VoorZeeuwsch-Vtaanderen in't Verleden I door A. M. WESSELS. ONGEVAL BIJ BEEK EN DONK. BRUTALE STRAATROOF GEPLEEGD. EEN PONTVEER DOVER—DUINKERKEN. van een zeer aanzienlijk gewicht, het gewicht n.l. van bet weggepompte water, wordt ont- last. Deze verandering in de verdeeling van den druk op den bodem zou van invloed kun- i nen zijn op den even wichtstoes land in den bodem en tot verstoring daarvan ktmnen leiden. Naar men beeft gezien, zijn de aardscbok- kien, die hier te lande zijn waargenomen, vol- S gens de opvatting van De Bilt niet van vul- kanischen aard, maar wat bun oorsprong dan wel zou zijn, daar is men blijkibaar nog niet achter. Mogelijk is er in de bypotbese van den Amerikaan een vingerwijziging voor een oplossing. De drooglegging van de Zuiderzee is wel nog slecbts voor een klein gedeelte vol- bracht, maar bij het leegpompen van de Wie- ningermeer is er in elk geval reeds een ont- zaglijk gewicht verplaatst. HET TURFSCHIPNIET VAN BREDA. Een V. D.-bericht uit Osnabriick houdt in, dat douanebeambten te Nordhorn weder een groote wapensmokkelaffaire bebben ontdekt. Het „OsnabrUcker Tageblatt" weet hier- omtrent mede te deelen, dat uit het onder- zoek is gebleken, dat voor het smokkelen der wapens 'turfschepen werden gebruikt, die Drentsche turf langs het VechtEems- kanaal naar Duitschland brachten. De te Nordhorn ontdekte wapenzending bestond uit een groot aantal karabijnen van de Belgische wapenfirma Orban-Ferrfere. De wapens waren verborgen in eenige turfschepen. Zij waren bedekt met zeildoek, waaroverheen een vrij dunne laag turf was gestapeld. Men ver- moedt, dat als ,,turf" reeds verscheidene sche- pen met wapens uit Nederland naar Duitsch land zijn gesmokkdd. SCHANDELIJKE PRAKTIJKEN BIJ EEN GEMEENTELIJKE BANK VAN LEENING. Voor den poldtiereohter te Utreeht werden in de afgeloopen week eenige zaakjes beban- deld tegen vrouwen, die stofzuigers in huur- koop kochten en ze dan bij de Gemeentelijke Bank van Leening beleenden, voordat ze waren afbetaald. Voorts stond een knecbt van die Bank terecbt, omdat bij geld bad aan- genomen, terwgl hij wist, dat bet van ver- duistering afkomstig was. Uit het verhoor bleek het volgende, meldt de „Utr. Ot." De knecbt van de Bank van Leening is ge- huwd. Zijn vrouw maakt er baar werk van, om iieden op te sporen, die geldnood bebben. Zg maakt hun wgs, dat bet gemakkeiijk is, om aan geld te komen, als zij een stofzuiger in buurkoop nemen en dezen onmiddellijk daar- na naar den lommerd brengen. De reizigers in stofzuigers kennen baar en geven haar voor iederen „klant", dien zij aanbrengt, 5 premie. Hiermede boudit de verdienste niet op. Want de huurders van de stofzuigers, die er tegenop zien, dezen naar den lommerd te bren gen, kunnen dit laten doen door den kneoht, die daama het geld met bet lommerdbriefje bg hen thuds hrengt en daarbij ook weer een vergoeding onitvangt. Voor het innen van een dergelijke vergoeding ad 1 stond hij thans terecbt. Docb ook daarmede is het nog niet afge loopen. De vrouw van den knecbt is genegen, het lommerdbriefje van den buurder (of huurster; meestal zijn bet vrouwen) te koopen. Dit briefje kan zij dan met winst weer ver- koopen, of zg kan den stofzuiger uit den lom merd halen en maakt zoo weer een zoet winstje. De huurders loopen er in en komen voor den rechter wegens verduistering, docb de man en de vrouw bleven tot nu toe buiten schot. Deze vreemsoortige handel van bet echt- paar heeft zulk een omvang aangenomen, dat verleden week een getuige onder eede aan den polibierechter verklaarde, dat de vrouw hem niet minder dan dertig lommerdbriefjes te koop had aangeboden! Bij tallooze stofzuigerzaakjes verklaarden de verdachten, dat zij deze verduistering bad- den gepleegd op aanraden van de vrouw, die zei, dat het gemakkeiijk en zonder gevaar ging! De man van deze vrouw ontkende geweten te bebben, dat er een verduistering was ge pleegd en het geld van deze verduistering af komstig was. Niettemin luidde de eisch een maand ge- vangeniisstraf. De vrouw bleef dus wederom uit banden der justiitie. Volgens bet Utrechtsche blad zit nog een echtpaar uit die gemeente wegens dergelijke praktijken in voorarrest. Het schijnt intusschen wel noodig, dat de Utrechtsche Bank van Leening een einde maakt aan dergelijke misstanden. ZWEEDSCH SCHEPELING TE AMSTERDAM VERDRONKEN. Zondagavond omstreeks elf uur is in de Miinervahaven te Amsterdam een opvarende van de aldaar liggende Zweedscbe houtboot „Oapella", de 34-jarige tweede machinist K. V. Hansson uit Malmo, bij het aan boord gaan te water geraakt en verdronken. Het lijk is na drie kwartier dreggen opgehaald. (Alle vragen, opmerkingen etc., deze Historische Rubriek betreffende, te zen- den aan den heer A. M. WESSELS, Conservator Museum te Goes.) XXXVI. Te Schoondijke. - Historische Bizonderheden. - Naar Zuidzande. Onder de plaatsen in Zeeuwsoh-Vlaanderen behoort Schoondijke waarlijk niet tot de min- ste. Gunstig gelegen aan de Tramlijn tus- soben BreSkens en Oostburg, had het een zeer goede gelegenheid om te ontwikkelen. De gemeente Schoondijke bevat bijna het geheele tweede deel van den Prins Willem- polder met de Brugsche dijklanden, den Mag- dalenapolder en Nieuwihavenpolder. Toen op den 23sten Januari 1648 de vrede te Munster gesloten werd, was, terwijl de overal in den omtrek aangewonnen polders reeds rijke vruchten droegen, deze eens zoo welvarende streek nog een verlaten schor, over welks in- dijking meermalen was gedacht, maar waar- tegen de Staten van Zeeland zich steeds had- den verzet. Maar op den duur kon dit col lege zich todh niet blijven verzetten. Bres- kens, Baarzande, Groede, om van de andere polders van het land van Cadzand te zwijgen, waren reeds ingepolderd, maar eindelijk werd dan todh de zaak aangepakt, en werd Willem Pietersen Teresteyn, door de besturen van Aardenburg, Sluis en Oostlburg, gecommit- teerd om met den Baljuw Jacob van der Swalme octrooi voor bedijking aan te vragen, dat den 23sten Maart 1651 verleend werd. (Zeal. 111. pag. 563.) Reeds vroeger, in 1650, was het zuidelgk deel, door het herstellen der oude dijken droog- gelegd. Spoedig werd nu ook het noordelijk deel bedijkt en de Brugsche vaart afgedamd, waarna de geheele polder naar den Stadhou- der Willem II den naam van Prins Willem- polder kreeg. Het tegenwoordige Schoondijke is echter niet het oude. In de oude tijden deel uit- makende ,van de oude Yeve, maakte zij met die stroom kennis. Op het snijpunt der twee lijnrechte wegen, de Heerenweg en de Wil- lemsweg, welke dat noordelijk deel van den Prins Wibempolder doorkruisen, werd bij over- leg der besturen van het Vrije en van den polder (zie notulen van het vrg'e van 19 Mrt 1652) een dorp gesticht, dat Willems- dorp werd genoemd, een naam welke nooit populair werd, zoodat het Willemsdorp gheselt Schoondijcke spoedig bekend stond onder den laatsten naam. Op het laatst der 16e eeuw werd dit dorp een prooi der golven., dat deze gebeurtenis in 1570 voorviel, maar de hoogst bekwame en vei'lige gids in de Zeeuwsch-Vlaamsche historie weste- lijk deel Dr. J. de Hullu, meent, op grond van oude Charters, dat het gebeurde tusschen 1582—1585. Met Willemsdorp ging en het dorp fen den naam ten onder. Wel bleef men echter den naam in herinnering houden. Toen Z. M. Koning Willem III op 24 Mei 1862 Schoon dijke bezocht, prijkte er aan den ingang van het dorp een mooie eerepoort, waarop nog op deze duibbele naam gezinspeeld werd: ,,'k Droeg nooit mijn dubb'len naam met [zooveel majesteit, „Als nu vorst Willem's komst me een [vreugdedag bereidt, ,,'k Juich dies, als 't Willemsdorp, verheugd [en big te mofe, „Den derden Willem luid bet „Welkom, [Welkom" toe." Zooals gezegd het eerste bloeiende Schoon dijke (Willemsdorp) ging ten onder. Waar het oude dorp gelegen heeft, laat zich nog ten naastenbij bepalen. In 1659 /toch richtte Bartholomeus Dieriks te Oostburg een ver- zoek tot de Staten Generaal, om te mogen hebben „eenig steengruis van die oude kercke te Schoondgke, liggende op den 19den Kavel van den Prins Willemspolder. Derhalve moest de kaart van dien tijd er aan te pas komen en werd op die van Jacob Mogge een beroemd kaartenteekenaar die de geheele streek in kaart had gebracht, de 19de kavel gevonden. Kavel 19 nu lag ten oosten van het tegen- woordig Schoondijke, tusschen den weg naar Sasput en den Groenenweg en werd door slechts twee kavels gescheiden van den weg, die van Schoondijke naar IJzendijke loopt! Derhalve wordt aangenomen, dat het oude Schoondijke gelegen heeft een kwartier ten zuid-oosten van het tegenwoordige aan den Groenendijksche weg. Spoedig na de bedijking vestigden zich op den verschen bodem de eerste bewoners van het nieuwe Schoondijke. In 1655 maakten zg reeds een vrij aanzienlijk getal uit. Zij moes- ten echter destgds, bg gebrek aan een kerk, en predikant in de naburige plaatsen ter godsdienstoefening gaan. Op een herhaald verzoek aan de heeren van het Vrije werd ge- antwoord, dat nu het aantal geizinnen reeds tot 70 was gestegen, zg aan dien wensch zou- den medewerken. De Staten keurden het mede goed en be- paalden het salaris op 500 gulden 's jaars, plus 40 voor classicale onkosten en /60 tegemoetkoming in de huishuur, zoolang er geen pastorie was. Ja, de Staten van Zeeland gingen nog verder en zeiden nog 200 gulden toe voor een schoolmeester. Steunende op deze toegezegde bijdragen, werd tot beroeping overgegaan en op 13 Juni 1655 werd Ds. Baldemus de Kousemaker als gang verschaft tot de pastorie, gelegen naast de R. Kath. kerk aan den Binnen-Amstel. De dlenstbode, door het leven wakker gewor- den, waarschuwde direct den pastoor S. Sleu- ders, die zich naar beneden begaf. De ddeven gingen toen ijlings op de vlucht. De pastoor joeg den dieven een 3-tal schoten na, doch hij schijnt geen hunner te hebben geraakt. De dieven hebben geen ttjd gehad iets uit de pastorie mee te nemen. Nog is komen vast te staan, dat de inbrekers vroeger in den ochtend een bezoek hebben gebracht aan het naast de pastorie gelegen R. Kath. gezellen- huis, waar zij uit de buffetlade slechts 30 cent hebben meegenomen, benevens een aantal cakes. De buit is dus niet heel groot ge- weest. De politie stelt een onderzoek in. Van de daders nog geen spoor. MISLUKTE OVERVAL OP EEN BANK. Maandagavond omstreeks 6 uur vervoegden zich twee Duiitsch-sprekende mannen aan een der loketten van de bank Noord-Holland aan het Damrak te Amsterdam. De kassier was alleen en was bezig de boeken weg te bergen. De mannen vroegen hem geld te wisselen; toen hij opkeek naar een der mannen zag hij een revolver op zich gericht. De tweede per- soon trok een van de gordijnen van de bui- tendeur omlaag. De kassier begon echter luid om hulp te roepen. en de mannen, die blijk- baar daarop niet gerekend hadden namen de vlucht. Zij waren spoedig tusschen de wan- delaars op het Damrak verdwenen. De politie van het bureau Warmoesstraat was weldra ter plaatse. Een vaagsignalement kon worden opgegeven. De mannen hebben geen gelegenheid gehad geld mede te nemen. SPOEDIG VRIJ BIER? Naar uit betrouwbare bronnen verluidt, zal Garner onmiddellijk na het bijeenkomen van het congres het Huis van Afgevaardigden der Vereenigde Staten een wetsvoorstel aan- bieden, waarin de opheffing van het alcohol- vanbod wordt geeischt, terwgl de regeling vai het alcoholgebruik aan de afzonderlijke Sta ten zal worden overgelaten. De democratische meerderheid is voorstan- der van een spoedig vrij geven van het bier, zonder veel beperkingen voor de verschillende staten. Het toegestane alcoholpercentage is nog niet vastgesteld. Door de juridische commis- sie van het Huis van Afgevaardigden zal dit percentage vastgesteld worden. Een gewichts- percentage van 2%, djw.z. een volumepercen- tage van 3.44 is het waarschijnlijkstDe belasting zal waarsohijnlijk 3 cent per halve liter bedragen. De opbrengst hiervan wordt. gesohat op 300 millioen dollar per jaar. MISLUKTE VLUCHT UIT GEVANGENI8 TE BROOKLYN. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een in de gevangenis van Brooklyn bij New York gedetineerde geprobeerd uit te breken. Met behulp van een binnengesmokkelde revol ver schoot hij een bewaker neer, terwijl hij een toegesohoten opzichter ernstig verwond- de. Toen de gevangene zag, dat het onmo- gelijk was te ontkomen, pleegde hij zelfmoord. Hij was veroordeeld tot 30 jaar gevangenis- straf. Volgens Reuter zouden twee gevangenen die uit de gevangenis te Brooklyn trachtten te ontvluchten, door bewakers neergeschoten zijn. Het ongeluk geschiedde, toen de man, die in gezelschap was van den tweeden stuurman, langs een ladder, welke op een dekschuit naast het schip stond, aan board wilde klauteren. Hij is daarbij misgestapt en viel in het water. Zijn kameraad is hem onmiddellijk nagespron- gen, maar heeft den drenkeling niet ktmnen grijpen. MAN DOOR ROOK GESTIKT. In den nacht van Zaterdag op Zondag on- geveer 4 uur werd de brandweer aan den Rgswgkschewag gealarmeerd voor een bin- nenbrand, welke was uitgebroken in een per- ceel gelegen. aan een der hofjes van dien weg. Bij aankomst constateerde men, dat in een kabinet, dat door den bewoner aan 'n 46- jarigen man, zekeren V., was verhuurd, het bed in brand stond. V. lag naast het bed be- wusteloos op den grond. Vermoedelijk was de man die te ongeveer 1 uur 30 was thuisge- komen met een brandiende sigaar op bed gaan liggen. Onmiddellijk werd de geneeskundige dienst gewaarschuwd, die kunstmatige adem- haling toepaste, echter zonder resultaat. Het brandje werd spoedig met een straal op de waterleiding getoluscht. Uit het polltie-onder- zoek bleek, dat van misdrijf geen sprake was en dat V. in den rook is gestikt. BRAND IN EEN PENSION. Zondagavond heeft een felle brand gewoed in perceel Wilhelminapark 19 te Haarlem, waar een pension gevestigd is. Geen der gas- ten was thuis en de pensionhoudster, mevr. Thijssen vertoefde in haar woning in perceel 22, waar eveneens een pension gevestigd is. Buren antdekten omstreeks half negen den brand en waarschuwden de brandweer. De brand is ontstaan in de achterkamer van de eerste verdieping en breidde zich eerst uit naar de kamer aan de voorzijde. Vandaar is het vuur overgeslagen naar de bovenverdie- ping, welke in korten tijd in lichterlaaie stond. Het vuur verplaatste zich vervolgens naar de zolderkamers van perceelen 18 en 20. Door krachtig optreden van de brandweer bleef de brand hoofdzakelgk beperkt tot per ceel 19. De andere perceelen werden licht be- schadigd en liepen veel waterschadie op. Het verbrande perceel en de inboedel waren ver- zekerd. De belenden.de perceelen waren niet tegen watersahade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. DE DIEFSTAL BIJ DR. PHILIPS. In het politie-ondenzoek inzake den juwee- lenddefstal bg de fam. Philips te 's-Graven- hage zijn, na de wederaanhouding van M. en D. en het voor den dag komen van den vol- ledigen buit, tot nu toe geen nieuwe punten van belang aan het licht gekomen. M. heeft bij zijn verhoor allerled mededeelingen ge- daan; de processen-verbaal daarvan zullen naar Weenen worden opgezonden, waar D., de gewezen huisknecht van den heer Philips, is ,,eingesperrt", terwgl anderzgids het verhoor van D. voor de politie en justitie aldaar ter kennis van de Haagsche autoriteiten zal wor den gebracht. Uit de onderlinge vergelgking van de verklardngen zuljen verdere gegevens kunnen worden verkregen. Intusschen wordt het onderzoek ook in de andere richtingen voortgezet; de derde ver- daohte, H., is nog zoek en voorts wordt nog gewacht op het nadere verhoor van den vier- den vermoedelijk bij de zaak betrokkene, D., die te Berlijn in arrest zit. Een der verdachten. Een der verdachten van den diefstal bg dr. Philips is een zekere Franz Daschek. De Berlgnsche politie heeft hem ingerekend. Hij woont thans te Moabit. Daschek is te Weenen tooneelspeler geweest. In zijn vak heeft hij het niet ver gebracht. Wel is hg fcuiiten den schouwiburg camedie bigven spelen. Daarvan heeft de dochter van een Indischen planter aan een correspondent van het Neues Wiener Journal verteld. Vele jaren geleden is de planter uit Duitschland naar Java ge- trokken en heeft daar fortuin gemaakt. Zijn dochter Irene is een ongewoon mooi meisje. Na lange aarzeling stond haar vader haar toe, naar Europa te gaan om dansen te leeren. Zij studeerde te Hel'lerau en reisde veel. Te Berlijn maakte zij kennis met een man, die aan haar werd voorgesteld als ,,onze kleine baron" en die zichzelf uitgaf voor baron Daschek van Lukacs. Hij zei haar, de zoon van een Oostenrijksche diplomaat te zijn. Het meisje ging hoe langer hoe meer van hem houden. Zelfs werd over trouwen gesproken. Over kleine karakterfouten zag het meisje, in haar liefde, heen. Zij werd eens opgabeld van het vliegveld Staaken, dat baron Daschek met een sportvliegtuig gevallen was. Zg repte zich naar zijn woning en vond hem te bed in zwachtels gewikkeld. Naast zgn bed stonid een kom met rood vocht. ,,Bloed", had haar verloofde gezegd. Het meisje dacht aan roade inikt, hoorde later, dat op Staaken geen vlieger Daschek les had, en interpelleerde haar verloofde, die ten slotte toegaf, dat de val en de bedscfene comedie waren. Onlangs was Daschek diep bedroefd bg haar gekomen. zgn vader lag op sterven. Hg moest dadelgk naar Berlijn. Denzelfden dag vloog hij inderdaad met de Lufthansa naar Berlijn. Later is uitgekomen, dat de vader niet ziek was en ook geen diplomaat, maar tramcon- ducteur. Bovendien bleek Daschek te Ber lijn nog een geliefde te hebben. Zijn Indische bruid gelooft nog wel niet aan de medeplichtigheid van haar verloofde, maar toch ook niet meer aan zijn liefde. Zij wil hem vergeten... De houthandelaar P. v. Loosbroek te Oss, directeur der Stoomzagerg Kamphuis en van Loosbroek is Zondagnacht, doordat zgn auto slipte, onder Beek en Donk in de Zuid-Wil- lemsvaart gereden, doch dank zg de geluk- kige omstandigheid, dat de auto met de ach- terbumpers aan een prikkeldraadafrastering bleef hangen, is de heer Van L. aan een wis- sen dood ontsnapt. De heer Van Loosbroek keerde omstreeks 12 uur per auto van een zakemconferentie te Helmomd huiswaarts, toen hg op den weg langs de Zuid-Willemsvaart onder de ge meente Beek en Donk plotseling voor zich een vrachtauto bemerkte, die met gedoofde lichten midden op den weg stilstond. De heer Van L. remde uit alle macht. Hierdoor slipte zijn eigen wagen en reed pardoes het kanaal in, dat ter plaatse een diepte heeft van vier meter. De auto bleef hierbij echter zooals ge zegd met een achterbumper aan de langs de vaart aangabrachte prikkeldraad-afrastering hangen, waardoor de wagen, die eenige meters van den wal in het kanaal was terecht- gekomen, met een der zijkanten boven water bleef hangen. Onmiddellijk sloeg de heer Van Ldie zgn tegenwoordigheid van geest niet verloren had, het portierraam stuk. Het gelukte hem met groote inspanndng door de opening te komen en boven op den drijvenden auto te klauteren. Met een flinken sprong stond hg spoedig op den wal. De auto is den volgen- den morgen met een kraanwagen uit het water opgetakeld. Zondagnacht omstreeks kwart voor een heeft een inwoner van Ngmegen bg de politie aangifte gedaan, dat hg even te voren in de Broerstraat werd aangesproken door een on- bekenden man, die ruzie met hem zocht. De onbekend e Hep met hem mee en in de Molenstraat gekomen, haalde hg' een revolver voor den dag, waarmede hg den aangehou- dene bedreigde en hem sommeerde geld af te geven. Deze gaf den bedrieger vgf gulden, maar de onbekende doorzocht daama zgn zakken en eigende zich nog een bedrag van negentig cent toe. Toen vrienden van den aangehoudene te hulp kwamen, nam de onbekende de vlucht. Zij konden een uitvoerig signalement van den straatroover geven. EEN MUISJE MET EEN STAARTJE. Kort geleden werd melding gemaakt van de ontsnapping van een Ngmegenaar uit Duitsche gevangenschap te wgier. Zooals men weet, werd de ontsnapping mogeigk, dank zg de medewerking vsin eenige vrienden van den aangehoudene, zoo werden bijv. de deuren, die toegang gaven tot de eel, open- gebroiken. De „TeL" verneemt thans, dat de Ngmeeg- sche recherche aan dit geval haar aandacht besteedt. Zg toch, die bij deze ontsnapping behulpzaam waren, hebben zich schuldig ge maakt aan een feit, dat niet alleen in Duitsch land strafbaar is, doch waarvoor ook volgens de Nederlandsohe strafwet een vervolging kan worden ingestelid, al is het delict dan ook in Duitschland gepleegd. Be Nijmeegsche recherche stelt thans een onderzoek in naar degenen, die bij de ont snapping hebben geholpen. Levert dit onder zoek resultaat op, dan zal daarna worden be- slist of tot een strafvervolging wordt overge- gaan. INVAL IN EEN SPEELHOL TE AMSTERDAM. De politie van het bureau Overtoom te Amsterdam heeft Maandagmiddag een inval gedaan in een volkskoffiehuis aan de Nicolaas Beetsstraat aldaar, aangezien men aanwijzin- gen had, dat in deze inrichting gelegenheid werd gegeven voor het spelen om geld, waar- van verscheidene personen uit de buurt, o.a. werkloozen en venters, die op deze wgze hoopten het noodige handelsgeld bijeen te kunnen krggen, gebruik hadden gemaakt. De politie vond inderdaad, toen zij Maandag middag in het lokaal verscheen, een aantal mannen bezig met kaart spelen, doch geld lag, toen de politie het lokaal binnenkwam, niet meer op tafel. Alle aanwezigen zijn naar het bureau Overtoom gebracht, waar zij aan een langdurig verhoor zijn onderworpen. INBRAAK. Zaterdagmorgen omstreeks half 6 hebben inbrekers zich te Ouderkerk a.d. Amstel toe- STORM. Een hevige storm heeft aan het einde van de vorige week Schotland geteistend, wat aan- leiding heeft gegeven tot verscheidene schip- breuken en kleinere ongelukken op zee, ter wgl op het land wegen versperd raakten, het verkeer ontredderd werd en schapen in sneeuwstormen om kwamen. Het dorp Kings ton in Morayshire is totaal geisoleerd tenge- volge van overstrooming. Ook Ulster heeft hevige stormen te lijden gehad. Tengevolge van de stormen op de Noord- zee was het water van de Theems voor Lon don zoo hoog gestegen, dat gevaar voor over strooming bestond. De politie waarschuwde de bewoners van enkele laag gelegen stadsdeelen, zich gereed te houden him woningen te ontruimen. Op enkele plaatsen stond de waterspiegel nog slechts 30 c.M. beneden den kaairand. Eerst 's nachts om twee uur kondigde een kanonschot der bevolking, dat het gevaar ge- weken was. JAOHT OP EEN AUTODIEF. In het centrum van Soarbriicken reed Zater dag een man, die een auto gestolen had, met den wagen langzaam door de stad, toen hij toevallig den bestolen eigenaar voorbgreed. Deze sprong op den auto en wilde den man dwingen naar een politieposthuis te rijden. De man vluchtte echter een huis binnen. Toen h(ji zich echter door de politie achtervolgd zag, sprong hg uit de derde verdieping op straat. Hg' was op slag dood. Er bestaat reeds een pontveer voor spoor- wagens tusschen Dover en Ostende, doch thans wil de Zuiderspoorweg ook een pontveer tusschen Dover en een Fransche haven, ver moedelijk Duinkerken, invoeren. De ponten zullen in hoofdzaak voor goederentreinen be- stemd zijn, maar er is op gerekend, dat er mettertijd ook nachttreinen met slaaprijtuigen op overgezet zullen worden, waarom er ook op de pont zelf, als wij het goed begrijpen eenige passagiersaccomodatie zou komen. DE SCHRIJFMACHINE VERDRINGT DE INKT. Sedert de schrgfmachine alle bureaux heeft veroverd is het vertbruik van inkt in de ge heele wereld stark gedaald. Het bedraagt nog maar 60 procent van het verbruik v66r den oorlog. De Duitsche uitvoer aan inkt is op i/io van de in 1914 uitgevoerde hoeveelheid gedaald. MOBIUS ATIE In het dorp Avillers bg Mfericourt is het Zaterdag rumoerig toegegaan. Ten gevolge eener vergissing ontving de maire uit han- den van den beheerder van het postkantoor den vertrouwelijken brief, welke in geval van acute moeiigkheden, meestal bg mobilisatie, moet worden geopend. De maire, een hoogst zenuwachtig man, voerde de daarin vervatte instructies onmididellijk uit met het gevolg, dat een aantal reservisten zich naar Mferi court begaf om zich bij de militaire autori teiten te melden. De prefect van de Vogezen, die onverwgid werd gewaarschuwd, haastte zich de bevol king te waarschuwen. eerste predikant van Schoondgke bevestigd. Maar nu kwam de moeiigkheid. Men had nu wel een predikant, maar geen kerk. Een tijdlang behielp men zich met een kamer van een particulier huis, maar aangezien de ge meente in ledental wies, was kerkbouw nood- zakeigk. Qeld had men niet. Daarom werd een deputatie gezonden naar Den Haag, om den noodtoestand toe te lichten. Deze depu tatie ging niet te vergeefsch. Een som van J 1300 werd toegestaan, zoodat de bouw kon plaats hebben, onder leiding van den burge- meester van Vlissingen, Comelis Lampsens. Zg werd tevens door vele giften verrijkt. Fraai geschilderde glazen, thans nog slechts in enkele fragmenten bewaard, vertoonen de wapens en namen der gevers. Zoo waren er glazen met het wapen der Generaliteit, met dat van het Land van den Vrije, met dat van Prins Willem (later de III), met die van dgk- graaf en gezworene van den Polder, met dat van Wigbold en de Does, de Gouiverneur van Sluis. Nog altgd komen aldus Dr. de Hullu de Hervormden van Schoondijke in het zelfde kerkgebouw van 1656 ter godsdienstoefening bijeen. In later tgd heeft het, spijtig genoeg, veel van zijn schoonheid verloren, want zgn prachtige ramen gingen telocr. Tot kerkelijk zegel koos men een zonne- bloem met de spreuk: ,,Wend u naar de zon der gerechtigheid". Onder de mannen van naam te Schoondijke geboren, verdienen genoemd te worden de dichter Andreas Andriessen en de schilder Comelis de Visser. Merkwaardige lotgeval- len heeft het dorp niet gehad. In 1708 werd het door de Franschen gebrandschat. Niet ver van het dorp lag de hofstede van J. Mogge, vermoedelijk de zoo goed bekende landmeter van het Vrije. In het Noord-westeinde der gemeente ligt het gehucht Sasput, dus genoemd naar een sluis of sas in de oude Oostburgsche vaart. TIHN GRADEN VORST TE NEW YORK. De winter is in Amerika dit jaar al zeer vroeg ingetreden, meldt V. D. Te New York daalde de temperatuur tot tien graden onder nul. Twee werkloozen zgn doodgevroren. De particuliere organisaties tot hulpverleening. zooals bijvoorbeelid het Leger des Heils, deelen mede, dat alle toevluchtlokalen, nachtasyls en noodverblijven tot de laatste plaats waren be- zet en dat vele duizenden geen onderdak meer konden vinden. De naar het warme Zuiden veirtrekkende leege goederentreinen en auito- mobielen nemen tieniduizenden werkloozen mee. In het barakkenkamp van de oud-strg- ders in de buitenwijken van New-York, heerscht eveneens groote nood. De meeste daar ondergebrachte geizinnen zgn zonder eenig middel van bestaan en kunnen zelfs hun woning niet verwarmen. De winterstorm heeft groote vertraging in het scheepvaartverkeer veroorzaakt. De meeste Transatlantisohe booten, o.a. het Lloyd-stoomschip „Stuttgart", kwamen met een halven dag vertraging aan. HET CIRCUS SARRASANI. Het bericht, eenigen tijd geleden gelanceerd, dat het circus Sarrasani naar Rusland was verkocht, schgnt onjuist te zgn geweest. Het circus is thans te Dresden en zou waarschgn- lijk Donderdag gesloten worden. De brand te Antwerpen is een van de grootste oorzaken van den ondergang. De directie heeft meer malen uitdrukkeigk verklaard, dat zoowel de Belgische autoriteiten als de bevolking tgdems en na de ramp zich zeer hulpvaardig hebben getoond. Natuurigk werd „de schade door verzeke- ring gedekt", zooals de geigke term luidt, maar bg zoo'n groote onderneming kan niet alles verzekerd worden. Dit was echter niet het ergste. Na het ongeluk heeft het circus 4 weken te Dusseldorp gtil gelegen om de ver loren requisieten zoo goed mogelijk te herstel len. Dit stilleggen is het groote struikelblok geworden. De onkosten toch van onderhoud der dieren en loon van het personeel gingen door, waar- tegenover geen inkomsten staan. Daarbg kwa men nog de waarborgsommen, die Sarrasani in verschillende gemeenten, waar hg zou op treden, gestort had en die hg kwijt raakte, omdat hg niet optreden kon. Het Duitsch blad, waaraan een en ander is ontleend betoogt voorts, dat Sarrasani al v66r den brand met pech te kampen had. Toen hg in Nederland was, begon net de tarievenoorlog en dat had een boycot van Duitschers ten gevolge. Sarrasani heeft vaak slechts 30 a 40 bezoekers in zijn voorstelling had. Wij laten deze cgfers natuurlijk voor wat zij zijn. Dat Sarrasani hier niet het be zoek heeft gehad waarop hg hoopte is moge lijk, maar of dit aan eenigerlei vijandige hou- ding moet worden toegeschreven valt te be- twijfelen. Hans Sosch-Sarrasani is zelf per Zeppelin naar Zuid-Amerika gegaan om daar nieuwe relaties te zoeken. Het circus is daar al eer- der geweest en heeft er veel succes gehad. Ook nu zou er wel weer wat te halen zgn, als men er maar kon komen. Een overzeesche reis met zoo'n groot circus kost echter heel wat en geld is er niet meer. Er zgn nu onderhandelingen gaande met de regeering om een leening, die binnen korten tgd terugbetaald zou kunnen worden. Het rgk zou er alleen bij kunnen winnen, wanneer schepen, die nu opliggen, weer vracht door deze onderneming zouden kunnen krggen. Er is echter nog geen besluit genomen. Een ander gehucht wordt de Tragel genoemd, naar den leidijk van het oude kanaal, waar- naar ook een buurt, diefht bg het dorp „den dam" heet. In 1831, toen Staat Vlaanderen als feen kamp vormde, door verschansingen en inun- datien versterkt, was er niet ver van Schoon dijke een fort opgeworpen met hooge wallen, en diepe grachten, dat echter bij den vrede gesleoht is. De Polder, als de Brugsche dgklanden be kend, was voorheen de vaart, om binnendoor in de Schelde te kunnen komen. Door het be- dgken van den Mauritspolder in 1614 en den Oranjepolder in 1617 werd dit kanaal aan de Oostzgde gesloten. De Nieuwerhavenpolder werd in 1742 bedgkt uit de Nieuwerhaven, een inham der Schelde, vroeger een natuurHjke haven, doch bij het vergaan der oude Yeve opengescheurd en met het Zwarte gat en het Zwin in gemeensehap door het Marollengat en het Kaas- en Broodgat. Reeds den 10 Februari en 27 April 1639 was octrooi aangevraagd, om eenige schorren in het Nieuwerhavensche gat te mogen bedijken, welke toen vermoedelgk bg den Elizabethpolder onder Breskens zgn gevoegd. Dat omstreeks de helft der 16e eeuw het Nieuwerhavensche gat niet bestond, blijkt uit de Iberoemde kaart van Pourbus, doch men ziet daarop, dat aldaar een veer naar Wal- cheren was. Bij dat veer ontstond een ge hucht, waar keizer Karel op den 13de Juli 1540 het middagmaal gebruikte v66r hg naar Vlissingen vertrok. Thans is er niets meer in Schoondgke te zien en gaan wg een bezoek brengen aaa Zuidzande. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 6