ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De Slapende Boeddha Eerste Blad. nieuwjaarsadvertentiEn ELMAS SABINE No. 8932 WOENSDAQ 28 DECEMBER 1932 72e Jaargang, a 60 cent B E RJ^C H T. 1" prijs 10,-. BINHENLAND FEUILLETON BUITENLAND ASPIRIN! DE ZWARTE LIEVE VRQUW EIND SEIZOEN 2" 7,50 3* 5,— EEN ADRES AAN DE NEDEREANDSCHE VARKENSCENTRALE. ROOKT NU 11 cent per 20 stuks Dokters advies: Rod hoofd, warine voeten - en af en toe TER NEUZEN, 28 DECEMBER 1932. ik^SWW! IfeELLL/,,'. TER NEUZENSCHE CO U RANT ABONNEMF.NTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen f 140 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor BelgiS en Amerika 2,25, overige lander. 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Cntgeefster: Firms P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTKN: Van 1 tot 4 regels /'0,80 Voor elken regel meer f 0,2® ■iOrootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend riandelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrjjgbaar is. Inzending van advertentien liefst e6n dag voor de ultgav®. DIT BEAD VERSCHI.J NT IEDEREN MAA NDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVONBt wot het Nieuwjaarsnummer dat Maan- dagmorgen in plaats van Maandagavond jal verschijnen en in de kom dezer gemeente huis aan huis wordt bezorgd, worden weder geplaatst Voor Nieuwjaarswenschen grooter dan 20 regels, zal 60 cent meer worden ge- wJcend voor elke 20 regels of gedeelte daarvan. De inzendingen kunnen geschieden tot Olterlijk Vrijdag 30 dezer, des voor- Mtddags 10 uur. Ter Neuzen, 23 December 1932. Finna P. J. VAN DE SANDE. Bvenals and ere jarem stellen wij, ter aan- eooediging van hen, die voomemens zijn in one Nieuwjaarsnummer een gedicht of vers te plaatsen. een drietal prijzen beschiktoaar n.l.: De beoordeeling van doze gedichten of verzen zal geschieden door een commissle. Versjes, die niet oorspronkelijk zijin, komen niet voor een prijs in aanmerking. Inzenders van een gedicht of vers, die bui ten mededinging willen blijven, gelieven dit bjj de inzending op te geven, dan lean dit tegelijk hleronder worden vermeld. De gedichten of verzen moeten zijn inge- ■onden Vrjjdag 30 December, v66r 10 uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. jinn de orde is het wetsontweip tot wtjzi- gingy van de jaarwedden der leden van den Raad van State, de aigemeene rekenkamer, de roehteriyke macht en de mllitair rechterlijke autcht- De heer Suring wenscht de korting niet te #oen toepassen voor de wachtgelders. De heer Knottenbelt is teleurgestekl over «ten achterstand van gehuwden bij ongehuw- den. De heer Oud zal ondanks bezwaren met dene tijdelijke maatregelen meegaan. De heer J. ter Laan betoogt dat het geor- ganiseerd overleg niet voldoende tot zijn recht te gekomen. De minister van Financien zal de gedane door F. J. A. L. CORDENS. (Nadruk verboden.) 88) (Vervolg.) „Den naam van den commandant is mij niet bekend", antwoordde Akbar, „wy hebben geen enkelen gervangene kunnen maken. Zou tk u thans op mjjn beurt iets mogen vragen?" ,,-Zeker wel". ,,Hoe komt het, dat gij nog hier zyt? Ik herinner me, dat gij er bezwaren tegen maakte toen gij van den spoorweg werd weggevoerd". „We zijn hier ook niet voor ons genoegen", antwoordde Alfred. Het schijnt, dat we hier gebracht zijn, omdat mijn vriend iets op zjjn jas droeg, dat voor deze menschen een teeken van vriendschap was. Na onze aankomst ver- namen we, dat een priester of heillge een voorspellmg had gedaan, dat een of ander nationaal heiligdom zou terugkomen, terwijl we hier waren. En daarom houden ze ons aoolang vast''. Er speelde een ondoorgrondeiijk lachje om de lipp^n van Akbar. „Dat heeft veel weg van brjgeloovigheid", zei hij. „Toch komt het wel eens voor, dat bggeloavige menschen het by het goede eind hebben. In dit geval is het echter volstrekt niet onmogelijk, dat gij ver- trekken zult, zonder dat Chindawar zjjn hei ligdom terug ziet". Zijn raadselachtige woorden maakten ons niets wijzer. Alfred stond op om te gaan en ik volgde zyn voorbeeld. .Kunnen wij iets voor u doen vroeg hp. „Acht gij het wen- scheiyk, dat wij de prinses over u spreken'.'" Hij schudde het hoofd. „Laat dat maar'", sprak hij „ik zal myn noodlot afwachten. Doch als gy de begum spreekt, informeer dan naar het verbiyf van den nabab. Woont gi) In het paleis7" voorstellen van den heer Suring inzake de wachtgelders overwegen. Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De soc.-dem. en de I communisten willen geacht worden te hebben j tegen gestemd. De aigemeene verzamelstaat der rljksbe- j grooting 1933, het wetsontwerp tot wijzigiiig van enkele bepalingen der wetten op de inikomsten- en vermogensbelasting' en het wetsontwerp tot regeling van den invoer van ongesmolten dierlijk vet, worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde is daama het wetsontwerp tot regeling van den invoer van tarwe, tar- wemeel enz. De heer Wijnkoop wijst op de broodprijzen- styging door de concentratie in de meel Industrie. Minister Verschuur zegt, dat er e6n op d" duizend brooden in Nederiand wordt inge- voerd. Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijzi- ging der Tarwewet 1931. VERLENGING OPHEFFING INDIRECTE VACCINATIEDWANG. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot verlenging van den geldigheidsduur van tydelijike bepalingen betreffende de vaccinatie. De minister wijst er o.m. op, dat er volgens de ervaring in Nederiand geen leeftrjd is waarvan men kan zeggen, dat de vaccinatie zonder gevaar kan worden toegepast. De regeering heeft deze overweging niet doen steunen op gezag van medici, maar op onwedersprekelijke feiten, zoodat die in de memorie van toelichting zijn vermeld. Zy had daarbp te rekenen met de herhaalde beslissin- gen van den wetgever, dat dwingen tot hygie- nische maatregelen, waaraan gevaar voor ge- zondheid of leven verbonden is, niet geoor- loofd is. E,n definitieve regeling zou, dit kan geree- delijk worden toegegeven, de voorkeur ver- dienen boven een tijdelijke, indien zij moge- lijk ware. Zij is evenwel niet mogelijk. Herstel van den indirecten dwang hebben regeering en parlement niet voor hun verantwoording genomen bij herhaiing op grond van het gevaar voor gezondheid of leven; op den- zelfden feitelijken grond is invoering van di- recten dwang voor de kinderen in het eerste en het tweede levensjaar evenzeer onmogelijk. Uitstel van de beslissing over de handha- ving van de vaccinatieverpliehting is tegen- over het encephalitisgevaar het eenig moge- lijke. EENIGE BROOD PRIJS VERHOOGING DOOR WIJZIGING DER TARWEWET. In de memorie van antwoord op het voor- loopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der Tarwewet 1931 betoogt de regeering, dat het hier alleen een maatregel betreft, die beoogt in de uitersl benarde positie van den akkerbouw eenigen meerderen stetrn te geven. Zonder eenigen twijfel zal een verhcoging van het maalper- centage, indien deze tengevolge zal hebben het brengen van de tarwe op den aangeno men richtprijs van 12, niet zonder invloed zijn op den broodprijs, indien de prijs van de buitenlandsche tarwe ongewijzigd blijft. De prijsverhooging van bloem zal, indien deze zieh volledig doet gelden, een verhooging van den broodprijs van ten hoogste 0.7 cent pev 800 gram ten gevolge hebben. Mocht blijken, „Ja". „En gy hebt hem niet gezien en gij hebt niets gehoord? Dat is heel zonderling." Hij zag ons aan met eenig wantrouwen. Geen van beiden wenschten wy hem te ver- tellen, dat wij den geheelen vorigen dag be- wusteloos waren geweest en nog minder kon- den w\j hem de aanleiding daartoe vertellen. Wij gingen heen onder belofte van terug te komen, als wij hem iets hadden mede te deelen. Buiten gekomen zei ik tegen Alfred; „Nu begrijp ik waarom ze ons gisteren den ge heelen dag onder bedwelming hebben gehou- den. We mochten niet vememen, wat er daar buiten te doen was. Het geweer- en kanon- vuur werd hier natuurlijk duidelijk gehoord, de nabab is hier binnen komen vluchten en dat alles moest voor ons verborgen blijiven". „Dat lijkt mij ook de eenige reden", meende Alfred. „Laat ons nu eens gaan kijken aan den kant van het ravijn. Mogelijk kunnen we daar wel een hoogte beklimmen, vanwaar het omliggende land is te overzien. Het zou een goed ding zijn, als er Engelsche troepen in het veld waren, dat was voor ons meteen de redding". „Misschien", zei ik. Ik had al geleerd, de zaken niet al te optiimlstisch aan te kijken. ,,Wie weet, wat ze nog met ons voor hebben. Den nabab hebben ze verdonkeremaand en mogelijk zullen ze met ons hetzelfde uithalen". „Omze kamers zijn in ieder geval in het v<56rgedeelte van het paleis", antwoordde mijn vriend, „en niet in het inwendige van den berg. Ik verzeker je, als ik een Engelschen trooper in het veld zie, dan zal ik wel een middel vinden om mij met hem in venbinding te stellen, en als ik eenmaal een Engelschman heb ontdekt, dan zal niemand me hier meer in mijn vrijheid belemmeren, voordat mijn revolver totaal is leeggeschoten". Hij klemde de tanden opeen en ik wist, dat hiij het meenide. Aan een bezoek aan Bengor dachten we niet meer. In het voorbijgaan hadden we het het huis aangekeken, maar er was geen leven- de ziel te bekennen. We liepen langs het ravijn, langs den kant, waar de rotsheuvelen het hoogst waren. Ik had verwacht, dat er ten minste wachters zouden staan, om op de bewegingen van het dat het verhoogde maalpercentage en slechter kwaliteit aanleiding zouden geven tot de vrees, dat de kwaliteit van de bloem slechter zou worden, dan biedt de Tarwewet ruimte om dit gevaar te keeren. Ten einde de vrees weg te nemen, dat hier de mogelijkheid zou bestaan, dat het vermalingspercentage prac- tisch boven veertig zou stygen. is alsnog een wyziging aangebracht. Een dezer dagen bereikte de Ned. Varkens- centrale een door verschillende organisaties van belanghebbenden by den uitvoer van spek onderteekend adres, waarin tot de Ned. Var- kenscentrale het verzoek gericht werd zich te willen belasten met de levering van alle in het binnenland benoodigde varkens. Dit adres is door de Ned. Varkenscentrale aan een emstig onderzoek onderworpen. Het doel van de adressajnten was te bereiken dat, doordat alle varkens door de N.V.C. zouden worden geleverd, zou komen vast te staan dat voor alle varkens welke van den boer ge- kocht worden, de richtprys betaald wordt. Zulks was van belang, omdat door de N.V.C. bekend was gemaakt, dat voor het verkrijgen van toeslag bij den uitvoer van spek, alleen in aanmerking konden komen personen of fir- ma's, die zich aan den vastgestelden richt prijs hielden. Hoewel niet uit het oog verioren werd dat inwilliging van het verzoek van veel beteekenis zou zijn, heeft de N.V.C. gemeend, niet van haar standpunt te moeten afwyken en op het adres afwijzend te moeten beschik- ken. Getracht is op andere wijze aan de ver- langens van de betrokken groepen tegemoet te komen. BIJSLAGEN OP UITKEERINGEN UIT WERKLOOZENKASSEN. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan gemeentebesturen meegedeeld, dat wel bijslag op de uitkeeringen uit de werkloozen- kassen mag worden gegeven, wanneer aan dden bijslag in verband met de gezinsomstan- digheden en de gezinsinkomsten van den werklooze, na voorafgaand onderzoek, werke- lijk behoefte biykt te bestaan. De te verstrek- ken bijslag mag ten hoogste gelijk zyn aan het verschil tusschen de uitkeering uit de werkloozenkas en het bedrag dat de verzeker- den krachtens de steunregeling zouden ont- vangen indien zij uitgetrokken waren. Het ryk geeft geen suhsidie in deze bijslagen. STILLE NACHT. In het Dudtsche ryk van na den oorlog is schrijft de N. R. Crt. zooveel jaren achter- een tegen Kerstmis een politieke crisis ont- staan, dat ,,Kerstcrisis" een geijkte term was geworden. Ditmaal is het gelukkig zoover niet gekomen en heerscht, althans uiteriyk, thans rust op het politieke schcuwtooneel. Wel heeft het nog even gespannen. Dp (Ingez. Med.) Engelsche leger te letten, dat in de buurt moest zijn, maar er was niemand. Met moeite beklommen we een hoogte, welke ons veroor- loofde over de rotsen heen te zien aan den anderen kant van de diepte. Alfred was er het eerst; hij lette niet op me, maar klauterde van den eenen steen op den andere, zich op- trekkend aan struiken en varen, die tusschen de spleten groeiden. Met de hand voor de oogen stond hy rond te turen, toen ik hygend van inspanning boven kwam. „Zie je iets?" vroeg ik hem. Mismoedig schudde hy het hoofd. Ik kwam naast hem staan en keek over de vlakte, doch bespeurde niets opmerkeiyks. Opeens greep Alfred me bij den arm. „Daar, daar", riep hij, en wees o-p een klein dal tus schen twee steenachtige heuvels. Ik tuurde in de aangeiwezen richting; er was niemand te zien, maar op den grond vertoonden zich een viertal zwarte plekiken niet ver van elkander. „Dat is de plaats van een kampvuur ge weest", zei Alfred opgewonden. „Mijn God, zouden de onzen daar geweest zyn? Zoo dichtby". Misschien hebben daar mannen van Chinda war gekampeerd", opperde ik. ,,Neen, wat zouden die buiten doen? Die hebben genoeg aan him rotsholen. Als ze daar een of twee man in zetten, kunnen ze gemakkelijk een heele macht tegenhouden, en bovendien is de toegang tot de spelonk goed verborgen. De mannen van Chindawar heb ben geen reden om daarbuiten te kampeeren, De nabab van Patloora kan het ook met ge weest zyn, want die had slechts een klein gevolg by zich en wist bovendien den toegang tot de onderaardsche gangen. Neen, dat zyn kampvuren van de Engelschen. Na hun aan- val op Patloora zijn ze waarschyniyk dezen kant uit gekomen om te trachten over het ravijn te komen, en nu is er niemand meer. Myn God, waren we gisteren maar hier ge weest. Die honden hebben wel geweten wat ze deden, met ons onder bedwelming te houden". Mijn vriend was ontzettend opgewonden. Hij was in een stemming om iedereen te ver- moorden, die hem zou beletten gemeenschap te krijgen met zijn landslieden. Maar er was niets te zien, er was geen levende ziel te be kennen op het betrekkelyk klein gedeelte der Zuid-Duitsche staten, Beieren vooraan, verzet- ten zich in den Rijksraad tegen de amnestie, bedoeld als Kerstgeschenk voor hen, die we- gens politieke of uit economischen nood be- gane misdrijven door de buitengewone recbt- banken waren veroordeeld. Deze gratie, welke duizenden voor straf vrijwaart, was een van de concessies, waarmede het kabinet-Schled- cher de groote partijen, met name nazi's en socialisten, had bewogen in een parlementaire rustpoos tot midden Januari toe te stemmen. De Zuid-Duitsche landen zagen echter in deze ryksamnestie een aantasting van de rechten der bondsstaten, voor welke zy de uitsluitende bevoegdheid van kwytschelding of verkorting van straffen opeischten. Daai zy in den Ryksraad 18 stemmen uitbrengen, bleven zy slechts 4 stemmen beneden het aan- tal, dat noodig was om de wet, welker aan- neming met een meerderheid van twee-derde moest geschieden, ten val te brengen. In dat geval zou in het Seniorenconvent stellig een meerderheid tot onverwyide bijeenroeping van den Ryksdag hebben besloten. •Het was dus zaak de nog weifelende provin- clale vertegenwoordigers van Pruisen te over- reden niet aan den toeleg van Beieren, Baden en Wurtemberg mee te doen. Dit is dr. Bracht, den ryksminister van binnenlandsche zaken, ook inderdaad gelukt en daarmee was het laatste struikelblok voor den Kerstvrede uit den weg geruimd en heeft de regeering de rustpoos gekregen, die zij wenschte. Stilgezeten heeft zy daarom niet. Als eon- sequentie van de amnestie is een noodverorde- ning afgekondigd „tot handhaving van den binnenlandschen vrede", die neerkomt op een aanmerkelijke verzachting van de verordening tegen de politieke terreur met haar beperkin- gen der vrijheid en haar uiterst zware straf fen tegen politieke vergrijpen. De regeering getuigt hiermee van een opti- mistischen kijk op de toekomst. Zij vertrouwt klaarblijkelijk dat de dagen van al te fellen partijstrijd voorby zyn en dat de vuist, de revolver en de bom in dien strijd geen argu- menten meer zullen zijn. Dit optimisme wordt lang niet algemeen gedeeld; zoo zijn er tal van bladen die vreezen dat de onrustige elemen- ten, die krachtens de amnestie op vrije voe- ten zijn gekomen, binnenkort weer van zich zullen laten hooren. De bedenkeiyke stijging van het aan tal wcrkloozen in de laatste wc- ken zal evenmin vreemd zijn aan deze be- duchtheid. De regeering is zich ook ten voile bewust dat er doortastende maatregelen noo dig zijn am zooveel mogelijk werkloozen aan den siag te helpen. De uitvoering van het werkverschaffingsprogram, over welks nitri tes men overigens van oordeel kan verschil- ien, heeft zij aanstonds een derde van de beschikbaar gestelde som, t. w. een half mil liard, uitgetrokken en bovendien belangrijke bedragen voor steun tydens den winter aan misdeeiden. Aan initiatief ontbreekt het haar dus waariyk niet; of zij er bij het volk de waardeering voor zal vinden waarop zy hoopt, moet de tyd leeren. De toestand in Pruisen, waar nog steeds twee regeeringen naast elkaar bestaan (het rijkscommissariaat en het kabinet-Braun) blijft moeilgk. Het staatsgerechtshof te Leip zig heeft pas beslist dat de in April aange- brachte wijziging in het reglement van orde van den Landdag, welke bepaalt dat de mi nister-president slechts gekozen kan worden met een volstrekt meerderheid van alle Land- dagleden, strookt met de Grondwet. Het be- roep van de nationaal-socialistische Landdag- groep tegen die wyziging is mitsdien verwor- vlakte, dat in onzen gezichtskring lag. De zon brandde door onze helmhoeden, het. was daarbaven op de rots niet om uit te hou den van de ontzettende hitte. Maar myn vriend dacht er niet aan naar beneden te gaan, maar bleef turen over de vlakte of hij nog iemand van zyn landslieden kon ont- dekken. ,,Kom mee", zei ik hem, ,,het geeft toch niets, of we al hier blijven". Hy lulsterde niet naar me. „Nog even kftjken", zei hij. .Misschien is 't Engelsche ieger weer af- getrokken?" wierp ik hem tegen. „Neen, zoo stom zyn ze niet. Nu ze een maal hier zijn, willen ze ook verder. Na den val van Patloora hebben ze natuurlijik ge hoord, dat de nabab niet alleen schuldig was aan den moord op mijn landgenooten. Ze zul len willen weten wat er achter dit ravgn zit en een Engelschman geeft niet gauw op. Bovendien weten ze, dat wy vermist zyn en geloof me, ze zullen ons zoeken?" Terwyi hy sprak, hield ik den blik strak op het uiterste Westen gericht, en toen op eens maakte zich eenzelfde opgewondenheid van my meester. Van achter een boschje zag ik een zestal ruiters te voorschyn komen; het was Engelsche cavallerie. In kneep Alfred in den arm: ,,Daar, dA&r," riep ik en wees hem de richting, waarin hij kijken moest. Er kwamen nog meer ruiters te voorschijn; naar schatting waren er nu een vyftig by elkaar, die snel naar het Noorden reden. In het felle klare licht, was alles tot op een ontzagiyken afstand duidelijk te zien. De mannen te paard leken klein als poppetjes. Hallo, hallo!" schreeuwde Alfred, zoo hard hy kon, en ik schreeuwde met hem mee, niet •bedenkend, dat ons stemgeluid niet zoo ver kon reiken. Mijn vriend zwaaide met zyn zak- doek en ik volgde zyn voorbeeld, maar ons wuiven werd niet beantrwoord; verder en ver der schoof de ruiterschaar naar het Noorden, naar een groep boomen, waarachter de eersten reeds verdwenen. „Hallo, hallo!" riep Alfred met zyn zakdoek boven zijn hoofd zwaaiend, maar de laatste ruiter en het laatste paard verdwenen, en wy stonden alleen op de barre rots. Nog noolt had ik myn vriend zoo neer- slaohtig gezien; het was, alsof hy in zwijm Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-baml- buisjes van 20 tabletten nu ft. .70 em oranjezakjes van 2 tabletten h fL (Ingez, IMLi pen en daarmee is de richting voor een optoa sing van den op den duur onhoudbaren tom~ stand aangegeven. Een volstrekte meerderheid in den zdn van het arrest, is by de buidige sterkte der partyen nameiyk alleen denkbsar als de rechterzyde (nazi's, Duitsch naUonale». en volksi>arty) of desnoods de nazi's alleen het met het centrum op een accoord gooien. De onderhandelingen daaromtrent, waaraan de Duitsch nationalen hebben deelgenomen, zyn enkele dagen geleden opgeschort, Joch zullen na het Kerstreces worden hervat. Het is duidelijk dat het arrest de positie van het centrum aanmerkelijk heeft versterkt. Feite- lyk zit deze paifij thans in Pruisen op de wip en men zal met haar wenschen en eischen ter dege rekening moeten houden. Dat is ook van beteekenis voor de machtsverhoudingea in het ryk. Als Van Schleicher zich den parle ment aire n steun van grooten partijen in den. Ryksdag wil verzekeren, zal hy het centrum niet voorbij kunnen gaan en het is niet on mogelijk dat Bracht bij het srtraks genoenide overleg met de provinciale vertegenwoordigers van Pruisen in den Rijksraad, die tot het cen trum behooren, al toezeggingen heeft moeten doen. GEZONDHEIDSCOMMISSIE TER NEUZEN. De Commissaris der Koningin benoemde met ingang vein 15 December tot secretarts wo de Gezondheidscommissie, gezeteld te Ter Neuzen, de heer P. Loof, aldaar. BENOEMING. Met ingang van 1 Januari a.s. is benoemd tot binder bij het Rijksarchief te Middel burg, de heer C. Leunis, met ingang van dienzelfdea datum eervol ontslagen als concierge bij de Ryks Hoogere Burgerschool alhier. Kleederen voor Heeren en Kiuderew. 10 vermindering ZUIVELBRUG 7 GENT (Ingez. Med.) zou vallen, zoo bleek werd hy opeens. Lang- zaam kwam hij weer by; hy stond daar cog steeds stokstijf, starend in de verte, hopen< dat zich nog iemand van zyn landslieden ver- toonen zou, maar de vlakte bleef ledig ,,Laat ons naar beneden gaan", zei hiij met matte stem, toen alle hoop vervlogen was. We daalden de rots af en ik was biy, toen we weer in de sohaduw waren, want het was on- draaglijk heet en mijn hoofd deed pijm. Langzaam gingen we naar het paleis terug; er werd bijma geen woord gesproken onder- weg, ieder was te zeer van zyn eigen gedach- ten vervuld. Mijn hoofdpyn nam steeds toe, en In tuga kamer gekomen, liet ik me op myn bed neer- vallen. Alfred zat op den rand van mijn bed en keek m/rj aan. „Je ziet er beroerd uit, oude jongea; wat scheelt er aan?" vroeg hy. „Die klap op je hoofd eergisterennacht schynt goed aangeko men te zgn". „Hoofdpyn", zie ik, „ik moet een uuxtje rusten, dan zal het wel beter worden". Een tyd lang bewaarden wy beiden het atil- zwygen. „Weet je, waar ik opeens aan denkT"" zei ik. „Wat dan?" „Ik vermoed, dat de Engelsche troepen- macht naar het Noorden getrokken is, om te trachten door de moerassen hier binnen te komen". Alfred sprong op. „Dat is niet mogelijk". zei hij. ,,Weet je wat ik doe; ik laat by Ben gor een paard zadelen en rijd naar de moe rassen". ,,Het is een heel eind", wierp ik hem tegen. ,,Het kan me niet schelen, het stilzitten in deze omstandigheden maakt me gek; Ik moet weten, wat er gebeurt. Als jij straks beter bent, loop dan nog eens naar de rots nm Ut kyken, of daar iets te zien is. We moeten vandaag nog verbinding krpgen met mijn landslieden". Ik was te eHendig om tegenwerpingen te maken; hy drukte my de hand en ging de kamer uit en eenige oogenblikken later stoep Ik in. (Wordt vervolgd v

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 1