ALGEMEEN NIEUWS- EN APVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN, DeSlapsndsBoeddha Eerste Blad. No. 8936 VRiJDAG 6 JANUARI 1933 73e Jaargang. B E R I C H T. Kleine Advertenties BINNENLAND GEM EN ODE BERICBTEN. FEUILLETON GENTSCHE AUT0SCH00L DRAlSlflA van-VALK EhBUR C"S; <s A •'iLEVkRTR/1 TER NEUZEN, 6 JANUARI 1933. LOOP DER BEVOLKING OVER 1932 •LEEUWARDEti- ARONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzer. 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr per post f 1 55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,—, overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. I'itgeefster: Fimia P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTI&NVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regei meer 0,20. KEEINE ADVERTENTIeN per 6 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Gnootere letters en clichAs worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Intending van advertentien liefst 6en dag voor de ultgave, DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSOAG- en VRMDAGAVONDt Met ingang van 1 Januari a.s. wordt de atoonnementsprrjs verlaagd. Voor binnen Ter Neuzen wordt de prijs f 1,25 per 3 maanden, buiten Ter Neuzen en franco per post J 1,55 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling franco per post f 5,60 per jaar. Voor Belgie en Amerika f 2,overige landen 2,35 per 3 maanden. Verder deelen wij mede, dat met ingang van 1933 wordt ingevoerd een rubriek voor ter grootte van 6 regels, waarvan de prijs SO cent per plaatsing zal bedragen, b'o voor uitbetaling. Voor het adverteeren bij regelaibonnement vrage men onze nieuwe tarieven aan. DE ADMINISTRATIS. VERRESOHRIJFDIENST DER POSTERUEN. In beginsel heeft de P. T. T.-dienst besloten om, voorloopig op proef, door middel van ver- reschrijf-verbindingen, gelegenheid te geven tot onderling particulier telegraafverkeer over telefoon-aansluitingen, zoowel in locaal, als in interlocaal verkeer. Naar men zich zal herinneren, is vooraf door demonstratie van in bedrijf zijnde toestellen op de Jaarbeurs te Utrecht in Sep tember j.l. en door schriftelljke en persoonlijke gedachtenwisseling met daarvoor in aanmer- king komende instellingen de belangstel- ling gepelld voor dezen nieuwen verkeersvorm. De opgedane ervaringen zijn van dien aard, dat het bedrijf thans tot de aanschaffing van een eersten voorraad toestellen zal overgaan. Het jaarabonnement voor huur van de ap- paratuur van een dergelijke verreschrijfver- binding zal /480 bedragen, met inbegrip van onderhoud en controle der toestellen. Voor het gebruik van de verbinding zal het gewone telefoongesprekkentarief in rekening worden gebracht met toepassing, eventueel van een tydtarief voor locaal verkeer. (Telegr.) amusements film ,,Es wird schon wieder bes- 1 ser," het „Vaderland" schreef En laat ik er dadelijk bij zeggen een schat van een film. Elkeen, die zijn eenzame ziel wat vreugde gunt, die van oordeel is, dat hij wel eens enkele uren mag vertoeven in de gouden wereld van het optimisme, elkeen, die gaame lacht (maar alleen wanneer iets werkelijk aardig is), die kan zich hier te goed doen. Es wird schon wieder besser, we komen weer uit den put, de zon komt door, we varen den goeden kant weer op. Een film, die allergeestigst begint en die elken volgenden meter aardiger wordt. Die een succes is voor de spelers. Daar zijn Heinz Riihmann en Ernst Verebes, de twee gesjochte jongens. Heinz RUhmann is in het hijizonder een prachtkerel. Met zijn bedaarde, nooit in overdrijving vervallend spel, is hij onweer- staanbaar geestig. Hij bezit dat ick-en-weet- niet-wat van den werkelijken humor, waar- door hij nimmer verveelt. Voorts is er dat on- gelooflijk gewiekste advocaatje, Fritz Griin- baum, een blijspel-acteur van beteekenis, een speler, dien wij nog hedl vaak willen zien. Voorts: Dolly Haas, als de prijs, waarom ge- streden wordt, het allerliefste meisje, dat een straf ontloopt, die zjj eigenlijk toch wel ver- diend had, maar die om haar beaux yeux och, U wddt toch, hoe dat met zulke mooie meisjes gaat? Daar is de lieve Jessie Virog, die hier met Ernst Verebes gehuwd is die helaas zulke vreeselijke verdenkingen ten on- rechte moest koesteren. Daar is Paul Otto, als een papa, die zijn dochter niet bepaald regeeren kan, al bestuurt hij ook ndg zoo'n groote fabriek. Daar zijn de vele overigen, die allemaal hun steentje bijdragen in dit scenario, dat met zulk een vlijmscherpen geest gemaakt is en dat den toeschouwer zoo mee- neemt. GEWETENSGEED. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastin- gen naar inkomen en/of vermogen (gewetens- geld) is ontvangen bij den ontvanger der dlrecte belastingen te Ter Neuzen 41,66. LUXOR-THEATER. Deze week komt het Luxor Theater met een •eer groot filmwerk „Kameradschaft". Dit meesterwerk zal op menigeen een onuitwisch- baren indruk maken, het is een der mooiste en beste films van de laatsten tijd. Het comit<5 ▼an aanbeveling het welke in de advertentie vermeld staat, laat inderdaad geen twijfel of hier is een zeer bjjzonder filmwerk, dat ge- rust aanbevolen kan worden. De film is ge- tnspireerd op de mijnramp te Courri6res. Ufa brengt U daarbij wederom een prima BOSCHKAPELLE. Geboren 16 m., 13 vr. totaal 29. Gevestigd 23 m., 31 vr., totaal 54. Overleden 7 m., 9 vr., totaal 16. Vertrokken 20 m„ 34 vr., totaal 54. m. vr. tot. Bevolking op 31 Dec. 1931 609 604 1213 Bevolking op 31 Dec. 1932 621 605 1226 alzoo vermeerderd met 13 personen. Levenloos aangegeven 2. Voltrokken huwelijken 10. ST. JANSTEEN. Geboren 54. Gevestigd 167. Overleden 37. Vertrokken 156. Bevolking op 31 Dec. 1931 3393 zielen Bevolking op 31 Dec. 1932 3421 zielen alzoo vermeerderd met 28 zielen. Aantal huwelijken 22. Levenloos aangegeven 2. WESTDORPE. Geboren 20 m., 24 vr., totaal 44. Gevestigd 40 m., 63 vr., totaal 103. Overleden 12 m„ 5 vr., totaal 17. Vertrokken 46 m., 52 vr., totaal 98. m. vr. tot. i Bevolking op 31 Dec. 1931 1021 968 1989 Bevolking op 31 Dec. 1932 1023 998 2021 alzoo vermeerderd met 32 personen. In de gemeente geboren die elders woon- plaats hadden: 1. Levenloos aangegeven 1. Aantal huwelijken 13. IJZENDIJKE. Geboren 23 m., 17 vr., totaal 40. Gevestigd 95 m., 77 vr., totaal 172. Overleden 8 m., 13 vr., totaal 21. Vertrokken 84 m., 78 vr., totaal 162. m. vr. tot. Bevolking op 31 Dec. 1931 1400 1362 2762 Bevolking op 31 Dec. 1932 3426 1365 2791 alzoo vermeerderd met 29 personen. Levenloos aangegeven 2. Aantal huwelijken 19. ZAAMSLAG. Geboren 27 m., 36 vr., totaal 63. Gevestigd 56 m., 58 vr., totaal 114. Overleden 16 m., 11 vr., totaal 27. Vertrokken 59 m., 76 vr., totaal 135. m. vr. tot. Bevolking op 1 Jan. 1932 1799 1814 3613 Bevolking op 31 Dec. 1932 1807 1821 3628 alzoo vermeerderd met 15 personen. Levenloos aangegeven 3. Gesloten huwelijken 29. Aantal echtscheidingen 1. DE BRAND IN HET DOMINICANER- KLOOSTER TE ZWOLLE. Uit Zwolle meldt men nader: Een trieste Woensdagmorgen met zwaren mist onthulde slechts stukje voor stukje de verwoesting, die in den nacht is aangericht. Van buiten af is de indruk nog niet zoo erg. Wel staan daar de gapende ramen met daar- achter slechts ledige ruimten, maar de hechte, dikke muren zijn, behalve plaatselijke afbrok- kelingen, overeind gebleven. Ook de beneden- verdieping vertoont betrekkelijk weinig spo- ren van brand. Wel staat alles blank van het water, en dit stroomt nog overal, waar het in gewelf of plafond maar een zwak plekje vindt, met stralen naar beneden. Nog is op de groote binnenplaats niets te zien door den dikken rook, die er hangt, vastgehouden door den mist. Eerst op de eerste -verdieping wordt de ru'ine in haar vollen omvang zichtbaar. Overal hier ingestorte platonds, door puin versperde trappen en gange^i, en nog steeds stort hier stuk na stuk naar beneden, ver- zadigd van water en eindelijk bezwijkend on- der den druk. Als men eindelijk over puin, verkoolde spanten, groote stukken door de hitte versplinterde hardstean, de tweede ver- dieping bereikt, staat men meteen onder den blooten hemel. Slechts enkele scheidings- muurtjes staan als trieste blokken steen zon- der doel overeind. Al het overige is volkomen neergebrand. Nog smeult en brandt het hier, en is de brandweer voortdurend in actie. Hier ook kan men er zich rekenschap van geven, welk een buitengewoon geluk het was, dat de brand is ontstaan, toen alien in de sacristie waren. Op de tweede verdieping toch van den rechtervleugel sliepen een dertig fraterstu- denten. Op den hoek van dezen vleugel ont- stond de brand en gezien de snelheid, waar mee hij zich over den geheelen vleugel uit breidde, en de toestand ter plaatse, moet men wel aannemen, dat als de brand's nachts was door F. J. A. L. CORDENS. (Nadruk verboden.) 41) (Vervolg.) Onderweg vertelde ik hem, dat mjj.n vriend naar de moerassen was gereden om te trach- ten iets van de Engelschen te ontdekken. Hij scheen het heel natuurlijk te vinden en voeg- de er ten overvloede bij, dat we volkomen vrij waren om te gaan en te staan waar wij wilden. „Ook vrij, om ons met de Engelschen in ver binding te stellen?" vroeg ik lachend. „Waarom niet? Er wordt u hier immers geen enkele vrijheidsbeperking opgelegd". Voor de deur van Akbar lag nog altijd de crude priester; hij zag ons aan met onnatuur- lijk groote, glazige oogen. Bengor nam er geen notitie van; voor de deur van zijn woning nam hij hartelijk afscheid en ik sloeg den weg in naar het ravijn. Volgens mijn berekening kon Alfred onge- veer terug zijn, als hij goed gereden had, en Ik stelde er prijs op, om toch ook met eenig nieuws thuis te komen. Onderweg overdacht ik wat ik van Bengor had gehoord, en ik kwam tot het besluit, dat Chindawar, ondanks den oorlogzuchtigen geest der priesterkaste, een zeer voonzichtige politiek volgde. Dat wij hoegenaamd niet belemmerd werden in onize bewegingen, was een goed teeken, maar be- duidde tevens, dat ze zich niet in ongelegen- beid wilden brengen door het ons lastig te maken; meer nog, dat zij hoopten, dat de goede behandeling, die wij daar genoten, van gunstigen invloed zou zijn op de Engelschen, •Is zip eenmaal binnen waren. Van de vrijheid, die ons gelaten werd, konden wij trouwens toch geen misbruik maken; al zouden wij ons met de Engelschen in verbinding kunnen stellen, dan nog zouden wjj geen middel weten om ze binnen te laten, en andere ge- heimen konden wij niet verraden, omdat wij niets wisten. Het was al ver op den middag, toen ik de hooge rots beklom, waar wij dien morgen op uitkijk hadden gestaan. Lang zou het dag- licht niet meer duren; het was heerlijk koel in de schaduw en ik zette mij; neer om met mijn binocle methodisch den gezichteinder af te zoeken. Maar ondanks mijn goeden, scher- pen krjker, was er niets te ondekken. Allengs begonnen schaduwen zich uit te breiden over het land; in de verte kwam een dunne nevel opzetten en de zon neigde ten ondergang. Er was geen levende zil te bespeuren zoover het oog reikte, en een gevoel van moedeloosheid begon zich van mij meester te maken. Was het niet beter, dat ik terugging om te zien of Alfred was thuisgekomen Ik aarzelde nog. Zag ik daar in de verte niet iets zich bewegen in den nevel? Mijn kftker was zoo scherp mogelijk gesteld, en hoe ik mijn oog ook in- spande, ik zag niets. En toch had ik het ge voel, dat zich iets, hetzij een man of een rui- ter, in zuidelijke richting over de vlakte be- woog. Ieder oogenblik werden de schaduwen donkerder en de gezichtskring nauwer. Ik richtte mijn k'r'ker op de boschjes, waar wy dien morgen de ruiters hadden gezien; de boomen waren bijna niet meer te onderschei- den en toch kreeg ik opeens weer de sensatie, dat er menschen waren gekomen op de vlakte. Was het een spel van verbeelding? Zien kon ik ze niet, en al zag ik ze ook, dan was het toch nog uitgesloten ze te beroepen Toen kreeg ik opeens een goeden inval; in mjjn partefeuille had ik nog een paar zaken- brieven, die ik te Allahabad aan het post- kantoor had afgehaald. Ik vouwde een brief open, hield er een lucifer onder en zwaaide het papier, dat met een groote vlam brandde, als een fakkel boven mijn hoofd. Het papier was spoedig opgebrand en reikhalzend keek ik uit, of er op gelijke wjjze antwoord zou komen uit' de verte. Als daar iemand was, moest hij mijn vuursignaal gezien hebben, maar ant woord kwam er niet. En toch ik moest en zou opgemerkt worden. Zonder aarzelen stak ik den tweeden brief in brand en lette op de uit- BESTUURDER: R. MORTIER Lange Meire, 2 (Kouter) Gent Telefoon: 19393 Dag-, avond-, Zondaglessen, gekend voor degelijk en voll. onderricht. Zondagleer- gang te Selzaete: Zaal Gaumont, Markt. (Ingez. Med.) werking. Het was nu bijna volslagen donker en het helder brandende licht moest op een grooten af stand gezien worden; maar even- als de vorige maal wachte ik tevergeefs. Toen kon ik het niet langer uithouden en keerde naar huis terug. HOGFDSTUK XVII. Het zwarte beeld. Het was een prachtige, buitengewoon hel dere avond, toen ik naar het paleis terug- wandelde. De palmen en mangoboomen ston- den doodstil en teekenden hun zwarte bladeren scherp af tegen de lichtende lucht. Vuurvlie- gen vielen als gloeiende druppels op de strui- ken of trokken vurige l'cnen over het gras. Overal in het rond tjilpten de krekels en hier en daar blafte een hond in de verte. Maar er was geen sterveling te zien en er heerschte volmaakte rust in het dorp, als waren er geen gewichtige gebeurtenissen op til. Het eenige menschelijk wezen, dat ik op mijn weg te zien kreeg, was de oude priester voor Akbar's deur. Hij hoestte en kuchte, toen ik voorbij kwam; ik voelde een rilling door me heen- gaan en haastig liep ik verder. In de voorhal van het paleis trof ik Cho- wandra; hij droeg geen sabel meer en had niets militairs over zich, maar was gekleed zooals iedere welgestelde Hindoe. Hij groette mij vriendelijk. ,,Uw vriend is nog niet thuis," zei hij, maar hij zal nu toch wel spoedig hier zijn." „Hebt giji hem gezien?" vroeg ik. ,,Ja, bij de moerassen. Maar het is misschien beter, dat hij zelf u zijn wedervaren vertelt." ,,Is er nieuws? Vertel me. waar hebt gij mijn vriend ontmoet en waarom is hij nog niet terug?" „Kom mee in dez kamer," zei Chowandra, „daar kunnen we licht maken en een oogen- lilikje praten. Ik heb u nog meer mee te deelen." We gingen een zijvertrek binnen, waar mijn geleider een lamp opstak. Wij namen plaats. „Uw vriend is naar de moerassen gekomen om te zien, of er langs dien kant Engelsche troepen konden .binnenkomen, nietwaar?" vroeg hij, mij strak aanziende. ontstaan, vrij zeker niet alien zich meer in veiligheid zouden hebben kunnen stellen. Nu liggen er alleen nog de verwrongen resten van ledikanten, en als de brandweer een van de smeulende matrassen oplicht, slaan de vlam- men weer uit. Reeds vroeg in den ochtend waren de paters in de weer. Zij baggerden, de een met klom- pen aan, anderen de habijten hoog opgeschort, door het water in de gangen om hun vroegere kamertje op te zoeken en te gaan zien, wat nog behouden bleef. „0 dierbaar plekje grond, waar eens mijn schrijftafel stond", verzuchtte een van hen, toen hij dat zoo vertrouwde plekje terugzag, waar nu alles overhoop lag of dobberde in het water. Nu was ook dui- delijk te zien, hoe het vuur reeds het dak van de kerk had aangetast, er een gat in had ge- vreten van vijf meter in het vierkan-t en zelfs reeds het houtwerk boven de gewelven a? n- getast had. Het was wel op het nippertje, toen de brandweer hier het vuur in bedwang kr66^> Intusschen valt bij een eerst, uiteraard vluchtig, onderzoek, de aangerichte schade mee. Naar het zich laat aanzien, zal het op- gaande metselwerk over een hoogte van twee verdiepingen weer bij herbouw gebruikt kun nen worden, en zijn ook de spitsbooggewtlven van den kruisgang intact. Echter zal e^rst een deskundig onderzoek kunnen uitwijzen, of de muren en gewelven ook ontzet zijn. Van de roerende goederen zijn de bezit tin- gen van de frater-studenten volkomen ver- brand en heel veel persoonlijke eigeridommen van de paters, en hetgeen voor het vuur ge- spaard bleef werd door het water ernstig he- schadigd. Een groot deel van de bibliotheek schijnt, van eenigen afstand gezien, onbescx a- digd. Woensdagnacht om 3 uur zijn met den nachttrein de pater-provinciaal voor Neder- land, pater Schaab, en de prior van het kloos- ter, pater H. J. A. M. Hubers, uit Huizen aangekomen, die zich dadelijk naar de plaats van de ramp begaven, maar uiteraard toen niet veel meer konden zien. 's Morgens stel- den zij een onderzoek in en zij hebben reeds besprekingen gehouden over wat gedaan zal worden. De paters zijn alien diep onder den indruk, maar toch is de stemming onder hen veel beter dan Dinsdagavond, toen men niet an- ders verwachtte, dan dat klooster en kerk ge- heel in de vlammen zouden opgaan. Men is zeer dankbaar, dat nog zooveel van het ge- bouw behouden gebleven is en de kerk in haar geheel. Wel heeft ook deze waterschade ge- leden, vooral in en bij de koren, maar deze zal vrij spoedig te herstellen zijn. Het groote orgel schijnt geen noemenswaardige schade te hebben geleden. De oorzaak van den brand is nog steeds on- bekend en zal ook wel onbekend blijven. Het deel van den rechtervleugel, waar de brand is ontstaan, is volkomen uitgebrand, zoodat zelfs niet meer is na te gaan, of de brand ontstaan is in het scheikundig laboratorium of in de warmwatervoonziening. Woensdagmorgen zijn reeds besprekingen begonnen over de te treffen maatregelen. Men rekent erop, dat over enkele dagen de dien- sten in de kerk kunnen worden hervat. Van de bibliotheek van het klooster is het grootste deel verbrand, doch de kostbare wer- ken, handschriften, enz. zijn behouden. Van andere zijde meldt men aan de N. R. Crt. nog: Eenige dagen geleden hebben loodgieters aan het dak van het klooster herstellingen verricht. BEDROG IN DEN OPIUMHANDEL. Voor eenige weken werd gesignaleerd een transport opium, dat bij Nijmegen over de ,,Ja," antwoordde ik zonder aarzelen, „en dat kon hi) toch vrij doen, meen ik." Chowandra glimlachte. „Gij behoeft uw vriend niet te verontschuldigen," zei hij, ,,in zijn plaats zou ik evenzoo gehandeld hebben. Kijk eens, we beleven nu een ongewonen tijd, en het beste is om zonder omwegen te praten. Maar laat ik dan eerst vertellen van uw vriend. Is u ooit in de moerassen geweest? Niet? Nu, zooveel te beter voor u. Het is een ellen- dige streek; over een zeer groote uitgestrekt- heid niets dan water en modder met hier en daar harden grond en hier en daar een paadje. Als plantengroei de gewone voortbrengselen der moerassen: zuur gras, lischplanten en riet, hier en daar struikge- was en enkele groepen boomen. Er loopan na tuurlijk wegen door het moeras, maar men moet ze door en door kennen, wil men niet verongelukken. Er loopt bijvoorbeeld een voetpad, dat na eenigen tijd eindigt in mod der; na de modder komt er open water, maar toch kan je veilig doorloopen en kom je dan weer op het voetpad terecht. Na een poos eindigt het voetpad weer in modder, maar waag het dan niet <5<5n stap verder te doen, want dat beteekent een bijna zekeren dood Verrassingen van dien aard bieden de moeras sen in eindelooze verscheidenheid. Onze men schen kennen er den weg, weten wanneer zij rechtdoor moeten gaan, wanneer zij rechts of links af moeten slaan en letten daarbij, op teekens, die voor een oningewijde niets zeg gen. Ik ben er vast van overtuigd, dat een groote troepenmacht, die ongestoord kan op- rukken, verscheidene dagen noodig zal hebben om met groot verlies van manschappen er doorheen te komen; en als militair neem ik aan om met een paar honderd ondememende mannen aan een groot leger wekenlang den doortocht te betwisten. De Engelsche expeditie is in den loop van den morgen bij de moerassen verschenen en heeft den doortocht beproefd door het voor- uitzenden van verkenners." ,,En is er fegenweer geboden?" vroeg ik. „Neen; wel is er 'n oogen.blik sprake van ge weest, dat wij ons gewapenderhand tegen een inval zouden verzetten, maar gelukkig is er (Ingez. Med.) grens was gebracht en per auto bleek transporteerd te zijn naar Eindhoven. Bij dit frauduleus vervoer bleken betrok- ken te zijn eenige bekende smokkelaara -uit Nijmegen en handelaren te Eindhoven. Oe politie, die te Eindhoven was gewaarsclmwd, stelde ter plaatse oogenblikkelijk een onder zoek in en kon tot arrestatie overgaan van drie heeren, die op de hoogte waren van handelsbedrijf, zoo meldt de „Msb." Na ra- hoor werden zij evenwel weder op vrlje «roe- ten gesteld. Van officieele zijde vemam het blad nu, dat er sinds maanden een geheimzinnige nan del bestaat, in z.g.n. opium, dat evenwel met bet oorspronkelijke verdoovingsmiddel, dat ook. in Duitschland zeer duur betaald moet wonifia, alleen de kleur gemeen heeft. Te bevoepler plaatse deelde men mede, dat deze z.gj& smokkelopium een witte stof is, welke che- misch een imitatie blijkt te zijn van opium en van weinig of geenerlei waarde is. Zjj, die deze tubes koopen en niet deskundig zijn, wor den op deze manier voor honderden, Ja 68 groote hoeveelheden voor duizenden gulden* bedrogen. Dit bandeltje blijkt goed te gaan en vindt nog steeds koopers en afnemera at het Geldersch grensgebied. INGEBROKEN. Te Murwerwoude (Frieslandj is Dinadag- nacht ingebroken bij de alleen wonende fce- jaarde mejuffrouw S. van Kleffens. Door bet uitsnijden van een ruit en het indrukken van een paneel van het kamerblind is de mbreker de woonkamer van het huis binnengedrongen. waar hij in de kasten alles overhoop heeH gehaald. Mej. Van K. had daar geldwaanfige papieren en andere voorwerpen in de kliiis: vein een bank geborgen, zoodat de buit van- den inbreker niet groot was. De inbraak ward: 's morgens pas ontdekt. ONGELTJK OP EEN ONBEWAAKTEN OVER WEG. Op den onbewaakten overweg te Hetoa- dorp bjj Gouda, is Woensdagmorgen 9 uur die auto van den 30-jarigen zoon van de wed. 'Van Os, te Lange Ruigeweide, door een sneltreia GoudaWoerden overreden. De auto ward 30 meter meegesleurd en kwam toen in een sloot terecht. De heer Van Os werd uit bad water gehaald. Er werd slechts een (tleine verwonding bij hem vastgesteld, maar -Aft levensgeesten bleken geweken. Zijn Igk naar de woning van zijn moeder vervoerd. Vermoedelijk is de mist de oorzaak van bet ongeluk. STRAFVERVOLGING TEGEN DEN GEWEZEN DIRECTEUR VAN EEN. H YPOTHEEKBAN)X. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft oSen officier van jnstitie te Winschoten verzodil, tegen den vroegeren directeur van de Drent- sche-Veenkolon.-Westerwoldsche Hypotheek- bank, vroeger te Stadskanaal, thans in llqni- datie te Groningen, den heer A. L. een strafvervolging in te stellen. Reeds in 19391 was een strafvervolging overwogen. Een cam- Hill I—UWI1II millHWI I1IWII II I aillHH I IIIill III I besloten om de Engelschen hun gang te iatcK gaan." ,,Eln hoe was de afloop?" vroeg ik in aptm- ning. „Er zijn drie ruiters met paard en al uz ite moerassen verdwenen; anderen konden alecbt* met levensgevaar door hun kameraden genab worden. Toen gaven zij het op". „Grj hadt natuurlijk verspieders in to moeras?" „Dat spreekt vanzelf. Wij hebben er veS eenig belang bij te weten, wat er gebeurt," zei Chowandra lachend. ,,Maar nu uw vriBmS Vanmiddag zag ik hem aankomen; hij bad snel gereden, want zijn paard vertoonde aUie teekenen van vermoeidheid; maar hij na® geen oogenblik rust en ging vastberadan lust moeras in. Hij volgde een hard pad, zooals Ik. er u juist een beschreven heb, en kwam op zeker oogenblik zelfs vrij dicbt langs me heea maar hij kon mij niet zien." „En wat gebeurde er verder?" vroeg afc toen Chowandra ophield. „Uw vriend reed een wissen dood te gw.- moet; hij liet zijn paard door het water stacp- pen in de richting van den harden weg; t®e- een meter of twintig verder weer uit htit water te voorschjjn kwam, en hij wist niet dat daartusschen een groote diepte lag, waar- uit nog nooit iemand is gered. Ik sprung op en riep hem toe, te blijven staan, maar im. luisterde niet en herkende mij ook niet. Ben. Hindoe, die bij me was, schreeuwde ook as zoo hard kij kon, maar uw vriend stoorde zich niet aan en dreef zijn paard steeds ver der. Er was geen gelegenheid meer om hero, te bereiken." „En wat deed je toen?" vroeg ik angsttg. ,,Het eenige, dat gedaan kon worden. Ik liet d.en soldaat zijn karabijn nemen en bet paard van uw vriend door den kop schieteo,; beter een paard minder dan een menscb. Het dier stortte neer op den rand van de diepte ero wij liepen zoo snel als wij konden naar w vriend. Hij was blijven staan en had zijn re volver getrokken, maar toen ik dichtbjj kwam herkende hij me en toen was de zaak spoedig opgehelderd". (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1