8 P 0 E T. GEMENGDE BEBICHTEH VOETBAL. RECHTSZAKEN. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. week werd halt gemaakt en wordt het stuk opgeborgenmisschien tot betere tijden. Met den val van „Ter Neuzen door de eeuwen heen" heeft het Nose-Comite een pijn- Jijkt klap geikregen. Immers de Nose- toeweging is weer aan het inrichten van een Jaarlijksche winkelweek of het houden eener Sint Nicolaasmarkt. Dit is hoofdzakelijk voorbehcuden aan de winkeliersvereeniging ,,Ter Neuzen Klimop". Doch de Nose-bewe ging gaat verder. Ze wil zijn een algemeen naar voren brengen onzer stad; een ijveren voor de streek; een beweging die gedragen ■wordt in het hart en den geest van ieder burger. En juist om het hart van ieder burger warm te maken, en om zijn geest op te wekken, Juist daarom werd in het vijfjaar-plan inge- scbak eld de opvoering van een groot schouw spel. dat spreken zou tot het hart van ieder Ter Neuizenaar, dat werken zou op het ge- moed van vrouiwen en kinderen; dat in breede trekken zou spreken van den zwaren strijd door de voorvaderen gestreden, hier in de lage landen aan de zee. Om de Nose-beweging te doen slagen, blijkt het ons onontbeerlijk dat ieder Ter Neuzenaar ten voile bewust is van de geiboorte en wording zijner stad; wording der stad, die zoo geheel anders is geweest als het begin van andere steden. Want Ter Neuzen kon niet ontstaan of eerst moest de zee achteruit geduwd worden. Daarom lieten wij de boeren zingen, nadat in 1281, de eerste dijk was aangelegd: „De waters zijn aan 't wijken, Terug naar d'Oceaan, En achter onize dijiken Viert Nose zyn ontstaan". Begrijpt men het heldhaftige van dien strijddien titanenstryd, vol zorgen, vol offers, vol tragiek! Deize strijd wiiden wij uitbeelden, wilden wij verheerlijken. Wij zijn met de kaap (met den neus) naar voren getreden; wij wilden den neus als symbool onzer stad hoog opbouwen daar waar de bodem eens bestond uit schor- ren en slijkde neus bergt in zich de oer- geschiedenis van Ter Neuzen; de neus geldt als het symbool van werk, van strijd, van kracht, van arbeid Daarom is de Nose-beweging zoo nauw verwant met het ontstaan der stad; als wij den neus huldigen moeten wij onvermijdelijk huldigen de pioniers die het ,,schor vau Nose" hebben drooggelegd. Om in het hart en den geest van iederen Zeeuwsch-Vlaming in te hameren wat voor ons de neus beteekent, werd „Ter Neuzen door de eeuwen heen" geschreven. Een Schouwspel, zoo geheel verschillend van andere spelen. Een spel waar de eenvoudige boer zich uit schor en slijk zijn land schept, waar hij zwoegt en kampt, nederlagen lijdt op de elementen, maar ten slotte zegepralend zijn stad weet op te bouiwen. Dit Schouwspel, dat in zich besluit de kern der Nose-beweging, kon, bij gebrek aan voldoende belangstelling, niet opgevoerd worden. De Nose-beweging werd hierdoor in bet hart geraakt. Wat al moeite en werk nutte- ioos opgeofferdongeacht de kosten die reeds gemaakt werden... „Het stuk was zoo groot... zoo zwaar..." zeide men. Gewis, dat kon, dat mocht ook niet anders. Het stuk was niet alleen ge schreven voor Ter Neuzen. Het was geschre ven voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen. En als wij de vreemdelingen naar hier roepen om te komen kijken naar de geschiedenis van den neus, dan konden wij geen benullig ding op- voeren. Het moest grootsoh zijn of bet moest niet zyn. We weten dat de goede wil van een paar menschen niet voldoende is om een groot stuk pp te voeren. Er moet bij spelers en publiek een warm enthousiasme heerschen, dan alleen brengt men werkelyk iets grootsch tot stand. Zal dit enthousiasme voor ,,Ter Neuzen door de eeuwen heen" eens ontwaken We weten het niet. Tot slot weze nog het volgende gezegd: De burgerij van Ter Neuzen moet begrijpen dat de Nose-beweging niet door twee of drie menschen kan gedragen worden. Wat wij tot heden bereikten, na twee jaar werken, kan voldoende heeten; doch we moeten vooruit. Staat de Nose-beweging bij haar verder werk op de lauwhedd, op de onverschilligheid der bevolking, dan ziet ten slotte de grootste optimist zyn krachten verzwakken. Dit lijkt ons, na den pijnlijken klap die we kregen, eens noodig te zeggen. A. VAN DEN BRUELE. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. le klasse B. Sluiskil wist met een 41 overwinning op STEEN de leiding in de le klasse te nemen. Hontenisse ontving Breskens en moest met 03 de punten aan laatstgenoemde afstaan. De wedstrijden StoppeldijkHoofdplaat en OlingeF.C. Sluis werden uitgesteld. 2e klasse B. ONW I ontving Scheldestrijders I en zege- vierde met 20 over de geelzwarten. Temeuzen III won wederom met groote cijfers van Oranje. Ditmaal was het 90. Westdorpe I kreeg voor de derde maal een nederlaag te slikken. Thans was het Axel II, dat haar de punten ontnam, 06. 2e klasse E. Het tweede elftal van Breskens ontving Biervliet en won met 21. Hoofdplaat II moest onderdoen voor Z.-Vl. Boys; uitslag 26. JJzendyke H, dat op bezoek was bjj de reser ves van Sluis, bleef met 23 de meerdere. 3e klasse B. Het tweede elftal van Scheldestryders speelde op eigen terrein tegen Westdorpe II en won met 80. Tern. Boys hemam door een 32 overwin ning op BKVV weder de leiding. Temeuzen IV verpletterde op eigen terrein net tweede elftal van Sluiskil met 60 en komt daardoor op de tweede plaats. De 3tand in bovenstaande klassen luidt ihans: le klasse B. Sluiskil 6 5 1 168 10 Uzendijke 6 4 I 1 13—7 9 Breskens 5 4 1 20—9 8 Stoppeldyk 4 2 1 1 7—4 5 F.C. Sluis 3 2 1 5—6 4 Hoofdplaat 3 1 2 10—7 2 Clinge 3 1 2 10—7 2 Hontenisse 4 1 3 8—8 2 Hulst 3 3 3—18 STEEN 5 5 6—24 2e klasse B. ONW I 5 4 1 16—9 8 Terneuzen III 3 3 I 23—3 6 Koewacht 2 2 9—6 4 Axel II 3 1 I 1 12—7 3 Scheldestr. I 4 1 3 8—14 1 Oranje 2 2 2—18 Westdorpe I 3 2e klasse E. 3 3—16 IJzendijke II 3 3 7—4 6 Z.-Vl. Boys 4 3 1 13—5 6 Breskens II 4 3 1 11—5 6 Biervliet 6 2 4 11—15 4 Hoofdplaat II 5 1 4 9—17 2 F.C. Sluis II 2 3e klasse B. 2 2—7 Tern. Boys 5 4 1 18—10 8 Terneuzen IV 4 3 1 25—9 6 BKVV 5 3 2 23—12 6 Sluiskil II 5 3 2 11—12 6 Scheldestr. II 5 2 3 16—16 2 ONW II 2 2 1—11 Westdorpe H 2 2 1—11 Stoppeldijk II 2 2 1—15 KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Zitting van 29 Nov. 1932. Veroordeeld wegens overtreding Leerplichtwet. J. B., Axel, 5 of 3 d. h. Motor- en Rijwielwet. H. A. B., Ter Neuzen, ontsl. rechtv.; J. F. v. C„ Ter Neuzen, 2 of 1 w. tuchtsch.; Ch. v. W., Zaamslag, vrijspraak; F. d. K., Axel, 5 of 3 d. h.; O. O. V., Westdorpe, /6 of 3 d. h.; E. B., Oostburg, /5 of 3 d. h.; D. F. A., West dorpe; 5 of 3 d. h.; W. W. S., Ter Neuzen, 3 of 1 d. h.M. J. S., Axel, 10 of 5 d. h.E. K„ Westdorpe, f2 of 1 d. h.; J. d. F., Zaam slag, /5 of 3 d. h.; J. D„ Zaamslag, 5 of 3 d. h.; L. D., Ter Neuzen, 1 of 1 d. h.; D. F. v. C., Axel, /5 of 3 d. h.; C. F. d. C., Sas van Gent, f 3,50 of 3 d. h.; L. v. D., Zaamslag, 5 of 3 d. h.; J. K., Axel, /5 of 3 d. h.; C. G„ Axel, 0,50 of 1 d. h.; P. B„ Saffelaere, 2 of 1 d. h.H. H., Boom, 5 of 3 d. h.C. d. T., Westdorpe, /I of 1 d. h.; J. P. v. D., Axel, f 2 of 2 d. h.; E. L. v. d. L., Axel, /0,50 of 1 d. h.; W. D., Ter Neuzen, 7 of 5 d. h. Art. 86d regl. op de wegen. K. H., Axel, 5 of 2 w. tuchtsch.A. d. B., St. Jansteen, 5 of 3 d. h. Art. 459 W. v. S. F. I., Westdorpe, 7 of 3 d. h. Art. 427 W. v. S. M. L. L. T., Sleijdinge, /2,50 of 1 d. h. Art. 21 Alg. Pol.-veror. Axel. A. W. S., St. Kruis, 3 of 1 d. h. Trekhondenwet C. d. T., Westdorpe, 1 of 1 d. h. POUTIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 6 December 1932. De volgende zaken werden behandeld: W. de R., oud 31 j., arbeider te Aarden- burg, werd verdaght dat hij op 14 Oct. 1932 te Aardenburg Gustaaf Vrielinck heeft ge- slagen, gestompt en geschopt. Eisch 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uit- spraak idem. S. F. B., oud 21 j., werkster te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd, dat zij op 31 Augus tus 1932 te Ter Neuzen Christina Kalschuer heeft beleedigd. Eisch f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uit- spraak 5 boete of 2 dagen hechtenis. J. L., oud 45 j., koopman te Ter Neuzen, werd verdacht dat hij op 22 October 1932 te Ter Neuzen Th. J. Cornelissens met een on- geopend knipmes heeft geslagen. Eisch f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uit- spraak idem. K. v. P., oud 25 j., arbeider te Wachtebeke (B.), werd verdacht dat hij op 30 Juli 1932 te Zuiddorpe een achttal biggen, waarvan de uitvoer naar Belgie verboden was, zonder certificaat naar Belgie heeft uitgevoerd. Eisch f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uit- spraak idem. C. C., oud 46 j., schipper te Nieuw-Namen, werd ten laste gelegd dat hij op 23 October j.l. te Nieuw-Namen Carolus Sprenkeis een stomp of slag in het aangezicht heeft gegeven. Eisoh f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uit- spraak f 5 boete of 2 dagen hechtenis. HET DRAMA TE PUTBROEK. De Hooge Raad heeft verworpen de cassa- tieberoepen van vader en zoon van der Elzen, jachtcpzieners te Putbroek, die door het Ge- rechtshof te Den Bosch wegens den bekenden moord aldaar, zijn veroordeeld, de vader tot 15 jaar en de zoon tot 6 jaar gevangenis- straf. In zijn arrest, waarin de Hooge Raad ver worpen heeft het cassatieberoep van vader en zoon Van den Elzen, inzake den moord te Putbroek, heeft dit college overwogen aan- gaande het eerste cassatiemiddel, dat het op- zettelijk een ander van het leven berooven, hetgeen op zichzelf ,,doodslag" oplevert, tevens een bestanddeel uitmaakt van moord", welk laatste misdrijf niet anders is dan ,,doodslag", gepleegd met voorbedaohten rade, zoodat het Hof, den voorbedaohten raad niet bewezen achtend, zonder van den grondslag der teiastelegging af te wijken, het overbltj'- vende, als onder het telastegelegde begrepen, heeft kunnen bewezen verklaren en het be wezen verklaarde heeft kunnen qualificeeren als „het voortgezette misdrijf van doodslag", Het tweede middel mist feitelijken grond slag, oordeelit de Hooge Raad. Ten aanzien van het derde middel wordt overwogen, dat het Hof uit het optreden en de uitlatingen van den tweeden requirant (den zoon v. d. E.), als door de getuigen Schmitz en Linssen geschetst, heeft kunnen afleiden, dat hij er niet tegen opzag, zijn even- mensch naar het leven te staan, terwijl het, gezien de vindplaats van de drie patroon- hulzen, zich een oordeel heeft kunnen vormen omtrent den afstand, waarop met het parabel- lum was geschoten, dat in verband met deze gegevens het Hof, op grond van de in zijn beide voormelde overwegingen aangegeven om- standigheden heeft kunnen aannemen, dat toen de tweede requirant op W. Kersten de bedoelde sohoten loste, hij zulks deed ter uit- voering van zijn voomemen om dezen van het leven te berooven, dat dit middel dus ook ongegrond is. Ten slotte zegt de Hooge Raad wait het vierde middel betreft, dat, al moge dan de veroordeeling alleen op indirect bewijs berus- ten, de Hooge Raad niettemin van oordeel is, dat het Hof uit den inhoud van de in het be- streden arrest ten opzichte van ieder der requiranten als bewijsmiddel gebezigde ver- klaringen heeft kunnen afleiden, dat die requi rant het te zijnen aanzien bewezen verklaarde felt heeft begaan, terwijl in cassatie niet kan worden onderzocht of het Hof zulks terecht heeft aangenomen. Tweede gewone zitting. Vergadexing van Dinsdag 6 December, des avonds te half acbt. Voorzitter de Commissaris der Koningin Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford. j Aanwezig 41 leden; afwezig de heer De Pauw. i De VOORZITTER opent de zitting in naam der Koningin en leest het ambtsgebed voor, dat alle leden staande aanhooren. Hierna verkrijgt de heer DUMOLEIJN het woord en richt zich als oudste lid der Staten tot den Commissaris der Koningin. Spreker is overtuigd namens alle leden te spreken, als hij den voorzitter en zijn echtgenoote har- telijk gelukwenscht met het herstel van de gevolgen van het ongeluk hen en hunne fami- lie overkomen. Spreker hoopt van harte, dat het herstel spoedig volledig moge z(jn en dat de Commissaris nog zeer vele jaren aan het hoofd der provincie zal mogen staan. (De leden geven blijken van instemming), De VOORZITTE3R brengt den heer Dumo- leijn dank voor deze woorden en de andere leden voor hun instemming daarmede. Het is sprekers gewoonte niet om in de vergadering van de Staten over zijn eigen persoon te spreken, maar thans wil hij in het openbaar naar aanleiding van het hem en zijn familie overkomen ongeval toch iets zeggen. Spreker wil uiting geven in de eerste plaats van dank- baarheid jegens God, dat het nog zoo goed is afgeloopen. Maar in de tweede plaats is hij ook dankbaar voor de zoo talrijke uit de geheele provincie van arm en rijk ontvangen bewijzen van sympathie en belangstelling, wat werkte als een heilzame balsem. Reeds voor het ongeval gevoelde spreker zich een met Zeeland en zijn bevolking, maar het wil hem voorkomen, dat die vele bewijzen van belangstelling, hem nieuwen moed hebben gegeven. Kan het zijn om te werken ten bate van de provincie Zeeland en daarbij roept spreker by voortduring den steun van de Statenleden in. Spreker wil gaarne mede- werken aan Excelsior, zoowel stoffelyk als geestelijk, voor het Zeeuwsche volk. (Applaus.) Ingekomen stukken en mededeelingen. De VOORZITTER legt verschillende Koninklijke besluiten tot goedkeuring van be- sluiten der Staten over en doet de gebruike- lijke mededeelingen over den post onvoorzien 1931 en 1932, over onderhandsche aanbeste- dingen, over het op de griffie deponeeren van de presentielysten van de vergadering van Ged. Staten en het in de stukken opnemen van den staat van de Provinciale ambtenaren en bedienden. De voorstellen. De VOORZITTER stelt nu voor de op de agenda voorkomende voorstellen behalve dat inzake wijziging van het Algemeen Reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland en dat tot oprichting van een afwaterings- waterscbap onder den naam van Hulster- en Axeler-Ambacht, te behandelen in de afdee- lingsvergadering na afloop dezer openbare en in de openbare bijeenkomst op 5 Januari en volgende dagen. De beide genoemde voorstellen en eventueei nog nieuwe van Ged. Staten te behandelen in de afdeelingen na afloop der openbare ver gadering van 5 Januari en volgende dagen en in een openbare bijeenkomst op Dinsdag 24 Januari. De vergadering vereenigt zich hiermede. De heer ONDERiDIJK vraagt waarom on der 7 van de agenda de verlaging van sub sidies als afzonderlyk voorstel is genoemd, hij vraagt of de voorzitter bevorderen wil, dat dit tegelyk met de begrooting behandeld wordt. De VOORZITTER heeft daartegen geen bezwaar. Bij punt 20, betreffende bestendiging van den stoombootdienst tusschen Vlissingen en Ter Neuzen, is nog een schrijven van den Minister van Waterstaat overgelegd met een schema voor de verdeeling der baten en las- ten over de verschillende lynen van den Prov. stoombootdienst op de Wester-Schelde. Uit het schryven blijkt, dat de Minister, in overeenstemming met hetgeen de Rijksac- countant voorstelt, zich bereid verklaart, den aanvankelijk gestelden eisch tot verdeeling van rente en afschryving enz. van de buiten dienst te stellen stoomschepen over vier lynen te laten vallen, echter onder voorwaarde, dat ingeval van de buiten dienst gestelde sche- pen, w.o. niet alleen de ,,Luctor et Emergo" en de Zeeuwsch-Vlaanderen" maar ook de afgeschreven schepen zijn te rekenen, bij ver- koop of verhuring baten worden verkregen, deze evenmin aan de lijn VlissingenTer Neuzen worden toegerekend en deze baten worden verdeeld uitsluitend over de drie lijnen welke na 1 Januari 1933 gesubsidieerd worden. Met betrekking tot de reserve-schepen teekent de minister aan, dat de in 1934 buiten gebruik te stellen vaartuigen in 1933 als reserve- schepen dienst zullen doen. Ten aanzien hier- van zal als regel moeten gelden, dat de jaar lijksche kosten, welke de reserve-schepen met zich brengen, worden gedragen door de lijnen, welke in het betrokken jaar door deze sche pen zijn bevaren en wel in verhouding naar het aantal vaaruren op elke lijn. Ten slotte zal met de provincie overleg moeten plaats heb ben over de vraag, hoe met de vier in 1934 buiten dienst te stellen schepen te handelen, met name of deze onmiddellijk moeten wor den verkocht, dan wel of verkoop meer gelei- delijk moet gescbieden in de verwachting, dat de opbrengst wellicht hooger zal zijn. In dit laatste geval zal rekening moeten worden ge- houden met de onderhoudskosten, welke de opbrengst weer zullen verminderen. Afdeelingen. Hiema heeft de trekking der afdeelingen plaats. In de eerste afdeeling hebben zitting de hee- ren de Pauw, Heijboer, van Duijn, van 't Hoff, Catshoek, Dumoleijn, Kalle, van Hootegem, de Milliano, Bosselaar, d^n Boer, Kodde en de leden van Ged. Staten de heeren van Rompu en Dieleman. In de tweede afdeeling de heeren v. d. Wart, Paap, Erasmus, Schippers, de Baare, Onder- dijk, Hamelink, Sonke, Goossens, Vogelaar, de Feyter en Overhoff en de leden van Ged. Staten de heeren v. d. Putte en van Bommel van Vloten. In de derde afdeeling de heeren Staverman, Boender, van Dalsum, Edelman, Dominicus, Adriaanse, van Kiinken, Moelker, de Ridder, Geelhoedt, v. d. Sande en de Jonge en de leden van Ged. Staten de heeren van Dussel- dorp en Stieger. ERNSTIGE TREINBOTSING TE VUCHT. Zaterdagnacht te half vijf heeft te Vucht op het spoor, dat aansluiting geeft op de lijn naar Elindhoven een zeer ernstige treinbot- sing plaats gehad, waarfoij de remmer v. d. Heuvel uit 's-Hertogenbosch het slachtoffer is geworden. De botsing geschiedde tusschen trein no. 4528 uit Tilburg en trein no. 4602 uit Eindhoven. De laatstgenoemde trein werd door den Tilburgenaar in de flank aangereden. Het betreft hier dazelfde treinen, welke ook op 16 October 1.1. op het emplacement te Den Bosch met elbaar in botsing zijn gekomen. Op het oogenblik van de aanrijding bedroeg de snelheid van beide treinen meer dan 50 K.M. per uur. Verscheidene wagons van den Eindhovenschen trein werden uit de rails geworpen en vernield. De arbeider-remmer v. d. Heuvel, die in de remkast van den sluit- wagen van dezen trein was gezeten, werd, doordat de remkast totaal werd ingedrukt, verpletterd. Het slachtoffer moet op slag zyn gedood. Zooals begrijpelijk veroorzaakte het onge luk groote consternatie, Het parket te Den Bosch werd onmidellijk van het gebeurde in kennis gesteld en het duurde niet lang of de substituut-officier uit Den Bosch, mr. Dubois en de hulpofficier, burgemeester Loeff uit Vucht, waren op de plaats van de ramp aan wezig voor het instellen van een justitioneel onderzoek. Hieruit is gebleken, dat de machi nist van den trein uit Tilburg, zekere R., door drie omveilige signalen was heen gereden. Eerst op het laatste oogenblik heeft de man zijn fout ontdekt en remde hij uit alle macht. Het was echter te laat, de botsing was niet meer te voorkomen. De machinist is gearresteerd. Men verwachtte evenwel, dat hij na beeindi- ging van het verhoor in vryheid zou worden gesteld. Hy was reeds gedurende 25 jaar bij de Spcorwegen in dienst en heeft in dien tijd slechts eenmaal een geringe geidboete opge- loopen. Op het terrein van de botsing verscheen spoedig de inspecteur der Staatsspoorwegen uit Breda, de heer Heltes en de heer Henke, inspecteur der Rijksspoorwegen uit Esch. De materieele schade is niet zoo groot als bij de botsing van 16 October. In het geheel werd een zestal wagons vernield. De trein uit Tilburg beelt, doordat de ma chinist door onveilige signalen is gereden, de botsing veroorzaakt. Beide machinisten heb ben, toen de treinen ongeveer 50 meter van elkaar verwyderd waren, het ongeluk zien aankomen en krachtig geremd. Beide treinen hadden echter te groote vaart en een botsing kon niet worden voorkomen. De Eindhoven- sche trein werd in de flank aangereden door den Tilburgschen. Deze laatste reed door den schok onmiddellijk achteruit. en liep geen schade op. Van de Eindhovensche trein vlo- gen de twee achterste wagons omhoog, waar- na de drie daarop volgende wagons in elkan- der werden gedrukt en omsloegen. De treingeleider van den Tilburgenaar, de heer Baayens uit Roosendaal, heeft verklaard niets van de onveilige signalen te hebben be- merkt. De machinist van den Tilburgschen trein, die was aangehouden, is na te zijn ver- hoord weer op vrije voeten gesteld. Ook de machinist van den anderen trein heeft een verklaring tegenover de justitie afgelegd. Het justitieel onderzoek werd in den loop van den morgen overgenomen door mr. Vermeulen, substituut-officier uit 's Hertogenbosch. Het spoorwegverkeer heeft door het ongeluk geen hinder ondervonden. Reeds vroeg in den morgen arriveerde een kraanwagen uit Ny- megen, met behulp waarvan de overblijfselen van de vernielde wagons werden verwijderd. Do D-trein uit Den Bosch kon op den gewo- nen tijd vertrekken. In den loop van den middag hoopte men alle vemielde treindeelen te hebben opgeruimd. Het slachtoffer, dat bij dit ongeluk is te be- treuren, de heer van den Heuvel, was gehuwd en vader van twee kinderen. EEN KRASSE OUDE FRIES. De ruim 80jarige Rinke de Jong te Hoorn- sterzwaag blijkt nog een krasse Fries te zyn. Toen hij zich op zijn rijwiel naar huls wilde begeven, geraakt de fiets in een wagenspoor, waardoor hij met fiets en ai in het water te recht kwam en kopje onder ging. Om weer op den wal te komen, moest hij eerst de diepe sloot overzwemmen. Na zich by een kennis van droge kleeren te hebben voorzien, ging, zoo meldt de Tel., de krasse grijsaard welge- moed verder. GEVEOHT TUSSCHEN SMOKKELAARS TE SITTARD. Te Sittard is zwaar gevochten tusschen smokkelaars, waarbij de 21jarige H. een re- volverschot loste op zekeren J. D. Het schot was niet doodelijk. H. werd gearresteerd. By de vechtpartij waren verscheidene smokke laars betrokken, die er hun werk van maken, Duitsche margarine naar Nederland te smok- kelen. MISHANDEUNG. Zaterdagavond ontmoette een 18jarige jon- gen op het Zuiderdiep te Groningen drie half- beschonken mannen. Een van het drietal vroeg den jongen brutaal, waarom hy niet groette. Direct hierop viel de man met zijn twee kameraden den jongen aan, waarbij een worsteling ontstond. De 29jarige K. greep plotseling een mes en stak den jongen daar- mee in het been en in hand. De drie woeste- lingen zijn gearresteerd. De messensteker is als verdacht van zware mishandeling in ver- zekerde bewaring gesteld; de andere twee zijn op vrije voeten gesteld. UIT MINNENIJD. Zondagavond ongeveer 8 uur heeft een 36- jarige man in de Orteliusstraat te Amster dam met- een automatisch pistool op zeer korten afstand een schot gelost op een an deren man. Het schot trof geen doel. De man werd gearresteerd en overgebracht naar het bureau Marnixstraat. Naar het schynt, houdt deze aanslag verband met een meisje, dat door beide mannen werd bemind. DROEVIG CfVGEVAL. Zaterdagmiddag ontvingen de ouders van schipper Jan Abrahamse te Kapelle het treurig bericht dat deze overboord was gevallen en verdronken in de haven van Antwerpen. Om- streeks half zes 's morgens, by het uitvaren had dit voorval plaats. Het lijk werd drie uur na de droeve gebeur- tenis drijvende gevonden naby Burght, een half uur van Antwerpen. De overledene was gehuwd en had geen kinderen. ONDEUGDEUIJK BESSENSAP. Zondagavond zijn vier kinderen uit een ge- zin aan de Stolwijkstraat te Amsterdam met verschynselen van voedselvergiftiging naar een ziekenhuis overgebracht. Vermoedelijk is de vergiftiging ontstaan door het gebruik van ondeugdeljjk bessensap. VERGIFTIGE DAMPEN. Zondagmiddag werd de hulp van den ge- meentelyken geneeskundigen dienst ingeroe- pen in een garage in de Tuinstraat te Am sterdam, waar drie mannen door het inademen van vergiftige dampen bewusteloos waren ge raakt. Nadat zy bijgebracht waren, zijn zij per ziekenauto naar hun woningen gebracht. ZUSTERS AANGEVALLEN. Op het Domplein te Utrecht zijn een twee- tal vrouwelijke religieuzen uit Amersfoort door een man, die blijkbaar zeer overspannen was, aangevallen. Hij rukte een der zusters de kap van het hoofd en greep haar bij de keel. De architect W. M., die toevallig op zijn motor- passeerde, zag wat er gebeurde en nam, toen de dader zich haastig verwijderde, een agent, die in de buurt surveilleerde, op zyn duozit- ting, waardoor men den man kon inhalen en arresteeren. Na op het posthuis aan de Ganzenmarkt te zijn verhoord, is de man naar de neurologische klinieken overgebracht, waar men hem met het oog op zijn toestand, voorloopig zal vast- houden. DE MOORD OP DEN SCHIEDAMSCHEN DIJK TE ROTTERDAM. De Duitsche matroos H. R. H., die is gear resteerd, als verdacht van den moord, ge pleegd op een vrouw, die in haar kringen be- kend stond als Blonde Mien, welke moord in den nacht van 17 op 18 September in een pand aan den Schiedamschen dyk te Rotter dam is gepleegd, blyft volhouden, dat hij zich niet kan herinneren, wat hij in dien nacht heeft gedaan. Een onderzoek van zijn bagage had tot resultaat dat behalve de schoeneo, welke uit het pand waren verdwenen, ook werden gevonden een wit kleedje en een porce- leinen klcmpje, welke voorwerpen eveneens uit de kamer van de vermoorde vrouw afkomstig blijken te zijn. De getuigen, die des avonds vo6r den moord de vrouw hebben gezien met een man en onder die getuigen zyn twee agenten herkennen in den verdachte perti nent dien man. DE STRANDING VAN DE „MARABOJE". Vrijdag is in de Rotterdamsche haven een klein bootje binnengekomen, de „Maraboe", groot 496 ton en eigendom van de reederij Gebroeders Voskamp, welke boot in zeer cri- tieke omstandigheden heeft verkeerd, toen zy een maand of twee geleden tijdens slecht weer by de Camarvenbay in Ierland aan den grond liep. Direct na aankomst van de boot is de N. R. Crt. eens gaan hooren, wat men alzoo meegemaakt had en dit blijkt heel wat ge weest te zijn. Het kleine, stevig gebouwde scheepje, dat onder commando stond van kapitein H. K. v. d. Meer, tomde moeizaam tegen het zware weer op met bestemming naar Camarvenbay om daar een lading steenen in te nemen. Daar ter plaatse ontbreekt iedere havenacco- modatie, zoo vertelde de le machinist M. Nederhof, die bij afwezigheid van den kapi tein het woord deed, en er bevindt zich een prtmitief aanlegsteigertje, zoo maar op het strand. Wy moesten daar meeren om de lading steenen wij kwamen uit Wexford in Ierland met bestemming Liverpool in te neimen. Er was niemand aanwezig om den tros aan te pakken en dus moesten we het op ons eigen houtje maar probeeren. Wy ma- noeuvreerden zoo goed en zoo kwaad als het ging, maar de windvlagen dreven ons af en op het laatst kwamen wij hoe langer hoe hooger op het strand te zitten. Ik was in de maohinekamer en dacht, dat de boot telkens tegen het aanlegsteigertje aanbonkte en dat dit wel wat erg lang duurde. Maar toen ik boven kwam, zag ik dat we op het strand, waarop groote keien liggen, vast- zaten. Bij vallend water kon je om de schuit heen loopen, zoo'n verval is er daar en omdat de kop en de staurt op groote steenen rust- ten, kon men onder de heele schuit doorkijken, We probeerden met een" sleeptros esn met een werpanker los te komen, wat ons niet gelukte. Door het stooten op de steenen was er een groot gat in de machinekamer gekomen, die daardoor volliepen daar zaten we, zon der eigen kracht overgeleverd aan de golven, ^ie on s schip onbarmhartig op de keien bonkte. We hebben toen scheepsraad gehouden, waarin besloten werd hulp te gaan telefo- neeren. Daarvoor werd een reddingboot uit- gezet, waarin de kapitein, twee walmenschen en mijn persoon plaats namen om te pro beeren het land te bereiken. Door een zware golf werd de reddingsboot op het land ge- gooid en sloeg om, zoodat wij een nat pak haalden. Toen moesten we tegen de rotsen opklaute- ren, want de telefoon bevond zich in een huisje boven op de rots. Na een uur klim- men bereikten wij den top en wij' hebben toen een sleepbootenbureau opgebeld om aasisten- tie. Er kwam anderhalven dag later een sleep- boot opzetten, die ons heeft losgesleept, waar- na duikers de grootste gaten hebben gedicht, zoodat wij met de pompen dag en nacht aan 't wenk, de haven van Holyhead konden be reiken, net op tyd, want het weer zou nog ongunstiger voor ons worden en dan waren we aan gruizelementen geslagen. Gedurende vier dagen hebben we op goed weer gewacht, terwyl de duikers onder de waterlijn de gaten dichten. Eindelijk hebben we Liverpool bereikt. We hebben bijna een geheel nieuwe kiel gekregen en alles in de machinekamer, die ge heel onder water heeft gestaan, moest gede- monteerd worden. Zoo zijn we eindelijk met de lading steenen in Londen aangekomen en vandaar met een lading lynkoeken naar Aalborg, vandaar leeg naar Rostock en tenslotte met een lading graan naar hier. U ziet, dat we een emotioneele reis gehad hebben en gedurende eenige uren is de toe- stand zeer critiek geweest. Ook de reddingsbooten die uit Port Din- nilyn kwamen hebben by de berging getracht een werpanker uit te brengen, maar zij moes ten omverrichterzake terugkeeren, omdat ee zagen dat ze het niet klaar konden spelen. RUMOERIGE RAADSZITTING TE HEESCH. Actie tegen den burgemeester. In den gemeenteraad van Heesch (N.-Br.) is het, naar wy reeds eerder meldden, btj her- haling tot incidenten gekomen tusschen den burgemeester en de raadsleden. In de vorige raadsvergadering werd met algeaneene stemmen besloten aan Gedeputeerde Staten te verzoeken maatregelen te nemen „ten- einde Heesch te bevryden van een burge meester, dien men niet wenscht". In de Dinsdag der vorige week gehouden raadsvergadering is de kwestie, volgens het ,,Handelsblad", wederom aan de orde geko men, zulks in verband met een aan den raad gericht schrijven van den pastoor en 25 inge- zetenen van het tot de gemeente Heesch be- hoorende gehucht Vinkel, waarin wordt ge- protesteerd tegen ,,de onbeschofte gedragin- gen van de raadsleden tegenover den burge meester", en voorts wordt opgemerkt, „dat de gemeentenaren het vertrouwen aan derge- lyke raadsleden niet meer kunnen schehken". Dit schrijven gaf aanleiding tot een zeer wanme discussie, waarbij1 de voorzitter mik- punt was van de krasse beschuldigingen, die hem door alle raadsleden naar het hoofd ge- slingerd werden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2