achter bij andere provincies. Waar de hoo gere salarissen niet verlaagd mogen worden, meenden Ged. Staten ook de lagere salaris sen niet te verlagen. Hoe het het volgend jaar zal zijn, daar is nog geen peil op te trekken. Nu is de begrooting sluitend gemaakt kun nen worden zonder verlaging der salarissen. Hierna kwam hij op de kwestie van de subsidies. De eerste opzet was op verschil lende subsidies resp. 5, 10 en 15 pet. te ver minderen. Hierover is een groot verschil van gevoelen aan den dag getreden in het col lege van Ged. Staten en is besloten alle sub sidies met 10 pet. te verminderen. Spreker is zelf bestuurslid van de Vereeniging tot be- strijding der t.b.c. Men kan wel begrijpen dat het aan zijn hart ging de subsidie van deze vereeniging te verminderen. Er wordt voorgesteld 10 pet. vermindering van de ra ining der verschillende vereenigingen. Die 10 pet. hebben dus niet de ernstige gevolgen die men er van verwacht. De susidies zijn een van de weinige posten waarover wij nog de vrije beschikking habben. Hij wees er op dat 1 pet. van de grond- belasting gelijk staat met 3 pet. salarisver- laging. Spreker is bereid in Ged. Staten de vraag aan de orde te stellen of de doodsklok over den raad van advies van de P.Z.E.M. kan war den geluid. Wat de kwestie betreft van een subsidie voor de vereeniging het Wit-Gele Kruis, zeide spreker, dat de pogingen om samen- werking te verkrijgen tusschen de verschil lende vereenigingen die op dit gebied wer ken, niet is gelukt. Het college is bereid de zaak nog eens met het Wit-Gele Kruis te bespreken. Hij drong aan de voorsteilen van Ged. Staten ten opzichte van de begrooting aan te nemen en ook dus de vermindering van de subsidies. Als wij; gaan differentieeren is het eind nog niet te overzien. De heer VAN BOMM1EL VAN VDOTEN beantwoordde de vraag van den heer Kodde ibetreffende 10.000 voor het wegenonder- houdsfonds. Hij gaf daaromtrent enkele inlichtingen. De heer VAN ROMPU antwoordde den heer Hamelink, dat de toestand te Walsoorden heel anders is dan te Vlissingen, Breskens en Ter Neuizen. De toestand te Walsoorden is altijd geweest als thans. De agent aldaar is ook agent van de Zeeuws'ch-Vlaamsche tram. De agent betaalt de pontonknechts en krijgt van de provincie een toelage. Op ver schillende andere veren geldt een gelijke regeling, bijv. te Camperland, Cortgene er. ook te Zierikzee. De betrokken personen krij gen een behoorlijk loon en hij wil den toestand laten zooals deze thans is. Hij wil voor de weduwen van deze pontonknechts een pen- sioen verzekeren en voor de betrokken per sonen zelf pensioen op 65-jarigen leeftijd. De heer ONDERDLJK bleef van gevoelen dat er geen reden voor is het aanheffen van een somberen toon ten opzichte van de be grooting. De heer HAMELINK zeide, dat het hem ge noegen deed, dat toezegging is gedaan dat de positie van de pontonknechts te Walsoorden zal verbeteren in verband met de pension- neering van de betrokkenen. Hij bleef van gevoelen, dat de ponton knechts behoorlijk bezoldigd dienen te wor den. Dat de toestand alleen uit overwegingen van traditioneelen aard moet bestendigd blij ven. kan er bij spr. niet door. De functie van de pontonknechts te Walsoorden is niet te vergelijken met die van de pontonknechts aan andere provinciale veren. Wanneer door Ged. Staten geen nadere toezeggingen worden gedaan, zal hij deze zaak in de zomervergadering nader aan de orde brengen. De heer STAVERMAN zeide, dat hij nog geen antwoord gekregen heeft op zijn vraag wat een bedrag van 6000 uitmaakt op een begrooting van 2.500.000. Hij begrijpt niet, dat de provincie moet medewerken aan ver lagen van ambtenaren die betrokken zijn bij de subsidie-trekkende vereenigingen. Deze ambtenaren zullen allicht als het voorstel van Ged. Staten wordt aangenomen, vermin deren. De heer DE BAARE gaf in overweging zijn motie betreffende de subsidie aan te nemen. Deze subsidies acht hij biilijk en verlaging van deze subsidies is beslist af te keuren. Hij wil de verhoogde subsidies toekennen voor de vereenigingen door hem in eerste instantie genoemd. Hiema werden de algemeene beschouwin gen gesloten. In stemming werd gebracht de motie-De Bare om de 10 verlaging van de subsidies niet toe te passen op de door hem bedoelde vereenigingen. Deze motie werd verworpen met 24 tegen 12 stemmen. Vervolgens werd gestemd over de 10 verlaging voor de paardenfokkerij. Deze werd aangenomen met 26 tegen 10 stemmen. Over verschillende posten werd geen stem ming venzocht, doch verzochten verschillende leden ,o.a. de S.D.A.P.-fractie, aanteekenin- gen dat zij tegen hebben gestemd. Over de vermindering der subsidie voor de doofstommen werd stemming gevraagd door den heer Staverman. De verlaagde subsidie werd in stemming gebracht en staakten de stemmen, 18 tegen 18. De vermindering van de subsidie voor de verpleging van behoeftige kinderen werd ver worpen met 19 tegen 17 stemmen. De vermindering der subsidie voor de ver eeniging ter bestrijding der tjb.c. werd ver worpen met 19 tegen 17 stemmen. De subsidie voor het Groene Kruis werd daarna in stemming gebracht. De stemmen staakten 18 tegen 18. Vervolgens werd gestemd over de subsidie voor de Kinderherstellings- en Vacantiekolo- nies. Hierover staakten de stemmen weder, 18 tegen 18. Over de vermindering der subsidie voor de (hygiene van het kind staakten de stemmen weder, 18 tegen 18. De subsidie ten behoeve van de drankibe- strijding werd met 10 verminderd en aan genomen met 24 tegen 12 stemmen. De subsidie voor den A.N.W.B. werd met 10 verlaagd. Bij de artikelsgewijze behandeling der be grooting werd door den heer ONDERDIJK de jaarwedde van den assistent bibliothecaris ter sprake gebracht. Dit salaris is te laag. De heer DIELEMAN zeide dat de Staten al- tijd tegen een partieele loonsverhooging ziin geweest. De begrooting werd daarna zonder stem ming aangenomen. De vergadering werd ten 5 ure gesloten en de volgende vergadering bepaald op Dins- dag 24 Januari, des morgens 10 uur. Vorige week Woensdag omstreeks half vier werd gebeld aan de woning van de familie Van der Ven aan de Hooimarkt te Rotterdam. De vrouw des huizes, die alleen thuis was, deed open en zag twee haar onbekende man- nen staan, van wie de een een rol koperdraad bij zich had en de ander een in krantenpapier gewikkeld pakje onder den arm had. De mannen vroegen of zij op het dak de antenne van de buren mochten repareeren. Mevrouw v. d. Ven zei, dat de mannen daarvoor de toastemming van den huisheer moesten heb ben. De mannen zeiden, dat zij die al waren w.ezen vragen en zij noemden naam en adres van dien huisheer. De vrouw heeft de man nen daarop binnengelaten. Op het portaal van de eerste verdieping heeft een van de mannen haar opeens een slag op het hoofd gegeiven met het pak, dat hij onder den arm had gedragen. De vrouw begon luidkeels om hulp te schreeuwen en juist op dat oogenblik kwam haar man thuis. Haar man heeft zijn kantoor op de Nieuwe Haven aldaar en is anders op dat uur nooit thuis. Toevallig had hij dien dag iets vergeten en dat kwam hij even halen. De mannen kozen op zijn komst het hazenpad. Het rolletje koperdraad en het pakje lieten zij achter. In het pak bleek een strijkijzer te zitten. De mannen wisten te ontkomen. De pclitie stelt een onderzoek in. EEN POLITIEKE MOORD. Vorige week op een avond omstreeks mid- demacht ontving dr. A. Zemenides, een taal- leeraar te Londen, in zijn pension in Hamp- stead, een bezoeker. Men hoorde hem in de vestibule druk met den man praten en twis- ten. Plotseiing klonken er een paar schoten. Toen de andere bewoners van het pension toe- snelden, vonden zij Zemenides zieltogend tegen een kapstok liggen. Daar Zemenides een Cyprioot was en, hoe- wel hij al jaren in Londen woonde, zich druk met de politiek van dat eiland bemoeide, denkt men aan een politieken moord. De politie heeft dadelijk een nauwlceurig ondenzoek in- gesteld en verschillende Cyprioten gehoord. Zij bescnikt slechts over een vaag signalement van den moordenaar. INTERESSANTE TOCHT VAN EEN ENGELSCH MEISJE. Miss May Spinns, een Engelsch meisje uit Harrogate, dat reeds vele iuchtreizen heefc meegemaakt en al meer dan 100 uur in de lucht is geweest, hoopt binnenkort haar bre vet als pilote te behalen en dan een merk- waardige vlucht te ondernemen. Aan Reuter's correspondent deelde zij mede, dat zij n.l. voornemens is een vlucht naar Engeland te ondernemen, waarvoor zij reeds een metgezel heeft aangenomen, en wel den piloot Alan Cameron. Zij zal gebruik maken van een Gipsy-Moth machine, waarmede zij op 29 Maart a.s. van Soerabaja wil vertrek- ken. Op de vraag of zij plan had een nieuw record te vestigen, antwoordde zij: „Integen- deel, tenzij men het een „langzaamheids- record" wil noemen. Ik wil n.l. minstens vier maanden over de reis doen, teneinde met het meest comfortabele vervoermiddel de meest oncomfortabele landstreken te bezoeken. Miss Spinns heeft overigens reeds eenige hoogst avontuurlijke tochten achter den rug. In September verrichtte zij een vliegtocht van Brisbane naar Darwin en terug, dwars over het onherbergzame Centraal-Australie, een tocht van 5000 mijl, nadat zij in Februari reeds een vlucht had medegemaakt van Zuid- Afrika naar Australie. KRANIGE PRAESTATIE VAN EENE ZWEEDSCHE. Een jonge Zweedsche, mevrouw Eva Dick son, heeft onlangs alleen per auto een tocht dwars door Afrika gemaakt en dit als gevolg van... een weddenschap! Zij zat te Nairobi, de hoofdstad der Britscshe kolonie Kenja in Oost-Afrika, aan tafel met eenige Britsche jagers op groot wild, toen een sportman haar fysiek uithoudingsvermogen in twijfel trok. Zij wedde daarop, dat zij door de Afrikaansche woestijn zou trekken en zich te Algiers zou inschepen. Den volgenden dag, 15 November, verliet zjj inderdaad Nairobi in haar auto van slechts 16 p.k.; zij, nam alleen een negerknaap van 15 jaar mede. Door Oeganda, het noorden van Belgisch Congo en Oebangi Chari bereik- te zij Fort Lamy en het Tsjadmeer. Totdusver was de reis betrekkelijk gemakkeljjk geweest maar van hier af moest zij door een over- stroomd gebied reizen. Aan de welwillend- heid van een Fransch officier had zij het te danken, dat zij in een militairen post kon wachten tot de bruggen hersteld waren. Over Zinder en Gao, aan den Niger, trok zij verder en ging dwars door de Sahara naar Algiers. Zij reed dag en nacht, zonder ophouden, hoe- wel de nachten er gkoud waren. Aan het eind van haar reis scheeipte zij zich verleden week Donderdag in op de El Kan- tara, die haar naar Port-Vendres zou bren gen. Van daar zou zij naar Parijs gaan en vervolgens naar haar Zweedsche vaderland. DE LOOPJONGEN WAS HEM TE SLIM AF. Een zekere Chaim Wagorski pleegt sedert een reeks jaren allerlei bedrog te Berlijn. Telkens zit hij een straf af, wordt daarna uit- gewezen en komt dan langs sluikwegen onder valschen naam weer te Berlijn terug. Kort geleden heeft men hem opnieuw te pakken ge kregen en nu zit hij weer in voorarrest. Dat kwam, omdat een loopjongen voor detective heeft gespeeld. Wagorski had een groote bestelling gedaan en gelast, dat de twee paketten in zijn hotel werden gebracht. Een loopjongen kreeg last de paketten alien tegen onmdddellijke beta- ling af te geven, waartoe hij de gequitteerde rekening meekreeg. In zijn verbeelding zag hij reeds in dn onbekenden kooper een mis- dadiger. En hij had het bij het juiste eind Onderweg kwam hij een vroegeren school- kameraad tegen en nu had hij meteen zijn plan gereed. De jongen moest mee en in het hotel informeerden zij bij den portier, waar Herr Wagorski logeerde. In de kamers 24 en 25 was het antwoord. Dat versterkte Emils verdenkingen en hij stuurde zijn vriendje met de paketten en de quitantie naar boven, naar kamer 24. En hoe goed hij geraden had, bleek maar al te duidelijk. Nauwelijks kon z'n vriendje in kamer 24 binnen zijn of er kwam al een elegant gekleed heer de trap af. Met de twee paketten onder zijn arm. En hij gin"- onmiddellijk de deur uit. Blijkbaar was hij, terwijl het vriendje in kamer 24 op geld wachtte, door kamer 25 de gang opgegaan. Maar hij had buiten de slimheid van Emil ge- rekend. Die was als een jachthond achter zijn klant en hield hem in het oog. En een paar j straten verder zag Emil een „grone" staan, en nu was Wagroski in den val. De Schupo hield hem op een paar woorden van Emil aan en een kwartier later zat de oplichter in de bak en Emil in een tram, om de paketten aan zijn chef terug te brengen. Vragen deze rubriek betreffende kunnen door de abonne's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. DUITSCHE PLUIMVEEHOUDERIJ EN EXPORT VAN WETENSCHAP. Herhaaldelijk wordt mij gevraagd hoe ik over de toekomst der pluimveehouderij in ons land denk en het eenige wat ik er van zeggen kan is, dat ik geen icoffiedik-kijker ben. Vooral in dezen tijd van het jaar leeft men in allerlei bladen interviews met helderzienden, die ons voorspellen wat er in 1933 gebeuren zal. Ik beken gaame mijn onvermogen in dit opzicht en voorspel maar liever niets. D-i pluimveehouderij in ons land hangt voor een groot deel af van het buitenland en tegen- woordig vooral van Duitschland. In Duitschland is de toestand vastgeloopen doordat de graanbouwers meer geld voor het graan wilden hebben en dus den invoer gin- gen belemmeren. Daardoor werd het voer duur en kan de kippenhouderij niet meer be staan. Tengevolge daarvan werd er weer minder graan aan kippen en varkens venvoerd en zoo liep dus deze maatregel uit op onder- gang der pluimveehouderij en sterk vermin derd graanverbruik. Aan den anderen kant trachtte op zijn beurt de kippenhouder weer meer geld voor zijn eieren te krijgen en eischte invoerbelemmering voor eieren Gevolg: duurdere eieren en min der verbruik. Weer dus het tegengestelde van wat men verwacht. Met dit al zweeft de Duitsche pluimveehouderij leelijk in de lucht, daar het bedrijf niet meer beheerscht wordt door de capaciteiten van den kippenhouder, doch door omstandigheden van buitenaf, die hij niet beheerschen kan: be'invloeding der graan- en eierprijzen. Duitschland kan in normale tijden lang niet in eigen behoefte voorzien op het gebied der eieren. Ongeveer 85 der Duitsche produc- tie wordt door de kleinere boerenbedrijven geleverd, die over het algemean het ouderwet- sche systeem van kippen houden hebben, n.l. de kippen scharrelen grootendeels hun eigen voer op op de boerderij, maar ze leggen weinig herfst- en wintereieren. De steden vragen echter juist deze eieren en die moeten dus ge leverd worden door beter gedreven hdender- parken of vanuit het buitenland. De kleinere boerenbedrijven hebben minder last van dure voerprijzen als de grootere eierfarms die alle voer koopen moeten. Gevolg: de eierfarms die nog voor de steden werkten zijn opgeruimd en alleen de kleinere boerenbedrijven bleven over. Komt men dan ook in de groote Duit sche steden dan ziet men in de winkels hoofd- zakelijk buitenlandsche eieren. Nu zal men in theorie kunnen zeggen dat men de pluimveehouderij ten plattenlande moet uitbreiden, doch in de praktijk gaat dat niet vlug en niet best. Als de kleinere boer meer kippen moet houden, moet hij duurdere hokken bouwen, meer arbeidsloon uitgeven, meer geld aan voer, enz. De weg tot ver betering ligt dan ook niet zoo zeer in uitbrei- ding van het aantal dan in verbetering der hoedanigheid. De boer zou dus beter pluim- vee moeten koopen, maar waar en hoe De fokkers die het goede pluimvee mceten leveren zijn voor een groot deel verdwenen en wil een fokker bestaan dan kosten broedeieren en kuikens heel wat meer dan de gewone markt- kwaliteit. Zoodoende loopt dus, als de fok- kerij niet loonend meer is, binnen een paar jaar de boerenpluimveehouderij ook vast door gebrek aan bruikbaar pluimvee. Er staan dus twee wegen open, of goedkoop voer voor de kippen en daar willen de graanbouwers niet aan, of den invoer van eieren tegenhouden en daardoor de eieren duurder maken. Dit middel lukt echter ook niet, want worden de eieren duurder dan koopt het publiek ze niet meer. Het ei is nu eenmaal tot op zekere hoogte een luxe. Wordt het te duur dan wordt het een soort lekkernij die slechts door weinigen gekocht kan worden. Bovendien is de indu- strie niet gebaat met vermoording van den invoer van landbouwproducten, daar dan het buitenland, dat de machines en andere artike- len der industrie kocht, niet meer koopt. Daardoor loopt de industrie vast, de arbeiders kunnen ook in het eigen 'and niet meer koopen en zoo loopt men steeds verder in een cirkel rond die steeds verder naar de diepte zakt. De Duitsche pluimveebladen zitten ook in groote moeilijkheden. Ten behoeve der lezers moeten ze aandringen op beperking van e-er- invoer enz., doch als ten slotte door de ge- weldig samengestelde en incengrijpende maat regelen de pluimveehouderij toch ten gronde gaat, dan gaan de bladen vanzelf mee. De zaak is nu eenmaal zoo: men kan van regeeringswege de prijzen verhoogen (direct of indirect), maar men kan niet het pub'iek dwingen om te koopen. Wordt thans het ei te duur dan zal het jaren duren voor men later de eieren weer populair heeft en inmid- dels heeft de pluimveehouderij een leelijke klap gekregen. De toestanden op pluimvee- gebied in ons land zijn zorgelijk, maar in Duitschland niet minder. Inmiddels is de ijver der wetenschappelijke werkers er geen cent minder op geworden. Men moet zich verbazen over den energie en den durf der geleerden en der uitgevers. Zoo worden thans uitgegeven eet. tweetal wer'.tjes, kalenders voor 1933, die voor iederen pluim- veehouder, voor zoover hij Buitsch kan lezen, een waardevol bezit zijn. Het eene, een boekje van 700 bladzijden, gerft allerlei interessante artikelen op hec gebiei de' voedingsleer, fok- leer, enz. met groote tabellen over verteer- baarheid van voer, het andere is een scheur- kalender met 100 losse blaadjes, ieder met prachtige interessante l'oto's en een toepasse- lijke beschrijving. Ik durf deze werkjes met een gerust hart aanbevsien, zij zullen er voor 1933 zeer veel r.ut van hebben en het is zon der twijfel een export-artikel der Duitsche wetenschap van hooge waarde. De titels en uitgevers zijn: Kalender fur Geflugelzuchten 1933. Uitgever Grotz Pfenningsdorff te Berlin. Dit is het besproken boekje. De aardige scheurkalender heet: Kalender fur Geflugel- wirtschaft 1933. Uitgever Fachsr en Fischer te Leipzig. Dr, TE HENNEPE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6