Pluimvee-Rubriek BUR0SRLIJK8 STAND. de brand op de p. c. hooft. MOORDENAARS GEVLI CHT UIT CAYENNE. VERKOOPINGEN, UITVOERINGEN AANBESTEDINGENENZ. LOOP DER BEVOLKING. SCHEEPVAARTBEWEGING. WISSELKOERSEN. HOOGWATER TE TER NEUZEN Men meldt uit Amsterdam: Maandagnacht en Dinsdagochtend heeft de brand aan boord van het mailschip P. C. Hooft zijn verwoestend werk voortgezet. Het vuur is nog steeds over de geheele lengte van het schip verspreid. Maandagmorgen sloegen de vlammen midscheeps weer fel naar buiten. Wat er met de overblijfselen van den »oI- komen verwoesten kolossus gebeuren zal, is nog niet bekend. Dit hangt af van de afwik- kefing van de verzekering. Het easco wordt nog voortdurend door een sleepboot van Goedkoop tegen het talud van het IJ gehouden; hoe lang dit nog noodig zai 2.HJ!verwacht wordt, dat het schip zelf een steunpunt zal vinden valt nog niet te zeg- een. De drijvende motonbrandspuit Jan van der Heyden lag met een bezetting van onge- veer 10 man by: het schip, echter alleen ter toeiwakmg, want water wordt er smds Maan- dagrniddag niet moer gegeven. PAAL VAN EEN LICHTNET STUKGEREDi^N. Te Finsterwolde reed een vrachtauto van don heer Brul uit Nieuweschans in voile vaart tegen een paal van lichtnet. De zware paal knapte af, waardoor de geheele Goldhoom- streek, van Finsterwolde tot Oostwolde, ge- ruimen tijd in het duister kwam te zitten. De auto was erg gehavend. Persoonlijke onge- luikken zijn er niet gebeurd. EEN YO-YO-WEREIiDVOETREIS. Wereldreizen worden een spelletje. Boven- dien zijn er maar weinig wereldreizen, vooral als ze met primitieve vervoermiddelen als de pedes apostolorum moeten worden gemaakt, waarvan het einde verder ligt dan Parijs of Berlin (al naar gelang van de richting, waar- in gestart werd). De heer J. H. van der Ham te Rotterdam de man, die al meer de aandacht op zich heeft gevestigd door over den Coolsingel te wandelen met een bord, waarop de aankon- diging, dat hij werk zoekt, gaat ondanks de bezwaren, toch nog eens het oude recept be- proeven. Om up to date te zijn, wordt zijn experiment een yo-yo-wereldreis. Hoe hij hem dat leveren zal, is ons niet bekend. Maar al yo-yo-end wil hij de wereld door, naar Tibet en Honkong en Yokohama, naar Kaapstad en Khartoen, naar Frisco en New-York en Buenos-Ayres en al die plaatsen, waarvan de politie-autoriteiten aan een rechtgeaard wereldvoetreiziger, met hun handteekening bekrachtigd, de verklaring afgeven, dat ze horn in levenden lijve hebben aanschouwd. Mynheer Van der Ham neemt evenwel niet alleen een yo-yo mee, maar ook een levens- geizellin. Het lag in zijn bedoeling om zich heden in den echt te latien verbinden met mejuffrouw Jacoba van der Torre en dan on- middellijk na het vermanende woord van den ambtenaar van den burgerlijken stand al yo-yo-end op stap te gaan. Juffrouw van der Torre is het blijkbaar met haar aanstaanden echtvriend eens, dat met de yo-yo in de hand, men door de gansche wereld komt. ONRUSTBARENDE SMOKKELH AN DEL. De N. R. Crt. schrflft: Den laatsten tijd neemt de smokkelhandel aan onze grenzen hand over hand toe. Van aile kanten komen berichten er over by ons binnen. Op aile manieren tracht men maat- regelen er tegen te nemen. Kort geleden heb ben wij een bericht gegeven over de oprich- ttng van een groot aantal barricades op den rijkaweg GolrlePoppel (Br.), door de genie, Wij vernemen, dat enkele bekemde smokke laars reeds onmiddellijk zijn begonnen om zich oak op dezen versperden weg in het snel doorrijden te oefenen. Naar aanleiding nu van de oprichting van deze barricades, publiceert de Nieuwe Til- burgsche Couranit een interview met den be- lasting-inspecteur, den heer Reijntjes, waarin deze o.m. het volgende mededeelde: Een scherp optreden is hier op den duur wel heel noodzakelyk geworden, want de smok kelhandel, die hier altijd welig getierd heeft, maar door de jongste crisismaatregelen zeer is toegenomen, gaat thans aile perken te buiten. Vroeger werd er vooral veel suiker ge smokkeld, naast gedistilleerd en sigaretten- papier. Maar tegenwoordig is het hoofd- zakelljk margarine, vooral omdat, toy het vele slechte weer der laatste dagen, suiker niet raadzaam is om te vervoeren. Natuurlyk wordt er niet alleen per auto ge- smokkeld. B(j troepen van 15 tot 30 man trekken de smokkelaars door de bosschen, elk met 60 tot 70 K.G. margarine; een zak op den rug en een van voren. Sommigen doen het ook wel eens per fiets, door de smalle toosch- paadjes. Byna altijd gaat dit aides naar Tilburg of anders halfweg waar een auto klaar staat, die de vrachtjes ovemeemt en verder naar de stad transporteert. Daar wordt de waar meestal aan particulieren verkocht. Waarbij de moeite en de doorgestane angst. rijkelijk wordt beloond. Op een kilo marga rine bedraagt de winst ruim 10 cent. De laatste weken zyn eenige honderden kilo's margarine in beslag genomen. Maar niet altyd heeft men ook degenen kunnen aan- houden, die ze bfl zioh droegen. En we weten ook wel, aldus de beer Reijntjes, dat er ge- noeg frauduleus de grens overkomt, want de beamtoten, hoe groot in aantal ook, kunnen niet overal tegelijk zyn. Er wordt van hen toch al zooveel geeischt! Direct kwaadaardig zyn de smokkelaars niet. Er is wel eens geschoten, doch dat doen alleen de smokkelaars-automobilisten, en dan nog maar alleen als ze erg in het nauw ge- dreven worden. De smokkelaars te voet gooien meestal hun vrachtje weg, wanneer ze tegenover een beambte komen te staan en aien dan, dat ze weg komen. Alleen wanneer ze z.g.n. ,,moed ingedronken" hebben, kunnen ze wel eens lastig zyn. Wat de auto-smokkel betreft hebben we in vt)f weken trjds zes auto's in beslag genomen. Ze komen uit Tilburg, Eindhoven en Wijk by Heusden. Wanneer een auto in beslag geno men is, kan de eigenaar deze tegen borg- stelling terugkrijgen. Deze borgstelling wordt geschat door den ontvanger. Wanneer alles bewezen is, volgt later verbeurdverklaring door de rechtbank. Wordt de borgstelling niet binnen den bepaalden tijd voldaan, dan wordt de wagen ten bate van het ryk verkocht. Ge- pantserde auto's worden zonder meer ge- sloopt. Ook in Limburg neemt de smokkel- handel steeds grooter afmetlngen aan. Zoo werden in het district Aken in de maand October in beslag genomen: 8360 K.G. koffie, 150 K.G. cacao, 32 K.G. chocolade, 1130 K.G. tabak, 478.500 sigaretten, 42.000 sigaren, 10.825 boekjes sigarettenpapier, 400 K.G. mar garine, 14.500 K.G. suiker, 23.000 K.G. tarwe, 1200 K.G. meel, 4400 K.G. brood, 10 luxe-auto's, 5 vrachtauto's, 5 motorrijwielen en 65 ry- wielen. 2559 personen werden wegens smok- kerlary vervolgd. Aan de grens by Kerkrade werd Maandag een Hollandsche smokkelauto in beslag ge nomen. De smokkelwaar bestond uit 1000 pond koffie en 50 pond cacao. De ambtenaren uit Urmond hebben in Ge- leen een auto aangehouden, bevattende 60 K.G. Duitsche margarine. De auto en de margarine zijn in beslag enomen. Rijksambtenaren te Tegelen hebben twee personen, O. en P., beiden uit Venlo afkom- stig, aangehouden, die ieder 30 pond marga rine op hun fiets vervoerden. Boter en fiet- sen zym in beslag genomen. Het smokkelen van opium. Het is den beambten van de Landeskrimi- nalpolizei eenige dagen geleden gelukt in samenwerking met de Landesjaegerei te Nie- derkriichten een bende opiumsmokkelaars op het spoor te komen. Na onderzoek ging men over tot arrestatie van een Nederlander, die op Duitsch grondgebied in het bezit bleek van 600 gram opium. Hij wilde dit juist verkpo- pen. Het verdere onderzoek, waarin ook de Heerlensche waamemende commissaris van politie betrokken was, leidde tot vaststelling van de namen der medeplichtigen, o.a. zeke- ren H. uit Swalmen. In verband hiermee worden op Limburgsch grondgebied nog eenige arrestaties verwacht. Margarinpsmokkelary in andere provincies. Ook eiders wordt veele margarine gesmok- keld. Zoo heeft de gemeentepolitie te Breden- broek (gem. Gendringen) aldaar drie wiel- rijders uit Doetinchem aangehouden by het vervoer van 90 K.G. margarine, uit Pruisen gesmokkeld. De party werd in beslag ge nomen. Kommiezen te Velerveen hebben een party van 650 K.G. Duitsche margarine in beslag genomen. Een der smokkelaars is gevat. Uit de provincie Groningen schrijft men, dat het smokkelen aan de Duitsche grens vlot toe- neemt. De smokkelaars ruilen vaak tabak, koffie, thee, meelwaren, enz. tegen Duitsche margarine. Elken dag en elken nacht worden er wel personen aangehouden. Dikwijls zijn het mannen die nog nooit met de justdtie in aan- raking zijn geweest. De politie te Almelo heeft een auto aange houden, waarmee Duitsche margarine naar Almelo en Nijverdal was gesmokkeld. De auto werd in beslag genomen, alsmede 20 doozen met Duitsche margarine. sant is de voomaamste regenwind. Somtrjds woeden er orkanen (zooals thans er weer eens een heeft gewoed!); aardbevingen komen al leen in het Oosten veelvuldag voor. De bevolking bedroeg in 1927 3.568.552 in- woners. De oorspronkelyke Indiaansche be- woners zijn reeds lang verdwenen: de tegen- woondige bevolking bestaat uit afstammelin- gen van de sedert 1511 er heen getrokken blanken en de sinds 1524 als slaven ingevoer- de negers. In 1880 is de slavernij geheel af- plaren. De dieren kwamen te Tanger, waar het tropisch warm was. De leeuw spon, de olifant trompette, de ijstoeer liet (zoo'n hitte ook!) den kop hangen. Na drie weken stier- ven de leeuw en de olifant aan zonnesteek. Het eenige dier, dat nog leeft en fleurig is, is de ijsbeer! DE OPKOMST DER TOMATEN. Het was onlangs vijftig jaar geleden, dat geschaft en daar de vrije negers weinig lust j ^chrrdle T^mford in Ingeland de ^lontoo-o-anheid te verrichten heeft o De militaire politie te Kerkrade heeft een Duitsche vrouw uit Aken aangehouden, die een kinderwagen voortduwde, waarin een kind lag te slapen. Bij onderzoek bleek, dat in het wagentje ook 30 K.G. frauduleus over de grens gesmokkelde Duitsche margarine was geborgen. In den bewakingskring Nordhom werden alleen in October 76 (zoowel Nederlandsche als Duitsche) smokkelaars gearresteerd en in beslag genomen 1120 sigaretten, 30400 pakjes tabak, 50 K.G. koffie, 4 K.G. thee, 740 K.G. tarwemeel, 80 K.G. graanartikelen en 150 K.G. allerlei levensmiddelen en 8 rijwielen, terwijl naar schatting in die maand 10.000 K.G. mar garine naar Nederland is gebracht. OP HEETERDAAD BETRAPT. Sedert eenige weken werden te Groningen autosnaten by verschillende winkeliers geplun- derd door middel van valsche munten. De politie heeft eenige nachten tevergeefs gepost, maar thans heeft zij op heeterdaad betrapt den 25jarigen schoenmaker A. P. en den 24- jarigen machinebankwerker J. v. L. In hun werkplaatsen zijn verschillende goederen in beslag genomen en hulpmiddelen voor de vervaardiging van valsche munten. KINDERDOODSLAG Te f&ttard is in een kelder een kinderlijkje gevonden. In verband daarmede is te Maas tricht aangehouden zekere B. Hij is aan de gemeentepolitie van Sittard overgeleverd en ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Maastricht. DE STORMVLOED OP CUBA. Thans begint men eenigszins een overzicht te krijgen van de verwoesting, welke door den springvloed op het eiland Cuba is aangericht. De stad Santa Cruz is zoo volledig vemield, dat zy wellioht nooit meer herbouwd zal wor den. Het juiste aantal slachtoffers van den vloed zal wel nooit vast te stellen zyn, daar een groot aantal onbekende slachtoffers door de watermassa mee terug in zee is gesleurd. De schade, welke in Santa Cruz is aange richt, beloopt volgens voorloopige schatting 12 mlllioen gulden. In Santa Cruz zyn soldaten gedetacheerd, die bevel hebben ontvangen, terstond op iederen plunderaar te vuren. De militaire bevelhebber van de stad maakt melding van een sensationeele voorspelling van de catastrophe, waardoor het hem moge- lijk werd honderden menschen te redden. Een visscher was midden in den nacht de woning van den bevelhebber binnengestormd met de woorden: ,,Kyk naar de zee en den hemel en u zult zien, dat geheel Santa Cruz zal worden overstroomd." De bevelhebber deed daarop alles, wat in zyn macht was, om de bewoners tot hun plicht te brengen, waartoy hiji meermalen zelfs met de wapenen moest dreigen. Het thans door den orkaan zoo zwaar ge- teisterde Cuba is het grootste eiland der An- tillen; het ligt tusschen de Golf van Mexico en de Caraibische Zee. De kusten zyn groo- tendeels vlak, doch bezitten goede havens, zijn echter op onderscheiden plaatsen nagenoeg ontoegankelyk door de talryke klippen, zand- banken, koraalriffen en kleine eilanden. Cuba heeft een oppervlakte van 112.191 K.M2. Zyn belangrykste baaien zyn die van Nipe en Nue- vitas aan de Noordkust en die van Guantana- mo, Cienfuegos (Jagua) en Broa aan de Zuid- kust. Het hoogste gebergte, het steil naar de Caraibische Zee afhellende Sierra Maestra, ligt in het Zuid-Oosten; het bereikt in den Pico Turquino (2560 M.) zijn grootste hoogte. De vlakten zijn buitengewoon vrucbttoaar. De Sierra Maestra en de los Organos hebben rijke koper-, yzer- en mangaan-ertslagen, de ter- tiaire kalklagen bij Santa Clara bevatten asfalt. Goud is echter slechts in geringe hoe- veelheden aanwezig. Minerale bronnen zyn talrijk, maar worden slechts weinig benut. Het klimaat van het eiland is tropisch, maar wordt door den Noord-Westen wind zeer ge- matigd; in het Westen is zelfs een winter merkbaar. In Havana wisselt de temperatuur tusschen 9 gr. en 41 gr.; in Juli bedraagt de gemiddelde temperatuur 27.8 gr., in Januari 21.8 gr. De regentijd duurt er van Mei tot November, de droogate maanden zijn Decem ber, Februari en April en de regenval be draagt 1390 m.M3. De Noord-Oostelijke pas- toonden, plantage-arbeid te verrichten heeft men Chineesche koelies ingevoerd. Tusschen de inheemsche blanke bevolking, de Creolen en de uit Europa afkomstige Span- jaarden bestond langen tijd grooten naijver. De regeering bevoordeelde de laatstgenoem- den Cuba was een Spaansche bezitting! waardoor by de Creolen een streven naar on- afhankelijkheid ontwaakte waarin zij gesteund werden door de Noord-Amerikaansche Unie, zoowel met geld en wapenen, als met leiders der beweging. Hiervan was de Spaansch Amerikansche ooriog het gevolg; hij eindigde met het verlies van het eiland voor Spanje. Nadat het sinds 12 Augustus 1898 onder Amerikaansch bestuur had gestaan, kwam het 2 Mei 1902 onder het gezag van een eigen Cubaansch gouvemement. De zelfstandigheid der republiek werd in zooverre beperkt, dat de Unie zich het recht van interventie bij bin- nenlandsche twisten en het opricbten van marine-stations heeft voorbehouden en dat de republiek geen verdragen in strijd met haar eigen onafhankelijkheid mag sluiten en geen leeningen mag aangaan, welke haar middelen te boven gaan. De regeering bestaat uit een president en een vice-president, een Senaat van 24 en een Huis van Afgevaardigden (1 voor elke 25.000 inwoners), die voor 4 jaar gekozen worden. De zetel der regeering is Havana. Steden met meer dan 20.000 inwo ners zijn Havana, Santiago, Matangas, Cien fuegos en Cardenas. Het voornaamste bestaansmiddel is de land- bouw; sedert lang reeds zyn de Cubaansche suiker en tabak Havana-sigarenberoemd. AFGRIJSEEIJKE MISDAAD. Zondagochtend heeft op de terreinen van den landbouwer Jahnke te Trocken Liencke (Neu-Stettin) een brand gewoed, welke de schuur en de veestal met inventaris vemie- tigde. Toen de brandweer ter plaatse ver- scheen, vond men in de slaapkamer de ver- koolde lijken der bedde echtelieden. De kamer zelf was 't toonbeeld van verwoesting. De kasten waren opengebroken en de inhoud lag verspreid over den grond. De echtelieden zijn waarschijnlijk te bed door inbrekers met een bijl doodgeslagen. De onverlaten hebben vervolgens het ge- bouw in brand gestoken, teneinde te doen voorkomen, alsof de menschen het slachtof- fer van een ongeluk zijn geworden. WRAAK VAN EEN PSYCHOPAATH? De verdenking bestaat, dat de ontzettende brand in het kinderhuis Buehl aan het meer van Ztirich is aangestoken. Een 42-jarig psychopaath, die verblijf hield in hetzelfde ge- bouw en die reeds meermalen was weggeloo- pen, is sedert den nacht van den brand spoor- loos verdwenen. Hij was dikwijls zeer opge- wonden. Weinige uren voor den brand had- den de bestuurders nog een gesprek met hem, waarin zij hem onder het oog brachten, dat zijn gedrag zou leiden tot overplaatsing naar Konigsfelden. Daarop dreigde de man, dat hij met de bestuurders nog ,,een appeltje te schillen" had. Hij begaf zich naar bed, waama men hem niet meer heeft gezien. Zyn aanhouding is bevolen. STORTZEE SLAAT COMMANDOBRUG MET KAPITE1N WEG. I Het Noorsche vrachtschip Ingerto uit Ber- 1 gen metende 4700 ton, raakte op weg van 1 Gdingen naar Reykjavik, op ongeveer 45 zee- mijlen ten Zuiden van Reykjavik in een or kaan, waarbij een stortzee de commandobrug wegsloeg en de kapitein, de eerste stuurman en een redziger, die zich op de brug bevonden, over boord werden gespoeld, Het schip ver- keerde verscheidene uren in nood. Een treiler, die de noodsignalen had opgevangen slaagde erin, het schip naar de haven van Reykjavik te brengen. EEN TROUWE VEKITJEEGSTEK. Prof. dr. Paul Ritter, die in Duitschland den stoot heeft gegeven voor het onderzoek en de behandeling van de gebitten van schoolkinderen is Zaterdagnacht na een langdurige suiker- ziekte in den ouderdom van 71 jaar te Berlyn overleden. De verpleegster Else Bergen, die hem zes maanden lang verpleegde, is hem, naar de Berl. Zeitung meldt, in den dood gevolgd. Zy heeft zich het overlyden van Ritter zoo aangetrok- ken, dat zij den volgenden nacht met lichtgas een einde aan haar leven heeft gemaakt. Prof. Ritter was 6dn van de beroemdste tandartsen van Berlyn. In de jaren van tach- tig had hiji zooveel patienten, dat zyn huisheer klaagde dat de trappen te veel sleten. Else Berger was byna 31 jaar. Zy had ge- hoopt, den geestelijk hoogstaanden man, waarvoor zij zich opofferde, op den weg der genezing te helpen. ROOVERS BRANDSCHATTEN EEN DUITSCH STOOM SCHIP. Uit Antofagasta wordt aan het „Hambur- ger Fremdenblatt" gemeld, dat zeeroovers het in de haven van Antofagasta voor anker liggende Duitsche stoomschip Eisenach hebben overvallen en een rijke buit hebben gemaakt. Terwtjl het grootste gedeelte der bemanning van het ruim 4200 ton metende schip zich aan boord bevond, kiauterden de zeeroovers, door de duistemis begunstigd aan boord, overman- den na een kort geivecht de op wacht staande mannen, en bonden dezen vast aan mast en reling. De piraten doorzochten vervolgens het schip grondig en roofden ten slotte 500 kisten thee. Zy konden ongehinderd met de buit ontkomen. De politie-autoriteiten van Antofagasta hebben direct een onderzoek in- gesteld, doch tot nu toe heeft men van de da- ders nog geen enkel spoor ontdekt. Volgens een telegram uit St. Martin zijn gedurende de laatste weken meer dan vyftien gevangenen erin geslaagd uit de Fransche strafkolonie Cayenne te ontvluchten. Zy zijn alien in de bosschen van Cayenne ontkomen, vanwaar zij trachten Nederlandsch grondge bied te bereiken. Onder de gevluchten bevinden zich eenige moordenaars, die door Fransche rechtbanken ter dood veroordeeld zijn, doch wier straffen in levenslangen dwangarbeid veranderd wer den. EEN GRAPJE VAN HAGENBECft. Onlangs bestelde de sultan van Marokko bij Hagenibeck (nabij Hamburg) een leeuw. een olifant en een ysbeer, uitgezocht exem- eerste tomaten onder glas kweekte. Deze Engelschman is een paar maanden geleden gestorven, aan hem dankt het district van de Lea Vallei zijn opkomst uit een staat van deerlijk verval. Er zijn daar thans tomaten- kassen ter lengte van 725 K.M. Vragen deze rubriek betreffende kunnen door de abonne's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. DE PLUIMVEETENTOONSTELLING HANNOVER. TE DIENST DER GENIE. Op Dinsdag 6 December, des namiddags 2 uur, zal op het bureel der genie te Vlissin- gen in het openbaar worden aanbesteed: het ednjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken te Middelburg, Vlissingen, West- kapelle, Hansweert, Ellewoutsdijk en Ter Neuzen (raming /6420). RIJKSWATERSTAATSDIENST. Op 21 December a.s. zal aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg worden aanbesteed: het maken van dukdalven en steigers met bijkomende werken, behooren- de tot de werken voor den aanleg van eene vluchtbaven aan het Zijpe, onder de gemeente Bruinisse (raming 28.000). Eenige weken geleden vond in Hannover weer een bijzondere tentoonstelling plaats op pluimveegebied, n.l. een tentoonstelling alleen van jonge dieren. Daar dit een der mooiste en grootste Duitsche tentoonstellingen is en elk jaar in het najaar gehouden wordt, ga ik die altijd bezoeken om eens te kijken wat voor nieuws er is. Op zich zelf is het al een heele prestatie thans in Duitschland een tentoonstelling aap te durven, omdat de pluimveehouderij daar door allerlei regeeringsmaatregelen als het ware lamgeslagen is. Het graan dat de boeren verbouiwd hadden moet geld opbrengen, dus moest import-graan als het ware buiten ge houden warden en werd een monopolie op mais ingesteld. Het gevolg was, dat het pluimvee- voer veel te duur werd en de menschen bij massa's hun pluimvee op moesten ruimen. De stemming onder de Duitsche pluimveehouders is dan ook niet best, doch om in Hannover te exposeeren en er een prys te behalen is zoo'n groot ideaal voor menig liefhebber, dat er een heel jaar voor gespaard wordt om deze ge- beurtenis mee te kunnen maken. De intending Is geweldig meegevallen, on geveer 5300 dieren zyn vertoond, wat een enorm succes voor het organiseerend bestuur beteekent. Er moet in aanmerking genomen worden, dat de eigenlijike sport-fokkerij of lief- hebbery in pludmveehoudery niet zoo snei in het groot verdwijnt als de eigenlijke nutpluim- veehouderij. Als de winst van het kippenhou- den door te duur voer verdwynt, dan houdt men op kippen te houden en verdwijnen voor al de groote z.g. eier-farms al heel spoedig. Maar de liefhebbery blyft bestaan en menig- een zal desnoods op van alles bezuinigen ten einde de dieren, waaraan by soms jaren en jaren moeite en zorgen besteed heeft, aan te kunnen houden. Hannover opent het tentoonstellingsseizoen en geeft den toon aan voor het komende jaar, het is een soort modeshow. Om de ruim 5000 dieren te kunnen keuren is telken jare een leger van keurmeesters aanwezig, dit jaar zelfs 74. Dit zyn de beste keurmeesters uit Duitschland en het beteekent dus heel wat daar een prys te behalen. Tevens weet de lief- S hebber uit de manier van beoordeelen welke I richting men uit gaat met een bepaald ras en j in hoeverre hy het nieuwe mode-ideaal met zyn dieren benaderd heeft. Ook geeft Han nover meer een zuiver beeld van de fokkers- kunst omdat op deize eerste tentoonstelling de fokkers alleen met hun eigen dieren komen en de dieren door ruilen en verkoop nog niet her- haalde malen van eigenaar verwisseld zyn. Vroeger verscheen ook de industrie op deze tentoonstelling en heb ik me wel eens afge- vraagd of het bestuur er wel goed aan deed de argelooze bezoekers allerlei dure machines te laten zien, die vaak niet veel waard waren. De lezers kennen myn principes daaromtrent en mijn leer is dezelfde als die van den voor- zichtigen huisvader die geen kroeg kan pas- seeren als hy geld op zak heeft. Hij laat het daarom als hij uitgaat liever thuis. Zoo moet men ook doen met tentoonstellingen. Betaal uw entreebiljet, doch koop niets, hoe mooi het er ook uitziet. Vele broedmachines deugen alleen op een tentoonstelling en als men er later thuis eieren in legt komt daarvan niets terecht. Maak daarom wel kennis met de ver schillende merken en systemen, doch wacht met koopen tot men U over ervaringen in de praktijk kan inlichten. Vandaar dat ik het wegblyven van broed- machines-uitvinders en andere udtvinders op deze tentoonstelling niet zoo erg vond. Han nover beschikt over een prachtige, goed ver- lichte, groote zaal in de z.g. Stadthalle en de lange ryen kooien met breede looppaden er tusschen maken altyd een keurigen indruk. Dat men in Duitschland, waar het eten van pluimveevleesch veel meer populair is dan by ons, voorliefde heeft voor de zwaardere z.g. vleesch-legrassen, kan blyken uit de volgende opgave van inzendingen: Wyandottes 350 Rhode Island Reds 346 Patrys Leghorns 274 Mdnorka's 120 Barnevelders 605 Orpingtons 96 Welsummers 77 Plymouth Rocks 60 Wit Leghorns 44 De Wit Leghorns komen wel sterk achter- aan en de Patrys Leghorns, die forscher zijn en veel mooier van kleur, doen meer opgeld. De Patrys Leghorns worden in sommige lan- den meer gewaardeerd dan by ons. Zoo zag ik ze onlangs in Oostenryk in de Alpen en ook in Denemarken en telkens als ik er naar in- formeer zegt men my, dat men ze liever heeft dan witte, omdat ze sterker zijn. Behalve kippen was er een flinke inzending van 600 krielen, 30 kalkoenen en niet minder dan 255 eenden. Hieronder vielen mij vooral de zware Pekingeenden op, hiervan waren er 85. Duiven waren minder goed vertegenwoor- digd als verleden jaar, hoewel er toch nog 1500 stuks aanwezig waren. In tegenstelling met de nagenoeg geheel af- wezige industrieele inzendingen waren heel wat voederfabrikanten met mooie stands ver- tegenwoordigd. Ik beschouw dit als een sym- bool des tyds: w51 wat men heeft in leven houden, doch niet veel meer bybroeden. Voor het eerst op een pluimveetentoonstelling zag ik een stand met machines om conserven- blikken te sluiten en te openen. De industrie om overtollig pluimvee in bussen te conser- veeren neemt meer en meer toe en een derge lijke machine, waarmede iedere huisvrouw werken kan, lijkt mij dan ook een zeer nuttig instrument. Een bezoek aan Hannover is voor iedere pluimveehouder zeer de moeite waard. Dr. TE HENNEPE. SAS VAN GENT. Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 15 November hebben zich in deze gemeente gevestigd Laurina van Drongelen, diensfcbode, van Axel. Adriaan Vinke en gezin, fabrieksarbeider, van Axel. Elias F. de Bel en gezin, fabrieksarbeider, van Westdorpe. Vertrokken Johannes C. le Grand, rijksklerk R.D.B., naar Breda. Margaretha E. Volkaert, dienstbode, naar Etterbeek (B.). Johannes E. Winkler, zonder, naar Vlis singen. HULST. Huwelijks-aangiften. 22 Oct. Petrus van Koert, oud 23 j., jm. en Agnes Coleta Male- fason, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Oct. Maurice Goethals, oud 25 j., jm. en Petronella Alber- tiina de Wilde, oud 23 j., jd. Geboorten. 4 Oct. Gerardus Angelus Fran- ciscus, z. van Johannes Josephus d'Hondt en van Maria Paulina de Smet. 8 Oct. Josepha Agnes, d. van Isedoor de Brurjn en van Maria van Leemput. 11 Oct. Gerard Franciscus, z. van Emile P. J. Schuerman en van Maria Emelia Segers. 15 Oct. Petrus Alphonsus Louise, z. van Albert Petrus Claessens en van Emma Lambert. 16 Oct. Johannes Josephus Maria, z. van Hubertus Ferdinandus van Es- broeck en van Anna Rosalia Buijsrogge. Overlyden. 11 Oct. Augustus Lucie, de Windt, oud 12 d., z. van Alphonsius J. de Windt en van Julia M. Gijsel. 17 Oct. Aloij- sius Dophemont, oud 49 j., eehtg. van Coleta Lauwereijs. SAS VAN GENT. Huwelijks-aangiften. 4 Nov. Maurice Ceriel Kalfsvel, oud 25 j., jm. en Clara Maria Geer- naert, oud 24 j., jd. Geboorten. 5 Nov. Hubertus Johannes, z. van Adrianus Laurenitinus Leemans en van Blondina Maria van Hulle, (van Waspik). Ymkje, d. van Klaas Zuidema en van Johanna Hendrika Broeksma. 15 Nov. Anna Irene Theo, d. van Quirinus Tak en van Ir&ne Sophia de Wit. Overlijden. 4 Nov. Celina Maria Melania Claessens, oud 66 j., echtg. van Prosper Leon de Pauw. 10 Nov. Admde Graziella Rade- makers, oud 51 j., echtg. van Theodoor Lean- der Stubbd. ZUIDDORPE. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Oct. Florimond Wijngaerd, oud 22 j., jm. en Irma Maria de Block, oud 29 j., wed. Geboorten. 10 Oct. Johan Ernest, z. van Ciriel Roelandt en vai Elsa Emerentia de Groene. 11 Oct. Remi Theophile, z. van Theo- philus van Vlieberghe en van Martha Maria van Hoosse. 22 Oct. Edith Johanna Maria, d. van Pharaildus van Damme en van Palmira Maria Waelput. Voor Ter Neuzen: 14 Nov. Noorsch 6.8. NOVASLI, 1973, hout, Archangel. Van SluiskU: 15 Nov. Duitsch s.s. ATLAS, 1310, kunstmest, Valencia. Voor Gent: 14 Nov. Eng. s.s. HODDER, 421, stukg., Goole; Eng. s.s. HELMWOOD, 1278, kolen, New-Castle; Eng. s.s. LETCH- WORTH, 717, kolen, Immingham; Amer. s.s. AQUARIUS, 3816, gem., Havre; Fransch s.s. SAINT PALAIS, 1263, ledig, Rouaan; Nederl. s.s. FLYING NORSEMAN, 196, pijpaarde, Par; Duitsch s.s. LEONORE, 537, pekkolen, Hamburg; Eng. s.s. WHITWORTH, 748, kolen, New-Castle; Deensch s.s. STORM, 596, hout, Libau. 15 Nov. Eng. s.s. THE VICEROY, 405, kolen, Burryport; Eng. s.s. THE COUNTESS, 405, pekkolen, New-Castle; Estl. s.s. CARO LINE, 365, kolen, Llanelly; Duitsch s.s, GRUNDSEE, 478, ledig, R'dam; Duitsch s.s. HECHT, 591, gem., Antwerpen; Noorsch s.s. NORMANDIA646, steen, Lysekil. Van Gent: 14 Nov. Duitsch s.s. AUGUST BLUME, 408, ledig, Antwerpen. 15 Nov. Eng. s.s. TORPOINT, 84, cement, St. Brieux; Eng. s.s. HELMWOOD, 1278, led., Tyne; Fransch s.s. SAINT PALAIS, 1263, kolen, Rouaan; Duitsch s.s. JOHANN BLU- MENTHAL, 931, fosfaat, Vlissingen; Nederl. s.s. VELOCITAS122, fosfaat, Cowes; Amer. s.s. AQUARIUS, 3816, stukg., Antwerpen; Noorsch s.s. JACOB CHRISTENSEN, 2179, ledig, Bergen; Duitsch s.s. HECHT, 591, stukg., Koningsfoergen; Nederl. s.s. FLYING NORSEMAN, 196, ledig, London. Amsterdam, 16 Nov. 1932. Engelsch Duitsch Fransch Belgisch 8,24 58,95 9,70 6,89 8,29 59,10 9,80 6,94 voorm. nam. Donderdag 17 Nov. 3.33 3.49 Vrijdag 18 II 4.09 4.27 Zaterdag 19 If 4.48 5.11 Zondag 20 II 5.38 6.07 Maandag 21 II 6.40 7.18 Dinsdag 22 7.57 8.36 Woensdag 23 II 9.15 9.50

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 3