Bij Ruwe Handen Purol Dam- en Bchaakrnbriek, BUITENLAND DAMMEN. SCHAKEN. TER NEUZEN, 18 NOVEMBER 1932. Kamer aanbieden een ontwerp ter regelmg van het bevrachtingswezen; dan kan de Ka mer beoordeelen of deze maatregel vol- doende is. De eigenlijke oorzaaik der schip- persellende, n.l. het te veel van laadruimte, kan niet worden weggenomen. In toenemen- de mate ondervindt ook het binnenschippers- bedrijf de ooncurrentie van de vrachtauto. Of er langs den weg van credietverleening bulp kan gegeven worden, waagde de Minis ter, bij den ovenvlood van laadruimte, te toetwijfelen. Ten aanizien van de leniging van den direc- ten nood onder de schippers, herinnerde de Minister eraan, dat de schippers in zekeren y.in al door de gemeenten worden geholpen. Klachten, dat gemeenten den schippers geen steun geven, hadden hem niet bereikt. De steun is wel is waar niet ruim, maar de schipper heeft altijd een dak boven zijn hoofd en leeft saber. Het is bezwaarlijk een Rijks- ateunregeling voor deze zeifstandigen te maken. Herinnerd wordt voorts aan de po- gingen orn de schippers bij werkverschaffin- gen te plaatsen. Wat geschiedt ten behoeve van de schip pers is beter dan wat in de motie-Duymaer van Twist wordt gevraagd. De Regeering kan deze niet ovememen. Economische politick. Komend tot de economische politiek wees de Minister erop, dat deze geheel beheerscht wordt door de crisis. Er is daarmede ge- rekend; zelfs is het kapitalisme dit jaar minder scherp aangevallen dan het vorige. Een collectivistische samenleving zou aan verschijnselen als wjj thans beleven niet ont- komen. Te dien aanzien was de rede van den heer Albarda niet overtuigend. Beter is 't thans elke toon van requisitoir maar achter- wege te laten en de Regeering te helpen bo haar pogingen om de gevolgen van de crisis te bestrijden, zij 't ook met beperkte midde- len. De heer Braat wenschte protectie over de geheele linie, doch dien weg wil de Regeering niet op. De maatregelen welke wo nemen, moeten van verdedigenden aard blyven. Zoowel de contingenteeringen als de invoer- rechten moeten gematigd blyven. De groote vraag is waar voor de nieuiwe verhoudingen het stabilisatievlak zal liggen. De vraag is niet welke productiecapaciteit de wereld heeft, maar op welke wijze die iwordt gebruikt en daarmede is de geheele wereldeconomie gemoeid. Met den heer Marchant was de Minister ihet eens, dat in de sociale wereld een ver- deelende gerechtigheid moet worden toege- past; het kon niet worden overgelaten aan de private winst. Daartegen moet de overheid waken. Overleg kon daarbij niets afwerpen, zooals b.v, ten aanzien van de winkelsluiting. Werkverruiming. Bruggenbouw door particuliereo Ten aanzien van de werkverruiming volgt de Regeering wel een bepaalde lijn. Zy heeft het oog op de groote objecten. Geheel zal de werklopsheid niet weg te nemen zijn, tenzij ten koste van een 500 millioen gulden per jaar. De Regeering denkt aan versnelling van den bruggenbouw. Men zou b.v. daarvoor een particuliere maatschapp'j moeten stich- ten, welke het recht tot tolheffing heeft; de financiering moet dan ook aan particulieren worden overgelaten. Eerlang zal de Kamer een voorstel van deze strekking bereiken. Voortzetting Zuiderzeewerken Een begin aan den N.O. polder. illi\!iCfrT1fIipTjflim'iflgv "tfer"llmaefzee "in. Op den duur zullen de nieuwe gronden 20 a 30.000 menschen werk kunnen verschaffen. Er is daar een werkverruiming op den duur. Doch de financieele offers zijn groot; aan- vankelijk schrikte de Regeering in dezen tyd van de voortzetting af. Doch daar zich steeds dringender de behoefte aan werk-ob- jecten voordoet, heeft zij haar standpunt her- zien, nu algemeen op voortzetting is aange- drongen. (Geroep: Ha!) Echter niet op den ruimen voet zooals de heer Colrjn wenschte. Reorganisatie van de uitvoering is echter noodig. Biji nota van wij- ziging zal de Minister van Waterstaat nog een bedrag aanvragen voor de voorbereiding van de inpoldering van den N.-O. polder. Vervolgens betoogde de Minister, dat de werkloosheid nog lang zal doorwerken; nog langen tijd zal een groot aantal menschen niet aan het werk kunnen gaan, ook al komt er een opleving. Het is daarom de vraag of op den duur alles zoo zal kunnen blijven aan als thans Er zal meer werkgelegenheid moeten worden gezocht in de industrie, welke laatste zich zal moeten aanpassen aan de ge- wijzigde omstandigheden. CCLXXVIII. Oplosserswedstryd. Hier volgen de oplossingen der laatste wed- strijdproblemen. No. 47, van J. Klompien, Gronlngen. Zwart: 13, 14, 19, 22, 23, 25, 30, 35 en voorts twee dammen op 18 en 26. Wit: 24, 27, 29, 31, 32, 33, 34, 39, 42, 43, 44, 47 en 48. Dit origineele vraagstuk wordt ontsierd door een eenvoudige bijoplossing door 4338, 2420, 20X 9 en 33X24, die alleen te voor- komen zou zijn met een derde zwarte dam. De auteur vond twee dammen echter al welletjes, waarom hij er de voorkeur aan gaf het probleem in bovenstaanden vorm te plaat sen. En het ddent erkend, dat de auteurs- oplossing er niet minder fraai om is. Wit wint als volgt: 4440 (26 X 28); 42—37 (22X42); 47X38 (35X44); 33X22!! (44X42); 48X37! (18X39); 29X20 (25X14); 34X25! (19X30); 25X43! en wint door oppositie. Geen vermindering wcrkloozen- :f steun. Algemeene vermindering van den werk- loozensteun ligt niet in het voomemen der Regeering. Echter kan een Regeerder niet zeggen: nooit. De omstandigheden kunnen er toe dwingen. Het levenspeil der werkloozen wordt niet aangetast. Het is gemakkelijk telkens meer te vragen, maar geen verantwoordelijk man kan aan al die wenschen voldoen; het zou lei- den tot een debacle voor de menschen zelf. De Regeering zal onwillige gemeentebestu- ren, die geen steunregelingen willen maken tot him plicht brengen. Toegegeven werd, dat de landanbeiders het bijzonaer moeilijk hebben; de Minister kon nog niet zeggen of hy voor hen iets extra's kon doen. Medewerking der Regeering aan ontwikkeling van werkloozen. In het vervolg zal van Regeeringszijde wor den medegewerkt aan het organiseeren van ontwikkelingswerk voor werkloozen, ongeacht den leeftijd. Steun in natura. De Minister zeide geen uitgesproken president jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck het volgend telegram gezonden: ,,De toestand in de textielindustrie wordt nog gestadig sdecbter door den stygenden bui- tenlandschen invoer van manufacturen en in- dien de regeering niet heel spoedig helpt, zul len er opnieuw wele arbeiders ontslagen moe ten worden en zullen er bedrijven moeten worden stop gezet." Een afschrift van dit telegram is gezonden aan de contingenteeringscommissie en de kato encommissie. GEWIJZIGD OPCEjNTEN ONTWERP. Bij de gedrukte stukken van de Tweede Kamer bevond zich Dinsdagavond het wets- ontwerp tot tijdelijke heffing van opcenten op sommige invoerrechten en op de accijnzen op bier en suiker, alsmede herziening van het tarief, zooals dat luidt na de vierde nota van j wijiziging. De volgende bepalingen worden daaraan nog ontleend: „De opcenten en de rechten worden nage- vorderd voor de van 29 September af tot aan de inwerkingtreding dezer wet ingevoerde of ten invoer in het vrije verkeer aangegeven goederen. „Navordering kan geschiedsn hetzij van den aangever, of bij gebreke van aangifte van den (Ingez. Med.) No. 48, van N. N. Zwart: 2, 4, 9, 15, 16, 18, 19, 36, benevens een dam op 13. Wit: 17, 21, 27, 29, 30, 34, 35, 38, 46, 47, 48, en 49. De oplossing van dit probleem bleek lastig te vinden. Geen wonder, want het Mantel- motief met de drie dammen is uitsbekend ver- borgen. We plaatsten dit vraagstuk reeds in de Haagsche Post van 17 Januari 1931 in na- genoeg gelijke positie. Het moeilijkst was hier wel het vaststellen der tempozetten in den aanvang. Daarna liep alles op rolletjes. 1. 17—12 18X7 2. 4944! 13X31 3. 4440!! 16X27 4. 38—32 27 X 38 5. 4843 38X49 6. 47—42 31X48 7. 4641 36X47 8. 2924 47X20 9. 30—25!! 48X30 Nu is het Mantel-motief ontstaan. meening te hebben over de steunverleening in natura. Het vraagstuk was waard onder- zocht te worden en daarom is er een commis- sie benoemd. Haar rapport is nog niet bin- nengekomen. Het verwijt van den heer Albarda was dus misplaatst. De heer Knottenbelt had der Regeering een tekort aan leidende kracht verweten. Men dient evenwel te bedenken, dat de pro- blemen, waarvoor zij zich gesteld ziet, z66 moeilijk zijn en abnormaal, dat een zorg- vuldige voorbereiding noodig is. De Minister verdedigde eveneens de houding der Regeering ten aanzien van de loon en in 't bouwbedrijf. De heer Knottenbelt heeft den gang van zaken onjuist voorgesteld. De Regeering als zoodanig bleef buiten de be- handelingen, totdat een positief resultaat door beide partijen was bereikt. En met dit resul taat heeft de Regeering zich kunnen ver- eenigen. Met nadruk kwam de Minister er tegen op, als zouden enkele ambtenaren op zijn depar- tement een afzonderlijke politiek voeren ten aanzien van steunregelingen, meer speciaal in de kwestie-Nijverdal. Over die zaak is mlsverstand ontstaan door de telegrammenwisseling, Welke in de schrif- telijke vragen van den heer Amelink is aan- gevoerd. De Minister betwistte met beslist- heid, dat de secretaris-generaal zijn bevoegd- heid was te buiten gegaan. Diens telegram had formeele en geen principieele beteekenis; het eenige wat men er op aanmerken kan, is misschien dat dit telegram ontijdig is ver- zonden. Er dreigde daar inderdaad een loon- conflict, zelfs z66, dat de Rijksbemiddelaar op het punt stond zijn bemiddeling aan te bieden. Het was den Minister een behoefte zyn medewerkers op het departement, die in dezen moeilijken tijd hun taak met nauwgezetheid en opgewektheid vervullen, tegenover deze niet verdiende critiek een woord van hulde heer Marchant zou de Regee ring met het geheele bestuursapparaat over- hoop liggen. Diens critiek was echter gene- raliseerend; er zijn nu eenmaal altijd weder- strevende gemeentebesturen, die niet over- gaan tot de thans noodzakelijke bezuinigin- gen. Deze moeten dan ook er toe gebracht worden om met die eischen van den tijd reke- ning te houden. Vervolgens betoogde de Minister, dat de vrijtoeid het best gewaarborgd is door een sterk gezag: voor de Regeering zijn alle ge- hoorzame burgers gelijk. Wie de rechtsorde verbreken, zullen de Regeering tegenover zich vinden. Tegenover fascisten is de Regeering niet toegeefelijker dan tegenover andere groepen. De Regeering meent dat het bewijs van haar falen niet gegeven is. Wat betreft den 20en September is er geen sprake geweest, dat de maatregelen van de burgerlijke en militaire autoriteiten elkaar hebben gekruist. DE TOESTAND IN DE TEXTIEL- BEDRIJVEN. Het bestuur van de Enschedesche Fabri- kantenvereeniging heeft aan den minister- 10. 11. 35X13!! 25X1 en wint. 49X8 No. 49, van Rfenfe Ortigfe (Fr.). Zwart: 1, 3, 5, 7, 8, 9, 10, 12, 14, 15, 17, 18, 21, 26 en 35. Wit: 20, 23, 24, 25, 31, 32, 33, 34, 37, 40, 42, 44, 48 en 50. Wit wint als volgt: 2319 (14 X 23); 4439 (35X44); 32—28 (23X41); 42—37 (41X32); 34—29 (26X37); 48—42 (37X48); 2923! (48X 28); 33X4 (15X24); en 4X26 over de scihijven 18, 32, 44, 24, 12 en 21. Een probleem uit de oude Fransch-Holland- sche school, overgenomen uit ,,De Darnspe- ler" van Broekkamp. Buitengewone dingen komen er niet in voor, alleen verdient de Turksche slag vermelding na Wit's zet 2923. Het volgende probleem van den Franschman Lamontagne ontleenden we aan hetzelfde boekwenk. Ook dit is een gewoon slagpro- bleem. No. 50, van Lamontagne. Zwart: 1, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 16, 18, 20, 25 en 36. Wit: 17, 19, 21, 26, 27, 29, 32, 33, 34, 37, 38, 42, 47 en 49. Oplossing: Wit 1711 (zwart 6X17); 19— 13 (8X19); 29—24 (19X28); 32X23 (18X29); 27—22 (16X18); 37—31 (36X27); 38—32 (27X38) en 42X2 wint. Een mooie slag, waama er evenwel te veel schijven overblijven. Met no. 50 is onze wedstrijd ten einde. Plaatsgebrek noopt ons een nabeschouwing tot fefen der volgende rubrieken te bewaren. De eindstand der oplossers ziet er als volgt uit: Het maximum-aantal (50) punten werd be- haald door de heeren: A. de Zeeuw, J. A. Ver- donk, J. Kaan Dz., Joh. Fraanje, J. van den Heuvel, D. Kaan, D. de Jong, J. P. Geensen, alien te Ter Neuzen; D. Luteijn te Oostburg; J. van Wijck, J. Strooband en G. de Blaerj te Middelburg; J. Scheele en J. A. van Dixhoom te Zaamslag, De heer P. Risseeuw Oz. te Schoondijke verwierf 49 pimten. Met 44 punten volgen dan ..Beginner" te Ter Neuzen en ,,Dammer" te Vlissingen. invoerder der goederen, hetzij van hem voor wien de goederen by de aangifte of den in voer hier te lanide bestemd zijn. „By niet-betaling binnen den gestelden ter- mijn zijn zij invorderbaar bij parate executie. Het dwangbevel wordt met bevel tot betaling aan den schuldenaar beteekend. ,,Artikel 6 dezer wet blijft buiten toepas- sing ten aanzien van goederen, waarvoor ten genoegen van den minister van Financien wordt aangetoond, dat zij door dengene, voor wiens rekening de heffing zou komen, v66r 29 September zijn verkocht. „Deze wet treedt in werking met ingang van den eersten Januari 1933." DE PAUS EN DE R. K. VOLKSPARTIJ. Het partijbureau der R.K. Volkspartij in Nederland meldt, dat het naar aanleiding van een particuliere audientie van mgr. Aengenent bisschop van Haarlem, by den Paus en de daarop door katholieke bladen ten ongunste van de R.K. Volksparty geleverde commen- taren, de pauselijke intemunciatuur in Den Haag door middel van brochures en het partij- weekblad Onze Vaan uitvoerig over den huidi- gen toestand der katholieke politiek in Ne derland op de hoogte heeft gesteld. DE WERKEN ONDER DE SCHELDE TE ANTWERPEN. De flrma belast met het bouwen van de kleine tunnel onder de Schelde, te Antwerpen, heeft aan het college van B. en W. dezer stad medegedeeld dat het boorschild, enkele maan- den geleden van den linkeroever vertrokken, thans, evenals het schild van de groote tun nel, den rechteroever van de rivier heeft be reikt. De moeilijkheden bij den aanvang van wiiuiiotc, onjKeir nu gencc: te zijn overwonnen. Burgemeester Van Cauwelaert heeft de aannemers geluk gewenscht met het reeds bereikte resultaat. ROOSEVELT AANVAARDT DE UITNOODSGING VAN HOOVER. Franklin D. Roosevelt heeft aan Hoover per telegram doen weten, dat hy gaarne met hem een conferentie zal hebben over de Furopee- sche schulden aan Amerika, maar hij kan nog niet zeggen, wanneer hij voor die bijeenkomst gelegenheid heeft. Roosevelt, die einde dezer maand uit Al bany (New York) naar zyn buiten te Warm Springs in Georgia vertrekt, waar hy een korte vacantie zal doorbrengen, voegde aan het aan Hoover verzonden telegram toe: „Ik zal u telefoneeren, zoodra de datum voor mijn vertrek naar het Zuiden vaststaat. Mag ik u voorstellen, deze byeenkomst een volkomen informeal en persoonlijk karakter te geven U en ik kunnen de geheele situatie be- spreken." Roosevelt heeft verklaard, dat hy te Warm Springs zal confereeren met de democratische leiders uit het tegenwoordige Oongres. Hy zeide te hopen, dat de president hem De rest bleef ver achter. Volgende week publiceeren we de prijswin- naars. Correspondentie. De wedstrijd om het kampioenschap van Zeeuwsoh-Vlaanderen is afgelast. F. D. Yates, f De ry schakers, die op betrekkelijk jeug- digen leeftijd stierven( is weer met een ver- meerderd. Breyer, Reti, Noteboom, en n,u Yates. Hij was een der sterkste Engtelsche spelers, beroernd vooral om zijn gewoonte, nooit een hooge plaats op de toernooien te bezetten, maar van den eerste-prijswinnaar te winnen in een zeer schoone partij. Een zijner fraaiste partyen is de volgende. Oostindische Party. Wit: A. Aljechin. Zwart: F. D. Yates. Gespeeld te Karlsbad 1923. 1. d2d4 Pg8f6 Vroeger heette deze opening onregelmatig en werd zy beschouwd als een aardigheid, die alleen zeer sterke spelers zich konden veroorloven: zy moesten het zelf maar weten Thans is zij voor vol verklaard, heeft een naam gekregen (Indische opening) en heeft reeds een viertal varianten, nj.: Oud-Indisch (met d6, Pfbd7 en e5); Oostindiseh (met g6 en Rg7) Westindisch (met b6 en Rb7) Dubbel Indisch (met Rg7 fen Rb7). Bovendien nog het Boedapestergambiet; 1. d4, Pf6. 2. c4, e5. 2. c2c4 g7g6 3. g2—g3 Rf8g7 4. Rflg2 00 5. Bblc3 d7d6 6. Pgl—f3 Bb8c6 De zgn. Elngelsche methode. Wit wordt tot d5 verlokt, waarna Zwart met Pb8d7 c5 een sterke stelling kan innemen. 7. d4d5 Pc6—b8 8. e2e4 Pb8—d7 9. 0—0 a7—a5! Op Pc5 zou b4 volgen, waarna het veld c5 voor Zwart verloren gaat. 10. Rcle3! Pf6g4! ten spoedigste zal ontvangen daar de kwes- t^e, weuce aoor de Britsche en Fransche nota's ami de orde is gesteld, ,,een verantwoordeiyk- heid schept, aidus Roosevelt, welke rust op degenen, cue thans met de uitvoerenue en wet- gevenue macht zijn bekleed." Het antwoord op de nota's van de debiteur- landen is niet te verwachten voor het einde dezer week. VERKIEZINGSPROPAGANDA. Men meldt uit Aardenburg aan de M. Crt.: Een origineele propagandavoering voor de verkiezingen in Betgie kan men in Oost Vlaan- deren zien, waar ae heer Jozef de Lille, de hoofdopsteller van het weekblad ,,'t Getrouwe Maldegem" rond trekt in een „Vredesboot" zooals hij 't noemt. Een tractor met aan- hangwagen, totaal pl.m. 16 M. lang, is ge- bouwd in den vorm van een schip. Op 't voorschip spreekt de heer De L. voor de micro" foon, terwyl in de kajuit een complete ver- sterkerinstallatie met luidsprekers is inge- bouwd, waarbij een motor met dynamo de be- noodigde stroom voor plaat en gloeidraad op- wekt. Het schip voert de Leeuwenvlag, en trekt het Vlaamsche land al sprekende en mucioeerende rond. heer De Lille, die bij de laatste ge- meentei aadsverkiezingen als leider eener nieuwe partij 7 van de 13 raadszetels ver- overde, en dus met Januari a.s. burgemeester van Maldegem zal worden is een fel stryder voor Vlaanderens gelijkgerechtigdheid en tegen het militairisme. In zijn blad wordt steeds, op typisch Vlaamsche wyze, tegen den corlog en den militairen dienst te velde ge- trokken, waaibij niemand en niets ontzien wordt. JfiRANIG MEISJE TE VLISSINGEN GEHULDIGD. Op 21 Augustus j.l. was de marinematroos Valkhof gaan zwemmen aan Kaapduinen (ge- meente Koudekerke). Daarby had hij zich te ver in zee begeven met het gevolg, dat hij door den stroom werd gegrepen en weldra in emstig verdrinkingsgevaar verkeerde. Juist passeerde daar over het strand de 18-jarige mej. Castel, lid van de Vlissingsche Reddings Brigade (V.R.B.). Op het hulpge- roep van den matroos begaf zij zich zonder aarzelen te water en mocht het genoegen smaken den jongeling, die in uitgeputten toe- stand verkeerde, van een wissen doocl te redden. De commissaris van politie te Vlissingen achtte het optreden van het meisje zoo moe- tg, dat hy haar voordroeg by het Carnegie eldenfonds voor een onderscheiding. Het bestuur van dit fonds heeft thans aan den commissaris toegezonden de draagmedaille van het fonds, met het verzoek, deze te willen uitreiken. Zaterdagmiddag had deze uitrei- king ten politiebureele plaats, in tegenwoor- digheid o.a. van het voltallige bestuur van de V.R.B. De commissaris schetste het optreden van mej. Castel en wenschte haar geluk met deze zeldzame onderscheiding. Ook richtte spreker woorden van waardeering tot het be stuur van de V.R.B., dat terecht trotsch mag zyn op zulk een lid. De voorzitter der V. R. B., Dr. Staverman, bracht eveneens hulde aan mej. Castel. EEN STUL RMAN DIE HET COMMANDO CYlTDVL'IClia'X. Maandagavond zijn met den laatsten trein de 11 leden van de bemanning van het s.s. „Rozenburg", dat in den nacht van Zaterdag op Zondag op de Noordzee by het lichtschip „Noord-Hinder" werd aangevaren door het Grieksche s.s. Mount Helicon", te Vlissingen teruggekeerd. Zooals bekend waren deze zeelieden vlak na de aanvaring op de Mount Helicon" over- gesprongen en door dit stoomschip te Duin- kerken aan wal gebracht. V66r zij Dinsdag- morgen vroeg naar R'dam vertrokken, heeft de Nieuwsblad-correspondent te Vlissingen nog een onderhoud gehad met eenige man- schappen, die te Duinkerken waren geland. Zooals bekend, aldus de zegslieden, werd de „Rc*zenburg" om vyf minuten over twaalf door de Mount Helicon" aangevaren, ver- moedelijk doordat het Grieksche schip een defect aan de stuurinrichting kreeg. Wy dachten niet anders of de ,,Rozeniburg" zou dadelijik zinken. Met z'n elven, die aan dek waren, sprongen wij op de „Mount Helicon" over. Het schip bleef eenige oogenblikken voor den voorsteven in ons schip vastzitten en zoo kregen wij de gelegenheid over te springen. Toen de anderen, die op het moment van Als Zwart Pc5 zou spelen, zou het sterke paard terstond afgaruald worden. Daarom verandert hy plotseling van plan en trekt op e5 aan. 11. Re3d4 Pg4e5 12. Pf3Xe5 Pd7Xe5 In het voorbijgaan wordt pion c4 aange vallen. De voortzetting van Wit is echter niet sterk. 13. c4c5 d6Xc5 14. Rd4Xc5 b7b6 15. Rc5—d4 Rc8a6! Zwart komt nu overwegend te staan. 16. Tfl—el Dd8d6 Pd3, Rg7: Kg7Te2 hEialt niet veel uit. 17. Rg2f 1 Ra6Xfl Zonde van den mooien raadsheer, maar tefuggaan is zeker niet goed. 18. TelXfl c7c5! 19. Rd4Xe5 d5Xc6 en passant is fout wegens stuk- verlies: 19. dc6: Dd4: 20. Dd4: Pf3f en Pd4: 19. Dd6Xe5 20. Ddl1>3 Ta8—b8 21. Db3ib5 Verhindert op mechanische wytze het op- rukken der pionnen van den zwarten dame- vieugel. Deze zijn alle drie zwak. 21. f7—f5 22. Talel Op ef5: zou kunnen volgen: 22. ef5: Tf5 23. Tadl, Dd6. 24. Dc4, Rc3: 25. bc3: b5. 26. Db3, c4 benevens Td5: 22. f5f4 23. Db5d7 Tb8—d8 24. g3Xf4 De5Xf4 25. Dd7—e6t Niet De7: wegens Re5 en wint. 25. Kg8h8 26. f2—f3 Df4g5t 27. Kgl—hi Beter is Dg4:t. 28. fg4: Rd4f. 29. Kg2, Kg7 en na torenafruil en Rc3: bc3: b5 staat Zwart iets beter meer niet. 27. Td8d6 .28 De6h3 Op Dg4 kan volgen Rc3: 29. bc3: Dd2 30. Tel, Tf4. 31. Dc8f, Kg7 met de dreigingen Tf3: (Tf3: Dcl:f) en Th4. 28. Rg7—e5 29. Tele2 Td6f6 30. Pc3dl Tf6f4 HET ZWAKKE PUNT. Het zwakke punt voor mannen en vrouwen vormen de lendenen, welke zoo licht worden aangedaan door overspanning en zorgen, door kouvatten en tal van andere oorzaken. Dientengevolge komen scherpe, stekende pijnen in den rug, urinestoomissen, water- zuchtige zwellingen, hoofdpijn, duizeligheid, en rheumatische pijnen ook zoo vaak voor. Plaatselijke behandeling kan tijdelyk ver- lichting geven voor sommige dezer ongemak- ken, doch de eenige wijze om gezond te wor den en te blijven is door het versterken der verzwakte organen met Foster's Rugpijn PU- len. Dit speciale middel behaalde reeds jaren lang een ongeevenaard succes tegen rheuma- tiek, spit, ischias, waterzucht, urinestoornis- sen, lendenpijn en blaasstoomissen. 1,75 per flacon. Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke- Leimis, Axelschestr. en Westkolkstr. 22 Ingez. Med. de aanvaring te kooi lagen, op dek kwaneo, was de Mount Helicon" reeds weggestoonad. Aan boord van het Grieksche schip was bet een ware janboel. De geheele bemanning liep schreeuwend en tierend door elkaar en iedereen had een zwemvest om. Zy dachten waarschynlijk dat zy onmiddellyk zouden zinken. Er was ech ter geen dadelijk gevaar. Toen onze tweede stuurman, de heer A. Vermeulen, zag dat de kapitein niet bij machte was de orde te her- stellen en er niets van terecht dreigde te komen, heeft hij het commando overgenomen en het schip op koers gelegd. Zondagmiddag om 5 uur zijn wy toen yelUg en wel Duinkerken binnengeloopen. KON GEEN KNIE BUIGEN. Invalide d,oor zenuwpynen. By het schrijven over de pijnen en ongemak- ken, die zy leed door neuritis, vertelt deze vrouw ook, hoe zij zich hiervan bevrijdde. „Ik heb Kruschen Salts genomen tegen neu ritis en het heeft zonder twyfel een wonder- baarlyke uitwerking gehad. Myn knieen deden erge pyn en het werd my onmogelyk ze te buigen. Waar ik mijn heele huishouden zelf doe kunt U zich wel indenkfen, wat dit voor mij beteekent. Twee maanden geleden begon ik Kruschen Salts te gebruiken en ik zou nu werkelijk voor geen geld ter wereld mjjn flesch Kruschen in huis willen missen. Ik be- weer dat Kruschen zyn gewicht waard is in 22-karaats goud." G. M. H. Neuritis, evenals spit, rheumatiek en ischlae, is het gevolg van een aanwezigheid van vljm- scherpe, steenharde urinezuur-kristallen die de zenuwen doorboren en die stekende pijnen rer- oorzaken. Kruschen Salts werkt direct in op deze kwellende kristallen en zet ze om in een onschadelijke oplossing, die daarna volkomen verwyderd wordt langs den natuurlijken weg: de nieren. En omdat Kruschen Salts de inwen- dige organen zoo regelmatig in werking houdt en vrij van gistende afvalstoffen, kunnen zulke lichaamsvergiften als urinezuur nooit meer de kans krygen zich opnieuw op te hoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar by alle apothekers en drogisten d f 0,90 en 1,60 per flacon. Stralende gezondheid voor fefen cent per dag. Adv. VRAGEN AAN BURG. EN WETH. VAN MIDDELBURG. De heer A. Jeronimus, lid van den gemeen- toraad to J.lid<JcIburg" hooft aan den gemeen teraad voorgesteld tot Burg, en Weth. de vol gende vragen te richten: 1. Hebben Burg, en Weth. kennis genomen van de bewering van „Metellus" in zijn brief in het bijblad van het te Goes verschynende dagblad „de Zeeuw" no. 67 van Zaterdag 12 November 1932, als zou de secretaris der ge- meente Middelburg bij de behandeling van het Beroep van den Raad der gemeente Middel burg tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeiand voor den Raad van State, inzake de invoertkeurloonen hebben gezegd by de be- spreking van de houding der drie dlssen- dieerende Raadsleden, dat deze ofsehoon door hun eed of belofte gehouden de belangen van Middelburg te behartigen, eerder de belangen der buitengemeenten bleken in het oog te houden, welke bewering by repliek zou cijn verzacht. 2. Zoo Burg, en Weth. geen kenyis heb ben genomen van het vorenvermelde, zjjn *y dan bereid zulks alsnog te doen? 3. Heeft de gemeentesecretaris aldus spre kende en vertegenwoordigende den raad der gemeente Middelburg gehandeld in opdracht van Burg, en Weth. 4. Welke maatregelen hebben of zullen Burg, en Weth. nemen, in dien het onder 1 vermelde juist mocht zyn? 31. Pdl—e3 Tf4h4 32. Dh3e6 Dg5h5 33. Pe3—g4 Th4Xg4 Schijnbaar voor de handliggend: na fg4: wint Zwart immers zyn toren met schaak terug. Maar na fg4: Tfl:f, Kg2 staan toren en dame beide aangevallen. Dus Zwart ver- llest er de qualiteit mee. Yates heeft dit voorzien en hoopt (naar blykt terecht), met het qualiteitsoffer een winnenden aanval te krygen. 34. f3Xg4 TfSXflt 35. Khlg2 Dh5Xh2f 36. Kg2Xfl Dh2Xhlf 37. Kflf2 Re5—d4j 38. Kf2—g3 Dhl—glf 39. Kg3h3 Kf3? dan Dflf en wint den toren. 39. Dglfl-j- 40. Te2^g2 Dfl—hit 41. Kh3g3 Th2 41. 42. dan Df3f, Kh4, Rf6| en wint de dame. Dhlelf Kg3h3 Kf3 dan De3 mat; Kh2 dan Dh4 mat. 42 .g6g5 Dreigt Dh4 mat. Wit is in een moeiltjke positie. Op Dh6 volgt Dhlf en wint; op Th2 volgt Dh4f, Kg2, Df2j en mat op fl of f3; op Tg3 volgt Dhl mat; de toren moet dus ergena anders heen; er blyft alleen maar over: 43. Tg2—c2 Del—fit 44. Kh3h2 Andere zetten leiden tot deizelfde stelling, behalve Kg3, Dglf, Kf3, Ddlt, Te2, Dd3t en wint den toren. 44. Dfl—glf 45. Kh2h3 Dgl—hit 46. Kb 3g3 Dhl—dl! De toren moet de tweede lyn verlatea. Op Tg2, Delt volgen de varianten, die al by zet 42 zijn besproken; op Th2, Dglf volgt 6f Tg2 enz., 6f Kh3, De3t, Kg2, Df2t en mat op fl of f3. Dc8f, Kg7 verandert daaraan niets. 47. Tc2—c3 Ddl—git 48. Kg3h3 Dgl—flf 49. Kh3g3 Rd4—f2t 50. Kg3f3 Rf2—git Wit geeft op, want er volgt Kg3, Df2t, KhS, Dh2 mat. Indian Wit de laatste zetten anders gespeeld had, zou hy nog eerder mat zijn geweest.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2