^handen Bij Verkoudheid Mijnhardt's BUITENLAND Bij Hoofdpijn en bij Kiespijn OEMENODE BERICHTEN. jMbiiESPRONGEN Hoest- Keelpijn - Griep - helpen RECHTSZAKEN. TER NEUZEN, 16 DECEMBER 1932. Doos 30en 60 ct. regeering voor den arbeid van den thans ont- slapene. De Voonzitter deelt mee, dat de centrale afdeeling besloten beeft, na deze vergadering een aantal ontwerpen in de afdeelingen te onderzoeken. Hiema zijn eenige kleinere wetsontwerpen aan de orde. De heer De Gijselaar (c.'h.) verklaart zich tegen het onteigeningsontwerp voor aanleg van een spoorweg van den staatsspoorweg HarlingenNieuweschans naar den afsluit- dijk, omdat hij ook tegen een spoorweg over den afsluitdijk is. Hij wil daaraan niet mede- werken, omdat hij een groote strop vreest. Minister Reymer zegt, dat dit ontwerp ligt in de lijn van vroeger door de Kamer genomen besluiten. Het ontwerp wordt aangenomen met 25 tegen 5 stemmen. Zonder beraadslaging of stemming worden nog aangenomen de wetsontiwerpen tot rege- ling van den uitvoer van pootaardappelen en tot wjjiziging van de wet tot regeling van den invoer van boter. tabletten, poeders of siropen het best. Alleen echt en goed wanneerde naam Mijnhardt op de verpakking staat. Let hierop. In prijzen vanaf 20 en 30 ct. Bij Uw Drogist. (Ingez. Med.) TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. De Voorzitter stelt voor aan de agenda toe te voegen het wetsontwerp inzake reorganisa- tie van de rechtbanken, enz. De heer v. d. Bergh (s.-d.), Bierema (lib.), Oud (v.-d.), Snoeck Henkemans (c.-h.) en De Visser (comm.) wenschen behandeling in een rustiger sfeer, na het Kerstreces. Het voorstel van den Voorzitter wordt ver- worpen met 50 tegen 29 stemmen. (Voor de a.-r., r.-k., de heer Braat en eenige c.-h.). De interpellatie-Ketelaar betreffende de vroedvrouwschool te Amsterdam wordt aan de agenda toegevoegd. Voortgazet wordt de behandeling van de begrooting voor het departement van econo- mische zaken en arbeid voor 1933. De heer Schouten (a.-r.) wijist op den over- matigen invoer van buitenlandsche versohe visch en wil een puf-verfood. De heer Drop (s.-d.) wenscht saneering van het visschersbedrijf te IJmuiden. De heer Van Zadelhof (s.-d.) wil maat- regelen ten behoeve van de zalmvisscherij en bestrijding van de waterverontreiniging. De heer Duymaer van Twist (a.-r.) bepleit de belangen van het IJmuider visschersbedrijf. Hij wil een verbod van opzettelijke pufvis scherij en maatregelen tegen waterveront reiniging. Mej. Katz (c.-h.vraagt maatregelen tegen den grooten invoer van buitenlandsche visch, onder meer per vrachtauto uit Denemarken, en wijziging van de tarieven van het staats- vissohershavenbedrijf te IJmuiden. Zij wil ook maatregelen tegen pufvisscherij. De heer Dockefeer (,r.-k.) bepleit de belan gen van de Zeeuwsche gamalenvisschers. De heer Van Rappard (lib.) wil eveneens maatregelen tegen waterverontreiniging. De heer Van der Bilt (lib.) wil bescherming van IJmuiden en intemationale regeling van de pufvisscherij. DE R. T. M. OP SCHOUWEN DUIVELAND. Aan de leden der Tweede Kamer is een af- sehrift aangeboden van een door het comite van actie tot behoud van de R.T.M., gevestigd te Zierikzee, aan den minister van Waterstaat gericht adres, waarbij verzocht wordt het voortbestaan van de R.T.M. mogelijk te maken door haar op den ouden voet, dus ten voile, rijkssubsidie toe te kennen. Bij de besprekingen, welke drie leden van bovengenoemd comity met den minister heb- ben gevoerd, gaf deze den wensch te kennen omtrent een en ander schriftelijk te worden ingelicht. Een adres is daarop ingediend, waarin o.m. met nadruk gewezen wordt op het feit, dat de tram, naast haar bestemming als vervoermiddel van land- en tuinbouwpro- ducten, vee enz. enz. van groote beteekenis is voor de bevolking dezer streek in het alge- meen, daar zij het goedkoopste en meest ge- bruikte vervoermiddel is voor de reis naar Rotterdam. STIKSTOFINDUSTRIE VAN FRANKRIJK. Naar het Fransche ministerie van landbouw mededeelt, heeft de Fransche stikstofindustrie zich zoodanig uitgebreid, dat de invoerbehoefte aan stikstof-meststoffen voor het komende seizoen slechts 250.000 ton zal bedragen. Het vorige jaar bedroeg de import van salpeter en synthetische stikstof-meststoffen 317.000 ton. De Fransche Industrie stelt alles in het werk, om zich van de buitenlandsche mest- stoffenindustrie onafhankelijk te maken. Het werkverschaffingsprogramma dat op het oogenblik in de Kamer in behandeling is, voor- ziet in de financiering van de uitbreiding der stikstofproductie met een bedrag van fr. 60 mill. Hiervoor zullen groote fabrieken worden gebouwd in de omgeving van Rouen en in mid- den-Frankrijk, welke een capaciteit zullen be- zitten van 150 ton per dag. Teneinde het verstrekken van benoodigde gelden te rechtvaardigen, wordt er op gewe zen, dat Frankrijk in de ammoniakproductie der gasfabrieken een toenemenden grondslag bezit, teneinde aan de behoefte aan stikstof- en kunstmeststoffen te kunnen voldoen. Ver- der wordt de vrees uitgesproken dat Frankrijk zou zijn overgeleverd aan de dictatuur van het intemationale stikstofkartel, (dat wel juri- disch, maar praktisch niet is opgeheven) in dien het zich op het gebied van de stikstof productie niet onafhankelijk zou weten te maken. HET GEVAL WORDT L.ASTIG. Herriot is sohrijft de N. R. Crt. ver- slagen. Geen derde van de uitgebrachte stemmen heeft hij kunnen halen voor zijn voorstel om te beginnen met Amerika de ruim 19(4 millioen dollar uit te betalen, waarop dit volgens de schuldregeling tegen 15 Decem ber recht had. De beslissing van de Kamer is zoo duidelijk mogelijik; de meerderheid, die Herriot ten val bracht, was een „nationale" meerderheid, d.w.z. bijeengebracht uit alle partijen. Frankrijk wil het voile bedrag niet betalen, ook niet op de voorwaarden die Her riot, evenals de Engelsche regeering, eenzijdig aan de storting had willen verbinden. Er is nu een kabinetscrisis. Dat is op zich zelf niet het belangrijkst. Door de ongewone samenstelling van de meerderheid, die Her riot verslagen heeft, is de toestand op het oogenblik missohien wat ingewikkelder dan bij een van de gewone crisissen, die in Frank rijk zoo snel worden opgelost; maar het ge- beurde kan ook heel goed weinig verandering brengen. Wij zullen ons nog niet aan be- schouwlngen daarover wagen. Wat ons In de eerste plaats belang inboezemt zijn de Inter nationale gevolgen. De Kamer heeft met haar beslissing vol- strekt niet gezegd, dat nu gevolg moet wor den gegeven aan de befaamde, tartende op- merking van Hiram Johnson, den roemruch- tigen Amerikaanschen senator, die het ,,Let them default" uitsprak. Het Fransche parle- ment wilde blijikbaar slechts het plan van Herriot omkeeren. Herriot stelde voor: eerst betalen, dan praten. De Kamer besluit: eersi praten en dan misschien wat betalen, als de Amerikanen redelijk zijn. Maar of de Ame- rikanen nu tot praten bereid zullen blijken? Eerlijk gezegd zijn wij sceptisch op dit punt, wat den eersten tijd betreft. Het moet heel moeilijk voor Hoover zijn zich te laten dwin- gen tot onderhandelingen zonder dat Frank rijk eerst zijm termijn voldoet, en als de Fran- schen voorop stellen in geen geval meer de bestaande overeenkomst na te willen komen. Het lijkt vooralsnog waarschijnlijker, dat de Amerikanen er de voorkeur aan zullen geven de Franschen de rol van insolvente schulde- naars te laten spelen, liever dan nu, terwille van het kleine bedrag, dat er wellicht nog te halen is, afstand te doen van het ongenaak- bare standpunt, dat zij hebben ingenomen. Frankrjjk en Amerika komen nu waar- schijnlijk heel scherp tegenover elkaar te staan, het zou ons niet verbazen als een ge- deelte van de openbare meening in de Ver- eenigde Staten maatregelen van oeconomische of financieele weenwraak ging elschen. Maar dat het de regeering te Washington daartoe zou meeslepen, kunnen wij nog moeilyk ge- looven. Ongeveer tegelijk met Frankrijk heeft Bel- gie besloten niet te betalen. Nu zijn er drie stakende debiteuren van groot, of tenminste van opmerkelijk belang, n.l. Frankrijk, Belgie en Polen. Italie staat buiten deze dingen, maar heeft van Amerika voortdurend een zoo uitzonderlijk gunstige behandeling genoten, dat het rustig met zrjn betalingen kan door- gaan. Wij zijn benieuwd, welken indruk het besluit der Fransche Kamer in Engeland zal maken, waar men bezig is een ongeveer vijf maal zoo groot bedrag als Frankrijk weigert te betalen, aan Amerika over te dragen. Een onderdeel van het complex van gedachten, dat Donder- dag iederen Engelschman heeft beziggehou- den, kunnen wij natuurlrjik alien gissen; men zal met voldoening, constateeren en het is nu ook voor den Engelschman een niet over- bodige weelde geworden dit te constateeren, dat Groot Brittannie toch altijd fatsoen- lijker is dan anderen. Maar dan verder? Zelfs vele voorstanders van betalen door dik en dun zullen wellicht, nu het toch heel „fas- hionable" Frankrijk een zooveel kleiner bedrag weigert, zich in hun binnenste gaan afvragen of die reputatie niet wat heel erg duur wordt. Er waren al heel belangrijke Engelsohen, zelfs leden der regeering, die dit te voren reeds vonden, toen men nog meende, dat Frankrijk in ieder geval een overeenkomstige houding zou aannemen. Heel moeilijk zal het worden een conferentie van Amerika en zijn debiteuren bijeen te brengen, nu er in Amerikaansche oogen een zoo groot onderscheid gekomen moet zijn in waardigheid tusschen zijn arrne schuldenaren. Zal het bereid zjjn Frankrijk in collectieve onderhandelingen op te nemen, omdat het Engeland als daarvoor waardig beschouwt? Met de solidariteit der Europeesche debiteu ren wordt het nu een moeilijk geval, als Engeland den „legalen" weg blijft bewande- len en Amerika geen wijzigingen wil opdrin- gen. Het is denkbaar dat Amerika toch voor Frankrijk zwicht en aan het bespreken slaat, waarbij dan Engeland zou meedoen. Maar de ongelijkheid blijft dan bestaan. Wiji vreezen. dat in een dergelijk geval de Brit moeilijk de gedachte zal kunnen onderdrukken bij al zijn fierheid op vervulden plicht dat Frank rijk het zelfde resultaat toch maar goedkooper bereikt heeft. Het heeft den Engelschman, terecht, reeds lang dwars gezeten, dat h(j verreweg de onvoordeeligste regeling met Amerika heeft verkregen, omdat hij den grootsten haast had gemaakt met het orde brengen in het nakomen van zijn verpliohtin- gen. Het zou hard voor hem zijn als hij nu tweemaal in dezelfde aangelegenheid de deugd bestraft zag! Maar zoover zijn wij nog niet. Voorloopig moeten wij afwachten hoe Amerikanen en Franschen heenkomen over de buitengewoon moeilijke positie, waarin zij tegenover elkaar zijn geraakt. EEN LAFFE GRAP. Tijdens het debat in de Kamer werd Her riot, naar V. D. uit Parijs meldt, Dinsdag plotseling aan de telefoon geroepen, daar MacDonald hem wilde spreken. Door de tele foon deelde toen een man hem mede, dat hij de particuliere secretaris was van MacDonald en dat hij opdracht had gekregen Herriot mede te deelen, dat de Britsche regeering haar voor- nemen veranderd had en den termijn van 15 dezer niet aan Amerika betalen zou. Als maatregel van voorzichtigheid werd onmiddel- lijk het departement van buitenlandsche zaken te Louden aangevraagd, waarop bleek, dat iemand men weet niet wie een ,,grap" had uitgehaald. In verschillende kringen te Parijs is men van meening, dat de royalisten hier de hand in hebben. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Zitting van 6 Dec. 1932. Veroordeeld wegens overtreding: Art. 86a, Regl. op de Wegen. A. H. M. S„ St. Jansteen, 3,50 of 2 d. h.; E. d. M., Koewacht, /3,50 of 2 d. h. Motor- en Rijwiel Regl. A. P., Axel, vrjjspr.G, T„ Assenede 1 of 1 w. tuchtsch.; M. H. H., Slejjdinge, 1 of 1 d. h.; L. d. M., Zaamslag, 2 of 1 d. h.; M. S., Zaamslag, 1 of 1 w. tuchtsdh.J. F. v. G„ BoschkapeUe, /3 of 1 d. h.; N. W. H. T., Rotterdam, /3,50 of 2 d. h.; F. P., Axel, f 2 of 1 d. h.; A. S., Bouchaute, /I of 1 d. h.; D. F. A., Westdorpe, /5 of 3 d. h.; C. S., Axel, 1 of 1 d. h.J. E. B., Zw(jnenkerke, 2 of 1 d. h.; G. A. D., Ter Neuzen, /I of 1 d. h.; T. J. C„ Ter Neuzen, /3,50 of 3 d. h.; C. K., Ter Neuzen, /2 of 1 d. h.; G. A. v. B„ Zaam slag, /3 of 2 d. h.; E. F. D., Philippine, fl of 1 d. h. Art. 453 W. v. S. R. J. v. D., Ter Neuzen, 35 of 10 d. h. Mijnhardt's Poeders. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. (Ingez. Med.) Art, 427 W. v. S. Oh. d. P., Westdorpe, 5 of 3 d. h. Art. 20 Alg. Pol.-verordening Ter Neuzen. G. G., Brussel, /5 of 3 d. h.; A. J. Zwart- sluis, 10 of 5 d. h.; A. J. d. B., Ter Neuzen, /I of 1 d. h. BEeEDIGD. Ter burgerlijke zitting van de rechbank te Middeliburg werd heden beeedigd als advocaat en procureur, de heer Mr. H. B. L. de Rechter te Hulst. DOCHTER VERBODEN STRAFWERK THUIS TE MAKEN. De reehtbank te Zutphen deed uitspraak in de zaak tegen een werkman uit Deventer, die door den kantonrechter te Deventer was veroordeeld tot 5 gulden boete subs. 5 dagen hechtenis, omdat hij zijn dochtertje had ver- boden het door den onderwijzer opgelegde strafwerk thuis af te maken. Het kind werd den toegang tot de school verboden en zelfs in den raad van Deventer is daarover her- haaldelijk gesproken. Ten slotte heeft het kind, door tusschenkomst van B. en W. her. strafwerk op school gemaakt, waarmede het conflict van de baan was. De vader van het kind verklaarde dat het niet in de bedoeling van den wetgever kon liggen, opgelegd straf werk thuis af te maken. Hij kwam dan ook in hooger beroep en hoorde thans door de reehtbank hetzelfde vonnis tegen zich wijizen. De reehtbank overwoog hierbij, dat ver- dachte een beroep heeft gedaan op overmacht, welke daarin was gelegen, dat hij wel het kind naar school heeft gezonden, doch dat het aldaar niet was toegelaten, op grond, dat aan dit kind opgelegd strafwerk niet was inge diend. De reehtbank overwoog voorts, dat de Wet den verdachte niet alleen verplicht te -zorgen, dat zijn kind op school werd inge- schreven, maar tevens, dat het die school ge- regeld bezoekt; dat het opleggen van straf werk dient te worden beschouwd als een ge- oorloofde tuchtmaatregel in het belang van het onderricht of van de goede orde in een onderwijsinrichting; dat verdachte door het saboteeren van een dergelijken tuchtmaatregel dan ook aan eigen schuld te wijten heeft, dat het geregeld bezoek der school door zijn kind niet plaats vond. Zijn beroep op overmacht in dezen faalt dan ook. GEMEENTERAAD. In de op Donderdag 22 December a.s., des nam. twee uur, te houden openbare vergade ring van den gemeenteraad alhier, komen de volgende pun ten in behandeling: 1. Ingekomen stukken. a. Bericht van A. C. Versprille te Emmercompascuum, dat hij zijne be- noeming aannefemt tot onderwijzer aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs; b. Verklaring St. van Ham te Zaam slag, dat hij de voorwaarden aanvaardt, waaronder hem het leegstaand lokaal der openbare lagere school C in gebruik gegeven is, voor een te houden land- bouweursus. c. Goedgekeurd raadsbesluit tot aan- koop van een perceeltje grond van L. de Vosvan Rentergem. d. Goedgekeurd raadsbesluit tot het aangaan van eene geldleening groot 29.400, met de N.V. Maatschappij voor Gemeente-Crediet te Amsterdam. e. Goedgekeurd raadsbesluit tot het aangaan van eene geldleening groot f 26.800, met het Genootschap tot Op- voeding te Roosendaal. Burgemeester en Wethouders stel len voor, deze stukken voor kennis- geving aan te nemen. f. Adres van het Dag. Bestuur der Z. L. M., houdende verzoek, ingevolge art. 25 der Nijverheidsonderwijswet, te be sluiten dat de voorgenomen oprichting van een landbouwhuishoudcursus in deze gemeente noodig geacht moet worden. Burgemeester en Wethouders stel len voor, dit adres in hunne handen te stellen om bericht en raad. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot aankoop van een perceeltje grond van F. J. Wauters te Sas van Gent, gelegen aan den Stationsweg, alhier. 3. Idem tot aankoop van een perceeltje grond van P. F. Standaert alhier, voor het Concert- en Bioscoopgebouw ge legen en hem in verband daarmede uit- stel van bebouwing te verleenen tot 13 Januari 1937, van den naast voomoemd gebouw gelegen grond. 4. Idem tot huur van den Staat der Ne- derlanden, de buitengracht van de ravelijnen VIII en IX alhier, voor het storten van vuil. 5. Idem tot wijziging van de verordening regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eisohen van benoem- baarheid en de bezoldiging van de ambtenaren der gemeente-politie. 6. Idem tot intrekking van het werklie- denreglement; 7. Idem tot verlenging van de werkloozen- steunregeling tot 1 Juli 1933. 8. Idem tot opheffing van de zekerheid van den oud-gemeente-ontvanger D. Tholens Azn. 9. Idem om aan den heer J. F. de Cooker alhier met ingang van 1 Juli 1933 eer- vol ontslag te Verleenen als directeur der arbeidsbeurs. 10. Idem tot goedkeuring van de wijziging der begrooting van bet burgerljjk arm- toestuur dienst 1932. 11. Idem tot vaststelling van het suppletoir kohier hondenbelasting, dienst 1932. 12. Idem tot benoeming der raadscommis- saes; 13. Idem tot benoeming van afgevaardig- den en plaatsvervangende afgevaardlg- den voor de commissie voor georgani- seerd overleg, wegens periodieke aftre- J ding der zittende leden. 14. Ontheffing schoolgeld 1932. 15. Ontheffing hondenbelasting 1932. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethou- ders tot toekenning van namen aan straten, gelegen in den Louisapolder te Sluiskil. NIEUWE REGELING VOOR HET RIJKS- SCHOOLTOEZICHT L. O. OP 1 JANUARI. Bij de inspectie Middelburg behooren de ge- meenten: Aagtekerke, Aardenburg, Amemui- den, Baarland, Biervliet, Biggekerke, Borsse- len, Breskens, Cadzand, Colijnsplaat, Dom- burg, Driewegen, Eede, Ellewoutsdijk, 's Gra- venpolder, Groede, Grijpskerke, 's Heer Abts- kerke, 's Heer Arendskerke, 's Heerenhoek, Heinkenszand, Hoedekenskerke, Hoofdplaat, Kats, Kortgene, Koudekerke, St. Kruis, St. Laurens, Meliskerke, Middelburg, Nieuw- en St. Joosland, Nieuwvliet, Nisse, Oostburg, Oostkapelle, Oudelande, Ovezande, Retranche- ment, Ritthem, Schoondijke, Serooskerke (W.Sluis, Oost- en W.-Souburg, Veere, Vlis- singen, Vrouwepolder, Waterlandkerkje, West- kapelle, Wissekerke, Wolphaartsdijk, IJzen- dijke, Zoutelande, Zuidzande. Bij de inspectie Goes: St. Annaland, Axel, BoschkapeUe, Brouwershaven, Bruinisse, Burgh, Clinge, Dreischor, Duivendijke, Elker- zee, Ellemeet, Goes, Graauw c.a., Haamstede, Hengstdijk, Hoek, Hontenisse, Hulst, St. Jan steen, Kapelle, Kattendijke, Kerkwerve, Kloe- tinge, Koewacht, Krabbendijke, Kruiningen, St. Maartensdijk, Ter Neuzen, Nieuwerkerk, Noordgouwe, Noordwelle, Oosterland, Osse- nisse, Ouwerkerk, Overslag, Philippine, St. Philipsland, Poortvliet, Renesse, Rilland-Bath, Sas van Gent, Scherpenisse, Schore, Seroos kerke (Schouwen), Stavenisse, Stoppeldijk, Tholen, Oud-Vossemeer, Waarde, Wemeldin- ge, Westdorpe, Ierseke, Zaamslag, Zierikzee, Zonnemaire, Zuiddorpe. GEHEELE FAMILIE LEED AAN INDKGESTIE. „Nu weer plezier van ons eten". Een moeder van vier kinderen schrijft ons: ,,Ik zelf en mijn vier kinderen hadden alle voortdurend last van rugpijn, maagzuur en andere gevolgen van een slechte spijsvertering. Wat ik ook at, ik kreeg steeds maagpijn. Maar sinds we nu Kruschen Salts gebruiken (de afgeloopen drie maanden) kunnen wij alles eten en hebben alle veel meer pleizier van ons voedsel. We hebben nu geen van alle een spoor van maagzuur of pijn meer. Ik vind het een- schitterend middel, zondere eenige hinderlijke uitwerking. Wat we ook zouden moeten mis- sen, we zouden nooit meer buiten Kruschen willen." (Mevr.) M. K. Kruschen Salts neutraliseert spoedig het maagzuur, ontneemt het alle kwellende eigen- schappen en verwijdert het zachtjes en vol- komen uit het lichaam. De dagelijksche kleine dosis Kruschen is een zachte, natuurlijke aan- sporing voor maag, lever, nieren en ingewan- den om weer naar behooren te functioneeren, en voorkomt daardoor dat het schadelijke maagzuur zich ooit weer kan ophoopen. Dan zult U geen last meer hebben na Uw maal- i tijden. Kruschen Salts maakt en houdt U in- wendig rein. Verfrischt en versterkt bloed, van alle onzuiverheden bevrijd, stroomt naar elk deel van Uw lichaam. Er zullen geen klachten meer zijn, geen pijnen meer. Maag zuur behoort dan tot het verleden en is slechts geworden tot een onaangename herinnering. U zult zich wonderlijk energiek en flink voe- len; zoo gezond en opgewekt als U zich bij mogelijkheid maar voelen kunt. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten a 0,90 en 1,60 per flacon. Stralende gezondheid voor 1 cent per dag. (Adv.) PROV. VERGADERING NED. CHR. LANDARBEIDERSBOND. Gisteren had te Goes een provinciale ver gadering plaats van den Ned. Chr. Landarbei- dersbond. Meer dan 300 bij dezen bond ge- organiseerde landarbeiders waren op dezen toogdag aanwezig. De vergadering stond onder leiding van den bondsvoorzitter, den heer Simons. Sprekers waren de hoofdbestuurders, de heeren Oudekerk en Vingerling. Door beiden werd resp. de practische en principieele zijde van de organisatie uiteengezet. Vooral ook werd gememoreerd de houding van de landbouwers dezen zomer in Zeeland ten opzichte van de samenwerking met de vakbonden der arbeiders. Hun onwilligheid gaf aanleiding om te spreken van een aan- klacht aan het adres der werkgevers. Op deze vergadering kwam schitterend tot uiting de groei der Christelijke vakbeweging in Zeeland over de laatste twee jaar. Om circa vier uur werd deze op hoog peil staande bijeenkomst door den voorzitter ge- sloten. Deze dag is voor de Chr. landarbeiders in Zeeland tot een onvergetelijke geworden. PUISTJE OPENGEKRABD. Te Eindhoven is in het St. Josephs Zieken- huis overleden, de heer v. E., van de Philips' boekhouding. Hij had vorige week een puistje aan de kin opengekrabd met gemelden nood- lottigen afloop. Een handige winkelier had echter de zaak in de gaten. Hij plaatste daarom in zijin winkel een spiegel, zoodanig, dat hij uit zijn kamer den geheelen winkel kon overzien. Toen de jongens dan ook met volgepropte zakken wilden vragen hoeveel de Haarlemmer meisjea kostten, was de pret volkomen afgeloopen Door de politie is een groot aantal voorwer- pen ,o.a. messen, vulpotlooden, enz. in beslag genomen. Er wordt een nader onderzoek in- gesteld. DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. Maandagmiddag is te Stolwijk de 23-jarige C. v. d. Pyl, toen hij over het ijs van een breed water naar den tuin zou gaan om daar eenige werkzaamheden te verrichten, door het ija gezakt en verdronken. rnmsnms (Ingez. Med.) DIVIDEND-GELDEN EENER COoPERATIE GESTOLEN. Naar het „Handelsblad" meldt, hebben tot nu toe onbekend gebleven personen zich toe- gang verschaft tot den winkel en het kantoor van de R. K. cooperatie „Volksbelang" te Hengelo. De indringers wisten een belangrijk bedrag aan geld, naar alle waarschgnljjkheid niet minder dan 25.500, buit te maken. Dit geld moest dienen voor dividend-uitkeering. DOOR EEN ZONDERLING AANGEVALLEN Toen de veetoouder Tj. Rijpkema te Goen- garijp (Fr.met zijn kruiwagen den meet uit den stal reed, werd hij van achteren on- verhoeds aangevallen door zekeren J. G., die ais een zonderling bekend staat, aldus de ,,Tel." Met een dikken stok werd den heer R. een slag op het hoofd toegebracht, zoodat hij bewusteloos neerviel. Het slachtoffer bloedde uit mond en ooren. Een jjlings te hulp geroepen geneesheer constateerde een hersenschudding met schedelbreuk. De toe- stand van het slachtoffer is zeer emstig. OVER VAL MET ROOF. Dinsdagavond omstreeks 11 uur heeft te Horssen bij Druten een brutale overval met i roof plaats gehad. De alleen wonende 25-jarige j weduwnaar Sonnerdijk, machinist by de stoomzuivelfaibriek te Horssen, kwam om- i streeks 10 uur thuis. Toen hij in zijn siaap- j kamer licht wilde maken bemerkte hij, dat dit j defect was. Op hetzelfde oogenblik sprongen i twee mannen op hem af. Een van hen greep hem bij de keel en bracht hem eenige steken met een mes toe. De aangevallene trachtte zich te bevrijden, wat hem echter niet gelukte. j Een van hen beroofde hem daarop van een J portefeuille met 200 aan bankpapier. De mannen verlieten het huis door de achterdeur. De aangevallene begaf zich naar de buren, die onmiddellijk den burgemeester waarschuwden. Onmiddellijik -werd een onderzoek ingesteld. Achter het huis werd een foankbiljet van /40 gevonden. Het parket uit Tiel werd gewaar- schuwd en arriveerde spoedig. Het onderzoek is nog in vollen gang, doch wordt bemoeilflkt omdat de aangevallene geen nauwkeurig sig- i nalement van zjjn aanranders kon geven. BRAND. Woensdagnacht ongeveer halfvier is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitge- broken in de schuur van den landbouwer H. j Ruygh ,op Ameland. De schuur is tot den grond toe afgebrand. Tien koeien en zes stuks jong vee kwam en in de vlammen om. j Twee paarden en twee stuks jongvee konden i worden gered. Het woonhuis bleef gespaard j De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. DE INDRINGER BIJ DEN EX-KEIZER TE DOORN. j Heinrich Flicker die Dinsdagmorgen vroeg j door de Nederlandsche autoriteiten is uitge- leverd, is opgesloten in de gevangenis te Emmerik. Flicker is 33 jaar oud. Uit het eerste verhoor, dat de politie en grensautoriteiten te Emmerik Flicker hebben afgenomen, Is gebleken, dat men hier met een gevaarlijk misdadiger te doen heeft. Bij dit verhoor simuleerde hij aanvankelijk zwakzin- nigbeld, maar nadat men hem zijn lange ljjst veroordeelingen had voorgehouden veranderde hij van houding. Men heeft den indruk ge kregen, dat hij inderdaad een aanslag op het leven van den ex-keizer in den zin had. Flicker zal ter beschikking worden gesteld van de justitie te Dusseldorf. DOOR HAAR MAN NEERGESCHOTEN. MAN TE DORDRECHT IN BRAND GERAAIXT. De heer Knijff, wonende aan de Hoofdstraat te Dordrecht, wilde de kachel met petroleum aan maken; hij gebruikte per abuis benzine, Door de ontploffing, welke volgde, geraakte hij in brand. Hij snelde naar buiten om in de sloot bij bet huis de vlammen te dooven. De sloot was evenrwel diohtgevroren. Toen hij weer de straat opliep, werd hij door voorbij- gangers gegrepen, die hem in dekens wikkel- den. Een tweetal doktoren verleenden de eerste hulp, waarop de man naar het ge- meenteziekenhuis werd overgetoracht. Zijn toestand is emstig. JEUGDIGE DIEVENBENDE TE BERGEN OP ZOOM. Dezer dagen is het de politie te Bergen op Zoom gelukt de vele winkeldiefstallen, die den laatsten tijd plaats vonden, en die om prac tische redenen geheim gehouden werden, op te helderen. Men heeft namelijk de hand ge- legd op een dievenbende, bestaande uit een tiental nog zeer jeugdige kinderen, wier leef- tijid varieert tusschen 812 jaar. Zij gmgen met groepjes van drie of vier vooral des avonds de winkels af om hun slag te slaan. Hun manier vein werken was als volgt: Zij gingen dan een winkel binnen waar nie- mand aanwezig was, propten hun zakken vol met sigaren en sigaretten en vroegen dan een- voudig om een cent losse sigaretten, die de winkelier aan zulke jeugdige kinderen toch niet mocht verkoopen. Als 't marktdag was, pasten zjj een andere methode toe. Vol be- wondering ging dan zoo'n groepje voor een kraam staan. Op een gegeven moment zij een van hen: ,,izeg Jan, mijn vader heeft ook zoo'n pjjp. Onder het wijzen naar die pijp verdiween tegelijk een of ander voorwerp in de mouw van den wijzen den arm. Op deze en andere manieren zjjn vele dingen gestolen. Het Brusselsche Laatste Nieuws" maakt melding van een drama, dat zich in St. Gillie bij Brussel heeft afgespeeld, en waarbtj een 29-jarige, uit Rotterdam afkomstige vrouw als slachtoffer is gevallen. Haar man, de 37-jarige Ouverleaux leefde van de vrouw gescheiden, omdat hjj geen vaste verdiensten had en hetgeen hiji ver- diende in kroegen opmaakte; de vrouw zelf verdiende voor zich en haar oude moeder het brood als werkvrouw, Al verscheidene malen had de man weer gepoogd de samenleving te hervatten en eenige keeren waren zij ook samen op reis geweest, b(j welke gelegenheid de man telkens een moordaanslag op zjjn vrouw pleegde, zonder haar echter te raken. Woensdag, toen het paar weer samen uitge- weest was, verzocht de man bij terugkomst in St. Gillis de samenleving te hervatten. Toen de jonge vrouw opnieuw weigerde, trok Ouverleaux zijn revolver en loste twee schoten op de vrouw, die in het hoofd werd getrof- fen en dood neerviel. De dader is te Dilbeek gearresteerd. ZES KINDEREN DOOR HET US GEZAKT EN VERDRONKEN. Dinsdagmiddag zijn te Boxheim (Palts) bij het schaatsenrijden zes meisjes, van 6 tot 15 jaar, door het rj,s gezakt en verdronken. Na vergeefsche reddingspogingen, welke ongeveer een uur duurden, konden de jeudigde drenke- lingen slechts dood worden opgehaald. Vijf van de verdronken meisjes waren zusters, alien kinderen van den werkloozen bankwerker Weintz. Het meisje van 15 jaar wist na het ongeluk den oever te bereiken en trachtte haar andere zusjes te hulp te komen. Daarbij werd zij echter door een van hen, die zich aan haar had vastgeklampt, weer in het water getrok- ken en verdronk ook zij jammerljk. De plaatselijke autoriteiten hebben den ouders met het verlies hun deelneming betuigd en hun ondersteiming toegezegd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2