VERDRAAG GEEN RUGPIJN! VERDRONKEN. KEN GOUDSCHAT OP DEN BODE5I DER ZEE. R U S L A N D, RECLAME. Eenige reiservaringen en indrukken. ii. Blijf flink en gezond! Verdnaag geen rug pijn, aamvallen van duizeligheid, onnatuurlyke vermoeidheid, rheumathiek, ischias, spit, urine-stoomissen, blaaszwakte, bezinksel in de urine! Deze verschijnselen wijzen er op, dat het bloed niet behoorlijk gefiltreerd wordt en dat gij dringend Foster's Rugpijn Pillen noodig hebt. Verwaarloozing maakt de zaak erger, urine- ruur en andere schadelijke onzuiverheden kun nen zich dan in het bloed ophoopen en schade aanrichten in alle kwetsbare deelen van het lichaam. Gij kunt niet gezond worden, alvorens de venzwakte organen in den rug, welke zorg dragen voor de zuivering van het bloed, weder gezond en sterk zijn. En het beste middel daartoe zijn Foster's Pillen. Dit speciale middel heeft duizenden hun ge- zondheid hergeven. Waarom zoudt gy hun voorbeeld niet volgen? Foster's Rugpijn Pillen zyn verkr. 5. f 1,75 per flacon. Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke- Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 27 (Ingez. Med.) DE POSTZA(K.DIEFSTAL. In verband met den diefstal van f 20.000 nit een twee en halve week geleden van Win- schoten naar Groningen gezonden postzak, is, beihalve de eerst gearresteerde besteller Van der S. en de werkster van het postkantoor, thane ook de ambtenaar P. ter beschikking van de justitie gesteld en naar het Huis van Bewaring overgebracht. 51 AN DOODGESCHOTEN. Donderdag omstreeks 66n uur heeft L. v. d. E., uit de Schaykveldschestraat te Oss, den ongehuwden J. van Dijk uit Oss met revol- verschoten gedood. Omtrent de motieven is nog niets met zekerheid bekend. DE ELECTRISCHE STROOM. Woensdag is een electricien te Oorschot, die werkzaamheden aan het electrische net ver- richtte, in aan raking gekomen met den elec- trischen stroom. De man bleef aan den draad hangen. Zijn toestand was aanvankelyk ern- etig: thans is eenige verbetering ingetreden. MET DRIJFRIEM EN MOTOR IN AANR AKIN G. T-e Sellingerbeilre (Vlagtwedde) is de koren- molenaar H. Walburg met een dryfriem en daama met den motor in aanraking gekomen, De man was onmiddellijk dood. KOLENDAMPVERGIFTIGING. In een bakkerij gelegen aan den Klarendal- schen weg te Amhem heeft men Dinsdagmor- gen den bakker Franken en zijn knecht in bewusteloozen toestand aangetroffen. Het bleek, dat beide mannen door kolendamp be- dwelmd zijn geraakt. Het is gelukt den knecht weer bij te brengen. De man is naar huis vcr- voerd. De patroon moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. EEN BERUCHT OPLICHTSTER AANGEHOUDEN. Een vrouw, die sinds maanden in onder- echeidene plaatsen in Friesland verschillende winkeliers heeft opgelicht, is eindelijk ge- snapt, dank zij de jjverige en volhardende na- eporingen van de politie in Franeker, Bols- ward en omstreken. De vrouw, een zekere T. H., oud 52 jaar, wordt er van verdacht een groot aantal win keliers te Franeker, Harlingen en Rolsward te hebben opgelicht. Na haar aanhouding werd te haren huize een groot deel der door oplich- ting verkregen goederen door de politie in be- alag genomen, waaronder pullovers, fantasie- broeken, onderkleeding, kapstokkleeden, div. zilveren en gero-zilveren voorwerpen, horlo- ges, gouden ringen, eenige paren handsehoe- nen, dassen enz. De verdachte is naar Frane ker overgebracht. By de werkzaamheden aan de nleuwe brug te Barendrecht was Woensdagmiddag de 20- jarige nageljongen A. Winkelhof uit Rotter dam boven op een der heftorens aan het werk. Door tot nu toe onbekende oorzaak verloor de nageljongen het evenwicht. Hij viel van den toren in het water. Men stelde direct reddings- pogingen in het werk, doch hy kwam niet meer boven. K.APITE1N OVER BOORD GKSLINGERD. Op de Oostzee voor Arcona op Rugen heeft zich tydens stormachtig weer een tragisch ongeluk afgespeeld. Kapitein Weijnbold van den Nederlandsohen motorschoener „Water- geus" werd by 't bergen van het groote zeil door den giek gegrepen en over boord geslin- gerd. Alle pogingen den drenkeling te redden waren vergeefs. De ongelukkige vond den dood in de golven. Aan boord van het vaar- tuig bevonden zich de vrouw van den kapi tein en vyf klelne kinderen van 311 jaar, benevens een jonge matroos. De kapiteins- vrouw en de matroos zijn er men groote raoelte tenslotte in geslaagd den motorschoe ner tijdens een dichten mist de haven van Swinemunde binnen te brengen. BIJ OEFENINGEN GEDOOD. Dezer dagen is aan de hoofdwacht van de Brandweer aan de Honthorststraat te Am sterdam een ongeval gebeurd, dat vry onver- wachts een droevig gevolg heeft gehad. Bij het houden van springoefeningen scheurde het springzeil toen de brandwacht D. uit de twee- de verdieping van het klimhuis daarop sprong. Wei werd zyn val nog door het springzeil ge- broken, maar de ongelukkige kwam deson- danks met een harden smak op den grond te- recht. Hy werd met een bekkenfractuur opge- nomen en is op den tweeden Kerstdag aan de gevolgen overleden. DE VERMISTE JONGEN. De 13-jarige jongen die sedert 20 Decem ber uit zyn kosthuis aan de Meidoomstraat te Rotterdam werd vermist, is terecht. Hy is in Den Helder opgespoord. Hy had dem dag v66r zyn verdwynen een standje van zyn elders wonende vader gehad. Daarom had hy des morgens tegen zijn kostjuffrouw gezegd dat hy dien dag op school wilde overblijven en dat hy daarom brood wilde mee hebben. De juffrouw heeft hem toen 14 boterhammen mee gegeven. De jongen is per fiets naar Utrecht gereden en vervolgens via Amersfoort en Apeldoorn naar Amhem. Nog denzelfden dag reed hij over Emmerlk en Dusseldorf naar Keulen. In totaal heeft hy op die manier 300 K.M. achter elkaar gefietst. In Keulen kreeg hij onderdak in een jeugdherberg. Den volgenden dag ging hij naar Halle, waar hij eveneens Eyn intrek nam in een jeugdherberg. Vijf dagen heeft hij daar in de buurt rondgezwor- iven. Toen is h'j< weer naar het vaderland gereden, omdat hij heimwee kreeg. Over Elten en Arnhem ging het naar Ede, waar hy een Rotterdaanmer ontmoette, met wien hy naar Utrecht fietste. Daar kreeg hy een lekke band. Vervolgens is de jongen naar Amsterdam gegaan, waar hy een dame ont moette, §an wie hij vertelde, dat hy naar Den Helder moest. Aangezien hy geen geld meer had en dien dag zijn doel niet meer kon be- reiken, heeft zy hem onderdak verleend. Juist i toen de jongen weer weg was, las de dame het verzoek om inlichtingen in de krant en zij waarschuwde de politie. Des avonds kwam de jongen in Den Helder aan en daar heeft de politie hem aangehouden. Hy vertelde nog j niet van plan te zijn geweest naar huis te gaan. Hy had eerst den nieuwen afsluitdijk nog willen gaan zien. Woensdagavond is hy te Rotterdam aange- komen. Hij verkeerde in een uitstekende condi tie. TRANSFORMATOR UIT ELKAAR GESPRONGEN. Dinsdag is in de fabriek van de N.V. Wisse- links Textiel Maatschappij aan den Bleekweg te Enschede stagnatie in de electrische stroomverbinding ontstaan. Een ondenzoek werd ingesteld en het bleek, dat het manke- ment zat bij den transformator welke in een speciale afdeeling aan de voorzyde van de fabriek is ondergebraeht. Terwyl men tracht- te de fout te herstellen, ontstond in den transformator kortsluiting, waardoor de olie- dampen, welke zich hadden ontwikkeld, vlam vatten. Met een geweldigen knal sloeg de transformator uit elkaar. De muren in de buurt van de transformatorruimte werden ontizet. In het dak en in een van de binnen- muren werd een gat geslagen. De deuren sprongen open en stukken gewapend glas werden een eindiweegs weggeslingerd. De arbeider B. werd gewond en moest zich onder geneeskumdige behandeling stellen. De mate- rieele schade is zeer aanzienlijk. Het bedryf zal gedurende eenige weken moeten worden stopgezet. EEN OUDE VROUW BESTOLEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Rotterdam een zeer brutale diefstal gepleegd, waarvan een bejaarde, alleen wonende vrouw het slachtoffer is geworden. Op de tweede Stage van pand 82 aan de St. Mariastraat woont de 70-jarige juffrouw P. M. W. In de buurt was bekend, dat zy nogal zuimg was en dat zy haar spaarpenningen in haar bed bewaarde. Vrydag zyn de bewoners van de eerste Stage uit de stad gegaan, zoodat de vrouw, die een tameiyk eenzelvig leven leidt, geheel alleen in het bovenhuis was. Zaterdag- avond is zy omstreeks half tien naar bed ge gaan. Nadat zy eenigen tyd had geslapen iwerd zij wakker en zy zag toen twee haar onbekende mannen voor haar bed staan. Deze mannen grepen haar vast, names het laken van het bed, frommelden dit in elkaar en duwden de aldus ontstane prop haar in den mond. De rest van het laken sneden zij af. De juffrouw verloor door den sehrik het be- wustzyn. Toen zy na verloop van tyd weer by ken- nis kwam, zag zy dat zij alleen was. Haar bed was omgewoeld en tusschen de matrassen uit waren twee zakjes gestolen. Het eene zakje bevatte 22 gouden tientjes, een biljet van 100, 4 briefjes van 25 en f 10. Het andere zakje bevatte f 40, een paar gouden munten, een spaarbankboekje, waarop eenig geld was gestort en een pensioembrief. De vrouw heeft eerst des Zondagsmorgens aan de buren verteld, wat haar dien nacht was overkomen, zoodat de politie eerst vry laat kon worden gewaarschuwd. Gebleken is, dat de dieven met behulp van valsche sleutels zijn binnengekomen. Op de tweede Stage heb ben zy uit de gangdeur, welke op slot was een paneel uitgebroken. Door het aldus ont stane gat zyn zij de woning binnen gekropen. De vrouw is doof en heeft het uitbreken van het paneel niet kunnen hooren. Het onderzoek wordt voortgezet. SPRINKHANENPLAAG IN ARGENTINIe. Een telegram uit Formosa (Argentinie) aan de New York Herald meldt, dat de omgeving van de rivier Bermejo door groote zwermen sprinkhanen wordt geteisterd. De te velde staande gewassen worden geheel vernield. De zwerm is driehonderd kilometer lang en be- reikt op sommige plaatsen een breedte van zes kilometer. Te San Salvador hebben een boer en zyn vrouw, die door de diertjes geruineerd waren, zelfmoord gepleegd door zich op te hangen. EEN „ATMOSFERISCHE" ZAAL. De correspondent der N. R. Crt. te Parys schrijft: Over de film, de Drie Musketiers, geen woord. maar de zaalZoo het Rex en de bioscoop staat aan den grooten boulevard tegenover het gebouw van de Matin. De on- dememer heeft lets nieuws tot stand willen brengen en hy is daarin geslaagd. Men komt verbysterd deze camouflage op groote schaal binnen. Deze ruimte, die 4000 menschen omvatten kan, is in een tuin ver- momd. De wanden gaan in looze bouwsels schuil, die Provenyaalsche villa's voorstellen met htm verdiepingen, balk on s en bebloemde terrassen. Door de ,,struiken'' vaart een zoete lentewind en boven de hoofden welft een zomersche nachthemel. De sterren pinkelen naar behooren en de voorbyzeilende lichte wolken zyn niet vergeten. Want het publiek wordt op alle manieren genoopt te vergeten, dat het binnen vier muren zit. Het moet den indruk krijgen buiten te zitten, in een para- dysachtig klimaat, d.w.z. zander de nadeelen van het buiten zitten. As het projectietoe- stel niet werkt, spant rondom het scherm een ware regenboog en de loggia's fonkelen in allerhande kleuren. Onnoodig te zeggen, dat men in mollige leunstoelen uiterst gemakke- lijk zit en dat de luchtverversching niets te wenschen laat. Dit alles by elkaar schynt een ..atmosphe- rische" zaal samen te stellen en het is de be- doeling, dat de kykers zich vooral voikomen op hun gemak voelen, alsof die illusies niet gelijktydig door 3999 medegenieters gedeedd worden. Het is waar, dat zulk kunst- en vliegwerk eer dan in een bioscoop in een by uitstek openbaar huis schyn thuis te hooren, maar dit is blykbaar geen bezwaar. En alle heerlykheden, zijn daarmee nog niet opgesomd. Voorts zyn er een bar, een ver- bandlokaail, een kinderbewaarplaats en een tooneel, groot genoeg om 100 artiesten te laten optreden en dat over niet minder dan 12 liften beschikt, gezwegen van het orgel, dat in Europa zijn weerga zou zoeken. Maar in AmerikaDe vraag zou on- bescheiden zijn, indien dit alles niet heel Amerikaansch aandeed. In zijn praalzucht is het een les. Er zijn altijd menschen, die precies weten, wat al dan niet ,,van dezen tyd" is. Dogmatisch leggen ze dit als maat- staf aan. Ze wenschen niet in te zien, dat deze leersteliigheid in de lucht hangt. In deze periode van een naar verstrakking strevend constructivisme wendt het publiek zich bly- kens deze zaal ostentatief terug naar de veel gesmade, regelrecht op zelfbedrog steunende ,,intimiteit". Het is niet anders. Naar wordt gemeld, zyn de duikers er ein- delyk in geslaagd, na maanden lang te heb ben gezocht, het wrak van het in 1789 voor den mond van de Delaware-rivier gezonken Britsche oorlogsschip ,,Braake" te ontdekken. Het schip moet een lading goud aan boord hebben van twee millioen pond sterling. Het wrak ontdekken was geen gemakkelyk werk, daar op dezelfde plaats tallooze wrak- ken op den zeebodem liggen. Tot nog toe had men echter voortdurend wrakken gevon- den, die nog geen hondera jaar in het water hadden doorgebracht. Toen het wrak werd gevonden brachten de duikers uren onder water door om verschil lende stukken van het wrak af te zagen en naar boven te sturen. Uit het onderzoek van deze stukken schynt men de zekerheid te hebben gekregen het wrak te hebben gevon den. Het wrak ligt echter diep in den bodem van de zee weggezakt en om tot het zich aan boord bevindende goud te kunnen doordrin- gen, zal men nog heel wat werk moeten ver- richten. De maatschappy, die het bergingswerk uit- voert, zal eerst het slyk en zand rondom het wrak verwyderen en daarna pogen het met den schat aan de oppervlakte te brengen. Er bestaan zoo tal van werken over het onderwerp „reclame", dat dit artikel moet aanvangen met de verklaring, dat hier geenszins de bedoeling voorligt, eenige hand- leiding of aanwijzdng in de wijze van reclame voeren te geven. Dat is trouwens ook heel moeilijk werk, omdat wij hierbij nooit zullen kunnen generaliseeren. Wie daarvan meer wil weten, kan, wanneer een cursus of een groot werk over dit onderwerp hem niet aan- staat, beter een abonnement nemen op een der bladen voor den handel of maandbladen voor den zakenman, die Nederland rijk is... Een typisch voorbeeld echter van den laat- sten tyd, heeft weer eens aangetoond, wat reclame vermag. Niet alleen in het land van de onbegrensde mogelijkheden, in Amerika, maar ook zelfs in ons kleine, conservatieve landje, Nederland! ,,Goede wijn behoeft geen krans" heette het vroeger, tot groot ongenoegen van de adver- tentie-acquisiteurs; dat is thans grondig ver- anderd. Z61fs goede wljn, neen juist goede wyn.behoeft een krans, en liefst twee! De wanorde, die door den oorlog in de huishou- ding van de landen is ontstaan, is onmiddel lijk uitgebuit door tal van laten wij het behoorlyk zeggen t6 slimme zakenlieden om hun duistere zaakjes af te wikkelen. Het gevolg was natuurlijk wantrouwen by tal van gedupeerden, bij him slachtoffers. En wan trouwen is spoedig opgewekt, terwijl het zich snel verbreidt. De gang van zaken der laat- ste jaren heeft het vertirouwen, dat de han- delsliedsn in elkaar stelden, zwaar geschokt; banken, "waarop iedereen rotsvast vertrouw- de, zaken, waarvan niemand zou vermoeden, dat zy achteruitgaande waren, sneuvelden de een na den ander op het veld der economische crisis... en sleepten groote aantallen slacht offers met zich in het ongeluk! Zoo ontstond er wantrouwen... en dit wantrouwen is de oorzaak van het fait, dat ook „goede wijn" tegenwoordig zeer zeker een krans" noodig heeft. En zoo'n krans is voomamelijk te verkrygen door handig en oordeelkundig reclame te voeren! Een goede, aan het karakter der zaken aangepaste reclame kan wonderen doen... Dkt laatste bewees in den laatsten tyd een Groningsche fabrikant, die ertoe ©verging in grooten getale schoolpetten te fabrieeeren, zooals die in Duitschland en in sommige ge- deelten van Belgie en Engeland in gebruik zyn. Een strak doorgevoerde advertentie- campagne door geheel Nederland deed wonde ren. Heel Nederland werd doordrenkt van het schoolpetten-ideaal. En in minder dan geen tyd werd de schoolpet het onderwerp van een hevigen concurrentie-strijd tusschen verschei- dene pettenfabrieken. College-cap" noemt de eerste fabrikant zijn maaksel, .scholar- cap" een anderBy ons alleen het eenige juiste, onvervalschte fabrikaat; hoedt U voor namaak!" zegt nummer 6en..." ,,Onze school- pet staat zwierig en modern" weet een ander te vermelden... Reclame! Reclame! Zet A. een advertentie van 10 regels, B. zet er een van dertig! Reclame, reclame! En d&t moet gezegd worden de reclame heeft succes! Overal ziet men de schoolpetten thans dragen! Of deze school- petten-rage nu te veroordeelen, dan wel goed te keuren is, is een kwestie, die heel moeilijk na te gaan is. Aan den eenen kant zou men zeggen... het is niet origineel: Duitschland kent reeds sinds jaar en dag de beroemde schoolpet, Belgie vertoonde hier en daar, voor- namelijk by interne scholen, reeds de school- baret en Engeland, met de bekende cricket- sohoolpetjes deed in dat opzicht niet onder voor de Germanen! Misschien, dat wy door de vele buitenlandsche kinderen, die tijdens de mobilisatie en daama ons land bezochten, teneinde hun geschokte gezondheid te herstel len, van smaak veranderd zyn, maar vroeger verzette zich een ieder hardnekkig tegen een schoolpet. Ontegenzeggeiyk geeft het weer een soort sectarisme, een splijtzwam! Leer- lingen van gymnasia, die hoewel daar fei- telyk geen enkele reden voor is, tengevolge van het feit, dat zy onderricht kregen in de oude talen, op de H.B.S.-ers eenlgszins neer- keken, H.B.S.-ers, die dezelfde gevoelens ten opzichte van MULO-scholieren aan den dag legden, ambachtsscholieren, kostscholieren, alles is dan herkenbaar aan het te dragen hoofddeksel. Aan den andieren kant is er weer veel voor een pet te zeggen. als men b.v. in Duitschland ziet, hoe hard de jongens werken, teneinde niet gedwongen be zyn, weer een jaar lang dezelfde kleur pet te moeten dragen en gebrandmerkt te worden als een achterblyver. Hoe hard zy werken, teneinde het volgend jaar een blauwe, of een roode pet te mogen dragen en hoe zy reeds van te voren nagaan, welke klasseteekenen zy rond om de muts zullen mogen dragen. Misschien ware het Duitsche systeem beter, dan hetgecn de Groningsche fabrikant hier hesft ingevoerd. In Duitschland hebben niet de verschillende scholen afwykende kleuren, maar de scholen hebben universeele kleuren voor de parallel- klassen, alleen de kleuren verschillen naar ge- lang de klassen een hooger of lager nummer dragen. Zilveren of gouden soutaches geven het nummer van de parallelklasse aan. Het is wel verwonderlyk, dat een land, waar het saamhoorigheidsgevoel zoo weinig ontwik keld is, als in Nederland, waar alle militaire vormen en uitwassen, van wat men milltair zou kunnen noemen, geschuwd wordt, thans tneens bekeerd is tot een zuivere... uniform- pet, een uitdrukking van uniformitelt! In ieder geval is er 6en conclusie uit te trekken... De reclame van den Groningschen fabrikant en naderhand van de andere petten- fabrikanten is zeer intensief, oordeelkundig en... doeltreffend geweest! Dat zal niemand kunnen ontkennen. (Nadruk verboden.) Den volgenden morgen waren enkelen al vroeg uit de veeren, om op eigen houtje iets van de stad te zien. Veel bijzonders was er niet. Alleen in een breede straat een verwaarloosde jongen, met een korte kapotte broek, verder niets, die op het trottoir in de felle zon lag te slapen, het lichaam overdekt met vliegen. Het scheen hem niet te hinderen. Des voormiddags zouden we de tractoren- fabriek zien. Het viel tegen. Reeds gedurende een week werden daar geen bezoekers meer toegelaten. Waarom? Een verklaring kregen wij niet. Er werd verondersteld, dat iets niet in orde was met de fabricage, of dat mogelyk oorlogsmateriaal als bijv. tanks werd gemaakt. Wel werd ons de ontzaglijk groote fabriek bij het voorby'Tyden aangewezen, doch daar bleef het by. We zouden naar een Kollektiefdorp. Ook dat ging niet, omdat de wegen te slecht waren door den regen, die pas gevallen was. Toen maar weer terug, zoodat we 2% uur na het vertrek weer aan het punt van uitgang terug waren. Aan de andere zyde van Oharkow hadden we meer geluk. Na een half uur ryden en bijna even zoo lang loopen door den modder kwamen we aan een Joden-kommune. Dit was een vee- bedryf. Leden van de kommune waren bijna uitsluitend joden uit winkels in Charkow. Om dat alles aan den staat was gekomen, waren die winkeliers overbodig geworden. Zeer by de hand hadden zy de zeilen naar den wind gehangen. In 1927 door drie families opgericht, met 3 paarden en 2 koeien begonnen, van eigen geld gekocht, waren er steeds meer bijgekomen. Allen brachten wat geld in voor het koopen van meer vee. Geen wonder, dat de staat hen steeds meer land ter beschikking stelde en hen ook nog 25.000 Roebel leende, om de veestapel uit te breiden. Reeds hadden zij 500 HA, gedeeltelijk bosch, 280 koeien en 300 stuks jongvee en kalveren. Inmiddels woonden er nu 105 families, totaal 300 personen. De gelijkheid was zoo groot moge lyk. Uit 6dn pot werd gegeten. Alleen het werk gebeurde in accoordloon, uitkomende op 5 tot 6 Roebel per dag. Op het eind van het jaar moest eventueele winst worden verdeeld. In het begin moest by de intrede 200 Roebel worden gestort, later werd dat teruggebracht tort 25 Roebel. Het land werd successieveiyk aan de Koelakken ontnomen, die in een andere kol- chos zijn overgegaan. Alle grond is van den staat. Meestal moet een kleine rente van den grond worden betaald. Deze kommune was daarvan vrygesteld, doch was verplicht een groot deel van het product tegen bepaalde prijzen af te geven. Voor kaas werd betaald 70 kopeken per KG, voor melk 18 po- peken per half-literfleschje, voor room 55 kope ken per literflesch. De melk werd zeer zuiver gewonnen. We zagen in de goed ingerichte stallen de koeien melken. Eerst werden de uiers gewasschen en met een doek afgedroogd. Na het melken werd van elke koe afzonderlyk de melk gewogen en geregistreerd. Boven elken koe hing een bordje met den naam van het dier. Wie zou dat alles verwachten, nadat men een half uur door de siyk heeft gebaggerd? Een varkensfokkery en -mestery completeerdc het bedryf. Natuuriyk zagen we hier ook weer de kinder bewaarplaats en de school. Ales zooveel moge lyk in de open lucht, zoowel de school als de kribben, waar de kleuters des daags moesten slapen. Op de school werd ook de Joodsche taal onderwezen. Een koortje van kinderen van 6 tot 10 jaar oud zong voor ons in het Joodsch de Internationale. Tegen den avond weer in den trein naar Kiew, waar we den volgenden morgen om 12 uur zou den aankomen. De stemming was buitengewoon goed. Na de oorzaak van de vroolijkheid mag de lezer raden. Ook het eten in den trein smaak- te best. We hadden buitengewoon lekker brood mee gekregen. Toen we als maar geen bedden zagen ver- schynen, begon de stemming wat te zakken. Om elf uur kwam onze leidster met de boodschap, dat op deze nacht geen bedden zouden zijn. We moesten maar op de planken. Wel had zy al vroeg in den avond getelegrafeerd naar een grooter station, dat men daar bedden in den trein zou dragen, doch zonder gevolg. Alleen had zy van de G.P.Oe gedaan gekregen, dat vier van ons de vrije plaatsen in den zach- ten wagen mochten innemen. By: die vier uit- verkorenen behoorde ook ik. We moesten nog maar even wachten tot een station, waar de trein zoo lang zou stoppen, tot men buiten om naar den slaapwagen kon gaan. Anders moesten we door een lange ry wagens. Om een uur in den nacht werden we over de rails, in het donker naar den achtersten wagen gebracht. Twee van ons bleven samen, nog een en ik apart, elk by drie vreemden. Voordat we op stok gingen, wer den we door onze leidster gewaarschuwd, vooral op onze zaken van waarde te passen. Erg op- beurend! Toen na een kwartiertje myn drie Russen niet meer gromden over de storing in hun nachtrust en ik insluimerde, voelde ik me op den schouder geklopt. Het was genossin Pivinskaja, die de bedden op haar terugtocht door den trein had ontdekt en ons weer terug kwam halen voor den harden wagen. Op zulke oogenblikken is een sterk ontwikkeld gevoel voor humor van zeer groote waarde. Twee anderen hadden dat niet. Zy waren erg in hun wiek geschoten. Het spyt me, doch ik kan de uitdrukkingen, die zy bezig- den, hier niet herhalen. Door zeven derde-klasse wagens leidde onze tocht. De weg terug! Het was een warme nacht. Om negen uur waren in die zeven wagens alle deuren en ven- sters gesloten. U zult willen gelooven, dat het boven op den „dikken toren" frisscher is dan hier het geval was. Men laveerde tusschen slapende mannen, vrou- wen en kinderen. Voor afwisseling stootte men dan zyn hoofd eens tegen een uitstekende voet van de bovenste laag. Gebrek aan licht belette ons te constateeren, of die voeten pas gewasschen waren. In elk geval werd ons duidelyk, waarom we buiten om naar den slaapwagen waren geleid. In onze afdeeling gekomen, waren de bedden spoedig uitgerold. Het duurde nog wel even, voordat de gemoederen tot rust waren gekomen en het heele gezelschap sliep. Dat het wat laat was geworden, hinderde niet. Den volgenden morgen bleven we op onze plank, dronken daar thee en aten daar ook maar. Om twaalf uur: Kiew! Vroeger de hoofdstad van de Oekra'ine, nog de moolste en oudste stad van dit gewest. De regeering is overgebracht naar Charkow, omdat Kiew zoozeer werd geteis terd door burgertwisten na den oorlog. Men noemt Kiew de moeder aller Russische steden omdat het de oudste stad is. Op een rondgang toonde men ons de Gouden Poort, een ruine, nu bijna midden in de stad ge legen, doch oorspronkelyk de Westelijke poort gebouwd in het jaar 1037. Verder zagen we o.a! de Sophia kathedraal, een groot complex gebou- wen met hooge torens, nu nog als kerk in ge bruik. Langs een dal midden in de stad met zulk* steile helling, dat het bouwen van huizen er niet mogelyk was en men er koeien liet grazen, kwamen we aan de buitenzijde van de stad op een hoogte van wel 100 meter. Vlak onder on* zagen wij de rivier de Dnjepr. Aan de overzyde daarvan groote zandvlakten, begroeid op de plaatsen, die met hoog water droog bleven. Wei een buitenkansje voor de stadsbewoners om zoo in de buurt het strandbad te hebben. Des namiddags naar de Kolchos ,,Dscherdowo", dicht bij het spoorwegstation Bobrik. Gelukkig konden we deze tocht per toer-auto maken. Het weer was prachtig. Langs een steile helling met haarspeldbochten reden we van uit de stad naar de groote brug over de Dnjepr. Groote hout- vlotten met hutten er op, voor hen, die de vlot- ten naar de Zwarte Zee moeten brengen in de buurt van Odessa. Een kwartier lang reden we door een dutn- landsohap met hier en daar hooge dennenboomea. Groote soldatenkampen langs den weg. De sol- daten oefenden zich hier en daar, slechts gekleed in zwembroek. Het is een gek gezicht, een sol- daat te zien exerceeren in zwembroek met het ge- weer op schouder. De offieren waren ook niet overvloedig gekleed. Daarna werd de grond beter, hoewel toch blykbaar tamelijk zanderig. Op een veld ploegden 14 span paarden achter elkaar. Over het algemeen werd in die omgeving weinig kleinbedrijf aangetroffen. Er waren waar- schynlijk veel kollektieve bedryven. Door een heel oud, typis.ch Ukraine-dorp komende, hadden we daar wel gaame willen stop- pen. We kregen echter daarvoor geen tyd. Wel jammer: we waren zoo graag eens binnen ge gaan in die huisjes met hun verweerde stroo- daken en in de ouderwetsche schuren. Zichtbaar werd de bodem zwaarder. De lupa- nen, die we in het begin van den tocht veelvul- dig zagen groeien, kwamen niet meer voor. Tarwe en klaver zag men veelvuldig. Een bui tengewoon gezicht was wel een groot klaver- veld met misschien wel een twee honderd ooie- vaars, die daar kikvorschen vingen. Eindelijk na een rit van twee uur het doel van onze rit. De kolchos Dscherdowo. Een groot heerenhuis, waarvoor een grasvlakte. Aan de andere zijden keurige arbeiderswoningen van een verdieping, alle aaneen gebouwd. lets verderop de stallen voor de koeien en de paarden. Alle gebouwen waren doelmatig en waarschyniyk een dertig jaar geleden gebouwd. Het had alles toe- behoord aan 6en eigenaar en was zichtbaar voor- heen zeer deskundig beheerd. Er was zelfs een graanmalery, waarin een oude doch goede loco- mobiel en vier modeme meelmolens. In 1927 was hier door twee man de kolchos gesticht. Hier zal dat stichten wel niet hebben gelyk gestaan met oprichten of samenvoegen, doch het zal meer hebben geleken op eenvoudige inbezitname. Een der oprichters was een vroe- gere spoorwegarbeider, een pienter mannetje, die door alien met respect werd behandeld. Hy had het er niet slecht. De oppervlakte van het bedrijf was 1230 HA. De veestapel bestond uit 82 paarden, 142 koeien, 134 stuks jongvee en kalveren en 190 varkens. Ales zag er vrij goed verzorgd uit. Een wandeling over de landerijen voerde ons door een betrekkelyk klein tuindersbedryf, waar hoofdzakelyk tomaten werden gekweekt. Hoe wel het al halfacht was, waren nog vele vrouwen in den tuin aan het werk. Eenige jonge mannen vergezelden ons naar de tarwevelden. As ver- moedelyke opbrengst noemde men ons 600 KG per HA. Dat leek ons wel wat minnetjes voor den tamelijk goeden bodem. Er stond vry veel on- kruid in die tarwe. Men moet echter in zyn oor- deel altyd zeer voorzichtig zyn, nog temeer, in dien men alle omstandigheden niet kent. Indien men om de drie jaar met een misoogst moet rekenen kan men niet zoo intensief bemesten en wieden als op onze Zeeuwsche klei. Bovendien is de bebouwbare oppervlakte in Rusland zoo groot, dat men de noodzaak niet voelt, van een bepaald perceel zooveel mogelijk te halen. Weer op het bedrijf terug gekomen, bood men ons tomaten als versnapering. Op een oude rol- kar heeft het gezelschap die zitten peuzelen, terwyl de jonge Russchen de beste vruchten voor ons uitzochten. Zy waren echt hartelyk en voor- komend. Wat is de werkelykheid toch dikwyls heel anders dan de voorstelling, die men zich van iets maakt. In plaats van ruwheid en bloed- dorst vonden wij hoffelykheid en gastvryheid. Inmiddels was het te laat geworden volgen* de meesten, om nog het bedryfje van een koelak te gaan zien, zooals ons werd aangcboden, Wel erg jammer. Het was reeds nacht, toen we Kiew bereikten. Den volgenden morgen zouden we het Lawra- klooster bezichtigen. Dit is het oudste en meest belangrijke klooster van heel Rusland, bekend om zyn 92 meter hooge klokketoren en het vroegere onderaardsche holenklooster. Daar nog iemand en ik door de Apatit-trust te Leningrad waren uitgenoodigd, om daar een fabriek te komen zien, meenden wy een dag vroeger dan de anderen uit Kiew te moeten vertrekken. Zoo konden wy het zeer merkwaardige klooster niet zien. Na een hartelijk afscheid van het gezelschap, hadden we een paar uur tyd om onze reis naar Leningrad voor te bereiden. Over zoo'n reis mag men niet te licht denken. Van Woensdagmiddag half twee tot Vrijdagmorgen tien uur onafge- broken in een trein zonder restauratiewagen. We vonden het wel erg interessant, dat we nu eens zonder geleide echt Russisch zouden reizen. Van In tourist kregen we een pak boterham men mede, eenige grammen thee en wat suiker. Ook een paar komkommers voor de noodzakeiyike vitaminen. In elk geval moesten we iets hebben, om on- derweg thee te kunnen zetten, omdat men slechts uiterst zelden stations aantreft, waar men iets gebruiken kan. Het drinken van koud water wordt sterk ontraden, omdat men daarmede de kans loopt, ziek te worden. In de Torgsin of valutawinkel konden we geen keteltje naar ons genoegen koopen, zoodat we onze keus bepaalden op een geemailleerde 1am- petkan, Voor een roebel veertig kopeken waren we eigenaar. Met nog een ons thee voor 80 kopeken waren onze inkoopen gedaan. Tydig waren we op het station en in een af deeling van een zachten wagen gelnstalleerd. Het was een afdeeling voor twee personen, ons door de Apatit-trusit ter beschikking gesteld. Toen de trein zich in beweging zette, begonnen we reeds te kyken naar het eerste station, waar we heet water zouden kunnen krygen. De 1am- petkan moest toch dienst doen. Spoedig brak het oogenblik aan, dat we onze kunsten konden vertoonen. Een van ons liep als een haas om kokend water, terwijl de ander op de bagage paste. Toen de thee gezet was, gingen we eens in- ventaris maken van de boterhammen. Eerst zouden we het brood met de ham eten, omdat die het vlugst bederft, daarna die met jam en het laatst die met kaas. Het was jammer, dat van ons goed overlegd plan niet alles tot zijn recht kwam. De eerste dag ging alles goed. Het was de dag van de ham en de dag, dat alles nog nieuw voor ons was. Ik weet niet meer, hoe dikwyls we thee hebben gezet, doch we hebben bijna geen enkel belangryk station, waar we water konden krijgen, met onze kan overgeslagen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 3