ALGEMEEN NIEUWS- EN APVERTENT1EBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tweede Blad. No. 8916 VRIJDAG 19 NOVEMBER 1932 72e JAARGANG BINBENLAND B TJ I T E N L A V D Autoschooi van Gent GENTSGHE AUT0SCH00L WinkeliersvereBoiging „KLIM0P" Ons St. Nicolaasfeest, De haven van TerNeuzen en de Nederlandscti-Belgischeverhoudingen ONLUSTEN, OVERVALLEN EN STUDENTENSTAKIJNGEN. TER NEUZEN, 18 NOVEMBER 1932. iL .hi iii iii infiiT i'lnrrr in HINDER WET. Verdaging der beslissing op etn verzoek om vergunning. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN; gelet op het verzoek, onder dagteekening vaa 27 September 1932, ingediend door de Ftrma V. E. GALLE te Ter Neuzen, waarbij vergunning wordt gevraagd tot bet uitbreiden van de graan schooner!) op bet perceel ge meente Ter Neuzen. sectie L no. 1638 en ge- legen aan de Nieuwediepstraat no. 103; overwegende, dat de beslissing op dit ver zoek niet kan worden genomen binnen den termtjn, bepaald in artikel 8, eerate lid, der Hinderwet, op grond dat nog niet is inge- komen het bericht van den Hoofdinspecteur van den Arbeid in het He district te Breda, omtrent bet al of niet voldoen der op te leg- gen voorwaarden aan de eiscben gesteld kraohtens artikel 6 der Veiligheidswet; gelet op artikel 8, tweede lid, der Hinder- wet; b e s 1 u i t e n de beslissing voormeld te verdagen. Ter Neuzen, 17 November 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HXJIZINGA, Burgemeesteir. J. L. DREGMANS, Wd. Secretaris. Vbor eensluidend afschrift, De Wd. Gemeente-Secretaris, J. Li. DREGMANS. gisebe franken. Zou de Nederlandsche schat kist, die haar financieele pagingen ten bate van Sluiskil moet limiteeren op 60.000 gul den, tusschen dit en morgen de miilioenen guldens, die noodig zijn tot bet realiseeren van het plan-Nypels, kunnen vinden? Of stelt men zich misschien voor, dat bet voldoende zal zijn een cheque uit te schrijven op de Belgische schatkist, welke slechts de onkosten zou hebben te betalen voor die zaken, waarvoor zorg gedragen wordt, doch waarvan ten duidelijkste is aan te toonen het productieve karakter dat deze hebben voor de politieke en economische belangen van Nederland? Dat Nederland de kwestie omtrent Ter Neuzen en der toegangawateren in zuiver egoistischen en nationalen zin wil oplossen, is haar zaak. Maar men zal aan deze zgde van de grens geen cent vinden voor deelname aan werken, welko wij niet van te voren principieel en in details hebben goedgekeurd". Wij gaven hierboven weer de vertaling van het artikel in het Antwerpsche blad en mer- ken daaromtrent alleen op, dat het niet juist weergeeft de bedoeling van den heer Nypels, als het vraagt wie de kosten zal dragen. O.i. blijkt uit diens artikel duidelijk genoeg, dat hij bedoelt de kosten te nemen voor rekening van Nederland. En zijn denkbeeld wordt bljjik- baar ook te Antwerpen niet met warme in- stemming begroet. DIENSTPLICHT. Uitspraak inzake vrystelling. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter algemeene kennis, dat een uitspraak op aanvrage om vrijstelling van den Dienst- plksht, ter Secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Tegen deze uitspraak kan binnen ti<-n dagen na den dag van deze bekendmaiking in beroep worden gekomen. a. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door diens wettigen vertegenwoordiger b. door elk der overige voor deze ge meente voor dezelfde lichting inge- schreven personen of door hunne wet- tige vertegenwoordigers. Het verzoekschrift moet met redenen om- kleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericht aan de Koningin, doeh worden ingediend bij den burgemeester, ter secretarie dezer gemeente. De burgemeester zorgt voor de door- zending. "Per Neuzen, den 18 Nov. 1932. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Antwerpsche „Neptune" van 16 Nov. •chrijft, dat bovenstaande kwestie, waaraan eenigen tjjd geleden een artikel heeft ge- wfld, opnieuw actualiteit heeft verkregen door het artikel van den heer Nypels in het „AJgemeen Handelsblad" en de opmerkingen waartoe dit de Ter Neuzensohe Gourant en hot Dagiblad van N.-Br. en Z. aanleiding gaf. Het Antwerpsche blad schrijft dan verder: ,/Dle opmerkingen hebben den redacteur van hat lrAlgemeen Handelsblad" aanleiding ge- yoven, zgn standpunt eenigszins te preci- sooren, hetgeen wij nuttig oordeelen hier ter voorlichting onzer- lezers weer te geven. Het schijnt ten eerste, dat het wetsont- warp dat bij het Nederlandsche parlement is ingediend, niet verder gaat dan de ont- ©igening van de terreinen, noodig tot het graven van het eerste dok bij Sluiskil. De uitgaaf zal niet grooter zijn dan 60.000, dsuar iedere supplementaire storting met het oog op den catastrophalen toestand der Nederlandsche schatkist als een utopie moet worden beschouwd. Het betreft hier dus nog slechts een prin- cjpieele beslissing, welke echter voldoende is om te doen uitkomen, het groote belang, dat in de toekomst voor Nederland zal gelegen ztyn in den bouw van de groote toegangssluis voor de zeevaart op het kanaal te Ter Neuzen, en de werkzaamheden tot vergrooting van dat vaarwater. De heer Nypels vervolgt, ondanks de boven- genoemde oppositie met het aanbevelen van den onmiddellijken aanvang van de sluis- werken. Die tactiek schijnt hem toe te zijn ,,het beste antwoord op de zwijgende en egoistische bonding van Antwerpen, dat niet ophoudt etgenzinnig te eischen het onmogelijke Moer- dpkkanaal, uitsluitend om Gent en Ter Neuzen in hun uitbreiding te belemmeren. Door het werk te beginnen en bijna geheel klaai te maken, zou men het ongeduld der Gantenaren zod opvoeren, dat de kleine eom- pensatie door Nederland gevraagd, in den vorm van de uitbreiding der speciale apoor- wegtarieven voor de haven van Ter Neuzn, niet meer zou kunnen geweigerd worden, ondanks de veronderstelde sabotage door Antwerpen. Dezelfde tactiek kon bovendien met vrucht gevolgd worden ter gelegenheid van het graven van een Nederlandsch kanaal Dintel- sas-Bath. Een enkel punt van dit probleem is echter door den heer Nypels op den achtergrond gelaten, hjj heeft vergeten ons te vertellen, wie de kosten van die werken op Nederlandsch gebied zal dragen. En het gaat hier niet over te verwaar- toozen bedragen, daar de sluis te Ter Neuzen. en de onmisbare werken van vergrooting van het kanaalstuk Ter NeuzenSas van Gent geschat zijn op ongeveer een half milliard Bel- DE R.K. STAATSPARTIJ. De Kamerverkiezingen in 1933. Men schrijft aan de N. R. Crt. De verkiezingsraad van de R.K. Staatspartij welke in de laatste veertien dagen twee kser te Amsterdam heeft vergaderd, heeft besloten bij de in 1933 te houden verkiezingen voor de Tweede Kamer uit te komen met 9 lijsten. De kieskringen Tilburg, Maastricht en Utrecht komen met een afzonderlijke lijst uit. Gecombineerd worden de kieskringen Am sterdam, Rotterdam en 's Gravenhage, Haar lem en Den Helder; Arnhem en Nijmegen; 's Hertogenbosch en Middelburg; Zwolle en Assen; en Gronlngen, Friesland, Dordrecht en Leiden. Deze lijsten zullen over het geheele land worden verbonden. In verband met deze combinatie van kies kringen, was de verkiezingsraad, het aantal te verwachten zetels stellende op 31, bevoegd, dertien omschreven zetels aan te wijzen. De voor deze zetels aangewezen personen zullen behoudens uitzondering krachtens een op verzoek van de betrokken kring of kringen te nemen besluit door het hoofd van de lijs ten worden geplaatst. Het aantal omschreven zetels voor sociale en economische zaken zal 7 bedragen. Iedere omschrijving is echter anders. Zoo krijgt men in Overijssel en Drenthe toegewezen een des kundige op dat terrein, het vraagstuk be- keken van algem-een staatkundig opzicht. De tweede sociale zetel is voor een grooten werk gever; de derde voor een middenstander en de vierde voor een landbouwer. De vijfde is be- stemd voor iemand, die de algemeene positie der arbeiders kan beoordeelen; de man van den zesden zetel moet dat meer doen uit den gezichtshoek van de arbeiders in bedrijf en ondememing en de zevende moet de positie van de arbeiders in het land- en tuinbouw- bedrijf kennen. Voorts zal de verkiezing moeten zijn ge- waarborgd van een kolonialen deskundige, een militaire specialiteit, een deskundige op het gebied van onderwijs, van financien en ten slotte een deskimdige op het terrein van de rechtsvormimg op staatkundig en maatschap- pelijk terrein en een deskimdige inzake tech- ndsch-juridische vraagstukken in de wet- geving. De koloniale specialiteit moet worden ge- leverd door de groote steden, welke ook moe ten zorgen voor een jurist; Tilburg moet leveren een werkgever in het grootbedrijf en een arbeider die op de hoogte is met de positie van de arbeiders in bedrijf en ondememing. De combinatie LeidenDordrecht enz. een arbeidersdeskundige op land- en tuinbouw- gebied. Haarlemden Helder zal een midden stander moeten aanwijzen. Utrecht levert den onderwijsdeskun'dige, en de provincie Gelder- land (Arnhem en Nijmegen) het lid, dat op de hoogte is met vraagstukken van rechtsvor- ming. Limburg zal een landbouwer moeten aanwijzen, alsmede een arbeider, die de alge meene positie der arbeiders kan beoordeelen. Oast-Brabant en Zeeland leveren de militaire specialiteit en tevens den financieelen des kundige. Het verkiezingswerk in de partij kan thans beginnen, want de kiesvereenigingen worden uitgenoodi-gd, candidaten be stellen. De radicale amendementen van de Haagsche afdeellng- door het partij- bestuur afgewezen. De Residentiebode meldt, dat het bestuur van de R.K. Staatspartij de radicale amende menten van de afdeeiing den Haag der party, onder invloed van prof. Veraart voorgesteld op het partijprogram, alle he-eft afgewezen. O.m. is niet getreden in de geformudeerde wenschen betreffende de conversie van de staatsschulden, bezuiniging op de jaarlijksche lichtingen van leger en vloot, nieuwe lasten als de progressie- en crisisbelastin-g op de inko- mens, heffing in eens van de hoogere ver- mogens, couponbelasting, vervorming van de bedrijven tot publiekrechtelijke lichamen enz. CONTINGENTEERXNG TEXTIEL. De minister-president heeft den Enschede- schen fabrikanten bericht, dat een hemieuwd onderzoek inzake oontingenteering van tex- tiel-goederen gaande is. DE SCHULDFjN AAN DE VER. STATEN. Naar de correspondent te Washington van de Herald Tribune meldt, heeft Hoover bij het overleg met zijn raadsleden moeten vaststel- len, dat het Congres niet geneigd is toe te stemmen in een uitstel van betaling der oor- logsschuiden. Hoover zslf, schrijft het blad, zal er aan vasthsuden, dat -de in December vervailende betalingen ook indsrdaad gedaan wohdcn, vcordat meet over de kwestie van hor- ziening der schuldenc-vereenkcmsten kan be- raadslagen. DE STRIJD TEGEN VON PAPEN. De besprekingen van von Papen met de lei- ders van de verachillende partijen over de vor- jYiina van een z.g, nat-ionaie concenfcratie tot steun aan het huidige beiwind, hebben, schrijft de N. R. Crt., geen resultaat opgeleverd. D.w.z. de partijen, die daarvoor in aanmer- king komen, zijn wel genegen een nationale concentratie te vorm en. doch zij wenschen zulks niet te doen onder leiSing van von Papen. Oogenschijnlijk is de toestand dus weer pre- cies eender als in het begin van September. Toen had von Papen ook onderhandeld met zekere partijen, en met name met het cen trum, over" steun. Ook toen was hem dien steun ontzegd, wat aanleiding gaf tot de ont- binding van den Rij-ksdag. Evenais toen vindt de president een groote meerderheid in den Rijksdag tegen zich en evenais toen bestaat er geen feitelijke eensgezinde meerderheid in den" Rijksdag. Ook kan de rijkskanselier nog- steeds vertrouiwen op den steun van de poli- tie en het leger. Hij zou dus wederom tot ont- binding van den Rijksdag kunnen overgaan. Dat zou echter de toestand niet verbeteren. Voor zoove'r een nieuwe Rijksdag een ander beeld zou toonen dan de huidige, zou dat waarschijnlijk liggen in een nog grootere ver- meerdering van het aantal communistische zetels. Maar dat niet alleen. Hoewel er onge- twijfeld bij de groote middengroep van Duit- sche kiezers sympath-ie bestaat voor een pre- sidentieele rcgeering is de positie van het kabinet von Papen sinds September aanzien- lijk verzwakt. Men wil een presidentieele regeering omdat men behoefte gevoelt aan een rcgeering, die weet wat zij wil. Daaraan heeft het nu bij het huidige kabinet wel eens ont- broken. Wij behoeven maar te herinneren aan de tragi-comedie van de contingenteering van landbouwproducten. Ook de uitspraak van het Hof te Leipzig inzake de houding van het rijkskabinet tegenover Pruisen heeft de po sitie van de regeering niet versterkt. Volgens de berichten uit Berlijn zou het ka binet dan ook reeds besloten zijn om af te treden. Aanvankelijk scheen er sprake van, dat alleen von Papen heen zou gaan, gevolg gevende aan zijn woord dat een parlemen- taire oplo-ssing van de kabinetscrisis niet mocht stranden op persoonlijke kwesties. Reeds von Papens heengaan zou de toestand verbeterd hebben, in zooverre, dat de rijks- president daardoor in de gelegenheid zou zijn gekomen, in zijn plaats een figuur te stellen, waarvan men verwachteit^mocht, dat de par tijen er mee in zee zou-den willen gaan. Treedt echter het heele kabinet af, dan is met een slag de positie aanzienlijk vergemakkelijkt, doordat von Hindenburg dan rechtstreeks met de partijleiders over de oplossing van de cri sis zal kunnen onderhandelen. Dat is klaar- blijkelijk van het begin af aan het streven ge- weest van het centrum dat wel aan von Papen duidelijk heeft gemaakt, dat het niet met hem in zee wil gaan en de gronden daarvoor zelfs in een memorie moet hebben vastgelegd, doch geweigerd schijnt te hebben, hem zijn inzichten over de oplossing van de crisis uiteen te zet- ten, met de bijvoeging dat men dat wel voor den president zou doen. Het is thans nog niet te voorzien, waartoe dit alles leiden zal. De nationaal-socialisten hebben hun standpunt officieel nog niet te kennen gegeven, daar Hitler Woensdag 24 uur uitstel hah gevraagd. Naar hun politieke uitlatingen van den laatsten tijd te oordeelen schijnt men echter voor de vorming van een nationale regeering op hun medewerking te kunnen rekenen. De eisch, dien zij eens stel- den, dat Hitler rijkskanselier zou worden, schijnen zij te hebben laten varen. Niet alleen is Hindenburg niet van den korporaal gediend, maar ook de andere partijen zouden hem niet gaarne op dezen post zien. Van een linksche regeering, een samengaan van socialisten en centrum, is onder de huidige omstandigheden geen sprake. De eenige oplossing die gevon- den kan worden, is vorming van een parle- mentair kabinet uit alle z.g. nationale par tijen van de Hitlerianen tot en met het cen trum of de vorming van een nieuiw presiden- tieel kabinet, dat dan echter staat zou kun nen maken op den steun van deze partijen en niet zooals von Papen voortdurend met hen overhoop zou liggen. HET KABINET-VON PAPEN TREEDT AF. Naar Wolff gisteravond meld-de, heeft rijks kanselier Von Papen den Rijkspresident het ontslag van het geheele kabinet aangeboden. De Rijkspresident heeft het ontslag aan- vaard. De kabinetszitting, die om 11 uur begonnen was, eindigde ongeveer 2 uur. Over de ge nomen besluiten werd niet anders bekend, dan dat de rijkskanselier om 5 uur door den Rijks president in audientie ontvangen zou worden. St. Anna-parochie te Breda en tot kapelaan alhier is benoemd de Weleerw. heer J. de .long, priester van het Seminarie. LUXOR-THEATER. Siodmak's „Heerscher der duisternis". Er was een oogenblik trara om deze film van Siodmak men las berichten in de bla- den dat zij voor Nederland verboden was. Een Siodmak-film, met Anna Sten en Emil Jan- nings. De commissie is van oordeel, dat deze film niet kan worden toegelaten. Zij speelt in de sfeer van misdaad en misdadigheid van den aanvang tot het einde toe. Bankinbraak, moord, hevige gevechten, die tot moord zou den kunnen leiden enz., worden in de film ge geven. Bij herkeuring bleek dat de commissie niet alleen komma's teveel heeft, doch ook scru- pules en zoo werd ,,Heerscher der Duistemis" goedgekeurd. Waarom zou men ,,Danton" toelaten? Is ,,Danton" niet een film die speelt in de sfeer der misdaad, moord, hevige ge vechten, losse liefde en geen enkel verheffend moment dat ontspanning geeft aan den be- klemmenden invloed die niet alleen van de film, maar zelfs van de historie uitgaat? Deze Jannings-film is een voortreffelijk kunsfcwerk, met slechts een moord en 66n bijna-moord de juffrouw die zich tot aller- lei „liefden" laat vervoeren, heeft er slechts drie en nog niet eens tegelijk, wat men van de dames in menig Fransch bUjspelletje niet kan zeggen, en bovendien speelt Anna Stem deze dame veel kuischer dan de gedachten van menig philister die overal kwaad achter zoekt. De moord in deze film is een moord zooals er dagelijks in de wereld duizenden ge- beuren, uit gewone jalouzie en het feit, dat de moordenaar tevens een geacht en bekwaam inbreker is, doet er niets aan af. Men heeft Siodmak wranger en genialer gezien dan in deze film, die u, al heeft hij erukele bijzondere trouvailles, niet zoo aanvreet met de bittere lucht van het milieu waarin kleine menschen leven. Deze misdadigers- troep waarin Jannings als de ,,gou-den kern onder ruwen bolster" existeert, is een gezel schap joviale lieden onder 'n gewetensvollen patroon, die niet graag een inbraak verknoeit en op het gewichtigste moment alles redres- seert als een kok die de keuken binnenwan- delt op het oogenblik dat het hoofdgerecht staat aan te branden. Het zjjn menschen vol kleine conventies, en Russische Anna, met haar blanke gezichtje en emotielooze zieltje, loopt als een onbegrepen wezentje er onder door. Hoe zij er eigenlijk onder verzeild ge- raakt is, blijft een raadsel. Zij is een allemans- vriendje en het is haar zichtobaar niet kwalijk te nemen, alleen de dikke Gustav, die zijn tietel „heerscher der Duistemis" draagt als een gekleede jas, is er erg over in de war en doet dingen die hjj met nuchter verstand voor zich zelf niet, verantwoorden kan. Hoeveel malen heeft men Jannings zoo door zalen en gangen van dienstbaarheid zien wan delen, zooals hij hier in de gevangeniskeuken rondloopt, een goeiege dikkert met net zooveel huichelachtigheid als de omstandigheden en het verstand dat vorderen. Die hem vanwege zgn tooneelspelerstalent veroordeelden, zullen moeten erkennen, dat hij genoeg persoonlijk heid bezit om ook in een film met een waar- lijk-fiimregisseur te heerschen, want als alles voorbij is van dit beklemmend stuk, die bin- nenplaats en dat burgerljjke nachtfeest, met zjjn zonnen en verschietende sterren, blijft zijn machtig masker toch wel het sterkst in de herinnering achter. Een winst is het ongetwij feld, die terugkeer van den Duitsehen speler naar de Duitsche film. Afrika spreekt. In de reeks Afrika-films, waarvan die van Andre Gide's expeditie, na diens prachtige geschriften over zijn reis, ons land tot nu toe werd onthouden, is .Afrika spreekt" het best te vergelijken met ,,Het zwarte Werelddeel dat eenige jaren geleden werd vertoond. Het euvel van al dergelijke films is, dat zij prach- tig en volkomen bevredigend blijven, zoolang ze louter natuuropnamen of opnamen van negers in hun omgeving, zeden en levensge- woonten geven, maar onmiddellijk worden bedorven, zoodra de blanken er zich in ver- toonen. Bij ..Trader Horn", overigens een film met verdienstelijke kwaliteiten en een treffende werking van het geluid, werd dit verergerd door een onnoozel zoetelijk, senti- menteel en typisch Amerikaansch intrigetje, dat beter geheel achterwege had kunnen blij ven. Zulk een intrige ontbreekt gelukkig in deze film van Paul Hoefler, maar hier wordt men weer door iets anders gehinderd: Elk oogenblik worden de Afrikaansche reisbeelden onderbroken door het vertoonen van den filmoperateur en zijn helper. Men meene nu na het voorafgaande niet, dat deze film niet een zeer boeiende en be- langwekkende vertooning zou zijn. Integen- deel, ondanks de hierboven geopperde bezwa- ren worden wij steeds weer overmeesterd en meegenomen door het machtige landschap, MIRYSTRAAT 10 - Tel. 134JW Bestuur: F1NOULST I. A. D. SELZAETE: Fr. Wittoucklaan 22. Vraagt prospectus gratis. (Iugez. MedL) leeuwen, onmeedoogend hun prooien verschen- rend, en op hun beurt met vreemd en grootsch ritueel door de speciaal voor dit bedrgf levend, krijgshaftige groep van den neger- stam gedood. Het belangrijke deel van deze film ia on- etwtjfeld de opname van de sprinkhanea- plaag. Deze milliarden beestjes kon men blijkbaar niet brjtijds voor ..Trader Horn" engageeren er is iets van een benauwenls in deze levende wolken die als een zeer bijzoti- der scheerapparaat over het landschap gaan en het in een omtrek van duizenden vierkante kilometers zoo kaal vreten als een rol onbe- drukt krantenpapier. GEMEENTE1RAAD VAN AXEL. In de op Dinsdag 22 November, des aa- middags ten 66n ure te houden openlbare ver- gadering van den gemeenteraad, komen <fe volgende pun ten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelmgen, 3. Benoeming van een lid in de Commis sie van Toezicht op het L. O. wegens periodieke aftreding van den heer Leva, de Putter. 4. Benoeming van een lid van het Burger- lijk Armibestuur, wegens periodieke af treding van den heer A. Esselbrugge. 5. Benoeming van een lid van den raad in de Steuncommissie wegens het be- danken als zoodanig van den heer A. P. de Ruijter. 6. Voorstel van Burg, en Weth. tot het otnbewoonbaar verklaren van perceel wrjk A ongenummerd (Kanaalkade), 7. Idem tot wijziging en aanvulling der steunregeling. 8. Idem tot behandeling van de diverse begrootingen, dienst 1933, en tevens daarbrj tot vaststelling van diverse be- lastingverordeningen. In verachillende deelen van Spanje zijn op nieuw emstige onlusten uitgebroken. In de provincie Badajoz werden opnieuw huizen van grootgrondbezitters overvallen, waarbij de landarbeiders trachtten, de oo-gstvoorraden te plunderen, Bq botsingen met de politie werd eon persoon gedood en velen werden gewond. Te VUlanueva werden door de politie gear- resteerdie personen door de arbeiders bevryd, die een optocbt hielden met roode vaandels. De grondbezitters, die hadden geweigerd den arbeiders een deel van den oogst af te staan, werden opgesloten. De studenten van de juridische faculteit aan de universiteit te Granada zijn uit protest tegen het op pensioen stellen uit politieke overwegingen van een honderdtal hooge juri dische ambtenaren en rechters gaan staken, evenais de studenten te Madrid en Bilbao. R. K. KERK. Weleerw. heer H. C. A. Koopmans, kape laan alhier, is benoemd tot kapelaan der BESTUURDER: R. MORTIER 1 Lange Meire, 2 (Kouter) Gent Telefoon: 19393 Dag-, avond-, Zondaglessen, gekend voor degeiyk en voll. onderricht. Zondagleer- gang te Selzaete: Zaal Gaumont, Markt. (Ingez. Med.) waar wg in worden gebracht en de grootsch- heid der natuur, die ons in al haar wreedheid wordt geopenbaard. Zonder ook maar eenigszins op de hoogte te staan van een documentaire als „Gras", bevat ook „Afrika spreekt", gedeelten, die niet nalaten een die- pen indruk te maken. Hiertoe behooren de prachtige opnamen van giraffen, in telgang heen galoppeerend, eerst gewoon, daama au ralenti; voorts de Pymeeen (diwergnegers), de wonderlijke gnoe's, de gevaariyke wilde oli- fanten met hun goedige flap-ooren, de apen, vossen, zeebra's, antilopen, de honderdduizen- den flamingo's, aan een onbekend meer levend, de duister wolken van spri-nkhanen (een gedeelte waar 't beangstigend geluid van hun voorbij-vliegen zeer goed is weergegeven). En ten slotte, van zeer nabij opgenomen, de y.UMDP m'rtBri ,,Ter Neuzen Klimop" is zich viytig aan. 't voorbereiden voor haar St. Nicolaasfeest. Het succes dat Ter Neuzen het vorig jaac mocht genieten met haar Sint NicolaasmarkL. en haar mooie attractie, de horlogewe-dstriJA, heeft ons doen besluiten op den ingesLagen weg voort te gaan. De groote Sint Nicolaasmarkt wordt dit jaar gehouden op 30 November. Ons prachtig Neuzenmanifest, speciaal aan de Sint-Nicolaasweek gewijd, zal volgende week verspreid worden. De karavaan zal dit— maal niet uitrijden, daar het manifest per post huis aan huis zal worden bezorgd. Zoo zullen nu ook die wrj-ken en afgelegen buur- ten, die met de karavaan niet te bereiken zijn, ons manifest in handen krijgen. Het groote belang om in dit manifest, ons <lge» blad, te adverteeren, moeten we den leden van „Ter Neuzen Klimop" niet meer voor oogen houden. Iedere advertentie krijgt het insigne vaa „Ter Neuzen Klimop", dus een eigen tnerk in ons eigen blad. Geen enkel lid of zijn naam moet er in voorkomen. En waar „Ter Neuzen Klimop" bij de bevolking van heel den om trek een zeer goeden naam heeft, zal ieder winkelier er ten stelligste aan houden te toonen dat hij lid is onzer vereeniging. De attractie, die wg aan de Sint-Nicolaas week veribinden, en die uitvoerig bespmken rwerd op onze laatst gehouden algemeene ver- gadering, loopt ongeveer in dezelfde lijn ala het vorige jaar. Er wordt weer een groote Horlcge-wed- strgd georganiseerd. Echter hoeft men dit jaar als prijs geen horloge te nemen. De ver- gadering was van oordeel, dat het gezien de crisistijd practischer was om den prijs- winners in de gelegenheid te stellen naar eigen inzicht de prgzen aan te koopen. De horloges, waarvan men evenais het vorige jaar de waarde zal moeten kunnen be- palen, zullen dit jaar uitgestald worden bjj den heer Van de Ree, Nieuiwstraat. Gratis-ibonnetjes worden afgegeven aan alle koopers en wel. ook als vroeger 1 voor aan- koop van een kwartje aan goederen of 4 voor aankoop van een gulden. We dringen er ten stelligste by onze leden op aan aan alle klanten die in den winkei komen bonnetjes te gerven. Voortdurend wor den er bij het bestuur klachten gedaan: daar en dddr kreeg ik geen bonnen. Voor het welslagen onzer reclame-campagne is die handeLwijze zeer af te keuren. Men make eigenhandig reclame zoo veel men wiL doch men verlieze niet uit het oog de attrac tie der vereeniging. Deze moet immer voorop staan en de bonnetjes voor onzen Horloge- wedstrgd moeten ongevraagd aan eik<nj klant worden uitgereikt. Men stelle de klant ook niet voor de keuze: kassa-bon of horloge-bon. De klant heeft recht op beide. Want wie ztjn kassa-bons achterhoudt, wentelt op die wgze de kosten der reclame-campagne van zich af en laat de kosten dragen door de winkeliers die geea kassa-bonnen geven. En dat is niet juist. niet solidair! Dit moet eens duideiyk gezegd worden. Alleen door eendraehtige samenwerking kun nen wij een volledig succes behalen. En de klanten van Ter Neuzen en om geving, die tgdens de Sint-Nicolaasweek bgj onze leden inkoopen, zullen overal om hunne horloge-bons vragen. In ons Neuzen-manifest zullen wg den wad- strijd nog verder bespreken. Daar bij dezen wedstrijd, door den winke lier zelf, niet het minst kan geknoeid worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 5