VEL0 DE wringe7 Predikbeurten. Feuilleton - vertellingen 8 P 0 B T. RECHTSZAKEN. IfPI A Nederl. Wasch- en Wringmachines w fldUU SINDS 30 JAREN AAN DE SPITS. VOETBAL. BRABANTSCHE BRIEVEN. *unn«-n ook al de wihkeliers aan den Horloge- wedstrijd deelnemen. Op Woensdag 30 November, zal Sint-Nico- laas, gevolgd door Zv/arte Piet, met de boot van 12 uur in Ter Neuzen aankomen. Aan de boot zal hij wederom door de jeugd van Ter Neuzen worden opgeiwacht. We hopen dat St. Nlcolaas dit jaar niet zoo verreisd zal zijn als 't vorige jaar. HET BESTUUR. ZONDAG 20 NOVEMBER 1932. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9y2 u., Dr. L. J. Cazemier, bev. van den hulpprediker; 2 u., de beer J. W. van Swigchuim, Intree. Sluiskil. 9y2 u. en 2 u., de heer L. Dek. Axel. 914 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u. en 2 u.( Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Geteformeerde Kerk. Ter Neuzen. 9% u. en 2 u., Ds. S. Groeneveld. Axet 9 u. en 2 u., Ds. Post. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. C. B. Bavinck. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdlenst. .Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Lokaal ,,Eben-IIaezer". Kerkboflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., de heer J. Huizinga, Evangeli- satie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8 Mi en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. Arrondissemcnts-Rechtbank te iMiddelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 18 November 1932, de volgende vonnissen uit- gesproken J. H. B., oud 44 j., muzikant, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd, is wegens op- lichting veroordeeld tot 2 maanden gevange- nisstraf met aftrek van het voorarrest. S. D., huisvr. van A. d. B., oud 36 j., zon der beroep te Breskens, is wegens diefstal veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. H. J. v. d. O., oud 67 j., kassier en ontvan- ger van polders, is wegens verduisteringen in dienstbetrekking veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. Door C. C., oud 23 j., winkelbediende te Breskens, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van de Rechtbank te Mid deiburg van 7 November 1932, waarbij hij terzake van verduistering is veroordeeld tot 1 maamd gevangenisstraf. Door J. W. den D., oud 19 j., varensgezel te Zaamslag, is hooger beroep aangeteekend tpgen het vonnis van den Politierechter te Middeiburg van 1 November 1932, waarbij hy wegens mishandeling is veroordeeld tot 30 boete of 15 dagen hechtenis. Door den Arnbtenaar van het O. M. bij het Kantongerecht te Ter Neuizen is hooger heroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Ter Neuzen, waarbij W. A. de J., winkelier te Axel, is vrijge- sproken van de hem tenlaste gelegde over treding van de Loterijwet (prikplankj Door P. M., oud 73 j., zonder beroep en M. M. M., oud 40 j., verlofhoudster, beiden te OostbuTg, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Oostburg, waarbij zij ter zake van overtreding van de Drankwet zijn veroordeeld, eerstge- noemde tot 200 boete of 50 dagen hechtenis en laatstgenoemde tot /75 boete of 10 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen hoeveelheid drank. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Strafzitting van 8 Nov. 1932. Veroordeeld wegens overtreding: Art. 17 Binnen aanv. reglement. J. A. d. L., Ter Neuzen, 1 of 1 d. h. Motor- en Rijwielwet. M. S., Axel, 1 of 1 w. tuchtsch.C. D., Biervliet, /2 of 1 w. tuchtsch.; J. L. M., Axel, 3,50 of 2 w. tuchtsch.L. R. E., St. Jansteen, 10 of 5 d. h.; G. S., Zwaag, /3,50 of 3 d. h.; J. W., Zwaag, 3,50 of 3d. h.; K. S., Ter Neu zen, /5 of 3 d. h.; L. D., Axel, /3,50 of 3 d. h.; O. J. E. V., Westdorpe, /5 of 3 d. h.; A. D., Westdorpe, 1 of 1 d. h.A. H., Evergem, 1 of 1 d. h.; W. J. A. G., Zaamslag, /3,50 of 3 d. h.; H. H., Boom, /5 of 3 d. h.; J. d. F„ Zaamslag, 5 of 3 d. h.; J. S., Ter Neuzen, f 1 of 1 d. h.; J. H. H. S., Ter Neuzen, f 0,50 of 1 d h.; L. J. v. H., Hoek, /5 of 3 d. h.; M. v. d. H., Ter Neuzen, /2 of 1 d. h.; F. W. D., Hoek, 3,50 of 3 d. h.; W. D., Hoek, 2 X /I of 2 X 1 d. h.; J. v. H., Hoek, 5 of 3 d. h.; L. C., Sas van Gent, 2 of 1 d. h.; M. J. R., Ter Neuzen, 3,50 of 3 d. h.; A. K., Heinkens- zand, /3,50 of 3 d. h. Art. 86d regl. op de wegen. A. d. Z., Hoek, 2 of 1 w. tuchtsch.; L. K. d. R., Ter Neuzen, 5 of 2 w. tuchtsch.J. J. G. d. F., Axel, /4 of 2 d. h.; H. d. P., Axel, /5 of 3 d. h.; A. Z. en J. v. A., Zaamslag, /6 of 3 d. h. Art. 59 Drankwet. P. K., en A. J. M., Ter Neuzen, 1 of 1 id. h. Art. 12 Bagger regl. -Ml P., Ierseke, 5 of 3 d. h. Art. 68 Arbeidswet. E. A. G., Ter Neuzen, /2 of 1 d. h. Art. 16 regL Rivieren en Kanalen. T. S„ Zwyndrecht, 25 of 10 d. h. Art. 453 W. v. S. H. W., Selzaete, 10 of 5 d. h. Art. 427 W. v. S. R. B., St. Denys Westrum, /5 of 3 d. h. Art. 11 IJkwet. L. J., Goes, 4 X 1 of 4 X 1 d. h. Loopt licht, wring t krachtig. Zeer solide gebouwd. De eenige werkelijk-roestvrije wringer Zware rollen met rubber van de allerbeste kwaliteit. dat gegarandeerd met loslaat! Vraagt de condities! (.XUgoz. Mtxl. EEN VALSOH PROCES-VERBAAL. De*Dordtsche rechtbank heeft den vroege- ren veldwachter P. K. te Ridderkerk, tegen wien veertien dagen geleden wegens het op- maken en gebruik maken van een valsoh pro- ces-verbaal door het O.M. drie jaar gevange nisstraf was geeischt, veroordeeld tot een ge- vangenisstrof van twee jaar. BRIDGE. Reeds gedurende een paar jaren hebben tusschen de Bridge-clubs te Oostburg en die te Ter Neuzen iederen winter een tweetal ontmoetingen plaats, waarvan de eerste alhier en de tweede te Oostburg wordt gehouden. De eerste vier wedstrijden werden door Oostburg gewonnen. Zaterdag j.l. bad alhier de eerste ontmoe- ting in dit seizoen, waaraan 7 paren uit Oost burg en Ter Neuzen deelnamen, plaats, die eindigde in een overwinning van de Bridge- club uit Ter Neuzen. Nadat Ter Neuzen in de eerste vier ron- den een voorsprong van 5180 punten verkre- gen had, volgde in de vijfde ronde een verlies van 3615 punten. In de twee laatste ronden was Ter Neuzen weer in de meerderheid, zoo- dat zij ten slotte met 3035 punten dit con- cours in haar voordeel beeindigde. Na afloop reikte de voorzitter, de heer Priems, met een toepasselijjk woord den prys uit aan het paar, dat dien avond het beste resultaat had bereikt, de heeren Pols en De Decker, die in totaal 10.275 punten hadden be- haald, terwyl de beeren uit Oostburg tegen ben 3575 punten konden plaatsen, zoodat zij met 6700 punten in de meerderheid bleven. WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. KON. NED. VOETBALBOND AFD. IV. le klasse. BW-MW. NACMiddeiburg. Blerj erbeideN OAD. NACMiddelbrug. 2e klasse A. RBC—Hero. MEVOTemeuzen. DongenDe Baronie. VlissingenDOSKO. TSCBreda. 3e klasse A. Sassche BoysDe Zeeuwen. Terneuzen IIVlissingen II. Middeiburg IIAxel. 3e klasse B DOSKO-IIZeelandla I. ZierikzeeHansweert. GoesMEVO II. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. le klasse B. Hulst IIHontenisse. ClingeStoppeldijk. UzendijkeF.C. Sluis. STEENSluiskil. 2e klasse B. ONW IAxel II. KoewachtW estdorpe. 2e klasse E. Hoofdplaat H—Biervliet. 3e klasse B. Westdorpe IISluiskil II. BKVVStoppeldijk II. Terneuzen IVONW II. Middeiburg, onze Zeeuwsche Eerste Klas- ser, heeft vorige week, door Longa met 3—2 er onder te bouden, twee zeer kostbare pun ten in de wacht gesleept. Het zag er anders naar een gelijk spel uit, hetgeen reeds een mooi resultaat zou zijn geweest, tot op het laatste oogenblik het winnende punt werd gescoord, waardoor Middeiburg zich 5 pun ten boven den hekkensluiter kon opwerken en.,ziet e,r niet naar uit, dat de groen- witten het bij deze mooie overwinning zullen m* gaat de reis van Middeiburg naar N.A.C. te Breda. TWEEDE KLASSE. R.B.C.Hero. R.B.C. in Roosendaal krijgt een harden noot te kraken en wij gelooven niet dat zij er in slagen zal dien noot te consumeeren, want Hero heeft Zondag weer getoond, dat zij nog steeds tot de candidaten voor het kampioen- schap behoort. R.B.C. heeft ook nog een mooi htl doc? 6en nederlaag tegen Hero zou aar eemge plaatsen in de ranglijst kosten en haar in den middenmoot brengen. Om de spanning in de competitae te houden zou een overwinning van de Roosendalers wel ge wenscht zijn, maar toch gelooven wij, dat Hero zich de sterkste zal toonen. Mev oTemeuzen Onze stadgenooten gaan voor de tweede maal m dit seizoen hun geluk beproeven in Bergen op Zoom en naar wij hopen en ver- wachten thans met meer succes dan de eer ste maal toen een onverwachte gevoelige nederlaag hun deel werd. Tegen Dosko kreee ^!LP ^k eIfta1' wat men zou kunnen ken'dT'if6611 V°et aan den grond' telkens ble- ken de Bergenaars de vlugste en kwamen de rood-zwarten, die tot dat°oogenblik n^g on gestagen waren, te laat. Wat men ook beerde het hielp niet. Het tem^2^ Ter- neuzen te vlug en het gevolg hiervan was de eerste nederlaag. Nu wij &>ndag Terne^zen h6bben gezien. is het vertrouwen Si ploeg Shheel teruggekeerd zij hebben zich dien dag geheel geglven en a 1° he eft prachtige PartiJ terugzien ook al heeft een overwinmng haar werken niet be- bekroond. Mevo is tot op heden er alleen in S^.om eea gelijk spel te verkrijgen en g wel tegen Dosko, haar stadgenoot, welke club nog bovenaan in de ranglijst prijkt. Waar Mevo nog een zeer gevaarlijke plaats inneemt, zij zich geducht inspannen om zoover mogeltjk van De Baronie verwijderd te blii- ven en zal het voor Temeuzen oppassen zijm dat zij van dit streven niet de dupe wordt. irect het open snelle spel toepassen is hier- voor het eenige en goede middel, want in kracht is Terneuzen zonder twijfel de meerdere. DongenDe Baronie. De Baronie treft het weer niet nu zij Zon dag tegen het sterke Dongen op laatstge- noemde's terrein moet gaan spelen, want Dongen, wij hebben het vorige week gezien, is een geduchte tagenstander met een flinke achterhoede en razend vlugge vleugelspelers. Wij kunnen het niet anders zien dan dat De Baronie haar reeks nederlagen zal voortzet- ten, waardoor Dongen zich weder eenige plaatsen zal opwerken naar de hoogere region en. VlissingenDosko. Vlissingen, dat de oompetitie goed heeft in- gezet, komt tegen het sterke Dosko te staan en nu zal het er op aan komen om te toonen of zij het tegen de leidende vereenigingen kan opnemen. Met forsch spel zal zij niet veel succes hebben, zal de baltechniek een woordje mee moeien spreken en Dosko heeft reeds meerdere malen getoond dat zij over een vlug enthousiast elftal beschikt. Een overwinning van de gasten is het meest voor de hand liggend. T.S.C.—Breda. Vorige week moest T.S.C. op eigen terrein een kleine nederlaag slikken van Dosko, hier- mede was van de clubs die nog ongeslagen waren weder een afgevallen en blijven nog over Hero en Dongen. Thans speelt T.S.C. nogmaals thuis en krijgt Breda op bezoek. Breda werd vorige week door Hero met 15 gestagen en heeft thans 6 punten uit 6 wed strijden, terwijl T.S.C. een beter doelgemid- delde heeft n.l. 8 punten uit 5 wedstrijden. Zoo gezien moet aan T.S.C. de overwinning wor den toegedacht. DERDE KLASSE. Sassche Boys—De Zeeuwen Het is de Sassche Boys vorige week niet medegeloopen want geruimen tijd hebben zij de leiding gehad tegen Vlissingen II tot zij ten laatste met 32 .werden geslagen. Een overwinning van de rood-wit-blauwen zou in de gelederen van vele clubs gaame zijn ge zien daar hierdoor weer de spanning poor de bovenste plaats zou zijn toegenomen. Uit het geringe krachtsverschil blijkt wel dat de Sassche Boys niet de plaats .verdienen, die zij thans innemen. Thans komt er voor haar een goede kans om haar doelgemiddelde wat op te werken, want De Zeeuwen schijnen een periode van zwakte door te maken. Temeuzen UVlissingen II. De reserves van Terneuzen hadden vorige week een ongeluksdag, want drie strafschop- pen onbenut laten zal zeer zeker slechts zel- den voorkomen. Hierdoor ging tevens de overwinning teloor waardoor zij revanche zou- den hebben genomen op de op eigen terrein tegen De Zeeuwen geleden nederlaag. Wij zouden dus kunnen zeggen, dat deze club op gelukkige wijze aaji twee jnmten is gekomen, maar zoo is nu eenmaal de voetbalsport! lhans komt hier de club die nog steeds boven aan prijkt. Zou het aan Temeuzen II geluk- ken wat tot hiertoe nog geen enkele club in deze afdeeling heeft kunnen doen n 1 de overwinning behalen? Het is bekend, dat de reserves van Terneuzen uit beter spelen dan thuis, maar ook hierin kan verandering komen wanneer men maar onmiddellijk zich geheel geeft, vooral als de spelers krachtig gesteund worden door de supporters alhier. Eendrach- tig zal men dan moeten samenwerken en den bal vlug moeten doorgeven aan den mede- speler, die een gunstige plaats inneemt. Niet zelf wiilen doen wat een ander beter kan ten uitvoer brengen. Niet by speelt het beste, die de meeste doelpunten maakt, maar wel degene die de gelegenheid tot scoren schept. Het zou een schitterend resultaat zijn als het ongeslagen Vlissingen II alhier eens moest ondervinden, dat een eendrachtig samenwerkende ploeg in staat is haar reeks overwinningen te onder- breken. Middeiburg IIAxel. Axel en Hulst, ziedaar twee clubs die elkaar geen duimbreed toegeven, en ook in de rang lijst op elkaar volgen. Nu is Hulst er vorige week in geslaagd de reserves van Middeiburg met 40 er onder te bouden. Dit was welis- waar op eigen terrein, doch dit kan toch niet van zoo'n grooten invloed zijn geweest wan neer Middeiburg II gelijk in kracht was, waaruit wjj moeten concludeeren dat inder- d?-ad Hulst de meerdere was. Axel zal, in- dien zij althans geen slechten dag heeft, dus ook wel in staat blijken om de overwinning mede naar huis te nemen, waardoor zij tevens op de tweede plaats van de rangiest zou komen te prijken en bovendien zelfs, indien het ten minste aan de Temeuzensche reserves gelukt om Vlissingen H de 2 punten te ont- houden, in gelijk aantal punten komen met nummer 1 van de ranglyst in deze afdeeling. Men ziet hieruit, d^t nog vele verrassingen in de Derde Klasse A mogelijk zijn. Eene zeet 'r: ,,dat ie z'nen gang maar gaat; hy is gin haar beter as gij of ikke Dre". En nen aandere wist nie aanders te zeggen as: „diee Janus, och-drme!" En toen begon ie zocw geleidelijk te lachen; eerst mee z'nen mond, toen kwamen z'n oogen d'r bij, toen mee heel z n hoofd, da z'n ooren omhoog gingen en eindelijk mee heel z'n lijf, zoowda z'nen buik de e^rpels uit z'n mandje schudde! In t algemeen genomen kwam de kritiek dan hierop neer: de vrouwen vinden 't maar „zoow-zoow" van d'n Jaan en de mannen vin den 't 'n stomme streek. En wa-d-ik er van zeg Hij mot 't zelvers maar weten! 't Is zddw gelegen, 'n aander wit alty veul beter wa goed veur 'nen mensch is, dan d'n menscb zelvers veural van trouwen hebben ze allemaal kollesaal veul verstaand ten- minste, van 'n aander z'nen trouw! Van d'r ei&enOllee, laat ik zwygen. Ik koom bij veuls te veul menschen aan de deur, om eh, aftn. leder huske hee z'n kruske en Janus z'n kruske was eerst z'n Pieta (ge wit hoe ie er onder zat!) toen d'n dood van z'n Pieta en z'n nuuwe kruskezal Tonia wel worren En gij, Dre? zulde vragen. Laat ik oew zeggen, mijn „kruis" laat ik I altij maar betijen! As t lastig wordt, trek ik 't de kanten muts over d'r hoofd en 'k gaai aan d'n overkant, in de „Gouwe" 'n protje „Eln de vrouwen?" vroeg d'n Joep: .die kunne me toch ok slecht thuislaten?" „Ge denlct toch zekers nie, da m4jn sjees 'n autobus is", zee d'n Blaauwe: ,,'n blomme- tafeitje, 'nen blompot, de monica, guilie mee z'n zessen!" „Mee z'n zessenvroeg d'n Fielp. ,,Mee z'n zessen", zee d'n Blaauwe: „kefc maar" en hij telde: „ik is 66n, d'n Dr6 is twee, d'n Joep is drie en gijda mokt persies zes!" „Ik prop, wie gaat er mee?" vroeg d'n Fieip weer! „En dan nog vier wijven, da's onmeugeljjk!" riddeneerde d'n Blaauwe verders: „of of me gaan mee drie sjeezen! Da's eigenl^k ok wel leuk as ge toch nie gevraagd zijt!" ,,Zijn me nouw hier om gekomen om te proppen of om te trouwen? Prop, nogeens en veur t lest", kwekte d'n bakker. D'n Joep gong mee prop en eindelyk kon 't spul beginnen. Janus hee z'n eigen natuurlyk nie laten zien, dieen middag. Volgens Kee van „de Gouwen" zat ie in d'n Zeuvenbergschen Hoek by z'n „verloofde". ,,Zeg maar: bij onzen nuuwen hoofdeom- mesaris", zee d'n Tiest: „waant as 't net zo'n merk is as Mie-van-onzen-pastoor, nouw dan zullen me gaauw reorganisatie van 't plie- siekorps emmen, hier!" Ulvenhout, 15 November 1932. Menier, Net as ik docht: iedereen hee-t-er van staan zien Nergens kos ik van de week ko men, mee m'nen gruuntenwagel, of 't was: „Maar Dr6, datdieen J aan toch zoow ineens gaat trou wen, ee!" Of; „Dr6, vertel me's, da's toch zekers maar 'n aarig- heidje ee; da's toch heelegaar ginnem trouwsiag. Nog gin jaar weduwman, 'n groote dochter thuis, zoowdat ie toch z'nen oppas hee, - da's toch, da's toch Da waren de wefkes. En de kaerels? (Die komen teugeswoorig 6k an d'n wagel, da zit 'm in de werkeloos- heid). De kaerels? Over 't algemeen genomen gunnen ze 't 'm van harte! maken, waar d'r meestal wel eene te vinden is, die 6k even z'n „kruis" in d'n steek gelaten hee. As van zo'nen tiep z'n schouwers en z'nen mond 'n bietje omiaag hangen en as ie dan vraagt, mee 'n gezicht of ie vechten wil: ,,'n bietje stooten Dr6?" dan zeg ik maar niks, lach van binnen en pak 'nen keu vast. En as ge dan bij ons over d'n weg zouw komen gewaandeld en ge heurde de ballen teugen mekaar klotsen als mieteraljeur-vuur, nouw dan konde aan da geluid al heuren hoe 't op d'n oogenblik gesteld was mee 't huwe- lijksgeluk van die twee buljerters. Maar genogt, laat ik nie verders murme reeren over de huwelijksschipkens, d'n eene zeeman vaart altij wa fortuinlijker dan d'n aandere, da's mee elke vloot zouw. Maar om tot d'n bruigom te komen, tot d'n Jaan, hy perbeert z'n eigen weg te hou- wen. Wa veur 'nen pliesieman nie te pas komt, zeg ik maar, veural nie teugenover z'n kameraads! De rollekes zijn dan ok omge- keerd, de leste week. Wij zitten de pliesie achtema. VVaant t is schaande om 't te mot ten zeg gen, maar wy as z'n beste kameraads, wij weten nouw n6g nie 't fijne van de zaak. D'n Fielp hee-t-'m al achtema gezeten mee z'n broodsjees, maar d'n Jaan had d'n „wed- strijd" gewonnen, zal 'k 't maar noemen. ,,Da zat z66w", vertelde d'n Fielp Zondag- middag, onder't proppen. „Staai ik me daar op d'n weg", zee-t-ie: „mee m'n brood- mandje, ter hogte van de Duvelsbrug en wie komt daar aangefietst? Sjerlok Holmes! Wa doei ik? Ik doei het of ik 'm nie in de gaten heb, maar ik kieperde m'n broodmand in de sjees, keer m'n perdje enas ik goed en wel gedraaid heb, dan zie ik van Gehakt- balium daar mee 'nen gebogen rug over z'n stuur de dreef van Bouvigne inpeddelen, dat d'n enkele wandel66r, die daar kuierde,ver- schrikt omkeek, denikende dat d'n Jaan op harrestatie uit was. Ik zet m'n perdje aan, effe de zweep op z'n kruis en net toen ik op'm ging winnen, schoot ie linksom, 't ronde brugske van van Haperen op, waar ik mee m'n wageltje natuurlyk nie overhenen kan komen!" »Ge zult zien, jongens zee d'n Blaauwe: „hy perbeert ons van de bruiloft weg te hou wen, die rolmops! ,,Zijn wij soms nie deftig genogt, veur, veur, veur die nuuwe Genoveva van 'm, hoe hiet ze ok alweer!" vroeg d'n Tiest weer. „Tonia Vermunt", zee d'n bakker; „kek maar", en bij haalde de kaart van d'n Jaan uit z'nen binnenzak. Wanneer is 't ok alweer?" vroeg d'n Joep. „Morgen acht dagen", zee d'n bakker uit z'n hoofd: ,,hier sta-g-et", en weer kwam de kaart op tafel. „Dus me zullen nie gevraagd worren", stelde d'n Joep nog 's vast. ,,Zoow is 't," zee d'n Tiest: ,,maar da's de hoofdzaak nie! 't Verunomste is: kunnen guillie oew eigen ok allemaal vrij maken op Maandag -Kunnen?" vroeg d'n bakker: „kunnen? Veur zo'n gelegentheidEn dan nie kunnen? „Zoow is 't," stelde-n-ik vast: „da-d-hee mee kunnen niks te maken!" „Da's dan afgesproken", zee d'n Tiest en nouw h6'k 'n ordentelijk veurstel. Me rijen hier 's mergens om haalf zeuven weg. Ik zal juilie netjes van huis laten halen mee m'n sjees. As me dan hier en daar 's aanleggen, dan zijn me sjuust om halftien in de kerk' dan kunnen me de heksekuusie ok nog mee- maken. En as 't allegaar gedaan is dan slui- ten me mee 'n ijskoud gezicht aan, achter d'n bruiloftsstoet en me rijen mee naar 't feest!" „Da's dan in orde", zee d'n Fielp: „wie gift? En terwijl d'n Blaauwe aan 't kaarten- deelen was, schoot me in m'n hoofd, da me toch 'n huwelijkskedoow moesten aanschaffen. „De man 'nen reksdaalder?" stelde d'n veurzitter veur? ,En wa zullen me dan koopen", opperde d'n Joep. D'n Blaauwe was vlak veur 'n luiermaand, zee-t-ie. Dn' bakker zee: ,,'n kistje sigaren, waant wa-d-emnien wij mee die Tonia te maken vraag ik m'n eigen af, waant die wilt ons van 't feest houwen, mannen!" ,,Ik weet 't," zee ik: ,,'n tafeltje mee 'nen blompot er op!" „Hee-t-ie ok al", zee d'n Fielp. „Dan zet ie ze maar naast mekaar", mokte d'n Tiest uit: ,,'t veurstel van d'n Dr6 is nog 't beste". „En wie zal z'n eigen belasten mee d'n aan koop van 't kedoow, mannen?" vroeg d'n veurzitter. „Trui", zee d'n Blaauwe! „Da's goed", knikte-n-ik. ,,Maar heur's hier, Dr6", dee er d'n bakker nog by„ze mag nie verder gaan as da tientje, horre! En nouw: prop, klaveres troef". „Mot da ding ok in de sjees?" vroeg d'n Blaauwe weer. Natuurlyk", zee d'n bakker: ,,dan ineugen me mischient binnenkomen, bij Tonia's". „Da's ok weer waar", vond d'n Blaauwe. „Dan zal ik 't wel 'n end veur me uitbouwen, as me binnengaan. Da's meteen 'n sierlyke opening van d'n optocht. Eerst 't blom- tafeltje, mee d'n pot, dan effe niks, dan ik, dan d'n Joep, dan d'n Dr6, en as sluitstuk d'n bakker-mee-<z'n-driehonderd-pond. Dan ga-g- et zo'n bietje geleidelijk en schrikt de bruid nie as me afkomen". ,,Prop", riep den bakker weer. „Ik zal de monica ok maar meenemen", zee d'n Tiest: „vinden guilie ok nie, mannen dan emmen onderweuge ok nog 'n bietje pla- zier". Maar zoowas geizeed: wij konnen da-d- allegaar wel netjes in mekaar steken, w6ten dejen me niks! D n Jaan was in gin velden of wegels te zien en d'n Blaauwe kreeg 't idee, dat ie teu geswoorig as 'nen echten Sjerlok Holmes z'n eigen zwaar vermomde. Misschient staat ie wel achter 't buffet", zee d'n Tiest: „ver- momd as Kee en hee-t-ie alles geheurd wa me hier afgesproken emmen". Onwillekeurig keken me-n-'s om, waarop d'n Joep zee: „en da „veurkomen" dan?" „Kund namaken" zee d'n Tiest: „mee 'n stuk of vijf wollen dekens in dit geval". „Motten guilie mijn soms emmen?" iier) Kee. "Vier borreltjes is genogt!" kwekte d'n Tiest trug. Trui was over 't geval nie te spreken. ,,Zulke dingen doede nie stiekum", beweerde ze: „dan zat er wa-d-achter!" En ze „vond ons kearels-van-niks da me mee z'n alien nog nie in staat waren, om da planneke van d'n Jaan 's haarfijn uit te vis- scben. Dan zou zy da verken wel 'a efkes wasschen!" Ziezoow, docbt ik: nouw komen me achter de feiten. En toen 'k d'n aanderen dag avonds aan de plattebuis zat, mee m'n itran- tje, toen zee ze zoow ineens: 'k he(b Kaat ok nog gesproken, vandaag". „Kaat?" En 'k las weer deur. ,,Kaat van Pieta". „Kaatvanpleta", en 'k las verders. ,,Ja, Kaat van den Heuvel". Toen keek ik maar 's op, want er zat be- slist 'nen heimelijken drang achter d'r woor- den! „Kaat, Kaat, Janus z'n dochter! zee Trui toen. i „Oow, die; ja; zoow. En?" vroeg ik. ,,Ze is er niks c<ver te spreken, over die gekke streek van d'r vader". i ,,Mja smakte-n-ik: ,,wa zulde 'r aan doen, veur de kinders zijn zulke dingen vervelend."'' „Wa zulde 'r aan doen, wazulderaandoen!" viel Trui uit: wazulderaandoen? Is da- d-et aantwoord. As ik •As giji doodgaat" ,vuld-n-ik 't ouwe, be- kende, smoesje aan: „dan trouw tk nooit meer!" ,Hedde 't dan z6w slecht g'ad, by me?" ,Goed, dan trouw ik wel en zoow gaauw meugelijk!" „Ziede wel, da ge gin horke beter bent as de rest („De rest",) daar heurde gij ok bij amico!" ,Wa mot ik dan doen veur d'n lteven vrede", vroeg ik wanhopig. „Ge hedt zekers al wa-d-op 't oog, ee? Ouwe gek. Hoe ouwer hoe gekker!" Afijn, 'k liet ze maar betyen en toen 't zoow ver was vroeg ik: „en wa-d-had Kaat nog meer te vertellen?" „Da ze de deur uitgong! Groot gelyk". „En waar gaat ze naar toe?" Dienen, in de stad!" ,Oem!" zee ik. ,,Nie goed soms?" „Mijn 'n biet. Hee ze al 'nen dienst!" „Ja, daar en daar". -Ollee, da's 'nen klaant van me. Dan ea'k ze eiken dag zien, denk ik". „Maar gin gekkigheid, horre! Aanders gade 't durp nog deur!" ,,Ja moeke!" ,Nouw, enne die vrouw, die eh Tonia, ee „Ja, die Tonia!" „Nouw, da-d-is me 'n kadee! Htj zal z'n lol op kunnen, dieen vrouwengek!" „Vrouwengek Vrouwengek! Dit is, na Pieta de derde al, waar ie mee aan d'n gaank is, maar deus trouwt ie dan! „Wie zee da?" „Kaat!" „Zoow!" Zeker, zoow! Kaat is ok vyfentwlntlg. Heet-er oogen 6k nie in d'ren rug zitten, 't Is net d'r moeder, horre!" 'k Zweeg. „Trui", zee ze: ,,'k heb wa-d-uit gestaan mee dieen gekken ouwe!" „Ouwe?" „Ouwe, ja. Dochte gij somsen ze keek deur men ziel henen, amico, „dochte gy soms, dat de kinders nog respect hiewen veur 'nen vader, die zoow kort na z'n weduw- neerschap achter alle rokken aanlopt!" „Trui", zee ik: „nouw 66n afspraak! Ik ben nog gin weduwn66r maar as ge z66 deurgaat dan zou 'k 't wel 's gaauw kunnen worren, horre!" Toen is ze gaan zwygen. Maar d'n anderen dag, Trui kon d'ren mond nie houwen, toen hee ze me verteld, da Tonia al thuis gewist was bij d'n Jaan (en niks van gemorken, amico, niks!) en da ze aan Kaat al gezeed had: da mot daar weg. Dat mot daar staan en datte daar. En 't allerergste was nog, ze had ok gezeedwa snijde die botrammen toch dik, Kaat!" ,,Da's mijn zaakjuffrouw, had Kaat geantwoord: „ik heb 't van mijn moeder izoow geleerd!" „Net goed, lekker ioow", vulde Trui aan. ,,Maar hjj zal er onder zit ten Dr6", lachte ze as 'nen beul: „hij zal er onder zitten, zooaws le er nog noolt onder gezeten hee! Maar dat ie nie hier komt mee z'n klachten!" Toen begreep ik zo'n bietje waarom d'n Jaan zoow stiekum" is Afijn, de pap wordt nooit zoow heet ge- geten, as ie is gekookt. As Tonia hier komt, zal Trui beet 'n bakske inschenken! Let er maar 's op! Ik schei er af. 't Is meer dan wellekes gewiest. Veul groeten van Trui en als alty, gin horke minder van oewen toet k voe DR6.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 6