4 Bells en St. Nieolaas. GEMENGDE BEttlCHTEN Pluimvee-Kubriek BUROERLIJKEN STAND. EEN VELDWACHTER DOOR EEN TREIN GEDOOD. SPOORWEGROOVERS ONSCHADELIJK GEMAAKT. INGEZONDEN STUKKEN. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. SCHEEP V AARTBEWEGING. WISSELKOERSEN. DERDE KLASSE. HulstVlissingen II. Aan Hulst wordt thans de gelegenheid ge- •ooden om het kampioenschap te behalen, het is voor haar „de" ontmoeting en het is voor Vlissingen wel een onderseheiding te kunnen schrjjven, wie de reserves van Vlissingen weet te kloppen, zal bij het eindigen van het sei- zoen de prdmotie-wedstrjjden kunnen mee- maken. Ook voor Axel is de uitslag van den komenden strijd van groot belang, want het kan nu wel gezegd worden of Hulst of Axel zai het zijn, die tot kampioen zal worden ver- Klaard. Zelfs als Vlissingen II bovenaan blijft, kan deze sterke vereeniging niet promoveeren, daar de Ned. Voetbalbond niet toestaat, dat twee elftallen van dezelfde club in een en dezelfde klas spelen. Dat Vlissingen I direct naar de Eerste Klasse zou verhuizen, is wel niet denkbaar, maar een schitterende presta- tie zou het zeer zeker zijn, want dan hielp zn haar reserves tevens aan het Tweede Kiasseschap. De belangstelling voor dezen wedstrjjd zal wel evenredig zijn aan haar be- lamgrijkheid en nu Axel vrij is, zullen wel sup porters van deze vereeniging den strijd wil- iesn bijwonen. Wij gelooven, dat Vlissingen een kleine overwinning zal behalen. Middelburg IITerneuzen II. De reserves van Terneuzen trekken naar de hoofdstad en voorzien wij een gelijk spel, daar Middelburg II geheel volledig in het veld zal treden nu Middelburg I vrij is en her tweede elftal dus geen reserves voor het eerste eiftal moet afstaan. Wij rekenen bij deze ver- onderstelling op de bekende traditie van onze reserves, dat zij bij uitwedstrijden beter spelen dan in eigen home. In de ranglijst staan beide clnibs vrijwel gelijk, met Terneuzen iets in de meerderheid. Ook de reserves van Terneuzen kunnen volledig de reis aanvaarden. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. Wij verwijzen de sportliefhebtoers naar de in dit nummer voorkomende advertentie be- treffende de wedstrijden van Terneuzen IV en Terneuzen III. Terneuzen III staat in de 2e klasse nummer twee, en zal wanneer zij deze wedstrjjd wint de leiding in haar afdeeling nenjen. Wij ge looven, dat het derde elftal dit jaar zich tot de eerste klasse van den Zeeuwschen Voet balbond zal opwerken. De jeugdige reserves uit het vierde elftal spelen steeds een zeer aantrekkelij|ken wed strijd, teohnisch ontwikkelen zij zich sterk en het is een lust die jeugdigen te zien combi- neeren. Zij staan hoewel zij thans de vierde plaats in de derde klasse innemen op geljjken voet als de drie vereenigingen die de eerste, tweede of derde plaats bezetten. DOOD GEVALLEN. Donderdagmiddag is de 25-jarige gehuwde loodgietersknecht A. de Wijze, vader van een kind, bij het verrichten van werkzaamheden aan de Oostkerk te Mididielburg uitgegleden en van 25 meter hoogte op de straat gevallen. Men vond De W. met verbrijzeld hoofd op straat liggen, de levensgeesten waren reeds geweken. STUKJE GLAS DOORGESLIKT. Te Scharmer (Gr.) slikte een driejarig meisje van den heer V. een stukje glas door. Hoewel het kind direct naar het Academisoh Ziekenhuis te Groningen werd vervoerd, is het toch aan de gevolgen overleden. MOTORSCHIP BIJ STAVOREN GESTRAND De reddingboot Hilda, uit Lemmer, heeft te Stavoren binnengebracht de bemanning van het motorschip Margriet, schipper Boot- man. Het schip was op weg van Rotterdam naar Hoogkerk met losse mais, en is op een van de ruggen van het Vrouwenzand gestraad. Aan boord bevonden zich 4 personen, onder wie een zieke vrouw. Allen zijn ondergebracht in het hotel Schram. Donderdagmorgen is een motorboot uitgevaren om het schip te bergen. De chef-veldwachter van Maartensdijk R. Klaassen is Donderdagmiddag ongeveer 1 uur, toen hij op zijn motorfiets den onbewaakten overweg bij de Hollands che Rading wilde pas- seeren, door een trein gegrepen en gedood. BEROOVING. Te Zaandam is Donderdagnacht half drie de landbouwer P. uit Avenhom aan de haven door twee manspersonen aangevallen, mishan- deld en beroofd. De landbouwer was te voren in een paar danshuizen geweest, waar was op- gemerkt, dat hjj in het bezit was van tamelijk veel geld. Zooals later uit het onderzoek is gebleken, had hjj ongeveer f 850 aan bank- papier in zijn zak, benevens een bosje waar- deloos Duitsch geld en een biljet van duizend kronen. Een bijzonder gelukkige omstandigiheid is het geweest, dat de beroovers in hun haast om zoo spoedig mogelijk him slag te slaan en weg te komen, juist het vreemde geld en het biljet van duizend kronen hebben gestolen en het slachtoffer de ruim f 850 hebben laten behouden. Als verdacht van dezen nachteljjken overval heeft de politie aangehouden v. d. M., kellner in een der danshuizen, en R., beiden te Zaan dam. Een van hen bleek in het bezit te aijp van het gestolen bankbiljet van duizend kronen. TWEE KINDEREN IN HET WATER GEWAAID. Het 12-jarig zoontje van F. Klonne te Kla- zienaveen kwam met zijn 5-jarig zusje op de fiets van de school. Door een hevigen ruk- wind kon de jongen bjj de Smeulveensche brug het stuur niet houden en reed pardoes het water in. Zijn zusje, die voorop de fiets zat verdween. onder water. De jongen wist zijn hoofd boven te houden. Een juist pas- seerende man begaf zich oogenblikkelijk ge- kleed te water en mocht het genoegen sma- ken de kleine behouden op het droge te brengen. Ook de jongen kwam er goed af. De onbekende redder verdween zonder dat men wist, wie hjj was. HAROLD LLOYD MIST ZIJN TREIN. Na een kort verblijf in ons land is de be kende filmkomiek Harold Lloyd, vergezeld van vrouw en broer, Woensdag weer naar elders vertrokken. Om 3 uur Woensdagmiddag arri- veerde het gezelschap per auto uit Amster dam aan het station te Roosendaal. Het lag in de bedoeling den trein van 4.07 naar Brus- sel te nemen, waar hjj in den vooravond offi- cieel zou worden ingehaald. Nu is Harold in zijn particuliere leven een gemoedeljjk en joviaal mensch, die overal, waar hij komt, met zijn omgeving dadelijk op goeden voet staat. Vrouw en broer zijn van hertzelfde slag, wat men noemt: aardiee men schen. En zoc gebeurde het dat het drietal zich ,,cp zijn duizend gemakken" in het restaurant aan de lunch zette, allergenoegelijkst een praatje maakte met den gerant en diens vrouw, en daama voor de spijsvertering een kleine inspectie ondernam in wachtkamer, op het perron en in de naaste omgeving, alles in de overvoldane stemming van „wij hebben den tjjd aan onszelf". Harold zou geen filmspeler zijn, als de over- moedigheid ongestraft bleef. De komiek moet zwaar verdiept zijn geweest in de een of an- dere onbenulligheid, want terwijl hij doodge- moedereerd ergens op het perron rondschar- relde klonk plotseling het vertreksignaal van den internationalen trein enKareltje had het nakijiken. Van louter verblufdheid bleef zelfs zijn traditioneele Hollywood-ren achter- wege. Maar toen kwam op slag ook weer de filmspeler in den verbouwereerden Harold boven. Vliegensvlug rende hij met de zijnen het perron af en sprong in een taxi om als de wind naar Esschen te rijden, nagewuifd door kellners, treinpersoneel en publiek. Op het nippertje haalde men daar den trein, zoodat het drietal toch nog op tijd te Brussel arriveerde. WAT IS DE OORZAAK DER AARDSCHOKKEN Wij hadden een onderhoud met den directeur van het Seismografisch instituut te Bochum, dat oak Maandagochtend wederom twee lichte aardschokken had geregistreerd, waarvan de haard op ongeveer 125 K.M. afstand, dus in Nederland, lag, meldt de Tel. De directeur, de heer Lehr, verklaarde dat de opvatting van sommigen, dat de aardtril- lingen in verband zouden staan met het droog- leggen van een deel der Zuiderzee, in geen geval zonder meer van de hand moet worden gewezen. Uiteraard heeft men hier echter te doen met een hypothese, waarvoor de bewij- zen nog niet te vinden zijn. Het is niet uitgesloten, aldus de heer Lehr, dat een bij de drooglegging veroorzaakte ver- plaatsing en verschuiving der aardoppervlakte een druk heeft doen ontstaan, door welks energie een golvenbeweging wordt opgewekt, welke zich als lengtegolven, dwarsgolven of oppervlaktegolven voortplant. Vroeger zijn er evenwel verschillende perioden van tectoni- sche beweglng geweest in de buurt van den tegenwoordigen haard, welke niet in verband stonden met andere massa-verplaatsingen in de aardoppervlakte. In elk geval kan in het huidige stadium nog niets met absolute zekerheid over de oor- zaak der aardschokken worden gezegd. De heer Lehr rekent met de mogelijkheid, dat de aardschokken zich zullen herhalen. De directie van het Geodetische Instituut in Potsdam gelooft eveneens aan de mogelijk heid, dat de drooglegging der Zuiderzee schuld is en meent, dat zekere spanningen.fin de aardkost veroorzaakt worden door opheffing van een sterken, eeuwenouden gelijkmatigen druk. Andere geleerden zijn intusschen van mee- ning, dat deze verandering van druk nog ge- ringer is dan de wijzigingen in gewicht, welke door eb en vloed ontstaan. Zij meenen, dat men pas een oordeel kan vellen, nadat over langer tijdsverloop seismographische waar- nemingen zijn gedaan. GEFINGEERDE BEROOVING. Men meldt uit Hilversum: Dinsdagmorgen trof een fietser een 52- jarigen pensionhouder uit Soesterberg in be- wusteloozen toestand aan op een rijwielpad in de bosschen van Jhr. De Pesters aan de Hollandsche sloot op de grens van Hilversum en Maartensdijk. Tot bewustzijn gekomen verklaarde de man, dat hij dien morgen om half-tien door een jongenman met een mager bleek gezicht en een blauwe pet was neer- geslagen, waarbij hij het bewustzijn had ver- loren. Hij verklaarde voorts van 3000 aan bankpapier beroofd te zjjn. Zijn gezicht was door zand en dennennaalden verwond en be- smeurd. Zijn kleeding was op verscheidene plaatsen gehavend. Van ajjn fiets was het ventiel uit de hand getrokken, en uit een leeren tasch, waarvan de sluiting was afgescheurd, was naar zijn beweren, 5 K.g. raathoning gestolen. De aanvaller zou volgens den man, na hem van zijn portefeuille met 3000 alsmede een zilveren horloge te hebben beroofd, het bosch in gevlucht zijn. Daar deze waarneming van een vlucht in een bepaalde richting zou zijn geschied, nadat de man dus reeds bewuste- loos was, verwekte het verhaal eenige arg- waan. Een jachtopziener constateerde dat het bosch, waarin de aanvaller zou zijn wegge- vlucht, dien morgen nog niet was betredan. Knoopen van de kleeren en een bril, die biji den overval verloren zouden zijn, werden door den politiehond van den jachtopziener op 14 M. afstand van de fiets gevonden. De vrouw van den pensionhouder had in- middels aan de politie verklaard niet te weten dat haar man zooveel geld bezat. De zaken gingen reeds lanig zeer slecht. Tenslotte is de man door den mand geval len. Hij heeft bekend alles te hebben gefin- geerd om aldus de schuldeisehers van de deur te houden. De portefeuille en het horloge had hij in het bosch verstopt, gezicht en kleeding had hij zelf besmeurd en gehavend. Hij is op- gesloten. ZIJN VROUW IN EEN WATERPUT GEWORPEN. Te Stendal vond de eigenaar Jallatz in een waterput in zijn tuin het lijk van zijn sedert Juni vermiste schoondochter. Men meent reden te hebben tot de onderstelling, dat de echtgenoot van de overledene, de 29-jarige metselaar Jallatz, zijn vrouw in den put heeft geworpen. Hjj heeft zich, nadat hiji aanvan- kelijk de vlucht had genomen, thans bij de politie aangemeld. Tot dusver had hij steeds beweerd, dat zijn vrouw hem kwaadwillig verlaten had. ONVERKWIKKELIJKE FAMILIE- TWISTEN. In een dorp bjj de Sverdlofsk hadden twee jongens de een was 12, de ander 9 jaar, en beiden waren wat men „roode padvinders" zou kunnen noemen hun vader bjj de Sowjet- autoriteiten verklapt als een verduisteraar van graan. De autoriteiten verbanden toen den vader die een man van aanzien was in zjjn dorp. Drie bloedverwanten van den ver- bannene, geholpe door een vierden medeplich- tige, vermoordden nu de beide knapen. De daders werden ontdekt en zjjp ter dood ver- oordeeld. Een hunner is een vrouw. Te Halle is een bende van 7 spoorweg- roovers onschadelijk gemaakt. De methode van de roovers was de volgende: wanneer een goederentrein voor een station of een on- veilig signaal moest stoppen braken zjj een of meer goederenwagens open en wierpen stuk- goederen op den spoorweg. In hoofdzaak maakten zjj op deze wijze stoffen, luxe voor- werpen, kleedingstukken en levensmiddelen buit. Tot dusverre zjjn 20 treinovervallen op- gehelderd. Vier medeplichtigen uit Holzweis- sig zjjn gearresteerd wegens heling. zien, wat je voor hem gekocht hebt". Piet haalde een pakje uit een groote zak en Met het Bello zien. Hij snuffelde even aan het papier en plotseling kwispelde hij met zijn staart, terwijl hij vroolijk begon te blaffen. Leverworst, nee maar, wat fijn, het heeirlijk- ste wat er bestond! Dankbaar keek hij St. Nieolaas aan, maar die zei: ,,Nee, nee, Bello, je moet niet mij, maar Piet bedanken," Diep beschaamd ging Bello naar Piet toe en legde beide pooten op zjjn knieen, terwijl hjj hem smeekend aamkeek. Zou hij hem willen vergeven Plotseling lachte Piet en liet zijn prachtige witte tanden zien. Hjj klopte Bello op den rug en gaf hem het pakje in zjjn bek, waar- mede deze zich zoo gauw mogeljjk uit de voe- ten maakte, lachend nagezien door alien in de kamer. (Nadruk verboden. door SUZE LANDSTRA. (Voor de Jeugd.) Bello strekte zioh behagelijk uit voor het vuur en liet zijn ruige rug eens heerlijk roos- teren. He, h5, dat was fijn! Bui ten woei een scherpe Oostenwind; het was in zijn hok niet om uit te houden geweest, het water in zijn bak was heelemaal bevroren, zoodat hij zijn dorst niet kon lesschen. Het vrouwtje had medelijden met Bello gekregen en nu mocht hjj binnen brj het vuur liggen. Ze had hem emstig op zjjn hondenhart ge- drukt, vooral rustig te blijven en niet te hol- len, want anders zou hjj de boel breken en mocht hijr nooit meer binnen komen! Nu wat hem betrof, ze kon hem heusch wel vertrouwen en bovendien werd hij zoo lui van de warmte, dat hij al gauw in slaap viel. Hjj werd pas wakker, toen de kinderen uit school kwamen. Van Frans, de oudste, hield Bello het meest. Die kon me even hollen en draven! Hij nam hem dikwijls mee uit en dan deden ze wie het eerste er was. Dan waren er de medsjes, Bep en Lietje, maar die wilden hem steeds poppenkleeren aandoen en mutsjes opzetten en dat was voor een flinke hond als Bello een ware ellende, temeer omdat Caro, de hond van den buurman het eens gezien had en hem erg had uitge- lachen. Dat had hij natuurlijk niet op zich laten zitten! Daarom was hjj maar het liefst bij Frans. Terwijl de kinderen bjj het vuur hun han- den warmden, spraken ze druk met elkaar. Opeens spitste Bello zijin ooren. Daar had je die naam weer: Sint-Nicolaas! Wie was dat toch? Hrj kende verschillende menschen: Mina, de werkster, Piet, den tuinman, den melkboer, den postbode, meneer v. d. Heuvel die altijd eenmaal per week kwam, en dan met een stok over een kistje streek, waar- door er een geluid uitkwam, waarvan hij al tijd pijn in zjjn buik kreeg. Maar wie was nu Sint-Nicolaas „Geloof je, dat hij ons zelf op komt zoe- ken?" zei Frans. ,,Ja ik denik het wel" antwoordde Bep. ,,Moeder heeft hem tenminste een brief ge- scihreven, om het te vragen". ,,Ik ben toch wel een beetje bang" zei kleine Lietje, die haar geweten niet heelemaal zuiver voelde. „Zoo", dacht Bello, ,,dus St. Nieolaas is iemand, waar je bang voor moet zijn? Nu we zullen wel zien, hoe hij eruit ziet". Het was 5 December. De tafel was net af- geruimd en de kinderen zaten met roode kleurtjes op de wangen elkaar aan te zien. Ze waren een beetje zenuwachtig en schrok- ken bjj ieder geluid. Ook Bello, die gehoord had dat nu St. Nieo laas misschien kwam, zat met zijn Zondag- sche halsband om te wachten. Het was heel stil in de kamer. De baas en het vrouwtje lazen in de courant. Eensklaps werd er heel hard gebeld en ge- klopt en gerammeld alsof er brand was! Daar had je het alDe kinderen verloren hun blosjes en Bello voelde, hoe zijji nekharen omhoog rezen. Was me dat bellen! Even later ging de deur open en Nee maar, Bello keek zjjn oogen uit. Daar zag hij een ouden heer binnenkomen, een groote stok met een gouden knop in zijn hand. Wat was hij vreemd gekleed. Nog nooit was hij zoo'n meneer tegengekomen op straat en zoo iemand was ook nog nooit eerder op visite geweest. Het was een ldeve heer en hij had zoo'n goede zachte stem! Er werd een ge- makkelijke stoel bij het vuur gezet en daarin ging de vriendedijke baas zitten, terwijl hjj in het voorhjjgaan Beillo over zijn kop aaide. Doch plotseling sprong Bello overeind. Wat moest die andere? Wat moest die hifer in huis doen? Dat was vast niet pluis. Die moest hij er maar eens gauw uitjagen! Stel- lig wilde die kerel met dat zwarte gezicht en die muts met veeren de kinderen en St. Nieo laas kwaad doen. Woedend begon hij te blaf fen en voor iemand er iets tegen kon doen, was hjj op Bietenbaas, want die was het, af- gesprongen en beet hem in zjjn broek. „Bello hier!" riep het vrouwtje en Bello, Bello, Bello", riepen 2e allemaal in koor met groote schrik in hun stemmen en Bello, Bello riep zelfs St. Nieolaas, terwjjl hjj met zjjn stok op den grond stampte. Verschrikt door al dat geschreeuw liet Bello los, maar kon toch niet laten met zijn tanden een scheur in Pieterbaas' broek te maken. Toen gingen ze allemaal tegen hem te keer, de baas, het vrouwtje, de kinderen, allemaal noemden ze hem een ondeugende, stoute, domme hond en voor straf moest hjj direct naar de keuken. Treurig ging hjj heen. Hjj had ze toch willen verdedigen tegen dien zwarten man met zijn rollende oogen! Hij hoorde de kinderen binnen zingen, lachen en dansen. Het ging er vrooljjk toe. Och, hjj was er zoo graag bjj geweest! Eindeljjk kwam er iemand naar de keuken. Het was Frans. „Kom hier, Bello, je moet bij St. Nieolaas komen". Verheugd sprong Bello op en liep achter Frans aan naar de kamer, terwjjl hjj zich afvroeg of die kerel er nog zou zjjn. Toen hjj binnenkwam, zat me daar zoo waar die zwarte op de leuning van St. Nieo laas stoel! Vol verbazing bleef Bello naar dat schouwspel kjjiken. „Kom eens hier, beste jongen", zei St. Nieo laas' stem. „Wil je mjj niet een poot geven?" Nu dat wilde Bello wel, doch onderwjjl keek hjj naar Piet, die daar maar op de leuning bleef zitten. ,,Ja, kjjk hem maar eens aan" zei St. Nieolaas, ,,dit is Piet, mjjn knecht, mjjn goeie, trouwe knecht, die mij bjj alles behulpzaam is en heusch niemand kwaad doet. Je bent wel een beetje onnadenkend geweest, Bello'tje. Nu heeft die arme Piet een scheur in zijn broek, terwijl hjj toch zoo goed om jou heeft gedacht. Ja zeker, Piet, laat het eens Vragen deze rubriek betreffende kunnen door de abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. EEN UITERST SCHADELIJKE EN GEVAARLIJKE DUIVENZIEKTE. De z.g. vleugellamheid der postduiven. Ook voor den mensch gevaarlijk. Onlanigs schreef ik dat ik ter afwisseling eens een duivenziekte wilde bespreken en dit bleek vele lezers te initeresseeren. Een ervan schreef mij: Hoewel ik geregeld Uw artike- len lees, heeft geen enkel mij meer genoegen gedaan dan Uw laatste. U belooft daarin n.l. iets te zullen schrijven over vleugellamheid van postduiven. Het is niet dat ik geen be lang stel in kippen, maar voor postduiven in- teresseer ik mjj meer. Mjjn postduivenlief- hefbberij dateert reeds uit mjjn jongensjaren. Evenals mijn kippen waren mijn dulven altijd kerngezond. Nu ontving ik in Augustus van een collega twaalf postduiven, zeven oude en vijf jonge. Toen ik ze uit de mand haalde kon een der duiven niet loopen, wel staan. Ik vermoedde, dat hij tijdens het transport mis schien tusschen de teenen van de mand vast- geizeten had en zich daardoor bezeerd had. Doch na een paar dagen was nog geen ver- betering te bespeuren en tot overmaat van ramp kregen drie der andere jongen het ook. Toen begon Ik lont te ruiken en ik heb ze direct apart gezet. No. 1 stierf al gauw en de twee anderen die zienderoogen minder wer den heb ik afgemaakt en begraven. Ik meen- de het aan kouvatten toe te moeten sohrijven, heb het hok terdegen schoongemaakt en meende er van af wezen. Maar mis. Weer werd een jonge duif ziek, kon niet meer loo pen, direct daarop twee anderen, een van mij- zelf en een die ik gekregen had. Bij onder zoek ontdekte ik dat twee teenen van de rech- terpoot gedeeltelijk opgezwollen waren, een wond was niet te zien". Een lange en zeer belangrjjke brief, waarin typisch tot uiting komt hoe de ziekte van plaats tot plaats verspreid kan worden. Niet minder interessant is" de volgende brief: ,,Drie jaar geleden openbaarde zich in mjjn hok de gevreesde vleugelziekte. Ik ben sedert jaren een liefhehber van duiven, welke ik voor en na uit Engeland meebracht. Ik had van een liefhehber drie dieren gekocht en hij gaf me er daama een cadeau, een vleu- gellamme duif, prachtig van kopvorm en teekening. Hij vertelde mjj, dat niettegen- staande dit dier niet vliegen kon, ze toch goed kweekte. Inderdaad gaf dit diertje mij in het volgende broedseizoen een paar jongen, doch zelf teerde het weg en stierf in Juli. Thans, na een artikel van U, ben ik er van overtuigd dat deze duif de besmetting op mjjn hok heeft gebracht. Gedurende het vol gende seizoen openbaarden zich allerlei ver- schijnselen en het leggen der duiven hield op. Enkele snelle sterfgevallen traden op, maar de meeste sleepend met dikke bulten op de gewrichten en ook wel lamme pooten. Ik consulteerde een apotheker, een bekend samensteller van allerlei duivengeneesmidde- len. Hierbij kunt U lezen wat hij mij ten ant woord gaf: ..Vleugellamheid is gemakkelijk te genezen als U er direct bij bent, anders vergroeit het gewricht. Geef de duif twee of drie pillen per dag. Wrijf het eenmaal per dag met de bijgevoegde zalf. Als er een gezwel op het gewricht is, maak het dan open met een naald en druk de etter er uit. Dan wat jodiumtinctuur er op. Als de knobbel terug komt, maak hem dan weer open en bljjf steeds de pillen geven en de zalf." (Tot zoover de apotheker. Op dit meer dan schandelijk domme en onjuiste advies kom ik nader terug. Onze briefschrijver, die dus deze behande- ling probeerde, vervolgt zijn verhaal: „Kenmerkend zijn de beginwoorden van den apotheker Gemakkelijk te genezen." Na eenigen tijd had ik al wel begrepen, dat het zoo gemakkelijk niet ging. Als U weet, dat ik op dat oogenfolik ongeveer tweehonderd duiven had en daarvan de helft ziek had, dan begrjjpt U wel, dat ik met al dat pillen geven en insmeren mijn handen meer dan vol had. Desondanks namen de sterfgevallen toe en de rest van de zieken zat treurig op den grond van de hokken. Voor een liefhehber om rade- loos bij te worden. Meer dan eens was ik op het punt om alles te laten afslachten en geen duiven meer te houden. Nu ik uit Uw mededeelingen zie hoe venijnig deze ziekte is, was afslachten wel het meest radicale geweest en dan was ik later toch wel weer opnieuw begonnen. Ik deed dat niet, ruimde alleen de meest ernstige gevallen op en liet de rest door een veearts inspuiten tegen diphtherie, daar ik de ziekte voor een soort diphtherie hield. Elk jaar tegen het einde van den herfst had ik opnieuw gevallen, het vorig jaar maar ben vleugelziekte, toen echter wel enkele plot- selinge sterfgevallen. Het afgeloopen broed seizoen was zeer bevredigend en alle dieren oogenschijnlijk gezond. Ik hoopte al voorgoed van de ziekte af te zjjn. Echter openbaarde zich drie weken geleden in de duivenafdeeling (doffers en duiven zitten in den winter ge- scheiden) een licht geval van vleugelziekte en deze week had ik plotseling twee doode dieren. Het ziekteverloop was zeer snel: 's morgens aten ze nog mee, daama diarrhee (donkergroen met waterachtig witte schuim) en den volgenden morgen dood. Uit dezelfde voliere haalde ik gisteren weer twee die niet konden vliegen. Ik ben nu gaarne bereid tot een radicale opruiming van alle aangetaste dieren, hoe kan ik echter de gezonde of schjjnbaar gezonde onderkennen Kunt U mij raad geven? U begrjjpt dat ik dolgraag bereid ben alle mogelijke onkosten te doen om mjjn liefhebberjj te redden. Verschillende kenners en ook dierenartsen beweerden, dat de ziekte niet besmetteljjk was en geen een heeft zooals U afscheidlng der zieke dieren aanbevolen." Kjjk, daar zitten we door deze twee brie- ven ineens te midden van een der moeilijkste en gevaarljjkste duivenziekten. Moeilijk om dat het niet zoo gemakkelijk is haar te be- strijden, gevaarlijk omdat zij niet alleen voor duiven maar ook voor menschen gevaarlijk is. Het betreft n.l. een soort typhus-besmet- ting, waarover ik U de volgende keer het naadje van den kous zal mededeelen. Dr. TE HENNEPE. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Aan den Gemeenteraaid van Sas van Gent. Naar ik hoor zijn er diverse aanvragen voor radio-distributie, die in de eerstvolgende raadsvergadering in behandeling zullen komen. Ik hoop, dat de Raad toch nooit zal goed- keuren, dat de gemeente ontsiend wordt door vuile palen en zig-zag gespannen draden. EEN OUD-RAADSLID. HOEK. Woensdag werd alhier door het bestuur van het waterschap Loven eil Willemskerke aan- besteed: het leveren van 250.000 K.G. maca dam te leveren franco op den wal aan den nieuwen Westelijken kanaalarm te Ter Neuzen. Ingeschreven werd als volgt: A. J. Neve te Walsoorden voor 2,80 op de wal te Ter Neu zen en f 3,20 op de wal aan de Hoekschebrug; N.V. „De Hoop" te Ter Neuzen, voor 3,22 per ton franco op de wegen. Voor het vervoer van de leveringsplaats naar de wegen van het waterschap werd ingeschre ven als volgt: F. Walhoutvan Liere te Borssele van kanaal Hoeksche brug f 0,69 per ton; Jac. v. d. Velde te Hoek, /0,50 per ton. Jac. v. d. Velde te Hoek, voor vervoer van wal te Ter Neuzen, voor 0,85 per ton. Gegund aan de N.V. ,,De Hoop". Het op jongstleden Donderdag door den Notaris Callenfels te Ter Neuzen, ten ver- zoeke van de erfgenamen van den heer Adr. van de Wege Kzn., in het openbaar geveild hof steed je in den Loven- en den Koudepolder te Hoek, groot 15 gemeten 126 roeden, werd in koop toegewezen aan den heer Abr. Dees Mzn. te Hoek, voor de som van 610 per ge- met of f 9407,36. AXEL. Geboorten. 18 Nov. Jacobus Levinus, z. van Pieter den Exter en van Geertrui Meesen. 21 Nov. Maatje, d. van Salomon Dieleman en van Frangoise vein Kerkvoort. 22 Nov. Catharina Anna, d. van Abraham van Driel en van Ja- coba Levina Wieles. 23 Nov. Maria Adriana, d. van Jan Verhelst en van Catharina Wil- helm. 29 Nov. Paul Alphons, z. van Frans Jo hannes Schouwaert en van Joheinna Coleta Frejjser. Gverlijden. 17 Nov. Cornelia Laurina Goos- sen, oud 48 j., d. van Marinus Goossen en van Catharina Dieleman. 20 Nov. Augustus Jo- sephus Stevelinck, oud 24 j., (wonende te Sas van Gent), echtg. van Irena Louisa de la Ruelle. 25 Nov. Bastiaan Koekkoek, ouid 52 j., echtg. van Tanneke Covb. BOSCHKAPELLE. Huwelijiks-aangiften. 3 Nov. Desiderius Gas- pard de Bakker, oud 25 j., jm. en Maria Ro- sijna Triest, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 23 Nov. Desiderius Gaspard de Bakker, oud 25 j., jm. en Maria Rosijna Triest, oud 23 j., jd. Geboorten. 12 Nov. Robertus Jacobus Jo- sephus, z. van Cornells Josephus van Bunde- ren en van Emma Paulina van Damme. HENGSTDIJK. Geboorten. 16 Oct. Petrus Gerardus, z. van J. Hemelaar en van M. P. Lauret. 22 Nov. Theodorus Alphonsus, z. van C. L. van Deur- sen en van M. L. Burggrave. 26 Nov. Josephus, z. van A. van Swaal en van E. C. de Kort. PHILIPPINE. Geboorten. 7 Nov. Johan Nieolaas Irene, z. van Laurens Moelker en van Virginia Her- mina van Hurck. 21 Nov. Alphons, z. van Sabbas Seraphinus Teirlinck en van Martha Mathilda Plog. IJZENDIJKE. Huwelijks-aangiften. 17 Nov. Mattheus Sa muel Engels, oud 27 j., jm. en Johanna Maria Jansen, oud 20 j., jd. Geboorten. 25 Nov. Augustinus Maria, z. van H. J. Vertriest en van Margaritha de Clerq. 26 Nov. Charles Petrus, z. van A. S. Hamelynck en van M. L. de Waele. Anna Maria, d. van L. B. de Smet en van L. A. M. Cuelenaere. Overlijden. 27 Nov. Janna Jacoba Meulen- djjk, oud 56 j., echtg. van Pieter Comelis Versprille. Voor Sluiskil: 1 Dec. Duitsch s.s. KLIO, 635, gem., Amsterdam. Van Sluiskil: 1 Dec. Duitsch s.s. KLIO, 635, kunstmest, Antwerpen. Van Sas van Gent: 30 Nov. Spaansch s.s. SABINA, 1297, ledig, Barry. Voor Gent: 30 Nov. Noorsch s.s. DEA, 1490, kolen, Archangel; Ned. s.s. GORECHT, 107, ledig, Duinkerken; Belg. s.s. YVONNE, 385, kolen, New-Castle; Eng. s.s. MUL- TESTONE, 105, meel, Hull. 1 Dec. Eng. s.s. ARUBA, 674, kolen, Lon- den; Eng. s.s. FALCON, 738, stukgoed, Londen; Duitsch s.s. WESER, 571. pekkolen, Danzig; Eng. s.s. ISLINGTON, 833, pyriet, Goole; Grieksch s.s. DIONI, 2710, erts, Foti; Eng. s.s. RALLUS, 920, stukg., Antwerpen; Eng. s.s. CRICHTOUN, 506, stukg., Leith. Van Gent: 30 Nov. Eng. s.s. THE EARL, 269, cement, Dublin; Nederl. s.s. ANNA, 115, gem., Strood; Eng. s.s. RYE, 427, stukg., Goole; Lett. s.s. ASTRA, 1808, ledig, Blyth; Eng. s.s. BLACKCOCK, 226, stukg., London. 1 Dec. Eng. s.s. LETCHWORTH, 717, ledig, Immingiham; Zweedsch s.s. VIOLA, 935, ledig, Leith; Nederl. s.s. HEBb, 88, petroleum, London; Belg. s.s. YVONNE, 385, ledig, New-Castle; Noorsch s.s. SKAGATINA, 697, kolen. Havre. Amsterdam, 2 Dec. 1932. Vreemd bankpapier. Bieden. Laten. Engelsch 8,8,06 Duitsch 58,90 59,10 Fransch 9,65 9,80 Belgisoh 68,75 69,30

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 7