ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTiEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN, Tweede Blad. No. 8922 VRIJDAG 2 DECEMBER 1932 72e JAARGANG BINNENLAHD LANDBOFWBERICBTEN. DE VERLAAGDE LOONEN VAN DE LAND ARBEIDERS. TER NEUZEN, 2 DECEMBER 1932. MMMWiH! UUI HI' I NEUZENSCHE iSi- TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van binnenlandsche zaken. De beer van Voorst tot Voorst r.k.vvijst op de toenemende werkloosheid ten platte- lande. Het Rij'k dient de kosten der crisis- werkloosheid op zich te nemen ten opzichte van tal van kleine gemeenten. Spr. dringt aan op verderen ste-un voor den landbouw. De heer van der Heide (s.d.vestigt nog- maals de aandacht op den noodtoestand der ge/meente Emmen. Men zoeke een afzet voor de fabrieksturf en overwege bijslag ten be- drage van het verschil in prijs tusschen die turf en steenkool. De heer Maenen (r.k.) dringt aan op zoo goed rnogelijke huisvesting van de arbeiders brj de werkverschaffing in keeten. Spr. wil een spoedige regeling ten aanzien van buitenland- sche werkkrachten. De heer v. d. Tempel (s.d.) dringt aan op werkiverruiming, waarvoor wel objecten aanwezig zijn. Mej. de Jong (s.d.) wensche alleenstaande vrouwen, ook wanneer zij jonger zijn dan 35 jaar, in de algemeene steunregeling op te nemen. Spr. dient een motie in, de regeering uitnoodigend voor volwassennen, bij de ouders inwonende werklooze personen een steunrege ling te ontwerpen. AFSCHAFFING VAN DEN ZOMERTIJD. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een voorstel van wet van de heeren Van den Heuvel en Bakker tot intrekking van de wet van 23 Maart 1918 (St.bl. 165), gewijzigd bij de wet van 22 Maart 1922 (St.bl. 130) tot tijdelijke afwijking van de wet van 23 Juli 1908 (Stjbl. 236) tot invoering van een wet- telijken tijd. In de memorie van toelichting zetten de beide Kamerleden uiteen, dat zij tot dit initia- tiefvoorstel zijn gekomen, omdat de Regeering bij de behandeling van hoofdstuk V der Rijks- begrooting heeft uitgesproken, dat van haar geen voorstel tot intrekking van de wet, rege- lende den zomertijd, is te verwachten. Blijkens vroegere door den tegenwoordigen minister van Binnenlandsche Zaken ingedien- de voorstellen is deze bewindsman voor zich zelf bereid mede te werken aan afschaffing van den zomertijd. Alleen het verwerpen van het desbetreffend voorstel, nu bijna acht jaar geleden, door de Eerste Kamer, doet blijkbaar de regeering envan afzien opnieuw een voor stel in te dienen. Nu er in een toenemend aantal kringen, ook buiten de vroeger beziwaarden, bezwaren rij- zen tegen den zomertijd, meenen de voorstel- lers, dat er genoegzame reden is, deze zaak opnieuw aan de orde te stellen. Zij ontwikkelen vier bezwaren. Zij achten het onjuist om verkeerde ge- woonten, gelijk blijkibaar het later op den dag stellen van allerlei dingen geacht wordt te zijn, te gaan venhelpen door maatregelen, die juist degenen, die aan de natuur der dingen getrouw zijn gebleven, treffen. Het is een groot bezwaar voor onze boeren-, tuinders- en landarbeidergbevolking, indien door een be- paalden maatregel de arbeid een uur vroeger moet worden aangevangen. De morgenduister- nis en de dauw zijn voor vele werkzaamheden een groot beletsel. In de streken, waar men zich aan de werking van deze wet kan ont- trekken, geeft het dan belangrijke verwarring in de gezinnen. Zeer veel onderwijsdeskundigen en huismoe- ders zijn overtuigd van het nadeelige van den zomertijd, omdat voor veel kinderen de maat regel een uur minder slaap beteekent. Ook veel visschers ondervinden nadeelen van den zomertijd, doordat voor hen de tijd, waar- op met succes gevischt kan worden, met een uur wordt venkort. DE SLEEPVAART NAAR ZEELAND EfV BEEGIe. Donderdag is het contract van de Onderling Verbonden Sleepbooteigenaren voor de vaart naar Zeeland en Belgie te Dordrecht in wer king getreden. Als minimum sleeploon werd ingevoerd het 12% cents tarief A zoowel te Antwerpen, Gent als Dordt. Er zijn 164 sleep- boeten uit Dordrecht, Rotterdam, Antwerpen en Gent in het verfoond opgenomen. OLEARINGSOVEREENKOMST TUSSCHEN NEDERLAND EN DUITSCHLAND. Het Nederlandsche correspondentiebureau in Den Haag meldt: In verband met de publicatie van de Neder landsche Kamer van Koophandel voor Duitsch- land inzake een clearing-overeenkomst tus schen Nederland en Duitschland komt ons ter oore, dat een regeling naar het voorbeeld der Zweedsch-Duitsche overeenkomst door de belanghebbende groepen uit indiustrie en han- del zeer gewenscht wordt. Ook de betrokken departementen zouden sinds geruimen tijd sympathiek jegens deze kwestie staan, doch om bepaalde redenen deze voorloopig hebben laten rusten. Thans zouden echter binnen niet al te langen tijd de besprekingen tusschen de beide regeeringen een aanvang kunnen nemen. Of deze op handen zijnde besprekingen tot een clearing-overeenkomst zullen lei-den, staat uiteraard nog niet vast. In zooverre is het berioht van de Nederlandsche Kamer van Koophandel in Duitschland dus eenigszins voorbarig. UIljKEERING UIT DE WERKLOOZEN- KASSEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft het volgende aan de gemeentebesturen geschreven Met ingang van 1 December 1932 mag weer uibkeering uit de werkloozenkassen der orga- nisaties van landanbeidersbonden worden ver- strekt, wanneer op uitkeering reglementair recht aanwezig is, dus ook de reglementaire wachttijd is doorgemaakt. Er is mij nu gevraagd of het mogelijk is, dat tijidens de wachtweek werkloozen, wier ge- zinsomstandigheden en gezinsbehoeften onder- steuning noodig maken, hetzij van gemeente- wege geldelijk worden gesteunid, hetizij op de werkverschaffir.g blijven werken. Deze vraag hen ik bereid, in de gegeven bijzondere omstandighedan, voor alle tegen werkloosheid verzekerden, dus ook voor an- deren don landarbeiders, bevestigend te be- antwoorden en ik noodig u deihalve uit hier- mede, voor zooveel noodig, rekening te houden. EEN AOCIJNS OP VLOEIBARE OlJeN. Naar het Ned. Weekblad voor Kruideniers- waren vemeemt, is thans vrijwel zeker, dat de installing van een accijns op de vloeibare olien zeer spoedig kan worden verwacht. Deze accijns zal waarschijnlijk 35 per 100 K.G. bedragen. Spijsolien in flesschen, benevens raapolie en boteroiie zullen niet onder de hef- fing vallen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Loeraikker: 1. Is het den Minister bekend, dat ten ge- volge van de groote werkloosheid in de land- bouwfbedrijven, de loonen van de landarbeiders, welke reeds zeer laag waren, steeds lager worden en op veleplaatsen al beduidend lager zijn dan de laagste steunnormen in de steden en stellig gSheel ontoereikend zijn om zelfs op de meest sobere wijze een klein gezin te oniderhouden 2. Indien deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, is de Minister dan niet van oordeel, dat de verdere verlaging van de reeds te lage loonen een algeheele inzinking van ons platteland ten gevolge moet hebben en in elk geval in strijd met het algemeen be- lang moet worden geacht? 3. Inidien ook deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, is de Minister dan bereid zoodanige maatregelen te nemen, dat de loonen van de landarbeiders, althans niet be- neden bepaalde minima gewestelijk vast te stellen kunnen dalen? heeft de Minister van Oeconomische Zaken en Anbeid geantwoord: 1. Het is den ondergeteekende bekend, dat de loonen van de landarbeiders aanmerkeldjik gedaald zijn. 2. Dergelijke lage loonstandaard brengt ongetwrjfelid het platteland in een ongewensch te positie. Hij zou dan ook een toestand, die hoogere dan de thans geldende loonen zou medebrengen, zeer op prijs stellen. 3. Het is echter niet doenlijk de steun- maatregelen, iwelke ten behoeve van den landbouw van regeeringswege reeds zijn of nog zullen worden getroffen, z66 in te rich- ten, dat de lanidbouwers, wier bedrijven on- Hankci de geboden hulp veelal nog verliezen opleveren, verplicht zijn hun arbeiders een van Overheidsweige vastgesteld loon uit te be talen. Zulks zou evemzeer een ontreddering van het platteland met zich brengen. Zoo danig ingrijpen zou immers vermeerdermg van de werkloosheid en verwaarloozing van de bedrijven in de hand werken. De ondengeteekemde acht een oplossing als in deze vraag aangegeven, dan ook niet te aanvaarden in het algemeen belang. Hjl ziet eerder in de richting van overleg tusschen de partijen en van bevordering van verruiming van het inzicht der betrokkenen een moge- lijikheid, dat bevrediging van beide partijen zal ontstaan. Verder is hij voorzitter van den Raad van Beroep voor de directe belastingen.' De heer De Veer is officier in de orde van Oranje-Nassau. j Door de benoeming van den heer De Veer ontstaat een vacaturs als wethouder en het zal nog wel eenig overleg vereischen in deze vacature te voonzien. De gemeenteraad bestaat uit 5 sociaal- democraten, 4 anti-revolutionairein, 3 historischen, 2 vrijzinnig-democraten, 1 vrij- heidsbonder en 1 katholiek, alzoo 8 links en 8 rechts, terwijl de beer Jeronimus, die beslist links georienteerd is, de bezuinigingsparLij vertegenwooridiigt. Wij hadden reeds enkele dagen geleden ver- nomen, dat de heer De Veer tot burgemeester zou worden benoemd, tot welk amht hij door de regeering zou zijn aangezocht. Daar er geruohten liepen dat de heer De Veer zou bedanken als lid van de Eerste Kamer, deelen wij mede dat de De Veer het lidmaatschap der Eerste Kamer zal blijven wervullen. AUTOBU S-CON CESSIE BRESKENS—VELDZICHT GRENS. Men schrijft ons: Nu er eene concessie-aanvraag is ingediend (door den heer E. Dauwe te Watervliet (Bel-, gie), ijveren de Burgemeester en de Secre- taris van IJzendijke met alle kracht en al de ibeschikbare middelen, om die aanvraag te steunen. Er circuleert in de plaats een gezegelde lgst, door den veldwachter en/of den klerk van de secretarie rondgebracht. Dat deze ambte- naren zulks met grooten tegenain doen, is wel aan te nemen. Het komt ons voor, dat het te betreuren zou zijn, als deze actie succes had. Wij achten het zeer wel mogelijk en beduidend beter, dat met de daar bestaande trammaatschappijen eene regeling werd getroffen, waarbij even- tueele bezwaren tegen de bestaande dienst- regeling zullen kunnen worden ondervangen. Eene informatie aan bet daanvoor aangewezen adres gaf ons hevestiging van ons inzicht. De Directie van onze Hollandscbe tram was vol- komen bereid tot onderhandelen. Zij sprak bij die gelegenheid wel eenige verwondering uit, omdat tot heden haar nog geen enkele offi- oieele of particuliere klacht heeft bereikt. Wij zijn wel benieuwd naar de beslissing der Gedeputeerde Staten op deze Belgische concessie-aanivraag. jfv.'x-jifSwsBajow ST. NICOLAAS IN DE DIJKSTRAAT. De oude, brave weldoener schijnt onver- moeid te zijn in het bezoeken van onze stad. Naar uit achterstaande advertentie blrjkt zal hij morgen, Zaterdag, nogmaals zijn entree in Ter Neuzen maken en wordt hij des mid- dags om 3 uur aan de ophaaltorug van de Middensluis door het bestuur van de Dijk- straat officieel ontvangen daar zijn bezoek thans speciaal de Dijkstraat geldt. Zijn in- tocht zal door muziek worden opgeluisterd. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 20 tot en met 26 November zijn in onze provincie voorgekomen 8 geval- len van roodvonk, n.l. 6 te Krabbendijke en 2 te Tholen. BENOEMING DESKUNDIGE. Ged. Staten van Zeeland hebben benoemd als deskundige tot het doen van de schatting der onzuivere opbrengst van de gronden in den calamiteuzen Burgh- en Westlandpolder, den heer C. P. Vogelaar te Krabbendijke. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN MIDDELBURG. Bij Kon. besluit is met ingang van 2 Januari 1933 benoemd tot burgemeester van Middel- burg, Mr. A. A. de Veer. De VI. Crt. schrijft: De nieuw benoemde burgemeester, is 61 jaar oud. Hij behoort tot de anti-rev. partij en is sedert 1899 lid van den gemeenteraad en sedert 1918 wethouder van financien. De heer Mr. De Veer is een zeer bekende persoonlijikheid en mag zich in de algemeene aohting, ook van politieke tegenstanders, ver- heugen. Reeds op 26-jarigen leeftijd deed de heer Mr. De Veer zijn intrede in de politick, toen hij tot lid van de Prov. Staten werd gekozen. In 1922 werd de heer De Veer gekozen tot lid van de Eerste Kamer en moest hij toen ontslag nemen als lid van de Prov. Staten. De heer De Veer is directeur van de Zeeuw- sche Hypotheekbank. Hij is ook enkele jaren voorzitter geweest van den Raad van Beroep voor de Ongeval- lenvenzekering te Middelburg. Verder is de heer De Veer voorzitter van het college van toezidht op de kerkelijke goederen der Ned. Herv. gemeenten in Zeeland. Ook is hij vele jaren voorzitter geweest van het centraal comity van anti-rev. kies- vereenigingen in Zeeland. In verschillende andere functies is de heer Mr. De Veer zeer nuttig werkzaam. Hij is reeds vele jaren voorzitter van de Vereeniging „de Ambachtssohool". N.V. STOOMTRAM MAATSCHAPPIJ BRESI1ENSMAUDEGHEM. Woensdagmiddag vergaderde in hotel „De Nieuwe Doelen" te Middelburg aandeelhouders van de Stoomtram Maatschappij Breskens Maldeghern en keurden na toelichting dioor commissarissen en direct* het verslag, de verlies- en winstrekening over 1931 goed. In "net verslag deelen commissarissen mede, dat blijikt, dat accountants aanvankelijik be zwaren in brachten, met name ten aanzien van verschillende balansposten, te weten ge- ibouwen en terreinen, bouwrekeningen, waar- borg-kapitalen en rentelooze voorschotten. Betreffende de beide laatste onderwerpen werd aan de bezwaren tegemoet gekomen, voor wat de bouwrekeningen en het vemieuwingsfonds werden aangehouden de door het rijk gecon- troleerde en vastgestelde bedragen. De crisis in den landbouw werkte zeer ongunstig op het goederenvervoer dat over 1931 een treu- rig beeld vertoont. Dank zij den steun der regeering in 1931, heeft de directie tot nog toe aan de moeilijkheden het hoofd kunnen bieden. Vervoerd zijn 212.552 passagiers met f 60.717,23 tegen respectievelijk 223.667 en 66.351,64 in 1930 gemiddeld per dag kilometer 2.678 en 2.727. Het goede renvervoer /was in 1931 56.150.851 K.G. met 68.260,13 opbrengst, tegen 97.917.625 KG en 133.454,79y2 in 1930 of per dagkilo- meter resp. 3.016 en 5.900. De exploitatie- kosten bedroegen 173.065,33%. ALGEMEENE VERGADERING Z. L. M. De Zeeuwsehe Landbouw Maatschappij hield Maandag jJ. een algemeene vergadering op de bcvenzaal der Societeit „De Vergenoeging" te Middelburg. De Voorzitter, de heer Mr. P. Dieleman opende de zeer goed bezocnte vergadering met woorden van welkom, speciaal tot den Com- missaris der Koningin en sprak zijn voldoening uit, dat deze weer aanwezig is na het onge- luk, dat hem en zijn familie is overkoimen. Verder den heer Mr. R. M. van Dusseldorp, die met den griffier, Mr. Dr. Tellegen Ged. Staten vertegenwoordigde, waarbij spreker de overige leden, speciaal den heer Van Bommel van Vloten, excuseerde. Nog heette spreker verschillende adviseurs welkom en vertegen- woordigers van enkele organisaties. Ook de afgevaardigden van de nieuwe afdeelingen te Kapelle, Aagtekerke en Grijpskerke riep spreker een bijeonder woord van welkom toe en bracht hem dank, dat zij de afdeelingen oprichtten. Spreker wees er ver.volgens op, dat nog steeds het handelsverkeer wordt belemmerd cn komt dan op de bezuinigungen, die bij de post worden ingevoerd, waardoor het platte land wordt benadeeld. Ook inizake de ophef- fing van de kantongerechten in vele plaatsen zal men meermalen een dag kwijt zijn voor een gawone beeediging. Daar'bij wordt de kans op een verbaal met de steeds in aantal toenemen van de wetten, tegen wier overtre- ding straf is bepaald. De kantonreehter te Middelburg en Goes zal er heel Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen bij krijgen en dan neemt het aantal zaken zoo toe, dat niet alles vol- doende serieus kan worden behandeld. De tegenwoorddge funetionnaris kan dit wellicht nog wel door zijn groote werklust en rijke ervaring. Toch zal men het in Den Haag weer wel beter weten. De politiek riep vroeger steeds om vrijhan- del, weg met de economische belemmeringen, maar groote economen erkennen thans, het bankroet van dit stelsel. Spreker meent, dat men zich niet kan verbinden geen nieuwe in- voerreohten te he/ffen of bestaande te ver- hoo'gen, daardoor wordt men een speelbal Van groote landen. Men heeft thans een I kranigen regeeringspersoon aan het hoofd van dat deze spoedig i het credietwezen zal inrichten. i Spreker is van meening, dat 40 tot 50 i iniandsche tarvve goed is voor den smaak, i en meent, dat de bietensteun niet telkens j maar voor een jaar moet worden vastgesteld. j Abnormale tijden eischen abnormale maat regelen, bij het begin van den oorlog kon men die direct tot stand brengen en waarom moet het nu zoo lang duren. Als het noodig is een zaaiplan vast te stellen, dan moet het i geheuren, maar dan moet de consument ook cilandsche producten moeten koapen. Voor de wegen is 25 kosten voor de on- derhoudsplichtigen meennalen te zwaar en dan moet men daar van hooger hand niet aan vast houden, want er is nog veel te verbete- I ren en er is groote weikloosheid. Spreker is volkomen overtuigd dat de tijden moeilijk zijn, maar steun aan den landbouw beteekent ook steun aan den middenstand en de indu- ctrie. De landbouw is het fundament, de grondslag, van heel ons volksbestaan. Men komt er niet met revolutie, maar men moet met klimmende emst blijven strijden ook in het belang van de gebeele bevolking. Strijd en lijden vormt karakter. Spreker komt op tegen de pogingen tot scheiding in den land bouw. Hij hoorde van gevallen, dat men de Z.L.M. verlaat, omdat de contributie brj den Chr. Land- en Tuinderabond iets lager is en dat is dan toch niet om de overtuiging, dat men Christelijk georganiseerd moet zijn. Binnen- kort zullen dan ook de Codperatie Eiland Walcheren en de Cooperatieve Melkfabriek gesplitst moeten worden. Daar worden echter algemeene belangen behartigd, maar dat is in de Z.L.M. ook zoo. Laat men toch voorzich- tig z;ijn en niet uiteen halen, wat altijd ver- eenigd was. Spr. eindigt met er op te wijzen, dat de toekomst nog duister is en met een Vers van den Franschman Lammetine, die opwekt tot voortgaan. (Applaus.) De vergadering benoemde op voorstel van den Voorzitter den heer Ir. J. Siebenga, den afgetreden Secretaris, tot eere-lid der Maat- ochappij. Hiema deed de Voorzitter een groot aantal mededeelingen, waarvan de meeste reeds in verslagen van vergaderingen van dagelijksch- of hoofdbestuur zijn vermeld. Dit is niet bet geval met de volgende: Dat er verschillende besprekingen in en buiten Zeeland hebben plaats gdhad over het j Vraagstuk van den afzet van de groote aard- j appeloogst tegen verhoogden prijs en dat Voorstellen tot steunverleening via het K.N. L.C. bij de landbouw-Crisiscommissie zijn in gediend. De heer Krepel, Bruinisse, vreesde dat nu reeds zuike personen bedanken zullen. De heer Mol, Wolfaartadl^'k, zeide opdracht te hebben voor te stellen per H.A. 10 in plaats van 15 cent te berekenen. De Voorzitter zeide ook dit te moeten aan- houden, want invoering zou een tekort op de begrooting tengevolge hebben De melkprijs op WalchOKSJ- De Voorzitter zeide, dat een van de aiter- belangrijikste vraagstukken voor Walcheren een behoorlijke melkprijs is. Het is bekend,. dat deze al bijna een jaar zeer onvoldoemde is. Bovendien is de opbrengst van de vroege aardappelen en van de tuinbouwproducten zeer gering geweest en waren de veeprijzen uiterst laag. Dit maakt, dat speciaal het kleine en het middelgroote bedrijf op Walche ren in grooten nood verkeert. Nu worden in overleg en medewerking van de ZLM. sedert ongeveer 2 maanden zeer ernstige po gingen aangewend om op Walcheren te komen, tot beter melkprijzen voor den boer. De m<*ge- lijtkheid daartoe is aanwezig, omdat ongeveer 55 van de op Walcheren geproduceerde melk dient voor de menschelijke conaumrptie- Om die mogelijikheid in het belang van den boerenstand ook te kunnen benutten is noodig, dat de consumptiemelk op een redclijfe prijspeii staat; dat de belanghebbendcn samenwerken om gemeenschappelijk de last van de te weinig opbrengende industriemetk te dragen en samen de voordeelen te genietea van de meer opbrengende consumptiemelk en dat er een wettelijke sanctie komt om mogelijk. te maken, dat de redelijke uitvoering van het. stelsel verzekerd is. Reeds hebben zicib 95 van de boeren en 85 van den hanldlel vereenigd om samen de I maatregelen toe te passen die noodig zijn am het doel te bereiken. Ook de wettelijke sanctie, dus invoering van de z.g.n. melk— stabilisatie is mogelijk. Daarin voorziet art. 14 van de Crisis-Zuivelwet. i Het schijnt, dat de imvloed van twee partr- I cidiere handelaren, die nog geen 15 der melk omzetten zeer groot is. Er schgnt achter de schermen hard te worden gewerkt om de pogingen van de groote meerderheni der belanghebbenden te doen mislukken. De Z.L.M. is waakzaam in het belang van de Walchersche boeren en schreef aan het be stuur der Crisis-Zuivel Centrale en de Z.L.M zal zeker het gewicht van zijn geheelen in- vioed in de scihaal leggen om een redelijke oplossing in het belang der boeren te ver- krijgen. De heer H. J. Dorst uit Stevenisse vropg of dit ook niet voor andere deelen der provin- O UX UI1L UDA iilC L VWi aiiucic Dat met de N.V. Uitgevers Maatschappij cie van tx>epassing kan zijn. rT-i i. apfonrrl IS 2"e- Tjeenk Willink te Zwolle een accoord is ge troffen voor de levering van den Staring's Almanakvoor Zeeland, waandoor de oude almanak der Maatschappij tot het verleden behoort. Dat verschillende gemeenten en polders De Voorzitter zeide, dat men voorloopig' alleen voor Walcheren werkt, maar gezien ook het werken van den heer Zwagerman, zal dit ook voor elders wellicht kunnen. De heer Zwagerman wilde er hangende de onderhandelingen niet te veel van zeggen. reeds adhaesie betuigden aan het adres der Alleen de grooie van het percentage van. groot belang is om de sanctie te kunneffi: j krijgen, maar voor Tholen is het zeker geens- i zins uitgesloten. Binnen- en buitenlandsche moeilijk heden in den landbouw. Hierna verkreeg de heer Dr. H. J. Lovink het woord voor een rede over bovengenoemd onderwerp. Spreker begon met iets, dat maar indirect- met zijn onderwerp heeft te maken en. wel, dat tot zijn groote vreugde uit de Staatabe- grooting bliijkt, dat men na lang vragen een directeurngeneraal van den landbouw zal krijgen, wat spreker van groot belang voor sahappij de heer Ir. J. D. Dorst, wien spre ei een g.Qecj contact tusschen den landbouw en de ook in deze algemeene vergadering geluk |ri acht. wenscht met het vertrouwen in em g-es e Komende tot zijn onderwerp zeide spreker Spreker hoopt, dat de heer Dorst me rat i i a[g feit s(;aat| (jat jn de iaatste 50 jaren en energie zaal werkzaam zijn m et le ang na crjs;s (jier 80 jaren, de landbouw in ons Z.L.M. aan den Minister van Waterstaat in het belang van de gebruikers der gronden, die liggen in het gebied der verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland. Dat op een verzoek om de beperkende be- palingen van den uitzaai van tarwe op te heffen en een richtprijs van 12 voor 1933 Vast te stellen. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft geantwoord, dat min- stens een prijs van 10 zal kunnen worden Uitbetaald en dat hem de limiteering der uit- breiding van de tarweteelt tot i/3 van het bouiwland in het belang van den landbouwer sdhijnt te zijn. Dat benoemd is tot Secretaris der Maat- Van den Zeeuwschen landbouw. Dat aan het K.N.L.C. is gevraagd stappen te doen om te komen tot een peravoorlich- tingadienst. En tenslotte, dat besloten is alvorens een definitief oordeel uit te spreken over het- voorstel gedaan in de laatste algemeene ver gadering van het Ned. Rundveestamboek, om te komen tot een algemeen verplichte keuring van stieren van Rijkswege, het ad/vies in te winnen van de Vereeniging tot verbetering van het Rundvee in Zeeland. De Voorzitter zegt dat het in de bedoeling ligt om het voor stel aan de kringen en door deze aan de af deelingen ter bestudeering toe te zenden. Hij vraagt of thans reeds iemand het woord er over wil hebben. De heer Veriare zou willen, dat ook alle t.b.c.-stieren afgekeurd werden. De heer Zwagerman zeide zijn standpunt reeds in de Veldbode uiteen te hebben ge«zet en dlat dit artikel waarschijnlijk deze week in het Landbouwblad zal versohijnen. De vereeniging tot verbetering van het Rundvee in Zeeland houdt binnenkort eene vergadering ter bespreking dezer kwestie en zal dan een conclusie nemen. Het voorstel van het N.R.S. is in d-ezen vorm niet aan- vaardbaar, daarbij komt, dat slechts een klein deel der veehoultiers n.l. 4 of 4% bij bet stamboek is aangesloten, en dat dit sleohts over 3 der stieren beschikt. Er zitten moeilijke kanten aan deze zaak en ze is te ingewikkeld om haar nu uitvoerig toe te ligh ten. Tot den heer Veriare zeide spreker, dat het uitschakelen van alle t.b.c.-stieren de wet nog minder uitvoerbaar zou zijn. De begrooting 1933 der Maatschappij ging artikelsgewijze onder den hamer door. Intusschen waren ter vergadering gekomen de heeren Dr. H. J. Lovink, Voorzitter der Hollandsche Maatschappij van Landbouw en Dr. H. Molhuysen, Secretaris van het K.N.L.C. De Voorzitter heette beide heeren hartelijk welkom. Hiema was aan de orde de vaststelling van de contributieregeling voor 1933. Hierbij had Bruinisse ter elfder ure een voorstel ingediend om leden-grondeigenaren /I te laten betalen en verder de contributie van leden, begun- stigers. De Voorzitter wilde dit uitstellen tot de volgende begrooting en er in de zomerver- gadering over beslisseai, want men kan nu de gevolgen niet overzien en de uitgaven zijn reeds op de begrooting vastgesteld. land mede dank zij de wetenschap zeer is. vooruit gegaan en dat het zich door zijn gun- stige ligging steeds meer op export is gaan toeleggon. Men kwam na de ten toons telling in Amsterdam tot de oprichting van proef- stations, instituten en het aanstellen van landbouwleeraren. Toen werd ook besloten geen protectionistisch beheer te voeren maar ging men zich met kracht op de ontwikkeiing van landbouw toeleggen en kwam er krach.- tige vooruitgang. Eerst tijdens den oorlog en nu in dezen tijd is weer gebleken, dat het zich alleen toeleg gen op export verkeerde zijd'en heeft. Landent die trouwe afmemers waren, gaan thans een andere richting op. Door hooge tariefmurea en anderszins gaan zij al meer en meer de afname van onze producten belemmeren. Men neemt maatregelen, die men niet gedacht had er ooit zouden komei®. Daardoor is men in 1930 reeds moeten beginnen met steun ver- leenen. Al die maatregelen, de tarwewet uit- gezonderd, zijn er op gericht den buitenlaad- schen invloed tegen te gaan. De tarwewet vindt haar oorzaak in het feit, dat men hier steeds te weinig met binnen landsche zaken rekening- heeft gehouden en is ontstaan dcor den drang der cmstandig- heden. In de eerste plaats is men gaan zor- gen het product zoo te maken, dat het gelijk komt met het ingevoerde. Men heeft gedacht toen men de wet inivoerde, dat de wereld in ons land zou inzakken. Maar nu bevalt het inlandsch product in het gebruik goed. Men steldc destijds een menggebod van 25 vast, maar men meende dat 15 wel voldoende zou blijken. Nu is brood met 30 tot 40 heel goed en zelfs een deskundige, die er des tijds tegen waarschuwde, moet dit volmondig toegeven. Het is noodzakelijk loonende pro ducten te kweeken en spreker kan niet be- grijpen, dat iemand zou zeggen, dat niet te willen. Daarnaast noemt spreker de zuiveiwet, de vaikenswet en de beperkende mate van in- voer. Zonder de Crisis-zuivelwet zou het an- mogelijk zijn een behoorlijken boterprijs te be- rs-iken. Men heeft het Nederlandsche publiek er toe moeten brengen iets te hoog te betalen, voor de anders niet rendeerenden prijs van den zuiivel, men moet voonzichtig handelen met alles, ook met de moeilijkheden van den afzet. De varkenswet heeft ook veel moeilijkheden en dit blrjkt dagelijks. Maar hoe men er ook over denkt, men moet hulde brengen aan de regeering en haar voorlichters.. Toen men er in een kleinen kring aan begon, zag men terecht in, dat Engeland ook den imvoer van.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 5