I 1 De oorsprong van ons Sinterklaasgebak STUUR1NRICHTING VAN EEN AUTOBUS BAAKT ONKEAAR. Reeds in de vijftiende eauw bekend. Oe Sint als Huwelijksbemiddeiaar. pereeel aangehcud-en ©en 27jarige koopman terzake van het onttrekken van genoemde sninderjarige aan het ouderlijk gezag. VIJFTIG SCHAPEN VERDRONKEN. Tydens een storm zijn Zondagnacht de gor- zen buiten den Zeedijk te Herkingen onder- geloopen. Ruirn vijftig schapen van den land bouwer E. Struijik zijn op het Diederiksche gors verdronken. X>e autobus van de Rrockway Maatschappij die Dinsdagnacht can kiwart voor twaalf uit Leiden in de riohting Haarlem was vertrok- fcen, is op den hoek van de Geverstraat en de Deutzstraat te Oegstgeest, vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting, in voile vaart tegen een paal van de tramlbaan ge- reden. De wagen is vrijwel geheel vernield. In de autobus waren 18 passagiers gezeten. Er waren aoht min of meer emstige gewon- den, die bij omiwonenden zijn binnengebracht. Verscheidenen van hen werden door glas- scherven gewond. Vooral de bestuurder en een passagier, die op de voorlbank had plaats ge nomen, waren er emstig aan toe. Een van de gewonden is in het academische ziekenhuis ppgenomen. DE AARDSCHOKKEN. Men meldt ons uit Veghel, dat men daar bevreesd is voor de telkens terugkeerende aandschakken en dat verseheidene ingezete- nen het dorp hebben verlaten en zicih naar elders hebben begeven. Men vreest onder de boerenibevolking dat de oude boerderijen, die reeds veel van de schokken geleden hebben, xullen instorten. Dientengevolge overnachten velen in klppenhokken en sohuren. Te Oss heeft men geconstateerd, dat vele nieuwe huizen scheuren in de plafonds hebben. HAITI'A EE BOERDERIJ VERBRAND. Maandagavond omstreeks zeven uur brak tengevolge van onbekende oorzaak brand uit in de kapitale boerderij, bewoond door den heer Ars, gelegen te Vierlingsbeek, aan den weg naar Overloon. Zeventig varkens, vijftien koeien en zes paarden gingen mede in de vlammen verloren. Slechts een gedeelte van den oogst kon gered word en. De boerderij brandde totaal af. Alles was verzekerd. De bewoners waren op het oogenblik, dat de ■brand uitbrak, naar de kerk. DE HUISKNECHT VAN DR. PHILIPS. Omtrent de arrestatie van den gewezen huisknecht van dr. ir. G. L. P. Philips meldt de conre spondent van het Hbl. te Weenen: De politie te Weenen verrichtte de arresta tie ten huize van de moeder van den man. Hij was eerst twee dagen geleden naar Weenen teruggekeerd en heeft een volledlge bekente- nis afgelegd. Hij beschuldigt den gearresteerden mede- plachtigen schoenmakersknecht er van hem tot de misdaad te hebben aangezet. HOUTVESTER VERMOORD. Maandag is de houtvester Mendel uit Kup- ferhammer bij Gleiwitz in een bosch van het district Brzezinka vermoord gevonden. Zijn hond lag doodgeschoten naast hem. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Alle zakken van den vermoorde waren leeg. Mendel was Zondagmiddag aJleen voor een rondgang uit- gegaan. Korten tijd later werden drie scho- ten gelhoord. DE STORM. De hevige storm die Zondag en Maandag boven Engeland heeft geoed, heeft 4 dooden geeischt. In de haven van Gofleston bij Yar mouth aan de Engelsche Oostkust is een auto te water geraakt. De beide inzittenden ver dronken. Bij bet eiland Wight zijn twee zeil- booten omgeslagen. Twee personen kwamen om het leven. Te Margate aan de monding van de Theeans en op andere plaatsen werden deelen van de boulevards door de golven ver nield. De huizen werden emstig beschadigd, de kelders liepen vol. iGEWELDIGE BRAND OP BROADWAY. Op Broadway te New-York is Maandag een geweldige brand uitgebroken, welke het geheele verkeer in het amusementscentrum tot stilstand braoht. Het vuur is ontstaan in een door Russen bestuurde nachtclub; het greep direct om zich heen. De brandweer was met zeer veel materiaal aanwezig. De loka- Mteiten der club brandden evenwel geheel uit. Er was een sterke rookontwikkeling. Dertig brandwaohts door rook bedwehnd, moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. De schade beloopt ongeveer 35.000 dollar. GKVECHT VAN WERK WILLI GEN TEGEN STAKENDE MIJNWERKERS Te Springfield in den Staat Illinois kwam het op zes plaatsen in het naijngebied tot schermutsellngen, die naderhand overgingen tot groote gevechten, van stakende mijnwer- kers tegen werkwillige mijnwerkers, politie en militaire troepen anderzijds. De leden van de United Mine Workers- organisatie zijn bereid voor vijf dollar per dag aan het werk te gaan, tegen weik loon de leden der radicale mijnwerkresorganisatie, die uit den ouden bond zijn getreden, in staking zijn gegaan. Toen de leden der United Mine Workers door de stakers niet tot de mijnen werden toegelaten, schaarden zij zich aan de zijde van politie en militairen. Verseheidene personen werden gearresteerd. STORM EN SNEEUWVAL IN ENGELAND EN SCHOTLAND. Zondag en Maandag heeft boven Noord- en Midden-Engeland een hevige storm gewoed, die op sommige oogenblikken een snelheid van 110 KAI. per uur beredkte. Het stoomschip Britannic" arriveerde met 23 uur vertraging te Liverpool. Op de Wear kwamen twee stoomsohepen met elkaar in botslng, en bij het eiland Islay liep ©en trawler aan den gTond. Op eenige plaatsen in Schotland woedden sneeuwstormen, waardoor het verkeer grooten last ondervond. Bij Inverness bleven twaalf automobielen in de sneeuw steken, zoodat de inzittenden de auto's verlieteoi en htm reis te voet voort- zetten. ONBETAALDE KLEEREN. De ex-burgemeester van New-York staat bekend om de zorg waarmee hij zich kleedt •en de correcte netheid waarmee hij zijn keu- rige kleeren draagt. In dat opzicht doet zijn vrouw niet voor hem onder. En dat kan ook door Dr. H. WESTERMAN. Het feestgebak dat wij in de November- en Decembermaand, voornamelijik echter op den Sint-Nicolaasavond met dampende choco- lade plegen te snoepen en algemeen bekend is onder den naam van speculaas, dagteekent minstens reeds uit de XVe eeuw. In die eeuw ontmoet men reeds het St. Nicolaasbrocd of volgens een oude Dordtsche stadsrekening ,,St. Claes-baksel". Elders heette het feestge bak „St. Glaescoeck". Het werd niet alleen aan groote menschen ten geschenke gezonden, maar het werd ook aan de kinderen uitge- deeld. Het uitdeelen van gebak aan de kinde ren vond niet alleen in ons vaderland plaats, maar ook in Duitschland en Frankrijk. De ultdeeling van koek gesohiedde in ons- land nu eens door de geestelijkheid, dan weer door het stadsbestuur. Zoo werd van wege de stad in 1403 te Dordrecht ,,honinc-01aes- coeck ende taert aan die keyndens op hunne patroom St. Nyclaes" gegeven. Bij de „Glaes-coeck" behoorde ook het .amandelbrood"dat onder de „hoogtij-giften" reeds in vele stadsrekeningen der XVe en XVIe eeuw vernield wordt. Men heeft wel eens gevraagd, of dit amandelbrood ons marsepein is. Geheel oniwaarschijnlijk is het niet. Marse pein is volgens de woordafleiding van Nieuw- land, Bilderdijk en Kiliaan het verbasterde Italiaansche woord marzapane, een gebak, dat uit dicht op elkander geperst amandeldeeg bestond. Het Sint-Nicolaasgebak moet wel iets zeer gemakkelyk, want indien men de berichten in de Amerikaansche couranten mag gelooven heeft mevrouw Walker de bedenkelijke ge- woonte haar dure kleeren niet altijd te be- talen. Zij zal zich voor het opperste gerechts- hof van den staat New-York moeten verant- woorden wegens het niet betalen van een be- drag van 12.000 dollar voor kleeren, die zij ge- kocht heeft en ook draagt maar niet heeft be- taald. Van September 1928 tot Maart 1931 bestelde en ontving mevrouw Walker tus- schen de 50 en 100 japonnen en 40 hoeden. Daaronder waren een avondmaqtel met ber- melijpen voering, van 1625 dollar, een laken jas van 725 dollar, een satijnen blouse van 150 dollar, 13 avondjaponnen te samen 4300 dollar, een zakdoekje van 10 dollar en ettelyke paren kousen van 5% dollar het stuk. Het is bekend, dat James Walker de repu- tatie genoot, de netst gekleede heer van New- York te zijn maar het schijnt dat mevrouw Walker op het gebied van kleeren niet minder veeleischend was. OM 86 GROSCHEN. In Weenen heeft eenige maanden geleden een houtfirma faillissement aangevraagd, waama een langdurige procedure volgde over de schuldvorderingen die ingediend waren. Een crediteur had zijn vordering ingediend en kreeg daarvan bij toewijzing zeker percen tage. Eerst nadat de uitdeelingslijst verbin- dend was verklaard, bleek hem, dat zijn vor dering 86 groschen lager op de lijst stond dan zij in werkelijkheid bedroeg. De crediteur wil- de van die 86 groschen ook zijn percentage hebben en begon dus een proces cm vemieti- ging van de beschikking waarbij de uitdee lingslijst in het faillissement verbindend was verklaard. De rechter moest hem gelijk geven, maar oordeelde de somma van 86 groschen te gering om de geheele faillissementsprocedure opnieuiw te laten plaats hebben. EEN GRENSINCIDENT. Uit Bourtange wordt aan het Nieuwsblad van het Noorden geschreven: Een eigenaardig grensineddent houdt in deze omgeving de gemoederen bezig. De landbouwer B. woont ongeveer een kilo meter van de NederLandsch-Duitsche grens in het pas voor korten tijd omtgonnen moeras- gebied te Wollingshuizen in de gemeente Vlagtwedde. Deze streek wordt Wollings- huizen-over-den-dijk genoemd. Zoo dicht aan de grens is er natuurlijk omgang tusschen Nederlanders en bewoners aan de andere zijde van de landsgrenzen. Het is dan ook begrij- pelijk, dat de Duitschers probeeren sommige levensmiddelen, die in Duitschland duurder zijn dan in ons land, hier te betrekken. B. ver- kooht aan een Duitsoher twee zakken tarwe- meel onder voorwaarde, dat hij het meel op zijn land, dat zich ot de grens uitstrekt, zou neerleggen. De Duitsoher zou het halen en over de grens smokkelen, nadat het meel be- taald was. Met het smokeklen zelf wilde B. zich niet bemoeien. Dit speelde zich af op 9 November. Des namiddags, het was nog niet donker, bracht B. de twee zakken meel tot op onge veer honderd meters afstand van de grens, waarbij hij gebruik maakte van zjjn fiets. i Toen hij stond te wachten op den kooper, die i langs een voetpad uit Duitschland komen zou, zag hij langs dat voetpad een fietser aan- komen, die kennelrjk dronken was, want hij viel eenige keeren met zijn rijwiel om, maar vervolgde toen zijn weg en kwam langs een noordelijker gelegen voetpad op Nederlandsch gebied. B. zag hem achter zich in het land verdwijnen en schonk verder geen aandacht aan hem. Hij ging naar de grens om te zien, of zijn kooper nog niet kwam, en zag toen in de heide op Duitsch gebied een anderen man, die zich daar verstopt had. B. begreep wel, dat dit een Duitsche douane was. Hij ging daarop terug naar zijn rijwiel, waarbij de twee zakken meel (op eigen land) lagen. Toen hij ter plaatse was aangekomen, zag hij den man, dien hij tevoren dronken op een fiets had gezien, dwars door de landen op hem af komen. Op een afstand van ongeveer dertig meter riep de man hem in plat Duitsch iets toe, wat hij niet verstond, en loste direct daarop uit een revolver vijf schoten op hem, waarvan de bijzcniders zijn geiweesf. Breero stelt „marse- peyn" gelijk met taert". Rcemer Visscher schijnt het zeer smakelijk gevonden te hebben. j In zjjn „Sinnepoppen", welke in 1614 versehe- nen, spreekt hij van „soetsmakende marsse- pijnen". Een ander didhter Jan van der Veen, i die kort na de hervorming in 1578 of 1587 te j Haarlem geboren werd en later apotheker te Deventer was, sdhreef in 1642 een boek, ge- titeld: ,,Zinnebeelden, otfte Adamsappel, ver- siert met seer aerdige conest-plaeten", waarin hij een afbeelding van een marsepein gaf, met j d©ze regels eronder: Aenschout dees Marsepyn vol poppegoet en j bloemen vengult, gefeieremiert, men kan 't niet alles noemen, I Vol loveren geflikt op't ongevroren ijs, Maer waiter binnenschuylt, dat werd den snoeper wijs. Doze besahrijving van marsepein komt vrij wel overeen met dit gebak, zooals wij het ge- kend hebben in de dagen, toen de gezondheids commissie er nog geen nadeel imzagen, dat de banketbakkers het St. Nicolaasgebak vergul- den lieten door jonge meisjes, die op een ,,ver- guldpartij" werden gevraagd en waarvan Hil- debrandt in zijn „Camera Obscura" zoo gees- tig weet te verhalen. Hoe het marsepein er in de XVIe eeuw wel uitzag, blijikt uiit een „recept om marsepein te backen" dat we in een kookboek van dien tijd vonden. „Neemt amandelen, die eenen dach en nacht in schoon water hebben gelegen, die also sclhoon gemaect zijn, alst mogelijk is, stoot die, altijt met vers water inspringende, dat j geen olie en worde. Dan neemt also vele goet witte zuyckers als amandelen. Alst al wel 't saemen gestooten is en met rooswater ge- lenget, so doeget 't saemen in eenen ijdelen dop, ende settet in een panne en latet backen in den oven ende besprengt dat wel met zuy- cker en rooswater ghemenght, dat niet te seer en verdrooge. Ghlj moget oock backen in een panne over't vuyr, maer siet dan wel toe, dat het niet en verberne. Als ghij 't diech maect, suidyt met rooswater lengen ende overspren- gen". Ter Gouw meent, dat het amandelbrood het- zelfde gebak was, als waaruit tegenwoordig onze banket- of boterietters bestaan. Dat die ovenheid eens aan den vorm van de speculaas aanstoot heeft genomen, komt ons onwaarschijnlijk voor. De paarden, molentjes, schepen, vrijers en vrijsters, waaruit onze spe- cu'laasvormen bestaan, zijn al heel oud. Deze vormen waren de heeren van „den Gerechte der Stadt Amhem" in het jaar 1622 een doom in het oog. Dit soort gebak werd bij een keur van 3 December van dat jaar verboden, om- dat ze "nyet alleen strijdende teghens alle goede ende polityk" waren, maar vooral omdat zij strekten tot ,,superstitie ende afgoderije" en de burgers afleidden van den ,,ware Godes- dyenst", omdat de speculaasjss ,,'t facoen van eenighe beelden" hadden. Uit het voorafgaande blijikt, dat het Sinter- klaas-gebak in den loop der eeuwen weinig verandering heeft ondergaan. Trouwens niet alleen het gebak, maar ook het van choco- lade of suiker vervaardigde bakerkindje, dat men ook thans nog wel aan jonggehuwden zenidt, is al heel oud. Volgens Joes a Leydis schijnt dit een overblijfsel te zijn van de vro- me devotie tot den St. Nicolaas, die in de XVe en XVIe eeuw ailom geeerd werd als de „hy- idok-maker", dat wil zeggen huwelijiksmaker en niet, zooals men er later, toen het woord niet meer begrepen werd, van maakte: „hei- ligmaker". En daarom sohonk men vroeger en of- sehoon in mdndere mate sohenkt men ook thans nog ter herinnering aan den „hyldck- maker" vrijsters en vrijers van speculaas en taai-taai, alsmede harten van suikergoed, marsepein en chocolade. (Nadruk verboden.) EEN EIGENAARDIG KERKHOF. Op het eiland Luzon, dat tot die eilanden- gxocp oer rviLiippijiien oehoort, heel't men een heel eigenaardige begraafplaats. Men vtndt uaar n.i. op ae hoogste bergtoppen groepen van 10 tot 25 iij'ken, die geheel gekleed z(jn. Het zijn de lictoamen van personen, die lang geieuen zijn gestoiven en ca,e daaiheen ge- biacht zijn, waar ze door de heete lucht sterk uitdrogen. Zij worden daama ails mummies toewaaid. EEN JEUGDIG MOORDENAAR. Voor den Berlynschen jeugdreohter stond een 16-jarig „regeeringskind" terecht, die een duibbelen moord heeft gepleegd op den sohil- der Baars en zijn vrouw en die van plan was een aanval te doen op de bekende fiimactrioe Lilian Harvey. De jonge verdackte, Ernst Waldaw, heeft zijn leven lang, hoe kort het ook is, met de justitie te doen gehad. Reeds heel jong werd hij onder toezicht van een z.g. jeugdibureau gesteld, dat hem tenslotte liet opnemen In een psychopateninrichting op het eiland Sylt. Hij maakte daar kennis met het echtpaar Baars, dat zijn vacantie op het eiland door- breicht en dat zich zijn lot aantrok. Waldow begaf zich na zjjn ontslag uit de inirichting naar Berlijn, waar hij Baars hielp in zijn werk. Op een dag greep hij een bijl, doodde zijn beide weldoeners en vluchitte met een paar honderd mark. Waldow heeft verder bekend, dat hij met een medeplichtige een plan had opgesteld em Lilian Harvey te berooven. Zij zou tijdens een autotocht worden aangevallen, of hij zou zich aan haar woning vervoegen, om haar handteeikening te vragen. Het plan kon ech ter niet uitgevoerd worden, daar hjj wegeam den duibbelen moord werd aangehouden. De jeugdrechter veroordeelde den moorde- naar tot 10 jaar gevangenisstraf, het maxi mum in verband met zijn jeugd. DE SPAANSCHE STIERENGEVECHTH9L Ook de Spaansche stierengevechten lijden onder de crisis, en wel zoodanig dat men ran een langzaam uitsterven spreekt, iets dat vret geen mensch zal betreuren, die zonder voor- ingenomenheid is. De belangstelling gaat een anderen haurt uit: in 1930 waren er nog 300 echte s tic ran ge vech ten, in 1932 slechts nog 214. De achteruitgang doet zich vooral roaden in Anidalusie, dat de bakermat was van de corrida's. Het groote grondbezit heeft er at- genomen: de lander(jen van de ..grandea" en van de groote stierenfokkers zijn onteigend. Alleen te Madrid en in badplaatsen handhaven zich de stierengevechten; te Barcelona xjjn zrj van 33 in 1931 op 23 gevallen en te Seville van 13 tot 6. De gevechten zijn ook minder moorddadig geworden; in 1931 kwamen 10 toreadors om, in 1932 slechts 66n en dan nog door zijn over- moed. Maar doordat de toreadors zich min der vragen, is het schouwspel ook minder levendig en het publiek blijkt er minder ge- noegen aan te beleven: kaime gevechten trek- ken geen volk! EEN ARTS GEARRESTEERD ONDEB OPZIENBARENDE OMSTANDIGHEDEN. Het Hamburger Tageblatt" deelt mede, dat dr. Enoch te Hamburg is gearresteerd, daar hij er van wordt verdacht, minderwaardige sera te hebben geproduceerd, die hij met een valsch contrdlemerk in den handei heeft ge- bracht. Volgens het blad heeft hg zijn bedryr ook voortgezet, nadat hem bekend was ge worden, dat door de inspuiting met die sera de emstigste ziekteverschijnselen zich hadden voorgedaan. Bovendien zou hij paardevleesch hebben goedgekeurd voor de menschelijke con- sumptie, hoewel de dieren met de sera waren belhandeld. Na aanivankelr;'k uitvluchten te hebben gezocht, heeft dr. Enoch later bekend. De justitie deelt officieel mede, dat dr. Enoch is gearresteerd. REDDING VOOR SARRASANI. Het circus Sarrasani, dat thans in Dresden vertoeft, was den ondergang nabij. Door ln- grijpen van de Saksische landsregeering schjjnt de naaste toekomst voor het circus nu toch weer veilig gesteld. Een bedrag van 30.000 mark wordt aan Sarrasani ter be schikking gesteld voor den overtocht naar Berlijn. Ook de stad Dresden zal hulp ver- leenen. In Berlijn hoopt Sarrasani dan wat op krachten te komen, om daama de reis naar Zuid-Amerika te kuimen aanvaarden. VOETBAL EN REVOLVERS. Bij de beslissing om het kampioenschap van Argentdnie tusschen River Plate en Indepe- diente is het volgens „De Telegraaf" zeer stormachtig toegegaan. En nu waren het eens niiet de spelers die hier schuld aan hadden, maar het publiek. River Plate heeft den titel gewonen en dat is juist de reden. Deze club is nl. verre van populair in Argentinie. De wedstrijd werd door meer dan 60.000 toe- schouwers bjjgewoond, die tot hun spijt „de club der millionnairs" met 30 zagen winnen. Dezen bijnaam ireeft River Plate gekregen, doordat de spelers zulke hooge gage's ontvan- gen. Dat wil het publiek in Argentinie bljjk- baar niet. Reeds voor den aanvang van den wedstrfld ontstonden er relletjes in het publiek. Eerst werd men handtastelijk, daamatrok men revolvers en werd er lustig op los geschoten. Drie zwaar- en 100 lichtgewonden werden het slachtoffer van deze schietpartij. In Europa kan men zich niet voorstellen, dat onder zulke omstandigheden den wed strijd toch doorgang kon vinden. Maar een geweldige politiemacht wist het publiek te kalmeeren tot het aanvangssignaal. Van dat moment af waren de toeschouwers door het spel te zeer geboeid om elkaar nu nog in de haren te vliegen. In het River Plate-elftal blonken vooral Ferreyra en Pucelle uit, terwijl bij Indepe- diente Seoane een fraaie partij speelde. De nieuwe Argentijnsche kampioenen gaan nu op toer naar Europa. De eerste wedstrpd wordt in Italie gespeeld. HUIS VOOR VIJF SHILLING VERIKOCHT. Een vrouw uit Glasgow heeft bij toeval een huis met tien kamers, dat duizenden ponden sterling heeft gekost, voor de soon van slechts vijf shilling gekocht. De koopster, mrs. Mary Reid genaamd, liep bij het verkooplokaal, toen het plotseling begon te regenen en zij liep het lokaal binnen, om te schuilen. Zij had nog nooit een verkooping bijgewoond en luisterde vol belangstelling naar hetgeen werd gezegd. De afslager deelde mede, dat in veiling werd gebracht het huis van den heer W. H. Coats, lid der bekende Engelsche garenfinma, en dat hij dit pereeel imzette voor 20. Een der aan- wezigen, vroeg wat met 20 werd bedoeld en de afslager antwoordde twintig shilling. Nie- mand opende zijn mond, om dien inzet te ver- hoogen en mistroostig vroeg de afslager, of niemand vijf shilling wilde bieden. Mrs. Reid antwoordde ja en tot haar groote verwonde- ring werd haar het pereeel toegewezen. kogels hem rakeiings langs het hoofd suis- den. Hij vluchtte, achtervolgd door den man, die een Duitsche kommies bleek te zijn. Deze naderde hem en dreigde hem nogmaals met de revolver, maar schoot niet meer. B. sioeg verder op de vlucht en kon op een afstand zien, dat de kommies de twee zakken meel van zijn land wegnam en daarrnee over de grens verdween. Behalve dat deze Duitsche beambte, die op Nederlandsch grondgebied niet de minste bevoegdheid heeft, poging tot doodslag pleegde, maakte hij zich dus ook nog schuldig aan diefstal van het meel. B. heeft een en ander aan de plaatselijke politic meegedeeld, die een onderzoek instelde. Aan de overzijde schijnt men te beweren, dat alles zich op Duitsch grondgebied heeft af- gespeeld. De grensscheiding is ter plaatse echter zeer duidelijk, een slootje loopt tusschen het Nederlandsche ontgonnen bouwland en de Duitsche onontgonnen moerassen. De justitie uit Winschoten heeft deze zaak in onderzoek genomen. De vorige week is onder leidlng van Mrv.Kneepkens, officier van justitie te Winschoten, ter plaatse een uitge- breid onderzoek ingesield. KINDERJUFFROUWEN PER UUR. De economische crisis heeft in Hongarije een nieuw beroep in het leven geroepen, n.i. dat van zich per uur verhurende kinder- juffrouwen. De eerste, die dit beroep uitoefent, heeft zich aan het publiek met de volgende advertentie voorgesteld: „Mevrouw! Indien U tijd ontbreekt om met Uw klaine te gaan wandelen, belt U mij even op, en ik sta voor 60 Heller per uur te Uwer beschikking." De advertentie had succes, want er meldde zich een groot aantal ,,klanten" aan, zoodat het nieuwe beroep wellicht in een behoefte blijkt te voorzien. EEN YO-YO VOOR TWEE PERSONEN. Werldustige studemten van de technische hoogeschool te Boedapest hebben een yo-yo vervaardigd die slechts door twee personen gelijktijdig gehanteerd kan worden. Deze monster-yo-yo meet in doorsnee een halven meter, is bevestigd aan een touw van vier meter en weegt verseheidene kilo's. ZONDERLINGE PERSMANIEREN VAN EEN AMERIKAANSCHE KRANT. Een Amerikaansche krant had twee foto's gepubidceerd, blijkbaar bedoeld als illustraties van den tegenwoordigen deplorabelen toestand in Engeland. Op de eene zag men 't Bucking ham Palace, „bestormd", zooals het onder- schrift luidde „door duizenden bij nieuwe ongeregefldheden". Op de andere zag men den koning, met hoogen hoed op, in een open rijtuig rijden en oogensehijnlijk minachtend een pathetisch beroep van de werkloozen om aalmoezen afwijzen. De Daily Express heeft de ontdekking ge- daan dat de foto's weliswaar echt waren maar dat de eenige fout er van was dat zij een heel ander soort gebeurtenissen voorstel- den. De eerste foto was- eenige jaren geleden genomen toen een reusachtige menigte trouwe burgers zich om het Buckingham Palace ver- drong om den koning te verwelkomen bij zijn terugkeer, na zijn ziekte, uit Bognor. De andere stelde een bekende jaarlijksche episode voor op de Epson Downs, waar de zigeuners met het koninklijke rijtuig plegen mee te hollen in de hoop een geldstuk van den koning te krijgen! EEN AFGRIJSELIJK SCHOUWSPEL. Vrijdagmorgen werd de brandweer te Leip zig gealarnieerd voor een brand in de Felsen- kellerstrasse. Met groote moeite kon de brandweer de woning btnnendringen, waar zij het volgende schouwspel zag; alle meubelen waren ondersteboven gekeerd. Alle laden waren openge.broken en gevuld met hout en •kolen, terwijl bovendien klaarblijkelijk alles met petroleum was overgoten. In het midd#n van de kamer lag het l'j|k van den edgenaar, die als zenuwpatient bekend stond, en zooals bleek, het huis in brand had gestoken nadat hij zich met een ijzerdraad aan het plafond had opgehangen. Door de hitte was de draad gesmolten en vond men het lijk van den on- gelukkige gedeeltelrjk verbrand in het midden van de kamer. MONSTERPROCES IN BOSNIe. Te Banjaloeka, de hoofdstad van het gelijk- namige, sinds den werefldoorlog van Joego- Slavie d-eel uitmakende Bosnische district, is thans een aanvang gemaakt met de ibehan- deiing van het proces tegen 120 boeren, die in het voorjaar van 1932 een aantal graanopslag- plaatsen te Priedor, eveneens in Bosnde, heb ben geplunderd. Naar de verdachten verklaren, was him daad het gevolg van den ernstigen honger- snood, welke in den winter van 19311932 in geheel Bosnie en Herzegowina heerschte. Sonets was er dagenlang geen stukje eten voor vrouw en kinderen beschikbaar. Ten slotte trokken 3000 boeren naar de centrale opsilagplaatsen te Priedor, ten einde den autoriteiten te venzoeken, graan te ver- deelen, opdat zij ten minste wat brood konden bakken. De gouverne-ur van het district liet zich echter door zijn zenuwachtdgheid ver- leiden tot den weinig kieschen uitroep: „Wat zaniken jullie toch om graan Ga maar grazen!" De hongerige boeren waren toen dermate in woede ontstoken, dat zij in plaats van te gaan grazen de graanopslagplaatsen bestorm- den en na deze volkomen te hebben leegge- plunderd met hun buit naar huis trokken. Algemeen verwacht men, dat de rechtbank de grootst mogelijke clementie zal doen gelden. TERECHTSTELLING MET GAS. Volgens een berichtje van de „New York Herald" uit Carson-city in Nevada, worden daar maatregelen getroffen om een ter dood veroordeelde door middel van een doodeijjk gas terecht te stellen. In den staat Nevada is de terechtsteiling met gas sedert 1925 in gebruik. ONGELUK OP EEN ZWEEFBAAN. Op de zweefbaan van Freiburg naar den Schau-ins-Land is Zaterdagavond een cabine ontspoord en gevallen. De bestuurder en een toerist zijn gedood. Een tweede is zwaar ge wond. Het ongeluk is veroorzaakt door on- achtzaamheid van den bestuurder, die voor het vertrek de cajbine niet op beide kabels ge- koppeld had, ondenweg niets van zijn fout sohgnt te hebben gemerkt en niet of te laat gefbruik gemaakt heeft van de verschillende mogelijkheden, om te stoppen. MISLUKTE „GRAP In den nacht op Zondag zijn de bewoners van Neustettin uit hun slaap gewekt door een hevigen knal. Op den hoek van de Augusta- en Moltkestrasse hadden verseheidene leerlin- gen van het Puerstin Hedwigngymnasium, die van een clubavond huiswaarts keerden, voor de woning van Studienrat Thiede een helsche machine tot ontploffing wlllen brengen. De bom is waarsehynlijk te vroeg ontploft. Een 18-jarigen gymnasiast, Meinhart Mix, werd de iinkerhand afgerukt. De jonge man werd ook aan het gelaat gewond. Eenige kame- raden kwamen met den schnik vrjj. De ge- wonde werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij nog in den loop van den nacht moest worden geopereerd. Zijn toestand is emstig, doch niet levensgevaarlyk. Het sohgnt slechts een kwajongensstreek te hebben moeten zijn en niet een aanslag met eenigen achtergrond. Hoe de jongens in het bezit van de helsche machine zijn gekomen, zal uit het ingestelde paiitde-onderzoek moeten blijken. ZIJN EIGEN ARM GEAMPUTEERD. Te Mendota in den staat Illiois kwam een landbouwer tgdens het werk op het land te vallen, waardoor zijn linkeranm door den trac tor, waar hij mee werkte, werd vertorgzeld. Met een mes sneed hij den arm af, liep toen naar de dichtsbijigelegen telefoon, die ongeveer een kwartier verwijderd was en telefoneerde om hulp. Bij aankomst in het ziekenhuis werd de amputatie voltooid en verklaarden de doctoren, dat de man door zijn energieke daad zijn leven had gered.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2