AL6EMEEN NIEUWS- F.N APVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREH. De Slapende Boeddha Eerste Blad. Aankondiging. No. 8906 WOENSDAG 26 OCTOBER 1932 72e Jaargang. voetpaden BINNENLAND FEUILLETON BUITENLAND DE ZWARTE UEVE VROUW TER NEUZEN, 26 OCTOBER 1932. Dezen Winter koopt men weer het goedkoopst in i:\lKVrSPRI.TS: Binnen Ter Neuzen /1.40 per 3 maanden - Buiten Ter Neuzen fr oer post /180 per 3 maanden - Bij voor uitbetaling fr. per post 6,60 per jaar - Voor Belgie en Amerika 2,25, overige Ian den 2,60 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J- VAN DE SANDfi. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIoNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor e1ken rege' meer f °'2(? Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentlen bi) regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. - Inzending van advertentien llefst G6n dag voor Ue ultgave. DIT BEAD VERSCHUNT IEDEREN MAA NDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAV OND. UITVOERING CRISIS VARKENSWET. aan de hieronder le. 2e. 3e. 4e. 5e. 6e. Personen, die voldoen vermelde voorwaarden, kunnen worden vnj- eesteld van de betaling van de heffmge fngevolge de Crisis-Varkenswet 1932, blad no. 374, verschuldigd voor de slachting van 6<§n of meer varkens: Zij moeten het(de) varken(s) ten minste 4 maanden zelf hebben gemest, Zij moeten lid zijn van de Gewestelijke Varkenscentrale, binnen welker gebied zij woonachtig zijn; Zij moeten gewoon zijn varkens voor gezinsvexbruik te mesten; In bet belastingjaar, voorafgegaan aan dat waarin de aanvrage wordt gedaan, mag bet zuirver gezinsinkomen niet meer dan resp. 2500,— of 2000,— bedragen, al naar gelang men 6tin of meer varkens wil slaohten. (Voor 1932 gelden dus de gezinsinkomsten over 1931); De te slachten varkens moeten gebeel voor eigen gebruik worden aangewend; Het gezin van een persoon, die 2 varkens per kalenderjaar wil slacbten, moet min- stens uit 5, en van iemand, die 3 varkens wil slachten, moet minstens uit 9 leden bestaan (inwonenden medebegrepen). Indien die voomemens is nog dit jaar 6dn of meer varkens te slachten, waarvoor hij meent een vrijstelling te kunnen verkrijgen, wordt aangeraden zicb reeds thans ter gemeente- secretarie te vervoegen tot bet aanvragen bier vrijstelling. Zij die in bet bezit zijn dier vrij stelling, kunnen 8 dagen na aangifte ter secretarie, slacbten. Ter Neuzen, 26 October 1932. Burgemeester en Wetbouders van Ter Neuzen, (get.) J. HUIZINGA, Burgemeester. (get.) B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Burgemeester en Wetbouders van ZAAM- SLAG, brengen ter algemeene kennis, dat te beginnien op Maand,ag 14 November 1932, vanwege de gemeente eene algemeene op- nemiing zal worden gehouden van de Zaamslag, den 24 October 1932. Burgemeester en lVetbouders voomoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn, Secretaris. De beer Kupers licbt een amendement toe om aan de bedrijfsraden onder beperkende voorwaarden bet recht van enquete te geven. De heer Kortenborst gelooft dat het en- queterecht niet past in het nu aanvaarde systeem. De heer Amelink acht het onverstandig tbans reeds het enqueterecht vast te leggen en deze belangrijke zaak op zoo simpele wijze te regelen. De heer Wijnkoop is tegen het amendement omdat hij tegen het ontwerp is. Minister Verschuur meent dat het amende ment belemmerend werken zal. Nadat het amendement-Kupers verworpen is met 56 tegen 23 stemmen, wordt het wets- ontwerp aangenomen met 67 tegen 19 stem- men. Tegen stemden de liberalen, de communis- ten, Peereboom, Kortenborst, Braat, de Staatk. Geref. en Weitkamp en Langman. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een missive, waarin wordt medegedeeld, dat de heer W. Steinmetz te Amsterdam zijn benoe- ming tot lid der Tweede Kamer in de vaca- ture-Guit niet heeft aanvaard. Thans is me- vrouw A. Steenhoff-Smulders te Baam be- noemd verklaard. DE VERKORTING VAN DEN ARBEIDSDUUR. Naar de Volkskrant vemeemt, hetoben de leden van den Hoogen Raad van Arbeid, de heeren de Bruijn, Loerakker, van der Meijs en Schutte, tot den voorzitter van dit college schriftelijk de vraag gericht, op de agenda van een binnen niet te langen tijd te houden vergadering van den raad het volgende voor- stel te willen plaatsen: *,De raad besluite het vraagstuk van den arbeidsduur in studie te nemen en verzoeke den voorzitter een commissie te benoemen, welke a. den raad binnen den kortst mogelijken tijd zal adviseeren omtrent de vraag, of het al dan niet noodig of gewenscht is, ter beper- king van de qrisiswerkloosheid, tijdelijlke wet- telijke maatregelen te nemen, welke kunnen leiden tot verkorting van den arbeidsduur, ge- regeld bij de Arbeiidswet 1919 en de daarop gebaseerde besluiten en eventueel daartoe strekkende voorstellen zal doen; ,b. onder het oog zal hebben te zien de vraag, of de tijd reeds gekomen is voor het nemen van wettelijke maatregelen tot defini- tieve verkorting van den arbeidstijd, in welken vorm dan ook, en eventueel voorstellen, welke daartoe kunnen leiden, aan den raad zal voor- leggen". kostwinners zware verplichtingen hebben ten aanzien van familieleden 2. Is de Minister bereid bij de toepassing van de korting op de salarissen en de ver- hooging van de pensioenpremie met dit feit rekening te houden en ben, die kunnen aan- toonen kostwinner te zijn, bij de in te voeren korting met gehuwden gelijk te stellen? heeft de minister van financien geantwoord: 1. Dat de ongehurwde ambtenaren onredelijk getroffen worden door den pensioenaftrek voor weduwen- en weezenpensioen, is minder juist. Het premieverhaal immers is, naar de gedachte van de Pensioenwet, een solidaire last, welke gedragen wordt onafhankelijk van de individueele bate, welke genoten kan wor den. Dat ongebuwde ambtenaren als kostwinners zware verplichtingen kunnen hebben ten aan zien van familieleden, is den ondergeteekende bekend. 2. Wat in het verleden weerhouden heeft, het Bezoldigingsbesluit kostwinners met gehuwden gelijk te stellen, was vooral de moeilijkbeid, een doeltreffende begrenzing te geven van het in zicb zelf zeer elastische begrip kostwinnerschap, een moeilijkheid, die zich waarschijnlijk ook in de toekomst zal doen gelden. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Bij de voortizetting van de behandeling van het bedrijfsradenontwerp worden zonder boof- delijke stemming aangenomen 2 amendemen- ten van den heer Kuiper om bij het beroep tegen een beslissing der arbeidsinspectie den Minister te verplichten advies van den be- drijfsraad in te winnen en tot verruiming van de uitvoerende taak der bedrijfsraden. door F. J. A. L. CORDENS. (Nadruk verboden.) 15) (Vervolg.) ,,Het is niet aan mij, die te verklaren," was het antwoord. „Gij hebt gezien en gij zult zien". Hij maakte wederom een diepe, Ooster- scbe ibuiging, waaruit ik opmaakte, dat de vertooning was afgeloopen. Ik legde een paar roepies op tafel en ging naar de deur, maar de oude was mij v66r. „De Sahib neme zijn geld terug," sprak bij, ,,de eer van uw bezoek is miji voldoen de." Ik drong aan, dat hij het houden zou. ,,Be- steed het dan voor de armen van uw volk." Hij boog bet boofd. „Ik wist bet, dat de Sahib een vriend der onzen is. De Sahib zij gedankt." En met veel plichtpleginigen ge leidde hij mij naar den uitgang. Ik verkeerde niet in een stemming om di rect naar mijn hotel terug te keeren. Op de eerste plaats hinderde het mij geducht, dat die oude alles van mij scheen te weten, en op de tweede plaats was ik het met mijzelf nog niets eens, of ik mijn ontmoeting aan Alfred zou vertellen. Die nam alles zoo heel anders op en zou mij zeker geducht uitlachen, dat ik ruij, door dien hocus pocus had laten be'invloe- den. Toen ik de nauwe straat uit en op den boulevard kwam, bevond ik mij niet ver van een Engelsch hotel. Ik ging binnen, bestelde DE STRIJD OVER DE TARIEFS- VERLAGING. Naar het Handelsblad uit gewoonlijk goed- ingelichte bron, vemeemt, is een parlemen- taire meerderheid, bestaande uit alle katho- lieke en christelijk-historische Kamerleden, versterkt met het overgroote deel der anti- revolutionnairen zonder Dr. Golijn be reid gevonden het regeeringsplan tot het hef- fen van 30 opcenten op de invoerrechten, te steunen. De aanneming van. bet wetsontwerp zou hiermede verzekerd zijn en een regeerings- crisis vermeden. ONGEHUWDE AMBTENAREN, DIE KOSTWINNER ZIJN. Op vragen van bet Tweede Kamerlid me- juft'rouw Westerman: 1. Is bet den Minister bekend, dat tal van ongehuwde ambtenaren, die reeds onredelijk getroffen worden door den pensioenaftrek voor weduwen- en weezenpensioen, waar- tegenover nimmer een uitkeering staat, als VERLOF AAN WERKLOOZEN OP R.-K. FEESTDAGEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen meegedeeld, dat aan de in werkverschaffing tewerkgestel- den van den R.-K. godsdienst, die daartoe den wensch te kennen geven, op de R.-K. feest- dagen Maria Hemelvaart (15 Augustus) en Allerheiligen (1 November), de gelegenbeid moet worden gegeven, de H. Mis bij te wonen. Hiervoor dient des morgens gedurende twee tot ten hoogste drie uur gelegenbeid te wor den gegeven. Als vergoeding voor bet verzuim wordt aan deze tewerkgestelden uitgekeerd een bedrag, hetwelk overeenkomt met dat, wat wordt ver- goed voor verzuim wegens regen. DE WERKLOOSHEID ONDER RE JEUGD. Naar wij meenen te weten, schrijft een medewerker van het Handelsblad, zijn er op het oogenblik in ons land meer dan honderd- duizend werklooze jongeren tusschen 18 en 25 jaar. Dit is benauwend veel. Jongesns, kintie- ren welhaast nog, zwervend over de straten, doelloos en zonder vooruitzichten. Meer dan 100.000 jeugdige werkloozen worden er in ons land geteld en het is geen wonder, dat dit proibleem onze autoriteiten bezwaart en zij uitzien naar middelen om in deze raad te schaffen. Dezer dagen is verschenen het rapport van de landelijke commissie ter bestrijding van de gevolgen van de werkloosbeid onder de jeugd. De werkloosbeid op het platteland aldus dat rapport heeft in de laatste jaren groo- ter afmetingen aangenomen dan ooit. Ten deele vloeit deze werkloosheid voort uit de tegenwoordige tijdsomstandigheden, ander- deels zijn er ook blijvend'e oorzaken aan te wijzen. Wellicbt zal het mogelrjk zijn de werkloosheid voor een deel te doen verminde- i door in de bedrijven te komen tot een grootere perfectioneering van elke cultuur, die op bet bedrijf uitgeoefend zou kunnen worden. Niet alleen neemt de werkloosheid toe onder de mannelijke jeugdige arbeiders; ook is dit het geval onder de vrouwelijke plattelandsjeugd. Als een der belangrijkste oorzaken der toenemende werkloosbeid wordt genoemd de rationalisatie en de steeds meer extemsief wordenide beoefening van land- en tuinbouw. Scholing van jeugdige landarbeiders wordt noodzakelijk geacht. Daartoe zullen de mogelijkheden van vak- onderwijs voor de plattelandsjeugd uitge- breid moeten worden en zal bet onderwijs zelve eenige belangrijke wijzigingen dienen te ondergaan. Ook zal de mogelijkbeid voor am- bacbtsonderwijs voor de plattelandsjeugd moeten worden vergroot, terwijl voor de meisjes buishoudonderwijs moet worden ge geven. Naast uitbreiding der vakopleiding is het organiseeren van ontwikkebng en ont- spanning vooral ook in den vorm van kampen en intematen, noodig en nuttig. Ook onder de industrie-jeugd heerscht veel werkloosheid. Hoewel geen nauwkeurige gegevens in de- zen zijn te verkrijgen, meent de commissie op goeden grond te mogen aannemen, dat zeker 15 der jongeren, die in de Industrie werk- zaam zijn geweest, thans werkloos is. Als middelen ter bestrijding van de gevolgen, die werkloosheid speciaal voor jongeren kan heb ben, worden genoemd: het geven van des- kundige vakopleiding, het bieden van werk- gelegenbeid, bet organiseeren van ontwikke- ling en ontspanning. Om den jongeren op rui- me schaal werkgelegenbeid te kunnen bieden, dringt de commissie er op aan, over te gaan, zulks in navolging van het buitenland, tot het stichten van zgn. arbeidsoefenplaatsen. Daar bij dit werk de methode der vrije jeugdvor- ming toegepast zal dienen te worden, zullen de jeugdorganisaties de aangewezen instan- ties moeten zijn om, in samenwerking met de vakbeweging, de algemeene organisatie op zich te nemen. Evenals voor de vakopleiding en bet algemeen ontwikkelings- en ontspan- ningswerk is, concludeert de commissie, steun van de overbeid, naast dien van particulieren, ook hier noodzakelijk. ERNEST KINDERMANS. t De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt Op 57jarigen leeftijd is albier overleden de beer Ernest Kindermans, directeur van de Luna-theaters te Brussel en te Antwerpen en van. den Scala-schouwburg te Antwerpen. Vele jaren is bij ook directeur van den Vlaam- schen Volksscbouwburg Folies Bergere te Brussel geweest. Hij bekleedde een leddende plaats in de Vlaamsche tooneelwereld en heeft in ruime mate het zijne bijgedragen tot de ontiwikkeling van de modeme Vlaamsche operette, die nu ook in bet buitenland haar weg heeft gevonden. Voor een paar weken was bij nog aanwezig bij de pleahtige opening van het door hem in de Belgische hoofdstad opgerichte Luna- theater, dat zijn levensdroom is geweest. In de Vlaamsche schouwburgzalen te Brus sel en te Antwerpen is de treurige tijding van Kinder-man's heengaan, Zaterdagavond laat, aan het publiek medegedeeld, hetwelk, door het bewaren van een paar minuten ingetogen stilte, de gedachtenis van den algemeenen ge- achten Vlaamschen theater-directeur heeft geeerd. De directie van de Luna- en Scala-theaters is voorloopig overgedragen aan Emiel Hulle- broeck. ESKA DERVLUCHT RONDOM DE AARDE. Uit Rome wordt gemeld, dat in Maart of April volgend jaar 24 watervliegtuigen een vlucht rondom de aarde maken, welke drie maanden zal duren. De vlucht zal 30 etap- pes hebben, waarbij Neiw York en waarschijn lijk ook Tokio zullen worden aangedaan. De Italiaansche Oceaanvliegers van het vorige jaar zullen aan deze vlucht deelnemen, die onder leiding zal staan van genera a 1 Pellegrini en Longo. Ook de minister van Luchtvaart, Balbo, en de chef van den generalen staf, ValLe, zullen aan de vlucht deelnemen. EEN ONTVOERING IN ARGENTINIe. Geheel Argentinie is in beroering over de ontvoering van den minister van financien en een rijke veefokker. Zij zijn door vijf bandieten overvalien en daama meegenomen. De ant- voerdiers zijn met geweren gewapend; men heeft ben wel gezien, maar zij hebben in een auto weten te ontkomen. DE BEVRIJDING DER ONTVOERDE BRITTEN. Reuter meldt d.d. Zondag uit Nioetsjwang, dat mevr. Pawley, na haar bevrijddng een inzakking heeft gebad. Zij is met haar moeder naar Dairen gegaan om daar weer op kracfa- ten te komen. Reuter vemam voorts, dat de beide gevan- genen opium hebben geschoven om de knage- rijen van den honger niet zoo erg te voelen, daar zij anders 's nachts zouden zijn wakker gehouden door het lawaai, dat de dobbelende roovers 's nachts maakten. Den 20sten gaven de bandieten den gevangenen het korte bevel bun boeltje te pakken. Toen werden zij naar een vuile hut zonder ramen gebracht, waar zij moesten blijven tot een Japansche onder- handelaar arriveerde om hen te halen. De ge vangenen, nog steeds door de bandieten ver- gezeld, kregen bevel een ponie te bestjjgen, maar zij konden nog niet gelooven dat zij vrjj waren, toen zij troepen van den nieuwen staat Mantsjoewko zagen, die een Japansche vlag bij zioh droegen. Enkele keeren slechts uitgezonderd, werden de gevangenen goed behandeld door de ban dieten, ojw. er waren van nog maar een jaar of achttien. Beide gevangenen leden zeer aan doorge- loopen voeten en mevrouw Pawley heeft haar kousen met een schaar afgeknipt, omdat zg door het geronnen bloed aan haar voeten ble- ven kleven. De onderhandelingen over de vrij- lating gingen met groote moeilijkheden ge- paard. Een zekere Usumi waagde zijn leven door alleen het kamp der bandieten binnen te gaan met geschenken, en daama trachtte een Ja- pansch majoor den aanvoerder der bandieten te overbluffen. Hij kwam volledig gerwax>eiid het kamp binnen en dreigde den aanvoerder met zijn revolver. Een heftige woordenwisae- ling volgde, maar tenslotte borg de majoor zijn revolver op en begonnen de laatste onder handelingen die tot succes geleid hebben. Er is eigenlijk geen sprake van Iosgeld geweest maar van vergoeding van ,,reis-onkosten" van de bandieten. wat vruchtenijs en dacht over het gebeur- de na. Het ging natuurlijk niet aan, dien ouden, rimpeligen Indier een meer dan menschelijke wijsheid toe te kennen; hij moest zijn weten- schap ergens vandaan gehaald hebben, maar hoe? Toen gingen mijn gedachten weer naar Moonah Singh. Die man was beslist iets an ders dan een koopman, waarvoor hij zich uit- gaf. Hij had mij gezegd, dat hij in Bombay niet van boord zou gaan, maar in Bombay had hij toch alle gelegenbeid, gesteld al, dat hij waarheid gesproken had, om zich met zijn landslieden in ver bin ding te stellen. En de mogelijkheid was natuurlijk niet uitgesloten, dat Amri tot deze laatsten behoorde. Maar hoe kwam hij er dan aan, dat mijn vriend in het hotel ziek lag? Ook hier moest een op- lossing voor gevonden worden. Nu zou het wel een toeval geweest zijn, dat Amri van onze aankomst aan het station getuige was geweest. Het was mij echter altijd opgevallen, wat een massa inlanders er steeds in de buurt van de stations aanwezig zijn bij de aankomst van een trein. Eta indien de oude ons mis- schien gezien had, zou hij ook hebben moeten bemerken, dat Alfred ongesteld was. Deze redeneering stelde me weer heelemaal gerust, en ik was blij, dat ik tenminste een aan- nemelijke verklaring voor al die geheimzinnig- heid had gevonden. Ik liet den portier een taxi aanroepen, want ik voelde er niets meer voor in een stampvolle tram, tusschen aller- lei inlanders opgedrongen, huiswaarts te keeren, en reed eenige oogenblikken later naar het hotel terug. Alfred was beneden in gezelschap van Mac Gwynn; hij leek heelemaal be ter en vertelde, dat hij goed geslapen had en er veel voor voelde om v66r het diner nog een uurtje rond te toeren. Ik deed hem een kort verslag van mijn be- zoeken en vertelde meer uitvoerig mijn ont moeting met Amri. Beiden lachten er om en hadden er veel schik in, dat ik me zoo had laten beetnemen, maar ze moesten toch toe- geven, dat mijn verklaring van al die geheim- ziimigheden heel aannemelijk was en vermoe- delijk wel de juiste zou zijn. „Je hebt er geen denkbeeld van," zei Gwynn, met wat voor gewiekste kerels je hier te doen hebt. Vooral hier in Benares krioelt het van zoogenaamde toovenaars, die bij hun eigen volkje, dat meestal vrij onnoozel is, in hoog aanzien staan en die soms wer- kelijk sterke stukjes weten te vertoonen. Maar hun grootste glorie is natuurlijk, als ze de meer ontwikkelde vreemdelingen kunnen overbluffen. En daarvoor ontzien ze geen moeite, want aan de vreemdelingen wordt het meeste verdiend. Het zou me niets verwon- deren, als die Amri je vanmorgen aan het station gezien heeft, want je kan er zeker van zijn, dat alles wat op vreemdelingen- exploitatie uit is, zich aan 't station ver- zamelt. Van den Indischen chauffeur, die je gereden heeft en die aan het station een tijd lang op je moest wachten, tot je met je kof- fers klaar was, kon hij gemakketijk te weten komen, waar je heen ging, en hier konden de kellners hem verder inlichten. Hij kon na tuurlijk niet met zekerheid weten, of hij je nog ooit zou terugzien; maar die mogelijk heid bestond in ieder geval, en je kunt er van op aan, dat die man een gezicht, dat hij een- maal gezien heeft, niet meer vergeet. Hij heeft geboft vandaag, en de fooi, die je hem gegeven hebt, heeft niet alleen zijn dag, maar zijn heele week goed gemaakt. Wat nu dien mijnheer Moonah Singh be- treft, dat begxijp ik niet heelemaal," en op verzoek van den majoor moest ik hem een en ander aan den Indier vertellen. Ik zei hem natuurlijk niet alles en verzweeg het aandeel, dat ik in de ontmaskering van Gamba had gehad; zijn dood schreef ik toe, zooals ieder- een aan boord had gedaan, aan een ongeluk- kig toeval. „Informeeren naar Moonah Singh, koopman in Delhi," schreef Gwynn in zijn notitieboekje. „Ik moet eens traohten, of ik wat meer van dien snuiter te weten kan komen," zei hij. ,,Je begrijpt, voor ons Engelschen is het van belang, met alle mogelijke agitatoren op de hoogte te zijn, en het lijkt wel waarschijnlijk, dat hij tot dit giilde behoort." Giwynn nam nog een glas ijs met vruchten en toen verliet hij ons, na afgesproken te hebben, dat wij den volgenden morgen om tien uur aan het station zouden zijn om met zijn extra-trein naar Patna te vertrekken. Ik zag hem nog na, toen hij met zijn veerkrach- tige gestalte door de hall schreed. Arme jongen, nooit zou hij in de gelegenbeid komen om naar den geheimzinnigen Moonah Singh te informeeren. Met Alfred reed ik nog een uurtje door de drukke straten van Benares, waar te midden der menigte onophoudelijk het eentonig ge- roep der water- of vruchtenverkoopers weer- klonk; wij zagen op straten en pleinen slan- genbezweerders en goochelaars aan het werk; keken naar de biddende en zingende menigte op de tempeltrappen aan den Ganges en keer- den eindelijk vermoeid naar ons hotel terug. Na het diner bleven wij op het terras van ons hotel een sigaar rooken. Het was zoel weer en aan den Westelijken hemel vertoon- den zich een paar grijze wolkjes, die spoedig overgingen in fel oranje en gloeiend rood. Toen viel plotseling de avond of liever de nacht met een donkeren hemel zonder ster- sn. In alle huizen rondom klonk het geluid van gongs of schellen, dat de bewoners samen- riep tot het gemeenschappelijk gebed en ge- zang en het avondoffer voor de goden. Het was nu een oogenblik rustig in Benares. Plotseling brak er een van die tropische regenbuien los, die alle uitgaan onmogelijk maken. Ruim twee uur hield de regen aan, toen braken eindelijk de sterren door de wol- ken. We hadden geen zin meer om uit te gaan, maar bleven nog wat praten, genietend van de koelte na de geweldige regenbui, en zochten bijtijds onze kamer op. HOOEDSTUK VIII. In den trein naar Patna. Een minuut of tien voor tienen waren wij aan het station. Majoor Gwynn kwam ons tegemoet in gezelschap van een officier, die CRISIS-COMITe TER NEUZEN. Het Plaatselijk Crisis-Comite (kom) heeft in de Maandag j.l. gehouden vergadering kunnen vaststellen, het resultaat van de inschrftving der bijdragen en gestorte gelden. Er is in giften ineens ontvangen /52I; aan insehrijving per drie maanden te ontvangen het groote Magazijn voor Heeren- en. Kinderkleeren, ZUIVELSTEEG 7 - GENT (juist aan de Zuivelbrug). Er is maar e&D ingang! juist aan de brug. Echte crisis-prijzen. Pardessen en Gabardinen, groote voorraad. (Ingez. Med-V ons werd voorgesteld als kapitein Henstey. Hij was een lange, magere man met een som ber en vrij onsympathiek gezicht. Later voegde zich nog een pdepjonge luitenant. bij ons, Eric Sparthing, die mij meer aan een modepop dan aan een krijgsman denken deed. Er stond een extra-trein gereed, bestaande uit een eerste-klas-wagen, een wagon voor de mansehappen, een wagen voor de paarden en een ba'gagewagen. De ruiters waren nog bezig de paarden in te laden en Sparthing had zoo juist zijn aandacht gewijd aan het bergen van een mitrailleur, die door een muil- ezel werd gedragen. Het meenemen van der- gelijk oorlogstuig verwonderde mij wel een beetje, maar ik sloeg er verder geen acht op, want de heeren militalren doen altijd nogai gewichtig, en terwijl de laatste toebereidselen werden gemaakt, keek ik eens naar de in- deeling van onzen trein. Vlak achter de Ioco- motief was ons eerste-klasse-rijtuig aange- koppeld, daarachter volgde de wagon voor de soldaten, dan kwam een wagen voor de paar den en achteraan hing de bagagewagen. We zagen nog een paar soldaten onze koffers in dien wagen plaatsen en toen stapten wij in. We hadden de ruimte in den wagen. Het was een doorloopende wagen, waarvan de coupe's met deuren (konden worden afgeslo- ten. In den leegen coupe naast den onze waren onze valiezen neergezet, de valiezen van de officieren en de voorraad voor de lunch. Dan kwam er weer een leege coupe, waar de iief- hebbers van een rustig middagslaapje onge- stoord konden dutten, vervolgens nog een couipd, waar Gwynn, die de zaken groot- scheeps scheen op te vatten, een tafel had laten plaatsen, waarover een groote terrein- kaart lag uitgespreid, en in den coupe daar- opvolgend zaten een paar inlandsche oppas- sers, die instructie hadden ons te bedienen en voor alles te zorgen. De mansehappen in den anderen wagen waren uitsludtend inlan ders van de Bengaalsche cavalerie en gewa pend met karabijn en sabel. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 1