ALGEMEEN NIEUWS- EH ADVERTENTIEBLAD VOOB ZEEUWSCH-VLAAHDEREH De Slapende Boeddha Eerste Blad. binnenland Nose-Comite. IW1 WOENSDAG 7 DECEMBER 1932 Ho. 8924 72e Jaar gang. FEUILLETO N BUITENLAND DE ZWARTE UEVE VROUW E i N O S I Z O N TER NEUZEN, 7 DECEMBER 1932. SAS VAN GENT. WESTDORPE. AXEL. - jiiiLUJ—i a.SMBaawaHi,wsgmm&3mie3mm&ffl3!2£&i&4SBmamnB?iu¥i&m&as%G£Vz&3!?5&*B*®KBaam ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr per poet /1,80 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,25, overige lan den 2,60 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor het buitenland alleen by vooruitbetaling. Uitgeefster: Flmia P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. AD VERTENTIeNVan 1 tot 4 regels /'0,80 Voor elken regel meer 0,2Cf Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. - Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. A an de orde is bet wetsontiwerp tot con tingenteering van den vleeschinvoer. De heer Braat meent, dat wij het buiten- landsch vleesch heelemaal niet noodig heb- ben. Hij dringt op een inrvoerveribod aan. De heer Voorst tot Voorst wijst er op, dat de vleeschprijzen gestadig dalen ondanks de contingenteering. Daarom kan er geen sprake zijm van verhooging van het contingent. De heer IJzerman zegt, dat de oorzaak van de lage vleeschprijzen in het binnenland lig- gen en een nog sterkere invoerbeperking niet zal haten. Minister Verschuur zegt, dat de bedoeling van de contingenteering alleen is overmatigen invoer te voorkomen. Het onitwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen met aanteekening, dat de communisten tegen zijn. Aan de orde is daama het wetsontwerp om drie honderd duizend gulden ter beschi'kking te stellen voor hulp aan de mobilisatieslacht- offers. J De heer Wdjmkoop meent, dat aan de slacht- offers onmogelijke eischen gesteld worden. Hij dient twee moties in, nl. ten eerste om den datum te schrappen die in de wet als grens is gesteld en ten bweede om het rapport- Aalherse te puibliceeren. De heer Van Rappard meent ook, dat er gevallen zrjn, waarin niet voldoende steun wordt verleend. Aan den anderen kant is steun verleend in gevallen, waarin iemand zelfs niet in dienst was geweest. De heer K. ter Laan erkent, dat de nieuwe wet veien geholpen heeft, er moet echter nog veel meer gedaan worden. NATIONAAL SOCIALISME. In de ,,Harmonie" te Groningen is Zater- dagavond een zeer druk bezochte openbare vergadering gehouden van de Nationaal Socia- listische beweging, waarin de heer A. A. Mus- sert, de leider van deze beweging, de nieuwe wereldbeschouwing der nationaal socialisten in groote lijnen uiteenzette. De heer C. van der Voort van Zijp, burge- meester van Maartensdijk, die eveneens zoif spreken, was niet verschenen. De heer Mussert zeide, dat de nationaal socialisten het als hun plicht gevoelen ons volk uit de slaap, waarin het is geraakt, te doen ontwaken. Zij wenschen de democratic in haar uitersten vorm niet en spreker wees op de gevolgen van het communisme in Rus- land, waar gezin en godsdienst uit elkaar val- ien. Tusschen de beide levensbeschouwingen communisme en fascisme zal in de toekomst de strijd gaan en de tijd zal leeren wie van die twee het winnen zal. Na te hebben gewezen op den tijd tusschen de twee tendenzen, terug naar den ouden tijd of een nieuw oeconomisch stelsel, meende spreker te mogen vaststellen, dat een nieuwe oeconomische cyclus op komst is, waarin de Nationaal Socialisten een rol hebben te spelen. Hun beglnselen zijn nog slechts in groote lijnen vastgelegd, maar zij willen behoud van het bestaande imperium; Nederland, Oost- en West-Indie moeten een blijven; zij hebben eer- bied voor den arbeid; maken front tegen uit- buiting; zijn vervuld met een diep rechtvaar- digheidsgevoel, en wenschen samenwerking tusschen alle klassen; zij verzetten zich tegen door F. J. A. L. CORDENS. (Nadruk verboden.) dan klassenstrijd; zij willen aankweeking van het nationaal bewustzijn; zij zijn van oordeel, dat de aribeider deelgenoot moet blijven in onize volksgemeenschap, omdat er voor hen in het buitenland geen werk en bestaan is bij een paria. De nationaal-socialisten willen een pure natie en achten het behoud van een weermacht tot verdediging noodig. Wie de weermacht wil afschaffen heeft hen tot onverzoenlijke vijand. Met het huidige regeeringsstelsel is die taak der nationaal-socialisten niet te vol- voeren. Het parlementarisme is doodgeloo- pen, omdat de staat steeds hooger eischen stelde aan de staatsmachine. 't Is onmogelijk dat de honderd menschen in de Kamer van alles verstand hebben. Deze nieuwe tijd vraagt nieuwe middelen. De nationaal-socialisten willen den staat beter maken om de toekomst te vormen. Het gaat om de taak van een West-Europeesche cultuur te vormen om als een blok te staan tegen de gesloten eenheidsgedachte die Rus- land en Azie reeds vormen. Na deze rede volgde eenige gedachtenwis- seling. DE VER1KIEZINGEN IN BELGIE. De uitslagen der Zondag in Belgie gehou den verkiezingen voor de Provinciale Staten vertoonen in hoofdzaak hetzelfde beeld als de parlementsverkiezing. Ook thans hebben de katholieken en de socialisten winst te boeken, terwijl de liberalen nogmaals het gelag moe ten betalen. De Vlaamsche nationalisten komen er wat beter af dan een week geleden, omdat ditmaal de stemmen, die toen waren uitgebracht op katholieke candidaten, althans ten deele naar hen zijn teruggekeerd. Dit is verklaarbaar als men bedenkt dat zij bij de parlementsverkiezing het meeste nadeel heb ben onderyonden van de katholieke propa ganda, die tegen het spook van den ,,Kultur- kampf" was gericht. Zooals wij Donderdag j.l. reeds opmerkten, zal de samenstelling van den Senaat de Provinciale Staten kiezen 44 Senatoren tengevolge van deze verkiezing vrijwel geiyk blijven. NOG GEEN AFSCHAFFING VAN HET DRANKVERBOD. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardig- den heeft Maandag het voorstel, waardoor het 18de amendement op de grondwet (het drank- verbod) weder opgeheven zou worden, niet met de vereischte meerderheid van 2/3 aange nomen; de cijfers waren 242144 stemmen. Reuter meldt nog, dat men van meening is, dat door deze stemming de afschaffing van het drankverbod althans gedurende deze zitting van het Congres onmogelijk zal zijn. Het echec van de natten heeft levendige ver- bazing gewekt. Het Democratisohe lid van het Huis, O'Conor, heeft een wetsontwerp ingediend, om den verkoop van bier met 3,2 pet. alcohol toe te staan. DE NIEUWE DUITSCHE REGEERING. Met de benoeming van prof. Warmibold en Von Braun tot ministers van oeeonomische zaken ei^ landbouw is schijft de N. R. Crt. het nieuwe Duitsche rijkskabinet dan Maandag compleet geworden. Het onderling overleg tusschen deze ministers zou, naar men weet, beslissen over hun beider heen- gaan of aanblijven. Het ging er om het eens te worden over de te volgen oeeonomische overvloedig avondmaal gereed vonden. Alfred was nu weer in een heel andere stemming, weer vol levenslust en jeugdigen overmoed. „Ziezoo", sprak hij, toen ons lampje was opgestoken en de doos sigaretten op tafel stond, „we hebben vandaag onzen plioht ge daan, nu zullen we eens kijken naar de erfe- nis, die de heilige man ons heeft nagelaten". „Die hij jou heeft nagelaten," verbeterde ik. „Ben je mal, dat geldt „voor samen", lachte hij. „Roep den notaris, dan zullen we eerlijk deelen". Hij opende zijn portefeuille. ,,Nu moeten we toch eens zien wat er op dat briefje staat, dat jij uit dien ouden bijbel hebt genomen. Kijk eens". Hij streek het papiertje op de tafel glad en staarde naar de vreemde letterteekens. ,,Oud, heel oud", zei hij. „Het papier is heelemaal Von politiek, waaromtrent Warmbold en Braun het tijdens het bewind van Von Papen reeds herhaaldelijk aan den stok hadden ge- had. Warmbold was sterk gekant tegen de contingenteeringsplannen voor landbouwpro- ducten van zijn collega, omdat hij ze funest achtte voor den uitvoer van de producten der Duitsche nijverheid naar de landen, die er door getroffen zouden worden. Uit het feit dat zij het nu eens zijn gewor den, mag men afleiden dat de contingenteering voorgoed van de baan is, te meer omdat Von Braun uit de rapporten van de door hem uit- gezonden „tomatencommissie" ook zelf tot de overtuiging moet zijn gekomen, dat zijn plan- nen bij uitvoering de belangen van Duitsch- land ernstig zouden schaden. Uit de offi- cieuse mededeeling, die Wolff over deze kwes- tie geeft, is op te maken dat de nieuwe regee- ring zal trachten met de staten, wier handels- verdragen met Duitschland weldra afloopen, overeenkomsten van reciprociteit te treffen, welke met de belangen zoowel van de nijver heid als van den landbouw rekening houden. De Rijksdag vindt onder de tijdens de cri sis ingediende voorstellen reeds een (eomrnu- nistische) motie van wantrouwen tegen de nieuwe regeering. Het is de vraag of deze aanstonds in behandeling zal komen; Von Schleicher is namelijk vooroemens den Rijks dag te verzoeken tot een verdaging te beslui- ten, ten einde de nieuwe regeering gelegen- heid te geven, haar program op te stellen. Of de kanselier nog v66r de verdaging een alge- meene verklaring over de plannen der regee ring zal afleggen, is eveneens onzeker. Zoo niet, dan zal men pas na het reces, dat wel tot begin Januari zal duren, daaromtrent iets naders vernemen. 32) (Vervolg.) ,,Darlai Chungh is dood," zei Alfred. ,,Wilt ge nog naar boven gaan Zijn oogen straalden, maar hij antwoordde eenvoudig: ,,Gij wenscht te eten, sahilb, en terug te rijlden, en grj weet den weg ndet." „Ik heb niet veel trek in eten," zei mijn j verkleurd en uitgerafeld, en de inkt, waarmee vriend. „Jij wel?" vroeg hij me. Dooh ik was j ^et beschreiven is, is verbleekt. Sanskriet, ook nog te zeer onder den indruk van wat dat leeren de Brahmanen op hun universitei- wij zoo juist hadden meegemaakt, om aan een ten. Versta jij Sanskriet?" geregelden maaltrjd te denken. l,"f EEN VORSTELIJK LEGAAT VOOR HET ZIEKENHUIS. Naar we vernemen is door wijlen den heer A. Wieland, dezer dagen alhier overleden, o.m. aan de Vereeniging tot ziekenverzorging alhier bij testamentaire be3Chikking een legaat vermaakt van 20.000. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen houdt a.s. Zater- dag, des namiddags half 3 uur, in de raadzaal alhier een openbare vergadering. INSPECTIE LAGER ONDERWIJS IN ZEELAND. De inspectie Ter Neuzen van het Lager Onderwijs zal met ingang van het komende jaar uitgebreid worden met een gedeelte van de tegenwoordige inspectie Goes, welke met 1 Januari a.s. opgeheven wordt. Het andere deel dezer inspectie zal dan komen te res- sorteeren onder de tegenwoordige inspectie Middelburg. CANDID AATSEX AM EN RECHTEN. Geslaagd voor het candidaatsexamen rech- ten aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, de heer W. E. Seydlitz te Hulst. BAKER-EXAMEN. Bij het te Hulst gehouden examen voor het diploma voor baker, slaagden de dames: S. Hamelinkde Merjer te Ter Neuzen; M. v. HeeSchumacher te Sluis; M. de Preede Putter te Sas van Gent; P. Duboisde Meijer te Sas van Gent en J. Poppe te Sas van Gent. VERZET TEGEN DE WINKELSLUITINGSWET. Hat verzet tegen de Winkelsluitingswet j.l. Zon'dag o.m. ingesteld door de Firma Jamin, heeft alhier geleid tot een optreden der ge- meentepolitie om de wet te handhaven. Dat verzet werd door de Firma Jamin in al hare filialen over het geheele land gevoerd, behouidens in die plaatsen waar de groote meerderheid der bevolking niet van Zondags- opening gediend is. Aan de redactie van het Rott. Nibl. deelde de heer Jamin het volgende mode; dat zich Zon- dagmorgen te Ter Neuzen een eigenaardig geval had voorgedaan. Hoewel de winkel der firma daar gedurende de vier toegestane uren geopend was, had de politie daar om halfelf een post voor de deur betrokken en iedereen belet naar binnen te gaan. Wij hebben daarop den burgemeester opgebeld en hoewel deze ziek was, kwam hij toch aan de telefoon en deelde ons mede, dat dit optreden niet in de bedoeling had gelegen. Direct stelden wij de filiaalhoudster van deze mededeeling in ken- die ze weder ter kennis van de politie- mannen bracht. Deze vervoegden zich vervol- gens bij den inspecteur van politie, die daar op llet mededeelen, dat de posten ge- handhaafd bleven. In deze zaak had hij met den burgemeester niets te maken. Tenslotte vroegen wij den heer Jamin of hij door de nieuiwe wetsvoorschriften al men schen had moeten ontslaan. Het antwoord s: Noodgediwongen hebben wij 160 menschen buiten bedrijf moeten stellen, iets wat in onze bedrijiven zoo lang als zij bestaan, nog nooit is voorgekomen. Tot zoover de heer Jamin. Wij vemamen hieromtrent van den inspec teur van politie, dat, toen bekend was dat de firma Jamin voomemens was verzet te plegen tegen de wet op de Winkelsluiting door hem bevelen werden uitgevaardigd om die overtreding tegen te gaan. Niet alleen behoort de wet te worden gehandhaafd als zoodanig, doch naar zijn meening zou er ook oneerlijke concurrentie ontstaan met de zaken die zich wel aan de wet houden, en hun zaken gesloten houden of wel deze open- stellen op de hun toegestane vier uur. Bij overtreding kon niet worden volstaan met het opmaken van proces-verbaal en dan kalm de overtreding laten voortzetten. Vol- gens een arrest van den Hoogen Raad is het de taak der politie de verdere overtreding te beletten. Toen dan ook de chef van het filiaal te Ter Neuzen de zaak in den voormiddag open- stelde is haar aangezegd, dat zij in over treding was en dat het betreden van den win kel door puibliek om te koopen door het plaat sen van een post zou worden belet. De chef van het filiaal vroeg telefonisch order aan den directeur te Rotterdam en deze gelaste den winkel open te houden. Hij stelde zich ondertusschen in telefonische verbinding met den burgemeester en als we het goed hebben begrepen ook met den Inspecteur. In de weergeving van het gebeurde is het juist, dat de burgemeester zich ontevreden verklaarde over de genomen maatregelen, doch de Inspecteur heeft niet gezegd „dat hij Kleedpren voor Heeren en Kinderen 10 ZUIVELBRUG vermindering GENT (Ingez. Med.) met den burgemeester niets te maken a»d". Wel heeft deze gezegd „de post blijft er", hetgeen hij aan het gezag en het prestige der politie verplicht achtte. Aangezien de Firma Jamin verschiliendte overtredingen pleegde en aanzette tot verzet tegen de wet, heeft de Inspecteur, toen de directeur zrjn gegeven opdracht bleef hand- haven, gemeend de wet ten voile te moeten toepassen. Het Zondags gedurende 4 uur open blijven is aan die zaak geoorloofd, mita „steeds duidelijk zichtbaar voor het putoUek. die regeiiing te lezen is". Nu was Zondag- voormididag het bordje, waarop de gewone openstelling van 48 uur te lezen is, wegge- nomen. Daardoor verviel, naar de opvatting van den Inspecteur, ook het recht op open stelling gedurende die avonduren, zoodat de politiepost is gehandhaafd tot des avonds ft uur de winkel gesloten werd. Maandag om half drie arriveerde in dto openbare school Sint Nicolaas met Zwarte Piet in vol ornaat om de jaarlijksche uitdee- ling onder de schoolkinderen te houden. Alle klassen werden bezocht en ieder der leerlingen ontvingen uit de handen van den Sint een boekgeschenk alsmede hijbehoorende versnaperingen. Veel belangstellenden hadden de gelegen- heid te ibaat genomen om het feest bij te wonen en zich met de kinderen te verheugen in het traditioneele kinderfeest, dat reeds iaa- gen tijd van te voren in den huiselijken String het on'derwerp van drukke gesprekken ge- maakt had. Dank zij; de offervaardigheid van de veien, die, ondanks de ziware zorgelijke tijden toch niet hadden willen achterblijven om ook dit jaar weer de kleinen en de grooteren het ge- not van het Sinterklaasfeest te doen smaken, is de dag van den vijfden December weer tot een sohoon moment in het jonge kinderieven. geworden. Aan alien, die daartoe hebben meegewerkt, daarom een woord van dank en waardeerrng. Zonder deze weliwillende hulp toch zou het niet mogelijk geweest zijn dit feest te orga- niseeren. En wij alien weten het immers. zonder Sint Nicolaasfeest zou er in het kinderieven een groote ontgoocheling plaats hebben ge- vonden. Op 30 November stonden bij den agent der Arbeidsbemiddeling alhier 12 personen als werkloos ingeschreven, tegen 10 op 1 Novem ber. Aan den Raad van Axel is een verzoek ge richt namens de plaatselijke Raad van A.B.BL en S.D.A.P., om een kerstgave voor de werk loozen en werkenden in de werkverschaffing. De normen welke gevraagd worden, zjjn gelijk aan die, welke verleden jaar door die organisatie werden gevraagd. „Ter Neuzen door de eeuwen he«s«". Het werk, dat het Nose-Comite over enkele dagen zoo hoopvol aankondigde „Ter Neuzen door de eeuwen heen" gaat niet door. Vorige „En wat het thuiskomen betreft", vervolgde hij tegen Djeeling, „wees daaromtrent niet bezorgd, we zullen den weg wel vinden." De bediende bood ons ieder een kommetje rijst aan. Staanide gebruikten wij er een hapje van en staken wat fruit in onze zakken. Djeeling strekte de hand uit. ,,Gij ziet dien hoogen heuvel daar met dien grooten cypres op den top? Rijd daarheen, dan kunt gij ndet verdwalen. Een eindweegs moet gij de paar- den bij den teugel leiden, maar als gij boven ■St, ziet gij in de verte den tempelberg van Chindawar. Breng de paarden op het erf van Bengor, daar zullen ze er wel voor zorgen. De weg is goed en gij kunt nog v66r donker daar zijn", HOOFDSTUK XHI. Het geheim van Chindawar. We waren vermoeid van den rit, toen we bij Bengor aankwamen, waar een bediende zich ■let de zorg voor onze paarden belastte. Sinds den morgen hadden wij geen behoorlijken Maaltjjd gehad; het was ons dus een aange- Mme verrassing, toen we in onze woning een Ik moest bekennen, dat ik die taal niet machtig was. Hij keerde het papiertje om. ,,0, hier staat nog iets, en dat is misschien verstaanbaar; het is ten minste Engelsch, misschien wel de vertaling van den achterkant". Vluchtig doorliep ik de weinige regels. ,,Het is met anderen inkt geschreven", zei ik, „en ook al niet duideiijik meer. Het is te hopen, dat we er wat van tereoht brengen". Alfred nam papier en potlood. ,,We zullen woord voor woord zien te ontcijferen", be- sloot hij. Na lang zoeken verkregen wjj het vol gende: „Lingham Zuid vflftig schreden West- punt twintig schreden Noord vtjf ellen hoog driekanten leiplaat steenen tafel libht boven hoofd schaduw wtjsvinger". Dat was alles. Alfred barstte in lachen uit. „Snap jij er iets van?" vroeg hij. „Geen woord. En toch geloof ik niet, dat Darlai Chungh ons voor den mal gehouden heeft. Toen hjj het had over de schatten, waar hij de hand maar naar behoefde uit te steken, sprak hij in ernst". „Dat is zoo, maar ik wenschte, dat hij' met zijn aanwijzingen wat duidelijker was. Voor- eerst vertelt zijn briefje niet, waar we moeten gaan zoeken. Het zal wel in Indie zijn, maar is het hier, of in Bombay of Calcutta, of een der heilige plaatsen, die hij heeft bezocht?' Omdat er geen nadere aanwijzing is, zou ik hier beginnen te zoeken", meende ik. ,,Het is hier een rare boel en die onderaardsche tempel is wel gesbhikt om er iets in te ver- bergen, dat het vinden waard is. Lingam Zuid, staat er op het briefje. Weet jij, of er aan den Zuidkant van den tempel een lingam staat?" ,,Ik weet er niets van, maar dat hebben we morgen gauw genoeg gezien. Doch hoe moe ten we dat briefje lezen? Er staat geen enkel leesteeken in den zin, en de beteekenis kan evengoed zijn, dat we van weet ik welken lingam vijftig schreden naar het Zuiden moe ten wandelen". „Dat is ook niet onmogelijk", gaf ik toe, ,,maar dan krijg je weer moeilijkheden met het woord Westpunt. Doch, zooals je zelf zegt, we kunnen dat morgen onderzoeken". Woord voor woord werd vervolgens aan critiek onderworpen, en de slotsom was, dat wij geen steek van de geheimzdnnige mede deeling begrepen. Alfred begon opeens te laehen. Vindt je het niet vreemd", zei hij, „dat we hierzitten saam te zweren als een paar volleerde roovers?" „Ja, vreemd is het", gaf ik eveneens lachend toe, „dat de vertegenwoordigers der achtenswaardige firma Morrison, Keening en Farmly op roof en diefstal uit zijn". ,,Zoo ver zijn we nog niet", zei mijn vriend, „maar wat die heilige man met dit briefje voorhad, daar moet ik het mijne toch van hebben. „Maar het is al laat, we zullen naar bed gaan, want we hebben een vermoeienden dag gehad". Den volgenden morgen was Djeeling weer present. Hij was op den- berg gebleven, totdat het lijk van Darlai Chungh op een soort praal- bed voor zijn spelonk was neergelegd, de voeten met bloemen bedekt, in afwachting van de plechtige verbranding. Bengor was ook gekomen en zou daar blijven, tot alles was afgeloopen. Ik had slecht geslapen dien nacht, en aan Alfred was het te zien, dat hij' het niet veel beter had gehad. Met geen enkel woord werd er gezinspeeld op ons gesprek van den vorigen avomd, zoolang we Djeeling om ons heen hadden, en naurwelijks was het ontbijt genuttigd, of Alfred stelde mij voor te gaan wandelen. Als bij onderlinge afspraak sloe- gen wij den weg in naar den tempel. „Vannacht heb ik er nog lang over nage- dacht", begon Alfred, „en als ik jouw ziens- wijze aanneem, dat we hier moeten beginnen te zoeken, dan dunkt me, dat er wel een en ander klopt met de gegevens van dat briefje". Ik knikte, alsof ik er alles van wist; ik had er ook over nagedacht en was nu zoo ver ge komen, dat ik van het heele raadsel piets meer begreep. „Als we achter den zuidelijken muur van den tempel een lingam vinden", ging Alfred voort, ,,dan wijst ons de uiterste punt van den westelijken muur de richting aan, waarin wij moeten gaan. Die lingam moet zich op ongeveer twintig schreden van den muur be- vinden. Op een hoogte van vjjf ellen zal er een driehoekige leiplaat zijn. Maar dan..." Misschien sluit die plaat de opening af van een gang", opperde ik, ,,er zijn zooveel onder aardsche gangen in den berg". ,,Daar kon je wel gelijk in hebben. Verder zijn me de aanwijizingen van Darlai Chungh volkomen onbegrijpelijk. Het eenige wat mij nog een beetje houvast geeft en wat ook in het kader van onze redeneering past, is de schaduw van den vinger. Die woorden kon- den wel eens betrekking hebben op de hand van het Boeddha beeld, dat wij in den tempel hebben gezien". Dat vond ik ook niet onmogelijk, ofschoon ik verder geen middel wist om de zaak tot klaarheid te brengen, en Alfred evenmin. We hadden nu den tempelberg bereikt en begaven ons naar den zuidelijken muur. Dat was de achter kant, waar geweldige instor- tingen hadden plants gehad; groote brokken steen en massa's steengruis waren naar >!*e- neden geschoven, hadden het muur- en beeld- werk vemield en lagen in wanorde verspreid. „Daar staat de lingam", zei Alfred, mij bij den arm nemend, en wees op een hoogea. rechtopstaanden offersteen te midden van een groepje palasaboomen met groote roode bloesems. We stapten er heen en zagen rond; er was niemand te zien. „Toch zal het noodig zyn, zoo min mogelijk: de aandacht te trekken", meende Alfred. ,,Daarginds is het eindpunt van den westelij ken muur; we zullen vijftig schreden in die richting doen en dan zien, waar we komen... Nu moeten we weer noordwaarts houden", ging hij voort, toen we de vijftig schreden hadden afgelegd, „ik schat, dat we precies twintig schreden van den muur af zijn". Hij had goed geschat. Na twintig schreden stonden we vlak voor den muur, die hier tea- lengte van een tiental meters ongeschonden was. Hier had de bergstorting geen venfie- lingswerk verricht, en loodrecht verhief zich de glad gepolijste steen tot een hoogte van ruim twee en een halven meter. ,,Hierbotven moet de driekantige leisteen zijn", sprak Alfred, „zie jij kans am tegen. dezen muur op te klimmen?" ,,Ik ben geen acrobaat", antwoordde ik „maar we kunnen het ons gemakkelijk maken en langs de instortingen naar boven klim men". Mrjn vriend keek bedenkelijk, liep eenige meters terug en zette zijn voet voorzichtig' op de losse steenen, die van de berghelling waren gegieden. Behoedzaam deed hij nog een stap, maar toen had hij geen steun meer;, de losse steen gleed onider zyn voeten weg, en van boven kwam een heele partij steen gruis naar beneden rollen. Vlug sprong hij op zij om niet door de vallende steenen getroffen te worden. (Wordt vervolgd. 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 1