3TJRGEBLIJKE STABD. V A R I A. VERDRONKEN. EEN OVERVAL MET BEROOVING. LOOP DER BEVOLKING. nen aangereden; twee van hen, de landbou- wer H. Raad en de koopman H. West, werden ernstig gekwetst. Vooral laatstgenoemde is er zeer emstig aan toe. Voorts werden nog geiwond West Sr., Smalbil, Forsten en mej. Buizinge. INBRAAK IN EEN PASTORIE TIJDENS DE GODSDIENSTOEFENING. In de R.K. pastorie te Halfweg is een bru- tale inbraak gepleegd. Ttjdens de godsdienstoefening in de kerk, heeft men zich door middel van inklimming toegang weten te verschaffen tot de R.K. pastorie. In de kamer van den pastoor be yond zich de opbrengst der collecte, een be- drag van mim 300. Dit bedrag is meege- nomen. Direct na de godsdienstoefening is het mis- drijf ontdekt en werd de politie gewaarsohuwd die anmiddellijk een uitgebreid onderzoek in- stelde. De ledige collectebussen zijn later in de nabijheid van de pastorie teruggevonden. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. De monteur J. S. te Harlingen was be»ig met het herstellen van een luchtrail in de ge- meentelijke gasfabriek aldaar. Hij kwam daarbij in aanraking met de hoogspannings- leiding, die er dicht langs loopt. De monteur bleef aan den draad hangen en viel, toen de stroom werd uitgeschakeld, op den grond. Toen men hem vond, bleken de levensgeesten reeds geweken. Onder de gemeente Heesbeen is het lijk ge- vonden van schipper De Groot uit Lekkerkerk die te Heusden te water was geraakt en ver- dronken. De man laat een vrouw en 8 kinde- ren achter. VECHTP ARTIJ Te Bergen op Zoom kregen zekere L. en y. R. twist met elkaar. Deze liep zoo hoog, dat L. een mes trok en v. R. eenige gevaar- lijke steken toebraoht in hals en gelaat. De getroffene werd naar het politiebureau over- gefbracht en daama naar het algemeen bur- gerlijk gasthuis vervoerd. L. is later gearresteerd. Toen hij eenige oogenblikken op het politiebureau was, ge- raakte hij buiten bewustzijn. De oorzaak van de vechtpartij ligt in een oude veete. VOORBIJGAANDE SCHEPEN: Een inzender schreef aan de Times: Een paar dagen geleden stond onder de verwachte schepen voor Swansea vermeld het stoomschip Greenbier van de firma Elders en Fyffes uit Santa Martha. Die aankondiging zal op den lezer wel niet meer indruk ge- maakt hebben dan de versehijning zou doen, als hij haar zag, van het alledaagsche vracht- bootje dat den oceaan op en neer vaart onder onschuldigen naam; dat is niet altijd zoo ge- weest. Deize onopvallende zwerver van de zee met haar ruimen vol bananen is eens een schuimer van den Atlantischen Oceaan ge- weest en de geesel van de halve scheepvaart der beschaafde werelid, de Duitsche kaper Mowe. Een van haar bekendste bravour- stukjes is het oppakken geweest van de Ap- pam van de Elder Dempster Lijn, op de west- kust van Afrika in de eerste dagen van den oorlog. De Appam was onderweg naar huis met een groot aantal passagiers, onder wie voomame militairen en ambtenaren, toen de draadlooze stations een bericht van haar ont- vingen dat zij werd aangevallen door een vijandig schip. Midden in het bericht hield het seinen op en de dagen rijden zich aan weken zonder dat er iets van het schip ge- hoord werd. Men achtte het al verloren toen het plotseling opdook in de toen nog neutrale Amerikaansche haven Norfolk in Virginia. Het was langs onbevaren wegen den oceaan overgeleid onder de waakzame, hoewel onge- ziene bedreiging van de kanonnen van de kleine Mowe. De Appam werd ge'intemeerd doch later, toen Amerika aan den oorlog deel nam aan de eigenaars teruggegeven en zelf gewapend. Twee jaar na den wapenstilstand stond ik op de oude bastions van Port Royal, den toe- gang tot de haven van Kingston op Jamaica, toen de krachtige stevens van een paar zee- sleepbooten aan den horizon opdoemden, Achter hen, aan het eind van een kabel, volgde de Mowe, die de haven in werd ge- sleept als een schip in nood. Zij was verlaten aangetroffen in een Zuid-Amerikaansche haven, ontdaan van haar geschut en met on- bruikbaar gemaakte machines. Op zekeren dag, 1 -Januari 1924 bevond de Appam zich in de streek van Cabo Verde op weg naar West-Afrika. Ik zat met enkele an- dere passagiers aan den zonkant van de hut van de draadlooze, en keek naar een vracht- boot die stampend en slingerend zich een weg door de zeeen baande met behulp van een ge- weldige zwarte rookwolk, die zij uit haar slan- ken schoorsteen stootte. Opeens verscheen een opgewonden marconist, die uitriep: „Ziet u dat? Dat is het zelfde schip dat dit schip tien jaar geleden op de zelfde plaats heeft aangehouden!" Als men de zaak gaat uit- rekenen met de gebruikelijke soheepvaart- wegen over den oceaan en de afvaarttabellen van de schepen, is dat wel een buitengewoon toevallige samenloop van omstandigheden. De twee schepen wisselden groeten en de Green brier verdween uit het gezicht. Even voor deze ontmoeting was de Appam een Duitsch schip tegengekomen. Na de ge bruikelijke draadlooze begroeting had de Duit- scher de onverwachte en raadselachtige vraag gedaan hoe het stond met de scheepsbel van de Appam. Bij een onderzoek van die bel bleek er een koperen knop te ontbreken van den houder, waarin de bel rustte, waarop een der stuurlieden van het Duitsche schip meedeelde, dat hij dat stuk koper in zijn hut had liggen. Hij had behoord tot de bemanning die de Mowe aan boord van de Appam had geplaatst toen zij het schip had prijs gemaakt en had de knop meegenomen als souvenir. Naar aanleiding van dit ingezonden stuk herinnert de radactie van de Times nog eens aan de drie befaamde kaperschepende Mowe, von Luckner's Seeadler, en de Wolf, die spe- ciaal befaamd was, omdat zij een vliegtuig aan boord had. De Mowe heeft in vijftien maanden tijds meer dan 100.000 ton scheeps- ruimte van de geallieerden vemietigd. Het blad herinnert aan de Haliotis, het schip van Kipling's verhaal van ,,The Devil and de deep Sea". Het is zoo schrijft de redactie, ten deele, zij het misschien niet geheel, de schuld van Kipling, dat het tegenwoordig natuurlijk lijkt om te denken aan schepen en locomotie- ven als redelijke wezens, met herinnering en hoop. Herinnert de Berengeria zich nog den tijd, dat zij de Imperator was? De Javoes Sultan Selim, dat zij als Goben bekend stond en een uitval deed uit de Dardanellen? Van de Emden kan ginds op Cocos Keeling in den Indischen Oceaan niet genoeg meer over zijn gebleven om zelfs maar te rillen bij den naam van Sydney; maar het is moeilijk te gelooven, dat geen van beide schepen een rilling van aandoening hebben gevoeld toen op dien Januari-dag in 1924 de Appam en de Mowe elkaar weer ontmoetten op dezelfde plaats waar zij elkaar precies acht jaar geleden eveneens waren tegengekomen. INVAL IN EEN POSTKANTOOR. Te Holyboume, een dorpje van vijf a zes honderd inwoners aan de Wey, hebben twee autobandieten een inval gedaan in het post- kantoor, dat gedreven wordt door een weduwe van 66 jaar, die alleen in den winkel was toen de mannen binnenkwamen. Een hunner wierp haar een doek over het hoofd om haar kreten om hulp te smoren, terwijl de andere de kas roofde. De oude vrouw verzette zich hevig, wist zich los te rukken en holde haar keuken in waar zij het raam opengooide en naar de buren om hulp riep. Een der buren sprong dadelijk op de fiets naar de naaste telefoon- post en belde de politie op. Deze heeft even later twee mannen aangehouden die zij ver- denkt de daders te zijn. EEN MOOIE NALATENSCHAP. E#n dokter, die dezer dagen te Cookham Dean in Berkshire, is overleden, heeft aan zijn kamerdienaar 10.000 pond nagelaten. Zijn heele nalatenschap bedraagt iets meer dan 15.000 pond waarvan het overschot vrijwel ge heel bestemd is voor de zuster van den kamer dienaar, die bovendien voor een waarde van 3000 pond aan juweelen en andere goederen krijgt. De dokter zegt in zijn testament dat hij zijn kamerdienaar aldus bedacht uit dank- baarheid voor zijn voortdurende diensten en toewijding in de laatste dertien jaar, in wel- ken tijd hij hem gedurende drie ernstige ziek- ten heeft verpleegd, als het ware zonder van zijn bed te wijken, zoodat hij zijn eigen gezond- heid in gevaar bracht en zich gedroeg als een zoon. GEHEIMZINNIGE MISDADEN. Te Varna, de Boelgaarsche badplaats, heerscht groote opwinding over geheimzin- nige, niet opgehelderde moorden gedurende de laatste maanden. Het geheimzinnigste en gruwelijkste is, dat personen verdwijnen, van wie men later nog slechts de afgesneden hoofden vindt, en wel in drie gevallen in bron- nen buiten de stad. Reeds eenige maanden ge leden werd in een bron het hoofd van een jonge vrouw gevonden; thans vond men de hoofden van twee jonge meisjes. Tegelijkertijd wordt het verdwijnen van een jongen spoorwegbeamibte bekend. In geen dezer gevallen werden de lichamen van de ver- moorden gevonden, noch kon de idemtiteit worden vastgesteld, terwijl geen verzoeken om opsporing werden ontvangen. De politie zoekt in geheel Boelgarije naar sporen, die tot de ontdekking van den moordenaar kunnen lei- den. Voorloopig neemt men aan, te doen te hebben met een waanzinnigen massa-moor- denaar. VREESELIJK ONGELUjH IN HOOGOVEN. Op een hoogover te Mulheim (Ruhr) is door een verkeerd gegeven signaal met de vulling van den oven begonnen, voordat alle werk- lieden zich in veiligheid hadden gebracht. Een 48-jarig werkman kwam met de erstlading in den gloeienden oven terecht. Korten tijd later had een ontploffing plaats, waardoor vijf werklieden zware brandwonden opliepen. HET SPOORWEGONGELUK BIJ LUBLINO. De stationschef van Lublino, Boelakof, is wegens het spoorwegongeluk van Lublino op 16 October ter dood veroordeeld. De stations- chef had, in de plaats van den bevoegden ambtenaar, een veilig sein gegeven, terwijl de lijn bezet was en daardoor het ongeluk ver- oorizaakt, dat 63 dooden en 51 gewonden ge- vergd heeft. Wantejef, die zich op deze wijze het werk uit handen had laten nemen en niets gedaan had, om het ongeluk te voorkomen, is tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld en twee andere ambtenaren tot zes en een jaar en 15 pet. korting op him inkomen. Tegen het vonnis bestaat geen hooger be- roep. COMMUNISTISCH GEMEENTERAADSLID GESTRAFT. Onlangs droeg het gemeentebestuur van Rombach, een plaatsje in Lotharingen, een zijner communistische leden, Philippe Schweit zer, op om zich naar den Elzas te begeven en daar een groote partij aardappelen te koopen, die onder de gezinnen met talrijke kinderen in de gemeente tegen goedkoopen prijs zouden worden verkocht. Schweitzer kweet zich voortreffelijk van zijin taak, doch gaf, teneinde zich zelf te beloonen, een hoogere inkoopsom op dan hij had betaald, zoodat hij 4800 frcs. in zijn zak kon steken. De communistische maire van Rombach, het bedrog bemerkend, wendde zich tot de justitie en Schweitzer werd door de oorrec- tioneele rechtbank te Metz tot twee maan den gevangenisstraf en 200 frcs. boete ver oordeeld. Schweitzer vond deze straf wat al te bar voor het betrekkelijk kleine winstje, dat hij had gemaakt, en ging in hooger beroep. Doch het Hof te Metz bevestigde het vonnis. DOODSLAG IN EEN GEVANGENIS. In een aanval van zinsverbijstering heeft een gevangene in de gevangenis van Freiburg twee zijner medegevangenen met een jjzeren staaf doodgeslagen; een derde moest zwaar gewond naar het ziekenhuis worden gebracht. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN TREIN. Te Dijon is een geheel bezette tram door een sneltrein gegrepen. Vier menschen zijn daar bij omgekomen. De spoorwegovergang was, zoo meldt Reu- ter, door onachtzaamheid van den baanwach- ter, die zich bedronken had, niet gesloten. De tramwagen was op den overweg toen de snel trein met een vaart van 95 K.M. naderde. De trein greep het aohteilbalcon van de tram en de vier personen, die zich daarop bevonden, werden gedood. GROOTE ALCOHOLSMOKK ERARIJ Het Zwitsersche telegraafagentschap deelt mede, dat een omvangrijke smokkelarij van alcohol ontdekt is. Met vermomde tankwagens werd de alcohol uit Fiume aangevoerd. Een Franschman en een boekhouder van een groothandel in wijnen en vruchten zijn ge arresteerd. Een bekend inwoner van Geneve, voor wiens rekening de smokkelarij plaats had, wordt gezocht. Door deze fraude kan de Zwitsersche douane voor ongeveer 2 millioen Zw. frs. benadeeld zijn. S)NEEUW IN DE ARDENNEN. De eerste sneeuw is op de hoogvlakten der Ardennen, in de provincie Luxemburg, geval len. Zoowel te Libramont als te Saint Hubert, waar de gemiddelde hoogte boven den zee- spiegel, ongeveer 500 meter bedraagt, ligt reeds een dikke laag sneeuw en heeft het ook al flink gevroren. In een huis op het Rudolphplein te Keulen zijn een postbode en een 61jarige kamerver- huurster door een bij haar eerst kort wonen- den onderhuurder, die opgaf student te zijn, doodgeschoten. De dader is met 2800 mark postgelden gevlucht. DE STRIJD TEGEN DE BANDIETEN. Speurders van de politie, die te Chicago bin- nendrongen in een kantoor in het hartje van de zakenwijk, hebben daar tien mannen ge arresteerd, van wien gezegd wordt, dat zij deel uitmaken van de oude bende van Al Capone. Van de tien gearresteerde mannen werden er twee in het bezit bevonden van wapenen. EEN ROBINSON CRUSOE. Op een onbewoond eiland aan de Chileen- sche kust heeft de bemanning van een Fran- sche vrachtboot een schipbreukeling gevon den, die reeds sedert vele jaren alleen op het eiland woonde. Hij had geitenvellen om zich heen geslagen en was blijkbaar reeds zoo lang op het eiland, dat hij zijn taal vergeten was. De bemanning van het Fransche schip kon in elk geval niet uit hern wijs worden. Toen de zeelieden den onbekende bij het ver laten van het eiland wilden meenemen, is de man gevlucht, zoodat de Franschen zonder hem moesten vertrekken. ONTSNAPTE MELAATSCHEN. Naar Reuter uit Boekarest meldt zijn 44 melaatschen ontsnapt uit het isolatie-huis te Tichilesjti in de Donaudelta. Zij trekken nu op naar de Donauhaven Talcea. Ieder vlucht voor hen en de politie, die hen moet tegen- houden, aarzelt en doet een beroep op hen om terug te keeren, doch de melaatschen nemen daar geen notitie van. Zij zijn tot dezen stap overgegaan omdat zij gebrek hebben aan voedsel en kleeding. WEDEROM SMOKKEEAARS GESNAPT. De douanebeambten van het district Kal denkerken hebben op den weg naar Lobbe- rich, die aan den eenen kant begrensd is door een hooge haag en aan den anderen kant door het Breyelermeer, wederom een goede vangst gedaan. Zij sommeerden daar een smokkelbende van zes man. Toen de smokkelaars zagen, dat zij niet meer konden ontsnappen, sprongen zij zonde zich te bedenken met hun smokkel- waren in het Breyelermeer. De beambten waren echter met schijnwerpers uitgerust en konden zoodoende alle bewegingen der smok kelaars volgen en gaven waarschuwingsscho- ten. Toen de smokkelaars het nuttelooze van hun vlucht imzajgen, keerden zij drijfnat naar den kant terug en werden daar door de be- amibten opgevangen. Er werd 76 pond tabak en 42 pond koffieboonen in beslag genomen, terwijl 300 pond smokkelwaren in het meer waren achtergebleven. NOG EEN OPIUMSMOKKELTRUC. Het vemuft der smokkelaars is onbe grensd. In aansluiting met het bericht, dat het de recherche te Batavia gelukken mocht, drie kilogram opium in beslag te nemen, die door Ohineesche stokers in valsche pruiken was binnengesmokkeld, lezen wij in het Bat. Nbl., dat de douane te Tandjong Priok den volgenden dag een nog belangrijker aanhaling heeft gedaan; in de holle bamboes van vier bamlboezen stoelen troffen de ambtenaren niet minder dan honderd ttoail bereid opium aan, een regiewaarde vertegenwoordigende van drie mille! De daders waren nergen3 meer te zien; uiteraand is het zedr moeilijk in dergelijke gevallen de „rechtmatige" eigenaren van het „passagiersgoed" te arresteeren; zij zorgen er wel voor uit de buurt te blijven, zoo gauw als zij zien dat de douane tot verificatie overgaat. Het opium bleek afkomstig van het juist uit China aangekomen J. C. J. L.-stoomschip Tsjisondari, hetzelfde schip, dat den dag tevoren de door de recherche aangehaalde drie kilogram opium naar Java bracht. HERFSTSTORM BOVEN NEW-YORK. New-York en omstreken zijn door nood- weer geteisterd. Storm en regen hebben overal groote verwoestingen aangericht. In het bijzonde,r werden de weekend-huisjes op Long Island getroffen. Tachtig dezer huisjes zijn door het water verwoest; twintig werden weggespoeld; gelukkig waren zij echter on bewoond. Een groot aantal brandwachts, politiebeambten en beambten van den genees- kundigen dienst zijn ter assistentie uitgezon- den. Naar tot nu toe bekend is, zijn 15 per sonen gewond. Ook te New-York zelf is aan- zienlijke schade aangericht. Van het hooge Woolworthgebouw is een groote vensterruit op straat terecht gekomen. Een jong meisje en een politie-agent werden door scherven emstig gewond. Het verkeer in de haven on- dervond groote vertraging. De oceaan- stoomers kwamen over tijd binnen. INBRA.\K BIJ HARRY PIEL. Er behoort, schrijft de Tel., een zekere moed toe, om in te breken bij Harry Piel. Deze stoutmoedige filmartist, die op het witte doek al duizenden tegenstanders heeft neergesla- gen, over daken klautert en over straten springt als de politie hem achterna zit, zal waarlijk niet op den loop gaan, als twee in- brekers zijn huis binnendringen. Dat wisten ook de twee heeren van het inbrekersgilde, die per vliegtuig uit Leipzig waren overgekomen, om eens te kijken, of er in de villa van Harry Piel wat voor hen te verdienen was. Een filmartist moge echter nog zoo moedig zijn, als hij niet thuis is, dan geeft al zijn moed ook al niets en de inbrekers hadden er zich terdege van vergewist, dat Harry Piel er niet was. Piel draait op het oogenblik namelijk een nieuwe film ,,Het schip zonder haven". Hij heeft een viermastschoener gehuurd en die bemand met zeeroovers en nu zwalkt hij op zee rond en maakt dag aan dag tientallen zeeroovers onschadelijk, die hij van den wal heeft meegenomen en die zich voortdurend van den sohoener willen meester maken. Wat de dieven niet wisten, dat was, dat ook mevrouw Piel van haar man heeft geleerd, dat men nooit of te nimmer bang moet zijn. Zij hoorde des morgens, dat er iemand bezig was de deur te openen en had spoedig zeker- heid, dat een ongewenschte gast een ochtend- bezoek aan de villa wilde brengen. Wat doet men in zoo'n geval? Mevrouw Piel had ge noeg films van haar man gezien, om dat te weten. Zij stond zachtkens op, telefoneerde de politie, nam een revolver en verborg zich achter een gordijn. Van haar wapen behoefde Zij echter geen gebruik te maken, want, even- als dat dikwijls op films gebeurt, juist toen het slot beizweek, arriveerde de auto der politie en de twee heeren werden ingerekend Een van hen had tienduizend mark op zak en daar hij niet kan of wilde opgeven, waar dat geld vandaan kwam, vermoedt men, dat hij nog wel wat meer op zijn kerfstok heeft. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd; G B. Bellotto en gezin, fabrieksarbeider, N. Kerkstr. 40 (SI.), van Axel. M. de Kraker, dienstbode, Dijkstraat 37, van Axel. Vertrokken A. C. Rijnberg, zonder, Westkolkstr. 4, naar Oostburg. J. F. Picavet en gezin, brievenbesteller, Tuinstraat 9, naar Breda. C. W. van Sikkelerus, zonder, van Boven- straat 1, naar Zierikzee. A. de Dikiken, schipper, a.b., adres Nieuwe- diepstraat 45, naar Zaamslag. A. de Meester, dienstbode, Noordstraat 67, naar Zaamslag. L. M. But, zonder, Noordstraat 6, naar Soig- nies (B.). M. E. van Doeselaar, zonder, Piersenspol- derstraat 60 (SI.), naar Nieuwerkerk. E. R. van Graefschepe, onderwijzeres, Oost- kade 23 (SI.), naar Philippine. J. G. Verpoorte, huishoudster, Scheldekade 3, naar Zaamslag. SAS VAN GENT. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd: P. J. Selis en gezin, fabrieksarbeider, van Selzaete (B.). G. J. C. Kremer, kommies R.D.B., van Dordrecht. H. Boerjan, dienstbode, van Selzaete (B.). F. Facchin en gezin, fabrieksarbeider, van Selzaete (B.). R. F. A. Goethals, zonder, van Westdorpe. J. van de Woestijne, marechaussde, van Hulst. W. J. Groobhaert en gezin, schipper, van Rotterdam. V. L. Vernaeve, zonder, van Oostacker (B.). J. E. Moltzer, chemist, van Dordrecht. G. A. Goethals, zonder, van Oostacker (B.). J. E. Winkler, zonder, van Dordrecht. L. M. van Damme, dienstbode, van Koe- waoht. A. M. Soheffer en echtg., uitvoerder, van Deinze (B.). L. M. Aerssens, fabrieksarbeider, van Ant- werpen (B.). J. van der Putten en gezin, kommies verif. R.D.B., van Rotterdam. Vertrokken: P. J. ten Haken, metselaar, naar Weelde (B.). M. M. Valke, dienstbode, naar Terneuzen. P. A. van Vooren, landbouwer, naar Bier- vliet. J. van Vooren, landbouwer, naar Biervliet. M. B. Schelfaut, dienstbode, naar Ter Neu- zen. W. J. Tak, zonder, naar Rosmalen. J. A. Leushuis en gezin, kommies verif. R.D.B., Oldenzaal. P. Dees en echtg., handelaar, naar Ter Neu- zen. J. van Kerkivoort en gezin, brugknecht, naar Middelburg. J. A. Moller, monteur, naar Westdorpe. I. M. van Damme, dienstbode, naar Koe wacht. WESTDORPE. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd: Margarieta Camiela de Maesschalck, van Ter Neuzen. Pieter Jacobus de Mejjer, van Middelburg. Martha Prudentia Vervaet, van Hulst. Palmyre Mathilda de Jaeger, van Zuid- dorpe. Eliza Lampo, van Breda. IrCne Marie Agnes Picavet, van Clinge. Vertrokken: Gabrielle Alice Roegiers geb. van Troost en zoon, naar Antwerpen. Richard Franciscus Augustus Goethals, naar Sas van Gent. Maria Celina Verbrugge, naar Ter Neuzen. Dirk Jan Scharrenburg en gezin, naar Ter Neuzen. TER NEUZEN. (Nadruk verboden.) Huwelijks-aangiften. 3 Nov. Jan Pieter tt Gilde, oud 31 j., jm. en Elisabeth Cornelia Izeboud' oud 24 j., jd. 4 Nov. Isaac Pieter Comelis Gazan, oud 29 j., jm. en Levina Eli sabeth de Zeeuw, 27 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Nov. Daniel Maas, oud 24 j., jm. en Jozina Sara Bonnewel, oud 18 j., jd. 3 Nov. Edmond de Graeve (van Philippine), oud 24 j., jm. en Carolina Paulina de Kook, oud 24 j., jd. Francois Marinus Moens (van Zaamslag), oud 29 j., wedn. en Elisabeth Adriana Riemens, oud 20 j., jd. Geboorten. 30 Oct. Anna, d. van Gerardus Jomkman en van Cornelia Elisabeth Dooms. 1 Nov. Daniel, z. van Christiaan Pieter Schrier en van Pieternella Cornelia Paulusse. Suzanna Petronella, d. van Oornelis Gerardus Meijer en van Kommerina Levina Oostdijk. 2 Nov. Krijn, Oornelis, z. van Anthonie Mattheus van Fraeijenhove. en van Ester Jacoba Hamelink 3 Nov. Karolina Maria, d. van Johann Wil- helm Dietrich en van Catharina Jozina de Bree. Overlijden. 28 Oct. Arthur Jean Constant Begheijn, oud 72 j., wedn. van Maria Geer- truida van Makkelenberg. 30 Oct. Maatje Verhelst, oud 49 j., echtg. van Marinus Diele- man. SAS VAN GENT. Huwelijks-aangiften. 5 Oct. Harold Prudent Kerckhaert, oud 32 j., jm. en Hermina Maria van Waes, oud 34 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 26 Oct. Harold Prudent Kerckhaert, oud 32 j., jm. en Hermina Maria van Waes, oud 35 j., jd. Geboorten. 7 Oct. Etien Ivo Eugene, z. van Julien Albert Frangois Stofferis en van Ivonne Rosalie Willems. 22 Oct. William Alouis Ivon, z. van Albert Julien Goethals en van Irma Maria Cor.tvriendt. Overlijden. Maria Cornelia Pierets, oud 80 j., d. van Henricus Pierets en van Nathalia Franciscus de Vleeschhouwer. 24 Oct. Jan- neke Stouthamer, oud 62 j., echtg, van Johan nes van Espen. WESTDORPE. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Oct. Gerard Emile Dellaert, oud 30 j., jm. en Elvira Pru dentia Picavet, oud 21 j., jd. Overlijden. 7 Oct. Juliana Stroobant, oud 73 j., wed. van Bernardus Roegiers. 23 Oct. i petrus Augustinus Talboom, oud 73 j., wedn. van Sophia Dominica Pluijm. WAT WIJ WETEN VAN HORLOGES? Van alle machines, waarmede wij dagelijks te doen hebben, is het horloge wel een van de bruikbaarste en volmaakste. Want ook het horloge of de klok is een machine, een machine die dag in dag uit, jaren achtereen haar werk verricht, onvermoeid, betrouwbaar, precies, zooals trouwens spreekwoordelijk is geworden. Wie heeft niet eens het verlangen gekoesterd nauwkeurig te weten hoe een dergelijke machine eigenlijk werkt en velen zullen zeker wel eens de onderdeelen van een oude afge- keurde klok bekeken hebben, hoewel de bij- zonderheden hun natuurlijk ontgingen. Boven dien is een klok, die door middel van een slin- ger werkt en een horloge, dat met een zoo- genaamde „onrust" blijft loopen, niet het zelfde. Wie heeft al eens zelf een horloge of een klok gebouwd? Een horloge is wel wat heel moeilrjk, maar een klok valt wel mee. Boven dien bestaan er tegenwoordig bouwdoozen, waarbij men alle onderdeelen voor een klok in de hand krijgt, met een handleiding hoe ze te plaatsen. De groote Duitsche klokkenfabriek van de firma gebr. Junghans levert op aan- vraag een doos, waarin de complete onder deelen voor den bouw van een zoogenaamde „Schwarzwalder-klok", die zelfs voorzien is van een wekker-installatie. Aan de hand van de bijgevoegde verklaring moet men de ver- sehillende deelen in elkaar zetten, hetgeen imand een goed denkbeeld geeft van de wer- king van een klok in het algemeen. De spankracht van de horlogeveer wordt op een aantal tandraderen overgebracht, die pre cies in elkaar passen. De aflooptijd van de draaiende raderen regelt zich naar den zon- netijd. Deze regeling wordt bewerkt door de zoogenaamde „onrust", een klein, van ge- wichtjes voorzien rad, dat met behulp van een haarfijne spiraalveer heen en weer draait, den slinger van de klok vervangt. Het ge- deelte van het horloge, dat de zwaaibeweging van de onrust in de draaibeweging van de raderen omzet is de „rem", zoo genoemd, om dat dit werktuig het werk van het horloge regelt, er voor zorgt, dat het niet te snel af- loopt. Het anker neemt met beide armen den stoot van het laatste rad en de „vork", de derde arm van bet anker, brengt deze over op de onrust, die daardoor in beweging blijft. Het aantal der tandraderen is z66 berekend, dat het wiel, dat den secondenwijzer doet draaien, 60 maal zoo snel draait als het wiel, dat de minuten aangeven moet en dit weer 60 maal zoo snel als het uurwijzerrad. Om de raderen zooveel moge lijk zonder wrrjving en dus regelmatig te laten draaien, zijn bij goede horloges de meeste raderassen in kleine edel- steenen gevat. Het „tikken" van een horloge wordt veroorzaakt door de wrijving. KOKEN MET RADIOGOLVEN. In het land der ongekende mogelijkheden hebben eenige ingenieurs van de Westing- house Electrical Compagny in Pittsburgh het bestaan een Frankfurter worstje te koken met radiogolven. De perspectieven, welke zich thans voor de modeme huisvrouw openen, zijn onbegrensd. Stel u voor, dat zij onder genoeglijke kout met haar beste vriendin over de aangelegen- heid van haar afwezige op een-na-beste-vrien din door het omdraaien van een knop haar aardappelen draadloos aan het koken kon brengen. De theeleiveranciers zouden onmid- dellijk hun inkomsten zien stijgen door de toenemende consumptie door de dames van dit geurige kruid. De leveranciers zouden meer geld gaan uitgeven, de echtgenooten der betrokken dames zouden meer gaan verdie nen en dientengevolge meer geld laten rollen, kortom het zou het einde van de economische crisis beteekenen. Dat alles zoo voorspoedig zal gaan betwij- felen we echter. De betrokken ingenieurs ver- klaren tenminste, dat het na het slagen van bovenvermeld experiment, mogelijk is, dat over eenige jaren pas de radiozenders in staat zullen zijn de noodige energie te leveren. vol- doende om een maal te bereiden. Het draad looze koken biedt nog het bij- zondtere voordeel, dat een verbranden der handen onmogelijk is. De twee schijvan, van welke de stralen voor het koken uitgaan, worden niet heet genoeg, am brandwonden te veroorzaken. HAARVERF, DIE LICHT GEEFT IN HET DONKER. Een Londensch coiffeur heeft, naar ver- luidt, een haarverf uitgevonden, welke het haar alle kleuren van den regenboog kan geven zonder dat het eenig nadeel of schade aan de huid of het haar zelf zou toebrengen. Iedere dame kan thans heur haar roserood, groen, blauw, paars of oranje laten verven, geheel naar haar smaak en in overeenstem- ming met het avondcostuum, dat zij draagt, Deze haarverf heeft bovendien nog het groote voordeel, dat in de toekomst de moeiten en kosten aan de coiffures der dames besteed, niet langer verspild zijn voor de uren, waar in zij in een donkeren sohouwburg zitten. Zoodra de lichten namelijk worden uitge- draaid, zullen de hoofdjes der dames licht be- ginnen uit te stralen en iedere lijn en gol- ving van het haar zal spookachtig beginnen te glinsteren. De redacteur van de vrouwenrubriek der .Daily Express" heeft dezer dagen een be- zoek gebracht aan de zaak van den uitvinder der verf, waar hij constateerde, dat de nieuwe haarverf reeds opgang begon te maken. Ver- scheidene dames tenminste wandelden daar met gekleurde hoofden rond. Plotseling gin- gen de lichten uit. De vrouwen verdwenen en in plaats daarvan bleven niets dan zwe- vende hoofden over in glinsterende blauwe, gele, karmozijne en groene kleuren. STOPVERF VOOR STALEN RAMEN. Voor het vastzetten van ruiten in stalen ramen kan niet de stopverf worden gebezigd, die bij houten ramen gebruikt wordt. Bij deze laatste trekt de olie, die in de stopverf noodig is om deze goed te kunnen uitstrijken, ten deele in het hout, waarna dan een meng- sel van krijt en lijnolie overblijft, dat mager genoeg is om geheel te kunnen drogen. In stalen ramen, die bovendien met loodmenie zijn geverfd, kan de lijnolie die noodig is om de stopverf te verwerken, niet voor een deel in het ijzer trekken. De stopverf blijkt daar door te vet; op het oppervlak ontstaat een rimpelig vel, terwijl daaronder de stopverf niet kan drogen en verharden. Dit bezwaar heeft men wel getracht te ondervangen door toevoeging van loodmenie en loodwit, waar door de stopverf echter minder gemakkeljjk kon worden verwerkt. Tegenwoordig is een stopverf in den handel, waarbij in het meng- sel, dat hoofdzakelijk uit krijt en lijnolie be staat, de lijnolie zoodanig is geprepareerd, dat de stopverf niet alleen aan den buitenkant, maar ook* inwendig goed kan drogen. Deze droging geschiedt zoo snel, dat de stopverf reeds een dag na het aanbrengen kan wor den geverfd. Bovendien is zij roestwerend, blijft zij elastisch, is zij bestand tegen weers- invloeden en is zij door het geringe gewicht gemakkelijk te verwerken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 6