ALGEMEEN NiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLA ANDEREN. Tweede Blad No. 8935 WOENSDAQ 4 JANUARI 1933 73« JAARQANG GEMEENTERAAD VAN AXEL. WIIHI'HIII I liilHilin" 1IT - ~1 t. TER NEUZENSCHE Vergadering van Dinsdag 20 December 1932, des namiddags 2 uur. Voorzltter de beer F. Blok, Burgemeester Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th van de Bilt, A. Th. 't Gilde, A. Verschelling, L. P. Ortelee, I. de Feijiter, P. van Bendegem, B. Seghers, C. Hamelink, C. van Kampen, A. P. de Ruijter, F. Dieleman en J. de Feijter, benevens de Secretaris J. L. J. Marls. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformuher Hij stelt vervolgens aan de orde: 1. Notulen. Voorgesteld woidt de notulen der vergade- ring van 8 November vast te stellen zooals deze in druk zjjn verschenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 8. Ingekomen stukken en mededoellngen. a. Het raadsbesluit van 8 November 1932, tot verkoop van 4 perceelen grond aan J. Wisse, voorzien van het bewijs der goedkeu- rtng van Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadabesluit van 20 September 1932 tot aankoop van een perceel grond, ka- dastraal bekend gemeente Axel, Sectie G, No. 1714 van A. van 't Hoff, voorzien van het bewijs der goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. o. Het raadsbesluit van 8 November 1932 tot terugkoop van 8 centiaren grond van het perceel kadastraal bekend gemeente Axel, Sectie G, No. 3115, van J. D. van Drongelen, voorzien van het bewijs der goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een schrijven van den Commissaris der Koningin, d.d. 3 December 1932, waarin deze meedeelt, dat naar zijn meening de door den raad bedoelde emolumenten voor gemeente- veldwachter niet kunnen worden verlaagd. Hij merkt daarbij op, dat de vergoeding voor woning en rywiel toch reeds lager zijn, als de norm in zijn circulaire van 30 Januari 1930 aangegeven; ook de vergoeding voor unlform- Ideeding en geneeskundige behandeling kun nen niet te hoog worden genoemd. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 9 December 1932, waarbij dit college meedeelt, dat er voor hen geene termen bestaan om aan het verzoek van den raad om verlaging der jaarwedden van bur gemeester, secretaris en ontvanger, te vol- doen. Aangenomen voor kennisgeving. f. Ben schrijven van A. EsseLbrugge, waar in deze meedeelt, dat hij de herbenoeming tot Did van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. g. Een schrijven van P. de Klerk, waarin deze meedeelt, dat hij de benoeming tot lid in de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. h. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 11 November 1932, waar- nevens wordt toegeizonden een exemplaar van de rekening der ontvangsten en ultgaven der gemeente over 1930, voorzien van het bewijs van definitieve vaststelling en vergezeld van de bijlagen der rekening. Aangenomen voor kennisgeving. 1. en schrijven van A. J. Hoi, waarbij deze bericht, dat het verzoek van C. van Bendegem en A. J. Hoi, resp. voorzitter en secretaris- penningmeester der Algemeene vereeniging tot het geven van onderwijs aan volwassen werkloozen In de gemeente Axel, wordt inge- trokken. De VOORZITTER deelt mede, dat naar aaaleiding van dit in de vorlge vergadering i in hunne handen om bericht en raad gestelde adres, waarin werd te kennen gegeven, dat het j voornemen bestond van December 1932 tot Mei 1933 een cursus in onderwijs te doen geven en waarin werd verzoc-ht ten beiioeve daarvan een verlicht ep veiwarmd lokaal der openbare lagere school in deze gemeente te mogen ge- bruiken en een subsidie te willen verleenen van ten hoogste 400, en mede naar aanlei- j ding van een schr jven van den Minister van Binneniandsche Zaken, betreffende het geven van ontwikkelingsonderwijs aan volwassen werkloozen, door Burgemeester en Wethou- ders dezer dagen is geoonfereerd, met de 3 in deze gemeente aanwezige bonden, t.w. de Axelscbe Besturenbond, den Christelijke Be- eturenbond en de R.K. Werkliedenvereeniging. j In die bijeenkomst is, schrijven Burgemees ter en Wethouders, besloten om gemeenschap- j peltjk een ontwikkelingscursus in het leven te roepen. De samenstelling en inrichting en werking is overgedragen aan een commissie, bestaande uit een vertegenwoordiger van elk der groe- j pen, terwijl een lid van het dagelijksch bestuur Voorzitter is. Waar van Rijkswege een bijdrage in die •ursus verleend wordt stellen Burgemeester •n Wethouders voor een verwarmd en zoo aoodig verlicht lokaal van de O. L. school daarvoor besohikbaar te stellen en een bedrag voor dit doel te voteeren. Waar de zaak nog niet in finesses is ge- regeld, zullen, staande de vergadering, nadere mededeelingen worden gedaan omtrent den wnvang der kosten. De VOORZITTER voegt hieraan toe, dat de l»eer Oggel is benoemd tot voorzitter der com- j taissie voor dit ontwikkelingsonderwijs. Deze a&l daaromtrent vermoedelijk wel eenige nadere mededeelingen willen doen. De heer OGGEL deelt mede, dat Donderdag der vorige week een vergadering is gehouden waarin de commissie is samengesteld. Ter ibrjwoning waren ook uitgenoodigd de hoofden van scholen, de beeren Van Houte, De Ridder, De Kort en Ham. Van de laatste is niets vernomen, vermoedelijk beeft deze In verband met de verslechtering bij de posterften en de beperking in de bestellingen, de uitnoodigmg te iaat ontvangen. Allereerst kwam ter sprake de beschikking over een lokaal. Door den heer Van Houte werd veel bezwaar gemaakt tegen bet be- schikbaarsteilen van een lokaal der openbare school, omdat hij vreesde dat dit verstorend zou werken op den gang van het lager onder wijs. Toen is de commissie verder op zoek gegaan. Daarbij is gebleken dat de pastoor der Parochie bereid was het gymnastiek- lokaal in de oude R. K. school beschikbaar te stellen. Dit zou ook wel ter beschikking komen als vergaderzaal lokaal en voor de frobelschool, maar dit kon toch met 1 Januari beschikbaar komen voor het ontwikkelings onderwijs. Besloten is onderwijs te geven in handen- arbeid, algemeen vormend onderwijs, zoo mo- geijlk ook boekhouden en Th de kehhfg der verkeersregels van den weg. Daarna werd getracht daarvoor de noodige leerkrachten te vinden. De heer Dijkwel verklaarde, zich bereid les te geven in het algemeen vormend onderwijs. De heer De Jonge, onderwijzer aan de school in de Nieuwstraat is bereid bevonden onderwijs te geven in boekhouden, en daarover wordt overleg gepleegd met het bestuur der school en den inspecteur voor het lager onder wijs, om vergunning te krijgen, dat deze on derwijzer een namiddag per week daarvoor beschikbaar mag zijn, hetgeen waarschijnlijk van dozen cursus is, om bezigheid te geven aan de werkloozen die des middags op straat slentereen en om daaraan een eind te maken. De avonden worden nu nog al gevuld, door het deelnemen aan repetition van vereenigin- gen van verschillenden aard. Nu zijn er die de3 morgens en des middags niets anders te doen hebben dan op straat te slenteren, en als men hen nu, althans des middags, aan een nuttige bezigheid kan helpen, zal dat strekken tot heil van die jeugdige menschen. De heer I. DE FEIJTER wijst erop, .dat de Christelijke werkliedenorganisatie reeds zoo'n cursus geeft, dat kost aan de gemeente niets. Laten de andere organisaties dat ook zoo doen. Hij heeft trouwens niet in de stukken kunnen leizen dat van rijkswege de helft der kosten zal worden vergoed. Laat de modems en de R. K. vakorganisaties doen wat de Christelijke organisatie doet. De VOORZITTER heeft ook gezegd, dat er niet staat, dat de helft wordt vergoed, maar men verwacht dit. Overigens moet verschil gemaakt worden tusschen een ontwikkelings- en een ontspanningscursus. Voor de laatste wordt niets vergoed. De heer VAN BENDEGEM is van meening, dat de heer I. de Feijter het goed voor heeft. Aan de christelijke werkliedenorganisatie is ook een ontwikkelingscursus verbonden en die kost aan de gemeente niets. Hij zou graag wel zal worden toegestaan. Het onderricht j zien, dat de anderen het ook zoo deden. Zijn voor het leeren der verkeersregels op den weg zou kunnen gegeven worden door een der gemeenteveldwachters, aan de hand van een daarvoor beschikbaar zijnde maquette. Met. die leerkrachten was men dus in zoover klaar, terwijl voor het vak handenarbeid van den heer Hoebe, leeraar aan de vakteekenschool is gevraagd dit te willen verzorgen. Voor dit vak zijn nogal eenige werktuigen noodig, en wordt met inbegrip der lesgelden hiervoor f 250 noodig geacht. Die van het vormend onderwijs worden geraamd op f 100 tot 150, die van het boekhouden op f 100. Voor het verwarrpen ep verlichten van het lokaal wordt 50 geschat, want de Pastoor heeft voor het lokaal weliswaar geen vergoeding gevraagd, doch er dient toch vergoeding te worden be- taald voor vuur en licht. De totale kosten oe- loopen dus 500 tot /600 voor een duur van 3 J 4 maanden. Wanneer, zooals is mede- gedeeld, door de Regeering de helft der kosten wordt gerestitueerd, zou er dus voor de ge meente een /300 te betalen bl'jven. De voorbereiding dezer zaak kon nog niet geheel worden afgewerkt, aangezien de tijd daarvoor tekort is geweest. Door de bonden is ook voorloopig iemand aangewezen om in de commissie zitting te nemen, n.l. de heeren Van Driel, Mangold, P. van Bendegem en Tie- leman,. Verder kan spreker iheromtrent nog niets mededeelen. De VOORZITTER gelooft, dat de gemeente- raad wel met deze regeling zal willen mee- gaan, in verband met het schrijven van den Minister van Binneniandsche Zaken, dat deze in de onkosten een bijdrage wil verleenen tot de helft der kosten, en aan Burgemeester en j Wethouders een crediet zal willen verleenen voor het bestrtjden der kosten tot een maxi mum van f 600, mits het rijk de helft daarvan vergoedt. Burgemeester en Wethouders zul len dan voor de regeling een schema ontwer- pen en dat doorzenden aan den Minister, met verzoek of deze bereid is de helft, of meer, voor rflksrekening te nemen, en de uitvoering dan verder overlaten aan de commissie. De heer VAN BENDEGEM wil een vraag i stellen. Hij meent in de circulaire van den Minister ook iets te hebben gelezen van ver- tegenwoordigers van werkgeversorganisaties. j Maar hij heeft niet bemerlct, dat hier ook I werkgevers ter vergadering genoodigd zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat die niet zijn opgeroepen, het betreft hier echter het geven van een ontwikkelingscursus, waarbj de werkgeversorganisaties als zoodanig niet direct zijn betrokken. Hij zou overigens zeg- gen dat men gebruik wil maken van de hulp van alle menschen, die hulp willen verleenen en mocht de tijd leeren, dat het ook gewenscht is gebruik te maken van de hulp van meerdere organisaties, dan zal de commissie zeker wel bereid zijn, ook vertegenwoordigers van werk geversorganisaties in zich op te nemen. Het betreft hier echter een verzoek van de werk- nemersorganisaties, die hebben de behoefte gevoeld aan dit ontwikkefingsonderwijs voor werkloozen. Nu hebben Burgemeester en Wethouders gebruik gemaakt van de circulaire van den Minister om te trachten hiervoor 66n commissie samen te stellen, opdat, indien de organisaties gesplitst gebleven waren, aan ieder hunner een subsidie zou moeten ver- strekt worden en het dan meer zou kosten, terwijl deze oplossing niemands belangen zal schaden. De heer VAN BENDEGEM vraagt, of de missive van den Minister iets nieuws betreft. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders verleden jaar ook reeds zoo'n circulaire hebben ontvangen, maar toen bestond er voor dit onderwijs niet zooveel animo als thans het geval blijkt te zijn. Het komt thans aan Burgemeester en Wethouders echter noodzakelijk voor, dat er iets gedaan wordt en de kosten van 250 tot 300 voor rekening der gemeente, komen hen niet te be- zwarend voor. De heer VAN BENDEGEM vraagt, of het onderwijs zal worden gegeven in de middag- uren. De heer OGGEL antwoordt bevestigend. De heer VAN BENDEGEM verwacht, dat het moeilijkheden voor den cursus zal veroor- zaken, indien deze in den arbeidstijd wordt gegeven. Het zal natuurljjk voorkomen, dat er van die werkloozen voor arbeid worden opgeroepen en dan moeten ze van den cursus wegblijven, dan moeten ze zoo'n les die in dien middag gegeven was, weer later instudeeren. De VOORZITTER merkt op, dat dit de in- bezwaar is overigens, dat men hier wel wat te veel zal gaan krijgen. Als men eens rond ziet, blijkt, dat er reeds gegeven wordt een cursus in de Fransche taal, voorts een land- bouwwintercursus, die daaraan deelnemen krijgen ook een hoop werk mee naar huis, waar ze aan moeten zitten blokken en nu gelooft hiji dat men in dit opzicht te Axel te veel gaat krijgen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat de meening van Burgemeester en Wethouders hierover auders is. Zij achten het gewenscht, hiermede eens te beginnen. Mocht blijken, dat het hier reeds te druk is, met verschillende cursussen, dan zal zich dit uiten in een te gering bezoek. De practijk zal dit dus moe ten leeren. Indien blijkt, dat het overbodig is, dan gaat men er niet mee door, doch laat het in elk geval eens probeeren. De heer VERSCHELLING heeft daar als leerkracht hooren noemen den heer De Jonge, onderwijzer aan de lagere school in de Nieuw straat. Hoe dikwijl3 acht de commissie dlens tegenwoordigheid op den cursus noodig? De VOORZTTTER Ik moet u opmerken, dat dit niet aan de orde is, de uitvoering der regeling behoort tot de taak der commissie, Burgemeester en Wethouders vragen een cre diet om de commissie in de gelegenheid te stellen aan het werk te gaan. Alleen de be- antwoording dier vraag is thans aan de orde. Het is niet de taak van den raad om dit on- derwerp tot in kleinigheden te gaan regelen en bespreken. De heer VERSCHELLING meent, dat het geen hij te berde brengt, hiermede wel degelijk verband houdt; hQ heeft hierbi;, het oog op het belang van „het kind". Dat behoort de raad ook in 't oog te houden. Dat de heeren Dijk wel en Hoebe aan dien cursus onderwijs geven ondervindt bij hem geen beizwaar, dat kan het onderwijs aan het kind niet scchaden; dat een onderwijzer der christelijke school de school moet verlaten om aan den cursus onderwijs te gerven kan wel degelijk schade berokkenen aan het kind. De VOORZITTER: Dat is een zaak die het schoolbestuur en de inspectie heeft te beoor- deelen en niet de gemeenteraad. De heer VERSCHELLING: Als de ge meenteraad hiervoor een subsidie toestaat, geeft hij toch aanleiddng tot die mogelijkheid. Die onderwijzer geniet aan de school zijn salaris. Krijgt die dan voor het geven van onderwijs aan den cursus ook nog vergoeding? De VOORZITTER: Dat zal de commissie hebben te overwegen, die had nog slechts een paar dagen te harer beschikking en kon nog niet alles voor elkaar krijgen. De tijd zal dit leeren. Met twee of drie weken kan er aan- leiding zjjn om de regeling te wijzigen. Ik heb vertrouwen in de commissie, dat zij dit be- hoorlijk zal regelen. De heer VAN KAMPEN vindt toch de vraag van den heer Verschelling ad rem; dat is een kwestie van de financien. Dat de heeren Dijkwel en Hoebe, die het onderwijs zullen geven in hun eigen vrijen tijd, een vergoeding zullen krjjgen, daar is niets tegen, maar dat de heer De Jonge, die dit onderwijs zou geven in den tijd die hij anders als onderwijzer in de christeljjke school moet tegenwoordig zijn en daar zijn arbeid moet verrichten, ook nog ver- goeding zou krijgen, acht hij niet gemotiveerd. De heer OGGEL w£st er op, dat het nu niet aangaat, om reeds een salaris vast te stellen. Doch wat de heer De Jonge betreft, zit er m het geheel geen onbillijkheid in, wanneer deze ook een vergoeding krijgt. Hq volstaat dan niet met die enkele uren les te geven, doch zal dan toch ook thuis het correctiewerk heb ben na te zien, waarmede ook allicht twee h drie uur extra^werk gemoeid is. Voor dien i arbeid dient hij vergoeding te krijgen, hij kan dat niet doen tijdens de lesuren in de school. Overigens kan thans nog niet preceis ge zegd worden, hoe alles in de puntjes zal ge- regeld zijn. Er is wel een algemeene lijn be- sproken, maar in details staat het nog niet vast. Als de commissie zoover is, zal een volledig leerplan in elkaar worden gezet. Wat de belangen van Het Kind betreft, daarvoor zal het schoolbestuur en de Inspec- teur wel waken. Wanneer die meenen, dat het niet gewenscht is, dan zal het niet worden I toegestaan. Men moet echter wel in aanmer- j king nemen, dat het voor de Christelijke school niet zoo'n bezwaar is, dat een onder- wijzer eens enkele uren niet in de klasse is, omdat het hoofd der school ambulant is en dan den onderwijzer kan vervangen, terwijl toch krachten gedurende de lesuren aan een lagere school en alzoo het onderwijs aan het kind wcrden onttrokken. Zij zien er in, dat dit ■tegen het belang van het onderwijs is. Wat betreft de opmerking van den heer I. de Feijter, dat er reeds zoo'n cursus is, merkt spreker op, dat dit een ontspannings cursus, doch geen ontwikkelingscursus is en dan staat op den achtergrond, dat de Minister daarvoor geen subsidie geeft. Van die zijde wordt voorts den wensch geuit, dat anderen ook zoo iets zouden doen, maar daar is spre ker juist tegen, omdat alsdan ook in dit op zicht sectarisme en separisme hoogtij zouden vieren. Hij acht het gelukkig, dat men <5<5n cursus als oplossing voorstelt. De VOORZITTER: Dharmede gaat dus de heer 't Gilde accoord? De heer OGGEL geeft te kennen, dat de commissie met de onderwijsbelangen van het leerplichtig kind wel ter deeg rekening heeft gehouden. Eerst is getracht van elke school een leerkracht te krijgen, maar uit de argu- menten aangevoerd door het hoofd der open- bare school, bleek dat dit niet mogelijik was. Indien deze een onderwijzer moest missen, zou hij een klasse naar huis moeten sturen. Toen is met het oog op de belangen van Het Kind gezegd: dat mag niet. De commissie heeft er ook naar gestreefd, dat het onderwijs zoo algemeen mogeijlk zou zip. Had men het aldus kunnen oplossen, dan zou het onder wijs vermoedelijk zoo goed als gratis kunnen zijn gegeven worden, voor zoover dat niet in strijd met de billijkheid kwam. Tegenover die klemmende argumenten heeft men van dat denkbeeld moeten afstappen. Zou men de medewerking van den heer De Jonge niet kunnen krijgen, dan zal opnieuw moeten be- raden worden. De VOORZITTER: Er wordt dus een cre diet gevraagd van /600. De heer VERSCHELLING: Wanneer de raad besluit hierop in te gaan, wordt de cursus dan in elk geval gehouden of moet er een bepaald aantal deelnemers zijn? De VOORZITTER: In het voorstel is niet begrepen het noemen van een minimum-aantal deelnemers, maar het ligt wel voor de hand, dat de cursus niet zal worden doorgezet, indien b.v. zou blijken dat er maar 5 of 6 deelnemers waren. Er moet een behoorlijk aantal zijn, dat kan dan in de volgende vergadering wor den meegedeeld. De heer VAN KAMPEN moet zich tegen het voorstel verklaren, hij is van oordeel, dat men hiermede een verkeerde richting uitgaat. De heer VAN BENDEGEM blijft ook be zwaar opperen, de avonden zijn al bezet, en.nu komen er dan de namiddagen ook nog bij. Het eene zal door het andere in de war loopen. Tegenover den heer 't Gilde beweert hij, dat de avonden gegeven vanwege de Christelijke werkliedenvereeniging njet^een ontspannings- doch een ontwikkelingscursus is. De VOORZITTER: U zegt, het loopt in de war. Op grond waarvan meent u dat? De heer VAN BENDEGEM Als ze over dag moeten gaan werken, loopt het in de war, omdat ze dan lessen missen. De VOORZITTER: Dat betreft een kwes tie van uitvoering en daarin moeten wij ons hier niet mengen. De heer VAN BENDEGEM: Het kan toch voorkomen, dat ze weg moeten om te werken De VOORZITTER: Er moet bij het in- richten van het onderwijs rekening mee ge houden worden dat het een cursus voor werk loozen is. De heer OGGEL: Het was te wepschen dat ze allemaal voortdurend weg moesten om te werken, dan was de cursus niet meer noodig. De heer DE RUIJTER is van oordeel, dat al die ingebrachte bezrwaren practiscb niet af doen van het goede doel dat hier beoogd wordt en indien de werkloozen allemaal aan het werk zouden geraken, zou de cursus auto- matisch worden opgeheven. Men zou dank- baar moeten zijn, dat het plan reeds zoover in elkaar zit en dat men ook de beschikking over den onderwijzer De Jonge zou kunnen krijgen. De daaromtrent ingebrachte bezwa- ren deelt hij niet. Bovendien, dat staat niet aan den raad te beoordeelen. Hij kan van harte het voorstel steunen. Hij acht het een nuttig werk, voor de werkloozen den namiddag met nuttige bezigheid te vullen. De heer DIELEMAN staat op hetzelfde standpunt als de heer De Ruijter en vindt het geheele debat bierover vrij onbeteekenend. Daar zit geen pit in. Nu zich een gelegenheid voordoet om die werkloozen van de straat te helpen, behoort dit met beide handen te wor den aangegrepen, in plaats van daartegen bezwaren in te brengen die niet steekhoudend zijn of die kant nog wal raken. De heer 't GILDE is het hiermede op verre na niet eens, en betoogt nogmaals, dat het niet, opgaat om hiervoor een leerkracht aan het lager onderwijs te onttrekken. Dat is voor het lager onderwijs op de school van het grootste gewicht. De heer VERSCHELLING deelt ook ong mede, dat van wege de Christelijke werklie denvereeniging geen ontwikkelingsonderwijs wordt gegeven, daar komen wel menschen die over eenig onderwerp een voordracht houden, maar het ontwikkelingsonderwijs dat hier bedoeld wordt is heel iets anders. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met 10 tegen 2 stem- men. Voor stemmen de heeren Oggel, Ortelee, De Ruijter, Seghers, Verschelling, Van de Bilt, Dieleman, I. de Feijter, 't Gilde en Ha melink; tegen stemmen de heeren Van Kam pen en Van Bendegem. k. De VOORZITTER deelt, met betrek- king tot het door de heeren 't Gilde, Verschel ling en Ortelee in de vorige vergadering in- gediende voorstel tot wjjziging van het Amb- tenarsnreglement, mode, dat ondei'tussohen door de vele andere werkzaamheden Burge meester en Wethouders nog geen gelegenheid hebben gehad dit voor te bereiden. Er is ook behandeling in het Georganiseerd Overleg noodig, zoodat dit onderwerp pas in de eerste vergadering van 1933 aan de orde zal kunnea komen. 3. Benoemen ondervvyzeres in de nuttig*? handwerken aan de O. L. school. Burgemeester en Wethouders herinneren, dat bij raadsbesluit van 19 April 1932 mej M. Dieleman tot 31 December 1932 Is benoemd tot onderwijzeres in de nuttige handwerken op de openbare lagere school. Die termijn la binnen enkele dagen afgeloopen. Intusschen hadden zij advies gevraagd aan het hoofd der openbare lagere school en den Inspecteur van het Lager Onderwijs. Beide adviezen zijn gun- stig, vandaar dat zij voorstellen genoemde mej. Dieleman tot wederopzeggens te benoe men als onderwijzeres In de nuttige handwer ken aan de O. L. school, met ingang van I Januari 1933, op een salaris van 300 pet jaar. De VOORZITTER voegt hieraan toe, dat feitelijk over de bestendiging dezer functle reeds is beslist bij de vaststelling der be- grooting voor 1933. De heer DE RUIJTER wijst er op, dat blij- kens het bij de stukken overgelegde advies van den Inspecteur een vaste aanstelling moet geschieden. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Bur gemeester en Wethouders dat advies niet wenschen op te volgen, doch voorstellen een tijdelijke benoeming. De heer DE RUIJTER merkt op, dat dit toch niet zou voorkomen, dat men ook voor bijzondere scholen een onderwijzeres in de handwerken zou moeten betalen tot 2 jaar nadat die aan de openbare lagere school ont- slagen is, indien deze dit zouden verlangen, De VOORZITTER deelt mede, dat dit ook niet aan het voorstel van Burgemeester en Wethouders ten grondslag ligt, doch wel de overweging, dat wanneer men een onderwij zeres voor vast aanstelt, deze op wachtgeld zou moeten worden gesteld wanneer de be- trekking werd opgeheven. De heer DE RUUER is het met die sterling niet eens, en blijft wijzen op het advies van. den Inspecteur voor het lager onderwijs. De VOORZITTER herhaalt, dat Burge meester en Wethouders de onderwijzeres wen schen te benoemen tot wederopzegging. Tot benoeming wordt overgegaan. Overeenkomstig het verzoek van den VOORZITTER vormen de heeren Verschelling eh Ortelee met hem het stembureau. Met 9 stemmen wordt mej. M. Dieleman benoemd. Op mej. SchiemanSplunder zijn 2 stemmen uitgebracht en 1 briefje is bianco. 4. der Commissie van Agentschap der Ar- I c V \_iwlV2J1X. 1 iJiv inci ni, "1*1, vt1* v»v^ richting van den cursus zelf betreft, die thans wel niemand aan de paedagogische bekwaam- o i_ jTAo T?AHor 70I tmmfplpn onbesproken kan blijven. Laat ons zegt hij de commissie in de gelegenheid stellen, dien cursus te geven. De heer OGGEL wijst er op, dat die moei- ljjkheid zich voor een cursus in den avond evengoed kan voordoen. Aan de fabriek wordt des avonds en des nachts ook gewerkt, dat gaat ongeregeld, men kan ook menschen oproepen voor den avond- of voor den nacht- ploeg, dat zit vast aan bet drieploegenstelsel. Dan doet zich hetzelfde voor. De bedoeling heid van den heer De Ridder zal twijfelen. De heer 't GILDE vindt in de omstandig- heid, dat deze zaak nog niet in de finesse ge- regeld is, aanleiding om te betoogen, dat het voorstel dan ontijdig is behandeling wordt bracht. Volgens hem treden hier 2 zaken op den voorgrond, die in acht behooren te wor den genomen, dat zijn in de eerste plaats de belangen van Het Kind, en in de tweede plaats dat de cursus over dag wordt gegeven. Zijn groep heeft er bezwaar tegen, dat leer- j. De VOORZITTER merkt op, dat naar aanleiding van in omloop gekomen geruchten bij de bevolking de vraag leefde: zal de bri gade marechauss£e te Axel weggaan of Wo ven. In besloten vergadering is deze vraag, die voor de gemeente een zekere beteekenis heeft ook besproken, en daarna is door Bur gemeester en Wethouders officieel daarom trent geinformeerd. Hij is thans zoo geluk kig te kunnen mededeelen, dat van den Procureur-Generaal met machtiging van den Minister bericht wordt dat voorloopig althans niet het voornemen bestaat tot opheffing der brigade marechaussee alhier over te gaan. Hjj vermeent, dat dit bericht met voldoening zal worden vernomen. Aangenomen voor kennisgeving. Benoemen leden Toezicht op het beidsbemiddeling. Door Burgemeester en Wethouders worden voor de benoeming van leden der Commissie van Toezicht op het Agentschap der Arbeids- bemiddeling, na overleg met de betrokken werkgevers- en werknemers-organisaties ter benoeming aanbevolen de volgende dubbel- tallen Werkgevers: 1. Jan den Hamer. 2. P. B. van Hoeve. 1. A. vani 't Hoff. 2. H. van Luijk. 1. J. J. Michielsen. 2. E. B. van Acker. Werknemers: 1. Fr. J. Tieleman, H 44. 2 D. van Kruijssen. 1. P. Hurjssen. 2. P. War mer. 1. P. C. Mangold. 2. Joh. C. van Driel Benoemd worden uit de werkgevers de heeren: A. van 't Hoff met 12, J. J. Michiel sen met 11 en Jan den Hamer met 10 stem- men; op den heer P. B. van Hoeve zjjn 2 en op den heer E. B van Acker is 1 stem uitge bracht. Uit de werknemers worden benoemd de heeren P. C. Mangold met 12, P. Huijssen met 9 en Fr. J. Tieleman met 8 stemmen. Verder verkregen de heeren D. van Kruijssen 4 eo. P. Waraier 2 stemmen. 5. Verzoek om gebruik van een sohool- lokaal voor muziekonderwijs. Naar aanleiding van het in de vorige ver gadering in hunne handen om bericht en raad gestelde adres van J. E. Blansaart, om gedu rende 2 avonden per week gebruik te mogen maken van een lokaal der openbare school, voor het geven van muziekonderwijs, en wei op Dinsdag van 7 tot 10 en op Woensdag van 8 tot 10 uur, stellen Burgemeester en Wet houders voor, gezien het eenmaal ingenomert standpunt om geen lokalen der openbare school voor particuliere doeleinden beschik baar te stellen, afwijzend op dit verzoek te beschikken. De heer VAN BENDEGEM: Voorzitterf Aangaande het verzoek van den heer Blan saart, om een schoollokaal te mogen gebrui- ken, zou ik gaarne zien, dat dit verzoek inge- willigd werd. En spijt het mij eeningszins dat Burgemeester en Wethouders hier voorstellen, afwijzend te beschikken. Want ik heb om deze1 zaak voldoende te leeren kennen, mijn licht ook eens hier en daar opgestoken. En dan heb ik gehoord, dat er nog wel een lokaal voor gemist kan worden. En in de 2de plaats kan dit ook volgens mij wel terdege onder onder wijs gerekend worden. Dus daar wij toch be sloten hebben, dat de school voor onderwjjs- doeleinden zal worden toegestaan, kan ik hier verklaren, omdat ik het beschouw als onder wijs, wij ook deze menschen op eenzelfde lijn moeten behandelen net als alle andere menschen. Dus is het mij geen bezwaar, dat deze men schen een lokaal wordt toegestaan. En dap, Voorzitter, moeten wjj ook nog verschillende andere omstandigheden niet uit het oog ver- liezen. Want was hier in Axel nu een vol doende lokaliteit aanwezig, dan zou dit al eenigazins verschillen, maar wanneer nu die menschen uit de school zouden moeten, dan: kunnen wij het wel aldus zeggen, dat die- menscheiP dan eigenlijk naar een caf6 worden gedreven. En ik zou dat toch niet in orde vinden. En ook, Voorzitter, geeft dit voor mif

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5