Tweede Blad. "bin n e n l a n d "buTten land Ter Neuzensche Courant DoorZeeuwsch-Vlaanderenin'tVerleden Woensdag 2 Nov. 1932. No. 8909 begrooting van binnenlandsche ZAjKEN. TER NEUZEN, 2 NOVEMBER 1932. RECHTSZAKEN. door A. M. WESSELS. handelsregister kamer van VAN Zomer of zopetyd? Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Bin nenlandsche Zaken voor 1933, waaraan het volgende is ontleend: Enkele leden spraken zich wederom uit voor de afschaffing van den Zomertijd. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de bezwaren tegen den zomertijd zullen ver- minderen, indien de zone t ijd wordt aanvaard. In den winter zouden wij den Greenwichtijd hebben en tijdens den zomertijd den Midden- Europeeschen. Dientengevolge zouden wrj denzelfden tijd hebben als de omliggende lan- den. Vele leden wenschten de tegenwoordige regeling te behouden. Binnenschippers als crisis-werkloozen te beschouwen. Verscheidene leden drongen er op aan, dat de binnenschipperij gerangschikt wordt onder de crisisvakken, zoodat de gemeenten door het Rijk zouden kunnen worden geholpen; daarbij zou dan de Regeering een steunrege- ling kunnen ontwerpen en de gemeenten, die scheepvaartcentra vormen, uitnoodigen een dergelrjke regeling in het leven te roepen. De posten voor burgerwachten en bijzonderen vrywilligen landstorm. Van verschillende zijden werd opgemerkt dat het zeer de aandacht had getrokken, dat de Regeering de posten voor de vrijwillige burgerwachten en voor den bijzonderen vrij- willigen landstorm voor het voile bedrag van het vorige jaar heeft gehandhaafd, terwijl zoo vele posten voor huns inziens nuttige uitgaven moeten worden verlaagd. Verscheidene leden betreurden, dat temeer, omdat zij uit een oog- punt van politie de burgerwachten niet te ver- dedigen achtten. Bij de jongste ongeregeld- heden te 's Gravenhage werd in de pers de opmerking gemaakt, dat de politie zenuw- achtig was, hetgeen niet werd toegegeven. Wat zou men dan beleven, zoo vroegen de hier aan het woord zijnde leden, indien leden van de burgerwacht, die niet of temauwemood zyn geoefend, in dergelijke omstandigheden zouden moeten optreden? Deze leden meenden dan ook de handhaving der burgerwachten ten sterkste te moeten afkeuren. Op de vroeger reeds herhaaldelijk te berde gebrachte gronden verklaarden zij zich eveneens tegen den post voor den bijzon deren vrijwilligen landstorm. Van andere zijde werd daartegen onpge- merkt, dat de burgerwachten onder moeilijke omstandigheden belangrijke diensten zouden kunnen bewijzen. De leden hier aan het woord, konden de handhaving van deze posten goedkeuren. Samenvoeging van kleine gemeenten. Vele leden, waaronder een aantal die in het algemeen niet tot warme voorstanders van de vereeniging van gemeenten gerekend konden worden, vroegen of niet thans meer dan tot dusver moet worden aangedrongen op zulk een samenvoeging. Zij meenden, dat vereeni ging van kleine gemeenten zou kunnen leiden tot aanzienlijke besparingen. Andere leden verklaarden geen voorstanders te zijn van een dergelijke samenvoeging. De financien van sommige geneenten. Gewezen werd op den onhoudbaren toe- stand, waarin zich de financien van sommige gemeenten bevinden. Met name is dit het geval voor de gemeente Eindhoven, als gevolg van de onbevredigende werking van de wet op de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten en van het abnormaal groote aantal werklooze bouwvakarbeiders in ge noemde gemeente. Ten einde het hoofd te kunnen bieden aan den uitzonderingstoestand, waarvoor Eind hoven zich ziet geplaatst, was het gemeente- bestuur genoodzaakt de plaatselijke belastin- gen tot welhaast ondraaglijke hoogte op te voeren. Met het oog op verschillende omstandig heden drongen de hier aan het woord zijnde leden er op aan, het bedrag der uitkeering uit het gemeentefonds, per hoofd der bevolking over de jaren 19321933 tot en met 1935 1936 te verhoogen, waarbij als basis voor de berekening van het percentage dezer ver- hooging de voor 1932 geraamde stijging der uitgaven dezer gemeente voor politie en lager onderwijs, vergeleken by het gemiddelde van de overeenkomstige uitgaven dezer gemeente over 1926, 1929 en 1928 dient te worden genomen. Zij verzochten den Minister hier- omtrent in overleg te willen treden met zijn ambtgenoot van Financien. Steunverleening. Het voor en tegen van steun in natura, Vrij algemeen was men van oordeel, dat verlaging van den steun niet gewenscht is. Voor wat den practischen kant der steun verleening in natura betreft, werd verwezen naar een drietal artikelen in ,,De Nederland- sche Wenkgever" van 1, 8 en 15 September 1.1., welke een resume geven van hetgeen in Duitschland op dit gebied wordt voorgestaan door dr. A. Siegerwald. Een deel der leden verklaarde met het denk- beeld van steun in natura niet te kunnen in- stemmen, daar men zoodoende den arbeiders hun onafhankelijikheid zou benemen. Andere leden achtten, hoezeer zij de be zwaren van een dergelrjke regeling inzagen, in dezen tijd het treffen van onaangename maatregelen, die erger kunnen voorkomen. noodzakelijk, en zy zagen in vervanging van een deel der uitkeering in geld door een in natura 'n dergelijken noodzakelijken maat- regel. Zij waarschuwden echter tegen een bonnensysteem, dat tot groote misbruiken aanleiding zou geven. Volkshulsvesting. De stagnatie in het bouwbedrijf werd ern- stig betreurd. Vele leden meenden, dat de Regeering hier niet vryuit gaat. Waarom zoo vroegen ziji, verdient het Rijk op de voor woningbouw verleende voorschotten Zij meenden te weten, dat van 30 millioen gulden voorschotten 6 pet. rente betaald moet wor den, terwijl het Rijk geen enkele leening met hooger rentevoet dan 5 pet. meer heeft loopen. Op verlaging van den rentevoet werd dan ook sterk aangedrongen. Drankwet. Noodjottige gevolgen. Verscheidene leden wezen er op, dat de gevolgen van de invoering der nieuwe Drank wet in de practijk niet minder noodlottig ge- bleken zijn dan bij de behandeling in de Kamer reeds was vermoed. DE UITZENDING VAN DEN SOOIALISTISCHEN „HOOGTIJDAG" DOOR DE V.A.R.A. Het Volk dealt den Nederlandschen radio- luisteraars mede, dat de betooging van 8 November door de V.A.R.A. zal worden uit- gezonden. Ondanks de weigering van den Minister om den 8sten November beschikbaar te stellen. De V.A.R.A. zal namelijk een ooggetuigen- verslag van de betooging op gramofoonplaten laten opnemen. Ook de redevoeringen zullen op gramofoonplaten worden opgenomen. Deze gramofoonplaten worden den volgenden avond, dus Woensdag 9 November des avonds, in den zenidtijd van de V.A.R.A. gedraaid en uitgezonden. De uitzending van de 8 November-demon- stratie zal worden opgenomen op een instal- latie van de N.iS.F„ die deze fabriek, op ini- tdatief van de V.A.R.A. aanschafte ten dien- ste van bij het Comitd van Omroepvereenigin- gen aangesloten organisaties. DE PLANNEN VOOR INTERNATIONALEN GOEDERENRUIL. Op vragen van het Tweede Kamerlid Kampschoer: 1. Heeft de Minister kennis genomen van de actie welke door particulieren en Kamers van Koophandel wordt gevoerd om door mid- del van een georganiseerden intemationalen goederenruil o.m. den uitvoer van tuinbouw- producten te bevorderen? 2. Is de Minister van oordeel, dat deze actie krachtig gesteund dient te worden? 3. Is de Minister niet van meening, dat het beter ware dat deze actie gecentraliseerd geschiede en onder toezicht van de overheid? heeft de Minister van oeconomische zaken en arbeid geantwoord: 1. Het antwoord hierop luidt bevestigend. 2. Het antwoord hierop luidt bevestigend, mits bij deze actie aan verschillende eischen wordt voldaan, met name, dat de te verkrij- gen grootere uitvoer niet ten koste van andere ondememingen hier te lande geschiedt, dus zuiver het karakter van additioneelen export draagt. 3. Mede omdat dit laatste sleohts van een centraal punt uit beoordeeld kan worden, luidt het antwoord op deze vraag in beginsel bevestigend. Of een practische uitwerking mogelijk zal zijn, hangt met name af van de plannen, welke van particuliere zijde worden uitgewerkt. Ondergeteekende meent te weten, dat deze plannen zioh reeds in de richting van centrali- satie bewegen. DE STEUN AAN DE TARWEVERBOUWERS. Op vragen van het Tweede Kamerlid Van den Heuvel: 1. Is het juist, dat een der voorwaanden voor tarwesteun in 1933 zou zijn, dat elk land- bouwer slechts een derde van zijn bouwland met tarwe mag betelen? 2. Indien het antwoord op vraag 1 beves tigend mocht luiden, is de Minister dan be- reid deze voorwaarde niet toepasselijk te ver- klaren op landbouwers, die kunnen aantoonen, normaal een grooter getal H.A. tarwe te heb ben verbouwd, daar het toch wel zeer onbil- lijk is de uitbreiding der teelt van anderen aan de normale verbouwers in mindering te brengen heeft de Minister van Oeconomische Zaken en Arbeid geantwoord: 1. Ondergeteekende is voomemens om den steun aan de tarweverbouwers in zijn tegen- woordigen omvang slechts te handhaven, in dien waarborg bestaat, dat geen tarweverbou wer meer tarwe voor de bereiding van tarwe- meel of tarwebloem zal leveren dan afkom- stig is van ten hoogste i/3 van zijn bouwland 2. Het niet van toepassing verklaren van de hierbedoelde voorwaarde op landbouwers, die kunnen aantoonen normaal een grooter getal H.A. tarwe te hebben verbouwd, zou zijn het scheppen van een onbillijkheid tegenover andere landbouwers. Ook zou de noodzakelijik- heid ontstaan van een controle, welke prac tisch zeer moeilijk is uit te voeren. De ondergeteekende kan op grond van een en ander deze vraag niet toestemmend beant- woorden. KEULEN STEUNT HEN DERDE DEEE VAN ZIJN BEVOLKING. Dezer dagen werden etnkele cijfers over den grooten nood, die er in de Ruhrsteden heerscht gegeven, waar een aanzienlijk deel der bevol king aangewezen is op steun van ovenheids- wege en liefdadigheid. Ook te Keulen is de nood hoog gestegen. Burgemeester Adenauer heeft Donderdag een mededeeling verstrekt over den nood en de hulp voor den a.s. winter. Van een eenigs- zins merkbare opleving van de economischen toestand was te Keulen niets te bespeuren. Hij gaf, volgens de ,,Koln. Ztg. ontstellende cijfers over den toestand waarin een deel der Keulsche bevolking zich bevindt. Bij het be gin van den winter verleden jaar bedroeg het aantal ondersteunden 105.098, welk cijfer thans is gestegen tot 209.236, of 28.3 procent van de geheele bevolking. Maatregelen zijn in voorbereiding om voor goedkoope maaltijden der noodlijdenden te zorgen. Op 7 November zal het gemeentelijke keukenbedrijf weer in vollen omvang worden hervat. Ook voor het verschaffen van Wee ding en brandstof dient gezorgd te worden daar de jarenlange werkloosheid, drukkende woningnood en zorg voor het dagelijksoh brood de diepste ellende hebben veroorzaakt. Geld- inzamelingen en huizencollecten worden elke maand georganiseerd omdat er veel geld noodig is. De burgemeester riehtte een drin- genden oproep aan de burgerij om de in nood verkeerenden te helpen. PLANNEN VOOR DE ZEEUWSCHE LUCHTLIJN. De K.L.M. en het Zeeuwsche comity tot be- vordering van de luchtvaart zitten niet sti'l. Zaterdag was de laatste dag van de vluehten naar Zeeland v.v. in 1932 en Zaterdag reeds is beraamd over plannen, die het onbetwist- baar succes der eerste binnenlandsche lucht- iijn van de K.L.M. gedurende het afgeloopen seizoen, in 1933 nog zullen overtreffen. Aan de besprekingen, die onder leiding van den heer Van de Pauw, exploitatie-chef van de K.L.M., plaats hadden in Hotel Britannia te Vlissingen, namen behalve de leden van het Zeeuwsch luchtvaartcomite deel de heeren Van Woelderen, burgemeester van Vlissingen, jhr. Roell, burgemeester van Haamstede, De- smit, burgemeester van de Belgische bad- plaats KnookeLe Zoute, Cornelius, directeur der Belgische luctotvaartmaatschappij Saneba. Maertens, voonzitter van V.V.V. Le Zoute. De intemationale samenstelling der bijeen- komst gold de overweging van een reeds meermalen tot uiting gebrachten wensch, nl. het verlengen van de Zeeuwsche ludhtlijn naar Belgie. Hoewel de besprekingen een voorloopig karakter droegen kan als eerste resultaat het volgende worden medegedeeld. De dienst op Zeeland zal in 1933 vermoede- lijk worden uitgeoefend van half April tot half October. Van den aanvang af tot begin Juli, en gedurende September en October zal op 3 dagen der week worden gevlogen, in Juli en Augustus vermoedelijk elken dag, ook des Zondags. In de laatst genoemde maanden wil men verder de Zeeuwsche ludhtlijn verlengen tot KnockeLe Zoute. Ter vergadering is men over het laatste reeds tot een aannemelijke overeenstemming gekomen, waarbij zelfs de mogelijkheid van aansluiting in Le Zoute op het „Sabena"- vliegtuig naar Londen onder oogen gezien is. Ook het denkbeeld om gedurende de zomer- maanden Donderdags naar Oostende door te vliegen heeft een punt van emstige over weging gevormd. De dienstregeling, die door de uitbreiding van de vliegroute, eenerzijds naar de Belgische badplaatsen, anderzyds naar Amsterdam, een algeheele wyziging zal moeten ondergaan, zal aan een nauwgezette bestudeering onderworpen worden. Bij de K.L.M. is een vrij aanzienlijke ver laging van de passageprijzen op de eerste binnenlandsche luChtlijn in voorbereiding. Dat Zeeuwsch-Vlaanderen, door zrjn isole- ment evenals Schouwen-Duiveland als het ware aangewezen op luchtvervoer, tot nu toe geen stopplaats in dezen lucht-omnibusdienst verkreeg, is, naar verluidt te wijten aan het feit, dat men in die streek nog steeds niet tot een bevredigende oplossing van de vlieg- veld-kwestie is kunnen geraken. DE WERKLOOSHEID. In de Ver. Staten wordt een geringe ver- mindering geconstateerd van de werkloosheid. Echter is deze nog altijd zeer groot. Het aan tal werkloozen wordt n.l. op nog bijna elf mil lioen geschat. Deze schatting is van den president der Federatie van den Arbeid, Green. Deze ver klaarde, dat in September meer dan een half millioen arbeiders werk hadden gevonden, zoodat het totale aantal werkloozen van 11.46 millioen tot 10.9 millioen was teruggeloopen. Green vreest echter dat het totale aantal werkloozen in Januari weer 13 millioen zal bedragen. DE KEURINGSDIENST VAN WAREN TE GOES. Naar het Hbl. vemeemt moeten er bij het desbetreffende departement plannen bestaan den Provincialen Keuringsdienst van Waren te Goes op te heffen en dezen dienst onder te brengen bij Breda. Van dit voomemen is in Zeeland met wei- nig ingenomenheid kennis genomen, daar Zeeland dan de eenige provincie zou zijn, die geen eigen keuringsdienst bezit. Het is niet recht duidelijk, waarom juist alleen van Zee- land, dat toch in menig opzicht al zoo misdeeld is, dit offer moet worden gevraagd. Naar wordt medegedeeld, zal het gemeentebestuur van Goes dan ook alle mogelijke pogingen aanwenden om deze opheffing te voorkomen. HET ONGELUK TE HANSWEERT. De cafehouder Schouwenaar, die verleden week brandwonden bekwam bij een benzine- ontploffing te Hansweert, is thans ook in het ziekenhuis te Goes overleden. Vader en doch- ter (het medsje is naar men weet onmdiddel- lijk na de ontploffing overleden) zyn tegelijk ter aarde besteld. POLITIERECHTER. Zitting op 1 November 1932. De volgende personen werden gedagvaard: D. H., oud 24 j., visscher te Breakers, werd verdacht, dat hij op 11 September j.l. te Bres- kens Pieter Monje heeft geslagen. Ei-scih f 25 boete of 10 dagen hechtenis. Uit- spraak vrrjspraak. P. M., oud 37 j., koopman te Breskens, werd verdacht, dat hij op 11 September 1932 I. J. de Cooker heeft geslagen. Eisch 25 boete of 10 dagen hechtenis. Uit- spraak idem. I. J. d. K., oud 24 j., visscher te Breskens, werd ten laste gelegd, dat hij op 11 Septem ber j.l. te Breskens Pieter Monje heeft ge slagen. Bisch 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak 14 dagen gevang. voorw. proeftijd 3 jaar 25 boete of 10 dagen hechtenis. J. W. d. D., oud 19 j., varensgezel te Zaam- slag, werd verdacht, dat hij op 21 September 1932 te Ter Neuzen Simon van Hoeve geweld- dadig heeft beetgepakt en gestompt. Eisch f 30 boete of 15 dagen hechtenis. Uit spraak idem. J. A. A. P., oud 32 j., werkman te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd, dat hy op 13 September j.l. te Ter Neuzen Rachel Riemens op den grond heeft gerworpen. Eisch 15 boete of 5 dagen hechtenis. Uit spraak f 10 boete of 5 dagen hechtenis. P. J. B., oud 33 j., autoverhuurder te Bres kens, werd verdacht, dat hy op 22 September 1932 te Breskens Izaak Lous een slag in het gelaat heeft gegeven. Eisch f 20 boete of 10 dagen hechtenis. Uit spraak idem. A. P. d. M., oud 26 j., arbeider te Oostburg, werd verdacht, dat hij op 26 September 1932 te Oostburg A. J. Meulendijk met een mes heeft in den rug gestoken en gestompt. Eisch f 25 boete of 10 dagen hechtenis. Uit spraak idem. D. R., oud 31 j., werkman te Ter Neuzen, werd verdacht, dat hij op 21 September j.l. te Ter Neuzen A. L. Stoffels een stomp in het aangezicht heeft gegeven. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak idem. P. J. d. K., oud 25 j., knecht te Graauw, werd ten laste gelegd, dat hij op 29 Augustus j.l. te Graauw A. Boonne vuistslagen in het gezicht heeft gegeven. Eisch 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uit spraak idem. F. B., oud 56 j., paardenslager te Clinge, werd tenlaste gelegd, dat hij op 30 Augustus jj. te Clinge Isabella Vlaeming heeft be- dreigd met een mes. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak 14 dagen gevangenisstraf. J. B., oud 36 j., arbeider te Philippine, werd verdacht, dat hiji op 25 September j.l. te Philippine zich heeft verzet tegen den wacht- meester Scheers en een marechaussee, toen hij wegens dronkenschap werd opgebracht. Eisch f 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uit spraak idem. J. M., oud 24 j., varensgezel te Hoek, werd ten laste gelegd, dat hij op 22 September 1932 te Ter Neuzen den opper-wachtmeester W. Donker en den marechaussee Hoogstrate, die in dienst waren, heeft beleedigd. Eisch 35 boete of 20 dagen hechtenis. Uit spraak 25 boete of 10 dagen hechtenis. L. d. S., echtgenoote van C. M., oud 40 j., zonder beroep te Clinge, werd verdacht, dat zij op 1 September 1932 te Clinge Leonore Ferket heeft beleedigd. Eisch 7,50 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak 5 boete of 2 dagen hechtenis. T. d. W., oud 37 j., koopman te Breskens, werd verdacht, dat hij op 22 September 1932 te Oostburg G. J. Huisman, die door den kantonrechter werd gehoord in een strafzaak, heeft beleedigd. Eisch 20 boete of 10 dagen hechtenis. Uit spraak idem. F. d. S., oud 47 j., arbeider te Clinge werd verdacht, dat hij op 26 September 1932 te Clinge Philomena de Caluwd heeft beleedigd. Eisch f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uit spraak idem. F. d. K., oud 67 j., landbouwer te Hulst, werd verdacht dat hy op 1 October j.l. te Stoppeldijk een dier pijn of letsel heeft ver oorzaakt door een rund aan een zeer kort touw vast te binden, waardoor het dier voort- durend met gestrekten hols en met den neus op den grond van het weiland stond. Eisch 25 boete of 10 dagen hechtenis. Uit spraak idem. (Alle vragen, opmerkingen etc., deze Historische Rubriek betreffende, te zen- den aan den heer A. M. WESSELS, Conservator Museum te Goes.) XXXIV. De overrompeling te Waterlandkerkje. Het gebeurde, op den 25 Nov. 1668 aldus het „Onpartijdigh Chronyscken" te vinden achter het kort verhaal der Reformatie door G. Brandt, van wien Hunnius in zijn Zeeuw sche Buise of Statische Vlaanderen biz. 270 e.v. het heeft overgenomen terwijl de be- woners van het eiland, in him eenzaam lig- gend kerkgebouw waren vergaderd, dat een achttal te paard zittende personen, alien wel gemonteerd en in zeer goede orde, dragende edn hunner een hlaauwe liverei, voor gemelde kerk aankwamen. Zes der genoemde personen stegen nu van hunne paarden af en gaven dezelve in bewa ring aan dengenen, die de liverei droeg, en aan een ander, dien zy op schildwacht zetten, rijdende op en af den dijk, welke zich v66r de kerk bevond. Thans traden zij het kerkgebouw binnen, houdende in de eene hand een pistool en in de andere -een rapier, terwijl twee van hun in deszelfs portaal, met getrokken degen bleven staan, om elk het vluehten te beletten. De vier anderen spraken nu de gemeente aan in het Waalsch, waarop een zekere Majthieu Reffou, officier of schutter van de Oudeman, mede in het Waalsch antwoordde en verzocht, dat men niemand zou beleedigen of kwetsen, maar gevangen nemen. De ibooswichten venwondden daarop den man zoodanig aan het hoofd, dat hij niet ibuiten gevaar van sterven was. En nu gaande naar den Predikant Joannes Stuirbout die nog in 't midden zijner predikatie was, rukten zij hem van den predikstoel, en sloegen hem verschei dene wonden in het hoofd, van welke er <5dn zoo hevig aankwam, dat hij ook in gevaar van sterven kwam. Daarenboven kwetsten zij den Leeraar in den arm en aan zijn voet, trokken hem daarna zijn kleeren van het lichaam, en deden dit met zulk een hoon en beschimping vergezeld gaan, als maar mogelijk was. Daar na gaven zij hem nog eenige zware slagen, zoodat hij bloedend neerzonk. Daarna begaven zich de booswichten naar de gemeente, van welke zij er nog een twee- tal verwondden en verschillende vreeselijk sloegen, toeroovende de meesten van hunne kleederen en alles wat zij bij zich hadden. Men ontzag sexe, noch jaren, ja zelfs geen kinderen. Alle aanwezige boeken, bijbels, Testamenten en zangboekjes werden in stuk- ken gescheurd en rondgesmeten. Hetgeen eenige waarde had, ibergden zij in zakken. Thans gereed staande om te vertrekken, spreekt een der roovers, met gemeene en schandelijke woorden de gemeente aan, en zegt, dat hij nu aan de manspersonen nog een teeken wilde geven (vermoedelijk van hetgeen hun in 't vervolg stond te wachten). Daarop beveelt de brute onverlaat aan een zyner medeplichtigen, den Predikant Stuir bout een oor af te snijden, hetwelk aanstonds volbracht werd. Het oor werd aan de ge meente vertoond en haar wijders aangezegd, dat men spoedig terug zou keeren en de kerk verbranden en alles vermoorden, indien men de Gemeente hier wederom vergaderd aan- trof. Welke personen het waren, die deze gruwel- daad bedreven, kon men niet te weten komen. Het kwam ook ter oore van den heer Lion, kommandant van IJzendijke, die een kloklui- der deed vatten, benevens zekere Lieven Nept, oud-Burgemeester en schepen te Oude- KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR Z.-VLAANDEREN TE TER NEUZEN. In de week van 17—24 October werd bij het bureau der kamer aangifte gedaan van de volgende Inschrij vingen: Van Acker en Compagnie, Sas van Gent, Oostkade 28, bouwexploitatie. Venn.: C. F. van Acker, Sas van Gent; J. J. Colsen, Ter Hole (Hontenisse)G. H. Kooman, Ter Neu zen (Sluiskil) en J. F. de Waal, Kuitaart (Hontenisse). ,„De Hoop" Breskens, Dorpstraat 65, brood- en banketbakkerij. Eigenaar: J. Ph. Wesdorp. Ter Neuzen Watersupplying Service Doppe- gieter and de Doelder, Grenulaan 11, het voor gemeenschappelrjke rekening koopen en ver- krijgen van drinkwater en voedingswater voor stoomketels en het verkoopen en leveren van drinkwater en voedingswater voor stoom ketels aan schepen en particulieren, alles in den ruimsten zin. Venn.: J. P. F. Doppegie- ter en P. C. de Doelder. Comelis van de Wege, Groede, Kruisdijk, aardappelhandel. Wijzigingen Firma H. Govaert, Sas van Gent, Oostdam 112, handel in tabak, sigaren, kramerijen en ijzerwaren. Vennoot H. Govaert uitgetreden. Chr. de Hulster, Groede, Schoolstraat 322, winkel in manufacturen en kruidenierswaren. Uitgetreden eigenaar: Chr. de Hulster. Wed. Em. Janssens-Steewens, Hulst, Kleine Bagijnestraat C 186, schilder en drogist. Over leden venn.: J. J. F. Janssens. Nieuwe venn.: L. P. J. Janssens. L. Maas, Breskens, Dorpsstraat 150, aan- nemer van metsel- en betonwerken. Overleden eigenaar: L. Maas. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma. Handelsnaam gew. in: I. P. en K. Maas. Venn.: I. P. Maas. Bres kens en K. Maas, Breskens. N.V. Sas van Gentsche Cement-IJzerfabriek v.h. Gebrs. Picha-Stevens, Sas van Gent, Oostkade 100-101-102, cement-IJzerfabriek en handel in bouwmaterialen. Uitgetr. comm.: man, uit oorzaak, dat hij, de roovers gezien hebbende, geen order had gegeven, om het schelmstuk door de gemeente te laten belet ten, niettegenstaande eenige hem daarover hadden aangesproken. Voorts werd nog een zekere Christiaan Vildere gearresteerd, op vermoeden, dat hij eenige roovers zou hebben gehuisvest. Wat hiervan de uitslag geweest is, is onbe- kend. Het „Onpartijldigh Chronyscken" meldt alleen dat er over deze gevangenen twist rees tusschen den kommandant van IJzendijke en de Heeren van het Vrije van Sluis. Laatstge- noemden wilden die gevangenen aan zich uit- geleverd hebben, als zijnde dezelve aangehou- den op hun rechtsgebied, hetgeen de eerste evenwel weigerde, weshalve het College van het Vrije van Sluis klachten hierover indien- den bij de Algemeene Staten. Wellicht wilde de kommandant de gevangenen niet laten volgen ,op grond, dat het Sluische Vrije over dezelve geen juridictie mocht uitoefenen, als zijnde inwoners van het dorp Oudeman, te dien tijde, evenmin als nu, tot ons Rijk behoo- rende. ifet schijnt evenwel, dat men van de gevan genen niets is te weten kunnen komen inzake deze brute overrompeling. Immers, bij be- sluit der Algemeene Staten van 2 Dec. 1668, over de zaak van Oudeman genomen, werden de Hoog Baljuw, Burgemeesters en Schepenen van het Vrije gemachtigd, bij openbare af- kondiging, aan diegenen, welke eenige der ,,handdadigers" van 't gepleegde schelmstuk zouden weten aan te wijzen, zoodanig, dat de zelve in hechtenis en in handen van het ge- recht kwamen, te beloonen, eene som van 1000 rijksdaalders voor ieder van de booswichten en dat deze premien werkelijk door de Hoogm. Staten zouden worden uitgekeerd. Ziedaar eenige gegevens over deze gebeur- tenis. Maar zij moesten uitvoerig worden meegedeeld, omdat deze verfoeilijke daad aan leiding was tot het ontstaan van het tegen woordige dorp Waterlandkerkje. Geen wonder dus, dat men het raadzaam achtte, het kerkgebouw af te breken, en het verder den Staatschen ibodem op te brengen, op veiliger bodem. Men bracht evenwel slechts het voomaam- ste van de kerk over als eenige steenen, preek- stoel, banken, stoelen enz. Nog in het jaar 1720 zag men de muren der oude afgebroken kerk staan. Het was aan gene zijde der Passegeule, halfweg Oostburg en IJzendijke, in den Prins Willempolder, dat men wederom een nieuwe kerk oprichtte. Vermoedelijk was aldaar vroe ger reeds eene buurt, Waterlande genoemd, waar een herberg en enkele arbeidershuizen werden gevonden. Door dezen kerkbouw, werd het een kerkdorp en zetten er zich steeds meerdere menschen ter waning neer. Ook het schoolgebouw zal men derwaarts hebben overgebracht. Zulks is toch hoogstwaar- sohijnlijk, aangezien de onderwijzer uit het verlaten eiland" Thomas Martens, met den Predikant Jacobus Schampelaar, die in de plaats van den vermoorden prediker Stuirbout was beroepen, in 1669, op het dorpje kwam wonen. Ongestoord konden nu ook de Hervormden, uit deze landstreek aan de grenzen hier bij- eenkomen ter uitoefening hunner godsdienst. Hadden zij echter niet meer te lijden om hun belijdenis, weldra kwam er een andere ramp over hun dorpje en kerkgebouw. Kerk en Pastorie en vele woningen werden in 1708 in de asch gelegd, door de, tot hier toe doorge- drongene, Franschen, destijds met ons Ge- meenebest in oorlog. Van dat kerkgebouw bleef slechts de kerke- raadskamer over, waarin men zich ter gods- dienstoefening behelpen moest, totdat er we derom een andere kerk was opgebouwd. Dit geschiedde uit de opbrengst eener collecte, die huis aan huis in Zeeuwsch-Vlaanderen werd gehouden. Op den 25ste Dec. 1713 werd de nieuwe kerk weer in gebruik genomen door Ds. Abdiaa Hattinga, predikant te Sluis. De namen der mildste gevers liet men op beschilderde glazen stellen. De glazen zijn echter niet meer te zien. De Pastorie evenwel werd niet zoo spoedig herbouwd. Nog in 1720 klaagde de Leeraar, dat er tot dusver voor geen woning voor hem was gezorgd. Het zal echter niet zoozeer aan onwil, als wel aan onvermogen getoaperd hebben, want het spreekt vanzelf, dat dit kerkgebouw geen eigendommen had. De arme dorpelingen moesten het dus zelf on- derhouden. De lasten bedroegen soms 50 75 per persoon. Hoe drukkend voor som- migen ook die last was, zoo getroostte men zich steeds denzelven, ter liefde van den gods dienst. Hierbij mocht het in waarheid een geluk worden genoemd voor het dorpje, dat een zekere Jacobus Clearp, die in zijn kinderjaren als wees hier was opgenomen, verpleegd en zijne belijdenis had gedaan, doch daarna als zeekapitein bij de O. I. Comp. een fortuin ver- wierf, bij testament (28 Oct. 1763 te Batavia) bepaalde, dat de Gereformeerde armen te Waterlandkerkje 1/3 deel van zijn vermogen zouden ontvangen, 't welk, na aftrek der kos- ten, f 25.910,Voorzeker een Koninklijke gift! Maar 't was of het bij dit geval de Water- landkerkers ook wear tegen moest loopen. Van dit kapitaal meestal uit effecten en obligatien bestaande en onder beheer van het Collegie ,,'s Lands Vrije", als opperarmmees- ters, ongelukkigerwijze de helft verloren ging, doordat deze waardepapieren, bij het bom- bardement v^p Sluis in 1794, door brand wer den vemield of althans zoek raakten. Deze ramp was echter de eenige niet, die het dorp trof. In den Franschen tijd maakte zij ook een en ander mee, dat haar niet tot voordeel strekte. Hierover hopen wij een volgende maal iets te vertellen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 5