heeft niet alleen werkzaamheden voor het stempelen door werkloozen, maar van hem worden zoowel voor inlicliting van Burge meester en Wethouders als van den gemeente- raad voortdurend inlichtingen gevraagd, die hij moet bewerken, en dan is het weer inlich tingen verstrekken aan de hoogere autoritei- ten voor de arbeidabemiddeling en werkloos- heidsvoorziening, zoodat een verhooging met 100 voor dat vele werk zeker niet te hoog kan genoemd worden. Zeker, het is thans een tijdperk, waarin moet worden bezuinigd, maar dat mag toch niet z66ver gaan, dat men de menschen die in dienst der gemeente zijn, voor een te lage bezoldiging laat werken. In oogen- sdhouw genomen de loonen die daarvoor in het algemeen betaald worden en dat hij zelf voor een kantoor moet zorgen kan spreker met het voorstel van den heer Wisse volkomen accoord gaan. De heer MiAiAS ondersteunt dit voorstel eveneens. De heer A. DEES sluit er zich ook bij aan en zou, gezien het vele werk, de jaarwedde ook iets hooger willen stellen. De VOORZITTER kan namens Burgemees- ter en Wethouders meedeelen, dat zij deze zaak hebben onderzocht en hun voorstel heb- ben gedaan in evenredigheid met de jaarwedde der agenten in andere gemeenten, waarbij zij in aanmerking hebben genomen, dat de werkzaamheden zijn toegenomen. Het is wel mogelijk, dat de jaarwedden in andere ge meenten nog hooger loopen en als de heeren denken dat het te weinig is, zullen Burge- meester en Wethouders een verhooging niet tegenhouden, daarover valt dan te spreken. Ze hebben echter ook rekening gehouden met de tijdsomstandigheden. Dat hij er ook een deel van zijn woning voor disponibel moet stellen moet worden toegestemd. Hij zal dan eerst het voorstel van Burge meester en Wethouders in stemming brengen, zij die hooger willen gaan kunnen dan tegen stemmen. Het voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Koopman, Bakker, Haak, De Feijter, D. Dees en Van Hoeve; tegen stemmen de heeren A. Dees, Wisse, Buijze, Maas en Hamelink. e. Een adres van M. IJzebaart en vijf an- deren luidende als volgt: Ondergeteekenden, alien bewoners der nieuw gebouwde woningen in de Ter Neuzensche straat nemen hierbij beleefd de vrijheid, Uw Raad te verzoeken, te willen besluiten tot het aanbrengen van een straatlamp in de nabij- heid dier woningen. In de omstandigheid dat de omgeving, waarin hun woningen staan, van iedere verlichting verstoken is en de komende wintermaanden veel ongerief, zelfs gevaar kan opleveren, vinden zij aanleiding om zich tot U met dit verzoek te wenden. Hopende op een gunstige beslissing teeke- nen zij. De VOORZITTER stelt namens Burge- meester en Wethouders voor, aan adressanten een lichtpunt te geven. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. f. Een adres van het bestuur der bij het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen aangesloten arbeiders-organisaties, luidende als volgt: De vergadering van bestuurders der te Zaamslag bestaande en bij het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen aangesloten arbeiders-organisatie heeft mij gemachtigd, mij tot U te wenden tot het doen van een dringend verzoek. Zij zou namelijk gaarne zien, dat, door be- middeling van Uw College, gedurende de aanstaande Kerstweek de alhier wonende werklooze arbeiders in staat zouden worden gesteld, iets te bemerken van de wijding, welke kan uitgaan van het jaarlijksch feest des vredes en der menschen liefde. Zij neemt derhalve de vrijheid U in ern- stige averweging te geven, om zooals dat eveneens in talrijke andere plaatsen geschiedt ter gelegenheid der Kerstviering aan werk looze arbeidersbevolking, een extra uitkeering in geld te willen doen verstrekken. Terwijl wij van onzen kant, getrouw aan de beginselen en parolen onizer sterke vakcen- trale den heilizamen strijd zullen blijven voortzetten voor eene samenleving, waarin noch werkeloosheid noch armoede zullen voor- komen, doen wij een uitdrukkelijk beroep op Uw gevoelens van menschelijke solidariteit, am althans in de duistere dagen van Kerstmis een weinig meer licht te willen brengen in de woningen van hen, die wij beschouwen als de onschuldige slaohtoffers van het huidige kapi- talistische productiestelsel. Wy vertrouwen, edelachtbare heeren, dat gij dit, ons redelijk verzoek dat zeer beschei- den is, niet anders dan zult kunnen billijken. Wij hopen en verwachten dat Uw College er in gunstigen zin over zal willen beschikken. De VOORZITTER stelt namens Burgemees- ter en Wethouders voor, hierop thans niet in te gaan. Men weet nog niet wat en nog komen kan en later zou de nood zeker nog grooter kunnen worden, zoodat er dan alle aanleiding is tot het verstrekken van een extra uit keering. De heer BUIJZE gelooft, dat er toch wel aanleiding kon zijn om hieraan tegemoet te komen, aangezien dit toch, naar hem is mee- gedeeld, geen kosten voor de gemeente met zich brengt, zooals het vorig jaar is gebleken. Hem is gezegd, dat, als de burgemeester daar- toe een aanvraag doet aan den Minister, dit van rijkswege geschiedt. Als het nu aan de gemeente niets kost, waarom zou men er dan tegen zijn? De VOORZITTER weet daar niets van; was het zoo, dan was er natuurlyk geen aanlei ding om er tegen te wezen. De heer BUIJZE verzoekt den Voorzitter het dan eens te willen onderzoeken. Aan de uitlatingen van den Voorzitter meent hij te mogen veronderstellen, dat deze er wel aan zal willen medewerken. Spreker zal hierover de betrokken orgenisatie nog eens raadplegen, en als het is zooals hij gelooft, dan zal hy nog wel eens bij den Burgemeester aankloppen. De VOORZITTER kan wel zeggen, dat hij het zou toejuichen, dat dit werkelijk was, zoo als de heer Buijze meedeelt. Hy zal het dan graag aanhangig maken. De heer MAAS sluit zich aan bij de woor- den van den heer Buijze en zou ook gaarne zien dat de werklooze menschen een Kerst- gave konden krygen. Met algemeene stemmen wordt overeenkom- stig het voorstel besloten. g. Een schrijven van het Hoofdbestuur der Posteryen, Telegrafie en Telefonie, naar aan leiding van het op 24 October 1.1. vastgestelde raadsbesluit, waarbij concessie werd verleend voor het aanleggen en exploiteeren van een radio-distributieibedrijf, waarbij wordt bericht, dat aan dit besluit goedkeuring wordt ver leend, mits in de voorwaarden sub 9 de bepa- ling dat de exploitant jaarlijks moet betalen 50 cent per aansluiting, wordt gewyzigd in 50 cent per strekkende meter straat-over- spanning. Burgemeesters en Wethouders stellen voor, aldus te besluiten. Dit voorstel wordt met algemeene stem- mem aangenomen. 5. Vaststeliing eerste suppletoir kohier Hondenbelasting dienst 1932. Burgemeester en Wethouders leggen ter vaststeliing over het eerste suppletoir kohier hondenbelasting, dienst 1932, ten bedrage van 26 met voorstel te bepalen dat de betaling moet gesohieden in een termijn, vervallende 1 Januari 1933. Het kohier wordt met algemeene stemmen aldus vastgesteld. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der begrooting, dienst 1932. Burgemeester en Wethouders stellen voor de begrooting opgemeld als volgt te wijzigen: INKOMSTEN GEWONE DIENST: onder de inkomsten te vermeerderen de volgende posten: tegemoetkoming van het Rijk in de uitgaven ter zake van de llde Al gemeene Volkstelling 89,72; overige inkom sten ter zake van openbare werken /5; op- brengst van waarsohuwingen en aanmaningen 50; idem 50; opbrengst van het vergun- nimgs- en verlofsrecht 50; totale vermeerdering van de inkomsten 244,72. INKOMSTEN KAPITAALDIENST onder de inkomsten te vermeerderen de volgende posten: geldleening overgebracht van hoofdstuk XVI 1450; geldleening over gebracht van hoofdstuk XVI /2000; geld leening 3500 waarvan komt ten bate van hoofdstuk VI 1450 en van hoofdstuk XIII 2000, totaal 3450, blijjft 50; totale vermeerdering van de inkomsten 3500. UITGAVEN GEWONE DIENST: onder de uitgaven te vermeerderen de vol gende posten: bijdragen aan de centrale ge meente in de kosten van den keuringsdienst van waren 12,37kosten van onderzoek van sollicitanten 10,85; kosten van invordering van schoolgelden 50; idem 50; subsidie bewaarscholen 5,50; aandeel van het Rijk in de opbrengst van het verlofsrecht 25on- voorzdene uitgaven /91; totale vermeerdering van de uitgaven 244,72. UITGAVEN KAPITAALDIENST; onder de uitgaven te vermeerderen de vol gende posten: kosten van aanleg van riolee- ringem 1450; kapitaalsverstrekking aan het bedrijf 2000; kosten van het sluiten van geld- leeningen /50; totale vermeerdering der uitgaven 3500. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de steiun- regeling. In de vergadering van 5 Februard 1932 werd besloten aan artikel 1 der steunregeling een tweede lid toe te voegen, luidende: Het orgaan in het eerste lid bedoeld zal als volgt worden samengesteld: Drie leden daarvan zullen worden benoemd door de betrokken werknemersorganisaties, n.l. een door de afdeeling Zaamslag van de Ned. Vereeniging van Fabrieksarbeiders, een door de afdeeling Zaamslag van de Chr. Nationale Vereeniging van werlieden in het L. T. Z. en Veeabedrijf, een door de af deeling Othene van den Ned. Bond van arbei- ders in het L. T. en Zuivelbedrijf Drie leden-werkgevers, te benoemen door Burgemeester en Wethouders, terwijl voorzit ter is de gemeente-secretaris en secretaris een door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen ambtenaar. In de vergadering van 23 Februari 1932 werd besloten vorenstaande bepaling zoodanig te wijzigen, dat het orgaan zal bestaan uit 4 leden te benoemen door de betrokken werk- nemersorganisaties en opgenomen onder de organen, die een lid-werknemer hebben aan te wijzen, de Chr. Besturenbond te Zaamslag, terwijl inplaats van drie leden werkgevers vier leden werkgevers zijn te benoemen door Burgemeester en Wethouders. Ingevolge uitnoodigingen verzonden door Burgemeester en Wethouders aan de arbei ders-organisaties, werden 4 personen aange- wezen; het mooht Burgemeester en Wethou ders echter niet gelukken een viertal werk gevers bereid te vinden op te treden als lid- werkgever van het orgaan. Slechts een drietal leden werkgevers ver- klaarden zich bereid zitting te nemen. Het kwam ons daarom gewenscht voor ook het aantal leden werknemers slechts uit drie personen te doen bestaan. Na gevoerde correspondents met de ver- schillende organen, verklaren die zich daartoe bereid en gaan zij ermede accoord dat een vertegenwoordiger van de werknemersorga- nisatie afdeeling Othene van den Ned. Bond van arbeiders in het L. T. en Zuivelbedrijf vervalt. Wij stellen U mitsdien voor het tweede lid van artikel 1 der steunregeling te lezen als volgt: Het orgaan in het eerste lid bedoeld zal als volgt worden samengesteld: Drie leden daarvan zullen worden benoemd door de betrokken werknemersonganisaties, n.l. een door de afdeeling Zaamslag van de Ned. Vereeniging van Fabrieksarbeiders, een door de afdeeling Zaamslag van de Chr. Nationale vereeniging van werklieden in het L. T. Z. en Veenbedrijf en een door den Chris- telijken Besturenbond te Zaamslag. Drie leden-werkgevers, te benoemen door Burgemeester en Wethouders, terwijl voorzit ter is de gemeente-secretaris en secretaris een door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen ambtenaar. De VOORZITTER voegt hieraan toe, dat Burgemeester en Wethouders, na 47 uitnoodi gingen te hebben verzonden, ten slotte 3 werkgevers bereid heeft gevonden zitting te nemen in Het Orgaan. Aangezien een der werknemers-organisaties zich bereid heeft verklaard hare vertegenwoordiging terug te nemen, kan Het Orgaan thans gevormd wor den, doch is wyziging van het reglement op de steunregeling noodig. De heer BUIJZE vraagt, wanneer Het Or gaan dan aan 't werk zal gaan. De VOORZITTER: Bij tijdige goedkeuring van de wijziging met 1 Januari a.s. Het voorstel wordt met algemeene stem- men aangenomen. 8. Vaststeliing loonnorm. Het komt ons gewenscht voor dat de Raad vastlegt den loonnorm, waarnaar de volgens artikel 8 der Steunregeling te berekenen uit keering moet plaats hebben. Met betrekking tot den vast te stellen norm zijn ingekomen de navolgende adressen: a. Een luidende Ondergeteekenden J. Maas, Othene D 126, H. Vreeke, Othene D 46, en J. F. de Jonge, Zaamslag A 255, resp. voorzitter van den Modemen Landarbeidersbond, voorzitter van de Soc.-Dem. Arbeiders Partij, voorzitter van den Modemen Fabrieksarbeidersbond, hande- lende namens en in opdracht van bovenge- noemde organisaties te Zaamslag; kennis nemende van de wyzigingen in de steunregeling voor orisiswerkloozefa, aichten een steunnorm van 7,per week plu.s een gezinstoeslag van 50 cent per week begin- nende bij het 5e gezinslid voor de werkloozen te laag om op dragelijke wijze door het leven te komen. Reden, waarom zij Uwen Raad beleefd ver zoeken te willen besluiten: a. Een steunnorm vast te stellen, zooals deze door den Minister van BinnenJandsche Zaken voor plattelandsgemeenten toelaatbaar wordt geacht n.l. 8 per week voor de eerste 2 gezinsleden; b. Een gezinsledentoeslag vast te stellen zooals deze is vastgesteld in de steunregeling van den Minister van Binnenlandsche Zaken te beginnen bij het 3de gezinslid, zonder be- lemmerende bepalingen van een leeftijdsgrens, op 50 cent per week. b. Een adres van den Christelijken Bestu renbond luidende: De Chr. Besturenbond te Zaamslag, gezien Uwe laatste wijziging in de vanwege Uwe ge meente ingevoerde regeling waarin voorkomt, dat de loonnorm is geplaatst op f 11, dat pas voor het 5de gezinslid toeslag wordt gegeven, verzoekt Uw geachte vergadering ernstig en dringend bedoelde steunregeling in gunstigen zin te willen wijzigen, door: 1. Voor georganiseerden de wachtdagen af te schaffen, daar deze ook voor hun vak- bonduitkeering wachtdagen moeten maken en het onbillijk is deze dubbel toe te passen; 2. De loonnorm niet onder de j 13 te bren gen, daar speciaal de landarbeiders pas met ingang van 1 April of 1 Mei om crisissteun komen en een loon minder dan f 13 voor zomer en najaar zeer aan den lagen kant is. 3. Voor het 4de gezinslid toeslag te geven, zooals in Uwe vergadering van 5 Februari 1932 besloten is. 4. Het orgaan, bedoeld in art. 1 der Steun regeling, zoo te willen samenstellen dat daar- in leden der plaatselijke vakcentralen zitting hebben. Gezien het feit, dat in zeer naburige ge meente nog wordt uitbetaald als crisissteun f 7,40 met kindertoeslag van f 0,75 vanaf het 3de gezinslid, zal Uwe vergadering moeten toestemmen, dat de door U ingevoerde steun regeling te laag is. Redenen, waarom we Uw college ernstig en dringend verzoeken bovenstaande wijzigin- gen te willen aanbrengen. Naar aanleiding van de verzoeken met be trekking tot de bezwaren in de adressen ver- meld, dat uitkeering eerst boven het 4de ge zinslid plaats heeft, deelen wij U mede, dat, hoewel dezen maatregel niet is toegepast, door het Orgaan eene vergissing is begaan in een door haar gericht schrijven aan de ver- schillende organisaties. Deze vergissing is door het Orgaan hersteld, zoodat overeenkom- stig de bestaande steunregeling de uitkeering wordt bemkend vanaf het trweede kind, dus vanaf het vierde gezinslid. Op het verzoek om de uitkeering te dpen ingaan by het derde gezinslid, dus bij het eer ste kind, stellen wij U voor niet in te gaan. Waar de loonnorm helaas niet hooger is dan /II en, zooals reeds eerder werd medegedeeld, tegen het stellen van een hoogeren loonnorm bij den Minister van Binnenlandsche Zaken bezwaren bestaan, stellen wij U voor aan art. 8 der steunregeling een nieuwe alinea toe te voegen, luidende: Juistgenoemd bedrag wordt voor alle arbei ders vastgesteld op /ll. Ten slotte verwijzen wij, met betrekking tot het verzoek van den Christelijken Bestu renbond onder 4 van haar adres, naar punt 7 van de agenda. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders zich nader hebben be- raden en voorstellen den norm vast te stellen op 12. De heer BUIJZE verheugt zich over dat ge wyzigd voorstel; hy was voornemens over dat bedrag met Burgemeester en Wethouders een debat aan te gaan, doch het verblijd hem, dat dit kan achterwege blijven. Door het bedrag op 11 te stellen, zouden ook de werkloozen- kassen met hun uitkeering in het gedrang gekomen zijn, daar ziy dan in klasse A zou den vallen, waarin maar 7,20 mag uitge- keerd worden, in plaats van in klasse B, waarin, zooals tot nu toe, 8,40 wordt uitge- keerd. Voor de menschen, die daaraan het ge- heele jaar eene contriibutie van 1,20 per week hebben geofferd, is dat van groote be- teekenis. Door hun gewyzigd voorstel, hebben Burgemeester en Wethouders de kassen ge- red. Hij is daarvoor zeer dankbaar. Aangezien verder niemand het woord of hoofdelijke stemming vraagt, verklaart de VOORZITTER het voorstel met algemeene stemmen aangenomen en wil overgaan tot be- handeling van het volgende agenda-punt. De heer BUIJZE kan zich met dezen gang van zaken niet vereenigen, aangezien hij over punt 9 nog niet was uitgesproken. Hij meen- de, dat het nog maar alleen gold de vaststel iing van die 12 loon-norm, en beschouiwt dit als een aanhangsketen. De VOORZITTER wil dan de beraadslaging heropenen. De heer BUIJZE wenscht dan in de eerste plaats te vragen, of Burgemeester en Wet houders al een antwoord hebben gehad om- trent de beslissing van den regeerimgscontro- leur, in zake de steunregeling, waardoor Het Orgaan de steunuitkeering van 8 tot 7 verlaagde. In de tweede plaats wenscht hij te vrageE, hoe Burgemeester en Wethouders tot het be drag van /ll nu 12 geiworden als loonnorm voor deze gemeente gekomen zijn, terwijl in de maand Februari 1.1., toen de steunregeling werd vastgesteld werd aange nomen een loon van 14,60 en de organisaties toen konden komen tot een berekening van 10,40 in maximum, terwijl de uitkeerings- norrn werd vastgesteld op 8 met een uit keering van 50 cent voor het derde gezinslid. Nu is inmiddels het loon niet naar beneden gegaan, en toch doet de controleur zijn woord niet gestand. Nu komen Burgemeester en Wethouders met een loonnorm van 12 per week. Spreker is daarmede niet tevreden, omdat dit niet klopt met de werkelijkheid, dat is misschien een loon dat geld voor de vaste werklieden, maar de losse komen, als ze wer ken hooger, tot 14, 15 en 16 per week. En die losse menschen zijn het juist, die de groep der werkloozen uitmaken. Sommigen zullen wel zeggen, dat die verdiensten maar een poosje duren, maar dat doet volgens hem niets ter zake. Voor die menschen behoort het loon zeker gesteld te worden op 2,50 per dag. Het is wel jammer voor Zaamslag, dat hier geen officieele loonstandaard is. Die wordt door de werknemers zeer gewild, want nu is het van wege de werkgevers een kwestie van loven en bieden. Het gaat nu toch niet aan, dat Burgemeester en Wethouders maar gaan decreteeren dat de loonnorm 2 per dag is De loonen voor de losse werklieden zijn hoo ger, en dat zyn, zooals gezegd, de steuntrek- kenden, want die komen naar 9 a 10 weken werken op de keien. Voor die menschen, die weinig werk hebben, is dan toch een steun uitkeering van 7 te laag. Kunnen die van minder dan 8 nog in't leven blijven In Axel is de loonnorm hooger gesteld, nl. op 15, daar wordt voor steunuitkeering 9 gegeven, plus 75 cent voor meerdere gezins leden. Daar heeft de Minister toch ook zijn goedkeuring aan gehecht? Waarom zou hij dan hier geen goedkeuring hechten aan 8 uitkeering? Nu gebeurt dat niet, omdat de rijkscontroleur heeft gezegd dat het maar 7 mag zijn. Er moet rekening gehouden worden met het plaatselijk loon, wordt gezegd, maar dan moet men in deze gemeente ook een ge- middelde nemen, want het loon is in de zomer- maanden hooger dan in de wintermaanden. Spreker betoogt, dat de loonnorm hier voor de maanden Januari tot en met April en November en December behoort te worden gesteld op 13 en voor de overige 6 maanden op 16 per week. Het gemiddelde daarvan is 14,60, of wil men dat dubbeltje er liever af, dan 14,50. Van dat bedrag mag door de werkloozenkassen 65 worden uitgekeerd, zoodat men daarmede komen kan aan de uitkeering van 9,50, zooals die in den aan- vang van het jaar is vastgesteld. Hij zou aldus willen besluiten en de bijslag van 50 cent willen beginnen bij1 het derde, in plaats van bij het vierde gezinslid, zonder be- perking van leeftijdsgrens. Dat zou een be sluit zijn in het belang van Zaamslag, want als de menschen nu met 7 moeten worden afgesoheept, zal men weer de droeve ervaring opdoen, dat de menschen niet genoeg hebben om in het leven te blijven en men ze weer moeten verwijzen naar burgemeester en wet houders, die ze moeten zenden naar het bur- gerlijk armibestuuren dat valt zeer hard. Hij zou daarom willen, dat de uitkeering kon komen op het peil zooals dat is omschreven in het rekwest der verschillende organisaties. De heer MAAS: Ik kan dat voorstel steu- nen, mijnheer de Voorzitter. Met een loon norm van 12 kan ik mij niet vereenigen, daar ik zeer goed weet bij ondervinding, dat 80 van de landarbeiders daar niet van kun nen bestaan. Er wordt in vele gezinnen ge- brek geleden aan ondergoed voor de kinderen en aan beddegoed. Wij als landarbeiders verdienen de minste centen, over de geheele linie en moeten het hardst werken. Daar hebben wij niets op tegen. Wij zijn goddelijk verpiicht getrouw en eerlijk ons werk te verrichten, maar de werkgever is goddelijk verplicht de arbeiders een loon te geven en een loon is een bestaan. Vanaf 1 December 1930 is het loon van de arbeiders al met 33 gedaald, behalve eenige uitzonderingen. Er zijn gelukkig nog altijd eenige landibouwers die in den winter het loon van den arbeider niet verkorten, die landbou- wers kan ik prijzen, die hebben nog eerbied voor een werkman. Want als de dagen kort zijn, kunnen de arbeiders niets aan doen, dat is een instelling Gods. Mijnheer de Voorzitter elke landarbeider zou een jaariyks inkomen moeten hebben voor zijn persoon alleen van 800, dan was er geen strijd tusschen werkgever en werknemer. En nu vraag ik mij van binnen af, waarom moet er gebrek geleden worden, terwijl er zooveel in de wereld is. Terwijl de millioenen en millioenen werk loozen en hunne gezinnen met de lage uit- keeringen aan alles, aan voeding en kleeding gebrek lijden, is er in de wereld een schier nooit gekende overvloed aan allerlei goede- ren. Midden 1932 waren de tarwevoorraden 2% maal zoo groot als in 1927, die van suiker 80 hooger dan in 1927, die van koffie 3 a 4 maal zoo groot, die van katoenvoorraden 50 grooter, die van jute 8 maal, die van ruiwe zijde bijna 3 maal, die van steenkolen 4 maal, die van petroleum bijna even groot, die van koper bijna 7 maal zoo groot als in 1927. Bovendien zitten de pakhuizen nog vol met voorraden halffabrikaten en afgewerkte waren. Gezien deze geweldige goederenvoor- raden mag de vraag gesteld worden, of bin nen afzienbaren tijd gerekend mag worden op opleving van de grondstoffenproductie, vooral daar van den landlbonw overal rijike oogsten worden gemeld. De heer KOOPMAN merkt op, dat de raad de norm wel op 15 kan stellen, maar dat het ten slotte de Minister is, die den doorslag geeft. Indien de loonnorm in Axel hooger gesteld is, goedgekeurd door den Minister, dan kan dat hier ook. Hij zal Zaamslag niet bij Axel willen achter stellen. Hij wijst er op, dat men in Den Haag verlangt, dat de loon norm wordt vastgesteld overeenkomstig de periode van werkloosheid. Nu is aan 30 tot 40 personen, die werkloos zyn, gevraagd, wat ze zouden kunnen verdienen, indien het him in dezen tyd gelukte werk te bekomen. Die hebben geant/woord: 11 per week. Ten slotte zegt de Minister: Daar houdt ik me aan. Nu hebben Burgemeester en Wethouders gezegd, dat is al heel weinig, want dan komen de werkloozenkassen in groep A en het is gewenscht dat ze in groep B blijven. Ze stel len daarom den norm op 2 per dag, dat is deze ook, hetgeen neerkomt op 6 maal 2 is 12 per week. In het voorjaar, als de werk loozenkassen uitgetrokken zijn, is dat ook het loon. Daarvan krijgen de menschen 65 terwijl ook is toegelaten te gaan tot 80 De VOORZITTER: Voor gezinnen met kinders De heer KOOPMANDie heibben het ook het hardste noodig. Volgens deze regeling zullen de menschen niet minder trekken, al is het ook, dat de heer Maas heeft gezegd, dat het loon met 30 is verminderd De heer MAAS: Ja, dat is sinds het jaar 1930! De heer KOOPMAN: De heeren moeten wel bedenken, dat het ook nog geen kleinig- heid zal zijn, om den loonnorm op 12 te kunnen behouden, vooral nu de controleur eenmaal gezegd heeft, dat het 11 moet zyn. Die man was daarmede eigenlyk mis, want het loon is 2 per dag, zoodat iemand die 6 dagen werkt 12 verdient. Indien er maar 5 Vi dag gewerkt wordt, is dat een bijkomstige omstandigheid. Bij ongevallenuitkeering en ziekteuitkeering wordt ook steeds met voile dagen rekening gehouden. Nu is mijn stel- ling, dat men nooit naar het onbereikbare moet streven en de heer Buijze kan weten, dat een bedrag, hooger dan 12 nimmer zal goedgekeurd worden, dan zal men misschien juist minder krijgen en dat zou ik betreuren, want ik wil er juist naar streven dat de men schen er beter voor zullen komen te staan. Een loonnorm van 14,50 zal er niet komen. Het zou zeker gemakkelijker zijn, indien er een contract was, maar dat geef ik iedereen te overwegen: veronderstelt dat er thans een contract bestond, dan zouden de menschen tevreden geweest zijn met een loon van 12 voor winterwerk. Er zou zeker geen een werkgever voor een hooger bedrag geteekend hebben. Op dht bedrag is thans de loonnorm gebaseerd, dat zal men moeten erkennen, of men wil of niet. En als dan daarvan met uit keering tot 80 mag worden gegaan, hebben we het er voor onze gemeente niet slecht af- gebracht. De heer HAMELINK verklaart dat hem in de regeling der steunuitkeering iets tegen de borst stuit. Men ziet dat in het dagelyksche leven. Iemand die weinig verdient, krygt weinig steunuitkeering en zij die veel verdie nen krijgen ook veel. Dat is verkeerd, dat moest juist andersom zyn. Iemand die als regel weinig kan verdienen, zou juist meer moeten krijgen, om een zeker levenspeil te kunnen 'onderhouden. En het is ook bedroe- vend, dat de vaststeliing van den steunnorm ook van invloed is op den loonstrijd, wordt de norm verlaagd, dan wordt ook het loon ver- laagd, er zijn nu al werkgevers die maar 1,60 meer betalen. De heer MAAS: Dat is heelemaal niet netjes! x De VOORZITTER: Het is ook een kwestie van kunnen betalen. De heer HAMELINK: Het is een van de rijkste boeren in de gemeente. De heer MAAS: Nog al mooier! De heer HAMELINK vindt dat z66 treurig, dat hij geen woorden genoeg heeft, om dat aan de kaak te stellen. Hij meent, dat dit niet aan de steunuitkeeringen moet vastzitten. Steun moet verleend worden naar behoefte. Er zijn hier dingen gebeurd, die niet goed zyn Wanneer er zijn die steun krijgen, maar on- voldoende om in het leven te blijven en ze moeten nog naar het armbestuur verwezen worden, dat is pijnlijk. Als men kan bereiken dat de steunuitkeeringen op hetzelfde peil kunnen blyven, dan is hij tevreden. Bij de moderne vakorganisatie is echter al sinds een heelen tijd bekend, dat de werkloozenkassen in deze gemeente zullen gerangschikt worden in klasse A, zoodat er dan aan de leden maar 7,20 mag worden uitgekeerd in plaats van 8,40, zooals tot hiertoe. De VOORZITTER deelt mede, dat van den rijkscontroleur nog geen bericht is ontvangen. Burgemeester en Wethouders hebben eenigen tijd na het bewuste bezoek van den contro leur een vraag gekregen, om op te geven hoe hoog het loon in de gemeente was. Zij waren van meening, dat dit een gewone navraag was voor den toestand tusschen 1 December en 1 April en hebben toen geheel te goeder trouw opgegeven 11 per week; later hebben ze geschreven dat het 2 per dag is. Indien nu dat antwoord van Burgemeester en Wethou ders de oorzaak is geworden, dat de uitkee ring der werkloozenkassen daardoor vermin derd is, dan spijt dit aan Burgemeester en Wethouders zeer. Ze hebben wel gerekend op 2 per dag, maar tevens dat normaal slechts 51/2 dag gewerkt wordt, waardoor het neer komt op 11 per week. Nader hebben ze ge- voeld, wat er uit voortgevloeid is en ze wil len dan ook trachten dat te herstellen. Indien een en ander goed omschreven wordt, ver- wacht hij, dat er wel succes zal bereikt worden. lets anders zal het worden, als men op het voorstel van den heer Buijze ingaat om het loon op 13 of 14 te stellen. Men kan in dat opzicht doen wat men wil, maar daarvan is geen succes te verwachten en als men 12 kan behouden, mag men al tevreden zijn, zoo als de heer Hamelink zegt. Door den heer Maas is zooeven gesproken over die groote rijkdommen, maar spreker wil er op wijzen, dat er in Amerika ook ont- zettende armoede geleden wordt, dat de steun regeling daar is ingetrokken, dat men daar geen kolen heeft om zich te verwarmen. Hij wees er op, dat daar tal van millionairs zijn, maar moet dan toch wel bedenken, dat er van die millioenen velen tot meer dan de helft terugvallen en dat meerdere ook al geheel geheel verdwenen zijn. En ziet eens naar En- geland, men sprak vroeger altijd over het rijke Engeland, thans is Engeland arm. Spreker is het eens met den heer Koopman, dat de Mi nister op een hooger bedrag niet zal ingaan. Hij heeft echter wel het vertrouwen, dat de minister, wanneer hij zal zijn ingelicht, den- zelfden steun zal blijven verleenen en zal goed vinden dat de werkloozenkassen hetzelfde be drag blijven uitkeeren. Er is op gewezen, dat de steunuitkeering laag is, doch spreker is van meening, dat we God mogen danken, dat het tot hiertoe mogelijk is gebleken dien steun uit te keeren en hij hoopt, dat we in staat mogen blijven dat te doen. Ook in Nederland is er een groot verloop van zaken en we zullen dank baar mogen zijn, als we kunnen houden wat we hebben. Door den heer Hamelink is er op gewezen, dat zij die weinig verdienen weinig krijgen. En dat is ook zoo. Wanneer men de loonen ziet die in de steden betaald worden en die vergelijkt met die van het platteland, dan is dat niet goed. Er wordt ook gezegd, dat er rijkdom is, want dat er overvloed van produc- ten is. Dat laatste is juist, maar die produc- ten zijn niets waard. Er zijn bergen aardappe- len, het was een goede oogst, maar mensche- lijker wijze gesproken was men misschien beter geweest met een slechten oogst. De goede tarwe wordt nu op de vrye markt ver- kocht voor 4,62 tot 4,82 voor de eerste klasse. De suiker is nu per 100 K.G. gedaald tot 5,50. Wanneer de boeren voor een en ander geen steun kregen, zou ongetwijfeld het land braak moeten blijven liggen. Er is wel groote rijkdom en overvloed van producten, maar er komt geen geld van. Spreker heeft geen moed de voorstellen van den heer Buijze te steunen, want men zal daarmede zeker geen succes hebben. De heer BUIJZE verdedigt nader zijn voor stel, voor een gemiddelden loonnorm van 14,60. Hij verklaart niet zoo fijn berekend te zijn, om alles netjes te kunnen voorrekenen, maar hij heeft becijferd, dat het verschil tus schen zyn voorstel en dat van Burgemeester en Wethouders zou zijn, dat de gemeente 25 cent per week en per werklooze meer zou moeten betalen, hetgeen volgens hem toch geen bezwaar kan zijn, terwijl dat geringe ver schil voor de gemeente voor den betrokken werklooze 1 per week beteekent en dat is voor zoo iemand heel veel. Na de uitspraak van den controleur is de uitkeering van Het Orgaan terstond van 8 op 7 teruggevallen, een bewijs, dat men het loon 1 teruggevallen achtte. Rekening houdende met het gemiddel de loon dat hier vendiend wordt, gelooft hij niet, dat de raad bang behoeft te zijn, dat die 14,60 niet zal goedgekeurd worden. In Axel wordt 9 uitgekeerd, plus 75 cent per kind. Het antwoord van Burgemeester en Wethou ders aan den directeur-generaal der werkloos- heidvenzekering en arbeidsbemiddeling is een misgreep, aangezien zij geen rekening hebben gehouden met het dagloon over 6 dagen, waar- mede bij ongevallenwet en ziekteverzekering wel rekening gehouden wordt. De heer DE FEIJTER merkt op, dat Bur gemeester en Wethouders hebben voorgesteld de norm te stellen op 12; daarvan mag 65 worden uitgekeerd, of 7,80, terwijl voor ge zinnen met kinderen tot 80 mag gegaan worden, of 9,60, dat is het resultaat en dat komt dus iets hooger dan hetgeen de heer Buijze wenscht. De heer BUUZE begrypt dat niet, hoe komt de heer Heemskerk dan aan 7 plus 1,50 De heer DE FEIJTERDe berekening i s, zooals ik u die zeg. De heer KOOPMANWe moeten d&t aan- houden en ik zie wel kans, dat de heer Heems kerk overtuigd wordt, dat de loonnorm hier op 12 moet worden gesteld. Dan zijn onze menschen niet minder uit dan den vorigen winter. Komt er dan nog 1 voor brandstof- fen bij, dan zijn ze vooruit, De heer BUIJZE wil vragen, maar men moet hem het woord dat hy gebruiken zal niet kwalijk nemen, maar hy weet geen zach- ter woord: of die mijnheer Heemskerk dan hier een stommiteit heeft verkocht?

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 7