Stillen de hoest Maken los 8 P 0 R T. GEMENGDE BEBICHTEH, mnrscHE handelcorrespondentie. SAS VAN GENT. HONTENISSE. BOSCHKAPELLE. GRAAUW. BRESKENS. BIERVLIET. LOOP DER BEVOLK1NG OVER 1932 VOETBAL. PRO VIN CIALE STATEN VAN ZEELAND. DOOR EEN TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. J„ V. Floegmakers, burgemeester der gemeente Oss en J. H. Martin, burgemeester der ge- wieente Eqgelshoven, resp. adj-inspecteur voor dm werkverschaffing in de provincie Zeeland, Ntasrd-Brabant W. D., Noord-Brabant O. D. Limburg, bevorderd tot rijksinspecteur wx» de werkverschaffing. BESMETTELK(I£E ZIEKTEN. 1» de week van 18 tot en met 24 December idps in ooze provincie voorgekomen 1 geval van febris typho'idea te Ierseke, 10 gevallen van XDodivonk, waarvan 7 te Zoutelande, 2 te Goal- en West-Souburg en 1 te St. Maartens- dgk. 1 geval van diphtherie te St. Annaland «n 2 gevallen van poliomyelitis anterior acuta, 1 tm Betranchement en 1 te Zonnemaire. MIJNHARDT'S SA LMIAK-TA B LETTEN Ooozen 20 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogistofl (Ingez. Med.) iii i waaa—ami Heden slaagde voor Duitsche Handelscorres- poodentie „Mercurlus", den heer J. Wisse Az. %tr Zsamslag. GEVONDEN VOORWERPEN. Dt Inspecteur van Politie alhier maakt takend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen, inlichtingen te bekomen zqn aan de daarachter vermelde adressen. Scbroevendraaier, J. de Mul, Javastraat 38. Rijwielbelastingmerk, A. Platteeuw, Ka- MaaJweg 28, Sluiskil. Rijwielbelastingmerk in 6tui, W. P. 't Gilde, De Doelderstraat 13. Rijwielbelastingmerk, A. de Blaaij, Koe- drpa 38. Rijwielbelastingmerk, W. Muller, School- »eg X Kinderliandtasch, G. Neels, Noordstraat 9. fCmderhandtasch met inhoud, Politiebureau. Auto-signaalhoombal, A. Dierickx, Hoek- acbebrug P 40. 1 paar Dameshandschoenen, A. Vermeire, iOmze-Vlsserstraat 126. Damesportemonnaie met inhoud, C. Kaan, Tan Bovenstraat. XJzerzaag, P. Harms, Tholensstraat 23. 1 paar Kinderhandschoenen, P. van den Hmit, Tramstraat 39. Portemonnaie met inhoud, L. Molegraaf, Tholensstraat 99. 3-wielig Kinderrrjwiel, J. Rottier, Donze- Vlsserstraat 115. Boodschaptasch, G. v. d. Berge, Djjkstr. 69. -Jongenspet, J. Harte, Tuinpad 22. Den Kussen, P. Sol, Driewegen O 134. Damestasch met inhoud, M. de Doelder, Laage Kerkstraat 84. dacd-Dameshandschoen, J. Donze, Cats- polder O 55. Gemeente raad. Ala besluit van den parlementairen jaar- eydns 1932 hield onzen Sasschen senaat op 30 December 1.1. nog even een spoedvergade- ring. waarin ter sprake gebracht werd een voorstel can 400 te storten op 4 aandeelen in de N.V. Zeeuwsche Waterleiding-Maat- schappij. AJleen de heer Verschaffel had geen acte 4m presence gemaakt, maar 't kwam op den mas ook niet aan. Met z'n tienen zouden de anderen dat zaakje wel opknappen. Na een kort overzicht van den gang van zaken kwam de Voorzitter tot de quintessence vaoa de aangelegenheid, n.l. de vraag of de raad bereid zou zqn de 400 op de 4 aan- deeten. die onze gemeente in bovengenoemde taaatschappy genomen heeft, ter beschikking te stellen. Als ik u goed begrijp, is 't de bedoeling aandeelhouder te worden in de nieuwe ven nootschap, aldus de heer Neeteson. -De Voorzitter bevestigt die meening. De heer Kaas vraagt of de gemeente geen risioo bij 't storten zai loopen. Vroeger heeft men wel een besluit genomen om de water- leiding te helpen stichten, maar nu zpi veel menschen in 't Sas, die niet genegen zijn, om daartoe mede te werken. De heer De Maaijer informeert hoe het staat met de reeds door de oude maatschappjj ge- naaakte kosten. Htj bedoelt daarmede, wat «r reeds verspeeld is.' Hoe groot die kosten zijn kan de Voorzitter niet zeggen, maar die onkosten zullen per- eentsgewijs over de gemeenten omgeslagen worden. die zich aanvankelijk verbonden hadden. De ontbonden maatschappq zal die gemeenten aanspreken om hun evenredig deel daann te dragen. De heer De Leux vraagt of de tarieven in de nieuwe maatschappij dezelfde zullen zijn lis in de oude. Daarop kan de Voorzitter geen definitief antwoord geven, want er zijn 2 gemeenten nitgevallen. Maar de pr.'r'zen der grondstoffen intusschen met 20 percent gedaald. Als de tarieven niet hooger zijn dan vroeger rastgesteld, heeft de heer De Leux geen be- srwaar, maar mochten ze hooger zqn dan wel. De Voorzitter zegt, dat de tarieven vroeger wel vastgesteld zijn en hrj van een verande- rtag daarvan niets gehoord heeft. Men zal wel met een nieuwe berekening komen, doch men wD voorloopig beginnen met Oostelqk Zeeuwsch-Vlaanderen, dus met Hulst, Sa3 wan Gent en Ter Neuzen. De heer Kaas wil nog even weten of ieder- «n tot aansluiting verplicht is. Als iemand kan aantoonen, dat hq goed water heeft, hebben Burg, en Weth. het laat- rte woord, antwoordt de Voorzitter. De heeT De Leux gelooft, dat voor 't Sas geen bezwaar bestaat om aan te sluiten. Het voorstel wordt nu met algemeene stemmen aangenomen. Als gevolg van dit besluit wordt de post ran onvoorziene uitgaven op de begrootlng 2933 voorkomende met f 400 verlaagd. En daarmede is het parlementaire jaar 1932 than3 definitief afgesloten. Met een woord van dank aan wethouders, secretaris en raadsleden voor de betoonde samenwerking in 1932 eu de hoop, dat men 1933 weer met frisschen moed zal beginnen, sluit de Voorzitter deze spoedvergadering. Spijkers op een fietspad gestrooid. Brj wijze van Nieuwjaarsverrassing had een menschenvriend op den eersten dag van het nieuwe jaar op het fietspad langs den weg tusschen Glasfabriek en de tramlijn op ver- schillende plaatsen van afstand tot afstand een aantal kopsprjkers gedeponeerd. Blijcbaar was het de bedoeling geweest de in de richting van 't Sas fietsenden het twij- felachtige genoegen te bezorgen met een leegen band hunne joy euse entree te maken. Waarschijnlijk kan ook nog wel een andere bedoeling hobben voorgezeten dan bioot leed- verroaak, maar deze true te doorgronden laat ik liever aan de scherpzinnigheid van den lezer over. Intusschen heeft de dader toch niet bijster veel voldoening van zqn opzet gehad, want de verraderlijke stiften werden spoedig ont- dekt en van het fietspad verwijderd. Alle respect voor den barmhartigen Sama- ritaan die zich de moeite getroostte den weg te zuiveren van dit gemeene goedje, maar schande voor den pidie hetzq uit boozen moed of om winstbejag zich op deze wijze heeft willen uiten. Zoo iemand moest in de handen van de politie vallen. Aan de O. L. School in de Molenstraat alhier is tot onderwijzeres benoemd mej. M. Geillis uit Sas van Gent. Tijdens de afwezigheid van de bewoners, is op Oudejaarsavond ingebroken bq een winke- lier alhier. In de woning werden kasten en laden opengebroken en onderzocht, terwijl ook een bezoek werd gebracht aan den winkei waar de inbrekers een bedrag van zes gulden aan centen in handen viel. Deze buit is hen ten slotte noodlottig geworden, want de poll- tie die naar het geval een onderzoek instelde, ontdekte alras, dat eenige personen in sommi- ge cafe's ter plaatse hun verteringen uitslui- tend met centen hadden betaald. Zq hield een drletal personen aan en leidde hen aan de Jus- titie te Middelburg voor. Toen de landbouwer De B. alhier, dezer dagen des morgens op zijn erf kwam, be- merkte hij, dat door tot nog toe onbekenden, uit een op het erf staand duivenhok een vijf- tal postduiven ter waarde van 50 waren ontvreemd. Brj de politie werd aangifte ge- daan. Tot deskundige belast met de schatting der pachtwaarde van gronden gelegen in het cala- miteuze Waterschap Oud en Jong Breskens (gemeente Breskens) is door de Rechtbank te Middelburg benoemd de heer P. Erasmus te Oostburg. Door Ged. Staten is benoemd de heer D. J. Dees te Ter Neuzen en door den Dijkraad de heer Iz. de BruijneVan Melle te Breskens. Afscheid burgemeester. In de laatste vergadering vein den gemeente- raad in 1932 heeft de burgemeester, de heer P. W. Maarleveld, afscheid genomen. In zjjn afscheidswoord zeide de burgemees ter o.m.: ,,In 1892 tot secretaris der gemeente Biervliet benoemd, mocht in October 1906 mijn benoeming tot burgemeester volgen. Mijn leven als burgemeester is steeds een open boek geweest. Weinig dingen zou ik cinders gedaan hebben. Steeds heeft by mjj in alles boven partij-belangen het belang der gemeente Biervliet voorgezeten. Het afscheid valt mjj zwaar. Reeds gedurende 50 jaren loop ik nu dagelijks naar het gemeentehuis. Het nieuwe leven zal me vreemd zijn. Ik ben blij vrijwillig afscheid te kunnen nemen, want is het niet aangenamer te hooren ,,ga je nu al weg?" dan: ,,ga je nog niet weg?" Ik eindig met den wensch dat het U en de uwen en geheel Bier vliet wel moge gaan, en ik beveel mij In uw aller vriendschap aan als ambteloos burger. Lang leve Biervliet". Vervolgens richtte wethouder Verplanke het woord tot den scheidenden burgemeester. ,,Een gevoel van weemoed bekruipt ons bij dit afscheid van den man dien wjj onzen tweeden vader konden noemen. Maar bij dit afscheid zijn wij ook dankbaar gestemd, wanneer wjj denken aan wat burgemeester Maarleveld voor zi|n gemeente deed. Als bijzondere merk- waardigheid dient te worden vermeld van on zen burgemeester dat hq in al die jaren nooit een raadsvergadering afwezig is geweest. Het is jammer dat de wet den titel van eere-bur- gemeester of eere-burger niet kent, waardig zoudt grj dien titel dragen. God zegene U en uwe familie en geve U nog jaren van wel ver- diende rust." Achtereenvolgens werd nog het woord ge- voerd door de heeren Michielsen, van Hout en secretaris Kostense. Dan nam de voorzitter voor de laatste maal als zoodanig het woord en dankte, zichtbaar geroerd voor de tot hem gesproken hartelijke woorden, waama hi) de vergadering sloot. Benoeming burgemeester. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 15 Januari benoemd tot burgemeester dezer ge meente de heer W. P. Verplanke. De heer Verplanke is in 1868 alhier geboren en wethouder dezer gemeente. TER NEUZEN. Geboren 89 m., 93 vr., totaal 182. Gevestigd 297 m., 342 vr., totaal 639. Overleden 41 m., 44 vr., totaal 85. Vertrokken 259 m., 268 vr., totaal 527. m. vr. tot. Bevolking op 31 Dec. 1931 5305 5201 10506 Bevolking op 31 Dec. 1932 5391 5324 10715 alzoo vermeerderd met 209 personen. In de gemeente geboren die elders woon- plaats hadden: 4 m., 3 vr., totaal 7. In de gemeente overleden die elders woon- pdaats hadden 5 m., 5 vr., totaal 10. Elders geboren die in deze gemeente woon- plaats hadden: 3 m., 2 vr., totaal 5. Elders overleden die in deze gemeente woonplaats hadden: 3 m. Levenloos aangegeven 9. Aantal voltrokken huwelijjten 62. Echtscheidingen 3. PHILIPPINE. Geboren 13 m., 7 vr., totaal 20. Gevestigd 27 m., 26 vr., totaal 53. Overleden 8 m., 5 vr., totaal 13. Vertrokken 28 m., 22 vr., totaal 50. m. vr. tot. Bevolking op 31 Dec. 1931 575 544 1119 Bevolking op 31 Dec. 1932 579 550 1129 alzoo vermeerderd met 10 personen. Aantal huwelijken 4. HANDELSREGISTER. In de week van 1926 December werd bij het bureau der Kamer van Kooph. en Fabr. voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter Neuzen, aangifte gedaan van de volgende Inschrijvingen: „Cadsandria", Cadzand, O 51, graanschoon- maakinrichting. Venn.: A. Aalbregtse en H. J. Mullie. Coop. Ver. Slachtveeverzekering ,,Ons Be lang" G.A., Donze-Visserstraat 4143. I. Lutejjn, Tholensstraat 25, timmerman en aannemer. Wijzigingen .Tan Kade, Donze-Visserstraat 78, smederij, Uitgetreden eigenaar Jan Harte. De handels- naam is gewijzigd in: Firma Gebr. Harte. Venn.: Jan, Nioolaas, Krjjn en Jacobus Harte Janszonen. Wed. J. R. H. de Smidt, Markt 5, ship- chandler en vischexport. Uitgetreden eigena- res: Wed. M. S. de SmidtVisser. Volmacht J. M. de Smidt ingetrokken. De zaak is om- gezet in een vennootschap onder de firma De Smidt en Wieland. Venn.: J. de Smidt en C. J. Wieland. De vennootschap oefent uitsluitend het bedrijf van schipchandler uit. Opheffingen: Abraham Dieleman, Axel, Nieuwstraat G 66, koopman in landbouwproducten. Vereffe- naar: Elisaoeth Jansen, weduwe van A. Diele man, Axel. W. J. Jansen, Aardenburg, Oude Kerkstraat 140, handel in manufacturen, Vereffenaar: W. J. Jansen, Aardenburg. HET WERELDKAMPIOENSCHAP. De K.N.V.B. heeft besloten in te schrjjven. In een bestuursvergadering van den K. N. V. B. is besloten in te schrjjven voor het voet- bal-wereldkampioenschap, dat in 1934 in Itaiie zal worden gehouden. Zooals reeds eerder in het Nieuwsblad werd gemeld, zijn de wedstrijden voor dit kampioen- schap verdeeid in voorwedstrijden en een slot- competitie. De voorwedstrijden worden alleen gehouden in geval het aantal ingeschreven landen de 16 overschrijdt. De slotcompetitie wordt verspeeld tusschen de zestien landen die na de voorwed strijden zqn overgebleven. Deze zestien elf- tallen spelen acht wedstrijden «p denzelfden Zondag. Den Donderdag daarop worden de kwart-, den daaropvolgenden Zondag de halve finales gespeeld. Deze wedstrijden worden in verschillende steden van Itaiie gespeeld. De finale, die Donderdags zal plaats vinden, wordt in Rome gehouden. De F.I.F.A. heeft reeds eenigen tijd geleden een indeeling in zones gemaakt, waarbij Ne- derland werd ingedeeld bij Denemarken, Ier- sche Vrijstaat, IJsland, Noorwegen en Zwe- den. Tegen deze indeeling bestaat van Neder- landsche zijde nogal eenig bezwaar en moge- ljjk zal daarin nog verandering komen, vooral omdat men moet afwachten welke landen in- schrijven. De inschrijving sluit op 28 Februari 1933. Verbetering weg Ruischende Gat Catharimipoldc r. Het gemeentebestuur van Boschkapelle ver- zocht een renteloos voorschot ten bedrage der kosten van de verbetering van den weg Rui- schende GatCatharinapolder, geraamd cp 27.000. Het verzoek betreft den Drie Gezus- tersdqk en den Sasdqk, resp. vormende de hooiaverbinding van de Kom van Boschkapelle met die van Zaamslag en Axel. Na de uitvoe- ring van de verbetering zal van den gansc.hen beaoelden weg de breedte der kruin 5.50 M. eii die der verharding 3.50 M. bedragen, ter- wql de bestrating over een lengte van onge- veer 1900 M. uit keien en over eene van onge- veer 825 M. uit klinkers zal bestaan. Het ge meentebestuur is voornemens, het werk bjj wijze van werkverschaffing en dientengevolge in eigen beheer te doen verrichten. Ged Sta ten vertrouwen, uat de Staten geen overwe- gend bezwaar zullen hebben het gemeentebe stuur vrij te stellen van de verplichting be- treixenae openbare aanbesteding. Wanneer de wegsverbetering als werkverschafting zai worden uitgevoerd, zal waarschijnlijk finan- cieele steun van de zjjde van den dienst der weikloosneidsvoorziening in de te besteden arbeidsloonen kunnen worden verkregen, het- geen dan op het voorschot in mindering komt. ued. Staten stellen voor het gevraagde rente loos voorschot te verleenen en den termqn van atlossing te bepalen op 20 jaar. Verbetering tertiaire weg Eversdani. Het gemeentebestuur van Westdorpe ver- zocnt een renteloos voorschot van 5000 voor verbetering van een deel van den Eversdam, in den weg, die de directe verbinding vonnt tusschen de kom dier gemeente en die van Zuiddorpe. In dezen weg bevindt zich nabij de aansluiting met den Graafjansdqk een dub- bele bocht, welke in het bijzonder voor het snelverkeer hinderlijk is. Bij de verbetering zal de weg recht worden doorgetrokken en zal derhalve die bocht geheel verdwijnen. Ook in dit geval zal getracht worden het werk in werkverschaffing en met subsddie in de ar beidsloonen uit te voeren, waardoor ook dit voorschot nog zal kunnen verminderen. Het zal volgens het voorstel ook In 20 jaar moeten zqn afgelost. Wqzlging l'rovloclaal Wegenplan in beiang van de traverse te Axel. De verbinding Ter NeuzenAxe!Belgische grens is reeds ten deele verbeterd, maar de verbinding tusschen de beide verbeterde stuk- ken loopt door de bebouwde kom der ge meente Axel. Aangezien de tegenwoordige toestand van het zuidelqke gedeeite dezer ira- verse te eenen male onvoldoende is voor bet doorgaande verkeer, terwijl dit en het plaatse- lqk verkeer een wederkeerige belemmering voor elkander vormen, is verbetering nood- zakeljjk. Hiervoor heeft de Provinciale Waterstaat een ontwerp opgemaakt, waarbij de noorde- lijke aansluiting zal plaats hebben in het ver- lengde van de Kerkdreef in Axel en het nieuwe wegvak ongeveer de trambaan in hare huidige ligging zal volgen. Hierbij wordt dus een gedeeite der traverse uitgeschakeld. De aan sluiting van den weg Axel—Brieschouwen aan de traverse wordt daarentegen in noordeljjke richting verplaatst. De totstandkoming van deze belangrjjke verbetering is afhankelqk van een subsidieering voor 75 uit het Pro- vinciaal wegenfonds. Deze bijdrage kan echter eerst in uitzicht worden gesteld wan neer tot het ontworpen wegsgedeelte op het Prov. wegenplan is gebracht," Daartoe moet de lengte van den weg AxelDrieschouwen, welke nu met 1,3 K.M. op het Provinciaal wegenplan voorkomt, worden verhoogd tot 1,403 K.M. en stellen Ged. Staten voor daar toe te besluiten. Georganiseerd overleg by de N.V. P.Z.EJH. Het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederl. Christelijken Ambtenaarsbond deelt in een adres aan de Staten mede, dat het in 1931 aan den Raad van Bestuur der N.V. P.Z.E.M. verzocht tot de instelling van een commissie van georganiseerd overleg over te gaan. De Raad van Bestuur deelde echter mede, dat de belangen van het bedrijf daar mede niet gediend zouden zijn en de behoefte van georganiseerd overleg door hen niet werd gevoeld. Thans vraagt het hoofdbestuur aan de Sta ten hulp teneinde de instelling van het ge organiseerd overleg bij genoemd bedrijf te be- vorderen. Het hoofdbestuur wtyst er op, dat by onder- scheidene soortgeljjke electriciteitsbedrtjven een commissie vau oveneg hestaat en aeze meermalen in het belang van het bedrijf wa- len, doordat er een geregeld contact ontstond tus»chen ciirectie en net personeel. Volgens het hoofdbestuur is insteliing van een commissie ook in verband met de wensch van het per soneel. Ged. Staten zonden dit adres om advies naar den Kaad van bestuur der P.Z.E.M. die o.a. antwoordde, dat wel verre van in georga niseerd overleg een middel te zien, dat de een- heid tusschen de verschillende belangengroe- pen bevordert, gelijk de Bond stelde, de Raad van bestuur daann een instituut ziet, dat de tegenstellingen in de belangen van het bedrijf eener- en net personeel anderzijds zal ver- scherpen. Dat de behoefte aan georganiseerd overleg bij het bedrijf bestaat, is destijds door den Bond wel gesteld, maar niet verder toegelicht. De Raad van bestuur ontkent het bestaan van die behoefte, niet alleen zqner- zijds, doch ook voor het personeel. Indien ver- eenigingen, waarin personeel van het bedrijf georganiseerd is, of individueele leden van dat personeel wenschen of bezwaren hebben, is steeas de gelegenheid gegeven, die kenbaar te maken, terwijl zoo dit verlangd werd, monde- linge toelichting van wenschen of bezwaren steeds is toegestaan. De raad van bestuur acht op deze wqze de belangen van het perso neel beter gewaarborgd dan door de insteliing van georganiseerd overleg. Ged. Staten deelen mede zich te kunnen ver- eenigen met den inhoud van dit antwoord en stellen dan ook voor het verzoek van genoemd hoofdbestuur af te wijzen. INGEBROKEN. Terwql de bewoners naar een brulloft waren, is tusschen 8 en 12 ingebroken bq den heer J. Rletman, in de Hamburgerstraat te Doetinchean. De dieven zijn door het achter- huis binnengekomen en hebben alles over- hoop gehaald. Vermist wordt een bedrag van ongeveer 400. De geldlade met een inhoud van ongeveer /70 bleef onaangeroerd; het meegenomen geld lag in een doosje in dezelfde lade. A UTOB AN DITISME. Zondagmiddag kwam een vrachtauto, ko- mende uit de richting Nieuwerkerk op den Hoofdweg te Hillegersberg en hield stil voor de woning van den rqwielhandelaar L. v. d. B. aan den Hoofdweg, die daar een benzine- pomp heeft staan. De bestuurder verzocht aan v. d. B. 20 L. benzine in zqn tank te doen. Toen hieraan door v. d. B. was voldaan, vroeg de bestuurder om een emmer water om het reservoir van den auto bjj te vullen. De niets kwaadsvermoedende rijwielhandelaar wilde hieraan voldoen, toen hjj den motor van den auto hoorde aanslaan en zag, dat de auto zich in beweging zette. Hq heeft den auto nog weten in te halen en zich daaraan vast te klemmen. De bestuurder, dit ziende, is met buitenge- wone snelheid gaan rijden, terwql een andere inzittende met een stuk hout den rijwielhan delaar een paar gevoelige klappen heeft toe- gediend, met het gevolg, dat hq genoodzaakt was den auto los te laten, waarna hij met een smak op den weg viel en zich vrij ernstig heeft verwond. Ooggetuigen en omwonenden hebben den man zqn woning binnengedragen. Het nummer van den auto kon niet worden opgenomen, omdat de inzittenden de nummer- plaat met een doek hadden omwikkeld. De recherche heeft de heele week een uit- gebreid onderzoek ingesteld met het gevolg, dat Zondagavond te Aarlanderveen is aange- houden de 27-jarige chauffeur C. H., die zich aan dit feit zou hebben schuldig gemaakt. Later op den avond zqn te Bleiswijk de twee inzittenden aangehouden, t.w. de 26-jange J. C. en de 23-jarige J. S. Alle drie hebben bekend. HET DOMINICANEhHLOOSTER TE ZWOLLE AFGEBRAND. De kerk met veel moeite behouden. Dinsdagavond 7 uur is vermoedelijk door kortsluiting brand ont3taan in het achterste gedeeite van het Dominicanerklooster. Het vuur breidde zich direct fel uit. In een oogen- blik stond de geheele rechterbeuk in vlammen. De brandspuiten arriveerden spoedig, doch konden tegen het vuur weinig beginnen. Op het oogenblik van afzending van dit bericht stonden reeds drie van de vier daken, waar- onder dat van de kerk, in brand. Het monumentale klooster met kerk was gebouwd in 19001902 en in gothischen, 13e eeuwschen stijl opgetrokken volgens ontwerp van den bouwmeester J. Kayser uit Maas tricht. Het was een bouwwerk van grootsche afmetingen, daar het tevens diende tot stu-- diehuis voor de Dominicanen in Nederland. Het klooster had veel kostbare bezittingen als bijzonder gebrandschilderdt ramen, psychisch kabinet, kostbare bibliotheek enz. De bezittingen uit de kerk zijn gered, even- als alles van den bekenden schilder pater van Bergen, doch de bibliotheek enz. zal wel ver- loren gaan. Het brandende klooster, gelegen in de dicht bevolkte voorstad Assendorp, leverde veel ge- vaar op voor de omgeving. Om half 10 meldde men aan de N. R. Crt.: De brand in het Dominicanerklooster duurt voort. Het klooster is geheel verloren. Slan- gen van de brandweer worden thans door de kerk gelegd, doch ook deze zal wel niet behou den kunnen .worden. Men is bezig de huizen in de omliggende straten te ontruimen. De stichting het Dominicanerklooster in Assen dorp is min of meer als vernieuwing te be- schouwen van de stichting van pater Alanus de Rupe, ongeveer vier eeuwen geleden. Na- dat de predlkbroeders in 1674 ZwoUe voor goed hadden verlaten, omdat het klooster bq de hervorming was overgegaan, duurde het meer dan twee eeuwen eer er weer domini- caner-monniken te Zwolle kwamen. In 1899 werden gronden in Assendorp aangekocht, waarop kerk en klooster verrezen. De bouw- kosten bedroegen vijf ten. Als bouwstoffen werden gebezigd: hardsteen en graniet, met- selsteen en ijzer. Hout werd niet gebruikt, op- dat het gebouw den tand des tqds zou kunnen weerstaan. Het gebouw heeft een lengte van 74 meter en een diepte van 68 meter. De hoogte van het klooster bedraagt 19 meter, die van de kerk 32 meter en die van den toren 60 meter. In het midden van de gebouwen bevindt zich een binnenplaats van 30 meter in het vierkant, waaromheen een kruisgang loopt van 3M> meter. Op de eerste en tweede verdieping bevinden zich honderd kamers van de geeste- lijken. Eraan verbonden is een inrichting voor biizonder hooger onderwijs onder den nanm Collegium St. Thomae Aquinatis. In 1926 hebben de Zwollenaren, ter gelegen heid van het 25-jarige feest, fraaie gabrand- schilderde ramen aangeboden, ontworpen door pater Van Bergen. Tegen middemacht kon worden gemeld: Men heeft met veel moeite de kerk weten te behouden. Een en ander brawSt nog, maar men is het vuur meester. Een deel van den voorgevel en de benedenverdlepdng voor aan de straat staan nog. V.D. meldt nog het volgende: Een der paters Dominicanen, die In de sacristie was, zag boven de keuken een rood schqnsel. Hij ging op onderzoek uit en ont dekte, dat er brand was. Binnen vrij korten tjjd stond het geheele klooster in lichte laale. De paters hebben getracht om met elgesn bluschmiddelen het vuur te dooven, doch dit was niet mogelijk. De brandweer, die spoedig ter plaatse verscheen en met groot materiaal was uitgerukt, zag weldra in, dat het klooster niet meer te behouden was. Ook van de inven- taris van het klooster kon weinig of niets worden gered. De uitgebreide bibliotheek en het archief zjjp verloren en talrjjke kostbare schilderqen zqn in de vlammen opgegaan. Omstreeks half negen sloegen de vlammen over op de aan het klooster gebouwde kerk, waarvan het dak vlam vatte. De brandweer, die het bluschiwater uit de stadsgrachten haal- de, deed alle moeite om de kerk te behouden (hetgeen zooals men weet is gelukt Red.). De belangsteiling van het publiek was uit den aard der zaak zeer groot. De nieuwe- gierigen werden door de politie op behoor- lqken afstand gehouden. De burgemeester van Zwolle, Dr. Van Royen, was op het terrein van den brand aanwezig, alsmede onderechei- dene andere burgerlijke- en politleautoriteiten. De 74jarige lnwoner van Krommenie H. Schotte, die dagelijks naar Amsterdam reisde, is te Krommenie van het perron gevallen, juist toen de trein uit de richting Amsterdam naderde. De man werd overreden en op slag gedood. DE POSTDIEFSTAL TE WINSCHOTEN. Men meldt uit Winschoten: De postambtenaar, de hulpbesteller en de werkvrouw, die in verband met den postdlef- stal van f 20.000 waren opgesloten, zjjn Za- terdagmiddag op vrqe voeten gesteld. WETHOUDER UIT DE RAADSZAAL GEZET. Toen Vrydagmorgen de raad van de grens- gemeente Ossendrecht in vergadering b(jeen- kwam, werd door den burgemeester het voor stel gedaan, in verband met de beleedigingen, welke wethouder M. vrijwel iedere vergadering den burgemeester en meerderen leden van den raad naar het hoofd slingert, dezen wet houder den toegang tot de raadsvergadering te ontzeggen. De raad ging met dit voorstel accoord en toen de heer M. hierop de vergade ring niet wilde verlaten, werd de politie er by geroepen, om hem uit de zaal te zetten. SMGKKELAAR DOODGESCHOTEN. Vrydagavond werd op den weg Kaldenker- kenBracht naby Venlo een personenauto door de douanebeambten tot stilhouden ge- sommeerd. De bestuurder gaf geen acht op dit teeken en reed door. De beambte opende toen een vuur en trof de auto in de banden, zoodat deze moest stoppen. De beide inzitten den trachten in het struikgewas te vluchten. Bq de achtervolging is een 26jarige man uit Krefeld door een schot in den rug doodeiyk getroffen. De gewonde is naar het ziekenhuis te Kaldenkerken overgehracht, waar hy spoe dig na aankomst overleed. De auto bevatte een groote party tabak en koffie. De tweede inzittende wist te ontkomen. PAARDRIJDEB AANGEREDEN. Bq, het oversteken van den Ryksweg ter hoogte van cafd-restaurant ,,De Witte Ber gen" te Laren, is Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur een ruiter, de heer Blanken uit Am sterdam, toen hy uit een zyweg kwam, door een auto aangereden. Het paard, dat op den radiator van de auto terecht kwam, werd ge dood. De heer Blanken liep een zware hersen- schuddlng op en een gebroken dijbeen. Hy werd in bewusteloozen toestand per rt)wlel- brancard naar het St. Jansziekenhuis te Laren overgehracht. De auto werd zwaar bescha- digd. EEN VECHTLUSTIGE FAMILIE. Op de Eieimarkt te Roermond had een hevige vechtparty plaats tusschen verschil lende leden der familie V. Eenige der vechtersbazen liepen met mes en bql over de straat, zonder er echter van gebruik te kunnen maken. Hun tegenstan- ders uitten uit een raam van een bovenwonmg de noodige dreigementen. Het vrouweiyke deel liet zich daarby vooral niet onbetulgd. Door een der ruziemakers werd een tweetal schoten uit een revolver gelost, zonder echter iemand te treffen. Toen de politie ter plaatse verscheen, maakte deze aan den twist een einde en arresteerde een der zoons van de familie, die er van verdacht werd, de schoten gelost te hebben. In den loop van den avond is de man, naar de „Tel." meldt, echter weer op vrye voeten gesteld. Een der vrouiwen Hep een bloedende wonde aan het hoofd op. DRIE KINDEREN BIJ DEN KERSTBOOM VERBRAND. Drie kinderen van een landbouwer te Mls- kokz in Opper-Hongarqe staken, terwfj de ouders afwezig waren, de kaarsen van den Kerstboom aan. De boom vloog daarby in brand en het vuur greep snel om zich heen. Twee kinderen van 2 en 4 jaar kwamen daar by om. Het derde kind van zes jaar is met emstige brandwonden naar een ziekenhuis gebracht; zyn toestand is hopeloos. K I.I MM EN EN VALPARTIJEN, ZOOALS IN EEN BIOSCOOP. Op een avond der vorige week omstreeks kwart voor zeven, zou de Koninginnebmg te Rotterdam worden geopend. De gebruikeiyke roode stopsignalen werden ingeschakeld en de voertuigen gingen zich opstellen op de wyze, zooals dat is voorgeschreven en bovendlen met borden is aangeduid. Toen naderde uit de Stieltjesstraat een luxe-auto. De bestuurder lette niet op de zich opstellende file, hy lette niet op het roode signaal, hy lette niet op de wuivende verkeers- agenten, dde trachtten hem aan het verstand te brengen, dat hij in overtreding was. Hi) merkte niet, dat hy de eenige was, die aan het caroussel-ryden was op het Stieltjes- plein, hy merkte niet, dat zijn auto het eenige voertuig was, dat de Koninginnebrug opreed, hoewel op dat uur anders het verkeer ter plaatse toch vrij druk pleegt te zijn; hij merkte niet, dat op de brug groote roode lampen waren ontstoken. Hij merkte niets en reed maar door. De Zuidel'jke brugklep ging al de hoogte in, de automobilist reed door. Het pu bliek, dat een ongeluk zag aankomen, gilde en schreeuwde, de automobilist reed door. Schuin omhoog klom de auto, tegen de stijgende klep. De automobilist reed door, verhaalt de „N. R. Crt."

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2