Feuilleton - vertellingen Predikbeurten. 8 P 0 K T. RECHTSZAKEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. VOETBAL. bacon zou gaan beperken, en door tijdig maat- regeJen te nanen voorkwam men een groote catastrophe als bij het verbod van invoer van ievend vee in Engeland. Nu keek men voor- nit en was op zijn quivive. Spreker wil niet te veel in de toekomst kijken, maar thans weckt de wet z.i. goed, al zijn er enkele moei- lgktaeden in de streken met zwaarmesterij. Het is beter 10 stuks te fokken, waar aan men verddent, dan 50, waarmede we dit niet doen. Naast dit alles staat nog de contin- genteering en den steun aan vlas en tuin- bousv. Nog andere maatregelen zijn in studie, o.a. voor steun aan den aardappslverbcuw. Ook in het buitenland zijn aangelegenheden voor wat land- en tuinibouw betreft, vSn groote beteekenis. Men meent ook daar maatregelen t&gen de richting in, die de laatsle 50 jaar was getvolgd. Men kan nog niet voonzaen hoe de toestanden zich ontwik- kelen zullen. Maar spreker meent, men zal moeten komen tot zelfvoorziening, hoe en wanneer is nog niet te beslissen. Het zal er veel van afhangen, hoe het buitenland han- delt en het behoeft wel geen betoog, dit nader toe te lichten. Duitschland legt groote moei- Igkheden in den weg inizake uitvoer van ©oft en tuinbouwproducten en ook met vleesch. Maar de moeilijkheden in dat land noopte ook tot maatregelen. Spreker wil niet al die maatregelen opsommen en goed praten, maar er is wel een verklaring voor te vinden. Spre ker hoopt, dat beide landen elkaar zullen ■vinden. Het heeft ook reeds zeer de aan- daoht getrokken van de industrie in dat land, en spreker hoopt, dat men elkaar zal gaan ibegrijpen, zooals men het hier reeds doet. Er komen ook in Duitschland al meer en meer stommen, die tot een vergelijk met Neder land willen komen. Men moet in acht nemen, dat de toestand in Duitschland ook slecht is en daardoor de afname reeds minder. Maar toch meent spreker, dat Duitschland niet zonder buitenlandsche producten kan. Spreiker betwijfelt of de huidige situatie op den duur is vol te houden. Na een enkel woord aan Frankrijk te heb- ben gewijd, wijst spreker er op, dat als iets is tegengevallen, het is, dat het groot vrij- handelland Engeland zoo protectionistisch is geworden en zelfs zijn domions voor zet bij andere landen. Dat deze een speciaal tarief krijgen is wel het ergste voor ons, ook met het oog ap onize kolonien. Men moet ook komen tot zelfvoorziening van de producten, die met succes uit het buitenland werden in- gewoerd. Het huidige gevaar voor land- en tuinibouw is wellicht voor de toekomst niet minder groot. Men heeft wel juist voorzien, dat de groote oorlog funeste gevolgen zou befaben. Op de economische conferentde te Geneve had men zeer goede plannen, maar de werkelijkheid bleek al spoedig heel anders te zijn. Spreker durft dan ook geen verwachtingen voor de tweede conferentie uit te spreken en geiooft dat men steeds meer op zich zelf zal zyn aangewezen. De z.g. kleine entente is heel mooi, maar men moet oppassen met de maatregelen, die dikwijls inhouden het eigen belang der verdedigers. Zeker zou men vrij- handel moeten hehben, maar nu de toestand zich wijzigt, moet men heel voorzichtig zijn, zich ergens aan vast te leggen. Men moet er goed op letten wat in het buitenland ge- sefaaedt. Men moet goed optreden om ver- betering te verkrijgen voor den land- en tuin- bouw. HSermede eindigde spreker onder applaus der vergadering. Oe heer H. J. Dorst, Starvenisse, meende, dat als men zelf-help wil toepassen, ook de consument moet helpen, maar ook meende spreker, dat er een goedkoop crediet voor den landbouw moet komen. Uit de gegevens van de grondbelasting concludeert spreker, dat deze 12 millioen opbrengt, wat een kapitaal vertegenwoordigt van 300 millioen en waar getoeven wordt van een tiende van de waarde, is de grond 3 milliard waard. Daar tegen- over staat, dat de Nederlandsche Bank 1375 millioen minder aan papier uitgeeft, dan zij mag en spreker meent, dat men credieten aan dec landbouw kan verstrekken voor 5 als het rij'k daarvan dan 2 draagt, is dit 24 millioen per jaar, maar er komt van terug in den vorm van inkomstenbelasting. Spreker zegt, dat er alom veel personeel is, behalve bij financien, want het duurt zeer lang eer men bij reclames antwoord heeft. Spreker dringt ook aan op meer toepassing wan het ruilsysteem en alleen invcer toelaten als men ook hier koopt. In 1914 wenkte het land voor de steden, nu moet het andersom zipn. De landbouwers moesten toen 30 van hun oorlogswinst aan belasting betalen en nu moeten de grondeigenaren maar 30 laten vaDen Het is goed, dat men in de landbouw- maatschappijen niet aan politiek doet, maar de politieke heeren zijn bang voor de kiezers en daaroim zou spreker gaarne zien, dat men dc- vefkiezingen van 1933 maar tot 1937 uit- steide. De heer De Graaff, Biezelinge, zeide, dat de heer Lovink iets gezegd heeft, dat spreker uit het hart is gegrepen en wel de zelfvoorziening. Dat is beter dan alle regeeringsmaatregelen, want het is juist, dat het buitenland zich nieis van ons aantrekt. Spreker betreurt het, dat de landbouw beter steun krijgt dan de tuinbouw, die stief- moederlipi is bedeeld. De heer F. Dekker, Axel, heeft wel beluis- Terd, dat in de regeeringskringen de mist nog niet is opgetrokken, want de regeering be- grijpt maar niet, dat de landbouw de hoofd- bnon van bestaan is. Zaalberig heeft zelfs gezegd, dat men den landbouw niet noodig heeft. Boeren worden tot lijfeigenen ge maakt en het is toch een eisch, dat deze 45 der Nederlanders voor hun werk betaald worden. Het landbouwende deel van ons volk, ss de Koningin en de regeering trourw en is naefcig. maar men moet hen niet terug drijven aaar de trjden van het kaas- en broodvolk. Spreker vraagt waarom de boeren in Duitsch land meer voor hun product krijgen dan hier. De heer Lampert, Gapinge, vroeg naar het dreigement met boycot. De heer De Buck, Meliskerke, wees op de wenschelijkheid van bevordering van teelt van wilte boonen, temeer daar ze in het buiten land sleohter zijn. De heer Lovink deelde mede, dat de crediet- verieening in verren staat van voorbereiding Het is juist dat er wel critiek op de pachtwet is, maar men heeft wel begrepen dat er nog wel eens wijizigingen noodig konden zijn en zoo moet men ook het credietvraag- stuk goed onder de oogen zien. De bevolking betaalt nu wel iets meer dan noodig is, maar als er geen wetten waren, was alles weg ge- weest. Thans is de toestand in Duitschland ook zeer slecht. De wensch naar meer amb- tenaren zal spreker direct aan den Minister overbrengen. (Hilariteit.) Spreker geeft toe dat er nog meer steun voor den tuinbouw moest zijn, maar men heeft bier met groote moeilijkheden te kampen en men kan dezen steun niet afwentelen, hij moet direct uit de Staatskas komen. De Minister heeft gezegd niet meer te doen, maar mocht het nog noodig blrjken, dan zal hy zeker den weg naar de Kamer weten te vinden. De rechten op de tuimbouwartiikelen zijn in jaren niet verhoogd. Spreker wil niet over boycot •oordeelen maar weet wel, dat hetgeen de ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van 2 Dec. 1932. volgende vonnissen werden uitgespro- De ken: J. A. v. E., oud 44 j., slager en G. L. v. E., oud 20 j., veedrijver, beiden te Sluiskil, zijn wegens verboden in- en uitvoer, met bevesti- ging van het vonnis van den Kantonrecihter, behalve de straffen, veroordeeld tot 2 maal 20 boete of 2 maal 5 dagen hechtenis. H. A. d. J., oud 40 j., ingenieur te Breda, is wegens overtreding Motor- en Rijwielwet, met bevestiging van het vonnis van den Kan- tonrechter te Oostburg, schuldig verklaard zonder strafoplegging. M. L. E. d. S., oud 22 j., lamdibouwer te IJzendyke, is wegens mishandeling veroordeeld maand gevangenisstraf voorwaardelijk tot 1 met een proeftijd van 2 jaar, en een geldiboe'te van f 25 of 10 dagen hechtenis. HOOGER BEROIEP. Door den Officier van Justitie te Middelburg is hooger beroep aangeteekend tegen het von nis van de Rechtbank van 18 November 1932, waarbij H. J. v. d. O., oud 67 j., ontvanger van polders te Ter Neuzen, wegens verduistering in dienstibetrekking is veroordeeld tot 9 maan- den gevangenisstraf. Door den verdachte is eveneens hooger be roep aangeteekend. Door S. D., huisvr. van A. d. B., oud 36 j., zonder beroep te Breskens, is hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank te Middelburg van 18 November j.l., waarbij zij wegens diefstal is veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. De officier van Justitie was eveneens in hooger beroep gekomen. Door E. M. d. C., echtg. van P. J. G., oud 27 j., zonder beroep te Sluis, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Politierechter te Middelburg, van 15 Nov. 1932, waarbij zij wegens eenvoudige beleedi- ging is veroordeeld tot f 10 'boete of 10 dagen hechtenis. UITLEVERING GEVRA VGD. Door de Belgische Regeering is de uitleve- ring gevraagd van M. D. E. C., oud 26 j., ondememer te Sint-Amandsiberg (Belgie), op grond van een uitgevaardigd bevel van arrest afgegeven door den Onderzoeksrechter te Gent, terzake van misbrurk van vertrouwen en aftroggela-rij, gepleegd in Belgie in 1932. regeering in zake de Duitsche onderhande- lingen deed het sterkste was wat hij kent. Men kan de zaken niet met een handver- draaiing verbeteren. Spreker mist de kermis om door den mist heen te kijken. Men moet trachten met elkaar aan een tafel te gaan zitten en onderhandeien. Spreker hoopt dat men elders zal begrijpen, dat Nederland ook moet blijven leven en dat niet alles van edn kant kan komen. De ruiling gaat nu reeds heel goed. Maar men voert naar Duitschland veelal luxe-producten uit en dan neemt men daar een ander standpunt in dan tegenover j noodzakelijike behoeften. Men moet blijiven i waken op den tijd, dat uitvoer weer mogelijk zal zijn en zijn beste beentje blijven voor zetten. Men moet zachtjes aan de zaken omzetten zonder al te groote sohokken. Men is nog lang niet, waar men weizen moet. Maar spreker is overtuigd, dat als men zich blijft inspannen, men met Gods hulp alles te boven zal komen. De Voorzitter zeide tot den heer De Buck, dat inzake de witte boonen ook reeds bespre- kingen bij het K.N.L.C. gaande zijn. De heer H. J. Dorst stelde nu een motie voor om het Hoofdbestuur uit te noodigen via het K.N.L.C. bij de regeering aan te dringen op het nemen van zulke maatregelen, die moeten dienen tot spoedige opleving van land en tuinbouw. Zulks door het verleenen van goedkoope credieten namelijk voor 3 het vaststellen van minimumprijzen voor land- en tuinbouwproducten, 30 toeslag voor de kosten der landerijen, verruiming van de rui- lingsmogelijkheden van objecten met landen met hooge tolmuren, productieve werkver- schaffing en uitstel van de Kamerverkiezing tot 1937. De Voorzitter zou zich tot het begin van de motie willen beipalen, de meeste wenschen van den heer Dorst zijn reeds in onderzoek en wat het laatste betreft dit kan niet, want dat zou Grondwetsherziening noodzakelijk maken. De heer Dorst begrijpt niet, waarom men niet enkele dingen met name kan noemen. De heer Dieleman wil in ieder geval geen cyfers noemen. De heer Gast hoopte juist met de verkiezin- gen mannen als Lovink in de Kamer te bren- gen, die voor de belangen van den landbouw opkomen. De motie, zooals de Voorzitter haar ge- wijzigd had, wordt z.ih.s. aangenomen. De heer Klompe, Serooskerke (Sch.), wees er op, dat de schapenhouderij in Zeeland ge- heel tegen den grond ligt, heel wat anders dan in Holland. Het gevolg zal zyn, dat de zeedijken en schorren niet meer te verpach- ten zijn. In het nationaal crisis-comite is voor giften in natura gepleit voor dekens van bin- nenlandsche wol, gemaakt in Nederlandsche fabrieken door Nederlandsche arbeiders, maar er kwam niets van. Spreker vraagt hoe het met den steun voor den uitvoer van schapen staat. Hij hoort dat er een potje is gemaakt, maar hij heeft er nog niets van gemerkt. De heer v. d. Werf, Rilland-Bath, zou gaarne willen weten wat er inzake de aard- appelen te wachten is. De heer Lovink zeide over de aardappelen niet te zullen uitweiden, nu er een voorstel is, waaraan ook een Zeeuwsche deskundige heeft medegewerkt. Als de plannen slagen, is dit ten voordeele niet alleen van Zeeland, maar van vele streken. Inzake het wolgebruik is het succes nog niet groot geweest, maar men zal het nog eens herhalen. Spreker heeft gehoord, dat binnenkort het potje zal worden verdeeld. Na een korte repliek van den heer Klompe, sluit de Voorzitter de discussie over deze inleiding met woorden van grooten dank aan Dr. Lovink. Deze heeft den mist niet kunnen doen optrekken, maar wel bakens in zee aangewezen. Spreker is overtuigd, dat de be langen van de landbouiwers veilig zijn by de commissie-Lovink. (Applaus.) De heer Dr. Molhuysen wees er op, dat goede samenwerking noodig is onder goede leiding en dit moet men zooveel mogelijk steu- nen en bevorderen. De wereld heeft be- hoefte aan vertrouwen, inschikkelijkheid en samenwerking. Spreker hoopte dat de Zeeuwsohe boeren dit zullen begrijpen en zullen blijven onder de vaan van de Z.L.M., die zooveel voor hen deed en doet. De nieuwe Secretaris, de heer Ir. J. D. Dorst, zeide te weten, dat het moeilyke tijden zijn, waarin hij de functie op zich nam, maar hij vertrouwt op alier steun. Hiema sloot de Voorzitter met woorden van dank voor alier aanwezigheid de vergade ring. WEIGERING, OM VARKENS TE LATEN MElfKEN. Donderdagmorgen heeft de kantoirechter te Amersfoort Mr. Van Son uitspraak' gedaan in de strafzaken tegen 56 verdachten uit de S omgeving van Amersfoort terzake overtreding der Crisisvarken'swet. Alle verdachten wer- den vertegenwoordigt door Mr. Steeneker uit Amsterdam. De ambtenaar, van het O. M. Mr. Zijlstra, I had op Donderdag 17 November bij de behan- I deling dezer zaken boeten geeischt, vafieeren- de tusschen 25 en f 500 van ieder der ver- dadhten, ongeveer uibkomende op j 5 per varken. In zijn uitspraak wees Mr. Van Son er op, dat de betalingen van de Gewestelijkse Var- kens Centrale te Utrecht goedgekeurd zijn door den Minister en dus niet geacht kunnen worden strijdig te zijn met de wet. Daar het hier een principieele zaak gold, wilde de kantonrechter ieder der 56 verdach ten tot een gelyke geldboete veroordeelen en deze boete stellen op twintig gulden subs, tien dagen hechtenis. EEN OPZIENBARENDE ARRESTATIE. Zooals men weet had eenige weken geleden de Haagsche rechtibank het faillissement uit- gesproken van de N.V. Trustkantoor voor be- legging en administratie, waarvan directeur is de heer Leenes. In hooger beroep werd evenwel dat faillissement door het gerechts- hof vernietigd. Gisteren werd voor de recht bank opnieuw een aanvrage om genpemde N.V. failliet te verklaren behandeld. Bij deze behandelinig, welke zeer geruimen tijd duurde, bleek, dat de heer Leenes na de uitspraak van 'het eerste faillissement onjuiste inlichtingn aan den curator had verstrekt. Op grond hiervan vaardigde de officier van justutie, mr. Polman, onmiddellijk een bevel tot arrestatie van den heer Leenes uit, waarna de heer Leenes by het verlaten van de rechtszaal werd gearresteerd en weggeleid. Bij het weg- brengen van den heer Leenes heeft deze kans gezien snel iets te overhandigen aan den op hem wachtenden heer Burgers, commissaris dezer N.V. Dit geschiedde eveniwel niet on- opgemerkt, hetgeen voor den commissaris van politic, die ook by de arrestatie tegenwoordig was, aanleiding was den heer Burgers, die het gereohtsgebouw nog niet had verlaten, te ver- zoeken het overhandigde af te geven aan hem, commissaris. Naidat de heer Burgers hieraan had voldaan kon deze weer vertrekken. De heer Leenes is in het hoofdbureau van politie in bewaring gesteld. ZONDAG 4 DECEMBER 1932. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9% u., Dr. L. J. Cazemier, doops- bediening; 2 u., de heer J. W. van Swigchum. Sluiskil. 9y2 u. en 2 u., de heer L. Dek. Axel. 9% u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u., de heer J. W. van Swigchum, hulppred. te Ter Neuzen; 2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. 9% u. en 2 u„ Ds. S. Groeneveld. Axel. 9% u. en 2 u„ Ds. Post. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. C. B. Bavinck. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5y2 u., de heer P. Honkoop, van Rotterdam. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5V2 u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., de heer D. van Aken, EJvangeli- satie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2 y2 uur Lof. Ulvenhout, 29 November 1932. Menier, Teugeswoorig is er maar ddn ma- nier om m6e te komen in de wea- reld. E6n manier om mee te draaien op dieen steeds snelier wentelen- den eerdbal en die manier is, om da ding nie al te seerjeus te nemen. Waant as ge da w^l doet, as ge deuze weareld veur „vol" aan- i ziet, veur ernst nimt, dan kan 't nie uitbltjven, of ge wordt nie voor vol angekeken. Wetenschap, Kunst, Politiek, as ge alles wat er op die punten wordt beweerd veur zuute koek aannimt, nouw dan meugde wel 'n maag hebben as 'nen ijzeren ketel, om 't allegaar te verstouwen. As ge 't allegaar mee oew harsens verwer- ken wilt, dan meugde wel 'n hoofd van ge- wapend beton hebben. En daarom: as ge geren oew maag ge- zond houdt, as ge geren oew harsepan klddr houdt, wel, dan is 't het beste nog maar, da ge de boel maar laanks oew jaske lot loopen en da ge kalmkes oewen weg gaat. Dan is 't de grotste wijaheid, om op d'n dag oew werk, oewen handel, oew perduklie zoo goed meugelijk af te lever en en as d'n dag weer om is, oew deur te siuiten, 't plattebuske ap Ce poken en maar net te doen, of ge mee oew Trui ,,samen alleen" op de weareld zijt. 'n Mopke muziek, nie te laang en as er per ongeluk weer 's 'nen weareldhervormer veur oewen radioow komt, dan draaide d'n knop om en ge zegt: ,,zeg ze thuis gedag". Waant 66n ding staat veuruit vast: hij hee gelijik! Net zo'n gelijk as d'n vorige, die 't aandersom beweerd had en as nommer drie, die 't mergen weer veul beter wit en 't aan- ders bekekt. Om dus mee oew eigen nie overhoop te komen leggen, is d'n besten raad die 'k m'n eigen geven kan, en ok opvolg, amico, draai 't knobbeke om, mokt netjes 'n buigiijg, zeggende: gedag Beukers, van- daag nie noodig". Veftig jaren gelejen omtrent, hebben ze 'n zekere stof tot wetenschap ver'heven. En nie zoow flauw, amico, ge kondt er doktor in worren! Die wetenschap hiette toen, as ik me-n-eigen nog herind'er: economie-politiek! Teugeswoorig hiet zeMalaise! Maar da's zoow erg nie, die naamsveran- derink. 't Kind mot 'nen naam hetiben en as ge nagaat dat er in Amerika teugeswoorig wefkes zyn, die alle drie maanden weer aan- ders hieten, Jansen, Pietersen, Klaassen, Wullemsen, al navenaant dat d'ren mieljon- n^r is gedoopt licht, dat dan ok d'n Economie z'n eigen 's aanders vernoemde! Maar genogt: Sjeek Spier hee al gezeed g'ad in z'nen tijd: ,,wat is 'nen naam", en iedereen, ok al hebben ze nie veul aanders gelezen van dieen mensch, as die vier woord- jes, is 't daar wel mee eens! Maar 'k wou ditte gezegd hebben: veur d'n economie z6o vast was geloopen as nouw 't geval is, toen schreven de geleerde perfer- sters en doktoren haalve kraanten vol over economie. En as ge 't dan allegaar sjeouur las en 'r oew hoofd mee voldouwde, dan zoude die kearels volop gelijk gegeven hebben! sprakken ze mekaar vierkaant teugen. En nouw? Ge ziet niks meer van die krantengeleerd- he;d, nikst Beste wa ze 'r dan o'k van maken kunnen! Maaras er nouw 's t'1 tin en was, die twee woordjes /.6k er wist, van boeken en kraanten die hij, vroeger volge- sohreven hee, dan zouwen me 'n heel end op kunnen schieten in weareld. D n een houdt t mee 't goud, d'n andere zweert bij zulver, (of daar 'n aander verschil in is as de kleur.'), nommer drie zouw veur n dubbeltje gere tien gulden ontvangen in plots van aandersom, nommer vier wilt 't „kappetaol" heelegaar afschaffenen da's samen zoow ongeveer de wijsheid waarmee de weareld naar de pinnekes is gedraaid. Nouw zit bekaanst iedereen, mee z'n ermen over mekaar, te wochten op wa nuuws. Ik ken er, die iederen dag 'n paar gulden leenen, mee de bedoeling om 't weer effen te maken op d'n grooten feestdag van de alge- meene revolutie! Ollee, amico, zulke grappen makers, zijn er teugeswoorig ok horre! Maar genogt aiweer. As ik verder deurgaai op al da schoons, waar 'nen boerenmensoh alleen maar om lachen kan, dan zit ik, veur 'k 't weet, in d'n politieken mesthoop en dandan zakt ge er in, veur ge 't beseft. Elke mensch is teugeswoorig ergens" lid van en „ergens" hee alty 'n kraant en bestaat uit duuzenden onbekenden, en as ge nouw i per ongeluk een lid van „Ergens" op z'n eksterogkens trapt, dan komen die duuzenden onbekenden mee d'r kraant op oew af, of ge 'm doodgetrapt hedt en dan Wel dan kunde beter terecht staan veur nen echten moord (per auto), ,,verkeers- ongeluk" hiet da, waar ge mee vijf guldens boete afkomt! En dikkels mee 'n vrijspraak. Duspolitiek, de deur dicht en plattebuske nog 's lekker opgepookt. En as meeneer „Ergens" aan m'nen radio komt, d'r uit die gin huishuur betaalt. k Had t daarsjuust over die Amerikaan- sohe wefkens, die zoow dikkels van mieljon- n55r verwisselen! ,,Mieljonn6er" ollee, ik zeg da zoow, omdat 'k nooit aanders gelezen heb, as Amerikanen worren as kraanten- jongen geboren en gaan as mieljonneCr dood, Neee, da's gin amoesje, amico! 'k Weet nie of ge t wit, maar ge hedt daar 'n vereeni- ging van mieljonnbfers-gewezen kraanten- jongens. Eens per jaar venten die kearels nog mee kraanten, ouwe liefde roest nie en as ge nouw 't „geluk" hedt, zo'nen kearel as baas te hebben, die oew b.v. 't heele jaar beknibbelt, (daar zijn van die mieljon- neers!), dan loopte 'm op z'nen krantendag "Per ongeluk" teugen z'nen mieljonneersbuik ge kopt 'n kraant van 'nen stuiver, betaalt mee 'n dubbeltje en ge zegt, zoow erm as ge mocht zijn: „lot maar zitten, jong!" Maar 'k wouw 't over de wefkes mieljonn&ers gehad hebben. Ge mot weten, die hebben uitgevonden Die scheien teugeswoorig uitliefde! Amico, daar moeste nouw Trui 's over uit heuren pakken! Om koud van te worren. ,,Zijn die wijven nouw heelegaar bedit-en- bedat", hee ze gezeed! „Gaan die 'n mooi servies aan duuzend stukskes gooien, omda ze baang zijn dat er vandaag of mergen 'n oorke van 'n kommeke zal breken?" En toch is 't zoow. Ik heb 't zelvers gelezen. Da gaat zoow, as ik 't goed begryp. Op 'nen goeien mergen staat de mieljonneer op uit z'n donzen beddeke, zet z'nen buik zoow yriendelijk meugelijk veuruit en schrydt naar z'n marmeren bad-mee-gouwen-toieskes. Daar dompelt ie in d'n laauwen eau-de-cologne, en dan komt z'nen lijf-barbier om 'm netjes in orde te maken. De mieljonneer Scheldt 'm 'n haalf uur achter mekaar uit, omda-d-et alle- maal zoowlang duurt, (want 'n schei kam- men in zeuven haren is 'n heksentoer!) en eindelijk smeert ie 'm, in 'nen wolk van alle blommengeuren naar de lift, (Scheldt de lift uit omdat ze zoow langzaam valt) en spoeidt z'n eigen, as 'nen lenigen zeehond naar z'n toeteloeriske, die mee 't ontbijt zit te wach ten. Meestal is da-d'n gepensioneerd film- dingske van tachtig pond „zwaar", mee 'n pruik van witjhouten krullen en 'n steuvig gestucadoord snoetje, solied in d'n grondverf. t Wicht is opgenomen in zeuventien miel- jonneers-stamboomen en dikkels „thuis" in t heele stamiboomen-bosch, waarvan de varie- teiten zijn: rijke krantenjongens, 6rme graven en baronnen. Hij is dol op z'n toeteloeriske, da bekend staat as duur! Ja amico, zoow schijnt da te gaan, in Kauwgommerika. As de krantenjongen de tweede week zoo- veul verdient, dat ie 'n dubbeltje overhoudt, dan gaat ie 'n hondje houwen. Veur da dub beltje schaft ie „stukskes" aan, by d'n slager. Houdt ie, na ennigten bij|d wa m66r over, dan gaat ie 'nen grooten hond houwen, die weer wa duundier is in d'n kost en as ie ein delijk z'n eerste mieljoen bezit, dan gaat ie nie naar d'n hondenkopman, maar naar de filmfabriek, en lot z'n eigen daar 'n duur wefke aanmeten. En hoe meer mieljoenen, hoe duurder of ie z'n eigen da ,,goedje" aanschaft. Afijn hij is dan dol op z'n „gelakte meu- beltje" en as ie binnenkomt, uit d'n barbier z'n handen, dan zouw ie ze g6ren 'n kuske geven. Maarversch verfwerk mot dmog blijven, dus hij gaat zitten, aan d'n overkaant van de tafel en wuift z'n tachtig-pond-koste- lijikheid minzaam toe. Aohter de verflaag wordt onzichtbaar glimgelachen. En as ie dan op z'n Hlngelsch hee gevraagd of z'n ..toeteloeriske lekker slaapies heeft gedaan", dan mokt ie de post open, die naast z'n gouwen eierdopke leet. HS? Wa'st da? Hee z'n toeteloeriske nouw echtscheiding aangevraagd van die n nuuwe moe goed voor jouw olledollepoesevrouwke, da'k edhtscheiding aanvroeg, waant m'n hart brikt (en ze legt d'r gelakte vingertopkes op de redhterfborst), want m'n hart brikt, as ik denk dat da wel 's veranderen zal. Dan is al dit „mooie" weg!" De mieljonneer wil n' traan wegpinken maar hij bedenkt z'n eigen de barbier hee- t-'m sjuust zoow sjecuur gepoeierd en ont- roerd zee-t-ie dan: „en nouw zullen we samen 's 'n manjefiek duur echtscheidlngs- twaletje veur m'n pozesoesevrouwke laten maken!" 't Poesevrouwke sahuift de lange wimpera langzaam open en gluurt schattig naar bui- ten, naar d'r mollig zeehondje. Amico, ik word nouw zo'n bietje misselijk en lot die twee dus maar alleen betyen, maar de echtscheidingen uit liefde, zijn in Amerika nog meer in trek as knaauwgom. 't Gaat gepberd mee kollesale „bruiloften", toespraken, costuums, die geetaleerd worren en 't komt allemaal in de kranten, mee de prentjes van 't „bruidspaar" erbij en iedereen vindt 't daar roerend schoon. Nouw gij weer! En acht dagen later, stapt Mister Zeehond weer opgepolitoerd in z'n lift en lot z'n eigen zakken naar 'n splinternuuw tweedehandsche da weer op 'm te wachten zit aan de ootbyt- tafel en zoowlang as er ginnen brief van d'n advekaat naast z'n eierdopke leet, is zijnen dag al weer goed! Hoe gij over de wetten denkt, amico, die op zo'n manier de samenleving tot 'nen troep maken, die 'k nie nader noemen kan in deus fatsoenlijke krant, da weet ik nie, of ik weet 't wel, niatuurlyk! Nouw denk ik er dan net eender over. 'k Wouw ok nog iets over de Kunst (hoofd- letter zetterke! aanders hebben me al keet, veur me beginnen!) over de Kunst gezeed habben. En wel naar aanleiding van 'n stukake da k las in de Nuuwe Haarlemmer", 'n stukake da gong over de reis van Mgr. Aengenent naar d'n Paus. ,,Tenslotte", zoow las ik: „informeerde de Paus naar de richting der kerkelijke kunst in Nederland en vroeg, of in ons land de traditio- neele lijn der Kerk gevolgd werd, zooals de Paus dat absoluut wenschte". Ik heb gin plak meer. M'n velleke is vol. •MAarik eindig maar net eender as Mgr. daar in Rome zal gedaan hebben, toen d'n H. Vader da vroeg enik krab maar 's achter m'n oor! Ik koom er wel 's op trug, Veul groeten van Trui en as adtjj gin horke minder van oewen toet k voe DR6. zoow vnssmgen I „Ja, mn mollig mieljonn6rke, gy zy zoow rein heeft. WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. KON. NED. VOETBALBOND AED. IV. Ie klasse. BVV■Eindhoven. 2e klasse A. AllianceDongen MEVOHero. VlissingenTSC. 3e klasse A. HulstVlissingen n. Middelburg IITemeuzen II. 3e klasse B ZierikzeeSINOTO. Zeelandia IHansweert. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. Ie klasse B. HontenisseBreskens SluiskilSTEEN. StoppeldijkHoofdplaat. IJzendijkeHulst II. Clinge—F.C. Sluis. 2e klasse B. Temeuzen IIIOranje. ONW IScheldestryders I. Westdorpe IAxel II. 2e klasse E. Breskens IIBiervliet. Hoofdplaat IIZ.-Vl. Boys. F.C. Sluis IIIJzendijke II. 3e klasse B. Scheldestrijders nWestdorpe II. Tern. BoysBKW. Terneuzen IV^Sluiskil II. In verband met den landenwedstrijd Duitsch landNederland, die a.s. Zondag te Dtlssel- dorf zal worden gehouden is het programma van den Kon. Nederl. Voetbalbond zeer klein, daar vele vereenigingen uitstel hebben gekre- gen, hetzij omdat zij een speler voor het Nederlandsch elftal moeten afstaan, hetzy om de spelers in de gelegenheid te stellen den wedstrijd te bezoeken of deze door de radio te beluisteren en op deze wijze te volgen. In de Zuidelijke Eerste Klasse gaat slechts een wedstrijd door, in de Tweede Klasse Afd. A zyn drie wedstrijden uitgeschreven. Daar De Baronie uitstel heeft gevraagd en verkregen heeft dus onze plaateeltjke club „Temeuzen" vrij gekregen. TWEEDE KLASSE. AllianceDongen. Alliance heeft een zwaren stryd voor den boeg nu zij Dongen op bezoek krygt, het ziet er dan ook niet naar uit dat Alliance deze week de onderste plaats zal verlaten. Dongen slaagde er vorige week in het sterkere R.B.C. eveneens uit Roosendaal met een klein doel- puntenverschii te overwinnen en aangezien Dongen tot op heden nog slechts cen neder- laag te boeken had, blijft zij tot de candida- ten behooren die naar het kampioenschap streven. MevoHero. Voor Alliance is het een geluk, dat Mevo zoo kort in haar nabijheid hlyft waardoor de strijd, om de onderste plaats te ontloopen voortdurend blijft bestaan. Nu Mevo het zeer sterke Hero moet weerstaan is de kans op een overwinning voor haar wel uitgesloten en hierdoor blyft Mevo in de onderste plaatsen van de ranglijst sukkelen. VlissingenT. S. C. De spannendste strijd wordt ditmaal te Vlissingen verwacht, want beide vereenigin gen strijden voor het bezetten van de eerste plaatsen en het moet gezegd, dat z(j in kracht elkaar niet veel zullen toegeven. Vlissingen heeft Zondag alhier getoond technisch goed onderlegd te zyn, het samenspel was af en de middeniinie steunt op krachtige wijze haar voonhoede, waardoor deze voortdurend in staat wordt gesteld goed doorgevoerde aan- vallen te ondememen. Het is thans de kwestie wat Vlissingen zal doen wanneer zy tegen over een ploeg komt te staan die eveneens technisch weet te spelen. Een gelijk spel lijkt ons wel het meest waarschynlijk, daar Vlissingen ook het voordeel van eigen ter-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 6