De Slapende Boeddha Ter Neuzensche Courantj Tweede Blad. BINNENLAND FEUILLETON BUITENLAND GEMSNGDE BERICHT EE. Woensdag 30 Nov. 1932. No. 8921 TER NEUZEN, 30 NOVEMBER 1932. HULST. ST. JANSTEEN. RECHTSZAKEN. VAN DEMONSTRATIEF PROTEST TEGEN WINKELSLUITINGSWET. De afdeeling Rotterdam van den Ned. Bond voo* den Kleinhan del drijvenden Middenstand I heeflt Maandag in pand 117 aan de Rubroek- I straat te Rotterdam een winkel opengehouden I De afdeeling bad het pand speciaal voor dezt I gelegenheid gehuurd teneinde daar op Zondag I een winkel te kunnen openen als protest I tegen de Winkelsluitingswet. Er is natuurlijk proces-verbaal opgemaakt I maar niettemin zijn er vele klanten vensche- I nen, die er etenswaren, snoeperijen, sigaret- I ten en limonade hebben gekocht. Het ligt in de bedoeling van de afdeeling I Rotterdam om ook andere winkeliers op te I wekken des Zondags hun winkel open te I houden NATIONAAL ONDERZOEK NAAR HET CADEAUSTELSEL EN DE UITWASSEN DAARVAN. Het nationale comite tot beteugeling van I heit cadeaustelsel (door bet streven naar een I wettelijke regeling daarvan) heeft kortelings aan pl.m. 9000 fabrikanten, importeurs, tus- schenhandelaren en vereenigingen op handels- en nijverheidsgebied vragenlijsten gezonden, I afaonderlijk geredigeerd voor elk der boven- I genoemde categorieen, ten einde op die manier I een zoo volledig mogelijk overzicbt te krijgen van de toepassang van dit verkoop-systeem hieor te lande en van bet standpunt, dat be- 1 angbebbenden in handel en nijverheid ten op- zichte van het cadeaustelsel innemen. Inmiddels is reeds een zeer groot aantai antwoorden bierop binnengekomen, waarvan pl.m. 95 pet. zicb tegen het cadeaustelsel uit- 3preekt. Ongeveer 85 pet. dezer tegenstan- dens van bet cadeaustelsel is v66r wettelijke regeling daarvan. Een aantai daaronder ver- klaart zicb slechts daarom voor wettelijke regeling, omdat bet geen andere metbode ter afdoende en bljjvende beteugeling van de uit- wassen van dit verkoopsysteem mogelijk acht. Beteekenis wordt aan dit onderzoek ver- leend door bet feit, dat een groot aantai tc^passers van bet cadeaustelsel ingevulde vragenlijsten beeft ingezonden, waaruit blijkt, hoe groot bet aantai dergenen is, die nood- gedwongen dit stelsel toepassen, doch blijkens de gegeven inlichtingen volstrekt niet blind z;jn voor de veelzjjdige nadeelen, welke dit vehkoopsysteem aankleven. Geen enkele vereeniging op handels- en nijverheidsgebied heeft zicb tot nog toe v6or het cadeaustelsel udtgesproken of dit in be- scherming genomen. •K OVEREENKOMSTEN TUSSCHEN MEELFABRIKANTEN EN BABjKERS. D« Ned. Vereeniging van Hulsvrouwen, ge- alanmeerd door de persberichten over een voorgenomen trustvorming tusscben meed- fabirikanten en broodbakkerijen, waarbij tavene is ontworpen een wijze van prijszei.- ting voor bet meel zoowel als voor het brood, heeft zicb om nadere inlichtingen gewend tot het departement van oeconomische zaken en arbeid. Haar word medegedeeld, dat de minister deze zaak met den regeeringscommissaris in behandeling heeft genomen, zoodat voora'lsnog geen nadere mededeelingen verstrekt kunnen warden. De vereeniging beeft nu, als vertegenwoor- digster van 33.000 huisvrouwan den minister verzocbt am ook aan de belangen van de con- sumenten de gewenschte aandacht te schen- ken en zoo de bedoelde regeling noodzakelijik mocbt blijken, althans de noodige waarborgen te scbeppen om te voorkomen dat deze be langen zouden worden gescbaad. Verdere prjijisverhooging van eerste voe- dingsmiddelen, welke, naar zij vreest, van een toepassing van de voorgenomen regeling bet gevolg zau kunnen zijn, is n.l. in dezen tijd, waarin de huisvrouw op allerlei wijzen moet tracbten te bezuinigen, naar haar meening niet wel te verdedigen. DB VEENKOLONIALE AARDAPPELOOGST STEUN VAN DE ROGGETEELT. Op vragen van het Tweede Kamerlid Van Voorst tot Voorst in verband met de voorge- door F. J. A. Li. CORDENS. (Nadruk verboden.) 29) (Vervolg. „Nu ja, maar het lag toch voor de band, dat wij op zoek zouden gaan naar een uit- weg", meende mjjn vriend. ,,Iemand zoo slim als de begum kon zonder gevaar die onder- stelling maken. Dat we bewaakt worden is wel mogelijk, maar ik geloof het niet en ik beb er trouwens nog niets van bemerkt. Eer- der geloof ik, dat ze overtuigd zijn, dat we hier geen uitweg zullen vinden. En nu weer die aanbieding om een paard voor ons beschikbaar te stellen, dat is toch wel een bewijs, dat ze osns vrijheid van beweging laten. Van die paarden moeten we gebruik maken, oude jongen; met een goed paard kom je een heel eind weg, en daarmee kunnen we eens verder- op een kijkje gaan nemen in dit wonderlijke land. Er wordt hier toch handel gedreven. Ze hebben hier allerhan.de dingen, die de plaats niet oplevert. Waar komen die vandaan, of tlever: hoe komen die hier binnen? Dat Dsoeten we uit zien te visschen; de weg van den handel is meteen een uitweg voor ons". Zijn optimisme bracht me weer in wat betere stemming, en we besloten onze gevan- genschap, die in ieder geval bijzonder draag- m was, zoo goed mogelijk door te komen. „Het Is hier een goed land", lachte Alfred, ,,we hebben geld en cheques en kunnen geen •ent kwijt worden; eten en drinken volop, paarden en bedienden, en het kost niets". In den namiddag kwam Bengor op bezoek. Hjj vloeide over van dankbaarheid jegens Alfred, want zjjn moeder was veel beter, winds zjji trouw de medicjjn bad ingenomen. ijEr mee doorgaan", zei Alfred met een nomen beperking van den veenkolonialen aardappeloogst voor 1933 en betreffende het nemen van maatregelen tot steun van de raggeteelt, heeft de Minister van Oecono mische Zaken en Arbeid geantwoord: Het ligt inderdaad in de bedoeling der regeering, aan te dringen op een beperking van den veenkolonialen aardappeloogst voor 1933, echter niet tot 50 pet. van den oogst van 1932, maar tot 65 pet. van den oogst van 1929. Maatregelen zijn in voorbereiding om de teelt van rogge te steunen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Van den Heuvel 1. Is het juist, dat aan den steun, welke eventueel in 1933 aan de fabrieksaardappelen zal worden verleend voorwaarden zullen ver- bonden worden, voor nog vender gaande be perking van de teelt? 2. Is de Minister niet van oordeel, dat af- geizien van deze beperking, nevens den steun voor fabrieksaardappelen noodig is, ter voor- koming van algeheele ineenstorting van hot veenkoloniale bedrijf, steun aan de rogge- verbouw 3. Is de Minister, mede met het oog op den tijd van zaaien van de rogge, bereid spoedig mede te deelen of hij voomemens is steun- voorstellen ten behoeve van de rogge binnen zeer korten tijd aanhangig te maken? heeft de Minister geantwoord: 1. Deze vraag wordt bevestigemd beant- woord. 2. Maatregelen zijn in voorbereiding om de teelt van rogge te steunen. 3. Welke steunvoorstellen ten behoeve van de roggeteelt zullen worden aanhangig ge- maakt, kan thans nog niet worden mede gedeeld. Spoed wordt betracht. EEN HUMANE OORLOG ONMOGELIJK. "Sir Geoffrey Salmond, de opperbevelhebber van de Engelsche luchtmacht, heeft op een bijeenkomst te Londen geprotesteerd tegen afschaffing van het luchtwapen. De wensch hiertoe is gebaseerd op de verkeerde meening, dat een humane wijze van oorlogvoeren moge- ljjk zou zijn. Dit is niet zoo. Het lucht wapen is het afschrikwekkende middel tegen den oorlog, dat oait te vinden is. De bewe- ring, dat het luchtwapen een gevaar zou be- teekenen voor het voortduren van de bescha- ving, is volkomen onjuist, aangezien het ge vaar voor de beschaving voortvloeit uit een langen duur van den oorlog. Alies wat een oorlog kan bekorten, moet gehandhaafd blij- ven en de luchtstrijdkrachten zijn hiervoor her machtigste wapen. Het is in hoofdzaak te danken aan de Engelsche militaire vliegtui- gen, dat in de afgelegen deelen van het Brit- sche rijjk na den grooten oorlog de vrede kan wonden verzekerd. De Engelsche luchtmacht vormt een wapen, dat in geval van nood steeds paraat is en nog nooit heeft gefaald. HITLER KRIJGT GEEN RANS. De poging van Hitler om de opdracht tot poising voor een parlementair kabinet veran- derd te krijgen in een opdracht tot vorming van een presinentieel kabinet is, sohrrjft de N. R. Crt., mislukt. Hitler heeft zelfs geen poging gedaan om aan de eerstbedoelde opdracht gevolg te geven. Hij heeft zich daarbij beroepen op die opdracht zelf in dien zin, dat deze was ge- bonden aan dusdanige vooi-waarden, dat er van een parlementair kabinet toch geen sprake zou zijn. Volgens Hitler was de in- nerlijke tegenspraak die in deze opdracht gelegenwas van dien aard, dat elke poging van den beginne af tot mislukking gedoemd was. Wij hebben dezer dagen al gewezen op het zonderlinge dat de president iemand op dracht zou geven een parlementair kabinet samen te stellen, doch zich de benoeming voor twee der voornaamste posten zelf voor- behield. Hitler's klacht is evenwel, dat men van de zijde van het rijkspresidentschap de macht der partijen aanzienljjk versterkt heeft door van te voren te verklaren dat hij het vertrouwen van den rijkspresident niet bezit en dus een parlementaire meerderheid moet zoeken. Dat is echter een spelen met woor- den. Als Hitler niet den rijkspresident ver- zocht had, hem een presidentieel kabinet te laten vormen, zou dit gemis aan vertrouwen niet aan de openbaarheid zijn prijsgegeven. Het antwoord dat staats-secretaris Meissner Hitler heeft gegeven heeft, zegt trouwens niet, dat Hitler niet het vertrouwen van den rijkspresident zou hebben, doch dat het hoofd van een presidentieel kabinet slechts een bij- zondere vertrouweling van den rijkspresident kan zijn. Wat nog heel wat anders is. Voor het overige zal men goed doen het antwoord van Meissner in gedaehten te houden, daar het op duidelijke wijze de verschillen tusschen ernstig gezicht, alsof hij zijn leven lang niet anders had gedaan dan zieken genezen, „er mee doorgaan, net zoo lang als ik je gezegd heb, dan zal je eens zien, hoe flink je moeder weer wordt". Om de waarheid te zeggen, was ik even blij als Bengor zelf. Ik wist, dat bq Keening hoofdzakelijk de bedoeling had voorgezeten om zich Bengor tot vriend te maken, maar ik hield mijn hart vast bij de gedachte, dat hy zijn diagnose misschien verkeerd had gesteld. In geval de oude vrouw niet beter werd of dood ging, was onze ellende niet te overzien geweest. Maar Bengor was in de wolken. ,,Helpt die medicijn voor alle ziekten?" vroeg hij. „0 neen", antwoordde mijn vriend, ,,die is maar in enkele gevallen bruikbaar". „0", zei Bengor nadenkend, en toen meer tot zichizelf sprekend dan tot ons: „Kon de oude man op den berg ook maar beter wor den!" ,,De oude man op den berg? Wie is dat?" vroeg ik. ,,Dat is Darlai Ohungh; hij behoort nog tot onze familie en staat bekend als een heilige. Zijn geheele leven heeft hij in boetedoening doorgebracht, en nu woont hij daarginds in de eenzaamheid op den berg Garout, ruim drie uur hier vandaan." ,,Zoo, is de heilige man ziek?" vroeg Alfred. ,,En gaat gij hem niet bezoeken?" ,,Niemand zou het wagen dat te doen," was het antwoord. „Slechts eens in de maamd, op den eersten dag der nieuwe maan, wil Darlai Ohungh bezoek, en dan stroomen van alle kanten de menschen naar hem toe, om met hem te bidden en de woorden van wijsheid uit zijn mond te hooren. Gedurenide twee dagen is het dan druk op den berg; maar als die dagen voorb.ij zijn, trekken alien weer heen, en niemand zou het wagen, op straffe van zijn vloek, hem voor de volgende nieuwe maan te storen in zijn boetedoening en heilige over- peinzingen. Den laatsten keer, dat wij bij hem waren, was hij ziek; hij kon bijna niet meer loopen en sprak moeilyk. Wij drongen aan om bjj hem te blijven, maar h,iji wedgerde. Wij stelden hem voor, spoedig terug te komen, maar hij schudde het hoofd en zeide: „Op den een presidentieel en een parlementair kabi net uiteenzet. Alleen is daarbij de voor- waarde verzwegen, die aan Hitler gesteld was irizake de portefeuilles van rijksweea- baarheid en buitenlandsche zaken en die in derdaad in strijd was met de opvattingen inzake een parlementair kabinet zooals die ook in Messner's brief tot uiting komen. De tegenstanders van Hitler zien in zijn houding niets anders dan een poging hetzij om aan de verantwoordelijkheid te ontkomen, hetzij om toch de macht geheel aan zich te trekken. Het is jammer, dat de rijkspresi dent bij zijn voorloopige opdracht niet royaler te werk is gegaan. Dan zou hebben kunnen blijken in hoeverre Hitler inderdaad voor de verantwoordelijkheid terugschrikt en tevbns in hoeverre het mogelijk zou zijn om in den huidigen Rijksdag een regeeringsmeerderheid bijeen tekrijgen. Thans kan Hitler er zicb altijd op blijven beroepen, dat hem geen zui- vere kans gegeven is. De groote vraag is thans of met het eindigen van de episode Hitler nu ook alle kans op vorming van een parlementair kabinet is verkeken. Het merk- waardige is, dat zulks weliswaar in de eerste plaats natuurlijk zal afhangen van de op- drachten, die Hindenburg verder zal ver- leenen, maar dat het overigens zal afhangen van de houding van Hitler of althans van de nationaal-socialistische partij. Wij hebben al meer opgemerkt, dat onder de huidige omstandigheden het vormen van een meerder heid zonder de nationaal-socialisten onmoge- ljjk is. Deze hebben ook te kennen gegeven, dat zij niet wenschen deel te nemen aan een kabinet, waarin zij niet als sterkste partj de leiding hebben. Dat zou er op wijzen, dat alleen de vorming mogelijk is van een parle mentaire minderheidsregeering, die dan ver zekerd zou moeten zijn van den min of meer welwillenden steun van Hitler en de zijnen. Dan doet zich echter weer de vraag voor of Hindenburg niet de voorkeur zal geven aan een presidentieele regeering, die naar den geest is van de partijen welke voor het vormen van een parlementaire regeering in aanmer- king kwamen. Van een proef k la Papen schijnt men ook in presidentieelen kring genoeg te heibben. Men ziet daar klaarblijkelijk in, dat een re geering in voortdurenden strijd met den Rijksdag op den duur tot onvruchtbaarheid gedoemd moet zijn- De huidige crisis moge moeilijk op te lossen zijn, dat zij tot dat in- zicht geleid heeft valt in ieder geval toe te juichen. DRIE DORPEN IN BRAND GESTOKEN. De Chineesche legatie te Londen heeft Don- derdag een bericht gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat volgens een telegram uit Nanking de Japansche troepen ten Oos- ten van Moekden, in de dorpen Ping-Tingsjan, Litsoeken en Sjien Sjin Pao 2700 Chineesche boeren, w.o. vele vrouwen en kinderen, met machinegeweren hebben neergeschoten en de drie dorpen hebben in brand gestoken en met den grond gelijk gemaakt. De reden daarvan zou zijn, dat de bevolking de Chineesche vrij- wllligers zou hebben gesteund. Slechts 130 personen zouden in lev.en zijn gebleven. Volgens het verhaal van een vluchteling hadden de Japanners den boeren bevolen, in het open veld bij elkaar te komen om een on derzoek in te stellen naar hun schuld. In- plaats van een onderzoek moesten zij echter nearkndelen, waarna het vuur uit de machine geweren werd geopend, terwij! de oogst ter beschikking zou zijn gesteld van Koreaansche kolonisten. Van Japansohe zijde yvordt dit bericht tegengesproken. SCHATTERS VAN GRONDEN. De Arrondissem-ents-Rechtbank te MLddel- burg heeft tot deskundige (schatterder gron- den, gelegen in het Calamiteuze Waterschap ,,Tien honderd en Ziwarte", gemeente Cad- zand, benoemd. de heer J. Becu-de Hullu te Groede. Door den Dijkraad is benoemd de heer F. J. van der Plassche te Oostburg en door Ged. Staten de heer D. J. Dees te Ter Neuzen. Voor de Calamiteuze polders Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt, gemeente Zaam- slag, is door de Rechtbank benoemd de heer L. A. C. van Esibroeck te Hengstdijlk, door den Dijkraad de heer L. Moes te Ter Neuzen en door Ged. Staten de heer E. P. Polderman te Nieuw- en St. Joosland. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be kend, dat omtrent ondenvolgende gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: Bos sleutels, J. Machielsen, Kerkhoflaan 23. Kinderhandschoen, S. Vaal, Schoolplein 15. wmwr. i»»/ia i—i iiti ,rjB——wwm—wmm* dag der nieuwe maan, eerder niet." En toen zijn wij iheengegaan, en wij vreezen, dat wij hern niet levend zullen terugzien." „Is die man ai oud?" vroeg ik. „Ja, heel oud; niemand weet eigenlijk hoe oud hij is. Hij stamt uit ons volk, maar woont hier eerst een jaar of twintig. Zjjn heele leven heeft hij reizende en bedelende doorgebracht, en omdat hij zeer geleerd en van hooge kaste is, vond hij overhl een wel- kom onthaal. Als pelgrim heeft hij de vier groote heilige plaatsen van Indie bezocht. Te Kedar Nath, daarginds in de Himalaya, werd hjj gekleed in het gele gewaad der Yogis, en, het hoofd met asch bestrooid, trok hij naar het Oosten, naar Puri, waar de groote tem- pel is van Jaggemauth. Vandaar ging hjj Zuidwaarts, naar het heilige Rameshwaram en keerde, na de tempels van Dwarka Nath in het Westen bezocht te hebben, naar zijn geboorteland terug. Er zullen er weinigen zijn onder de Brahminen van Indie, die ge daan hebben wat Darlai Chungh deed." Onize bediende, die wederom als tolk fun- geerde, dikte het verhaal van onzen vriend nog wat aan. Tijdens zijn verblijf in Bombay had hjj den heiligen man bezocht, die toen als kluizenaar leefde in een rotshol te Kennery, in de jungle ten Noorden van Bombay. Darlai Ohungh zat daar echter niet alleen; in de rots waren honderd en acht cellen uit- gehouwen met als eenig meubel een steenen bank. Al die cellen hadden uitzicht op het wjjde land en de hooge bergen in de verte, en de meeste waren bewoond door menschen, die zich in de eenzaamheid aan boete en verster- ving wjjdden. „Dat is een merkwaardige man," zed Al fred tegen mjj, „dien moesten wjj eens gaan bezoeken. Misschien is hjj wel de man, die..." Ik gaf mijn vriend een wenk op te houden, daar ik hem al begrepen had. Als die Darlai Chungh dezelfde was, die met zijn idiote voorspellmg over het heiligdom van Chinda- war de oorzaak was, dat wjj hier werden op- gehouden, dan was het wel de moeite waard hem een bezoek te brengen. ,,Dat is een goed idee," zei ik tegen mijn vriend, ,,we zouden er te paard heen kunnen gaan, ten minste", en nu wendde ik me tot Zakje met spans en 2 kinderspeentjes, A. Kappers, Hoekschebrug P 43a. Vulpotlood, R. Loof, Steenkamplaan 73. Daimes handsc'hoen, P. Herrebout, Edle- boog 12. Belastingmenk, N. Vermeulen, Tholens- straat 27. Autodop, C. W. Udo, Westkolkstraat 3. Horlogeketting, J. J. Bliek, Nieuwesluis P 38a. Kinderhandtasch, J. van Luijk, Noordstraat. VARKENS SMOKKELHN AAN DE ZEIEUWSOH-VLAAMSCHE GRENS. De Belgische bladen melden een roekeloos en brutaal feit van varkenssmokkelaars aan de grens. Tusschen Eede en Stroobrugge reden twee vrachtanto's met varkens, die uit Z.-Vlaanderen kwamen. Op het haltgeroep van de Belgische douanen reden zij met versnelde vaart door. De tolbeambten maakten toen on- miiddellijik van hun wapens gebruik en losten 27 schoten in de richting der vrachtauto's. Geen enkele kogel trof echter doel, zoodat de smoklkelbuit den ambtenaren ontsnapte. Wan- neer het met dezen sluikhandel op deze wijze voort bljjft gaan, kan het niet anders of er zijn binnenkort doaden te betreuren. RIJKSWATERSTAAT. Op Woensdag 28 December a.s. des voor- middags 11 uur zal aan het gebouw van het pravinciaal bestuur te Middelburg worden aanbesteed: het onderhoud van het Neder- landsche gedeelte van het kanaal van Sluis naar Brugge, gedurende de jaren 1933, 1934 en 1935 (raming 460 per jaar). Vrijdag herdacht mej. P. van Dorsselaer den dag, waarop zij 55 jaar geleden in dienst trad der familie van WaesbergheJanssens. Het ontibrak de jubilaresse niet aan belangstelling. De heer A. B. Roelofs, onderwijzer alhier, heeft eervol ontslag gevraagd als zoodanig en zal op pensioen gaan. POLITIEREXIHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 29 Nov. 1932. De volgende zaken werden behandeld E. J., oud 43 j., cafehouder te Westdorpe, werd verdacht dat hij op 16 October 1932 te Westdorpe Julema Janssen heeft beleedigd. Eisch: 7,50 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. J. M. J., huisvr. van P. T., oud 48 j., zonder beroep te Westdorpe, werd ten laste gelegd, dat zij op 16 October j.l. te Westdorpe resp. Valentina van Hoecke, Eduardus Janssen en Juliana Jansen heeft beleedigd. Eisch25 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: 15 boete of 5 dagen hechtenis. M. H., huisvr. van K. L., oud 42 j., zonder beroep te Hontenisse, werd beklaagd, dat zij op 7 October j.l. te Walsoorden Maria Elisa beth Asselman heeft beleedigd. Eisch10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. E. J. d. B., oud 42 j., landbouwer te Sluis, werd verdacht dat hij op 24 October 1932 te Sluis (Heille) Maria de Smet heeft geslagen en gestompt. Eischf 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. P. B., oud 26 j., bakker te Groede, werd ver dacht dat hjj op 24 October 1932 te Groede Susanna Catharina Goossens heeft geschopt. Eisch: 25 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak15 boete of 5 dagen hechtenis. I. J. M., oud 26 j., werkman te Groede, werd ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 29 op 30 October 1932 te Breskens in de voor het publiek toegankeljjke localiteit van de heiberg „Centraal" opzettelijik den rijksiveld- wachter Koole heeft beleedigd. Eischf 20 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. F. B., oud 57 j., paardenslager te Clinge, werd beklaagd dat hij op 30 Augustus 1932 te Clinge Isabella Vlaming heeft bedredgd met een geopend knipmes in de hand, daarbjj be- dreigende woorden uitende. Eischbekrachtiging van het verstek-vonnis. Mr. P. C. Adriaanse vroeg een voorwaar- delijke straf op te leggen. Uitspraak: 1 maand gevangenisstraf voorw. proeft. 3 jaar, met vernietiging van het ver- stekvonnis. Bengor, „als de kluizenaar geen bezwaar zal maken ons te ontvangen. We zouden niet wil- len, dat 2jijji vloek ons trof." Bengor dacht een oogenblik na. ,,Dat zou ik niet denken," zei hij eindeljjk. „Darlai Chungh zal zien, dat gjj vreemdelingen zijt en met goede bedoelingen tot hem komt. Zijn bevelen gelden voor ons, die zijn volgelimgen en aanhangers zijn, maar niet voor u." Bengor scheen het nog zoo kwaad niet te vinden, dat wjj van plan waren naar den berg Garout te gaan. Misschien dacht hjj aan de mogelijkheid, dat Keening nog wel een mid- deltje zou vinden om ook den ouden man te genezen. ,,Zoodra we terugkomen," zei ik hem, .zul len we u berichten, hoe het hem gaat. Maar vertel eens, hoe komen we aan den berg?" „Uw bediende gaat met u mee tot aan den voet van den berg, om u den weg te wijzen. Daar kan h® dan op uw terugkomst wachten. want het is hem niet geoorloofd mee naar boven te gaan. Mij is last gegeven paarden voor u beschikbaar te stellen; laat die zorg maar gerust aan mjj over, ik zal maken, dat dit goed in orde komt. Morgen kunt gij er al gebruik van maken. Intusschen geef ik u den raad bijtijds te. vertrekken, want het is een heel eind naar den berg Garout, en in de ochtenduren, als de zon nog niet hinderlijk is, is het heerlijk rijden. Voor het noodige pro- viand zal Dar Djeeling zorgen". Den voigenden ochtend heel vroeg, nadat wij de noodige kruiken koud water over ons hadden uitgegoten in onze primitieve bad- kuip en een licht ontbjjt hadden genuttigd, kwam Djeeling met de paarden. Het waren dezelfde, die wjj hadden bereden op onzen tocht naar Chindawar, en het was alsof de trouwe dieren ons kenden, zoo staken zij de koppen naar ons uit. Onze bediende zelf had een klein langharig beest met een plompen kop; van alle kanten was het behangen met pakjes proviand en dingen, die we noodig komden hebben onderweg. Sarja van onzen buurman kwam ook nog aansleepen met een groot pak gekookte rijst en vruchten, een ge- schenk voor den kluizenaar. Zooals aan alle jonge weduwen in een Hindoegezin viel haar het vroege opstaan en het meeste huiswerk A. v. H., oud 21 j., metselaar te Selzaete (B.), werd verdacht dat hjj op 23 October j.l. te Sas van Gent een glasruit in het ca£6 van Collier heeft vernield. Eisch25 boete of 25 dagen hechtenis;. Uitspraak25 boete of 10 dagen hechtenis. ONEERLIJK AMBTENAAR. B. en W. van Dordrecht hebben een amb- tenaar der gasfabriek geschorst wegeos fraude met gaspenningen tot een bedrag van 3000. VERBRAND. Te Waalwijk viel het 1%-jarig kind van deo heer Pullens in een emmer met kokend water. Het kind is aan zjjm verwondingen overloden. DOOR EEN AUTO GEDOOD. Zaterdagavond is op den weg van Tongeren naar Maastricht, tusschen Veldwezel en Vroenhoven, de ongehuwde W. Paulussen uit VeldwezeJ, die op zijn fiets zat, door een luxe- auto, bestuurd door Wulfrak uit Maastricht, aangereden en gedood.De bestuurder van den auto heeft een lichte wonde gekregen. DOODELIJK ONGELUK TIJDENS EEN JACHT. Onder de gemeente Varik be vond zich Maandag een gezelschap jagers in het veld. Een der jagers, ir. Adr. de Vries, directeur der N.V. Heesselsche Steenfabrieken voorheen W. I. de Vries te Rossum, sprong met een polsstok over een sloot. Het geweer, dat niet in rust stond, werd hiema aangereikt door een stokkendirager. Vermoedelrjk stootte de stokkendrager tegen den trekker. Althans het wapen, dat met den loop naar voren gericht was, ging plotseling af. De voile lading trof den heer De Vries in de borst. Hij was onmiddellijk dood. EEN BEHOOVING. Zaterdagavond kreeg de 65-jarige koop- man Levie Schlosser, wonende in de gemeente Den Ham, bezoek van een woonwagen- bewoner uit de buurt, zekere Van E., die hem een glas water vroeg. Plotseling viel de man op S. aan en sloeg hem met een kniuppel ver- scheidene malen op het hoofd. De oude man wist echter naar buiten te vluchten, doch werd door Van E. in een sloot geworpen met de be doeling hem te verdrinken. S. wist uit de sloot te kruipen en verder te vluchten, Hjj schreeuwde luidkeels om hulp en de dader vluchtte. Hjj had geen gelegenheld gebad iets te rooven. De politie stelt een onderzoek in. De dader is voortvluchtig. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GETROFFEN EN GEDOOD. Vrjjdagmiddag was de 49-jarige landbou wer A. de Graaf te Haastrecht in den stai bezig, den staart van een koe met een ijzer- draad op de binden. Dit jjzerdraad is met de defecte lichtleiding in aanraking gekomen, waardoor de landbouwer den vollen stroom door het lichaam kreeg. De te hulp geroepen medicus kon niet anders dan de dood consrta.- teeren. EENMAAL IS GEEN MAAL In de Vrjzelstraat te Amsterdam stond een vrachtauto, beladen met pakken sigaren, De chauffeur was even weg geweest en toen hjj terug kwam, was een pak sigaren ontvreemd. Terstond reed de brave naar het naastbjjzijnde politiebureau om van den diefstal aangifte te doen. De handjegauw had dezen gang van zaken blijkbaar verwacht, want toen de chauf feur buiten kwam, was alweer een pale sigaren verdwenen DE AARDSCHOKKEN IN ONS LAND. Door toevallige omstandigheden zjjn wjj in aanraking gekomen met een Nederlandsch ingenieur, die eenigen tjjd in Amerika heeft vertoefd en daar veelvuldig omgang heeft ge- had met seismologen, deskundigen op het ge- bied van aardbevingen, aldus de ,,N. R. Crt.". Hjj veirtelde iets, dat in verband met de aard- schokken van de laatste dagen weliichJt het vermelden waard is, n.l. dat een Amerikaan- sche seismoloog van naam hem reeds in 192S toen zij over de drooglegging van de Zuider zee spraken, had gezegd, dat dit werk wel eens min of meer belangrjjke bewegingen in den bodem van ons land teweeg zou kunnen brengen. Ter toelichting van deze voorspelling had de bedoelde geleerde er op gewezen, dat bjj de drooglegging een gedeelte van den bodem. ten deel. Zjj had haar wittem sluier weer voor het gelaat en groette ons, maar ging weer naar huis terug zonder ons aan te spretoen. Onze toebereidselen waren spoedig gemaakt en wij stegen op. Het was een heerlijke mor gen en een frissche koelte woei ons te ge- moet; de lacht was doorgenird van de uit- wasemingen van bloemen en heesters; langs de bergen v66r ons dreven lange nevelsiier- ten en hoogerop flikkerde sneenw op de steile toppen van den Himalaya. Hier en daar voor de huizen zagen wij jonge vrouwen knieien, die met bloemen- figuren van rijstkorrels den drempel versier- den, als een zegebede voor hen, die gedurende den dag zouden in- en uitgaan. Verderop kwamen we jonge meisjes tegen met groote koperen kannen op het hoofdze hadden water geput aan een bron en sloegem bjj onze nadering den sluier neer. Het was een heer lijke rit langs goed bebouwde velden en door geurige tamarinden-boschjes. Het viel ons op, dat het land veel volkrijker was dan wij bad- den gedacht. Bij een kleine beek hielden wjj halt en namen een bad in het koele water, dat den voet van een zachtglooienden heuvel be- spoelde. Djeeling gaf ons het teeken, dat het tijd was om weder te paard te stjjgen, wilden wij v66r de groote hitte den Garout bereiken. Een pad leidde Over den heuvel en vandaar hadden wjj een prachtig uitzicht over hot omliggende land. Achter ons ontwaarden wij den somberen kegel van den tempelberg van Chindawar en rechts en vodr ons een opeen- stapeling van hooge bergen. Aan onze linker- zijde was een groote uitgestrektheid vtak land, waarboven novels dreven. „Dat zjjn de groote moerassen," vertelde onze bediende. „Het is levensgevaaxlijk, daar doorheen te trekken, als men niet heel nauw- keurig den weg kent." We reden verder. De menschen, die hier en daar in de rijstvelden werkten, riepen ons van uit de verte het welkom toe, maar weldra hield het bebouwde land op en kwamen wjj door boschjes met allerhande tropisch ge- boomte. (Wordt vervolgd.j

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 5