A owerig-e amtatenaren in dienst der gemeente z&ule zouden kunnen worden verlaagd; dat het immers hoogst onbillijk zou zijn zoo de wedde. der hoogstbezoldigdan ongawijzigd werd gelaten, terwijl diegenen wiens wed den ■door hat gemeentDbestuur wordt geregeld, awtiden worden verminderd; op grand van vorenstaande worden gedepu teerde staten uitgenoodigd met den meesten sjpoed voorstellen in te dienen tot verminde- xing van jaarwedden boven de maximum te verhalen pensioensbijdrage voor burge- zneesfers, secretarissen en ontvangers voor gemeenten in Zeeland en de overige gemeen- ten in Zeeland te verzoeken hieraan adhaesie te toetuigen. -Aangenomen voor kennisgeving. g. Een adres van M. H'endriks en Jac. Meeusen, respectievelijk voorzitter en secre taris der Arbeidsjeugdcentrale in Nederland. die daarin te kennen geven, dat zij in over- leg met de raadsfractie der S.D.A.P. en alle andere partij-instanties besloten hebben om feet in de raadsvergadering van 29 Septem- i>er 1932 verworpen voorstel om het gym- nastieklokaal der openhare school, verlicht en verwarmd gratis beschikbaar te stellen op nieuw in te dienen en alsnog in de gevraagde gelegenheid te worden gesteld 0111 op Maan- dag van elke week van 7 tot 10 uur's avonds gebruik te mogen maken tot wederopzeggens toe. De raadsfractie der S.D.A.P., bestaande uit de heeren L. J. van Driel, C. v. d. Bulck en J. H. van Doeselaar, betuigt aan dit verzoek- schrift hare adhaesie en wenscht ter kennis der heeren te brengen, dat zij dit verzoek- sduift ten zeerste aanbeveelt opdat het haar xnogelijk blijve om aan de subsidies der bur gerlijke cuituur hare medewerking te kun nen blijven verleenen. Burgemeester en wethouders stellen voor dit adres aan te nemen voor kennisgeving, omdat zich sedert de vorige raadsvergadering geen omstandigheden hebben voorgedaan ■welke wijziging van het ingenomen standpunt zouden wenschelijk maken, De heer VAN DRIEL wil hier nog een fcleinjgheid van zeggen. De hemieuwing van dit adres is bedoeld als een gelegenheid voor verschillende heeren om met betrekking tot deee zaak een compromis te sluiten. De S-D.A.P.-fractie heeft reeds herhaalde malen steun verleend bij subsidies aan vereenigingen betreffende de burgerlijke cuituur, dat zij het een billijkheidseisch acht, dat 00k zij eens ge holpen wordt, nu zij voor haar doel een ver- aoek doet op steun van wege de gemeente in natura door een schoollokaal ter beschikking der A. J. C. te stellen. Dit verzoek en de mededeeling der fractie is in alle partij-instan ties der S.D.A.P. behandeld en met hunne in- stamming ingezonden, waar de heeren zoo rflkwijls geholpen zijn voor hun belang, stel len wij er prijs op zegt spreker 00k eens geholpen te worden voor ons belang. Wij worden uit alle mogelijke lokalen ver- dneven, het halve lokaal waarover wij thans fcunnen beschikken is niet voldoende. Op die wijze zal ons niets anders resten dan ons ten slotte in strijd met hetgeen de geheelonthou- ders gewenscht achten, ons te vervoegen tot een dranklokaal, maar 00k daar vindt men ons vermoedelijk niet sympathiek. Het adres is 00k nogmaals ingediend, omdat wij, als ouders van kinderen die de openbare school bezoeken, recht hebben, om in dien vorm die vergoeding in natura te ontvangen. En overigens bedoelen wij het geheel zooals het er staat. De heer HAMELINK herinnert, dat hij de vorige maal een dergenen was, die v66r in- williging stemde, maar thans zal zijn stand punt anders moeten zijn. Het komt hem voor, dat de fractie der S.D.A.P. en alle par- tijinstanties verkeerd handelen, door te begin- nen met te zeggen: als we diit niet ingewilligd krijgen, werken we voor dit en dat niet meer mede. Een nieuwe indiening van het ver zoek zou gemotiveerd geweest zijn, indien zich nieuwe gezichtspunten hadden voorge daan, wanneer h.v. bekend was, dat andere leden hadden verklaard tot een ander inzicht te zijn gekomen en voor te zullen stemmen. Het is echter een verkeerd standpunt om zich op grand hiervan van medewerking aan ver- schiliende zaken te onttrekken. Hij onder- schat voorts de beweging der A. J. C. niet, maar vindt die tocii niet zoo belangrijk, dat men daaraan andere, veel belangrijkere on- dei werpen gaat opofferen, daar moet hij tegenop komen. Hij kan zich dit standpunt wel indenken, omdat het voor hem niet nieuw is. Vroeger moest hij 00k steeds stelling nemen tegen dergelijke uitingen van den heer "Van Driel, die er maar terstond voor was niet mede te werken, indien er een begrooting werd. aangeboden, waarin voor de arbeiders weinig te behalen was. Nu hij zelf de frac- tieleider is kan het niet verwonderen, dat de fractie die richting uitgaat. Het zal voor spreker een motief zijn, om thans tegen in- wiiliging van het verzoek te stemmen. De heer VAN DRIEL: In dit geval zal »nze oude fractieleider dan niet afwijken van de heeren der andere fracties. Met de tweede mzending van het venzoek en de toevoeging daaraan van onze fractie, hebben we alleen de andere fracties duadelijk willen maken, wat er tag deze beslissing 00k voor hen op het spel staat. Z66 moet men deze zaak bezien en bet spijt hem we], dat zijn oud-kameraad Hamelink dat anders bekijkt. We hebben de beeren gelegenheid willen geven om terug te keeren op den weigerachtigen weg die zij be- treden hebben. Gedurende 11 jaar heeft onze fractie de burgerlijke heeren alles gegeven wat ze gevraagd hebben, maar wij zijn daar- loe, als men ons buitenslult, niet meer bereid We hebben algemeen kiesrecht en evenredige vertegenwoordiging verkregen, we vormen de stexkste partij in de gemeente en nu meenen we obk recht te hebben van distributie der eigendomjnen der gemeente. Doet men ons te dit opzicht geen recht, dan wordt het ons door de heeren onmogelijk gemaakt mede te werken. We waren niet voornemens, aan de alge- meene beschouwingen deel te nemen. Het doet me genoegen, dat de heer Hamelink zich thans heeft ontpopt en zich in deze voegt bij onze burgerlijke tegenstanders. Dat is een principieelen tegenstand. Ik kan nu wel ter bekorting zeggen hetgeen ons voomemen is bg de begrooting, om n.l. te stemmen voor in- trekking der subsidie voor de bad- en zwem- mn oh ting, 6611 inrichting van burgerlijke cui tuur, die alleen door medewerking van ons die subsidie heeft kunnen verwerven, zoodat we badden verwacht dat die heeren zouden heb- oen gedacht, dat er toch 00k anderen zijn dan ztj en het op hun weg gelegen had mede te werken aan het lokaal voor de A. J. C. Voorts wenschen we niet meer mede te werken aan de subsidie voor het muziekge- fetechap, hetgeen we tot dusver behoorlijk hebben gedaan. Daarin stellen we geen be- teng meer. Dit is indertijd opgezet als een revolutionaire arbeidersvereeniging, die het bestaande burgerlijk gezelschap m, den £r°nd heeft gewerkt, maar waarvan de burgerlijke invloed zich onder- tusschen heeft meester gemaakt. Dat heeft S de arbeiders alzoo geen nut meer en heeft opgehouden als arbeidersvereeniging te aan. Bij de laatste benoeming van een bestunrslid werd in een vacature die ontstaan was door, overlijden van een arbeider gewoon een burger van Nederland benoemd, aan een arbeider werd niet meer gedacht. Aangezien de heeren met ons geen com promis wenschen te sluiten, richten wij ons 00k tegen het muiziekgezelschap, omdat wij meenen, op wederzijdsche steun aanspraak te kunnen maken, en men uit haat tegen de S.D.A.P. ons onthoudt waarop we recht heb ben, nu we voor ons cultuunwerk in het belang der arbeidersklasse een schoollokaal vragen. Er heeft zich nu een meerderhei-d der burger- lijken tegenover ons gevonmd, die dan nu de zaken waaromtrent zij principled verschilt 00k maar buiten onze tegeniwoordigheid zal moeten uiitmaken. Als bijvoorbeeld een voor stel zou worden gedaan tot afschaffing van de kenmis, dan zullen wg de zaal verlaten, aan gezien wij die niet willen helpen afstemmen. Dat moeten rechts en links dan maar uitvech- ten. Een groot deel van de linksche kiezers is reeds bij ons gekomen met de vraag, of wij ons standpunt niet kunnen wijzigen. Wij heb ben hen verwezen naar hun afgevaardigden, bij wie zij de vraag behoorden te stellen een offer te brengen, en wij vragen nog niet eens een gddelijk offer. Hierover meen ik voor- loopig genoeg te hebben gezegd. We zullen 00k stemmen tegen de subsidie voor de christelijke bewaarschool, die alleen is te beschouwen als een belang voor de bij- zondere school. Die scholen zouden nimmer zoo bevolkt zijn geweest, indien een vooruit- ziende domine niet zoo handig was geweest een christelijke bewaarschool op te richten, waar men het daarheen tracht te leiden dat de kinderen als ze den leeftijd hebben, nflar de christelijke scholen worden gestuurd Daar aan hebben we 00k 11 jaar onze stem gege ven. We hadden daarvoor zelfs meer willen geven dan de heeren vroegen, daartegen had den we geen enkel bezwaar, daar we hadden geleerd 00k onze tegenstanders in hetgeen ze meenden noodig te hebben voor hunne inrich- tingen, tegemoet te komen. Maar nu de hee ren zeggen: voor ons alles en voor jullie niks kunnen we daaraan niet blijven meewerken. W e zeggen dit, opdat de heeren daarover nog eens kunnen doordenken, en het wellicht tot hen doordringt, dat wij tegenover de aan hunne belangen verieende medewerking het recht hebben 00k iets te wenschen. We heb ben de zaak volkomen overwogen en geven daarom te kennen: 6f het schoollokaal een avond en alle medewerking zooals tot nu toe of geen schoollokaal voor ons, maar dan 00k geen verdere medewerking voor de burgerliike belangen. Wij kunnen niet anders De heer VAN DEN BULCK wil naar aan- leiding van den aanval op den heer Van Driel door den vorigen fractie-voorzitter, dat de tweede mzending van het adres een oorzaak zou zijn van het doordrijven van den tegen- woordigen fractie-voorzitter. De heer HAMELINK: Dat zeg ik niet' De heer VAN DEN BULCK verklaart de man te zijn, die tot het opnieuw inzenden van het verzoek heeft aangespoord. We laten ons zegt hij niet meer In den hoek drij- ven en het spijt me wel, dat de heer Hamelink z66 voor den dag durft komen. De heer DE JAGER wil hieromtrent alleen opmerken, dat hetgeen de heer Van Driel hier in 't midden bracht hem van dezen tegenvalt- zrjn optreden krijgt een dwingend karakter en dreigt met maatregelen van rancune; dat is met netjes. De heer VERLINDE vraagt, of, wanneer de gemeenteraad zich op die wgze moet laten dwingen tot het nemen van een besluit in een of andere richting, waar dan het eind is Hij acht het wel mogelijk, dat liberaal stem- mende personen met de door den heer Van Driel medegedeelde vraag bij hem of zijn medestanders gekomen zijn, maar men moet met verwachten, dat spreker op deze wijze zijn stem zal willen verkoopen. Vroeger heeft de S.D.A.P. steeds stelling genomen tegen de groepsafscheiding van het volk, maar thans handelen ze evenzoo en gaat zoover, dat hij dezer dagen van S.D.A.P.-zijde de waar- schuwing las, dat het niet gewenscht was voor partijgenooten lid te zijn van een neu- trale voetbalclub! Een dergelijk streven stuit aan spreker tegen de borst en, waar de heer Van Driel wijst op zaken waaraan zijn fractie heeft medegewerkt, zoo is spreker van oordeel, dat zijn fractie 00k wel eens iets heeft gedaan in het belang van den heer Van Dnel en zijn partij. Het staat met den heer an Driel echter z66, dat is ook wel uitge- ■komen in vroeger hier door hem gebezigde uitdrukkingen, dat hij meer anarchist is dan o~D.A.P.er. De heer COLSEN verwondert zich wel over deze besprekingen. Men is toch nog in lang niet aan de algemeene beschouwingen9 Wii Katholieken - zegt hij kunnen er onze stem wel aan geven om hen een lokaal te geven, ze moeten toch ook geholpen worden. Dat het verzoek bij vernieuwing gedaan wordt kan toch geen bezwaar zgn. Omtrent het ziekenhuis te Ter Neuzen is men indertijd wel drie achtereenvolgende malen met een adres gekomen, zonder dat dit als een bezwaar werd aangevoeld. Men moet hun dit niet kwalijk nemen. Hij geeft in overweging het verzoek toe te staan. De heer HAMELINK: Mijn bezwaar gaat niet tegen het opnieuw inzenden van het adres, doch dat er geen nieuwe gezichtspun ten worden geopend. De heer VERLINDE merkt op, dat de heer Colsen niet schgnt te kunnen begrijpen, dat men zoo maar zonder gegronde reden niet van meening en stem veranderen kan. Zelf denkt de heer Colsen daar anders over, het geen wel bleek uit de omstandigheid dat deze zelfs wilde medewerken aan het afschaffen der kermis, als hg daardoor maar wethouder had kunnen worden. De heer DE BAKKER: W.ie is er nu ver- kocht De heer COLSENU hebt uw stem wel ver- kocht voor een borrel. De VOORZITTER hamert, waardoor het gesprokene niet juist waar te nemen is. De heer VERLINDE verzoekt den heer Colsen nog eens duidelijk te herhalen hetgeen hij gezegd heeft, of dat anders eens te her halen buiten de raadszitting. De VOORZITTER hamert en sluit het debat over dit punt. De heer SCHEELE: Welja, dan moeten de heeren bierop bij de algemeene beschouwin gen nog maar eens terugkomen. Het afw ijzend voorstel van burgemeester en wethouders wordt aangenomen met 10 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Verlinde, Van Aken, De Bruijn, Van Cadsand, Huijssen, Ha melink, Geelhoedt, Scheele, De Jager en De Jonge; tegen stemmen de heeren De Bakker Colsen, Van Driel, Van den Bulck en Van Doeselaar. h. Een adres van de oudercommissie aer Openbare Lagere School te Sluiskil, die daar- in te kennen geeft, dat zij indertijd met vreugde heeft vemomen, dat tot den bouw van een nieuwe openbare lagere school te Sluiskil besloten is; dat tot nu toe steeds door haar met belang- stelling uitgekeken is naar het tijdstip waar op met de uitvoering van het plan begonnen zou worden; dat de commissie vemomen heeft, dat wederom voor de verbouwing van een brjzon- dere school wel gelden beschikbaar zijn ire- steld; dat ze hierover natuurlijk geen zeggenschap heeft en zich er bij neerlegt, maar toch meent te moeten opmerken, dat ze zich niet kan ont trekken aan het idee dat het openibaar onder- wijs te Sluiskil achteraan komt. Aangenomen voor kennisgeving. i. Een adres van de heeren Velleman en Clemminck, respectievelijk voorzitter en secre- taris van de afdeelmg ,,Volksonderwijs" te Sluiskil, die daarin namens bovengenoemde vereeniging te kennen geven: dat de afdeeling van ,,Volksonderwijs" te Sluiskil (gemeente Ter Neuzen), in vergade- ring bijeen op den 25 October 1932, in zake het ten uitvoerleggen voor het reeds door uw college met een groote meerderheid van stem- men aangenomen raadsbesluit tot het bouwen van een nieuwe openbare lagere school te Sluiskil de volgende motie met algemeene stemmen heeft aangenomen; kennis genomen hebbeude van het voor- noemde raadsbesluit, welk besluit de ouders der kinderen, die de O. L. school bezoeken en mede voorstanders van het openbaar onder- wijs eenparig de instemming deelden, thans ten sterkste en met klem protesteeren tegen de wijze waarop zij om den tuin worden ge- ieid met mooie beloften en besluiten, die per slot van rekening niet of althans nog minder dan met een slakkengangetje worden ten uit- voer gebracht; dat het crisisduiveltje voor dat doel op den voorgrond wordt geschoven en gedweept wordt wordt daarvoor geen gelden beschik baar te kunnen krijgen, lgkt on3 allerminst een gegrond motief, terwijl voor secteschool- tjes in de gemeente, waarvoor naar onze mee ning de noodzakelijkheid nog niet zoodaniig blgkt, het gevraagde geld onmiddellijk dispo- nibel wordt gesteld (getuige alweer de j 1. enorme som voor de R.K. school); de vergadering van oordeel, dat him geduld voor hunne kinderen, die onderwrjs moeten ge- nieten in een gebouw, dat niet meer aan de eischen voldoet er bij het gemeentebestuur met klem op aandringen spoed te betrachten met de uitvoering voor het eenmaal niet te vroeg genomen besluit; dat zij diit niet doen, omdat de confessioneele partijen maar roekeloos geld aanvragen, maar omdat de nood zoodanig is gestegen, dat zij het schoolgebouw niet meer vertrouwd acbten om hunne kinderen in dat verouderde en totaal versleten gebouw te herbergen. Uw college wordt in deze ten sterkste ge- waarschuwd en in overweging gegeven door niet langer meer te talmen, doch het brood- noodige gebouw tot stand te doen brengen, op den kortst mogelijken tijd en op de meest daarvoor geschikte plaats (n.l. aan den Piers- senspolderstraat in de gemeente). Besluit deze motie uw college ter kennis te brengen. De heer DE BAKKER merkt op, dat de be- leefdheidsvorm van dit adres ook niet 18- karaats is. Er wordt toch in beweerd, dat de confessioneele scholen zoo maar roekeloos geld aanvragen, waaruit volgt, dat de ge meenteraad die het geld geeft en gedeputeer- de staten, die daaraan hun goedkeuring ver leenen, mede aan die roekeloosheid zouden debet zgn. Hij gelooft, dat door zulke adres- sen de zaak niet wordt gediend. Bovendien, er is meermalen meegedeeld, dat er aan ge werkt werd. De heer SCHEELE wil hierover ook iets zeggen. Het schrijven der Ouder-Commissie kan hij zeer goed begrijpen en accepteeren. Die geven uiting aan een bezorgdheid, die heb ben het inzicht gehad iets te moeten doen om het in hun oog goede werk te bevorderen. Het genomen raadsbesluit dient dan ook, zoodra dit mogelgk zal blijken, te worden uitgevoerd. Het tweede schrijven, dat van de afdeeling van Volksonderwijs ademt echter een geheel anderen geest, en spreker gevoelt behoefte, j daaromtrent zijn groote afkeuring uit te spre- ken. Hij heeft er geen bezwaar tegen, dat een i vereeniging zich over een of ander onderwerp 1 tegenover den raad wenscht uit te spreken, maar men behoort dan toch in den goeden vorm te blijven. Dit is te meer noodig in dezen tijd, nu vorm en fatsoen zoo afzakken naar de straat en dan zou toch zeker een vereeni ging voor Volksonderwijs zich hebben moeten wachten voor een dergelijk optreden tegen over burgemeester en wethouders en den ge meenteraad. De heeren doen toch niets meer of minder dan protesteeren tegen de wijze waarop zij om den tuin worden geleid met mooie beloften en besluiten"! Welk een der vereeniging onwaardig optreden tegen den ge meenteraad en burgemeester en wethouders! Er wordt hier niemand om den tuin geleid! Door den gemeenteraad is het besluit tot het bouwen eener nieuiwe openbare school genomen en burgemeester en wethouders hebben be- loofd dat ze dit voomemen zoodra mogelijk zullen uitvoeren. Herhaaldelijk is er hier door raadsleden naar gevraagd en telken male is geantwoordt dat burgemeester en wethouders er mee doende zijn, doch dat het nog niet mogelijk was de daarvoor noodige leening te plaatsen. Dat hebben de heeren van Volks onderwijs toch ook kunnen lezen. En dan dur- ven ze nog zeggen: we worden om den tuin geleid! Spreker wil hier even mededeelen, wat voor het plaatsen der geldleening is gedaan, opdat door de heeren niet zal kunnen worden gezegd, dat, wanneer het thans gelukt een leening te sluiten, dit niet zal kunnen worden toegeschre- ven aan den invloed van hun adres. Er is direct na het ftemen van het besluit op 26 November 1931 naar een firma over de mogelijkheid tot het verstrekken eener leening, terwijl aan de Bank der vereeniging voor Nederlandsche gemeenten 20 November was verzocht de gemeente op een ljjst te plaatsen voor het sluiten eener leening ad f 107.000, welke noodig was. Daarover is ook nog ge- schreven aan 6 andere groote banken die leeningen geven voor gemeenten. Alles zon der dat resultaat bereikt werd. Daarop is de wensch der gemeente tot het aangaan dier leening ter openbare kennis gebracht op 7 December 1931, hetwelk 21 December d.a.v. nog eens is herbaald. Op laatstgenoemden datum is bet percen tage verhoogd van 4y2 tot 5 Den 3den Februari 1932 is aan de Maat- schappij voor Gemeentecrediet plaatsing ver zocht. Bij raadsbesluit van 11 Februari is be sloten bij de N.V. voor Gemeentecrediet een leening te sluiten van 51.335 tegen een rente van 5V2 Bij raadsbesluit van 10 Maart 1932 is be sloten voor het restant ad 54.160 een leening te sluiten tegen 5 V2 goedgekeurd door ge- deputeerde staten van Zeeland 1 April 1.1. Op 7 April is daarvoor aan een Hypotheekbank plaatsing gevraagd, op 5 Mei aan de Maat- schappij voor Gemeentecrediet en aan de Bank voor Nederlandsche gemeenten, terwijl aan de zooeven genoemde bankinstelling antwoord verzocht werd. Op 17 Mei werd aan een finan cier een bod gevraagd, op 13 Augustus is een brief gezonden aan het Genootschap tot op- voeding te Roosendaal in zake de geldleening voor de RIC. meisjesschool. Den 30sten Sep tember is aan de Bemiddelingsinstelling voor credietverleening ten behoeve van gemeenten en waterschappen en andere openbare licha- men een uou gevraagd, en voorts aan het Pensioenfonds voor Koloniale Landsdiienaren, den Directeur der Rgkspostspaarbank de bovengenoemde Hypotheekbank, een financier en 1 October nog aan de N.V. Intercessor en de Bank voor Nederlandsche gemeenten, be- nevens de Maatschappij voor Gemeentecrediet. Den 11 den October is bij vernieuwing geschre- ven aa.n de twee laatstgenoemde instellingen. Met de Maatschappij voor Gemeentecrediet is het nu tot een accoord gekomen over het plaatsen van het restant der leening. Daarop is dus ten slotte een gunstig resul taat verkregen. Als de heeren er belang in stellen kunnen ze van de brieven inzage nemen. Aan het minderwaardig schrijven dier ver- eeniging zou spreker verder geen woord wil len verspillen, doch hij heeft een en ander medegedeeld, opdat dit naar buiten zal door- klinken. H.j zal nu doorgaan. Die heeren zeg gen, dat de secteschooltjes maar direct worden geholpen en daarvoor terstond gelden dispo- mbel worden gesteld. Dit laatste is lang niet altijd het geval, maar toch wordt hiermede aan de meerderheid van den raad, die ook zor- gen wil voor een school te Sluiskil, doch ten opzichte van de bijzondere scholen de wet heeft na te leven, nog eens een duw gegeven. En wat betreft die „enorme som" voor de R.K. school, dat konden de heeren ook wel in de pen gehouden hebben. Men zou van die zijde ook wel wat meer waardeering hebben mogen verwachten voor die door hen genoemde „secte-schooltjes", want zij mogen niet uit het oog verliezen, dat thans twee derden van Jiet aantal schoolkin- deren in deze gemeente die sectescholen be zoeken, en er slechts een derde overschiet voor de openbare scholen. Spreker eischt voor dat taijzonder onderwljs wat meer waardee ring op. Het gemeentebestuur wil aan de openbare school ten voile geven wat deze noodig heeft, hetgeen de ondervinding heeft geleerd. In het taijzonder heeft spreker er zich aan gestooten, dat een dergelijk adres is onder- teekend door iemand van het onderwijzend personeel der openbare school, iemand die toch ook moet medewerken om de jeugd op te voeden in alle maatschappelijke en christelijke deugden, een jonge man, die toch ook met de stem van diezelfde rechtsche menschen, voor standers van die in het adres genoemde sec- tarische scholen, in de functie die hij aan die openbare school bekleed is benoemd en spre ker vindt dat dit van zoo'n jongmensch niet past, hij vindt dat vein hem bijzonder leeigk. Na te hebben gezegd, dat zij om den tuin zgn geleid krijgen de menschen van de bijzon dere scholen weer 'n smeer uit de pan, door de bewering, dat ze maar geld aanvragen en roekeloos geld verspillen. Hoe kunnen de heeren dat zeggen? De Hervormde school had een nieuw lokaal noodig door uitbreiding van het aantal leerlingen, ook de R. K. meis°- jesschool kon niet achterwege blijven met het oog op de behoefte en spreker kan wel ver- klaren, dat aan de kleinere bijzondere scholen geen veranderingen zijn gemaakt, -die niet strikt noodzakelijk waren. Die uiting had dus beter in de pen kunnen blijven. Adressanten schrijven de openbare school met meer te vertrouwen. Maar dat gebouw is nog nooit afgekeurd en spreker is overtuigd, dat deze met eenige voorziening nog wel 20 jar zou zijn te gebruiken. De heer VAN DOESEr^AAR: Dat kan niet! De heer SCHEELE zegt dat niet, om te betoogen, dat men niet tot het bouwen eener nieuwe school zou moeten overgaan. Hij kan het zich indenken hoe de wensch daartoe door verschillende omstandigheden z66 sterk naar voren kwam, dat men daartoe behoort over te gaan. Bovendien: een raadsbesluit daartoe is genomen en dat moet worden uitgevoerd. Spreker had alleen op 't oog, het adres eens tot in de uiterste consekwensties te ontleden. zullen de heeren eens zeggen hoe ze het willen. Ze waarschuwen den raad ten sterkste en, als er geen gevolg aan ge geven wordt, dan zal men vermoedelijk met de heeren van Volksonderwijs te doen krijgen! En dan gaan zij vertellen, waar de nieuwe school moet verrijzen, n.l. aan de Pierssens- polderstraat! Hierop wil spreker alleen te kennen geven, dat de gemeenteraad in een andere vergadering in alle objectiviteit deze zaak te behandelen zal krijgen en dat de gemeenteraad zal bepalen waar die nieuwe school moet worden gesticht. Nog eenshet adres is z66 laag van inhoud, dat spreker daaraan geen woord zou hebben willen verspillen, en daarvoor de aandacht der vergadering niet lang zou hebben bezig ge houden, maar met het oog op den indruk die een en ander naar buiten maken zou, heeft hiji gemeend over dezen schoollbouw een en ander te moeten mededeelen. De heer DE JAGER moet zich bg de critiek op den inhoud van dit adres aansluiten; het heeft ook brjizonder zijn aandacht getrokken, dat dit de toets van het parlementarisme niet kan doorstaan. De heer VAN DRIEL wil naar aanleiding van het betoog van den heer Scheele te ken nen geven, dat het hem spijt, dat hij den heer Clemminck als persoon hierbij bespreekt. Deze is ambtshalve als tweeden secretaris aan die afdeeling toegevoegd, en heeft omderteekend hetgeen de vereeniging had aangenomen. De heer SCHEELE: Hij had zoo'n stuk niet behooren te onderteekenen; ik zou dit nimmer hetaben gedaan. De heer VAN DRIEL wil toegeven, dat de heer Scheele zooiets niet zou hebben gedaan, maar houdt toch vol, dat de persoon van den tweeden onderteekenaar buiten de kwestie moet gehouden worden, aangezien deze niet zoo'n scherp standpunt over de zaak inneemt als uit de motie die de vereeniging aannam zou blgken Men moet den heer Clemminck op grond daarvan ook geen ondankbaarheid aan de raadsleden die hem benoemden verwij- ten. Het zou hem spijten, dat een ambtenaar op deze wijize verantwoordelijik werd gesteld vbor hetgeen hij ambtshalve deed. En wat nu den toon van het adres zelf betreft, ook daar voor wii hij, al kan hij die niet goedkeuren, verzachtende omstandigheden naar voren brengen. Men heeft hier te doen met een groep voorstanders van het openbaar onder- wijs te Sluiskil, die niet zoo goed met den gang van zaken op de hoogte zijn als burge meester of de leden van den gemeenteraad. Die bezien de kwestie van den buitenkant. Ze gaan redeneeren dat hun een nieuwe school is beloofd, maar ze bemerken aan niets dat er vooruitgang in de zaak komt, vememen wel dat het niet kan wegens gebrek aan geldmid- delen, maar bemerken oudertusschen dat op verzoeken ten behoeve van bijzondere scholen onmiddellijk gunstig wordt beschikt en dat die plannen wel voorrang hebben. De leden van Volksonderwijs weten b.v. niet dat het geld voor de R. K. meisjesschool kon betaald worden omdat er bij die schooIVereeniging zelf geld disponibel was. Men moet den inhoud van het adres toeoor- deelen naar hetgeen de menschen zelf onder- vinden en hetgeen ze van buitenaf kunnen waarnemen en dan is er wel reden tot veront- schuldiging. Het ging met die school te Sluis- °ok ons raadsleden, zegt spreker, niet naar den zin, maar wij waren op de hoog te van de moeilrjikheden. En wat de scherpte betreft, over roekeloos geld aanvragen, wil hij er op wijzen, dat zij ook hebben kunnen zien de monumentale tweede ingang van de vroegere school B, thans Hervormde school. Daar is toch meer gedaan dan noodzakelgk was. Daaraan had men toch, evenals aan de school in de Jozinastraat wel een zevende lokaal kunnen bijbouwen zonder zoo'n dure tweede ingang. Trouwens, de heer Verlinde heeft daarop vroeger ook al eens gewezen. Spreker geeft toe, dat het bij de school waar- bij de heer Scheele betrokken is, altgd anders is gegaan. Daar heeft men steeds de zuinig- heid betracht en de siergevel die men ter her- denking van een jubile tegen die school heeft gebouwd is, naar hij meent, nog uit eigen beurs betaald. Dat weten die menschen even- wei allemaal niet. En als je dan zoolang moet wachten c-n je ziet dat anderen geholpen wor den, zooals in het geval met de R. K. meisjes school en nu de aanvraag voor de jongens- school, dan wordt men kribbig en dan is het te begrijpejj, dat men wel eens uit den parlemen- tairen toon valt. De bijzondere scholen moeten, overeenkom- stig de gelijkstelling, krijgen wat ze vragen en het spijt aan spreker niet, dat die gelijk stelling er gekomen is, tegelijk met het alge meen kiesrecht. Wanneer de menschen van Volksonderwijs alles hadden geweten, zouden ze niet met zoo'n adres gekomen zijn. Zij weten b.v. niet, dat de R. K. meisjesschool be taald is met gelden uit die kringen zelf. In dien er onder de voorstanders van bet openbaar onderwijs ook menschen waren geweest die aan de gemeente daarvoor geld hadden willen leenen, dan zou die openbare school er al lang hebben kunnen zijn. Een feit is bet, dat de opofferingsgezindheid onder de voorstanders, van het bijzonder onderwgs grooter is dan die onder het openbaar. De lust en Uefde is daar niet zoo groot en men zou liever een standem- school stichten. Dat de menschen van Sluiskil wat uit den toon gevallen zijn, komt omdat ze niet voldoende op de hoogte waren en daar om is dat jammer. De zaak is nu echter vrij gemakkelijk, aan gezien door den wethouder van financien is meegedeeld, dat men nu geld zal kunnen krij gen. Er zal dan zoo spoedig mogelijk begon nen kunnen worden. Het adres wordt met algemeene stemmen aangenomen. j. Een adres van N. Scheele, secretaris van het instituut van arbeidersontwikkeling, af deeling Ter Neuzen, die daarin namens het toestuur verzoekt: 1. voor de werkloozenjeudigen over te gaan tot het geven van vakonderwijs en ontspan- ning; 2. voor de werkloozen ouderen ontwikke- lingsonderwijs en ontspanning. 3. voor de arbeidersavondschool beschik baar te stellen een schoollokaal tot het geven van onderwijs (deze school is voor iedereen toegankelrjk) liefst zoo spoedig mogelijk. Burgemeester en wethouders stellen voor, dit adres te willen stellen in hunne handen om bericht en raad. De heer VAN DEN BULCK verklaart, dat het hem spijt, dat burgemeester en wethou ders voorstellen dat nog naar hun college te zenden om bericht en raad. Hij maakt ook deel uit van dit instituut en geeft te kennen, dat zij gaarne half November zouden willen beginnen en dat zal dan niet kunnen, als eerst nog een raadszitting moet worden afgewacht. Alle schakeeringen kunnen daar worden on- dergebracht. De VOORZITTER merkt op, dat burge meester en wethouders thans nog geen voor stel konden doen en de zaak dus niet voor- bereid is. Hij voegt hieraan toe, dat ook nog anderen in deze richting werkzaam zijn, en dan kan misschien een combinatie worden tot stand gebracht. De Christelijke Besturen- bond is in deze richting werkzaam, ook bij de R. K. organisaties is dit in de pen. Er zal ook in deze moeten worden getracht een oplossing te verkrijgen. De heer VAN DEN BULCK wijst er op, dat dit een op zichzelf staande vereeniging is. Hij vraagt, of de raad burgemeester en wethou ders niet machtigen kan op bet verzoek te beschikken. Er zal anders zooveel trjd ver- loopen. De VOORZITTER wijst dat af en verklaart, dat zal gezien worden wat men kan bereiken' Met algemeene stemmen wordt overeen- komstig het voorstel van burgemeester en wethouders besloten. k. Een adres van J. F. de Cooker, die daarbij verzoekt hem, met ingang van 1 JuJi 1933 eervol ontslag te verleenen als directeur der Arbeidsbeurs te Ter Neuzen. Burgemeester en wethouders stellen voor, dit verzoek in hunne handen te stellen om be richt en raad. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 1. Een adres van L. M. de Vos-van Renter- gem, echtgenoote van A. H. de Vos, die daar in te kennen geeft, dat zg bereid is, vrlj van hypotheek of andere lasten, aan de gemeente Ter Neuzen te verkoopen een gedeelte van het perceel kadastraal bekend In sectie L na 198, gelegen aan de De Jongestraat no. 7, groot ongeveer 14 M2„ zooals dit gedeelte met een roode kleur op de bij het adres ingezonden teekening is aangegeven, voor den prijs van f 10 per M2. en onder voorwaarde dat van wege de gemeente Ter Neuzen het hekwerk wordt opgeruimd en dit haar eigendom biijft. Er rekening mede houdende, dat dit niet moet worden herplaatst, vraagt zij hiervoor een vergoedimg van f 20. De VOORZITTER merkt op, dat de ge vraagde prijs overeenkomt met die welke daar voor verruiming der straat aan anderen is betaald. Burgemeester en wethouders stellen op grond daarvan voor, den bedoelden grond te koopen tegen den prgs van 10 per M2. en te betalen een schadevergoeding van 20 voor net waardeloos wordende gzeren hek. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. m. Een schrijven van H. Koopmans, kape- laan te Ter Neuzen, die daarin zoo vrij is tot ^,et„ affvragen van /300 voor de Katholieke Volksbrbhotheek. Daar aan de andere Volks- bibliotheek zoo'n subsidie wordt gegeven komt' hij dat deZe evenS"oed in aanmerking Ten tweede vraagt hij 250 subsidie voor het Katholieke jeugdwerk. Daar tegenwoor- dig voor de schoolverplichtende jeugd duizen- den guldens worden besteed, hoopt hij dat voor de ontwikkeling en vorming der school- vrije jeugd, dat zeker zoo noodig, door den raad eenige subsidie zal worden gegeven, zooals tegeniwoordig door de meeste gemeen ten gabeurd is. Burgemeester en wethouders stellen voor dit adres, als zijnde ongezegeld, ter zijde te leggen. Al was het echter op zegel gesteld,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 6