Laatste Beriehten, Pluimvee-Bubriek UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. W1SSELKOERSEN. De yoorzitter: En in de vergadering van B. en W is besloten, om de rekening aan den Raad aan te bieden! Toen deden de heeren geen mond open! In de Raadsvergadering kwamen nu echter grieven los. Er zijn, zoo werd verklaard, zoo- veel pennen op de secretarie aangeschaft, dat men er wel een kantoorboekhandel mee kan openen. Voorts is er in 1931 een vlag voor het Raadhuis aangeschaft, die ruim zeventig gul den heeft gekost. (Ontsteltenis op de publieke tribune.) Dat is een schandaal. De voorzitterAls het teveel is, kan men misschien het bedrag vergelijken met dat, het- wedk voor een vlag ten behoeve van de R. K. meisjesschool is uitgegeven. Verder stelde de voorzitter voor, om een camimissie van onderzoek te benoemen, welke zaJ nagaan, hoeveel pennen ter Gemeente- secretarie aanwezig zijn. Door het aanbren- gen van een peiler kan dan de inkt worden gemeten. Het slot van het liedje was, dat de Ge- meenterekening niet werd aangeboden. EEN KLEINE FANTAST. De aandacht van een controleur aan een van de uitgangen van het Centraal Station te Amsterdam werd getrokken door een 12-jarig jongetje, dat in den stroom van reizigers on- gemerkt' door de controle trachtte te komen. De knaap liep te huilen en gedroeg zich vreemd. De controleur heeft hem aangehou- den en naar het politiebureau in de War- moesstraat doen brengen. Hier deed hij een verward verhaal, volgens hebwelk hij te Hertogenbosch woon.de en „met iemand anders" naar hier was gereisd. Deze zou zich echter aan het station te Amsterdam uit de voeten hebben gemaakt. Zijn naam kon, of wilde het knaapje, dat erg overstuur was, niet ppgeven. Op telegrafisch aan de politie te 's Hertogenbosch gevraagde inlichtingen, kwam het antwoord, dat daar van een ver- mlst jongetje niets bekend was. Eenigen tijd later bleek de knaap ontsnapt te zijn uit het Paedologisch Instituut voor moeilijke kinderen aan het Valeriusplein, waarheen hij toen is teruggebracht. STOEIPARTIJ MET NOODLOTTIGEN AFLOOP. Te Dongen was de boerenzoon S., terwijl hij een hooivork in de hand had, aan het Btoeien. Hij trof zjjn 19-jarigen broer zoo ongelukkig, dat het werktuig in diens hoofd terecht kwam en de dood spoedig intrad. DE WIERINGEBMEERPOLDEIi. De gemalen houden den Wieringermeer- polder droog. Ondanks den geweldigen regen- val in de maand October, is de waterstand in de kanalen en tochten van den Wieringer- meerpolder slechts enkele keeren en dan nog voor zeer korten tijd ongeveer een halven meter boven polderpeil geweest. Het weiland in den Wieringermeerpolder is een van de weinige gebieden van N.-Holland, waar geen wateroverlast wordt ondervonden. De in- schaarders van schapen maken dan ook dank- baar gebruik van de gelegenheid, hun dieren nog eenigen tijd in de Wieringermeer te laten weiden. DE BISAMRAT NADEBT. De laatste jaren is herhaaldelijk de aan dacht gevestigd op de verspreiding, die de bisamrat vertoont, nadat zij, als een waarde- vod pelsdier, in Bohemen was ingevoerd uit Noord-Amerika. Daarbij is dan ook steeds weer gewezen op de gevaren, die de verbrei- dlng van genoemd knaagdier medebrengt. Zoo kon enkele jaren geleden worden ge- meld, dat de bisamrat zich reeds in 't Rijn- geibied had genesteld, en wel aan den boven- loop van enkele kleine zijrivieren van de Main. Hiarmede was de mogelijkheid geschapen, dat de bisamrat, den Rijn afzakkende, te eeniger tijd ook ons land zou bereiken. Thans wordt, zoo lezen wij in „Onze Zoet- watervisscherij" bericht, dat de bisamrat reeds is doorgedrongen tot 't beneden-Elbegebied. Hiermede is zij ons land gevaarljjk dicht genaderd. Het Noordzee-kustgebied van Oost- Friesland ligt thans voor haar open. Er valt niet aan te tiwijfelen, dat, wanneer zij een- maal in Oost-Friesland vasten voet zal heb ben verkregen, haar optreden in het Noord- Oosrten van ons land nog slechts een kwestie van tijd is. Had het voor eenige jaren dus den schijn, dat men hier te lande een eventueele invasie van de bisamrat zou kunnen verwachten uit Zuid-Oostelijke richting, thans blijkt, dat het gevaar uit het Noord-Oosten dreigt. SMOKKELARIJ. Men schrijft aan de N. R. Crt.: De laatste maanden heeft de smokkelarij aan de grens onder de gemeente Goirle en Poppel (Noord-Brabantonrustbarende afme- tingen aangenomen. Nog niet lang geleden kwam het tot in de kom der gemeente Goirle toe tot een hevig nachtelijk vuurgevecht, waarbij 'n kogel bijna een huis btnnendrong. Dit voorval heeft zooveel opschudding ver- wekt, dat onmiddellijk het douanepersoneel aanzienlrj'k werd uitgebreid. Aan dit eene kantoor doen thans 20 kommiezen dienst. Bovendien is een troep genie-soldaten gereed gekomen met het oprichten van barricades, nabjj de heirbaan GoirleBelgische grens (Poppel). Deze barricades zijn aan weers- kanten van den weg geplaatst over een vrij grooten afstand en maken het voor elk voer- tuig noodig om zig-zag, met zeer matige snelheid te rijden. Geen smokkelaar zal nu nog kans krijgen, in groote vaart aan een visitatie te ontsnappen. Alleen de binnen-zandwegen geven nog eenige kans, onverlet de grens met verboden waren te overschrijden. Suiker is op het opgenblik een voomaam bestanddeel der amokkelondememingen. Een welgeslaagde rit kan den ondememer makkelijk een zoet wlnstje van /500 opleveren. Uit Venlo meldt men: Bangs de Belgische grens wordt op het oogenblik wederom een levendige veesmok- kelhandel gedreven. In de laatste dagen nagen Belgische grensbeambten in de om- gerving van Weert kans, niet minder dan 17 koeaen en een groote partij biggen, welke op frauduleuze wijze waren ingevoerd, in beslag »e nemen. zocht de heele omgeving af, maar zag nie- mand, aan wien het karretje zou kunnen toe- behooren. Hij nam het dus mee en bracht het naar het politiebureau. Ook hier werd aan een ongeluk gedacht. Daarom werden een inspecteur en drie agen- ten naar de Delft gezonden, waar zij gingen dreggen, evenals in een dwarssloot in de na- bijheid. Het kon wel niet anders, of het ont- zielde lichaam van den eigenaar zou hier er- gens op den bodem liggen! Want aan den slootkant werd bovendien nog een oud eolbert- jasje gevonden Wie schetst echter de verbazing van de politiemannen, toen zl(j plotseling een jonge- man op zich af zagen komen, die hun mede- deelde, dat hij zijn fiets kwijt was! De oplossing van het „drama'' was nu spoe dig gevonden aldus het ,,Haarl. Dagbl. Hij bleek een 25-jarige machine-bankwer- ker uit Amsterdam te zijn, die naar Haarlem was gefietst om een bezoek aan zijn meisje te brengen, dat te Bloemendaal in betrekking is. Zij iwilde niet hebben, dat hij per fiets van Amsterdam kwam. Hij had het echter toch gedaan, maar om dit voor zijn meisje te ver- bergen, had hij zjh fiets bij het gemeentelijk speelterrein neergezet, om verder als een ge- hoorzame verloofde loopende naar zijn meisje te gaan. DE TRAGEDIE WERD EEN RI.I.1SPF.1. Er werd natuurlijk aan zelfmoord of aan •en ongeluk gedacht. Dat zou stellig wel iedereen hebben ge dacht, dus ook de politie-agent, die tegen mid demacht in de omgeving van de Kleverlaan te Haarlem aan het surveilleeren was. Plotseling zag hij tegen een boom aan den waterkant van de Delft een fiets onbeheerd etaan. Dit was nog niet ongewoon, want zoo iets gebeurt dagelijks. Maar toen de agent naderbij kwam, zag hij op den bagagedrager nog een regenjas en een pet. Het stond dus nu vrijwel vast: Er moest een emstig ongeluk gebeurd zijn. De agent DE GEMEENTEPOLITIEK TE ANTWERPEN. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: Het Donderdagavond in de hoofdstad be kend geworden nieuiws der nederlaag, door den socialistischen oud-minister dr. C. Huysmans, in den schoot van de Antwerpsche federatie j van de Belgische socialistische arbeiderspartij geleden, wordt in alle politieke kringen, druk besproken. Het zijn de socialistische onder- wijzers, tegenstanders van subsidieverleening aan de vrij, dg. katholieke scholen, die de weegschaal naar het accoord met de liberalen deden overhellen. De stemming gaf het vol- gend resultaat: 481 voor een socialistisch- liberaal college van B. en W., 217 voor het statusquo en 50 bianco. Als gevolg van dit votum zullen de onder- handelingen worden voortgezet met de libera len, die er vooral op uit waren burgemeester Van Cauwelaert uit het zadel te lichten en nu blijkbaar hun doel zullen bereiken. Men weet dat de liberalen genoegen nemen met drie wethouderszetels en de vier andere zetels als ook het burgemeesterschap aan de sociaal- democraten overlaten. Daar oud-minister Huysmans echter weigert de plaats van mr. Van Cauwelaert, wiens groote verdiensten als burgemeester ook door zijn felste vijanden worden erkend, in te nemen wordt in socialis tische kringen aan den leider van de anti- clericale fractie van de Antwerpsche socialis tische federatie, Laroche, lid van de Gedepu- teerde Staten van Antwerpen, voor het burge meesterschap gedacht. De ontstemming. door het socialistisch beslult, bij de overwegende meerderheid der burgerij van de Scheldestad teweeggebracht is buitengewoon groot en zal ongetwijfeld den katholieken en vooral mr. Frans van Cauwelaert, bij de a.s. Kamer- verkiezingen, in aanzienlijke mate ten goede komen. BLOEDWRAAK OP STRAAT. Te Buenos Aires heeft zich op straat een afschuwelijk drama afgespeeld, waarbij niet minder dan 16 personen gedood zijn. De leden van twee families, die elkander bestrijden, openden midden in de stad een revolvervuur. Binnen tien minuten waren alien of stervende of reeds overleden, met uitzondering van een meisje van 16 jaar, dat wist te ontkomen. Dertig kleine kinderen blijven hierdoor onver- zorgd achter. AMY JOHNSON. Amy Johnson is Dinsdag niet vertrokken op haar voorgenomen vlucht naar Kaapstad. Het zicht was te slecht en bovendien had mevrouw Mollison van de Fransche regeering bericht ontvangen, dat zij alleen vergunning krijgen kon om over de Sahara te vliegen, mits z\j zelf zorgde voor benzinedepots en mits z(j op een Parijsche bank een borg stortte van 100.000 frs., die zij zou verbeuren als sehadevergoeding aan den Franschen staat, indien zjj een noodlanding moest maken in de woestjjn en Fransche troepen moesten worden uitgezonden om haar op te sporen. Aan de eerste voorwaarde had zij eigener be- weging al voldaan en over de tweede was zij zeer boos. Zij had al met haar man afgespro- ken, dat hij haar met zijn vliegtuig zou op- sporen, indien zij in de Sahara mocht blijven steken. Volgens de ..Evening Standard" had de En- gelsche regeering telegrafisch aan de Fran sche verzocht voor deze speciale vlucht van de voorwaarde tot storten van een borgstel- ling af te zien, maar heeft zij nul op het rekest gekregen. HET CIRCUS GLEICH IN EEKAAR GEWAAID. Naar de directie van het circus Gleich mee- deelt, is de groote tent in den nacht van Zon- dag op Maandag te Triest door een hevige bora vernield. De wind had een sterkte van 10 tot 15 meter per seconde en heeft groote schade aan het circus toegebracht. Menschen- levens vallen gelukkig niet te betreuren. ONGELUK MET EEN VLIEGTUIG™"" Te Randolph, een plaats in Massachusetts, zijn drie vliegers omgekomen. De slachtoffers zijn personen, die een vooraanstaande plaats innamen in genoemden staat. MOORD MET BEHOOVING. De vrouw van een machinist te Dortmund en een dienstbode zijn door roovers vermoord. Twee kneohten zijn in heehtenis genomen, verdacht de daders te zijn. BRANDSTICHTING IN EEN GEVANGEN1S. Een gevangene in de gevangenis van St. Vincent de Paul bij Quebec stichtte brand in de kleermakerij waarop vijftien gevangenen die er werkten, dadelijk trachtten te ontvluch- ten. Bij het gevecht met de bewakers dat daarop volgde werden twee van de bewakers gewond, maar de gevangenen konden niet ontvluchten en de brand werd gebluscht. BUSCHAUFFEUR ACHTER ZIJN STUUR INEENGEZAKT. De chauffeur van een Londensche bus werd toen hij door St. Leonard's-street in Bow reed, getroffen door een beroerte. Hij zakte ineen over zijn stuur, maar slaagde er toch in de bus tot stilstand te brengen. De conducteur en passagiers kwamen hem dadelijk te hulp. De man was vrijwel bewusteloos. Hij over- leed in de Roode Kruisauto die hem naar het ziekenhuis zou brengen. Daar de bestuurders- plaats van de Londensche bussen van binnen- uit niet te bereiken is, had het plotselinge in- eenzakken van den chauffeur ernstige gevol- gen kunnen hebben. EEN VOORDEELIG VLIEGJE. Te Valparaiso in den staat Indiana kende de rechtbank een zekere mrs. Eulah Harvey een sehadevergoeding van duizend dollar toe, toen zij een klacht aanhangig maakte tegen een spuitwaterondememing, omdat zij in een syphon sodawater een vlieg had gevonden. Zij verklaarde, dat haar gezondheid hierdoor ge- sohokt was en eischte sehadevergoeding, die de jury haar ook toekende. VADER EN ZOON. Rechter zijn is niet ieders werk; de Salomo's zijn met een lampje te zoeken en worden ook dan nog soms niet gevonden. Maar te Denver heeft men thans toch een superrechter noodig Daar toch heeft een zoon, een bekend sport- held, die studeert aan de universiteit van Colorado, zijn vader een advocaat te New- York in rechten aangesproken. De zoon, het is de tamelijk bekende voetballer en ath- leet W. V. S. Smith, wil dat zjjn vader door den rechter zal worden gedwongen tot voort- zetting der toelage aan zoonlief om te stu- deeren. Dat was zegt de zoon een mon- delinge overeenkomst tusschen zjjn vader en hem, in ruil waarvoor hij, zoon, zijn vader zou liefhebben, eeren en op andere wijze goed voor den vader zou wezen. Maar de vader, die blijkbaar ook wel weet wat hij wil, antwoordde, dat de afspraak er zeker was geweest, maar dat het zijn bedoe- ling was, dat de zoon ,,een student zou zijn en niet een athleet". De bedoeling is natuurlijk duidelijk: „je moet behoorl'ijk werken en niet overmatig aan sport doen, jongmensch; anders blijven de duiten bier". Dat is een oud conflict; het is zoo oud als er vaders zijn geweest, die een zoon laten studeeren. Maar wat zal de rechter nu moeten be- slissen EEN HANDIGE UITVINDING. De Star vertelt van een uitvinding van een Australier, die thans in Engeland woont, welke bestaat uit een toestelletje dat wordt aangebracht in de openingen van benzineblik- ken, waardoor het brandgevaar wordt weg- genomen. De uitvinder liet zien, dat men gerust een vlam boven een blik benzine kon houden dat van dit toestel was voorzien. Er ontstond dan slechts een klein vlammetje. Ook kon men de brandende inhoud van het eene blik overgieten in het andere. Het was zelfs mogelijk om een kan benzine aan het koken te brengen. De vlam was zoo gering, dat zij gemakkelijk met de hand was te dooven. De uitvinder heeft tien jaar gewerkt om zijn uitvinding te volmaken. Hij zegt, dat voor benzine venbruikers, die hun kannen en tanks voorzien van zijn to«stel alle brandgevaar is uitgesloten. TWEE EXECUTIES OP DEN ELECTRISCHEN STOEL. Te Milledgeville in den staat Georgia zijn twee personen, vader en zoon, genaamd William en Fred Hulsy, op den electrischen stoel ter dood gebracht. Twee jaar geleden hadden zij op hun hoeve drie personen tijdens een partjjtje poker gedood. De zoon hield tot het laatste toe vol, dat hij alleen de schuldige i was en dat zijn vader onschuldig was veroor- deeld. Voor de executie trachtte hij door zelfmoord een eind aan zijn leven te maken. BANDIETENSTREEK TE ANTWERPEN. In de Pelikaanstraat te Antwerpen is een stoutmoedige bandietenstreek gepleegd. Toen de banklooper Van Hove, in dienst bij de Nationale Bank, in voornoemd gebouw be- neden uit de lift stapte, nadat hij op een der verdiepingen een belangrijk bedrag had ont vangen, werd hij plotseling overvallen door een onbekende, die hem onder bedreiglng van zijn revolver van zijn geldtasch poogde te ont- lasten. Van Hove riep luidkeels om hulp en daarop oordeelde de bandiet het raadzaam de vlucht te nemen. De banklooper zette den boef achterna, doch deze keerde zich eens- klaps om en bracht hem een fellen slag toe op den linkerslaap met een hard voorwerp, vermoedeljjk een boksjjzer. Toegesnelde per sonen zagen toen den kerel vluchten en ver- diwjjnen langs de Ploegstraat. De banklooper had een bloedende wonde aan het hoofd be- komen. loozen naar het gemeentebosch, waar onmid dellijk met het rooien der boomen, een aan- vang werd gemaakt. Toen de politie arriveerde, waren reeds 25 zware boomen neergeveld. De leider der troep, een communist, werd gearresteerd. Dertig anderen zullen zich wegens landvredebreuk voor het gerecht te verantwoorden hebben. In verband met dit voorval kwam het in de stad tot botsingen; de herriemakers kon den echter zonder veel moeite door de politie worden uiteengejaagd. SCHEIEPSRAMP OP DE SCHELDE. HOEDEKENSKERKE. Hddenmiddag te on geveer half twee heeft op de Wester-Schelde, ter hoogte van Hoedekenskerke, een ernstige scheepsramp plaats gehad. Een tot nu toe onbekend gebleven motor- schip, geladen met suikerbieten, is plotseling gezonken. Vermoed wordt, dat het schip zeer zwaar geladen was en door den sterken wind, die boven de Schelde woei, water is gaan scheppen en daama plotseling is gezonken. Gevreesd wordt dat 3 of 4 personen daarbij om het leven zijn gekomen. Een Groningsche klipper en een mossel- visscher uit Bruinisse, die in de buurt waren, konden geen hulp meer verleenen, zoo vlug is het zinken in zijn werk gegaan. Dat personen zouden zijn omgekomen wordt voor zeker aangenomen, omdat ooggetuigen even voor de ramp 3 of 4 personen aan dek zagen. Nader meldt men ons: Op ongeveer 125 M. afstand uit de kust is het motorschip gezonken. Men vermoedt dat het is de 228 ton groote Heraklith, die eenige weken geleden in de haven van Hoedekens kerke heeft gelegen. Vermoed wordt, dat £6n opvarende door een passeerende boot is opge- pikt en gered, doch zekerheid bestaat hier- omtrent nog niet. Een olievat en eenige luiken zijn aangespoeld. Het schip zit zoo ver onder water, dat er niets van te zien is. LIEFDESDRAMA. AMSTERDAM. In den afgeloopen nacht heeft in de Minahassastraat een ernstige aan- slag plaats gehad, waarbjj: twee dooden te be treuren zjjn. Een ongeveer 27 a 28-jarige jongeman loste ongeveer drie of vier schoten uit een portiek op een 18-jarig meisje. Door de schoten gewekt, snelden bewoners uit de omliggende perceelen toe en venden in een portiek twee lichamen, waaruit de levens- geesten reeds geweken waren. De jongeman schjjnt in overspannen toestand op het meisje met wie hij eenigen tijd omgang heeft gehad, die echter door haar dezer dagen was verbro- ken, geschoten en daama de hand aan zichzelf geslagen te hebben. Dat liefdestoestanden de oorzaak tot deze droeve daad geweest zijn, acht de politie, die dadelijk een onderzoek instelde, weinig twijfel- achtig te vinden. De gemeentelijke geneesk. dienst, die ge- waarschuwd was, vervoerde de lijken naar het Wilhelminagasthuis. CYCLOON IN SANTA CRUZ. HAVANA. Het ministerie van openbare werken deelt mede, dat tengevolge van de cycloon in Santa Cruz 300 slachtoffers ge- vallen zijn. 400 Personen worden vermist. Door den stormvloed zijn 42 personen ver- dronken. 300.000 ton rietsuiker is vernield. DE ONLUSTEN IN ZWITSERLAND. BERN. De avond en de afgeloopen nacht zijn rustig verloopen. Na de vergadering waarbij heftig tegen de bourgeoisie tekeer werd gegaan, trachtten communisten relletjes te veroorzaken, die evenwel, doordat troepen geconsigneerd waren, werden voorkomen. in de levenskracht der kuikens gaat bestu- deeren. Uit het tot nu toe gezegde blijkt dat er vele systemen legwedstrijden zijn. De eene zal b.v. met sterk eiwithoudend voer werken, met winterbelichting, enz., een andere werkt met wat ik zou willen noemen normaal voer en tracht op geen enkele wijze de dieren abner- maal te forceeren. Uit het letten op hooge cijfers werd n.l. een zeer foutief stelsel ge- boren en wel een wedstrjjd tusschen verschil- lende legwedstrijden. Op welke wedstrijd leg- den de hennen het meest Daar zullen natuur lijk de fokkers het liefst voortaan hun dieren heen sturen om met des te mooier cijfers te kunnen prijken in hun advertenties. Doch nu tenslotte naar het punt waar ik heen wil. Hoe staat het met den gezondheids- toestand der dieren? Ziedaar de kemvraag van het tegenwoordige wedstrijdwezen. Moge lijk dat ik als dierenarts daar te veel nadruk op leg, maar mijn standpunt is dat het niet goed gaat met de modeme hooge productie- jagerij en dat wij nog niet de juiste middelen in de hand hebben om de dieren sterk en weerstand biedend te houden bij hooge pro- ductie. We kunnen ook zeggen: Hooge pro- ductie voert tot verzwakking, maar dat zeg ik niet, want dat zou zijn het vellen van een oordeel over de toekomst, die voor ons alien nog duister is. Elk oogenblik kan de weten- schap ons weer wat leeren waardoor we w£l dieren kunnen fokken, die naast hooge leg een flink weerstandvermogen bezitten. Maar om zoover te kunnen komen moeten we weten waar we aan toe zijn. Welnu, rekenen we dat op een legwedstrijd bijeengebracht worden de door de fokkers als hun beste legsters be- schouwde dieren. Verder dat op den wedstrijd de dieren deskundig behandeld worden, ge- huisvest en gevoerd en vraag dan eens: hoe staat het met de sterfte op zoo'n wedstrijd? Daar wil ik U slechts e<5n voorbeeld van noe men. De grootste Engelsche legwedstrijd die juist in September j.l. gesloten is, had een sterfte van 10.78 Het aantal dieren be- droeg het enorme aantal van 3311 en de ge- middelde leg bedroeg 188 eieren. Vanaf 1922 tot 1928, dus 6 jaren lang, was de sterfte ongeveer 4 tot 5 maar daama waren de cijfers: 1929 6.5 1930 7.9 1931 7.8 1932 10.8 De gemiddelde sterfte in de eerste 5 jaren was 4.79 gedurende de laat ste 5 jaren echter 7.65 Ziedaar benauwen- de cijfers die te denken geven! Verder ga ik er niet op in, doch ik wijs emog even op dat sommige fokkers dieren leverden met hoog sterftecijfer, andere met zeer laag sterfte- cjjfer. Hier zit dus al een geweldig belangrijk punt in, dat onderzoek waard is. Ook onze Nederlandsche legwedstrijden komen thans met hun cijfers. Lezers, let nu eens goed op als gij voortaan zulke verslagen leest en leg gerust alles op zij waarbij geen nauwkeurig sterftestatistiek is gevoegd, want zuke wedstrijden voeren ons op het verkeerde pad. Houdt dat hooge cijfer van 10 sterfte eens vast en beoordeel daar nu eens de resul- taten der legwedstrijden naar en dan zult U gauw tot de conclusie komen dat de weten- schap nog leeljjk achter is en dat dergelijke congressen als te Rome daarom hoogst nuttig zijn. Dr. TE HENNEPE. HOEK. Op Donderdag 10 November j.l. werd door den heer J. Deij C.Lzn., bouwkundige te Ter Neuzen aanbesteed: het bouwen van 'n woon- huis in den Lovenpolder te Hoek. Hiervoor werd ingeschreven als volgt: Perceel 1. Graaf- en metselwerk. Jac. Meertens, Hoek, f 1694, P. van Alten, Axel, 1600 J. H. Moens, Ter Neuzen en A. Moens MISLUKTE PARACHUTE-SPRONG VAN DEN BERLIJNSCHEN RADIOTOREN. De 35jarige uitvinder Willy Warburg uit Hannover is met een nieuw model valscherm van het bovenste platform van den Berlijn- schen radiotoren gesprongen. Het valscherm opende zich echter niet en Warburg viel op de grasvlakte aan den voet van den toren. Ernstig gewond werd hij naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij later is overleden. Het valscherm was door hem zelf uitgevonden en hij heeft den sprong gedaan zonder van te voren toestemming daartoe te hebben verkre gen van de betrokken autoriteiten. S MO INK EL J A CHI DOOR DUSSELDORF. De Dusseldorfsche douanebeambten hadden er Zondag in den vroegen morgen lucht van gekregen, dat aan de Nederlandsche grens bij Wegberg een met smokkelwaar beladen vrachtauto in de richting Dusseldorf over de grens gekomen was. Onmiddell'ijk werd toen te Dusseldorf op de Rjjnbrug een controle in- gesteld. Tegen halftien verscheen de gesig- naleerde smokkelauto, maar aan het bevel om te stoppen, gaf de chauffeur geen gehoor. Hij gaf integendeel vol gas en reed in voile vaart op de douanebeambten af. Dezen konden echter nog bijtijds op zij springen, In een gereedstaanden dienstwagen zetten de grens beambten toen een achtervolging in door de straten van Dusseldorf. Door het drukke ver- keer op dat uur konden de beambten in 't eerst niet op den smokkelwagen schieten. Later, toen zij de auto op eenige meters af stand genaderd waren, werden op de cabine van den smokkelwagen eenige schoten gelost. Daarom stopte de auto der smokkelaars. In een oogenblik waren honderden menschen samengestroomd. Een van de beide inzittende smokkelaars zag kans tusschen de menlgte te verdwjjnen. De verrassing der grensbe ambten was groot, toen zij in den anderen man den bekonden smokkelaar Theodoor Szymanski, broer van den ,,smokkelkoning" Frits Szymanski, herkenden. De auto, waarin 500 pond cigarettentabak gevonden werd, is in beslag genomen. WEKKLOOZEN ROOIEN EEN BOSCH. Te Thale (Harz) had, naar Wolff meldt, de burgemeester dezer dagen een voorstel tot gratis verschaffing van brandstof aan de werkloozen afgewezen. Daarop stelden de werkloozen het stadsbe- stuur een ultimatum, waarin zij dreigden, in dien hun eisch niet werd ingewilligd, te nemen wat hun geweigerd werd en zelf een gemeen tebosch te gaan rooien. De inwilliging van dit ultimatum bleef uit en vorige week trokken ongeveer 100 werk- Vragen deze rubriek betreffende kunnen door de abonn6's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. DE WETENSCHAP IS ACHTER. LET OP DE STERFTECIJFERS DER LEGWED STRIJDEN. EEN MIJLPAAL IN DE GE- SCHIEDENIS DER PLUIMVEEHOUDERIJ. WERELD PLUIMVEE CONGR45S TE ROME SEPTEMBER 1933. Velen van U zal het net gaan als mjj, hoe ouder men wordt, hoe meer angstwekkend snel de tijd schijnt te vliegen. Het lijkt mij nog zoo kort geleden dat ik schreef over het aan- staande congres te Londen en thans zijn we al weer drie jaren verder en staan al weer in het voile werk voor het congres in Rome. De tijden zijn inmiddels enonm veranderd, dcch de belangstelling in vele landen voor dit con gres is er niet minder om. Deze congressen zijn als het ware.mijlpalen in de geschiede- nis der pluimveehouderij over de geheele wereld, want uit de meeste landen ter wereld komen dan de rapporten van onderzoekers los en worden besproken door de deskundigen die de zittingen bijwonen. Wel gaat de stroom van wetensdhappelijke publicaties uit de verschillende landen vrijwel regelmatig steeds door, maar de stukken die voor het congres opgesteld worden zijn toch weer van een ander karakter. Al lijkt ons de pluimveehouderij al tamelijk in vaste banen beland, uit een wetenschappelijk oogpunt is zij nog zeer jong en kan ik gerust zeggen dat de wetenschap ver achter is bij de eischen der praktijk. Hierover is heel veel te sehrjjven, doch als het meest typeerende wil ik alleen op het volgende wijzen: Over de geheele wereld worden jaarlijks z.g. leg-wedstrijden georgani- seerd, worden dus op een bepaalde plaats jonge hennen van goede fokkers bijeengebracht om gedurende een jaar gecontroleerd te wor den op den leg. Nu heeft men voortdurend op het einde van zoo'n wedstrijd zich als het ware verlustigd in de prachtige cijfers welke de hennen aan eieren leverden en natuurlijk, wie het meeste eieren produceerde kreeg de mooiste prijs. Wie niet verder kijkt dan zijn neus lang is, is tevreden met zoo'n opgave van het aantal eieren en berekent dan het gemid delde per hen per ras. Wie wat verder kijkt gaat zich afvragen: wat hebben we aan die eieren? Wat zijn ze waard? Dan komt dus de vraag naar voren: Hoeveel eten de hennen om deze legprestatie te leveren en wat kost dat voer? Welk ras der hennen eet in verhouding tot de productie het meest of het minst, kortom, welk hoen produceert het meest eco- nomisch Daarbij komen dan al tal van be- rekeningen die van grooten invloed zijn en blijkt dat het niet om het totaal aantal eieren gaat dat gelegd is, doch ook wel degelijk om den tijd van het jaar waarin de eieren gelegd zijn. Wie nog verder gaat vraagt zich af: Hou den dergelijke hooge legsters deze productie in een tweede legjaar ook' vol en wat is de fok- waarde van zulke hennen? Uit die vraag ont- staan dan legwedstrijden waar men de hennen twee jaren houdt en waar men in het tweede jaar er van gaat fokken en de broedbaarheid Hoek, 1533,— H. Robusch, Sluiskil, 1528,60 J. v. d. Velde, Zaamslag, 1525, M. Wagenaar. Driewegen, 1498,- R. J. de Fouw, Hoek, 1493, Jac. Wisse, Ter Neuzen, 1485- J. Scheele, Sluiskil, 1475, S. P. v. d. Hooft, Sluiskil, 1435, J. C. de Vos en Co., Zaamslag, 1420, W. D. v. d. Hooft, Driewegen, 1410 Perceel 2. Timmer- en IJzerwerk. W. C. de Feijter, Hoek, f 954, C. van Meerendonk, Ter Neuzen, 940, J. C. de Groen, Ter Neuzen, 909,— J. C. Rinders, Hoek, 895, F. Romeinsen, Ter Neuzen, 884, P. A. Mielen, Ter Neuzen, 820, J. Kolijn, Ter Neuzen, 817, A. J. van Minnen, Ter Neuzen, 798, L. W. Hamelink, Zaamsdag, 790, K. Dieleman, Zaamslag, 760, F. Dieleman, Ter Neuzen, 729, Perceel 3. Glas- en verfwerk. Joh. Moens Pzn., Hoek, 186,50 P. C. Moens, Hoek 174, Perceel 4. Zink- en loodgieterswerk. M. Wieland, Hoek, 79,— Perceel 1 en 2 gecomibineerd door: J. Kolijn, Ter Neuzen, 2480, Jac. Wisse, Ter Neuzen, 2310, M. Wagenaar, Driewegen, 2296, Gegund aan de laagste inschrijvers in per ceelen. SCHEEPVAAR TBEWEGING. Voor Sluiskil: 9 Nov. Deensch s.s. WIL- HELM COLDING, 928, ledig, Garston. Van Sas van Gent: 9 Nov. Eng. s.s. TER- NEUZEN, 1478, ledig, Antwerpen. Van GentTer Neuzen: 9 Nov. Eng. s.s. ORTOLAN, 202, stukg., Londen. Voor Gent: 9 Nov. Eng. s.s. LETCH- WORTH, 417, kolen, Immingham; Belg. s.s. CHARLES, 334, kolen, Goole; Slow. s.s. RO- SINA TOPIC, 1947, pyriet, Huelva; Eng. s.s. TADORNA, 984, stukg., Antwerpen; Eng. s.s. GLYNN, 450, ledig, St. Servan; Zweedsch s.s. KOSTER, 647, hout, Tomea. 10 Nov. Eng. s.s. FALCON, 738, stukg., Londen; Eng. s.s. LLANTWIT MAJOR, 1383, pyriet, Huelva; Belg. s.s. YVONNE, 385, kolen, Blyth; Eng. s.s. CRICHTOUN, 506, stukg., Leith; Duitsch s.s. VISURGUS, 717, ledig, Swansea; Eng. s.s. OTTO, 360, stukg., Antwerpen; Eng. s.s. SARNIA, 323, ledig, La Pallice; Eng. s.s. DONA FLORA, 292, pek- kolen, Londen. Van Gent: 9 Nov. Eng. s.s. HODDER, 421. stukg., Goole; Nederl. zeesleepb. GELE ZEE, 63, Goteborg; Belg. s.s. SCHELDEDLJK, 2970, cokes, Goteborg; Duitsch s.s. ORION, 260, ledig, R'dam; Fransch s.s. THISB6, 876, jjzer, Newport; Zweedsch s.s. FERDIBORG, 242, ledig, Antwerpen. 10 Nov. Eng. s.s. CREEK FISHER, 329, ledig, New-Castle; Duitsch s.s. HINRICH PETERS, 483, ijzer, Gdynia; Duitsch s.s. DROSSEL, 552, kunstmest, Stettin; Eng. s.s. TADORNA, 984, stukg., Belfast; Belg. s.s. YVONNE, 385, ledig, Goole. Amsterdam, 11 Nov. 1932. Bieden Laten. Belgisch 6,89 6,94 Fransch 9,70 9,80 Duitsch 58,80 59,20 Engelsch 8,10 8,20

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 5