BUBGEKLIJKEN STAND. DAMRPBRIEK, LOOP DER BEVOLKING. De heer DE BAARE vraagt of de rflks- tyjdrage verzekerd is. De heer VAN BOMMEL VAN VLOTEN ■eide, dat nog geen antwoord van het ry:k is ontvangen, De heer KODDE zal zicsh niet tegen het voorstel van Ged. Staten verzetten en zal over do bezwaren die hy heeft, heenstappen. Het voorstel werd hierna zonder stemming aangenomen. Afkoop tol weg Aardenburg Belgische grens. Ged. Staten stelden voor den tol op den weg van Aardenburg langs de Elderschans over Heille naar de Ryksgrens in de richting Mid- delburg in Oost-Vlaanderen af te koopen van de concessinarisse vein den tol, de weduwe U T. Coppensde Jonghe te Eede voor f 2600. In een der afdeelingen uitte een lid zyn vol- doening over het feit, dat Ged. Staten de over- eenkomst ook hadden doen teekenen door de dochter van de concessionarisse, daar, hoewel deze pas is overleden, de zaak thans onbelem- merd voortgang kan hebben. Van de zijde van Ged. Staten werd op gestelde opmerkingen en vragen geantwoord, dat de toestand van den weg niet zoo slecht is als men wil doen voorkomen en dat het verdere onderhoud zal moeten geschieden door de gemeenten Aar denburg, Eede en Sluis. De beste regeling achten ztj het, dat na bespreking wordt vast- gesteld, dat de gemeenten onderling een harer met het onderhoud belasten en de andere ieder bun deel in de kosten bydragen. Aangenomen. Weg MiddelburgAbeele. Ged. -Staten stelden voor het wegsgedeelte van de brug in den Vlissingschensingel te Middelburg tot de tramhalte te Abeele met ingang van 1 Januarl 1933 in beheer en on derhoud van de gemeente Middelburg over te nemen onder voorwaarde, dat de gemeente Middelburg jaarlyks een bedrag van f 784,80 in de Provinciale kas stort en de gemeente het verhardingsmateriaal, de afwateringsmid- delen en wat verder als tot den weg be- hoorende kan worden gerekend, kosteloos aan de Provincie afstaat. In een der afdeelingen antwoordde men vac de zijde van Ged. Staten op een desbetreffende vraag, dat de werkzaamheden, die nu nog aan den weg plaats hebben geschieden voor reke- nlng van de gemeente Middelburg, met 75 bijdrage uit het wegenfonds. In him antwoord op het algemeen verslag deelen Ged. Staten mede, dat een ingesteld onderzoek de meening van een der leden als zouden voor de verbetering van bedoeld weg- ▼ak afgekeurde steenen zijn gebruikt, op een mlsverstand moet berusten, aangezien alleen nleuwe en gave klinkers zijn gebruikt. Aangenomen zonder stemming. Geldleening Provinciaal wegenfonds. Ged. Staten stelden voor ten behoeve van het Provinciaal wegenfonds eene leening aan te gaan van ten hoogste 1.000.000, tegen een rente van ten hoogste 5M> berekend tegen parikoers. In een der afdeelingen meende een lid be zwaar te moeten maken tegen een rente van ten hoogste 5% Hy is van meening, dat zeer wel tegen een lageren rentevoet van 5 kan worden geleend, gezien het feit, dat ver- schillende gemeenten tegen 5 en zelf tegen 4% leeningen sluiten. Een lid van Ged. Staten antwoordde, dat daze leening niet direct noodig is, maar ge- vraagd wordt voor de komende jaren. Zou over eenige jaren niet tegen 5 kunnen wor den geleend, dan zou door de Provinciale Sta ten een nieuw besluit moeten worden geno- men. Het spreekt echter van zelf, dat Ged. Staten tegen een zoo laag mogelyke rente de leening zullen sluiten. Aangenomen zonder stemming. Voeren, rechtsgeding. Ged. Staten stelden voor hen te machtigen in eersten aanleg namens de Provincie op te treden in een mogelijk rechtsgeding tusschen haar en J. Hullaert te Uzendijke. Het geldt hier de moeilijkheden gerezen inzake den aanleg en de verbetering van den verbindingsweg tusschen West- en Oost- Z.- Vlaanderen. Naar aanleiding van in de af deelingen gestelde vragen antwoordden Ged. Staten, dat by het aangaan van het monde- ling accoord 5 personen aanwezig waren; Hullaert ging er op dat oogenblik mede accoord. Later echter trok hij zich terug, niettegenstaande hem 90 of 3000, was uit- betaald en weigerde alle verdere medewer- king. Nog zal getracht worden een schikking te treffen. Enkele leden hadden liever een schriftelyke overeenkomst gehad. Van de zijde van Ged. Staten werd nog opgemerkt, dat niet wlskundig is vastgesteld, welke voordeelen bereikt zullen worden, daar de hoop bestaat, dat na het uitbrengen van het exploit de be- trokkene zal „bftdraaien". Het ware zeker beter geweest, als de mondelinge overeen komst schriftelyk was vastgelegd. Aangenomen zonder stemming. Overneming laagspanningsnet Graauw en Langendam. Ged. Staten stelden voor aan de P.Z.E.M. een crediet te verleecen van 5000 voor over came van het laagspanningsnet der gemeente Graauw en Langendam. Op een desbetreffende vraag in de afdeelin gen luidde het antwoord van de zyde van Ged. Staten, dat als nog niet overgenomen netten overbiyven die te Hontenisse, Westdorpe, Zaamslag, Sas van Gent en Breskens (voor alt laatste is intusschen een voorstel inge- komen). Ged. Staten zyn van oordeel, dat de over neming goeden voortgang heeft. Een lid had bezwaar tegen opgeschroefde rentabiliteitsberekeningen en vroeg dit lid hoe lang het net nog kan meegaan en of het ver- antwoord is op de meters zooveel winst te ramen, dat daardoor de geheele berekening meer dan beinvloed wordt. Van de zyde van Ged. Staten werd de meening geuit, dat over neming in het algemeen belang is, terwtfl alles te voren nauwkeurig door de P.Z.E.M. wordt onderzocht. Nimmer is gebleken dat by over- name van netten een slechte koop werd ge- daan. In him antwoord op het algemeen verslag eeggen Ged. Staten nog, dat in den regel be- dongen wordt, dat de meterhuren niet dan ge- leldelyk op het peil, dat de P.Z.E.M. alge meen berekent, gebracht zullen worden. Als opbrengst van meterhuur zijn derhalve de be- dragen geraamd, welke door de betreffende gemeente ontvangen zyn. Aangezien in de gemeenten Graauw en Langendam en Cad- zand ongeveer evenveel meters geplaatst zijn, is voor de twee gemeenten hetzelfde kapitaai voor de meters berekend, daar echter het meterhuurtarief in de eene hooger is dan in de andere, verschillen de ontvangsten uit meterhuur onderling. Aangenomen zonder stemming. Overneming laagspanningsnet Cadzand. Voor ovemame van dit net stelden Ged. Staten voor een crediet aan de P.Z.E.M. te verleenen van 12.600. Naar aanleiding van opmerkingen in de af deelingen ontkennen Ged. Staten dat er sprake is van opgeschroefde rentabiliteitsberekenin gen. De koopprijs wordt zoodanig berekend, dat, gezien de uitkomsten van de gemeente- lyke exploitatie over de afgeloopen jaren, een sluitende exploitatie mogelyk wordt. Hoe lang een net kan meegaan is moeilijk te zeggen, bij behoorlijk onderhoud zeer lang, in de renta- biliteitsrekening wordt op ruim 33 jaar ge rekend. Aangenomen zonder stemming. Verhooging crediet bouw rnotor- schepen. Ged. Staten stelden voor het bedrag, dat verleend was voor de aanschaffing van drie motorbooten voor de Prov. Stoombootdiensten te verhoogen van 175.000 op f 178.000 per schip. Dit voorstel heeft in een der afdeelingen tot zeer uitvoerige besprekingen geleid. In de beide andere kon men zich algemeen met het voor stel vereenigen nadat door de leden van Ged. Staten nadere inlichtingen waren verstrekt ten aanzien van de gunning der schepen aan de Schelde met een toeslag van f 3000 per stuk. In de eerstbedoelde afaeeling meende een der leden, dat ten voile in den geest van de motie-Staverman is gehandeld. Op meer critische opmerkingen is van de zyde van Ged. Staten o.a. opgemerkt dat het ryk 80 pet. van 175.000 bydraagt en dat in deze van de gemeente Vlissingen niets is te verwachten. Een lid is, gezien de ervaringen opgedaan met de Koningin Wilhelmina, de Prinses Julia na en de Prins Hendrik, wel eenigszins huive- rig nu ook voor deze nieuwe drie schepen de plannen van het bureau-Cornelissen zijn en vraagt wie nu de verantwoordelijkheid draagt, een ander lid meent dat men kan spreken van 3 9000 geschonken voor de bestrijding van de werkloosheid te Vlissingen, weer een ander vreest dat het de provincie wel eens f 5000 per schip meer zal kunnen kosten en vraagt of het ryk genoegen neemt met deze op- dracht aan De Schelde. Een op dit gebied geen vreemdeling zijnd lid, zegt dat de direc- tie van de uitvoerende maatschappy niet ver- antwoordelyk is. Narekenen van het bestek ligt niet op den weg van den scheepsbouwer. Een lid van Ged. Staten deelde in dit ver- band nog mede, dat vele inschryvingen voor den bouw zyn ingekomen, daarop zyn ver- schlllende conferenties met de directie der Schelde gevolgd, aan wie onmiddeliyk is me- degedeeld, dat hare inschryving te hoog was. Daarop is verlaging gevolgd tot 178.000 en zyn Ged. Staten op dat bedrag ingegaan, onder voorbehoud van nadere goedkeuring door de Provinciale Staten. De Koningin Wil helmina voldoet thans zeer good. Met de Prin ses Juliana is het voortdurend tobben, dit schip is nog nooit 1 anger dan drie weken ach- tereen in de vaart geweest en telkens blijkt er iets niet in orde. Het gebrek ligt evenwel niet bij het schip doch by de motoren. De leverancier van deze, n.l. „Werkspoor", stond in deze voor onverklaarbare feiten, doch de deskundlgen hebben verzekerd, dat alles in orde zal komen, zonder dat het de Provincie iets zal kosten. De Prins Hendrik is overge nomen op advies van de vertegenwoordigers van het bureau-Cornelissen en de directeur van de Stoombootdiensten, doch al spoedig bleek, dat het schip weinig stabiel was en Ged. Staten achtten zich niet verantwoord het schip in de vaart te brengen en wendden zich om advies tot de Scheepvaartinspectie. Deze ging accoord met een verbreeding van de romp, wat f 10.000 zal kosten, men zal in dat geval het schip met alle gerustheid in de vaart kunnen brengen. Zwaardere beballasting, dat 1150 zou kosten is eveneens aan het oordeel der inspec- tie onderworpen, doch een bericht daarover is nog niet ontvangen. Ged. Staten erkennen, dat het vertrouwen in het bureau-Cornelis sen verzwakt is, maar de nu te bouwen schepen zijn van een geheel ander type. Thans is ook daarover bereids het oordeel van de scheepvaartinspectie ingewonnen. De verant woordelijkheid blyft echter by het bureau- Cornelissen, de booten zullen nimmer worden overgenomen voordat de scheepvaartinspectie een deugdeiyke verklaring heeft afgelegd. Het gerucht, dat de Schelde van het te ver wachten gebrek aan de Prins Hendrik op de hoogte was, ontkent de directie, men had er niet de minste voorstellen van gemaakt. Het is van groot belang, dat de werf waarop ge- bouwd wordt in de nabijheid van het Provin ciaal bedryf ligt, zulks in verband met even- tueele grootere of kleinere herstellingen in de toekomst. Een lid meent te weten, dat als deskundi- gen van de Schelde een fout zouden ontdekken zy zeker zullen waarschuwen en wyst er op, dat de Schelde nooit zoo concurreerend zal kunnen optreden als de werven te Rotterdam en omgeving, aangezien de aanvoer der be- noodigde materialen naar Vlissingen duurder komt dan naar Rotterdam. Van de zyde van Ged. Staten wordt em- stig bezwaar gemaakt tegen het noemen van de verschillende inschryvingssommen, o.a. omdat de motoren waarvoor is ingeschreven veel in model, constructie en dus ook in prys vers.chillen. Ook mededeeltng in geheime ver- gadering waarborgt geheimhouding niet vol- doende en deze is toch bepaald noodig, aan gezien de verschillende werven in byna alle gevallen inschryven met verlies en voor an dere niet willen weten welk bedrag als ver lies berekend wordt. Verschillende leden namen hiermede geen genoegen en een hunner meende dat Ged. Staten in deze aan de leden der Staten tekort doen. Ook in hun antwoord op het algemeen ver slag blyven Ged. Staten erby, dat zy tegen- cver de andere inschryvers geen vryheid vin- den om mededeeling te doen van de verlangde cyfers. De heer DE PAUW vroeg of het de bedoe- ling is de quaestie bureau-Cornelissen thans ook aan de orde te stellen. Hy, zeide dat wy het naadje van de kous niet te weten zyn gekomen en dat alle in lichtingen wel niet in het openbaar gegeven zullen worden. Hy vraagt of het ryk 80 zal bydragen van het hoogste bedrag waarvoor is inge schreven, dan wel van het laagste bedrag. wy zyn altyd afgescheept met de mede deeling dat het bureau-Cornelissen een goed bureau was. In deze zaak is wat meer licht gekomen. Ged. Staten erkennen dat het ver trouwen in het Bureau-Cornelissen zeer is verzwakt. Het spyt hem dat Ged. Staten niet verder willen gaan en de banden met dit bureau af te breken. Het verwondert hem in hooge mate, dat Ged. Staten nog verder met dit bureau willen werken. Spr. gaf in over- weging aan de Prov. Staten om de banden met dit bureau af te breken en hij, diende een motie in dien zin in, waarin Ged. Staten ver- zocht worden alle relaties met het bureau- Cornelissen af te breken. De heer KODDE meende dat de leden van Prov. Staten het recht hebben volledig te worden ingelicht, desnoods in geheime zitting onder volledige geheimhouding. De heer VAN DER WART voelt dat hier voetangels en klemmen liggen en herinnert aan de debatten over het bureau-Cornelissen by den bouw van de motorveerboot Koningin Wilhelmina". Hy wil de motie-De Pauw om prea-adrvies naar Ged. Staten zenden. De heer DE PAUW zeide dat deze quaestie in de afdeelingen voor en na is besproken. Zyn motie is dus niet rauwelings in de ver- gadering geworpen. Hy moet bezwaar maken de motie te wijzi- gen in den door den heer Van der Wart be- doelden zin. De heer VAN ROMPU zeide dat het ryk 80 betaalt van 175.000 voor de 3 nieuwe veerbooten. Hy deelde mede dat de .Koningin Wilhel mina" het eerste schip is van dien aard in geheel Europa. Is het dan te verwonderen dat aan zulk een schip eenige fouten kleven. Niets is volmaakt. De critiek is volmaakt. Het schip heeft na eenige wyzigingen aan de gestelde eischen beantwoord. Het zusterschip is de „Prinses Juliana", hier mankeert niets aan. Alleen aan de motoren mankeert wat. Het machine-personeel heeft altyd met stoom- machines omgegaan en daardoor zyn wel eens kleine storingen voorgekomen. Werkspoor, die een wereld-reputatie heeft, heeft de fouten hersteld en nu is het schip in orde. Wat de Prins Hendrik" betreft, hebben Ged. Staten dezelfde eischen gesteld als voor de andere veerbooten. Er is van het bureau- Cornelissen niets geeischt dat niet gewettigd was. Wat de stabiliteit betreft deze is niet in orde. De eischen voor den dienst Vlissingen Breskens zyn veel hooger dan die voor den dienst Hansweert-Walzoorden. Ged. Staten gaan met het schip proefvaren en zy meenen dat het dan best zal gaan. De steigers bij Walzoorden en Hansweert zyn nog niet door het ryk gebouwd. Als er fouten gemaakt zyn, zullen deze worden hersteld. In het ongunstigste geval zullen deze kosten bedragen 11.000 en in het gunstigste geval 1100. Hy is tegen de motie-De Pauw, omdat hy deze niet billyk vindt. Als er reden tot critiek is, zullen Ged. Staten deze niet aan het bureau-Cornelissen onthouden. Hy stelt nog voile vertrouwen in dit bureau, dat een goe den naam heeft. De critiek is gemakkelyk, doch verbeteren is niet zoo gemakkelyk. De heer MOELKER zeide, dat het voor de Statenleden niet zoo gemakkelyk is critiek uit te oefenen op een bekend technisch bureau op scheepvaartgebied. Hy geeft toe dat men wel eens een vergissing kan maken by den bouw van een nieuw type schepen. Dat het derde schip het minste voldeed, nl. de „Prins Hendrik", geeft wel iets te denken. Het bureau had royaal moeten toegeven dat er fouten zyn gemaakt, beter dan met lapmid- delen de fouten te willen dekken. De heer VAN ROMPU haalde aan wat de scheepvaart-inspectie heeft gezegd, dat te veel gelet is op het gemak van de passagiers, ook met het oog op zeeziekte, dan wel op de stabiliteit van het schip. De heer DE PAUW zeide, dat een aan- haling uit een brief van den hoofdinspecteur van de scheepvaart niets beteekent als de ge heele brief niet wordt aangehaald. Spreker zegt dat hy critiek meent te moe ten uitoefenen op een scheepvaartbureau. Nu wordt hem verweten dat hy dit bureau aan het uitschelden is. Hiervan is volstrekt geen sprake. Zyn critiek is alleszins gerechtvaar- digd en wordt door verschillende leden ge- deeld. Het bureau-Cornelissen kan geen bete- ren verdediger hebben als den heer Van Rompu. Hy blyft van gevoelen, dat de bouw van de 3 schepen een zwarte schaduw werpen op het bureau-Cornelissen. Spreker wil voor verdere ontwerpen van het bureau-Cornelissen ge- spaard blijven. Hij beval zyn motie aan. De VOORZITTER teekent protest aan tegen de wyze waarop de heer De Pauw over de scheepvaart-inspectie heeft gesproken. De heer STAVERMAN meent, dat de eer van het bureau-Cornelissen wordt aangetast door de aanneming van de motie-De Pauw. Hij hoopt dat Ged. Staten de noodige con- clusies zullen trekken uit de discussies over deze quaestie gesproken. De heer DE PAUW ontkent dat het zyn be- doeling zou zyn geweest zich in afkeurenden zin uit te laten over de scheepvaart-inspectie. Hy heeft alleen gezegd, dat hy protest aan- teekende dat de heer Van Rompu maar een gedeelte uit den brief van de scheepvaart inspectie heeft aangehaald. De heer KODDE zou nog gaame in geheime zitting nadere inlichtingen ontvangen. Hy is er voor dat klare wijn worde geschonken. De heer VAN DER WART merkt op, dat reeds verschillende opmerkingen zyn gemaakt over het bureau-Cornelissen by den bouw van de .Koningin Wilhelmina". Hy is er voor de motie-De Pauw te ren- voyeeren naar Ged. Staten, teneinde de zaak verder rustig te overwegen. Het beste vindt hy advies van Ged. Staten te krjjgen. De heer PAAP gelooft dat het beter is niet aan te dringen op openbaarmaking van cyfers. Hy vindt dat hier de voorkeur ver- dient over de cyfers van den bouw van de 3 motorbooten niet te spreken. De heer DE PAUW is bereid zyn motie te wijzigen in dien zin dat Ged. Staten over deze motie bericht en raad zullen uitbrengen. De heer VAN ROMPU zeide dat de bouw van de 3 schepen in Zealand tot vele moeiiyk- heden aanleiding geeft. De eene inschryver wil voor den anderen niet weten waarvoor zy hebben Ingeschreven. Hy is er tegen de door den heer Kodde gevraagde Inlichtingen in ge heime zitting te geven. De heer DE PAUW Vfoeg of de brief van den inspecteur van de scheepvaart-inspectie aan de Statenleden zal worden overgelegd. De heer VAN DUSSELDORP zeide. dat het vertrouwen in het bureau-Cornelissen by Ged. Staten wel eens geschokt is geweest. Het bureau heeft zich in tegenwoordigheid van Werkspoor en de Droogdok-Maatschappy by Ged. Staten kunnen handhaven in de repu- tatie welke het by Ged. Staten had. Er is dus wel eens wantrouwen geweest, doch het bureau heeft zich volkomen hersteld. De VOORZITTER verzocht den griffier vol ledige voorlezing te doen van den brief van den hoofdinspecteur van de scheepvaart-in spectie. Uit dezen brief biykt, dat het schip vol komen veilig kan varen. De VOORZITTER stelde voor de motie-De Pauw te renvoyeeren naar Ged. Staten. De heer VAN DUSSELDORP zeide nog- maals dat het vertrouwen in het bureau-Cor nelissen volkomen is hersteld. De heer DE PAUW wilde de bespre king verder aanhouden en dit kan niet anders dan door zijn motie in handen van Ged. Staten te stellen, die dan nader advies zullen uit brengen. De heer VAN ROMPU zeide, dat de 3 nieuwe veerbooten geheel in orde zullen zyn, wat betreft de stabiliteit. De motie-De Pauw werd daama in handen gesteld van Ged. Staten. Het voorstel van Ged. Staten betreffende den bouw van de motorschepen werd hiema aangenomen. De heer ONDERDIJK stelde voor thans te pauzeeren. Hiema werd te 12.30 de vergadering ge- schorscht tot 1.45 uur. WESTDORPE. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd: Dina Maria Remery geb. Batus en zoon, van Selzaete. Philemon van Eetveldt en gezln, van Koe- wacht. Hermina Maria van Waes, van Sas v. Gent. Vergenie D'haetze geb. van Opdorp en doch ter van Sas van Gent. Raymond Meloen en gezin van Sas v. Gent. Vertrokken: Rlchardus Aloysius Maria Vercauteren en gezin naar Zevenbergen. Juliana Eduarda Kerckhaert naar Zeven bergen Werner Camllle Marie Emile Clothilde van Waes naar Breyell (D.). Camillus Johannes Jacobus de Wael en gezln naar Ter Neuzen. Palmyre Mathilda de Jaeger naar Zuiddorpe. Irena Delphina Rottier naar Sas van Gent. BOSCHKAPELLE. Huweiyks-aangiften. 22 Dec. Joseph Fran- ciscus de Block (van St. Jansteen), oud 26 j., jm. en Coralia Maria Dhaene, oud 19 j., jd. Geboorten. 20 Dec. Elisabeth Apolonia, d. van Jozef van Bastelaar en van Louisa Vir ginia Mangnus. 29 Dec. Gerardus Marie, z. van Pieter Francies Gelderland en van Eme- rentia Maria van Damme. 31 Dec. Jaap Pieter, z. van Christiaan Pieter de Maree en van Jozina Pieternella Haak. Overiyden. 27 Dec. Mathilda de Rooy, oud 62 j., echtg. van Augustinus van Leaven. HOEK. Huweiyks-aangiften. 1 Dec. Joseph Johan nes Beeldens (van Ter Neuzen) oud 25 j., jm. en Maria Geertruida de Fouw, oud 20 j., jd. Huwelrjks-voltrekkingen. 15 Dec. Joseph Johannes Beeldens (van Ter Neuzen), oud 25 j., jm. en Maria Geertruida de Fouw, oud 20 j., jd. Geboorten. 2 Dec. Julia, d. van Willem Dieleman en van Albertina Franziska Fran- ken. 4 Dec. Elizabeth, d. vein Jan Bakker en van Lena Bastiaantje Hokke. 17 Dec. Pie ternella Cornelia, d. van Petrus Abraham Lantsheer en van Helena Corstanje. 20 Dec. Andr6 Gustaaf Antoine, z. van Camiel Dob- belaere en van Maria Clara van Wijnsberghe. Marlnus, z. van Jannis de Putter en van Dingetje Adriana de Jonge. 28 Dec. Jacobus Daniel, z. van Pieter Hamelink en van Dina Magdalena Bakker. Overiyden. 11 Dec. Joost Jacob van Doese- laar (overl. te Vlissingen), oud 63 j., weduwn. van Pieternella Johanna de Feijter. 21 Dec. Cornells Dieleman, oud 62 j., wed. van Sara den Hamer. HONTENISSE. Huweiyks-aangiften. 22 Dec. Jacobus Bro- sens (van Weelde (B.), oud 21 j., jm. en Maria Mathilda Maas, oud 21 j., jd. 29 Dec. Josephus Johannes Bemardus van Laere, oud 26 j., jm. en Mathilde Mahu, oud 26 j., jd. Huwelyks-voltrekkingen. 16 Dec. Joseph de Wit (van Clinge), oud 24 j., jm. en Martha Verschuren, oud 28 j., jd. Geboorten. 11 Dec. Alouisius .Josephus, z. van Eduard Asselman en van Maria C. de Waal. 14 Dec. Maria, d. van Alouisius J. Sameel en van Anna C. M. Baart. 15 Dec. Tina Maria en Robertus Theodorus, d. en z. van Josephus Jonkheym en van Angela M. R. Lansue. 16 Dec. Maria, d. van Petrus E. M. Kuypers en van Mathilda R. Borm. 18 Dec. Theodoor Seraphinus Marie, z. van Leonard J. J. Moorthamer en van Paulina M. Collet. 30 Dec. Eduard, z. van Desird van den Bergen en van Apolonia C. Fruytier. Jacobus Ber- nardus Hendricus, z. van Jacob C. van Dron- gelen en van Johanna G. Huisman. 31 Dec. Johannes Ren6 en Alouisius Hendricus, zonen van Alphonsus J. Tieleman en van Pharailda Pr. Jonkheijm. Overiyden. 8 Dec. Johan Petrus Jonkheijm, oud 9 j., z. van Leonardus en van Maria A. Pieters. 20 Dec. Elisabeth van Jole, oud 74 j., d. van Jacobus en van Catharina Chr. Lem- sen. 24 Dec. Frans van Dommele, oud 72 j., echtg. van Cornelia de Koeyer. 25 Dec. Theo dorus Pieters, oud 52 j., z. van Jan Ft. Pieters en van Apolonia Hoop. 27 Dec. Maria Elisa beth Weemaes, oud 51 j., wed. van Petr. Aug. van Mieghem. 29 Dec. Maria Mathilda Leo- CCLXXXII. Lidmaatschap Nederl. Dambond. Per 1 Januari 1933 kunnen weer nieuwe leden tegen de gereduceerde contributie wor den aangenomen (/1,50 /0,10 voor adml- nistratiekosten). Man kan zich als lid van het district Zeeuwsch-Vlaanderen aanmelden voor wat het Westel deel betreft by den heer S. J. Boogaart te Zuidzande en voor het Oostel. deel by schryver dezers. By toetreding ont- vangt ieder lid gratis het maandblad „Het Damspel", het orgaan van de Nederl. Dam- bond, dat voor niet-leden /3 per jaar kost zy, die reeds lid zyn en dit wenschen te blyven, worden in den loop dezer maand in de gelegenheid gestgld him contributie voor 1933 te voldoen 1,60). De heer S. J. Boogaart neemt evenals vorige jaren de contributie van de leden in het Westel. deel in ontvangst.. En mochten de leden van de nieuwe dam- vereeniging te Oostburg en bloc willen toe- treden, dan zal de heer D. Luteyn aldaar gaarne voor de verzending der gelden aan my willen zorg dragen. We hopen uiteriyk 25 Januari alle contri- butles ,,binnen" te hebben, ten einde voor een juiste toezendlng der maandbladen te kunnen zorgen. Eventueele adresveranderingen en oe- dankjes s.v.p. v66r denzelfden datum. En om tenslotte de dammers over de Schelde in de gelegenheid te stellen, het maandblad, dat hun anders f 3 kost, tegen halven prys te ontvangen, willen we ook voor hen de moge- lykheid openen lid te worden van het district Zeeuwsch-Vlaanderen. De Middelburgsche en Souburgsche dammers kunnen zich daartoe wenden tot den heer J. Strooband, die te Vlis singen zullen den heer L. Goedbloed ongetwy- feld bereid vinden als tusschenpersoon op te treden. Natuurlyk kan men zich ook recht- streeks aanmelden. Het bedrag der contributie is voor ieder 1,60 per jaar. Niet onmogelijk kan dan binnenkort nog eens een district Zeeland van den Nederl. Dambond gesticht worden, dat zyn bestaan reeds zou wettigen door het onder ieders be- reik brengen van het maandblad ,,Het Dam spel", om nog te zwygen van de band, die langzamerhand zou ontstaan met den natio- nalen bond, waardoor de propaganda voor het damspel in Zeeland doeltreffender zou worden dan tot dusver het geval was. We rekenen op een groot aantal aanmel- dingen. WAAROM VERDER SUKKELEN? Voelt gij u temeergeslagen, vermoeid en I afgemat hebt gy last van pyn in de len- denen, ledematen of spieren? Lydt gy aan j urinestoomissen, aanvallen van duizeligheid, I lioofdpijn of rheumatische pynen? Zoo ja, hebt j gij er dan over nagedacht wat de ootzaak J van uw noodeloos lijden i3? Als uw bloed niet op de juiste ivyze gefil- I treerd wordt, doordat uw organen verzwakt j zijn, blijven urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden in het gestel achter. Zij zetten zich af en veroorzaken verschynselen als de I bovenstaande. Iedere dag uitstel maakt de i zaak erger en dient gij onmiddellijk aan te I vangen met het gebruik van Foster's Rugpyn j Pillen. Reeds jaren bleek de afdoende werking van dit speciale middel tegen spit, rugpijn, ischias, rheumatische pijnen, waterzucht, urinestoomissen en blaaszwakte. Foster's Pillen werken niet op de ingewan- den en passen mannen en vrouwen van elken leeftyd. 1,75 per flacon, Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke- Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 26 (Ingez. Med.) nie de Rijcke, oud 20 j., d. van Alphonsus en van Leonie van Arenthals. ST. JANSTEEN. Geboorten. Dec. Willy Rogier Catharina, z. van J. de Loos en van F. de Witte. Ber nard Sebastianus Maria, z. van W. B. M. Blommaart en van E. M. Usebaert. Juliette Rosalie, d. van E. F. van Daele en van R. E. M. Apers. Edmond Leonard Germain, z. van A. L. Broeckaert en van C. Ph. van Himste. Overiyden. Dec. Petrus Johannes Ferket, oud 71 j., echtg. van E. P. Puijlaert. Eugenius Cornells de Witte, oud 20 d., z. van J. J. de Witte en van A. S. Meert. Julma Francisca de Smet ,oud 65 j., echtg. van C. L. d'Hooghe. OVERSLAG. Huwelyks-voltrekkingen. 5 Dec. Camillus Josephus Ghysens, oud 41 j., weduwn. en Anna H. M. van Hurck, oud 27 j., jd. STOPPELDIJK. Huwelijks-aangiften. 16 Dec. H. J. Ch. Kerckhaert (van Hengstdyk), oud 47 j. en A. M. Keiser, oud 43 j. Geboorten. 25 Dec. Jacobus Ludovicus, z. van H. F. Maasv. d. Lavoir. Overiyden. 3 Dec. Petrus Bllteryst, oud 43 j., echtg. van A. M. Vermast. 12 Dec. Isabelle Maria van Meelen, oud 73 j., wed. van P. van den Bergen. 13 Dec. Josephus J. van den Bergen, oud 5 maanden. WESTDORPE. Huweiyks-aangiften. 8 Dec. Gustaaf Lau- reys, oud 26 j., Jm. en Margaretha Maria de Smaele, oud 22 j., jd. Huwelyks-voltrekkingen. 29 Dec. Gustaaf Laureys, oud 26 j., jm. en Margaretha Maria de Smaele, oud 22 j., jd. Geboorten. 2 Dec. Amtonius Theodule, z. van Emile Antonius Adam en van Maria Magdalena Goethals. 9 Dec. Hendrik Amtho- nie, z. van Gilles Anthonie 't Gilde en van Jozina Catharina Harte. 16 Dec. Antoine Victor, z. van Franciscus van Waes en van Elvira Maria Lammens. 18 Dec. Ria, d. van Maurice v. Hecke en van Irena Maria Buysse. Overlijden. 3 Dec. Willy Franciscus Richard Goethals, oud 3 m., z. van Alphonsus Cornells en van Leonarda Maria van Vooren. 18 Dec. Rosalia Dominica Ingels, oud 62 j., echtg. van Cyrillus van Hecke. IJZENDIJKE. Huweiyks-aangiften. 1 Dec. G. de Poorter, oud 28 j., jm. en M. E. Cammaert, oud 28 j., jd. 22 Dec. A. C. M. Heeffer, oud 26 j., jm. en C. M. Kaas, oud 23 j., jd. 23 Dec. H. N. C. van Waes, oud 28 j., jm. en C. S. M. Doens, oud 21 j., jd. Huwelyks-voltrekkingen. 1 Dec. Mattheus S. Engels, oud 27 j., jm. en Joh. M. Jansen, oud 20 j., jd. 22 Dec. Gustaaf de Poorter, oud 28 j., jm. en Maria Eliza Cammaert, oud 28 j., jd. Geboorten. 12 Dec. Marinus Bastiaan Adriana, z. van Bastiaan Kopmels en van Apolonia de Jonge. 19 Dec. Willy Constant, z. van Theoph. J. P. Aerssens en van Amelie Synesael. 24 Dec. Adrianus Fredericus, z. van G. A. Hendrikse en van P. G. A. M. van Hout. 31 Dec. Jacoba Maria, d. van Samuel Jannis Boetje en van Jacoba C. Dobbelaar. Overlijden. 22 Dec. A. M. S. Tournd (overl. te Gent), oud 71 j., echtg. van Petr. B. Pau- wels. 23 Dec. N. M. Georgedit Marechal (overl. te Oostburg), oud 58 j.. echtg. van Em, Vermeere. Kampioenschap Zeeuwsch-Vlaanderen. By voldoende deelname wordt in het a.s. voorjaar weer een wedstrijd gehouden om het kampioenschap van Zeeuwsch-Vlaanderen. Indien in het Westel. deel voorwedstrijden noo dig mochten zijn, dan zal de heer S. J. Boo gaart daarvan de regeling op zich nemen. Na dere byzonderheden volgen, zoodra het aan tal deelnemers bekend is. Men kan zich aan melden v66r 1 Februari. Ter oplossing een tweetal eenvoudlge, maar leerzame eindspelen, die we ontleenen aan het Decembemummer 1932 van den Prov. Gro il ingschen Dambond. Volledigheidshalve vermelden we er by, dat het niet noodig is naar ingewikkelde varian- ten te zoeken, daar in beide eindspelen de winst tot stand komt in een aantal geforceer- de zetten. Oplossingen zullen we inwachten tot 20 Januari a.s. No. 1, van J. Tuininga, Groningen. ZWART 1 2 3 4 5 WIT 47 48 49 50 Stand in cijfers: Zwart: 14, 19, 23, 24, 36 en een dam op 46. Wit: 25. 30, 34, 38, 42, 45, 47. No. 2, van J. Scheeres. Zwart: 1 schijf op 34 en 1 dam op 35. Wit: 31, 36, 43, 44 en een dam op 37. Voor beide als steeds: Wit speelt en wint.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 3